NIEU WSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 110. 1898. Menfog 18 lutn. ftööaffifc ^itargimg. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De vier „Kerkbemirmaars" Hoe men Kiezertjas lokt. Bïiitenlandsch Overzicht. LANDBOUW. Bekroningen. LANDBOUWPAARDEN. ■KqtLI» *errT5rnT?-tg>l—i. >vr*t elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wfcgagg**» Zij die zich met I Juli a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de nog voor dien datum verschijnende nummers gratis. of O In de Goesclie Crt. van Donderdag, te laat om 't te weerleggen, stond het vol gende stuk „Hat zal goed zijn als lid dor Hervormde kerk b(j de a. s. verkiezing ook rekening te houden met het standpunt, dat de candidaten tegenover die kerk innemen. Welnu, hooren wq hoe de atgescheidenen over die kerk, over hare predikanten, over wat door haar wordt verricht, denken. Ik neem daartoe over een stukje uit het no. van 10 Juni 11. van Gideon, een weekblaadje, dat wordt uitgegeven door dhr. G. M. Klemkerk te Goes. Ziehier den letterlijken inhoud „Aan Americus Waarde Vriend! De oude Ned. Herv. Kerk, die zich in sommige opzichten als een oerwaarde oude voordoet en zich zoo gaarne als de vader- landsche kerk aandient, toont na de ker kelijke beweging van 1886 weer meer werkzaamheid. Het is of de mannen, die tot eiken prijs de kerk van een wissen ondergang willen redden, het gevoelen, dat haar bestam ernstig wordt bedreigd en dat wel langzaam maar toch zeker haar einde wordt voorbereid. In de bladen hebt ge zeker wel gelezen welk antwoord de heer Donner van de regeering ontvangen heelt in zake het door de Regiering uit schrijven van een gebedsure bij de inhul diging van onze jeugdige Koningin. Dat antwoord was een ernstig dienaar der Kroon on waai dig. Die hearen begrepen heel goed waar het dhr. Donner om te doon was, maar ze heoben, om het plat uit te drukken, om de kaars heengedraaid en zich ve scholen achter de uitnoodiging tot gebed, die van wege do Synodale commissie der Ned Herv. Kerk was gezonden aan de verschillende Kerkgenootschappen. Daarmede heeft de regeering aan de Herv. Kerk weer eea hart onder den riem ge stoken en haar versterkt in de meening dat zjj is de vaderlandsche Kerk en de roeping heeft om het gansche leven van ons volk te omvatten, die dat leven moet ontwikkelen en de baan aanwijzen, waar langs ons volk vruchtbaar kan zijn. Och, zegt ge zeker, had ze die roeping beter oegrepen en behartigd 1 Nu ze aan het zinken is helpen zulke mueningen en ont boezemingen niet meer, ze heeft haar eigen kinderen uitgestooten en vervolgd. Maar nog houdt ze zich aan iedere stroohalm vast, zells dat de inhuldiging der Koningin plaats heeft in een der kerkgebouwen van de Herv. Kerk is een teit om zich als kerk op te verheffen, hoewel erkend nfoet worden dat geen officiéél verband tusschen de Herv. Kerk en de kroning bestaat. Nu begrijpt, ge toch wel, dat niet alleen eenvoudige lieden maar zelfs mannen en vrouwen van helder doorzicht en verstand, die kerk nog liefhebben; zij omhult zich nog met zooveel schoons ea aantrekkelijks. Bovendien is ze werkzaam geworden méér dan vroeger en wel op verschillend gebied. Het 2de kerkelijk congres is onlangs ge houden en ongetwijfeld is daar gebleken, dat er door de Herv. broeders op menig gebied hard wordt gewerkt. Mannen, van •wie men vroeger niets anders wist dan dat ze er waren, treden nu op den voor grond en vullen de rijen aan, die na 1886 aardig gedund waren. Op zich zeil genomen voortreffelijk. We mogen niet veroordeelen wat er goeds van die zijde wordt gedaan, al is het dat we soms den indruk krijgen dat het minstens evenveel te doen is opdat de macht en invloed der Gereformeerden niet te groot zou worden. Ge kunt dat zien, als in een plaats, waar de Herv. Kerk reeds jaren de grond braak heelt laten liggen, eens door zondagschool en evangelisatie wordt begonnen to werken, dan is men er vlug bij om ook te beginnen, dan worden allo zeilen bijgezet en dan eerst ontwaart men niet alleen de oude vijand schap tegen gescheidenen of gereformeerden, maar wordt het openbaar, dat men zich zeil beschouwt als de kerk. die het gehoele proteetantsche volk omvat. Ieder schaapje wordt dan geteld, opgezocht on vermaand toch niet hot evangelisatie-werk der gere formeerden te bevorderen, want dat het gelijk staat met at breken der Ned. Herv. kerk. De doleantie heeft alzoo in tweeërlei richting gunstig gewerkt, want wat waar is van de enkele piaatseu is ook zoo over het alge meen. Zal dit alles m. i. nu toch niet baten om de Ned. Herv. kerk te stuiten in haar zinken, toch zal het het ongetwijfeld wel eenigszins ons volk ten goede komen. De Heere weet alles te gebruiken en te leiden tot Zijne verheerlijking en de uit breiding van Zijn Godsrijk. Uw Vriend, JAN ORANJE." Den Haag. 9 Juni '98. Mij dunkt dat ieder die, ook i>ij erkenning van kare gebreken, nog iets voor de Hervormde kerk ge voelt, die nog eenig respect hoeft voor zooveel uitnemende predikanten in die k«rk en die dan lid derzelve is, onmogelijk zijn stem kan geven, aan mannen die zoo smadend over haar dur ven spreken. Het is natuurlijk voor den christen ook onmogelijk om zijn stem uit te brengen op iemand, die zich vijandig toont tegenover al wat godsdienstig is, en waar men staat voor een keuze tusschen twee bovenganoemden, daar stemme men noch den afgescheidene, noch den liberaal. Doch waar men den liberaal kent als een ernstig degelijk man, die onze kerk een goed hart toedraagt, wij willen het natuurlijk van de gescheidenen niet vergen, maar als lid der Hervormde kerk doet men m. i. dan beter zoo iemand te kiezen dan wel den gescheidene, die volgens zijn begin sel niet anders kan dan de Her vormde kerk zooveel mogelijk afbreken, een kerk van welke nog zulk een machtigen invloed ten goede uitgaat, dat wy er liever van zeggen en dan ook naar dat zeggen handelen en stemmen Verderf haar niet, er is een zegen in.u EEN KIEZER Dit stuk spreekt voor zichzelf. Of 't geholpen heeft, zal morgen blijken. Men moet weten 't gold een aanbeveling van candidaten voor een synode? neen voor de provinciale staten. De vier candidaat-ouderlingen neen candidaat-statenleden heeten Geill, Kake- beeke, Lenshoek, Wagtho, die „de kerk een goed hart toedragen" Wat men al niet te baat neemt, wan neer men zich zwak gevoelt. En wat deze „kerkbemin naars" wei ge dacht zullen hebben Dat het met de expeditie in Pedir (Atjeh) om Oemar en Polirn te pakken, steeds sukkelen blijft, zeggen de berichten die elkander opvolgen. Wel is 't leger actief en wordt er braaf geschermutseld, doch't slot van alles blijft: de vogels zijn weer gevlogen. Het laa ste bericht meldt dat de beide ko- lonnes Kemala, den zetel van den preten dent-sultan, hebben bereikt, doch dat Oemar ontsnapte, kolonel Van Heutsz gewond werd en eenige soldaten buiten gevecht gesteld werden. Zou dit niet eene vingerwijzing knnnen zijn tot krachtdadiger optreden? Nu in de Middelburgsche Courant W. W. wee wee! roept over't „valsche" licht dat wij door een aanhaling van Beets' Leerplichtparodie naar zijn (of haar) in zien op deze quaesrie wierpen, geven wij gaarne alle drie de coupletten, waarvan wij er twee maakten in hun ge heel. Wij schrijven boven deze geestige regelen De eeredienst van het verstand. Nu is de groote zonde ontdekt, De moeder aller zonden Het kwaad, dat alle kwaad verwekt En aanvoelt, is gevouden; Want Hebzucht, Heerzncht, Nijd en Haat, Zijn slechts gevolgen van dit kwaad; Maak ielereen schoolplichtig, En alle ding is richtig. Verzuim geen schoo;! leergrage jeugd Wier lof wij daa&tijks zingen, Is niet de kennis macht en deugd En alle goede diiigen Verzuim geeu schooi, en moord en roof Met lengen, ontucht, kerkgeloof En diergelijke schande, Verdwijnen uit den lande! De gouden eeuw, het paradijs ZaJ voor de wereld keeren, Zoo maar de kindren dezes tijds Goed schoolgaan en g ,ed loeren. Dies prikkien wij tot schoolbezoek, Met chocolade en krentekoek, Belovende alle straffen, Geregeld af te schaffen. Men ziet dat Beets reeds eon kwarteeuw geleden te velde trok tegen de leerplicht beweging die met chocolade werkte. Dit was het toonstelsel. Consequent moet hieruit volgen dat onze dichter met grooter af keer tegen diezelfde beweging moet zijn, nu zij wil werken door een wet. Dit is het dwangstehel. Wij wierpen, door zijn woorden aan te halen, dan ook geen valsch licht, maar een te flauw licht op de zaak. Nu is 't helderder, doch 't streven der liberale partij komt er nog vrij wat on gunstiger door uit. Het leerplicht-ontwerp is niet te ver dedigen. x •s Minister Roëll heeft zijn pantserschepen er door gekregen. Dr. Kuyper verklaarde namens de anti- revolutio-aire partij dat zij door dit schip toe te staan niet geacht wensehte te wor den gebonden te zijn aan des ministers verdere plannen. Toen de heer v. d. Zwaag tegen de uitgifte van dit geld had geprotesteerd, dewijl geen buiienlandsche vijand maar een binnenlandsche het gebrekdient bestreden te worden, antwoordde de mi nister dat hij weldra met een voorstel zou komen om nog zoo'n schip er bij te bouwen. Een paar liberalen met de Roomschen en socialisten stemden tegen de groote meerderheid stemde voor. De interpellatie Troelstra in zake de rechterlijke uitspraak op 't onderzoek van 't vonnis der Hogerhuizen leidde tot geen resultaat. Een motie om de invrijheids- stelhng dier gebroeders te gelasten werd slechts door 2 leden (en er moeten er 5 zijn) gesteund, zoodat zij niet in behan deling kwam. De soms heftige rede van den parlemen tairen socialist Troelstra werd door een bezadigde rede van den revolutionairen socialist v. d. Zwaag gesteund doch soud geen weerklank. Het bewijs der onschuld van de Hoger huizen werd niet geleverd. Wat mr. Troelstra nu doen zal Gaarne voldoen wij aan 't tot ons ge* komen verzoek om te melden dat in het Verkiezingsnoinmer onder ue advertentie der a. r. kie8vereenigingen ten onrechte voor kwam de naam van J. A. Zuijdijk te Wemeldinge, die toch sedert kort geen lid meer is van de antirevolutionaire kiesvereeniging aldaar. De plaatsing van dien naam berustte op een vergissing bij het Centraal Bestuur. Wanneer Amerika er toe overgaat de Philippijnen te bezetten zal 't Duitschland tegenover zich vinden. Een Duitsch oorlogsschip, de „Darmstadt" wordt te Cavite verwacht, zoodra de inlij ving zal hebben plaats gehad. Ook moet reeds een Duitsch transport schip, met 1400 man aan boord, daarheen op weg zijn. Ook liggen er reeds twee Duitsohe oor logsschepen inet 1500 man te Manilla zoo dat 'tallen schijn heeft dat deze oorlog een muisje met een staartje wordt. In ieder geval zal de tegenwoordigheid dezer Duitscbe vloot een groote belemme ring voor Amerika zijn. Toch is 'tniet. onmogelijk dat 't slechts een los gerncht is, uitgestrooid door En- gelsche bladen om Duitschland tegen Ame rika op te hitsen en zoodoende zijn aan dacht van China af te trekken. Maar de Duitscbe adelaar is ook niet suf. Hij zal zich door den Engelschen luipaard wel niet laten beetnemen. Intusschen blijft het oorlogsnieuws mager, door gebrek aan telegrafische gemeenschap met Europa. De gelande Amerikaansche troepen op Cuba verkeeren in een moeilijke positie. Zij zijn meer de aangevallenen dan de aanvallers, al weten zij zich de Spanjaar den tot nog toe aardig van het lijf te houden. Een telegram uit Manilla meldt, dat de opstandelingen onder Agninaldo op 5 Juni de rivier Lapoté, overstaken, met groote macht op Laspanas en Laranagac aantrokken en zich er, na heldhaftige verdedigingdooi- de Spanjaarden, van meester maakten. De Spanjaarden trokken zich terug tegonover de numerieke meerderheid van den vijand. De schermutselingen honden niet op, dot h de Spanjaarden zijn door gebrek aan le vensmiddelen en ammunitie verplicht zich terug te trekken, hoewel zij desondanks moedig vochten. De kerken en kloosters zijn in hospitalen veranderd en overvuld met gewonden. De aartsbisschop scheepte zich in om den baat der insurgenten te stillen. De Jezuïten zijn uit de provincie Latanzas gevlucht en de geloovigen uit de provincie Laguna. Men gelooft dat de overgave van Manilla slechts plaats zal hebben, wanneer de Amerikanen zullen aangekomen zijn, ten einde de wet tigheid van de inbezitneming te verzekeren. Een lid van de regeering zegt, dat het onmogelijk is, dat de Amerikaansche vloot Caaix zal komen bombardeeren, daar deze gebrek aan kolen heeft. Een telegram uit Guantanamo, 16 Juni te New-York ontvangen, zegt, dat de ver dedigingswerken van Caimanera door de Texas, Marblehead en Suwance zijn ver woest. De oorlogsschepen openden te twee uur in den namiddag het vuur eu gaven negentig schoten af. Een steenen fort en de aarden verschansingen, die de verde digingswerken uitmaakten, werden ver nietigd. Het Amerikaansche departement van oor log bespoedigt de voorbereidselen voor een groote samentrekking van troepen te Ferdan- dina, waar 20000 man heengezonden zullen worden. Men deelt mede, dat de expeditie voor Portorico vertrokken is, welke drie oor- logs ballons heeft medegenomen, die op Cuba eu Portorico zuilen worden gebruikt. De Senaat zond de resolutie betreffende de annexatie van Hawaï naar de commissie voor buitenlaiidsche zaken terug. De beroemde ezel, eenig slachtoffer bij een bombardement van Amer kaansche oorlogsschepen in het begin van den oorlog, heeft zijn tegenhanger gekregen bij Santi ago, toen daar Dinsdagavond een Amert- kaansch schip de baai naderde. De batte rijen vuurden vijf schoten af, welke het beantwoor 1de met twee schoten. Een dezer doodde eer. paard. Bunu koning ran Swazieland. De koning der Swazies bezorgt door zijn uitdagend optreden de regeering der Traus- vaalsche Republiek weer eens wat last. Bij de Conventie van'93, met Engeland gesloten, kwam Swazieland onder Trans- vaalsch bestuur echt-r met dien verstan de dat de Swazie-inboorlingen het recht zouden bezitten van zelfbestuur, van rege ling hunner eigen, inwendige zaken, mits dit geschiedde op een wijze, niet in stryd mot beschaafde wetten en gebrniken. Etmigen tijd geleden nu hoeft Bunu, Koning der Swazies, die een vorstelijk jaargeld uit de Transvaalsche schatkist trekt en daarmede dan ook op inderdaad vorstelijken voet leeft, een zijnerIndunas, raadslieden der Kroon, doen ombrengen. Daar het gerucht ging, dat niet de ko ning maar zijn Raad deze daad van geweld had gepleegd, nam de Transvaalsche regee ring aanvankelijk geen nota van de zaak. Toen echter de koning openlijk verklaarde, dat wei degelijk hijzelf het bevel tot deu moord had gegeven en hij deze bekentenis ter keunisse van den Transvaalse hen regee- ringe-commissaris in Swazieland deed ko men, kon de regeering, wilde zij althans haar prestige behouden, deze bekentenis, die als een uitdaging luidde, niet onop gemerkt laten voorbijgaan. De commissaris van Swazieland som meerde daarop den koning op een bepaal den dag voor hem te Bremersdorp te ver schijnen, ten einde zich te verantwoorden over de gepleegde daad, er levens bijvoe gende, dat mocht Zijne Hoogheid in ge- bteke blijven aan de oproeping te voldoen de Transvaalsche regeering zich genood zaakt zou zien, tut maatregelen van geweld over te gaan. Op deu bepaalden dag veischeen niet koning Bunu, maar zijne moeder, vergezeld van des konings R ad. De Afrikaansche inboorlingen zijn ge boren diplomaten, diplomaten van de oude school, die vrijelijk liegen ter wille van d e goede zaak. De konii g was wegens ziekte verhinderd zelf te komen hij ver school zich achter den rug der koningin moeder en de Raad nam de schuld en de verantwoordelykheid van den moord op zich. Maar hiermede nam de commissaris geen genoegen, de koning was opgeroepen ter veruutwoording en aan dit bevel had hij, als de eenige verantwoordelijke per soon, te gehoorzamentoegevendheid in deze zou door de Swazies worden uitge legd als een teeken van zwakheid. Een nadere dag is thans vastgesteld, waarop koning Bunu in persoon zal heb ben te verschijnen voor den commissaris te Bremersdorp, die hem daarbij persoon lijke zekerheid en veiligen terugkeer heeft gewaarborgd. Mocht hij thans weder in gebreke big ven aan de oproeping te vol doen, welnu, dan zuilen we moeten zien wat een commando en de nieuwe siaats- artillerie vermogen uit te richten. Het ongelukkige van de zaak is, dat er weer eenige Engelschen achter zitten, dia niet schromen onder de inboorlingen stel selmatig een geest van verzet te kweeken tegen het Transvaalsche gouvernement en het al een heel dapper stuk vinden, om bij hen het denkbeeld te wekken, dat zij gemakkelijk in staat zijn de Boeren te verslaan en door dat te doen, tevens den Engelschen een dienst te bewijzen. Tentoonstelling te Tholtn. Onverschillig van welk ras. Hengsten, minstens 3 jaar oud. Ie pr. f 40, uitgeloofd door deu algemeeneu voor zitter, den heer mr. P. C. J. Hennequiu, aan welken prijs f25 wordt toegevoegd door de atd. Zeeland van het N. P. S., onder voorwaarde dat de hengst moet zijn of worden ingeschreven in het stamboek, D. Raaymakers, Steenbergen 2e pr. f 25. uigeloofd door den alge meeneu viee-voorzitter, den heer C. A. H. Wagtho, de nitlover zelf. Hengsten, geboren in 1896. Ie pr. f25, waaraan toegevoegd f25, niit geboren nit stamboekouders, door de evengenoemde af- deeling, W. Kooman, Zienkzee 2e pr. f 15, D. Raaymakers, voornoemd,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 1