i itstijfsel I» ênfabriek [ERTRIGT, ra UOH NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- sr HISTORISCH EN, EID J. BOS A.Jz. HINALE jurg. Ho. m. evicts, winkels JUÏJVIS. P. v. d. Does, levraagd t of zonder oop bij ?r schelde. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Een en ander uit de Pers. DondMag 23 Itini. ijtjn. s ïes. 2 ste genres rlingen voor 1 eteur, v. d. WART. at men ze U en bloemenkasten, iagde- en geschaaf- geweven [verdere onder- Ules le kwaliteit, hrreerende prijzen Middelburg. llTEN een nieuw soort [einden bruikbaar, IINES. boerenstand, niet piet noodig. Adres igen. |d of met October o. M. HARPE, SR, Landbouwer S, Grijpskerke. i. 3,25 en 6,20c). 3,55 6,50. ,556) en 4,50. [156) 5,10. Yo 6,20c) h). 145 6,40 li). eskens hoogstens 5 MEI de 7,20 ten. ïaar Borssele en ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij die zich met I Juli a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen de nog voor dien datum verschijnende nummers gratis. De Zeeuw blijft ook voor de her stemming van WOENSDAG 29 JUNI, a. s. voor het kiesdistrict Vlissingen de candidatuur steunen van candidaatder antirevolutionaire kies- vereenigingen. De AmsterdammerWeekblad, enfant ter rible der (vooruitstrevend) liberale partij, zegt een en ander naar aanleiding van de jongste verkiezingen in de stad Amsterdam voor de provinciale staten. Men moet weten dat van de 77 staten leden voor Noord-Holland er 36 zijn uit Amsterdam, behalve nog enkele Amster dammers die zitting hebben voor buiten gemeenten, zoodat de meerderheid bestaat uit beschermers van Amsterdam. Nu sijn de 36 Amsterdamsche statenle den allen liberaal, op één na Kouveld die radicaal is. En nu zij a% bij de jongste verkiezingen iu Amsterdams 9 districten een paar liberalen uitgeworpen, onder welke eeu lid van gedeputeerde staten. Of dit erg is en verdiend? Het eerste beantwoordt het blad ontken nend, het laatste bevestigend. Vooral om het uitsluitingsstelsel, tot nog toe steeds door de liberale partij gevolgd. Het blad noemt het lidmaatschap der staten „belooningen" en gaat dan voort: „De liberale party te Amsterdam heeft nooit aan een billyke verdeeling van deze aangename belooningen ge dacht. De hensche stelregel leven en laten leven, was haar geheel vreemd. Tien tallen van jaren achtereen heeft zij op de 36 zetels in de Staten enkel en alleen voor hare partij beslag gelegd, steeds de FEUILLETON Belangrijker dan het feest van zijn vijf tigjarig bestaan als Uniestaat, hetwelk Californië in het jaar 1900 zal kunnen vieren, was het gouden goudjubileum, dat onlangs allerwegen op Californiseh grond gebied, voornamelijk echter in San Fran cisco, feestelijk herdacht is. Alle overle venden van die lang veriwenen Argonau- tendagen, cowboys, Mexicaansche vaqueros, Indianen en pionnieis, waren dien dag naar de hoofdstad samengestroomd om die gebeurtenis te vieren en den eersten steen te leggen voor het monument ter herdenking van de beide mannen, die het eerste goud op den 24sten Januari 1848 in de nabijheid van Coloma mochten vinden. Dit waren John A. Sutter eu James W. Marschalk Sutter, in 1803 te Baden geboren, was een woelgeest. Na de militaire school te Bern doorloopen te hebben, ging hij in Frankrijk in dienst bij de Zwitsersche garde, in 1834 verliet hij den dienst om naar Amerika over te steken, in 1838 doorkruiste hj met een zestal andere Duitschers Amerika, voer de Columbia- rivier af tot Vancouver en scheepte zich hier naar de Sandwicheilanden in. Den 2den Juli was hij in Calitornië terug, waar hij zich neerzette; aan den bovenloop van de Sacrameuto-rivier stichtte hij een neder zetting, Nieuw Helvetia genaamd, bouwde een pelmolen, een leerlooierij en ter be scherming tegen de roofzuchtige Roodhuiden het fort Sutter. houding aannemende alsof het statenlid maatschap een ambt was dat een zeer bijzondere mate van allerlei verheven geestes en karaktereigenschappenvorderde. Deze eigenschappen dan ontdekte zij alleen bij hare partij'genooten, en daar zij zeer scherp onderzocht voor zij iemand dat lid maatschap waardig verklaarde, vond zij die steeds in al hare aftredendeo terug. Dit hebben wij altijd betrenrd. Het was toch waarlijk al te dwaas, ook al te egoïstisch gehandeldom al die bewijzen van goed gedrag voor haar eiqtn partij d. i. uitsluitend voor hare vriendjes te eischeu Roomsch noch Antirevolutionair daar ook maar een enkel van te gunnen. Maar er begint een eind te komen aan deze groote onbillijkheid. Weldra mogen de niet-liberale partij, elk n ar evenredigheid van de sterkte van hun kiezerscorps in de Staten vertegenwoor digd zijn 1" Wat dit radicale blad schrijft, mag ook aan de liberale party ir. Zeeland wel her innerd die thans ach 1 en wee! roept over de uitwerping harer mannen, die tot voor eenige jaren in de Staten de meerderheid vormden, en ook in de Kamer nog de meerderheid van de Zeeuwsche vertegen woordigers uitmaken, niettegenstaande zij minderheid zijn onder de kiezers. Cnrsiveeren wy nog een merkwaardige bekentenis van het (liberale) Handelsblad. Het merkt op, „dat de uitslag in Amster dam en in Zuid-Holland voldoende bewijst, dat er geen reden voor de liberalen bestaat om edelmoedigte zijn en in districten, waar zij de meerderheid hebben, zetels aan de antiliberalen te geven. Een dergelijke edelmoedigheid zou hun graf worden en den weg banen voor een meerderheid van tegenstanders. Men mag den liberalen dus niet wegens hun houding „politiek egoïsme" verwijten. In Gelderland, Zeeland en Utrecht bezetten de antiliberalen ook alle zetels die zij krijgen kunnen." Met uitzondering van Goes waar de heer Kakebeeke zit bij de gratie der antirevo lutionairen is deze laatste opmerking van het Handelsblad juist. Maar het blad wischt hier een gedeelte der geschiedenis harer party uit. Bij haar niet bij ons was het uitsluitingsstelsel, al de dagen harer heerschappij. De eerste goudontdekking in Californië was geheel aan het toeval te danken. Fort Sutter was in die dagen de het verst naar Oosten vooruitgeschoven nederzettting in het Saeraments-dal, waarop de uit het Oosten komende landverhuizers het eerst stieten. Zoo kwam ook een zekere Marshal een wagenmaker uit den staat New-Jersey in Sntters dienst en hem droeg Sutter het bouwen van een zaagmolen op. Marshall zocht voor den molen een plaats in het dal van de kleine Colomarivier op, waar voldoende waterkracht voor het drijven van den molen voorhanden was. Vier maan den werkte Marshall onafgebroken aan zijn molen geholpen door drie blanken en eeu twaalftal Roodhuiden en ongeveer half Januari 1848 was de molen bijna klaar. Op den namiddag van den 21sten Januari ging Marshall, nadat het water opgestuwd was langs de droge molens'oot en bespeur de daar in de door het water meegesleur de kiezelsteenen talrijke gele blinkende steentjes van de grootte eener tarwekorrel dia bij bijeen zocht en. zijn lieden liet zien met de woorden Ik heb daar een goudmijn gevonden 1 Marshall ging echter bij zijn werklieden voor een overspannen zonderling door en zoo werd noch aan zijn vondst noch aan zijn bewering eenig gewicht gehecht. Daarbij leken de korrels meer op oud koper dan op glinsterend goud. Marshall liet zich echter niet van de wijs brengen. Hij constateerde, dat de vondst zich liet hameren, dat ze in 't vuur niet smolt noch van kleur veranderde en meer en meer kwam hij tot de overtuiging, dat hij met goud te doen had. Den volgenden dag ging hy nogmaals door de sloot en Dit is met de stukken bewezen, tot zelfs in Groningen waar de provinciale staten uit enkel liberalen bestonden op twee na: de beide antirevolutionaire lieeren Van Swinderen, wien zelfs geen vernieuwing van hun mandaat werd vergund. ZjZ. Toch wil het Handelsblad in éen geval aan grootmoedigheid jegens andere partijen gedacht hebben. Hoor maar: Ware elk geweest éeu kiesdistrict waar de liberalen onbetwist de meerderheid had den. dan zou er reden voor hen zijn om ook aan de minderheden vrijwillig plaatsen in te ruimen. Maar ieder weet dat de toestand anders is. Zou zij dat meenen? De Nederlander merkt naar aanleiding van haar zeggen op, dat er een element van waarheid in ligt. „Ten onrechte worden de liberalen soms van exclusivisme beschuldigd, waar zij eenvondig, mat het districtenstelsel rekening houdend, hun volstrekte meer derheid in het ééne district bezigen om hun minderheid in het andere te neu traliseeren. Ook hun uitsluitend kiezen van geest verwanten voor de Eerste Kamer kan hiermee verklaard. Ook daar heerscht een districtenstelsel. Iedere provincie vormt oen district. Eu het stel liberalen, door de ééne provincie afgevaardigd, vindt in de Kamer antiliberalen uit een andere provincie tegenover zich. Gelder land, Zeeland en Utrecht kiezen dan ook hunnerzijds terecht uitsluitend anti liberalen. Toch wordt door het Handelsblad een kleinigheid vergeten. Hes exclusivisme der liberalen is niet denkbeeldighet bestaat inderdaad, eu vertoont zich bij de benoeming van Gedeputeerde Staten. Hier bestaat „één kiesdistrict". De Staten van iedere provincie kiezen hun eigen Gedeputeerden, en geen andere provincie heeft daarbij iets in te brengen. Zonder gevaar kan dus by de samen stelling van dit college, dat over zoo velerlei gewichtige aangelegenheden heeft te oordeelen, aan de minderheid recht van meespreken worden gegund. En nu wil het geval, dat in geen enkele pro vincie, waar de liberalen in de meerder- vond weder talrijke stukjes metaal. Hij pakte toen zijn heele vondst bijeen en begaf zich naar het fort om Sutters meening er over te vernemen. Sutter was in het bezit van een technisch lexicon, een fleseh zwavelzuur en een fijn weeg toestel met behulp waarvan hij vaststelde dat ze inderdaad een hoeveelheid goud ter waarde van ongeveer 60 dollars be zaten. Sutter was over deze ontdekking niet erg gesticht en hoe geestdriftiger zijn metgezel werd, des te donkerder zag hij de toekomst in en zijn voorgevoel bedroog hem niet. Wel trachtte hij de ontdekking geheim te houden, doch dit bleek on doenlijk, ofschoon men bij het opduiken der eerste geruchten over het vinden van goud alles ontkende of elke bekentenis ontweek. Ongeveer anderhalve maand bleef alles bij het oude en de molen was in volle werking. Eerst vond het gerucht ook slechts weinig geloof en in San Fran cisco spotte men er mee als met een plom pe reclame voor de nederzettingen van Sutter. Toen echter de eerste goudzoekers naar San Francisco terugkeerden en daar hun glinsterend goud lieten zien, week het ongeloof en in alle maatschappelijke krin gen ontstond geweldige opgewondenheid. Alle zaken bleven stilstaan, de couranten hielden op te verschijnen, kerken, her bergen, speelhuizen, alles werd verlaten, de bemanningen der in de haven geankerde schepen, met inbegrip van kapitein en officieren, verlieten hun vaartuigen om zich bij de goudzoekers aan te sluiten en naar de goud belovende sierre's te snellen. De mare der ontdekking verspreidde zich blik semsnel over alle deelen van den aardbo- heid zijn, ooit een antiliberaal tot Ge deputeerde gekozen wordt, en dat èn in Gelderland èn in Utrecht èn in Zeeland steeds voor liberalen zetels in Gedeputeerde Staten worden ingeruimd? Wat zegt het Handelsblad hiervan? Dit is volkomen jnist. Het geldt ook voor Zeeland. Daar was in de laatste jaren, toen de liberale meerderheid in de Abdij op haar laatste beenen liep, deze wel zoo goed een niet-liberaal schoon geen antiliberaal, een man der kleurlooze middenstof den heer van Lynden in 't gedeputeerd college te benoemen. Voor dien tijd werd er niet aan gedacht. En wat staat hier tegenover? Dat fen in Gelderland èu in Utrecht minstens twee liberalen in dat college gehandhaafd blevsn, en in Zeeland, schoon niet met algemeene instemming tot twee malen toe met behulp van antiliberalen een liberaal in 't gedeputeerd college ge kozen werd. Ook wij vragen wat zegt Hel Handels blad hiervan Voegen wij hieraan toe dat boven aan gehaalde opmerking van Het Handelsblad een antwoord was op eene asterisk door de Standaard even voor de verkiezingen ge schreven onder'topsohrift „Politiek egoïsme.^ „Gezonde politiek moet er de politieke partyen toe brengen om eenerzijds niet te rusten, eer zij in de vertegen woordigde lichamen proportioneel tot haar volle sterkte zijn gekomen, maar ook ander zijds, om die proportie niet te zeer, althans nist in 't oog loopend, ten nadeele van eonourreerende partyen te verbreken. Bestonden tegen het proportioneele kiesrecht van heel andere zijde niet nog altoos zeer ernstige bedenkingen, zoo zou ongetwijfeld 's lands belang onver wijlde invoering van dit stemrecht vor deren. Nu we dit nog niet bezitten, zal daarentegen elke gezonde politiek er zich in moeten verheugen zoo ook nog zonder dit proportioneele stemrecht, over heel het land genomen, de krachten der on derscheidene partyen zoo goed mogelijk proportioneel vertegenwoordigd worden. Dat dit dusver in de Provinciale Staten en in de Eerste Kamer allerminst het dem en duizenden avonturiers uit alle lan den maakten zich op om het nieuwe dora do op te zoeken. Het was toenmaals niet gemakkelijk dit doel, 't zij over land,'t zij over zee te bereiken en het aantal van hen, welke als offer van hun gouddorst vielen, zal wel nooit bekend worden. Die genen, welke den zeeweg over de land engte van Panama insloegen, werden mee- rendeels reeeds in New-York de prooi van gemeene oplichters, die hun reisbiljetten van Panama naar San Franoiseo verkoch ten, in veel grooteren getale dan het aan tal beschikbare plaatsen op de tusseheade beide havens varende schepen bedroeg. Het gevolg daarvan was, dat groote menigten van goudzoekers, die niet verder vervoerd konden worden, bij Panama op gehoopt werden, dat daar besmettelijke ziekten uitbraken en honderden van alle middelen beroofd, ellendig omkwamen en een onbekend graf vonden. Als de stoom boot uit Californië te Panama aankwam, ontstond telkenmale een ware strijd om de weinige nog niet bezette plaatsen en de stoomvaartmaatschappij ging in haar heb zucht zoover, dat zij de prijzen voor het lusschendek tot 1000 dollars opvoerde. Op den overland weg waren de goudzoe kers minder blootgesteld aan de zwendela- rijen van gewetenlooze agenten, daarente gen hadden zij daar schier aanhoudend te kampen met het ruwe klimaat, tegen over vallen van de Roodhuiden en witte ban dieten en vooral met de moeielij kheden van het terrein. Weldra was de drie mijlen lange weg bezaaid met graven en gebleekte geraamten van paarden en runderen. Slechts een betrekkelijk gering aantal goudzoekers bereikten het dal van den Sacramento. geval was, is buiten kijf. Toen iu 1889 de Antirevolutionaire party in de Tweede Kamer over de twee dozijn leden telde, was er in de Eerste Kamer nog ternauwernood te bespeuren, dat er een Antirevolutionaire party in den lande bestond. Buitenl Utrecht, Gelderland en Zeeland zijn nn nog in de provinciën benoorden Moerdij k alle Provinciale Staten zoo goed als geheel in liberale handen, en met name in de twee meest bevolkte provinciën Noord-Holland eu Zuid-Holland schijnt het wel, alsof wat niet liberaal is slechts voor de leus mee telt. Politieke zelfbeheersching had er alzoo de liberalen toe moeten bewegen, om het natuurlijk en als vanzelf sprekond te vinden dat na de uitbreiding van het kiesrecht, althans in deze beide Provin ciën onderscheiden zetels in andere han den overgingen. Zelfs scheen de moge lijkheid niet uitgesloten dat de edeler mannen onder hen, bij het ontruimen vau deze zetels, hun leedwezen zouden betuigen, dat de partijdige wijze van vroegere samenstelling de proportiën zoo stuitend vervalscht had. Van dien nobelen geest valt intusschen dusver nog weinig te bespeuren. Enin Noord-Holland èu iu Zuid-Holland stelde ook nu nog de liberale party zich aan, als kwamen aan haar zoo goed als alle zetels toe, en als school er wei- bezien strafbare roof in, zoo andere par tyen de vermetelheid hebben hier en daar een enkelen zetel weg te kapen. Waf spreekt hier anders uit, dan poli tiek egoïsme Wy achtten geheele overneming van deze driestar, te meer, nu van zekere zyde de eerste, uit het verband gerukte alinea, wordt geëxploiteerd of althans geëxposeerd met de kennelijke bedoeling om den schrjj- ver iets geheel anders te laten zeggen dan hij bedoelde, niet geheel overbodig. De Standaard antwoordde dan ook, en dit kan misschien ook ter opheldering voor onze omgeving dienen „Geen woord komt in onze vorig» driestar over dit punt voor, waarin wij den eisch zouden hebben gesteld dat de liberalen ons ook maar jéen zetel on- In het jaar 1848 werd het eerste goud aan de rivieroevers nitgewasschen. Toen de goudzoekers door de later neervallende regens van de oevers verdreven werden, wendden zij zich naar de kleine zijdalen en cannons en hier was de productie niet minder groot. Niet ongewoon was het, dat één persoon op een dag 5000 dollars en meer gewon. Overigens viel hun, die eens den molen gebouwd hadden, niets van den goudrijk dom toe en Marshall werd in 't bijzonder door het eene ongeluk na het andere ge troffen. Hij werd van zijn terrein verdre ven, zijn bezit werd door gewetenlooze goudzoekers gesloten, zij braken zijn molen af om de planken er van voor hun hutten te gebruiken en eigenden zich wederrech telijk zijn vee toe. Toen hij den honger dood nabij was, kende de regeering van Californië hem van 1870 tot 1876 een klein jaargeld toe, ze liet hem echter de laatste dagen zijns levens in de bitterste armoede doorbrengen en in 1885 stierf hy in een halfvervallen hut, die hij met een lotge noot bewoonde. Niet minder ongelukkig was de verdere levensloop van Sutter. Zijn graf bevindt zich op het kerkhof der Moravische broeders te Lititz in Pennsylvanië. Hij stierf den 18den Jnni 1880. Tusschen dezen datnm en den tijd, dat hy frank en vrij in het Secramento-dal werkte, ligt een lange en treurige geschiedenis. De stortvloed der goudzoekende massa overstroomde ook zijn kolonie en men bekommerde zich niet om zijn aanspraken, die nog niet erkend waren toen hy in 1880 den geest gaf. —0—0—

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 1