RECHTSZAKEN. zij 'tniet eens zijn. Het gevolg hiervan zal zijn dat er geen kantonrechters genoeg zullen zijn en zoo zij enfants chéris der dames zijn, zullen zij stellig niet in 't voordeel der mannen beslissen. Het huwe lijk is een firma geworden, niet meer met den man als 't hoofd, al is het ook dat 't hoofd zonder 't lichaam zich niet kan bewegen eeu firma maar met twee hoofden. Deze gedachten leven niet alleen bij radicalen en liberalen, die tegenover de partij der christenen staan, maar ook bij antirevolutionairen. Meer en meer treedt ook daar op den voorgrond de meening dat er gelijk heid moet zijn en dat om die te bereiken het noodig is allen burgers te geven gelijke politieke rechten. Maar is dit ingevoerd dan komt de lei ding van 's lands zaken in handen van de meerderheid der ingezetenen. En daar nu de meest vermogenden vrij minder talrijk zijn dan de on- en minvermogenden, zullen dus deze laatsten hun de wet stellen. Alle vermogens gelijk, 't wordt zelfs met een beroep op de Schrift verdedigd. Stond niet, zoo vraagt men, Jezus Cnris- tus altijd aan den kant der armen; erbarmt God zich niet over de zwakten Maar de Schrift bevat de wet der tien geboden, waarvan 't tiende het begeeren verbiedtdoor hem eenzijdig op de Schrift te wijzen wekt men by den minvermo gende de hebzucht op. Nergens worden rijken tegenover armen, of omgekeerd, gesteldmaar wel beide tegenover God, voor W"ien zij zich te verantwoorden hebben. Den rijke wordt wel gewezen op 't gevaar gelegen in zijn rijkdom; maar nergens wordt tot den arme gezegd: gij moest rijk zijn. Maar 't gevolg er van is dat de mate- riëele vragen steeds meer op den voor grond treden, in plaats van de geestelijke. Woningen, Pensioneering, enz. Altemaal, goede dingen op zichzelf, doch die niet de hoofdzaak mogen zyn. Als 't volk daarop alleen de aandacht vestigt, dan zondigt 't evenzeer als de rijke die zich hecht aan zijn rijkdommen. Maar God zelf heeft de ongelijkheid der mensehen geschapen, als voorwaarde der wereldharmonie en als middel tot ontwik keling. In de doode natuur, in de levende, in de planten- en dierenwereld, onder de menschen, overal ziet men ongelijkheid, geen twee individuen die op elkander ge- lyken, zelfs geen twee bladen van een boom, zoo verschillen voorts de soorten en ge slachten weer, alles piedikt die van God gewilde ingelykheid. Beschouwen wij de physieke ongelijkheid ongelijkheid op geestelijk gebied ongelijkheid op politiek gebied. Ik stel mij voor den mensch in zijn primitieven toestand. Er zijn twee menschen met verschil in lichaamskracht. Noodzakelijk gevolg dier ongelijke kracht is dat de man met de grootste spierkracht en vlugheid zich in korter tijd 't voedsel kan verschaffen dan de minder gespierde. Niemand zegt dat die ongelijkheid door de menschen gewild is. Maar die heeft gemakkelyaer leven en kan de natuur aan zich onderwerpen. Maar nu is de ander die niet zoo groote spierkracht bezit, bedeeld met vernuft om 't hem ontbrekende aan te vullen. Hij vindt de machine uit en nu is hij de sterkste. Of hij vindt een instrument uit am dieren te vangen en nu is hij de vlugste. Nog zien wij die ongelijkheden voort duren. Daarbij komt een zeer merkwaardige menschelyke eigenschap, door God in den mensch gelegd. Het is de onverzadelijk- heid, beter gezegd de oneindigheid der menschelyke behoefte. Als een mensch maar ééne behoefte had, byvoorbeeld als een koe, dan zou hij nooit andeis dan (gras) eten. Maar hij heeft de eigenschap dat als eene behoefte bevredigd wordt, telkens weer nieuwe worden opgewekt. Daardoor kan telkens weer nieuwe arbeid worden uitgevonden. Wiens arbeid niet meer noodig is kan een anderen arbeid beginnen. Zie op 't verschil in behoefte tusschen ons en onze vaderen, tusschen nu en een halve eeuw terug. In de periode van één menschenleven behielp men zich met kaarsen, waren waskaarsen weelde, kostte een carcel-lamp f 80toen volgde petroleum en gas, de jongste verbetering der verlichting is deze week te Breukelen toegepast. Thans heeft ook de armste kunstlicht. Hieruit kan men afleiden dat de men schen voortdurend gedrongen worden el kander diensten te bewijzen, malkaar te overtreffen. Wie zyn brood verliest ten gevolge eener uitvinding door een ander, wordt daardoor gespitst op 't doen van nieuwe ontdekkingen, waardoor hy weer in andere behoeften voorziet. Industrieën gaan to niet, doch nieuwe duiken op. De voerlui werden benadeeld door de in voering der trams doch 't vervoer en ver keer werd grooter, hun verlies was slechts schijnbaar. En hoevele andere industrieën waren er weer 't gevolg van. Hetzelfde geldt van de machine tegenover den handenarbeid. God heeft de wereld zoo geschapen dat er telkens weer iets nieuws moet komen. In 't eerst kunnen daardoor wel moeilijk heden ontstaan, doch om telkens weer door nieuwe behoeften gevolgd te worden. Zoo dat wat vroeger weelde was, nu volks behoefte is. Deuk slechts aan eene klei nigheid het hemd dat vroeger slechts een koninklijk kleedingstnk was, is thans zoo algemeen dat 't gemis er van teeken ge acht wordt van de diepste ellende. Daarom is ook de concurrentie niet tegen Gods wil. Juist door de wijze waarop wij in onze behoeften moeten voorzien, ontstaat concurrentie. De een streeft den ander vooruit en zoo komen wij lang zamerhand in beteren toestand, maar dan is dit ook geen menscbelijke, maar een Goddelijke inrichting. Ook de verdeeling van den rykdom is toegenomen door de wijze waarop nieuwe uitvindingen worden toegepast. De oudernemer steekt van zijne ouder neming groote winsten in den zak, zegt men, en de arbeider krijgt een luttel loon. Dit is vaak zoo. Maar de arbeider ver- gete niet dat de ondernemer de risico had en dat de arbeider toch zijn loon ontvangt al wordt de onderneming met verlies gedreven. Hoe 't ook tegenloope, de arbeider wordt voor alle andere betaald. Ieder mensch ontwikkelt zich naar eijn aard. De een heeft aanleg tot natuuronder zoek de ander tot taaistadieeen derde tot afgetrokken arbeid. Het zyn aan driften waaraan hij als 't ware voldoen moet, die in de natuur gelegd zyn. Hij vraagt niet wat kan ik verdienenmaar hy zegtik stel belang er in. Zoo komt hij tot 't doen van ontdekkingen en uit vindingen die de gansche wereld ten goede komen soms en een beele omkeering te weeg brengen in de gansche maatschappij. Dit ge-chiedt dan wei onbewust, maar 't ge schiedt toch en niet met dit doei denk bijv. aan 't microscoopen aan 't rekenen. Een ander vraagtwat nutten nu toch die afgetrokken denkbeelden Zij hebben den grondslag gelegd voor groote omkeerin gen bijv. het machinewezen, de berekenin gen der levensverzekeringen, waardoor weer tal van sociale toestanden zich telkens en telkens weer kannen verbeteren. Ook op 't gebied der wetenschap zyn de meest mogelijke verschillen en die ver schillen joist brengen de wetenschap voor uit. Dit geldt ook een volk. Indien een volk die laat rusten dan ervaart 't dat weldra een ander volk het overtreft. De Chineezen zyn op hun standpunt van ontwikkeling van voor eeuwen blijven staan. Zij hebben niet de wetenschap als wetenschap beoefend. De Duitschers zijn een wetenschappelijk volk, dat op 't gebied der industrie krachtig vooruit streeft, daar door is de Daitsche natie de meest weten schappelijke der wereld. Tusschen deze beide in staat Japan dat door 't voorbeeld van Europa geloerd zich op de wetenschap ging toeleggen en de Chineezen reeds voorbij streefde. Zoo overtreft bet eene volk het andere, enkel door al of niet gebruik te maken van de gaven door God in den mensch gelegd. Slot volgt.) Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Dinsdag zyn veroordeeld wegens: mishandeling A. M. B., 24 j., visscher, Betranchement tot f 8 b. s. 8 d. h. en C. D., 20 j., landbouwerBknecht, Wester- Eertepolder, tot t 5 b. s. 5 d. h. diefstalI. d. M., 24 j., arbeider, Oost burg, tot 3 m., N. J., 39 j., sjouwerman, Vli8singen, tot 2 m. enj. v. d. H., 24 j., werkman, Domburg, tot 14 d. gev. straf, en dronkenschap\en wederspannigheid L. V., 20 j., voermansknecht, Middelburg, tot f3 b. s. 3 d. h. en 1 m. gev. straf. Vrijgesproken V. M. Th. v. d. A., 41 j. en M. C. G., 21 j., arbeidster, beiden Westdorpe, beklaagd van beleediging, en J. F. V., 65 j., landbouwer, Overslag, beklaagd van beleediging van een ambte naar. Het O. M. by de rechtbank te Zie- rikzee heeft één jaar gevangenisstraf ge- ëisebt tegen een 71-jarig persoon uit Brninisse, beklaagd van aldaar verschil lende diefstallen te hebben gepleegd. Bekl. zeide, zich hieraan te hebben schuldig gemaakt om in de gevangenis te komen, daar hij thuis zoo'n slecht leven heeft. LANDBOUW. Een middel tegen de duizend pooten, de vernielers van boenen en andere zaden. Hierover schrijft P. B. in het jongste nommer van het Ned. Landbouwersblad op gezag van de Practisehe Rathgeber het volgende Het geslacht der duizendpooten leeft vooral in besloten tuinen en warme kas sen, waar het onder mos en warme voch tige steeneu eeu verblijf zoekt. Dikwijls is het waargenomen, dat dit ontuig een groote plaag voor tninen is, waar het in korten tyd jonge planten in potten of de kiemende boonen en erwten verwoest. Als een krachtig middel tot verdelging, moet in de eerste plaats het vangen ge noemd worden, omdat het bezigen van chemische stoffen de planten zou kunnen schaden, Yoov het vangen graaft men eenige bloempotten in Jen grond, waarin men stuKken van koolrapen of aardappe len legt, die met een dunne laag mos be dekt worden, Heeds denzelfden dag zullen de plaaggeesten bet mo» opzoeken, waarop zij dan met kokend water gemakkelijk gedood kunnen worden. Als dit mjddej. niet gednrig herhaald wordt, komt men het kwaad niet te boven. Een ander middel is het bezigen van fijne zwarte peper, waarmede men de plan ten en de zaden bestrooit, die dan van duizendpooten en andere schadelijke insec ten geen nadeel zullen ondervinden. Iemand, wiens tuin nog al laag lag, verhaalde mij, dat zijn grond zoo zeer met duizendpooten bezet was, dat bij elke steek met de spade, duizenden voor den dag kwamen. Boonen en plantuien wer den voortdurend vernietigd. Andere groen ten bleven vrij. Verleden jaar ontdekte bij, dat op het gedeelte van den tuin, waar koolsoorten stonden, de bladeren nabij den grond, aan den achterkant, geheel met duizendpooten waren bezet, terwijl er in den grond slechts weinigen gevonden werden. Door dit verschijnsel voorgelicht, beraamde hij bet volgende vernietigingsplan In den herfst spreidde hij alle koolbla deren, die by krijgen kon, over den tuin uit. Bij sterke vorst tilde hij die bladeren op en ontdekte dat zijn verwachting ver wezenlijkt was. De bladeren waren ge heel met duizendpooten bezet, die dan ge makkelijk gedood konden worden. De in secten, die er waren afgevallen, en andere achterblijvers verstijfden spoedig door de strenge koude. Om echter zeker te zyn, dac er geen vijand zou overblijven, be sproeide hij den grond met water, det spoedig in ijs veranderde. Tengevolge van een en ander kan by zegge», dat zijn tuin nu vrij van de lastige duizendpoo ten is. Goes. Voor de Volksuitvoering in de muziektent op de Markt (heden) Woens dagavond 8Vs uur, door „Hossanna" te hou den, luidt het Programma l.Va tonjours marche-militaire. 2. L' Au- rore d'un beau jour fantasie, J. Martin. 3. Gebet Fr. Abt. 4. l'Eglantine fantasie, D. Snoeck. 5. Dans la Prairie fantasie, J. B. Minne. 6. La Fête dn Village ian- tasie D. Bouwens. 7. Le Bombardier, pas red. Blèger. Waarde. Het feestprogramma voor de inhuldigingsfeesten alhier, {luidt als volgt om 8 uur klokluiden, 9 uur bedeeling der armen, 10 uur Godsdienstoefening, 12Vs tot 2 uur schoolfeest, 2 tot 3'/s uur optecht, 4Vs uur volksspelen en zanguitvoering, 8 uur verlichting van het dorp en zanguit voering. Op sommige velden op het eiland Tholen hebbende uien veel te lijden van een insect, dat de knollen opeet. Da heer M., oud-secretaris van Ber gen op Zoom wien Vrijdag doorde Thool- sche tram een been afgereden werd en wiens toestand zich aanvankelijk nog al gunstig liet aanzien, is Maandagmorgen, tengevolge van groot bloedverlies, in het Stedelijk Ziekenhuis overleden. Hij bereikte den leeftijd van 66 jaren. Te Miilingen iB Zondag een 15 jarige jongen bij het baden in de rivier verdronken. Te Sassenheim ïseen 4 jarig meisje te water geraakt en ver dronken. Te Helmond zijn een 3 jarig meisje beide beenen en een arm af gereden door de stoomtram. Het kind was onmiddellijk dood. Te Baarn kwam eergisteren morgen het paard van den bekenden Ainsterdamschen eau-de-cologne- fabrikant Boldoot, die voor een wandel ritje was uitgegaan zonder zyn berijder terng. Men dacht aan een ongeluk en ging dadelijk zien. Het geblaf zijner honden deed vermoeden dat 't ongeluk ia het Baarnsche bosck had plaats gehad. Men ging op 't geblaf af en daar vond men hem liggen doodelijk aan 't hoofd gewond dooi een val van zijn paard. Zyn honden waren bij hem en hadden hem niet willen verlaten. De heer Boldoot was nog bij kennis toen hij naar huis ge bracht werd doch is daarop gaan sterven. Gisteren morgen overleed hij, aan hersen schudding, na eerst nog gezegd te hebben dat zyn paard door een Win was ge schrikt en op hol geslagen, na hem te hebben afgeworpen. Te Baarn is een oude man na het overmatig misbruik van jenever doodgebleven. De werkman te Tilburg die in de fabriek van de Beer tusschen het vliegwiel beklemd geraakte, is aan de gevolgen overleden. Blijkens uit Indië ontvangen mededeeling is de sergeant Zandvliet van het vaste korps door den bottelier Bakker, eveneens van dat korps, doodgeschoten. Een ansjovisvisscher vond Maan dag in de Zuiderzee drijvende een bootje waarin Ach een net gekleed jongeling be vond die, aan boord opgenomen zijnde, vertelde dat hij afkomstig wis van Am sterdam. Hij was bu ten weten zijner ouders te voet naar Harderwijk gegaan om dienst te nemen als koloniaal. Daar zijn papieren ontbraken stuurde men hem van daar terug en daar hij te moe was om terug te loopen, nam hij een bootje en zette zoo over zee koers huiswaarts. Hij raakte met den donker den koers kwijt. Daar hij van Zaterdagmorgen af zonder proviand op zee had rondgezwalkt, begonnen honger en dorst hem te kwellen. Te Enthuizen gebracht werd hem van daar reisgeld naar Amsterdam verschaft. Jq het ïf- W. der prov. Utrech' hoort men allerwegen v*n broejpnde hooi bergen en hier pn dpar ,'ig men genood zaakt geweest, Jeq berg weer qjt te ba)ejï- ÉJommige boereu gaan wel watonyoorzich. tig te werk. Een boer neemt een nieuwen knecht in dienst en geeft hem 's morgens bij zyn brood d kaas. De knecht houdt er zich echter wel wat te lang naar zijn zin mee bezig en hij vraagt Zeg eens, Sander, ben je nog niet klaar? Klaar? vraagt de knecht. Een kaas van deze grootte eet je niet zoo gauw op als je wel denkt, baas. Gauw verdiend Een visscher te Lemsterland kocht in Maart een nieuwen botter op crediet. Het schip kostte f 40C0. Hij ging daarmede ter ansjovisvangst en deze gelukte zoo goed, dat hij reeds 15 Juni den botter betalen kon. Ten huize van den landbouwer Z. te Molkwerum, Fr., vervoegde zich j. 1. Zaterdagmorgen een persoon uit Winscho ten, die te kennen gai, dat hij gekomen was, om zyn zwager te begraven. Men begreep den man niet en verzocht ophel dering. Daaruit bleek, dat in Winschoten een brief was ontvangen, waarin bericht werd, dat bedoelde zwager, die bij Z. als hooier werkzaam was, verdronken was en Zaterdag hegraven zou worden. De brief was onderteekend door Z., die echter ver klaarde van hut gekeele geval niet af te weten, daar zijn hooier reeds in het begin der week vertrokken en thans, naar hij meende in blakenden welstand, bij een landman in de buurt werkzaam was. Inder daad vond men daar den doodgewaande welvarender dan ooit. Ook de vrouw en zeven kinderen van den verdronkene,'t jongste kind een maand oud en de vrouw radeloos bedroefd, kwamen dienzelfden morgen uit Winschoten aan om dezelfde blijde tijding te vernemen. Zij keerden hierop terug en Zaterdagavond kwam ook de man goed en wei weder thuis hij verklaarde eens een aardigheid te hebben willen hebben. Hij zelf had 't doodsbericht geschreven. Wel een aardig heid van het verachtelijkste soort, mag men zeggen. In de omstreken van Beesd (Gel derland) heerscht een ware rupsenplaag. Heg en struik zyn er mede bedekt. Alle hagedoornen zien wit van de webben. Bijna alle pruimeboomen zijn geheel kaal gevreten, hetgeen groote schade berokkent. Wij vragen: worden er niet te veel rnpseuvreters vermoord Zal zich de groo te spreeuwenjaebt der laatste jaren niet wreken Dezer dagen kwam te Haarlem een persoon, die voor zijn voorgenomen huwelijk een bewijs noodig had van vol daan te hebben aan de nationale militie, tot de ontdekking, dat hij indertijd niet voor de militie was ingeschreven, door een verzuim van zijn vader. Hij zelf bevond zich destijds in Amerika. Hij is thans bij de militie ingelijfd en zal de eerstvolgende twee jaren onder de wapens worden gehouden. Te Winschoten zijn zwaar ge boeid binnengebracht de gebroeders Slor, uit Muntendam. Zij worden verdacht ver schillende regenbakken vergiftigd te heb ben met petroleum en faecaliënstoffen. Dat tusschen stemmen en stemmen groot verschil bestaat, werd dezer dagen tijdens de verkiezing te Roermond on dervonden- Door een der kiesvereenigingen werd eene vrouw, wier man orgelstemmer van beroep is en met. een collega eene dusda nige zaak exploiteert op eene plaats in Noord-Brabant, verzocht, haar man tele grafisch te verzoeken om te komen stem men. De vrouw voldeed hieraan en zond aan haar man het volgende telegram „kom stemmen, kosten worden vergoed." Of de man toevallig verhinderd was per soonlijk te komen, óf dat hij gedacht heeft dat zijn collega hem in het „stemmen" in bekwaamheid evenaarde, is niet bekend. Evenwel daags daarna vervoegde zich te haren huize de collega van haar man met de vraag „waar moet het orgel gestemd worden tableau. Tel. De merkwaardigste eclips van dit jaar is voor ons land, die van 3 Juli, want deze maansverduistering is niet alleen bijna totaal, maar ook bijna in haar geheel hier zichtbaar. Te 6 u 48 m. 's avonds (tijd van Greenwich) bereikt de rand van de maan de halfschaduw der aarde, en het eerste contact met de kernschaduw is te 7 u. 46 m. De maan is op dat uur voor ons nog niet boven den horizon, zoodat het begin van het verschijnsel hier niet gezien kan worden. Kort na de eerste aanraking even wel gaat de maan op, zoodat wanneer zij hier zichtbaar wordt, nog slechts een klein deel der oppervlakte verduisterd zal zyn. Het midden der eclips is te 9 u. 17,5 m. Het verduisterde deel der oppervlakte beslaat meer dan van de middellijn der maanschijf, zoodat de eclips bijna totaal is. Na deze grootste phase neemt het ver duisterde deel weer geleidelijk af, en te 10 u. 49 m. heeft de laatste aanraking plaats met de kernschaduw en verlaat de maan dus den kernschaduwkegel der aarde. Zij is dan nog in de halfschaduw, en ver laat Jeze eerst te 11 u. 47 m., welk tijd stip dus het einde der eclips is. Te Armancourt (Frankrijk), woont een meisje van 13 jaar, dat 140 kilo weegt. Ze ia 1,67 M. lang. Haar middel meet 1,30 M., haar armen, bij den schouder gemeten, 52 cM. en haar kuit 58 cM. - Te Parijs heeft een 29-jarige be diende jn equ modemagazijn 't ongeluk ge- bad zijn gebit in te slikken. Hij dineerde met zijn kameraden in de eetzaal van het magazijn. Eenige oogenblikken, nadat het gebraad was opgediend, boorde menj plot seling een benauwden schreeuw. Alleu liepen toe om hem hulp te verleenen. Hij lag voorover op de tafel en deed wanhopige pogingen om iets in te slikken. Men kon niets anders uit hem krijgen, dan mijn anden mijn tanden De geneesheer werd geroepen. Eerst dacht deze, dat hij een been liad ingeslikt, doch bij nader onder zoek bleek het, dat hij zes valscbe tanden naar binnen gewerkt had. Daar hij een gebrekkig gebit bad, bad hij eenige maanden geleden zich eeu nieuw aangeschaft, dat nu bij het bijten op een been was gebroken. Het zat achter in de keel. Het was on mogelijk het gebit door den mond te ver wijderen, waarom h#t naar de maag werd getransporteerd, waaruit het door middel van een operatie in het hospitaal Laënnec- werd verwijderd, eebter niet zonder den slokdarm erg beleedigd te hebben. Een ontzettend ongeluk heeft te Apolda bij een brand plaats gehad. Voor bijgangers boorden een vreeselyk gejam mer uit een huis van vier verdiepingen komen. Ze klopten aan de huisdeur, maar er werd niet opengedaan. Nu brakeu zij de deur met geweld open. Verschrikt traden ze echter achteruit. De trap, die naar boven geleidde, stond in lichterlaaie. Het was onmogelijk langs dezen weg bulp te verleenen. In allerijl haalde men een kleed. Keeds waren de vlammen aan het vensterkozijn gekomen, waarachter de jammerende menschen stondende vrouw van den wever Muller, haar zuster en vier kinderen. Vrouw Muller wierp haar jongste kind, van 2 jaar het raam uit. Ongelukkig viel het naast het opgehouden kleed op de straatsteeneu. Haar vierjarig zoontje Hans kwam juist op den rand van het kleed terecht, en viel daarna ook op de straat. Een meisje van negen jaar, Margaretha, en een van zeven, Melanie, vrouw Muller zelf eu haar zuster kwamen er evenmin zonder letsel af. De kleine Erik is reeds gestorven. De overigen lig gen in het ziekenhuis. In Erankrijk worden circulaires uit gegeven, waarin wordt gewezen op de versterkende kracht van wijn baden. Een verblijf van twintig minuten in een kuip die met ongeveer een H. L. wijn is ge vuld, moet het versterkendste bad zijn, dat men nemen kan. Men kan denzelflen wijn wel honderd keer gebruiken By elke gelegenheid stort men den wijn in het bad om hem, na zich gebaad te heb ben, weer in het vat over te tappen. Maar dat is nog alles niet. De wijn is na den honderdsten keer niet verloren. Hy kan dan nog gedronkeu worden. Door het overtappen levert hy ten laatste een smakelijkon brandewijn. Het is te hopeii, dat de patiënten hem dan zelf maar ge bruiken 1 In Duitschland maakt de fabricatie van papieren tanden grooten vooruitgang. Ze ouderscheiden zich van andere door een schitterende witheid, en beproefde sterkte en een buitengewoon lagen prijs. Eene dochter van den Belgischen Minister Lejeune heeft den moed gehad den titel Prinses van Chimay te aanvaar den. Zij is Zaterdag gehuwd met den Prins van Chimay, een broeder van den gewezen man der veelbesproken Prinses. Jacksen, de bekende Hoordpoolreiziger, is dezer dagen getrouwd met Mej. Bruce. Een hevige brand heeft te Amiens de kleedermagazijnen en werkplaatsen der firma Lefebvre Coiot Co. vernield. De schade wordt geschat op een miilioen francs, en 300 a 400 arbeiders eu werksters zijn zonder werk. Volgens berichten van de Noorsche robben- en walviscbvaarders dit jaar waren 114 met 2400 man in zee is de laatste winter in het booge noorden uiterst streng geweest, zoodat zij enorme ijsmassa's hebben gevonden. Kapt. Kramer, wiens schip onlangs te Tromsö binnenviel, meldt dat vooral ten oosten van Spitsbergen de zee er mee bedekt is tot de Zuidkaap en het Bereneiland toe. In Mei was de kou nog uiterst groetbet zeewater slechts 1 graad K. boven nul, soms nog Vs graad er onder. Voor de noordpooltochten is die toestand weinig bemoedigend. Ook uit Irkutsk bericht ue expeditie, die op weg is om aan de monden der Lena nasporin gen omtrent Andrée in te stellen, dat de winter in NoordSiberië bijzonder streng is geweest. In verscheidene plaatsen van Zwit serland heerscht eene verschrikkelijke rnei- keverplaag. In een plaatsje bij Bazel wer den veertig centenaars (4000 kilo I) van deze schadelijke dieren gevangen afgeleverd. In een andere gemeente zamelde een enkele grondeigenaar met zijne kinderen acht centenaars in, d.i. voor 80 francs meikevers. In de kantons Agrga en Solothnrn zijn de bewoners eveneens geducht op de meikeverjacht, nog meer dan in het land van Bazel. Zoo werd in het laatste het in zamelen verplichtend gesteld door een verordening der overheid en bepaald, wat door ieder huisgezin en op eiken morgen lund gevangen moest worden. In een plat telandsdorpje maakte men zulk een werk ervan, dat in eenige dagen 6890 liter van deze ougenoode gasten werden opgeraapt. Dat zij zich in een voordeeligen toestand be vonden, bewijst het feit, dat een liter gemiddeld meer dan een half kilogram woog, wat voor de gcheele hoeveelheid het respectabele gewicht van 3500 K.G. oplevert. Eene telling toonde aan, dat men er in een liter 480 steppen kan. 6890 li ter zouden dus 3.307.200 meikevers be vatten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2