Buitenlandsch Overzicht. SERKfYmjwT" namelijk het reusachtige beuzelwerk ver richt, om den ganschen Bijbel over te schrijven, de boeken en hoofdstukken enz. te tellen, en na te gaan welke verzen 't langste en kortste zijn, of in 't midden van den Bijbel staan, enz. Volgens hem dan is het kortste vers van het Oude Testament 1 Kron. 11, dat luidtAdam, Seth, Enos. Niet erg belangrijk, vindt ge wel? En 't kortste vers van't Nieuwe Testament (dit weet gij dan meteen!) is: Jezus weende. (Joh. 1135). Voorts is 't middelste boek van 't O. T. het boek der Spreuken; 't middelste hoofdstuk Job 39, en het middelste vers zou 2 Kron. 2017 zijn, indien er één vers meer en 2 Kron. 2'>: 16, indien er één vers minder was. Van het Nieuwe Testament is 't middelste boek 2 The8salonicensen; het middelste hoofdstuk zou Kom. 14 zijn, indien er een hoofdstuk meer, en Rom 13, indien er één hoofdstuk minder was; terwijl het middelste vers Hand. 17 17 is. En zoo gaat deze beuzelaar voort met het bere kenen van het aantal boeken, hoofdstuk ken, verzen, woorden en letters van het O. en N. TestamentAlleen heeft hij nog vergeten ook de komma's en punten te tellenIk hoop niet, dat gy zijn werk zult nazien of aanvullen. Anders mocht ook gij eens minder aangenaam beloond worden door dezen of genen poëetgelijk een ongenoemde eens aan het adres van den knutselaar Commers schreef Die zooveel schreef en zulke telling heeft (bestaan, Heeft veel gewerkt, veel tijd verspild (en niets gedaan Had hy slechts zooveel tjjd aan By bel (zin gesleten, Veelmin had hy gewurmd en nog veel (meer geweten I Timotheiis. Wij hebben nu al zoo dikwijls beweerd dat de oorlog tusschen Spanje en Amerika op een einde loopt, dat wij het niet meer durven herhalen. En tooh geleoven wij 't. De opstandelingen toch op Manilla maken groote vorderingen. De Spaansche reserve- vloot die eerst schijnbaar naar Cuba koers zette, nam haar draai naar de Philippijnen. De Duitschers schijnen hun post te hebben teruggetrokken. De Regentes denkt er over af te treden en het rijk te verlaten. De Amerikanen winnen aan stoffelijke en ze delijke kracht, vooral aan geld die zenuw van den oolorg. Zijn dit niet voorteekenen van een na derend einde Kleinere berichten van geringer belang rijkheid, zonden wij aan deze mededeelin- gen kunnen toevoegen. Wij volstaan met het volgende Manilla staat op 't punt door den gouver neur aan de insurgenten te worden over gegeven. De Spaansche hulpvloot die naar de Phi lippijnen koers zette, hoopt daar nog tij dig aan te zullen zijn om de Amerikanen te beletten LuQon te bezetten. Kleinere schermutselingen in en om Santiago waarbij aan weerszijden enkele dooden vallen, hebben geregeld plaats.'t Is een afmattende oorlog, niet 't minst voor de lezers over den oorlog Italië en Frankrijk beleven weer eens een ministrieele crisis. In eerstgenoemd land had de Rudini, Crispy's groote tegenstander, herhaaldelijk te vergeefs beproefd den toestand der vloot en der geldmiddelen, twee verbeteringen die jmoeilijk (kunnen samengaan, op orde te brengen. De partyen in 't parlement zijn zoo weinig vereenigd en eenstemmig dat hij geen meerderheid meer vinden kanen dientengevolge aan koning Humbert zijn ontslagaanvrage zond. In Frankrijk is 't nog verschrikkelijker. Daar hadden de verkiezingen aan de regeering een kleinere meerderheid naar links bezorgd. Zij was derhalve genoodzaakt de radi calen los te laten en steun te zoeken bij de republikeinen (oud-liberalen en Room- sche rallié's) en de rechterzijde (Room- schen en Monarchalen). Gevolg is geweest dat de radicale voor zitter der Kamer werd uitgeworpen en door een republikein vervangen. Na verwerping van verschillende voor stellen die de regeering dwingen wilden in een bepaalde richting te regeeren werd ten slotte eene motie aangenomen, waarbij de regeering verplicht werd te regeeren volgens den wil der linkerzijde, de liberaal-radicale concentratie. Meline c. s. stelden hierop hunne portefeuilles ter be schikking. De president der republiek nam hun ontslag aan en noodigde den radicaal Ribot uit een nieuw ministerie saam te stellen. Deze, inziende dat hy toch niet zou kun nen steunen op een meerderheid in de Kamer en ook geen meerderheid heeft onder de Kiezers, heeft 't aanbod afgewezen. Thans zal Sarrien eveneens radicaal beproe ven een verzoeningskabinet cabinet d' af faires saam te stellen. 20 Juni 1898. By kon. besluit zijn benoemd tot dijk graaf voor den Houwer-polder M. G. van Stapele; tot dijkgraaf voor den polder Dreischor J. Doeleman Zz., in het bestuur van het waterschap de Vrije polders onder Tholen, tot dijkgraaf M. G. van Stapele, en tot gezworen C. A. H. Wagthojinhet bestnur van het waterschap Poortvliet, tot dijkgraaf J. van Gorsel Janzoon, en tot gezworen N. A. Bruynzeeltot gezworen voor den polder Oud-Noord-Beveland P. C. W. Swemer. In het Weekblad van het Recht kom' voor een uitvoerig gemotiveerd aires, door de orde der advocaten bij de arr.-recbt- bank te Middelburg tot den minister van justitie gericht en waarin met klem wordt gewezen op de „misstanden" ten opzichte der preventief gevangenen die voor ge noemde rechtbank verdedigd moeten worden. Immers tótdat zij tegen het begin der terechtzitting van het huis van bewaring naar de wachtkamer der beklaagden in het rechtsgebouw zijn vervoerd, worden zij daar als wilde beesten opgesloten in ijzeren kooien van 0.90 M. breedte, 0.J9 M. diepte en 1.87 M. hoogte. Tevens wordt gewezen op eene stelsel matige verhindering, door of vanwege den officier van justitie, dat de toegevoegde of gekozen raadsman van een beklaag Ie voor de opening der terechtzitting eene vraag aan zijn cliënt zou kunnen doen in het belang der verdediging. Het Weekblad noemt de „misstanden" ergerlijk in die mate, dat men mag ver trouwen, dat daaraan door den Minister van Justitie, na ingesteld onderzoek, spoedig een einde zal worden gemaakt. Expeditie naar Pedir. Officieel be richt. Den 16en dezer had de spits eer.er patrouille te Mehtareum een klewang- aanval van 5 Atjehers te verduren. Bij het handgemeen worden werden vier hunner gedood, onzerzijds werden een officier en twee militairen beneden dien rang niet gevaarlijk gewond. De colonne van overste Wdllems ging naar het gebied van Toekoe Bintara Kemaia om over Tjot Moeroeng Didah en Rambon* naar Segli te keeren. Den 17en zou een gedeelte der colonne van kelonel van Heutz door het gebied van Toekoe Bintara Reubee naar de VII Moekims en de rest naar Segli gaan. Ingevolge koninklijke machtiging is de heer J. v. Boven erkend als vice consul van Zweeden en Noorwegen, te Vlissingen. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Stavenisse door ds. F. Hopster te Terheyden voor Grijps- kerke door J. W. E. Klinkhamer Bredius oand. te Utrecht. Beroepen te Woudsend ds. W. Hulsber gen te Slochteren te Kothen en te Eist L. G. Bolkestein cand. te Wyhe; te Bleiswijk (toez.) J. Haring cand. te Utrechtte Heeze ds. H. J. Schouten te Ommeren; te Odijk ds. J. D. Do- mela Nieuwenhuis te Ostende te Castricum ds. J. W. Swaan te Wichmond te Oldehove J. G. v. Loenen cand. te Groningen; te Rysoord ds. E. G. J. Bal te Nijeveen. Aangenomen naar Wehl door J. W. A. Klinkhamer Bredius cand. te Utrecht; naar Doesburg door ds. L. J. v. Rhijn te Soesterberg. Bedankt voor Staphorst door ds. E. H. Jonkers te Zuid Beijerland; voor Westerschelling door ds. A. W. Voors te Heino voor Wouterswoude en voor Eist door L. G. Bolkestein cand. te YVijhe; voor Wateringen door dr. E. J. W. Pos thumus Meijjes te Heinenoord voor Beet- sterzwaag door ds. H. v. d. Meulen te Joure voor Joure door H. Aris te Drachten; voor Cillaarshoek door ds. J. Ph. Meyniuk cand. te Amsterdam voor Wezepe en voor Oud en Nieuw Gastel door J. W. A. Klinkhamer Bredius cand; voor Polsbroek door ds. C. Verhagen te Zuilenvoor Morra door ds. W. Meindersma te Vledder. De gouverneur-generaal van Ned. Oost Indië heeft benoemd tot predikant te Passaroean ds. C. Hengeveld, thans te Meester Cornelis, vroeger te Schore. Geref. Kerken. Drietal te Rotterdam A ds. N. Y. van Goor te Hazerswoude, ds. F. W. Sluiter te Maassluis en ds. M. Schuurman te Alphen. Beroepen te Westmaas G. Wisse cand. te Kamperland. Aangenomen naar Bleiswijk door ds. C. Hoek te Schetteus (verb, bericht) naar Dedemsvaart door ds. J. v. Henten te Baambrugg8. Bedankt voor Andel door ds. A. Mulder te Schoonrewoerd. Aan de» heer ds. A. M. Diermanse te Hoofddorp (Haarlemmermeer) is eervol ontslag verleend wegens ziekte. Ds. Diermanse was pas sedert 1895 pre dikant in deze zijn eerste standplaats. SCHOOLNIEUWS. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam is bevorderd tot arts de heer G. T. P. Callenfels, geboren te Hulst. Kruiningen. Zaterdag werd door den gemeenteraad alhier tot onderwijzeres aan de o.l. school te Hansweert benoemd, mej. Hornstra te Bergen op Zoom. Hulst. De uitslag van de verkiezing der prov. staten is dat er herstemming is tusschen de heeren Van Hoeve en Heemskera (ant.), Nelemar.s en v. Deinse (1.) en Moer dijk en Rompu (k.). In 't vorig no. stond abusievelijk Wieland. Erzynnog3 vacatures. Wissenkerke, In de jl. Zaterdagna middag uitsluitend hiorvoor belegde raads vergadering, werd met algemeene stemmen besloten de wenschelijkheid uit te spreken, dat een Provinciale veearts op Noord-Be- eland te Cortgene gevestigd blij ve, en de tegenwoordige toelage van f50 uit de ge meentekas daarvoor weder gedurende 5 jaren beschikbaar te stellen, mits de toe lagen van de andere gemeenten van dit eifand en uit de Provinciale fondsen even eens gehandhaafd blijven. Stavenisse. A. van den Berg Hz. alhier is benoemd tot agent van politie 4e klasse te Rotterdam en treedt a. s. Vrijdag in functie. De zeil vereeniging lersckete lerseke heeft besloten op 10 Augustus een zeil wedstrijd naar Zierikzee te houden. Te Middelburg heeft de justitie don kolfiehuishouder J. A. P. v. W. te Vlissingen, wegens bedriegelijke bankbreuk goarresteerd. Heinkenszand. Zaterdag stootte een kind n.j den landbouwer F. Courtin met een stokje in het oog. Het eene oog is verloren terwijl de arts Gaill voor het andere vreest. 's Heer Abtskerke. Doordat een der assen brak van den kap wagen had de zoon van den landbouwer Waverijn uit Krui- ninge Zaterdag onder deze gemeente het ongeluk dat de wagen omsloeg en de drie er ingezeten vrouwen er uit roldeu. Een barer bezeerde zich vrrj ernstig de tweede werd bewusteloos opgenomen en de derde verwondde zich aan de glasscherven. Het ongeluk iiep, daar men stapvoets reed, vrij goed af. Middelburg. Bij de opening van stem briefjes voor de verkiezing van commissa rissen in het bestuur van den polder Wal cheren is gebleken dat herkozen zijn de heeren J. Koene met 150, W. H. de Bruijn van Melis- en Mariekerke met 149, W. J. Sprenger met 148, H. W. Allaart met 151, S. Louwerse met 150 en J. de Visser met 145 van de 158 stemmen (van welke 143 te Middelburg en 15 te YVestkapelle bleken uitgebrachi). In plaats van den heer P. Loeff, die bedankt had, is gekozen de heer C. J. J. A. van Teijlingen met 121 stemmen. Op den heer H. J. E. Gerlack waren 8 stem men uitgebracht. (Er waren te Middelburg 145 en te Westkapelle 15 stemmen uitgebracht). Omtrent den brand te Koewacht waarbij een kind op zoo'n jammerlijke wijze het leven verloor, valt nog te melden, dat hij waarschijnlijk ontstaan is doordat de kinderen bij afwezigheid der ouders in bed met lucifers gespeeld hebben. De toestand der twee geredde kinderen is niet zoo ernstig als zich eerst liet aanzien. Toch heeft het oudste nog al groote brandwonden op hoofd en rug. Niets was verzekerd, zoodat die arme menschen niet alleen hun kind, maar ook alles verloren hebben, wat zij bezaten. Hansweert. De verplaatsing van den kommies-verificateur H. H. Beek, van Hans weert naar Zevenaar, is ingetrokken. Voor den aanvang van het festival te Domburg op 17 Juni jl. bracht de zangvereeniging „Tot Nut en Uitspanning" van N. en St. Joosland een bezoek aan den heer Gerlaoh van St. Joosland, eere lid dier vereeniging om hem haar schoon vaandel te toonen, dat door den kraehtigen steun van genoemden heer tot zulk een pracht is opgevoerd kunnen worden. Nadat de heer A. de Smidt (Directeur) het doel van dat bezoek had uiteengezet werd een enkel nummer gezongen, waarop de heer Ger- lach het woord nam en zijn genoegen te ken nen gaf over het bestaan van vereenigingen die zich ten doel stellen, de leden te veredelen en nader met elkander in aan raking te brengen, wat vooral in onzen tijd van verwijdering en strijd, van hoog be- la"g te achten is. Met het aanbieden van een rijke gift, waarvoorden Penningmeester dier vereeni ging bedankte, en een luid hoera voor ge noemde vereeniging, besloot hij zijne rede, waarop natuurlijk een luid hoera! en een „Zij leven lang" voor den heer Gerlach en de zijnen volgde. Benoemd tot brievengaarder te Wal soorden H. Lochmans. Te Wilsum is een vrachtrijder van het jaagpad langs den IJssel met paard en wagen te water gehaakt en verdronken. Te Nijmegen is een matroosbij zwem- oefeningen van de matrozen der Rhenus in de haven verdronken.Te Tienhoven is een driejarig meisje te water geraakt en verdronken. Te Hilversum viel een schildersknecht van de dakgoot van 't ge meentehuis op de straat en werd met ge broken ribben in doodsgevaarlij ken toestand opgenomen. Te Rotterdam stortte een glazenwasscher met zijn ladder van de derde verdieping. Een klein meisje werd door de ladder getroffen en was bijna oogenblikkelijk een lijk. De glazenwasscher brak beide polsen. Een 17-jarige wees jongen is te Roermond bij het zwemmen in de Maas jammerlijk verdronken. Te Zuiddorpe is Donderdagavond een meisje van 17 jaar, die aan vallende ziekte leed, te water geraakt. Voor dat er hulp kwam opdagen, was de ongelukkige reeds ver dronken. Te Stadskanaal zijn twee kinderen, 2- en 3 jaar, te water geraakt en verdronken. Een smidsjongen te Zaandam werd Zaterdag bij 't smeren van de as der machine, door deze gegrepen en een paar malen in de rondte geslingerd, zoodat hem beide beenen werden stuk geslagen. Do wonderdokter Ie Staphorst! Ren oud patiënt van de bekende „Stap- horster boertje", de heer Stegeman, (zoo heet du „boertje") schrijft in de Tel Iwec jaar geleden werd ik aangetast door een hmdzmkle, die ofschoon spoedi-e medische hulp werd ingeroepen, van dair tot dag toenam. Na eerst achtereenvolgens drie genees- heeren te hebben geraadplaagd, waarbij zich het gewone verschijnsel voordeed dat no. 2 afkeurde wat no. 1, en no. 3 'wat no. 2 voorgeschreven had, stelde ik mij onuer behandeling van een specialiteit in huidziekten in een der universiteitsplaatsen van ons land. Wederom werd afgekeurd de behande ling der vorige geneeskundigen en vol boop (elke visite kostte f5) ging ik huiswaarts met zalf en stukjes zeep. IJdele hoop! De ziekte verdween niet, ofschoon ik nog geruiraen tijd onder be handeling bleef van die specialiteit. Verlangend uitziende naar genezing too" ik toen op een marktdag naar Ovenjsel's hoofdstad, om mij onder behandeling te stellen van den heer Stegeman. Het was druk dien dag. Ongeveer 20 patiënten, waaronder (schrik niet, Ge neeskundige Raad van Overijsel en Drente een agent van politie, waren me voor, zoo dat ik eerst na 2 uren wachtens geholpen kon worden. r Met zijn onafscheidelijk eindje sigaar in den mond luisterde de heer Stegeman naar het verloop der ziekte, om toenaf te keuren wat zijn hooggeleerde voorgangers hadden gedaan. Hij stelde mij spoedig ge rust en verzekerde mij, dat deze huidsaan- doening niets was en ik binnen eon maand geheel hersteld zoude zyu. Aanvankelijk met weinig vertrouwen volgde ik zijne eenvoudige voorschriften op, on ree Is na eenige dagen was beter schap duidelijk merkbaar, een maand later was de^ genezing volkomen. Hven buiten Dordrecht sprong Zaterdag een bejaard heer die nog mee moest op den trein, doch hij viel, gelukkig kwam hij op de treeplank terecht eu bleef daar zitten. Een der reizigers die het on geval zag, trok aan de noodrem en weldra stond de trein stil, zoodat de man uit zijn netelige positie kon verlost worden. Hondsdagen" noemde men weleer de dagen van 24 Juli tot 24 Augustus, omdat dit tijdperk, door de Grieken, „Opo- ra genaamd, bepaald werd door den kos- moschen oo- en ondergang van de Honds- sier (Sirins). Het onderscheidde zich vooral in Griekenland door groote hitte, en ook op onze breedte brengt het de grootste hitte van het geheele jaar, hoewel deze tegen het einde der Hondsdagen reeds aanmerkelijk begint te verminderen. In onzen tijd echter is Siriu3 in het begin van Juni met de zon in samenstand, zoodat de Hondsdagen thans eigenlijk zouden du ren van half Juni tot half Juli. Onze al manak evenwel, zich niet om de Honds ster bekreunende, die thans, na verloop van een paar duizend jaren, wegens de verschuiving der nachtevening, veel vroe ger te voorschijn treedt, bepaalt de Honds dagen van 19 Juli tot 19 Augustus. Volgens bericht uit Kaapstad, is bij Port Alfred in de Kaapkolonie een mete oorsteen gevallen, half zoo groot als de bit. I aulskerk te Londen. De steen maakte er een kuil in den grond, 50 voet diep, 120 voet lang en 20 yards (ellen) breed. ie Duinkerken waagden drie knapen van ongeveer twaalf jaar zich bij ebbe ver van het strand, om het wrak van het onlangs gestrande stoomschip „Bussum" te zien. Vier Belgische visschers uit Panne, uie zich eveneens daar bevonden, namen de mutsen der kinderen af en wierpen die op het schip. De knapen legden daarop planken tegen het wrak op en klauterden naar boven, om hunne hoofddeksels te halen; maar de visschers trokken de plan ken weg, gingen heen en sneden den kin deren alzoo den terugweg af. Intusschen kwam de vloed op en spoedig was het wrak door water omringd. De kleinen hadden een wissen dood voor oogen. Een van hen sprong eindelijk in zee en bereikte na vele vergeefsche pogingen den oever. Hier zocht hij hulp voor zijne kameraden. Dadelijk ging een loodskotter uit, die de beangste knapen gelukkig in veiligheid bracht. De twee kinderen, broeders, had den zich vijf uur achtereen aan den ge broken must van het vaartuig vastgehou den, terwijl elk oogenblik de golven er over heen sloegen. Naar de visschers wordt ijverig gezocht. r nieuwe grot. Acht geleerden uit Middlessex hebben een bezoek gebracht aan Maidstone. Deze reis had ten doel een voorloopig onderzoek te doen in de grot die onlangs was ontdekt bij het graven voor de fundeeringen van een nieuw te bouwen huis in Hollingbourne. De eigenaar had door ladders het afdalen gemakkelijk gemaakten voorzien van lantaarns en een groote hoeveelheid touw, klommen de be zoekers af in de holen van het labyrinth. Zon Ier deze laatste voorzorgen vreesden zij te verdwalen in dezen onderaardschen doolhof. Een anafgebroken wandeling van zes uren was niet voldoende om alle gangen te bezoeken. De toegang tot sommige ge deelten was door instortingen versperd, terwijl op de meeste plaatsen groote in spanning noodig was om zich een weg te banen. Men vond op de wanden der holen talrijke afdrukken en sporen van bladeren en andere plantendeelen Dit eerste onderzoek heeft echter voor do wetenschap weinig resultaten opge leverd en een commissie van ingenieurs en geologen is er heen gegaan om verdere onderzoekingen te doen. De eigenaar, zal, wanneer niemand zich aaubiedt om de grot te koopen, er kelders vau maken voor het kweeken van champignons. In de te Brussel gehouden vergadering der suiker-conferentie werd o. m. besloten dat den 22sten dezer maand eene bijeen komst gehouden zal worden om een voor stel te onderzoeken van de Nederlandsche afgevaardigden, dat strekt om de afschaf fing der premiën gradueel te maken, voor het geval, dat de conferentie tot overeen- temining zou komen. Hoogte van den dampkring. Meer dan eens heeft men de hoogte van den dampkring willen bepalen, door na te gaan op welke hoogte vallende sterren gezien worden. Deze hemellichamen zijn uitzioh zelve niet lichtgevend, maar worden dat, zoodra zij in den dampkring geraken. Door de kolossale wrijving die ontstaat, wanneer deze lichamen zich door de lucht bewegen, worden zy lichtgevend. Wanneer men nu maar de grootste hoogte kan meten, waarop een vallende ster zich kan vertoonen, dan weet men, dat de lucht zich minstens tot op die hoogte uitstrekt. Uit den aard der zaak is deze hoogst moeilijk te bepalen. Een waarneming, op het beken ie Lirk Observatorium gedaan, toont, dat ook hier de photographie een machtig hulpmiddel is. Op 400 meter afstand van elkaar waren twee camera obscura's geplaatst en op den hemel gericht, om zoo, wanneer zich 's nachts merkwaardige verschijnsels aan den hemel vertoonden, direct daarvan een beeld te hebben. In beide camera's ontstond op zekeren nacht tegelijkertijd een beeld van een vallende ster. Men bepaalde nu nauw keurig de plaatsen, waar die beelden zich op een photographische plaat bevonden, en kon daaruit, in verband met den onderlingen afstand der beide photographietoestellen, berekenen, dat de ster op een hoogte van ongeveer 159 kilometers was geweest. De dampkring moet dus zeker hooger dan 159 kilometers zijn. Een naaister te St. Jans Molenbeek, Lucie M. geheeten, is door een Hollandtr, wiens omgang zij niet langer wenschte, een kom vitriool in het gelaat geworpen. Het meisje is vreeselijk gebrand in het ziekenhuis genomen. Haar gezicht zal zij waarschijn lijk verloren hebben. De dader nam de vlucht, bereikte zijn kamer en pleegde daar zelfmoord. De zoon van een Berlynschen vleesch- houwer, Paul Eichler, had in Juni van het vorig jaar het ongeluk, bij gelegenheid van een dronkemansgrap iemand met een revolver dood te schieten. Eichler, die tot 9 maan den gevangenisstraf veroordeeld werd, heeft nu in verband met een request om gratie zes maanden van de hem toegedachte straf afgekregen. Door de weduwe en de kin deken van den overledene in cilivibus om schadevergoeding aangesproken, is Paul Eichler thans veroordeeld, aan de weduwe een jaarlijksche rente van f 900, aan de beide oudste 11 en 13jarige kinderen tot hun 14e jaar een rente van f 540 ieder, en van hun 14e tot hun 21e jaar een rente van f608 ieder uit te keeren. Verder is hij veroordeeld, voor het 3e, thans 3jarige kind tot dit den 10-jarigen leeftijd heeft bereikt een jaarrente van f420, van het 10e tót het 14e jaar een jaargeld van f 540 eu van het 14e tot het 21e jaar een van f 600 te betalen. Aan de kinderen alleen heett hij dus overeen tijdvak van 18 jaar een kapitaal van f 19,860 uit te keeren. Een kleine kibbelarij, telkens weer opgehaald en voortgezet, heeft de dertig laatste huwelijksjaren van een echtpaar in Californië vergald, een bewijs, hoe nietige oorzaken groote gevolgen kunnen hebben. Twintig jaren hadden zij in vrede geleefd en hard gewerkt, totdat zij hun planken hut konden verwisselen voor een huis. Het huis werd gebouwd en was af, tot op de keukendeur nade timmerman kwam haar brengen en legde met een onschul dige vraag den grondslag tot de verbitte ring van twee menschenlevens. „Naar welken kant moet de deur openen, naar binnen of naar buiten?" vroeg hij. „Naar buiten", zei de vrouw, „dan houd ik meer ruimte in de keuken". „Och kom", lachte de man, jc hebt ruimte genoeg; als zij naar binnen opent, kan ik gemakke lijker 't hout binnen brengen." „Neen, naar buiten", zei de vrouw. Zoo kibbelden zij maar voort, totdat het tijd werd, dat de timmerman naar huis ging. Den volgenden dag waren zij het nog niet eens, en die geheele week niet, want ook het voorstel van den timmerman om „het verschil te deelen" en er een schuif deur van te maken, vond geen bijval en hij werd naar huis gezonden met de bood schap, dat zij hem zouden laten weten wanneer zij hem noodig hadden. Die bood schap kwam pas dertig jaar later, gedu rende welken tijd de twee dwaze kihbelaars in de oude hut bleven wonen en het mooie nieuwe huis lieten vervallen. Zij spraken nauwelijks tegen elkaar, want zoodra een van beiden iets zei, kwam dadelijk die ongelukkige keukendeur op het tapijt en was oorzaak van een heftigen twist. Eindelijk, nu ongeveer een maand geleden, werd de man ziek, en de dokter ried de vrouw aan, hem naar het andere huis te vervoeren, daar hy in de oude hut zeker niet lang meer kon leven. Toen voelde de vrouw berouw, zijging naar haar man en zei„Lieve man, ik beg

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2