RECHTSZAKEN. •S— Buitenlandsch Overzicht. KERKNIEUWS. betwist zouden hebben gelaten, of ook aan éen onzer candidaten hun steun hadden verleend. „Daar dachten wij niet aan. „Onze opmerking sloeg alleen op het feit dat de Liberalen, die dusver propor tioneel in de Staten van Noord- en Zuid- Heiland een veel te groot aantal zetels bezet hielden, nu ze in wettigen kamp er een klein aantal van zagen verloren gaan, zich aanstelden alsof hun hiermee onrecht ware geschied. „Zij hadden o. i. leukweg moeten er kennen dat dit de natuurlijke loop der zaken was, na wijziging van kiesrecht en tabel aan het behoud van zulk on wettig overwicht een einde maakte." De Standaard herinnert daarna onder meer aan de loyale houding van een deel der „antiliberalen" bij de keuzen in Zee- lands gedeputeerden. Niet om ons te bemoeien met zaken waarover in de eerste plaats De Schelde- stroom te oordeelen heeftmaar om 't belang der zaak vestigen wij de aandacht op de eigenaardige verhoudingen in het kiesdistrict Hulst. Daar bekwamen de 3 Boomsche candi daten v. Waesberghe 2034; v. Bompu 1825; Moerdijk 1677; de Liberale can didaten v. Deinse 1750 en Nelemans 958; en de Antirevolutionaire candidaten Heemskerk 857, v. Hoeve 841 en Wie- land 750. Nu mag verwacht dat meerders kiezers by de herstemming zullen opkomen, zoodat de volstrekte meerderheid allicht 2200 zal bedragen. Besluiten de onzen nu om zich strikt aan hun eigen candidaten te houden, dan brengen dezen 't stellig niet hooger dan 1100 stemmen terwijl alle kans bestaat dat de Boomsche candidaten en v. Deinse gekozen worden. De Boomsche candidaten weren kan men immers toch niet. Het zal derhalve noodig zijn dat onze vrienden in overleg met de candidaten en de kiesvereenigingen besluiten een van hunne twee in herstemming komende can didaten los te laten en de kiezers uit te noodigen de aftredende Boomsche leden te stemmen. Dan dient tegel yk overleg gepleegd met de leiders der Boomsche kiesvereenigingen om elkanders wederzijd- sche candidaten te steunen. Kon men van weerszoden dan goedvin den te stemmen op Moerdijk, v. Bompu en Heemskerkof Moerdyk, v. Bompu, v. Hoevedan brachten deze drie het allicht tot 2700 stemmen en blijven de liberale candidaten in de minderheid. Stelt men slechts een der Boomsche can didaten en de beide antirevolutionairen, dan vallen deze laatsten uit, de Boomschen komeni er toch en v. Deinse behoudt zijn zetel. Wy spreken daarom den wensch uit dat er een goed overleg zy. Het geldt hier niet Bome vooruit te helpen. Bome komt er in Hulst toch. Maar den zetel van Yan Deinse voor ons te veroveren. Bovendien al was Bome van ons afhan kelijk, ook dan nog zouden wy de Boom sche candidaten hartelijk aanbevelen. Met Boomsche hulp slaagden te Middel burg onze candidatenen zoo zy zich te Vlissingen niet hadden onthouden, zou Bos in Vlissingen evenzeer gekozen geweest zyn. Hier is een onafgesproken samengaan van twee partijen, waarvan de eene in Walcheren aan de andere steun biedt, en in Zeeuwsch-Vlaanderen bij de herstemming recht heeft op haar beurt door de andere gesteund te worden. Dat is eisch van goede samenwerking. By de ons gebleken onmogelijkheid om geregeld elke maand een overzicht van het Zendingswerk te leveren, vestigen wy by vernieuwing de aandacht op de Nederland- sche Zendingsbodedie te Ermeloo ver schijnt en wekelijks uitgebreide en boeien de lectuur biedt van de belangrijkste brieven en berichten op 't Zendingsgebied. Ook vestigen wy de aandacht op het degelijke maandschrift Paulus de Zendings vriend, gelijk van inhoud met Hendriks' Kleine Zendbode, beide by Klemkerk te Goes verschijnend. Voorts op 't by Kicrhnerte Amsterdam uitkomende blaadje voor de jeugdDe Kleine Heidenbodeom niet te spreken van Het Mosterdzaad, de Heidenbode, de maandblaadjes: organen van het Ned. Zen delinggenootschap, de Botterdamsche Zen- dingsvereeniging, de Utrechtsche Zendings- vereeniging, de Balatigazending, uitgave van De Vredebodete Dordrecht. Wy wenschen af en toe uit deze tyd- schriften iets te ontleenendoch het zal niet heel veel kunnen zyn, dewyl't karakter van ons blad en de plaatsruimte zich er minder toe leenen. Wy wekken derhalve op totnadere kennis neming met 't Zendingswerk en tot meer dere belangstelling er voor. Zoo velen lezen nooit eens iets over de Zending't bevalt hun niet, of zy stellen er geen belang in. Zoo geheel tegen 't bevel des Heeren in Mattheus 28 19 waartegen zyn gemeente niet straffeloos zondigt. Als een bewijs hoe hachelijk de toe stand der Spanjaarden te Manilla (hoofd stad van Luzon 't voornaamste eiland der eilandengroep de Philippynen) en te Santiago (Cuba's hoofdstad) begint, te worden, dient dat een vrijwilliger een moordaanslag gepleegd heeft op generaal Blanco, en dat generaal Monet die met 3000 man de stad wilde ontzetten den spoorweg versperd vond, in een hinder laag viel en na een wanhopig gevecht sneuvelde, terwijl zyn zwaar gedunde rijen, ruim vijf zesden was tot de opstan delingen overgeloopen zich aan de insurgenten moesten overgeven. Deze laatsten namen Marabon in. Toen de aanval begon had een bataljon inlandsche soldaten uit Pampagna, dat voor zeer getrouw werd aangezien, den droeven moed op zyn eigen officieren te schieten, waarvan vyf gedood werden. Wel werden eenigen hunner door de trouw geblevenen ontwapend, doch het meerendeel ontkwam naar 't kamp der opstandelingen. Zoo kwam ook by Zapote een heel regiment in opstand. Nog is Manila niet overgegeven; doch de opstandelingen verdubbelen in getale de Spanjaarden worden al minder, en de getrouwen onder hen verschieten zooveel onnoodig kruit dat de overgave niet lang meer kan uitblijven. Aguinaldo, het begaafde hoofd der in surgenten werkt krachtig samen met Dewey. Ook op Caba gaat het zachtaan voor uit naar het einde. Er liggen thans 50 Amerikaansche schepen voor Santiago zich voorbereidend tot den strijd. De Spanjaarden zyn bezig de kust te bezetten. Blanco heeft, sedert den moordaanslag, het regeeringspaleis verlaten en de wijk genomen naar El Principe, een vesting, van waaruit hij de zaken blijft bestieren. En inmiddels blyft het moederland ten prooi aan de verdeeldheid der partijen. De ministers dreigen heen te gaan, de Kamers stellen in Sagasta geen vertrouwen meer, het volk slaakt oproerige kreten en laat zich slechts door den sterken arm in be dwang houden; en de Kegentes hunkert naar een gemakkelijke vlucht. Generaal Shatter is met zijn transport- vloot te Santiago aangekomen. De ministriëele crisis in Frankrijk is nog niet opgelost. Sarrien heeft den presi dent der republiek doen weten dat hy van zyn plan tot samenstelling vau een nieuw ministerie een liberaal concentratie ministerie, gelyk by voorbeeld dat van Pierson ten onzent er een is heeft afgezien. De verkiezingen inden Duitschen Bijks- dag zyn afgeloopen. De herstemmingen volgen nog en eerst dan kan de balans van winst en verlies worden opgemaakt. Het meest wonnen de Socialisten 't meest verliezen de Polen en Vrijzinnigen. Berlijn, de zetel des Keizers, koos in twee van de zes districten de socialisten Singer en Liebknecht, en brachten het in de overige vier tot een herstemming, met kans om in drie daarvan te winnen. Evenals in België had ook iu Duitschland de opschuiving van vryzinnigen tot socia listen plaats. Een verschijnsel dat ook in ons land zal gezien worden. 22 Juni 1898 Wy kunnen op 'toogenblik geen plaats ruimte vinden voor een en ander met be trekking tot de a. s. Zomerzitting der Staten. In de provinciale staten van Gelder land zyn door de verkiezingen voor de provinciale staten geen veranderingen ge komen die van invloed zyn op de party verhoudingen. De aftredende liberalen werden herkozen; doch hunne tegencandidaten zaten hen dicht op de hielen. Bijvoorbeeld Aruhem: Herkozen Everts (lib.) 2329 Canneman (antir.) bleef met 2022 in de min derheid. VoorstHerkozen v. d. Feltz (lib.) 1295. Brants (antir.) bleef met 1237 stem men in de minderheid. ZaltbommelHerkozen Hoeflake (lib.) met 1148de Vries (antir.) bleef met 1054 stemmen in de minderheid. De heeren M. J. Adriani te Almelo, J. J. Van den Broek te Almelo, dr. A. W. Bronsveld te Utrecht, P. Bruining te Almelo, B. H. Dry ber te Leeuwarden, W. Mallinckrodt te Maastricht, allen predikant, hebben zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin zy verzoeken by de regeering, speciaal by den minister van binnenlandsche zaken, aan te dringen op het nemen van al die maatregelen die thans reeds binnen het bereik zyn van de uit voerende macht, om de gelegenheid tot het verkrijgen van godsdienstonderwijs door de leerlingen der verschillende open bare scholen uit te breiden en zoo dit onderwijs meer totzijn rechtte doen komen. Middelburg. In de heden Woensdag gehouden vergadering van den gemeente raad zijn tot leden \an het bestuur der godshuizen benoemd de heeren F. J. Spren- ger en H. A. Snouck Hurgrouje en tot onderwijzeres aan school I mejuffrouw A. J. Nijland. Op voorstel van de heeren Heyse, Verhage, c. s. is in beginsel besloten den gasprys te verlagen en 't beheer der gasfabriek te laten bij Burgemeester en Wethouders. Middelburg. Dinsdag werden wij in de gelegenheid gesteld een kijkje te nemen in de inrichting voor Mechanische en Manueele Heilgymnastiek voor Orthopaedic ei: Massage. De heer J. H. v. d. Bel leeraar aan de B. kweekschool en directeur der inrichting toonde ons de verschillende werk tuigen en hunne behandeling en wat we zagen gaf ons den indruk, dat geen kosten gespaard zijn om deze inrichting te doen wedijveren met het beste wat tot dus ver op dit gebied bestaat. Wij zagen de toestellen voor scoliotici naar dr. Zanler, dr. Beck, dr. Fischer en dr. Schmitt e. a. en het vernuftige slin gerapparaat van dr. Krukenberg om stijve gewrichten tengevolge van breuk of ziekte weer in normalen toestand te brengen voorts verschillende werktuigen oor ge breken aan de adcmbalingswerktuigen enz. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de behandeling uitsluitend geschiedt op advies en onder controle van een medicus dan kunnen wij de verzekering geven, dat deze inrichting in een groote behoefte voorziet en daarom noodigen wij alle belanghebbenden tot kennismaking gaarne uit terwijl wij den heer v. d. Bel succes toewenschen met zyn o. i. zeer nuttige in richting. De tarieven en nadere inlichtingen zijn op aanvrage verkrijgbaar. Spreekuur 1211/2 ure. De Boomsch-Katholieke kiesvereeni- ging te Hulst besloot in hare Maandag gehouden vergadering bij de a. s. herstem ming voor de Provinciale Staten alleen de twee aftredende katholieke leden, de heeren A. Moerdijken J. A. van Bompu, opnieuw te eandideeren of aan te bevelen. M. C. De heeren W. G. Boot te Burgh en L. J. v. Vessem te St. Oedenrode slaag den voor het examen voor aspirant-ge meentesecretaris. Door de directie van den spoorweg Terneuzen—Gent is benoemd tot stations chef te Sas van Gent, de heer P. A. L. Nolson, thans stations-chef te Philippine en tot idem te Philippine, de heer L. Jacquet, ambtenaar te Selzaete. De heer N. Nieuwdorp Hz. van Wissenkerke, is benoemd tot buitengewoon opzichter bij de werken langs de Zuid-Wil lemsvaart, ter standplaats Nederweert. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Scherpenisse de heer F. G. Unger cand. te Utrecht. Bedankt voor O. en W. Souburg door ds. F. Ch. Geerling te Medemblik. Beroepen te Kootwijk ds. fl. J. Schouten te Ommerente Assendelft ds. W. H. Boobol te Oostvoorne te Nieuwkoop ds. C'. D. Sax, remonstr. pred. te Boskoop. Aangenomen naar Hornhuizen (toez.) door B. F. Graatsma cand. te Woltersum naar Beetgum (toez.) door ds. S. Miedema te Anna Paulowna. Geref. Kerken. Drietal te Sneek B. ds. J. J. Miedema te Charlois, ds. K. (Troost te Den Briel en dr. J. P. Hania te Oosterbierum te Loppersum ds. G. Ploos van Amstel te Wons, J. de Jong cand. te Rotterdam en ds. S. Tromp te Hijlaard. Beroepen te Sneek B dr. J. Hania te Oosterbierum te Weesp B en te Tzum- marum dhr. J. A. de Vries cund. te Am sterdam. Aangenomen naar Görlitz door ds. H. H. P. F. C. Graefe te Laar (Bentheim). Bedankt voor Warns en Scharl, en voor Vijfhuizen door dhr. J. A. de Vries cand. te Amsterdam. Overleden te Hollandschevold ds. A. Varenkamp, oud 37 jaar, predikant aldaar, bevorens te Tiel. Zondag jl. was het voor de Geref. gemeente te Krimpen a./d. Lek een blijde dag. Des morgens werd haar beroepen leeraar, dhr. N. P. Littooij Az., in haar midden bevestigd door zijn vader, ds. A. Littooij van Middelburg met een re Ie ont leend aan 2 Timotheüs 2 1, 15, terwijl de handoplegging mede geschiedde door ds. C. Steketee van Bolnes. Des avonds verbond zich de nieuwe leeraar aan zijne gemeente met de woorden uit Hand. 10 29. Beide malen vulde een groote, aandachtige schare, waaronder ook de burgemeester en de beide wethouders, het kerkgebouw De classis Gravenhage der Geref. Kerken besloot dat in al de kerken tot haar behoorende, op 31 Augustus een godsdienstoefening zal plaats hebben, waar bij het aangezicht des Heeren met dank zegging en gebeden zal worden gezocht voor Koningin en Volk en dat van dit be sluit zal kennis gegeven worden aan al de kerkeraden va 1 de Geref. Kerken hier te lande met den wensch, dat, zoo mogelijk, door alle tot zoodanige godsdienst oefening besloten worde als de kerken in Friesland reeds in provinciale synode vast gesteld hadden. Arrondissement i-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens wederspannigheidI. B., 22 j. werkman Ostende tot 14 d. gev. straf. mishandeling C. d. R., 25 j. metselaar Vlissingen tot 7 d. gev. straf, en J. L. P., 50 j. portier station Vlissingen tot flOb. s. 10 d. h., en het houden vau eene ttioneelvoorstelling te Vlissingen zonder vergunning van den burgemeester en het niet betalen der daar voor verschuldigde belasting aan de gemeente Vlissingen-. J. A. P. v. \V., 22 j. tapper Vlissingen tot f5 b. s. 1 d. h. en 13 b. s. 3 d. k., de laatste boete ten behoeve van de gemeente Vlissingen. Vrijgesproken: L. d. M., 24 j. arbeider Oostburg M. C., 38 j. hvr. van J. V., arbeidster Schoondijke en W. M., 15 j. zonder beroep Zoutelande allen beklaagd van diefstal. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 21 Juni 1898 zijn veroordeeld weirei s jagen in gesloten jachttijd zonder consent of machtiging en vergunning J. B. te 's Heer Arendskerke 2 maal f5 b. s. 2 m. 4 d. k., verbeurdverkl. geweer, bevel tot uitl. of te betalen f 8 s. 3 d. h. A. K. te Wolfertsdijk 2 in. f5 b. s. 2 m. 4 d. k., verbeurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f 2.50 s. 2 d. h.B. op 't H. te Wolfertsdijk 2 m. f 3 b. s. 2 m. 3 d. h., met verbeurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f 4 s. 3 d. h.; C. F. Az. te 's Heerenkoek 2 m. f3 b. s. 2 m. 2 d. h., verbeurdverkl. ge- we er met bevel tot uitl. of te betalen f 3 s. 2 d. h. id., gepleegd binnen 12 maanden na eene vroegere veroordeelingF. M. te Goes 2 m. f 8 b. s. 2 m. 7 d. h., verbeurdverkl. geweer en haas, met bevel tot uitl. of te betalen f3 s. 3 d. h. voor het geweer en f 1 s. 1 d. h. voor den haas. in gesloten jachttijd haas bemachtigen zonder consent of machtiging J. B. en H. F. te 's Heerenkoek, no. 1, 2 m. f 8 b. s. 2 m. 7 d. h., no. 2, 1 m. 8 b. s. 7 d. h. met verbeurdverkl. geweer en haas met bevel tot uitl. of te betalen f 3 s. 3 d. h. voor het geweer en fl s. 1 d. h. voor den haas id., en wildvervoerenM. M. te Nieuw dorp f2 b. s. 2 d. h., verbeurdverkl. opbr. verk. haas kievitseieren rapen in Mei: C. H. te Hoedekenskerke f 2 b. s. 2 d. h. verb, verkl. eieren met bevel tot uitl. of te betalen f 0.10 s. 1 d. b. zoeken van eieren van waterwildJ. de L. Az., A. J. de W., en P. G. te Colijns- plaat ieder f 2 b. s. 2 d. h. reizen in trein zonder kaartjeA. B. te Almeloo f 3 b s. 2 d. h. nachtrumoer P. J. V. te Heinkenszand f 2 b. s. 2 d. h. id. en dronkenschapJ. F. F. te Hans- weert 2 m. f 2 b. s. 2 m. 2 d. h. geen aangifte doen van woonplaatsveran dering H. K. to Colijnsplaat f 2 b. s. 2 d. h. straatschenderij P. O. de S. en C. P. te Wissenkerke ieder f 2 b. s. 2 d. h., C. L. en A. v. I. te Oortdijk ieder f 5 b. s. 3 d. h. overtred. scheldereglem.J. D., L. A. 8., en P. P. Lz. te Ierseke C. E. Chr. te Philipine, en J. B. te Beereudrecht ieder f 1 b. s. ld. h., I. S. te Krabbendyke f2 b. s. 1. d. h., J. F. E. te Philippine f2 b. s. 2 d. h., J. F. L., en G. K. te Santvliet (België) ieder f5 b. s. 3 d. h. met verbeurdverkl. en bevel tot vernieti ging der harpoenen. schelpen graven binnen 500 M. afstand v./d. dijk in Ooster-Schelde H. L. te Ierseke f 10 b. s. 5 d. h, ruil water gooien in goot te Colijnsplaat M. de L. te Colijnsplaat f 1 b. s. 1 d h. te laat bezoekers hebben in herberg te Kwadendamme: J. B. te Kwadendame f 1 b. s. 1 d. h.; te laat als bezoekers zich bevinden in herberg te Kwadendamme D. de J., P. de JJ. F., F. F. en A. H. te Kwaden damme ieder f 1 b. s. 1 d. h. loopen over land met verboden toegang J. N. Jz. en A. M. L. Gz. Wissenkerke ieder f 1 b. s. 1 d. h. dronkenschap: M. den H., M. van H. en M. S., te Kruiningen, B. v. E., G. v. d. B. en A. B. te Hansweert, L. J. W. en A. V. te Goes, G. H. te Kats, J. M. te Wemeldinge, J. D. Kz. te Biezelinge ieder f 2 b. s. 2 d. h., P. v. L. te Krui ningen 2 m. f 2 b. s. 2 m. 2d. h., P. S. te Wemeldinge f 5 b. s. 3 d. h. id. bij 2e herhaling E. F. Ch. zonder bekende woon- of verblijfplaats 14 dagen hechtenis. id. bij 3e herh. J. B. Ez. te Kruiningen 3 weken hechtenis. beroep van liardlooper uitoefenen te Hoe dekenskerke zonder vergunning W. F. te Goes f 2 b. s. 1 d. h. met vrijspraak van opgeven van valscha naam. Coes. Aan de oproeping in de bladen voor liefhebbers om deel te nemen aan de Cantate in de Groote kerk op 15 Sept. a. bij gelegenheid van de feest rede van ds. W. Lamers, hadden een groote honderd ingezetenen voldaan. De heer v. d. Bilt la Motthe sprak een hartelijk woord waarin hij doel en beteekenis van dit ge legenheidskoor uiteenzette. Al de aanwe zigen, uit alle gezindten, traden toe en zoo kan met de voorbereidende werkzaamheden een begin gemaakt. 'tls wel wat laat, doch wij hopen dat dit door de inspanning der deelnemers on der de bekwame leiding van den heer Lies wordt opgewogen. Nisse. Dinsdag trof den landbouwer de Kuiper alhier een ongeluk waarvan hy de gevolgen nog lang zal ondervinden. Hij was nl. met nog 2 andere personen geze ten in een rijtuig, waarvoor zijn 4-jarig paard gespannen was, even op weg zijnde werd het beest reeds schichtig, zoo dat op tien minuftn afstand van het dorp rijtuig, paard en passagiers in de sloot terecht kwamen. Da Kuiper kreeg het rijtuig tegen zijn schouder, waardoor den kelijk zijn arm op het sleutelbeen gebroken is wat 'niet met zekerheid kon worden geconstateerd daar het veel gezwollen was. De andere personen hebben hun reis te voet kunnen vervolgen. Het rytuig was zeer gehavend. Heinkenszand. Dinsdag vierde de gemeenteveldwachter F. van de Linde den dag waarop hij vóór 40 jaar als zoodanig werd aangesteld. Vele blijken van belang stelling ontving hij, benevens geschenken, 0. a. van de leden van den Baad een stok met zilveren knop, waarin de jaartallen 1858—1898. Van vele woningen der burgers wapperde de driekleur. Een eerepoort werd voor het huis gesteld, 's Avonds werd een serenade gebracht door het fanfarecorps Euterpe". Vlissingen. Onze stadgenoot J. G. Collet, sedert ruim 38 jaren brievenbe steller alhier (de oudste der bestellers) heeft zich genoodzaakt gevoeld wegens langdurige ongesteldheid ontslag te vragen uit den dienst bij de Posteryen, wat hem dan ook verleend is geworden tegen 15 Juii a. s. met recht op pensioen. Mogen hem nog vele en aangename jaren vaa rust geschonken worden. Een droevig ongeluk had Maandag te Amsterdam plaats. Een 45-jarige vader en zijn 9-jarig zoontje wilden uit hunne woning op de derde étage een ledikant naar beneden laten. Hij was op een tobbetje gaan staan om beter naar buiten te kun nen zien, plotseling verloor hij het even wicht en viel op straat, in zijn val zijn zoontje, dat het touw om zijn lijf had ge wonden, medesleepende. Tot overmaat van ramp kwam op dit oogenblik een rytuig door de straat, waar van de wielen den ongelukkige over het hoofd gingen. Vader en zoon wer'en in deernis waar - digen toestand naar 't Gasthuis gebracht. Bij aankomst aldaar bleek de vader reeds overledende toestand van 't jongetje hoogst ernstig. Te Kalkwijk is een zevenjarige knaap in het Diep achter de ouderlijke woning verdronken. De ouders zochten den vermiste den geheelen nacht vruchteloos en vonden eerst des morgens zyn lijk drijven. Te Amersfoort werd een zesjarige knaap door een fouragewagen der artillerie overreden en gedood. Op en kele plaatsen in Friesland heelt het Zater dagnacht sterk gevroren, aardappels en boonen hebben geducht geleden. Te Daarle is een 3 jarig knaapje in het kanaal geraakt en verdronken. Te Ra- vestein verdronk een 16 jarige knaap by het baden. TeDelft kreeg een 19 jarige j ongel ng die door een jongen met een steen werd geworpen, zoodanig een gezwel daar van aan het hoofd dat hij aan de gevolgen stierf. Te Leimuiden is in een on bewaakt oogenblik een tweeja.-ig knaapje in een sloot geraakt, waaruit het levenloos moest worden opgehaald. Van Kampen, de giftmenger van Sassenheim, is heden naar de cel. gevan genis te Leeuwarden overgebracht. Een ontzettend ongeluk had Dinsdag te Londen plaats. Daar zon de hertogin van York in Blackwall het nieuwe, twaalf duizend ton metende oorlogsschip Albion van stapel laten loopen. Volgens het ge bruik moest zij hiertoe het sein geven door een flesch stuk te slaan, doch dit gelukte haar niet, zoodat 't door haar ge doopte schip zonder teeken het water in gleed. Toen de door de Albion veroor zaakte deining een in de nabijheid lig- genden Japanschen kruiser bereikte, stortte een onder dien kruiser gebouwde slellage, waarop vermoedelijk een tweehonderd menschen stonden, door de kracht van den golfslag, in en vielen de kijkers te water De eerste verwarring maakte het onmoge lijk te weten te komen hoeveel drenkelin gen er waren maar het getal slachtoffers bedraagt stellig meer dan zestig. Vele bewustelooze drenkelingen kon men nog tot bewustzijn terugbrengen. Er kunnen echter onder den kruiser nog lij ken liggen, want er worden vele menschen vermist. In de loodsen aan den wal zag men hart verscheurende tooneelen, toen de lijken der drenkelingen daar achtereenvolgens werden binnengedragen. Alle slacht offers behooren tot den werkmansstand, die woont in den omtrek der werven. Zij hadden gebruik gemaakt van het open staan der deuren om zich op de stellage een plaatsje te verwerven, teneinde het van stapel loopen te kunnen zien, wat hun anders door de politie verboden wordt. De kreten van de in het water liggende slachtoffers gingen schier teloor door het handgeklap der andere toeschouwers en door h X gefluit der in de buurt aaanwezige booten. Donderdag 23 Juni. Goes, bij Hartman door not. Pilaar 2 uur de zwarte bessen aan 18000 struiken in Nissestelle, aanwijzing de Punder te Baar land aan 35000 struiken op Valckeslot; aanwijzing Jan Polderman, Goes; aan I8O1.O struiken in Wolfertsdijk, aanwijzing Vester aan 8000 struiken in Nisse, aanwijzing dr aoiii

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2