Buitenlandsch Overzicht. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. LANDBOUW. staan. Daar stak dit voordeeltje inals het nieuwe kiesrecht, men kon niet weten, eens een werkelijke meerderheid in de Tweede Kamer bracht, zou men met een liberale Eerste Kamer jaren lang nog die kerkelijke meerderheid machteloos kunnen maken, met andere woorden met die uit het afgedankte kiesrecht uit sproten Eerste Kamer het land kunnen regeeren. Edoch de leepheid heeft hare schaduwzijde. Niet in Amsterdam ofNoord- Hollandover het geheele land honden de kerkelijke partijen en de uiet-kerkelijke elkander vrijwel in evenwicht, en het is zeer goed mdgelijk dat de kerkelijken een meerderheid verkrijgenin de Eerste Kamer, terwjjlsü in de Tweede Kamer in de minder- h e i d z ij n. Het voordeel dat de liberalen zich beloofd hadden, dreigt nu voor hen een nadeel te worden, want is er eenmaal een kerkelijke Eerste Kamer, dan kan het jaren duren, voor ook deze Kamer weder om is. En zouden nu de oogen niet open gaan? Wat is voor een goede werking van het parlementair stelsel meer noodig dan dat de le en 2e Kamer naar éénzelfde kiesrecht eenzelfde beeld geven van de politieke gesteldheid des lands, opdat als er een liberaal ministeiie aan het roer staat ook liberaal, en als er een kerke ijk kabinet is, ook kerkelijk kunne geiegeerd worden dat beide richtingeu zich kunnen ver- toonen in haar volle kracht 1 Dit is nuchter gezegd, dunkt ons. Wat het omgaan van de eerste kamer voor langen tijd aangaat, hierin zijn wij het met het „ultra" liberale blad eens. Dit zal binnen een niet te lang tijdsver loop vermoedelijk gebeuren; en dan zal zich de halfheid, de partijdigheid van 't liberalisme ook op dit punt wreken. Naarmate 't aantal flinke mannen met kennis van polderzaakjes en dergelijke on der ons vermeerdert, zal de kans op een bestendigde niet-liberale eerste kamer wor den verhoogd. Mogen alle lezers van ons blad dit nog eens beleven De verkiazingsatrijd is weer achter den rug. De kiezers keerden voorloopig weder tot hunne rust. Yoor de kiesvereenigingen breekt de be nauwde tijd weer aan. De tijd der reke ningen die betaald moeten worden. Een verkiezing valt nooit mee, wat de kosten betreft. De menschen die voor Kerk en School en meuigen Christelijken arbeid hunne gave offeren, mochten ook wel eens leeren hunne bijdragen wegleggen om de pen ningmeesters onzer kiesvereenigingen te bekwamer tyd er mede te verblijden. Bijdragen voor de verkiezingskosten is ook een stuk onzer Christelijke roeping. Overigens mogen de penningmeesters bij 't gezicht op de ledige kas, zich troos ten dat de verkiezingen ia Amerika vrij- wat meer geld kosten dan hier. Voor de verkiezing van Mo Kinley, den tegenwoordigen president der Ver- eenigde Staten is, alleen uit het republi- keiusche strijdfouds een som van 2ö0 dui zend dollar noodig geweest. En het democratische strydfonds zal wel niet veel minder hebben betaald om hem te weren. Dan doen wij 't hier goedkooper. Maar dan moest men ook den last wat meer over allen verdeelen. DE OORLOC. Het eerste heusche treffen heeft Vrijdag en Zaterdag op Cuba plaats gehad. Vrijdag werd van weerszijden heftig ge streden tot de duisternis de beslissing uit stelde. Den volgenden morgen vroeg werden de gevechten hervat. Generaal Shafter nam het fort Morro in, 't voornaamste fort dat den ingang tot de baai van Santiago bestrijkt; zoodat de Amerikaansche vloot nu veilig de baai kon binnen stoomen en Cervera in zijn eigen door hem gekozen woning aantasten. Het hevigst was 't gevecht bij Caney en Agnadores. Bg de eerstgenoemde plaats voerde ge neraal Shafter zelf zijn troepen aan, terwijl Garcia met zijne Cubanen hem van de andere zijde te hnlp kwam. De Spanjaarden weken langzaam terug; doch richtten in hun val groote schade aan. Cervera's vloot, die aan den stryd deelnam, wierp granaten naar de Ameri kaansche en Cubaansche liniën, terwijl Samp son's vloot de Amerikanen steunde door Agnadores te beschieten. Een Spaansche bom velde een ga nsche Amerikaansche com pagnie neder. De Spanjaarden konden echter de ver overing van Aguadores niet beletten. De Amerikanen hebben na een held- haftigen, bloedigen stryd El Caney, ten noorden van Santiago, ingenomendoch in het zuiden werden zij met zware verliezen teruggeslagenzoodat zy tot Juragna moesten terugtrekken. Deze laatste plaats schijnt inmiddels door de Cubanen te zijn veroverdzoodat een groote sprong voor- nit heeft plaatsgehad. De Spaansche generaal Linares werd ernstig gewond. De Spanjaarden verdedigden elke schrede gronds met een leeuwenmoed en doodsver achting die eerbied afdwongen by de aan vallers die in groote overmacht aanrukten. De Amerikanen maakten 2000 krygsge- vangenen. Nog bleven aan der Spanjaarden zijde 4000 dooden en gewonden op het slagveld achter. Meer dan de helft der Spaansche troepen werd, naar der Span jaarden eigen zeggen, buiten gevecht ge •teld. Doch ook de Amerikanen leden groote verliezen. Vele officieren en hoofdofficieren sneuvelden. Generaal Wheeler, die schoon erns ig ziek toch nog te paard steeg om aan de gevechten deel te nemen, ligt ten gevolge d arvan bedenkelijk. Generaal Young ligt hard ziek te bed. Generaal Ha.vkins werd aan den voet gewond. Generaal Shafter heeft aan zijn regeering te Washington geseind dat de gordel vau belegeraars te zwak is om de stad met zoo sterke vestingwerken te veroveren. Generaal Miles noemde den uitslag der hevige gevechten eene partie remise. Men denkt er over het veroverde Caney en de vlakte by Santiago reeds weder te verlaten. Aanzienlijke versterkingen uit Washington trekken naar Cuba. Men huivert by de gedachte dat daar een vierduizend gewonden liggen onder een heet klimaat, in de open luchtj of in barakken by vele regens en zonder vol doende hulp, dewijl, naar de Amerikaansche bevelhebber seint, er veertig dokters te weinig zyn om 't werk te doen alleen aan de Amerikaansche gekwetsten, en zestig dokters onder hen dagelijks de handen vol hebben aan heling en verpleging. Een later bericht zegt dat gisteren de Amerikaansche vloot de baai is binnenge- stoomd en de Spaansche vloot totaal ver nield heeft. Cervera en zyn troepen trokken zich ia Santiago terug, dat zich wel spoedig zal moeten overgeven. 4 Juli '98. By kon. besluit zijn benoemd tot ge zworen van het waterschap St. Maartens dijk M. J. Nelisse tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen polder Oost-Beveland M. Rottier. By kon. besluit is pensioen verleend aan jhr. mr. Darras v. Citters, commies ter provinciale griffie van Zeeland f 1484 'sjaars; J. du Claux hoofd der openbare school te Eikerzee f 617 en H. Witte, hortulauus aan de Universiteit te Leiden f 1407. Benoemd tot brievengaarder te West- kapelle H. de Vos. En verplaatst met 1 Aug. de commies der posterijen 3e kl. J. Birckenhauer, van Vlissingen (zeepostkan toor) naar Leeuwarden en J. Ottens, van Leeuwarden naar Vlissingen, zeepostkan toor. Op verzoek met 1 Juli eervol ontsla gen de ryksveld wachter jachtopziener M. A. den flartog, te St. Annaland. Middelburg. De heer F. G. Spren- ger, lid van den gemeenteraad en oud- commaudant der dienstdoende schutterij alhier, commissaris derMa&tschij. „Zeeland", de Maatschij. „de Schelde" te Vlissingen en de ziel van zoovele andere instellingen is jl. Zatirdag te Camperland plotseling overleden. Naar wij vernemen was hij aan een hartkwaal lijdende. In vele kringen zal zyn heengaan diep betreurd worden. Aan de Staten van Zeeland is inzake den tol 's GravenpolderGoes 't onder staande adres verzonden, door gemachtig den van de burgemeesters der gemeenten vau Zuid-Beveland om o. a. met de pro vincie te onderhandelen over den afkoop der tolheffing op den provincialen weg van Goes naar 's Gravenpolder zy zeggen dat verschilleude gemeenten geweigerd hebben verder in die afkoopsom by te dragen of zich slechts tot belangryk lagere bijdragen willen verbinden,daar de belangen van haar ingezetenen door een tolheffing op genoemden weg slechts weinig of niet geschaad worden, en zij door het onderhoud der kunstwegen in haar eigen gemeente zwaar gedrnkt worden dat door deze weigering of verminde ring der bijdrage van de onmiddellijk belanghebbende gemeenten zooveel gevor derd zal moeten worden, dat deze daardoor werkelijk te zwaar zouden gedrukt worden dat het vervoer over den weg van Goes naar 's Gravenpolder, in de laatste jaren stellig niet is toegenomen dat 25 jaar geleden by het bepalen van de afkoopsom op f 800 gelet is op eene belangrijke nitgaaf voor verbetering var. den weg, welke in 1873 heeft plaats gehad. Ondergeteekenden verzoeken daarom de tol te mogen koopen voor f600 'sjaars. W. F. K. LENSHOEK en 6 anderen. Gedep. Staten stellen voor op dit verzoek afwyzend te beschikken op grond van be rekeningen, die wy echter uit plaatsgebrek niet kunnen opnemen. Een officieel bericht uit Pedirluidt: In de drie moekins Gloempang, Pajong, alsmede by Gloempang. Minjeu Kota Sentoej en Djirat Manjang moesten onze troepen herhaaldelijk tot den aanval over gaan. Gesneuveld een officier alsmede een Europeesche en drie Amboneesche militai ren beneden dien rang. Licht gewond elf Europeesche militairen, allen minderen. De vijand heeft 51 dooden achtergelaten. De operatiën worden voortgezet. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's Heerenhoek dhr. C. H. Haas, caud. te Utrecht. Beroepen te Dedemsvaart ds. J. W. A. v. d. Mey, Waalsch pred. te Zwolle te Warns ds. W. Hoeksema te Achlum te Maasbommel ds. H. Smelt te Haarloo te Iznm ds. J. P. Eringa te Oostwold. Aangenomen naar Veenwouden door ds. V. Sikkens te Veendam naar Cothen door L, G. Bolkestein cand. te Wijhe naar Oldeberkoop door ds. W. Meinders- ma te Vledder. Bedankt voor Ommelanderwijk door J. Yisser cand. te Delft voor Nieuw- veen door ds. C. D. Sax te Boskoop voor Uempeus dooc ds. E. G. Wesselink te Oudeschoot; voor Garijp door L. G. Bolkestein cand. te Wijhe voor Vierhuizen door ds. F. Tammens te De Leek. Geref. Kerken. Drietal te Sneek A ds. A. de Geus te Wolvega, ds. B. Roorda te Burum en ds. G. Wielinga te Katwijk a./d. Rijn. Bedrukt voor Strijen, Tzummarum, Naarleu en Vianen door J. A. de Vries cand. te Amsterdam. Door de Provinciale Synode in Zuid- Holland ia beroepbaar gesteld in de Gere formeerde Kerken, de heer M. H. A. Van der Valk, hoofdredacteur der N. Prov. Gron. Ct. te Groningen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Harlingen en te Broek op Langeudyk ds. G. A. Gezelle Meerburg te Almeloo. Aan de polytechnische school te Delft zyn o. a. bij het examen C voor civiel ingenieur geslaagd de heeren A. Th. Hoo- geboom, W. C. v. Manen, Jhr. C. E. W. v. Panhuijs en P. J. Visser. Bij 't examen B 2e gedeelte (voor tech nologen) slaagde o.a. de heer C. A. de Looze. Wolfertsdijk. I» de Zaterdag gehou den vergadering van de vereeniging „Land bouw en Veeteelt" alhier werden weder twee nieuwe leien aangenomen, zoodat de vereeniging die in den laatsten tijd is toege nomen, nu circa 40 leden telt. Een viertal boekjes werden gratis onder de tegenwoor dige leden verloot, welke ten deel vielen, aan W. Wisse, het Onkruid M. Kaboord, Kuituurgewassen, K. M. Schippers, Zuivel bereiding enj.de Wolf, Grondverbetering. Met algemeene stemmen werd besloten een kast aan te koopen, en die ten gebruike af te staan, aan den heer K. v. d. Slikke, tot opberging van de boeken en instru menten benoodigd voor den Wintercursus alhier. Tevens ook om den heer vau der Slikke f 25 toe te kennen uit de kas der vereeniging voor de vele werkzaamheden verbonden aan het aankoopen der kunst meststoffen, welke alleen dit voorjaar p.m. 1330 balen beliep van Chili, Superphos- phaat, Ammoniak superphosphaat en Aard- appelgnano tot een gezamenlijk bedrag van f 5343,98. Door den heer Joh. Lindenbergh, secretaris van de commissie van toezicht op den Wintercursus, werd een zaakrijk verslag uitgebracht over den afgeloopen cursus, waaruit blijkt dat alle acht leer lingen die aan den cursus hebben deelge nomen met een flink aantal punten van de eerste tot de tweede klasse konden over gaan. Cats. In deze gemeente, met e„ne be volking op 31 Dec. 1897 van 572 zielen, heeft zich sedert 1 Januari 1898, dat is dus in eeu half jaar, slechts één geval van overlijden voorgedaan. Hansweert. De sleepboot „Hansweert 2" kreeg gisterenmorgen met het uitslepen der schepen de sleeptros in de schroef, waardoor de boot onmiddellijk stopte. Nadat de boot met hoog water op 't droge was gezet, is de tros verwijderd en kon de boot 's avonds haar bestemming vertrekken. Porcosan. Zoo heet het middel dat men te Finsterwold heelt aangewend als inënting tegen vlekziekte. „Ziekteverschijnselen het spreekt van zelf doen zich voor bij de met porcosan ingeënte varkens, doch zóo zwaar ziek als een van den Heer Smith, zal zeker niet verwacht zijn. De verschijnselen komen geheel overeen met die van de besmette lijke vlekziekte, en er bestaat alle kans dat het dier zal sterven. Er zyn twee gezonde varkens aangekocht en bij het zieke in hetzelfde hok gelaten, om te zien of de ziekte zich ook overplant. In de bosschen onder Beetsterzwaag zwerft een onbekend persoon rond. Men zegt, dat bij een korporaal is der infanterie van het garnizoen te Breda, die van kort verlof niet naar zyn garnizoen is terug gekeerd. Een landbouwer te Heerenveen ver miste onlangs 12 Oostenrijksche coupon bladen. Hij dacht niet anders ot zij waren gestolen en loofde voor het terugbrengen f1500 uit. Dezer dagen nu zijn de couponbladen onder ouden rommel op den zolder teruggevonden. De meeste vruchtenvlekken verdwij nen door op de stof kokend water te gieten, liefst door een trechter om zoo weinig mogelijk nat te maken. Zondagmorgen kwam de prelikant der Hervormde Gemeente W. in'tFriesche dorp H. om daar als ring- predikant voor de Gem. op te treden. Er waren één kerk voogd en één diaken met nog vijf andere personen opgekomen. De kerkvoogd oor deelde dat het „de moeite niet waard" was voor den predikant om op te treden, waarmede de anderen zich vereenigden, waarop de predikant onverrichterzake terugkeerde en de kerkgangers dan ook maar huiswaarts keerden. St. Een huismoeder te Nieuw Lekker- iand is bij het spoelen van kleeren in de wetering gevallen en verdronken. Te Weert heeft Woensdagnacht in een herberg by gelegenheid vau eeu twist een der vechtersbazen zijn kameraad met een messteek in ie buik vermoord. Te Heerewaarden bleven Donderdag een paar jongetjes stil weg uit school. Zij gingen naar een gegraven put eener steen fabriek en wierpen spoorliggers in het water, om daarop te varen. Een der knaapjes viel er af, en verdronk. Tegen metten Om motten te vernietigen, kan men niets beters gebruiken dan „Napktaline Resn- blimatum". Men kan het bij een apothe ker of drogist bekomen. Is de kast niet buitengewoon groot en gesloten, dan is voor 10 cent voldoende men strooit het in de kast. Te Rondont, in den Staat New-York, stierf eenige dagen geleden, in den ouder dom van 70 jaren, Tobias van Steenburg, in zijne woonplaats bekend als de gekke minnaar van Jenny Lind. Hij eindigde zyn leven in een ellendige hut. Van Steenburg verloor zijn verstand tougevolge zijner onbeantwoorde liefde en vereering voor Jenny Lind, en verkwistte de spaar penningen van vele jaren om haar overal te volgen: doch zijne aanzoeken werden steeds onverbiddelijk afgewezen. Eindelijk nadat hij weggejaagd was en zich genoeg belachelijk had gemaakt, werd hij zelfs in hechtenis geuomen, waarna hij de hut betrok, waarin hij nog 40 jaren heeft geleetd, in voortdurende aanbidding van een verkleekt porlret der groote zangeres. Te Buda-Pest maakten een viertal dames de vorige week een rijtoertie. Ter wijl ze een spoorbaan overreden vielen eensklaps de afsluitboomen neer, zoodat het paard nog voor- noch achteruit kon. In die benarde positie kwam de sneltrein uit Weeneu aan, die bet rijtuig midden door reed. Toch bleven de dames gespaard, doordat ze zich eensklaps zoover mogelijk uohteruit hadden gebogen. Ze liepen slechts lichte kwetsuren op. Ook de paarden bleven ongedeerd. Voordat de werkman Cbarron in Carnières (Belgfë) huiswaarts keerde, be sloot hij met zijn kameraad nog een borrel te gaan drinken. Daar hij in de herberg nog al lang bleef vertoeven, werd zijne vrouw ongerust, die haar zeven-jarig zoontje belastte, zijn vader te gaan opzoeken. De jongen vond zijn vader in de kroeg onder een stevig glas jenever. De onver standige vader liet den jongen het ge heele glas uitdrinken. Daarna gaf hij hem nog verscheidene glazen bier! Eenige oogenblikken daarna viel de knaap op den grond, smoordronken. Sedert is hij krankzinnig. Men denkt niet, hem ooit meer te zullen genezen. Het Spaansche stoomschip Pana Caberga, van Santander naar Rotterdam, bracht de vorige week een drenkeling te Rotterdam, van zwemgordel voorzien, die zeide Brown te heeten en met een vriend per jacht uit Hamburg afgevaren door een stoomschip moet zijn aangevaren; althans hij voelde een stoot, terwijl hij sliep, en een oogenblik later lag hij in 't water en zijn vriend ook, maar die ver dronk. Dit verhaal blijkt echter verzonnen te zijn. De drenkeling is niemand anders dan de bekende Haagscbe sportman Z., die, gelijk wij in een vorig no. meldden, wegens oplichterij vervolgd, naar Marseille vluchtte, op verzoek der Nederlandsobe regeering door de Fransche justitie werd opgepikt en per stoomschip Soembing naar Neder land verzonden, onderweg in 't kanaal over boord sprong. De matrozen van genoemd schip hebben hem reeds herkend, zoodat zijn avontuurlijke vlucht tot tweemalen toe en zyn leugeus hem niet hebben kun nen reddenal is hij overigens nog op vrije voet6ii. Immers bij gebrek aan bewijs en door zyn leugens misleid lieten de Spaansche en de Engelsche consul he n loopen, en zoo moet hij laatst te Dor Irecht gezien zijn, wandelende in de richting van de Belgische grenzen. Een nader bericht meldt dat de avon turier wel degelijk de gezochte is en gisteren goed en wel over de Belgische grenzen gekomen is. Na van 't stoomschip Soembing over boord gesprongen te zijn, heeft hij een uur in zee gedreven, toen hij door 't Spaansche schip werd opgepikt. Aan boord van de Soembing was bij niet opge sloten. Hij sprong 's morgens 3 uur over boord en was toen gekleed met een oude trui met gaten ln de ellebogen, en een jockeypet. Eene vermakelijke vergissing kwam dezer dagen voor in het Friesche dorp R. Op eene boerderij in de nabijheid ver wachtte een ouderenpaar de geboorte van een jongen wereldburger. Een knecht nog niet lang in dienst, wordt naar het dorp gezonden om den arts te halen, doch landt bij den notaris aan. De meid, die wordt opgebeld uit haar slaap, ontvangt de bood schap, of mynheer onmiddellijk op de aan gewezen plaats wil verschijnen. Deze, na tuurlijk denkende, dat een testament moet worden opgemaakt, waarbij haast is, laat zijn klerk, den candidaat-notaris, uit het bed halen, en beiden begaven zich, in het holle van den nacht, naar de woning waar ze een stervendb meenen te vinden. Men begrijpt de verrassing vaa den echt genoot en van de beide heereu, toen deze laatsten binnentraden en vernamen, dat gansch iets anders dan een scheiden uit het leven werd verwacht. Natuurlijk was nu de vergissing spoedig opgelost. Omtrent het droevige drama Woens dagnacht te Weert afgespeeld, meldt de Telegraaf Woensdag hield de nieuw opgerichte schutterij aldaar haar eerste „Koningvogel- sebieten", alwaar ook bij tegenwoordig wa ren Hansen, Stienen en Lenders. Tusschen H. en 8. ontstond een woordenwisseling, daar S. herhaaldelyk op de schuttery schimpte. H. zei toen tegen S., „wanneer je iets tegen de schutterij hebt, dan heb je bet ook tegen mij", waarop S. hem naar buiten verzocht. Zoover kwam het even wel niet, daar H. door andere personen werd tegengehouden. Na afloop van het vogelschieten bleven de schutters gezamentlijk feestvieren, waar bij natuurlijk het noodige bier verorberd werd. Hoe later het in den nacht werd, hoe meer schutters zich huiswaarts begaven, totdat eindelijk nog de drie bovengenoemde personen overbleven, die al gauw weder om twist hadden. Van woorden kwam het tot daden en H, en S. begonnen te worstelen, met het gevolg dat S. onder kwam te liggen. Toen riep S., „laat mij maar los, dan ben ik stil," waarop H. hem los liet. Iu plaats van Btil te zijn, greep bij zyn mes en bracht H. den doodelijken steek toe. L., die by dit alles tegenwoordig was, wilde S., het mes afnemen, maa.' kreeg een snede door de hand en twee in het linkerbeen. De dader werd door de marechaussees van Weert naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Dit is nu sederf 14 Juni de derde ver wonding met doodelijken afloop, die in het arrondissement Roermond plaats heeft. Voor eenigen tijd voerde de roombo terfabriek te Haaksbergen den maatregel in de melk te betalen naar verhouding van het vetgehalte. Tengevolge van dien maat regel is bet vetgehalte in korten tijd zoo danig gestegen, dat thans voor bet berei den van 1 pond boter 1 L. melk minder noodig is dan voorheen. Het nieuwe gaslicht, bereid uit damp kringslucht en gasoline, dat bij proefne ming zeer moet voldoen, schijnt zijn wet naar het platteland te zoeken althans voor Zeeland kunnen wij melden dat de vol gende plaatsen Aardenburg, Axel, Brou wershaven, Domburg, Sas van Gent en Sluis reeds aanvragen hebben gehad tot concessie om dit gas te exploiteeren, da- zou geleverd worden tegen 1 cent per brander en per uur, waarbij voor oentro le gebruik zou gemaakt worden van munt gasmeters. Te Rotterdam haalde Vrijdag avond een 72-jarige man een aangeteeken- den brief aan 't postkantoor af met f 60 er in. Op straat werd hij aangesproken door twee personen, die bij meent ook iu de vestibule van 't postkantoor gezien te hebbenhet waren Franschen. Terwijl de een hem om vuur vroeg haalde de ander hem bij wijze van een grapje zyn regenmantel over 't heofd, kietelde hem met de parapluie in den hals, enz. alles om de aandacht van den ouden man af leiden. Teen de vuurvrager voorzien was vertrok hij met zijn vriend inde richting van 'tstation Beurs, waar deze in een sigarenwinkel zijn regenmantel even te bewaren gaf, doch niet meer terugkwam. Kort na 't vertrek der beide onbekenden, bespeurde de oude man dat zijn portefeuille weg was en zei 't aan de politie, die ter stond werk van de zaak maakte, doch ongelukkig een verkeerde te pakken nam, namelijk een heer die zoo pas was aange komen en met zijn vrouw liep te wande len. Dit gaf natuurlijk aau dezen heer en aan de politie veel oponthoud. Toch schijnt zij later gelukkiger te zijn geweest. Althans een der vermoedelijke aanranders is gisteren avond ingerekend. Tusschen Chicago, St. Paul en Mi- neapolis zijn sedert kort een tweetal luxe- treinen in dienst gesteld, die wat weelde en gemak voor den reiziger betreft, al het dusver bestaande overtreft. De treinen bestaan uit eeu tiental harmonicarijtuigen. Achtereenvolgens treft men aan een post-, bagage-, expres-, restauratie-, rook-, gezel schap- en een gewone spoorwagen, benevens enkele slaapwagens. De bagage-wagen be vat machinerieën voor de electrische] ver lichting van den trein. De restauratie is verdeeld in drie afdeelingen, een voor buf- fet, voor rooken en voor kaartspel enz. De slaapwagens hebben een lengte van 22 meter en bevatten 16 afdeelingen. Elke gewone wagen bevat ook een rook- en toiletafdeeling. De prachtige inrichting der restauratiewagens staat echter bovenaan. Verder vindt men inden trein bibliotheek en schrijftafel. De vloer is overal rijk versierd met tapijten en aan de wanden prijken spiegels. De kosten van zulk een trein bedragen 300,000 gulden. Op het Meer van Luzern is een bootje met een Engelsch gezelschap van vijf personen door een stormvlaag omge- sjagen en een heer en een dame zijn daarbij verdronken. Een brutale roofaauval heeft vlak by Parijs plaats gehad. Daar is namelijk een tram 's avonds aangevallen door zes jonge mannen, met messen en revolvers gewapend die een conducteur met één sla» neervel den en beroofden en toen dekpassagiers willen plunderen. Toen dezen weerstand boden, schoten de roover» hunne revolvers af en wondden twee personen. De politie kwam op het gerucht der schoten aan en nam vier der roovers allen omstreeks 18 jaren oud gevangen. De twee an deren wisten te ontvluchten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2