NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- sr HISTORISCH Ho. 109. Ons laatste woord. Dontafiijj 16 fuiu 1898. fraaaffife laatgang. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Candidaten der antirevolutionaire kiesvereenigingen zijn In het kiesdistrict Middelburg I), J. Dronkers (aftr.) H. J. v. d. Meer (aftr.) Mr. A. A. de Veer Gz. In het kiesdistrict Vlissingen J. Bos. A. Loois. In het kiesdistrict Hulst J F. Heemskerk. J. van Hoeve. J. A. de Jonge. G. Wieland. In het kiesdistrict Zierikzee C. Hage D Mulder. J. C. Vis. Jn het kiesdistrict Goes B. M. den Boer (aftr.) M. de Jonge Jz. (aftr.) J. Leinson. Mr. C. Lucasse (aftr.) Aan het Duitsche Hof. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maande® franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. no gungaaüsa'afj^tt'.iisti'vnraM Zij die zich met I 41^ Juli a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen de nog voor dien datum verschijnende nummers gratis. Wij houden 't er voor dat de kiezers van weerszijden genoegzaam zijn voorge licht omtrent de meerdere of mindere voor treffelijkheid of verkieslijkheid der candi- daten. Wy kunnen dan nu ook den verderen arbeid veilig aan de kiesvereenig.ngen overlaten. Onzerzijds is duidelijk aangetoond dat wij den strijd niet hebben tegen de liberale FEUILLETON. Het is een aardig groepje, als men ze zoo by elkaar ziet, de Prinsjes en Prin sesjes van Duitschland. En een lastig groepje, om mee huis te honden, is het ook. In de kinderkamer van het konink lijk slot te Berlyn is het gewoonlijk een leven als een oordeel, als alle jongelui er bijeen zynvroolijk, druk en beweeglijk zyn zij, en niet steeds zyn het „zoete kinderen". Er moet ook nog al eens ge- straft worden. Strafe muss sein, zegt papa hy heeft een heel slap rietje, dat daarbij uitmuntende diensten bewijst. De Keizer houdt dol veel van zijn jongens; en hy brengt het woord der Schrift in practyk, dat zegt„Wie zijn zoon lief heeft, spaart de roede niet." Daardoor hebben de Prinsjes voor hun papa dan ook een behoorlij ke dosis respect. Dat bleek voor een jaar of wat nog, op den 18en Januari, den feestdag van bet herstel van het Dnitsche Rijk. Geheel Berlyn was rijk met vlaggen versierd, en ook de Prinsjes hadden verlof gekregen om uit de ramen van hun kamer vlaggen te hangen. Terwijl zij daarmede bezig waren, liet de Kroonprins, bij ongeluk of met opzet, een vlag naar beneden vallen, net op het hoofd van den kamerdienaar zijns vaders. De bediende keek op, en riep schertsend„Pas op, Prins Wilhelm, personen, maar tegen de liberale richting. Onze tegenvoeters verfoeien op hun beurt onze richtingdit is hun recht. Maar dan hadden zij dit wel een weinig duide lijker mogen zeggen. Het kreeg wel eens den schijn alsof hunnerzijds 't groetste gevaar in de per sonen ge .ien werd. Nog eens, wij bestrijden de liberale richtingen bevelen daarom onze man nen aan. Yan de overzijde heeft m^n eveneens met de gewone eenparigheid liberale can- didaten van allerlei schakeering voorge dragen. In Middelburg den oud-liberaal Sprenger naast den voornitstrevenden li beraal Herman Snijders. In Goes is de conservat.ef Wagtho de candidaat ook van de voornitstrevenden die broederlijk samen gaan met hen wie „bet kond laat of zij nu al of niet precies gelooven in alles wat de Liberale Unie in haar Hervormings- program neersohreef". En dit alles omdat zy een gemeen- sehappelijken vijand zien in de antirevo lutionairen. Maar op alle andere terreinen staat de libtrale party verdeeld, is zy met vleugel lamheid geslagen, ontbreekt het weder zij drch vertrouwen. Dit erkennen hunne gezaghebbendenzelf. Yan Honten legde eens de verklaring af dat de liberale party, als ware zij een eenheid, het vertrouwen der kiezers on mogelijk vragen kan. Hy noemde 't een ongerijmdheid den liberalen kiezers steun te vrageu voor de liberale candidaten. Prof. Buys zei eens dat 1 ij een neder laag der liberale partij weinig zou be- treuren, om meer dan een reden. Hunne overmacht is groot, en toch komen zij niet tot veel goed werk. On vruchtbare beraadslagingen en overwe gingen met de vleet. Maar is dit genoeg En dan Het liberalisme verwerpt elke gedachte van hooger gezag boven den mensch in de regeling der Staatszaken. Zijn doel is het gezag Gods alle heerschappij te ontzeggen en in plaats er van de menschelijke rede ten troon te verheffen. Prof. Cort v. d. Lin den, thans minister, heeft gezegd„Naar liberale beginselen heerseht de rede oppermachtig. In alle omstandigheden beslist zij alleen in hoever het gezag voor allen wordt uitgeoefend". De liberale partij, dit erkent menigeen in die party zelf, is 't product der Fransche dat zal ik aan papa vertellen De schrik voor het verhaal aan papa sloeg het Prinsje om het hart. Snel haalde hij nit zyn speelgoed een mooi opgetuigde boot en liep naar beneden, om dien aan den kamerdienaar te geven, „voor zyn zoontje, maar dan moest hy het niet aan papa vertellen Want papa verstaat geen gekscheren op dat punt. Toen de Kroonprins tien jaar oud was en als luitenant bij de garde benoemd, kreeg hij zyn eerste uniform. Het Prinsje was daar recht mee in zyn schik. Zijn jongere broer, de kleine Eitel Fritz, was er recht jaloersch over, dat zyn broer zoo'n mooie uniform had gekregen, en hij niet. Onder het ontbijt begon hij telkens weer te vragen of hij ook een uniform kreeg. Eindelijk kwam het hooge woord er nit„Ik wil ook zoo'n uniform hebben", j Een tweede rimpel wordt zichtbaar op 's Keizers voorhoofd, als hij den kleinen j guit van „willen" hoort praten. „En ik wil, dat jij in arrest gaat", klonk het scherpe bevel. Bij gebreke aan een goede j provoost, werd. Je Prins in arrest gnstuurd onder de ontbijttafeldaar moest hy stil zitten, tot het ontbijt afgeloopen was. Tegen dat bevel hielp natuurlijk geen praten. Het arrestlokaal werd betrokken. Maar toen straks de straf om was en de kleine Eitel te voorschijn werd geroepen, had hij zich onder de tafel geheel uitge kleed buis en broekje, schoenen, kousen, j alles wat hij verder aan had. Naakt kwam revolutie. Dit te verzwijgen, is onoprecht. En zij maken het er niet beter op nu zij specnieereii op hartstochten. Daarom moeten Roomschen tegen antirevolutionairen en dezen onderling tegen elkander worden opgezet. Vleien hier, schelden daar, zao heerseht zy. Ook in de school. Yan deze heeft zy zich feiteliik op vele plaatsen meester ge maakt, teneinde door de valsche neutrali teit hare begrippen onder 't volk te brengen. Heeft niet de moderne prof. Rauwen- hoff gezegdDe wereldbeschouwing der Schrift is geheel tegengesteld a n die van onzen iijd. De Bijbel maakt het gods dienstige leven arm en ongezond. Wy modernen die dus den Bijbel verwerpen, hebben onder de onderwijzers der openbare school een aantal geestverwanten. Wij kunnen dus op en door de school een grooten invloed uitoefenen. De Beaufort thans minister sprak 't onomwonden uit dat vele openbare onder wijzers volgelingen zyn van den spotter Multatuli. Zeer consequent hebben de liberale wetge vers daarom gehandeld met te verb eden om op Je staatsschool in den naam van Jezus te spreken of te leeren. Hen te weerstaan is derhalve niet een staan naar de machtmaar een poging om Christelijke plichtsbetrachting, ook in 't beheer onzer provincie mogelijk temaken. En wij zouden het diep betreuren wan neer om eenige reden anders dan aan de beginselen ontleend de kiezers onzer rich ting hun stem op andere dan de hen door on e Kiesvereenigingen voorgestelde, uit brachten; en zoodoende de heerschappy van 't liberalisme in onze provincie, na zoo lange en bange worsteling voor slechts een kleinen tijd te boven gekomen, weder hielpen terugroepen. Uit de felheid waarmede men van die zijde onze candidaten bestrijdt, blij kt dui delijk dat 't ook daar wordt ingezien. Moge niemand der onzen achterblijven. Men strijde alsof het de laatste maal ware men doe een eerlijken kamp; met waar deering van den tegenstander, gelijk 't burgers van een land, meer nog gelijk 't Christenen betaamt. Vlissingen houde goeden moed. Nu men daar eerlijk met twee mannen van bekende chr. historische richting kwam, heeft men althans een zedelijk voordeel boven de „liberalen" die met een candidaat zonder richting aankomen; een candidaat waarvan zy zeiven beweren, dat hij ons nader het kleine rose lichaampje te voorschijn van onder het tafelkleeden met nog steeds dikke tranen in de groote blauwe oogen, die anders zoo vroolijk tussohen de blonde krullen konden doorkijken. Op de verbaasde vraag, wat hij daar nu weer had uitgevoerd, antwoordde de schelm schreiend „Als ik geeu uniform krijg, wil ik ook geen andere kleeren meer dragen 1" On danks de komische zijde van het geval wist de Keizer zyn ernst te bewaren. En de jonge Eitel Fritz kreeg nog eens een extra-lesje over het „willen" by kinderen. Daartegenover staat de groote zorg, die zooweL de Keizer als de Keizerin voorde kinderen hebben, en die zy bij alle ge legenheden ongezocht toonen. De Keizer laat nooit de gelegenheid voorbijgaan, om wat voor de „jongens" mede te brengen. Bij het officiers-prijssehieten te Spandan had de Keizer eens een t'naler gewonnen. Heel vergenoegd stak hij dien in den zak en zeide „Daar koop ik mijn jongens wat voor. Wat zullen zy daar blij mee zijn Wanneer hij aan een diner is, vergeet hij nooit wat van het dessert mede te nemen„Dat is voor de kleintjes thuis", zegt hy „meegebracht is altoos lekker der dan wat wij zelf hebben. Vooral de kleine Victoria, ons snoepstertje, is daar erg dol op." Beter dan lange beschrijvingen geeft het volgende verhaaltje een denkbeeld van den geest die in 's Keizers huiselijk leven hoerscht, van de groote intimiteit, die aan staat dan hun. Tegenover deze taktiek zullen wy', zoo wij moeten vallen, [wat echter nog gansch niet zeker is vallen met eere Vooral Middelburg en Goes spanne alle krachten in voor Dronkers en v. d. Meer en voor de Veer. Voorden Boer, de Jonge en Lncasse en voor Lemson. En in Hulst werke men ij verig mee om de verkiezing met name van onzen uit- nemenden Heemskerk te bevorderen. Terwijl Zierikzee zieh zette tot een flink getuigenonderzoeke men in Sluis of, nu daar geen candidaten onzerzijds gesteld werden, en kiesrecht toch kiesplicht is, men als minderheid niet invloed kan oefe nen door een minder verkieslijk candidaat terug te dringen. In geen geval de aftre denden, zij de leus. En wat de open plaats aangaat, wij zijn niet genoegzaam op de hoogtemen onderzoeke daar zelf of 't niet best ware in de gegeven omstandigheden de candidatnur Gerritsen te steunen, teneinde den candidaat van de coterie, wier bekwame penvoerder de fanatieke tegenstander onzer richting de heer Vorsterman v. Oyea is, te weren. Een vraag. Volgens het verkiezingsno. var. de Cr. C. is indertijd op een vraag nit Hoedekens- kerke en omstreken om den „dienst Neu zenHoedekenskerke weer in de oude regeling van den stoombootdienst rerug te brengen en er tevens uitbreiding aan te geven tot Hansweerd, door Gedeputeer de Staten, waarvan mr. Lucasse lid is, af wijzend beschikt". Mogen wij vragen of de redactie van dat manifest wel zeker weet dat mr. Lucasse in de vergadering van gedeputeerde staten gestemd heeft voor afwijzing van dit ver zoek Weet zij ook, of de heer de Casembroot die liberaal is, en de heer Van Lijnden, die in Vlissingen aftreedt tegen de afwij zing hebben gestemd? Zoo niet, was dan dit wapen ter be strijding van den heer Lucasse nobel Had zy dit wel mogen gebruiken Ja, indien 't eens ware dat mr. Lucasse juist tegen die afwijzing gestemd had het kon eens wezen want de vergaderingen van gedeputeerde staten zijn geheim! zou dan zijn lidmaatschap van gedeputeer den niet eerder aanbeveling dan bestrijding van die zyde verdiend hebben Bovendien mag wat in 't college van wiuswa mii ii i i 'in* -in - .ajijnr/» r f i «arriiTinu dat leven waarde geeft. By het bezoeken van een groote ny ver heidstentoonstelling maakte iemand den Keizer opmerkzaam op een prachttg, kost baar toilet, met de woorden dat het juist iets voor een Keizerin wezen zou. „Dat kleed voor de Keizerin zeide lachend de Keizer. „Nu, dan kent ge mijn jongens niet. Die zouden den mooien sleep gauw stuk gemaakt hebben, want er hangen er altoos drie of vier aan de rokken van mijn vrouw". Zooals de Keizer, is ook de Keizerin. Streng en toeh geheel moeder. Geen avond gaat voorbij of zy gaat de slaapkamers rond om haar zevental een nachtkus te geven en ze eens lekker in te stoppen. En de kinderen kennen geen grooter pleizier, dan met „mama" uit te gaan. Bij het laatste hofbal in het ko ninklijk slot mochten de beide oudsten, de Kroonprins en Prins Eitel Fritz laat opblijven om mama „mooi te zien." Toen hadden zij geen rust, voordat zij vergun ning hadden, om in de plaats der pages, den van goudborduursel schitterenden sleep van mama's baljapon door de voorzalen te mogen dragen. Van de innige vereering, die deze ko ningskinderen hun moeder toedragen, is reeds herhaaldelijk menig treffend staaltje aangehaaldMaar van die alle is er geen zeker, dat treffender is, dan deze een voudige geschiedenis De dominee gaf den Prinsjes godsdienstonderwijs en sprak met hen over den zondigen aard van het gedeputeerde staten geschiedt, reden zyn iemand uit de provinciale staten te werpen Postspaar honken. Naar aanleiding van het overlijden van Gladstone herinnert de Oostenrijksche-Hon- gaarsche Sparkassen Ztg. aan het feit, dat de gestorven Engelsche premier de grond legger geweest is van de Postspaarbanken. De Engelsche Post Office Savings Bank ia de moeder van alle andere inrichtingen van dien aard. Gladstone mocht de voldoening genieten te zien, dat de instelling der Postspaar bank in Engeland spoedig de particuliere spaarbanken verre in ontwikkeling overtrof. Reeds in 1875 waren de inlagen by de Postspaarbank in Engeland grooter dan die van alle particuliere spaarbanken by elkander. Voor een deel was deze achter uitgang van de particuliere spaarbanken te wijten aan de gebrekkige organisatie. „Eu thans, zegt het voornaamste wereld orgaan voor het spaarbankwezen, zou het by na niet meer mogelijk zijn, zelfs dóór krachtige maatregelen, het gezonken ver trouwen in de particuliere spaarbanken in Engeland weder te doen herleven, vooral omdat het beheer der Engelsche postspaar bank, door de uitnemende inrichting en door de garantie van den Staat de sparende bevolking meerendeels tot zich heeft ge trokken." Na Engeland verkreeg Italië het eerst een zuivere postspaarbank. De Belgische Caisse générale d' Epargne et de Retraite die reeds vroeger tot stand a wam was aan vankelijk geen staatsinstelling en draagt nog een gemengd karakter. In de derde plaats kwam Nederland, met zijn postspaarbank, die in 1880 werd opgericht en op 1 April 1881 in werkingtred. De postspaarbanken in Zweden in Noor wegen, in Oostenrijk en andere landen zijn alle van jongeren datum. Opmerkelijk is het zeker, dat Duitseh- land, een land dat overigens in zoo menig opzicht rekening houdt met sociale be hoeften nog steeds eeu Postspaarbank mist. Wy hebben eenige weken geleden het dankgebed in den Senaat der Amerikaansehe republiek na de eerste overwinning op de Spanjaarden gewraakt als een daad van farizeïsme. Wij hebben dit oordeel uitgesproken onafhankelijk van onze achting voor Mc. Kinley wiens staatkunde, naar wy meenden, menschelijk geslacht en wees er op, dat wy menschen allen zondaren zyn. Toen keek Prins Eitel Frits hem een oogenblik nadenkend aan en riep op vasten toon, in volle overtuiging uit „Neen, neen, dat is niet waar, dat kan niet waar zijn, want onze mama is geen zondares." Heerlijke, eenvoudige kinderovertuiging die zoo iets kan doen zeggen I Eens hadden de ondste drie, toen mama met den Keizer op reis zou gaan, zoo dringend gevraagd of mama ze nog eens goeden dag kwam zeggen voor het vertrek. De Keizerin meende, dat zy dan wel slapen zondenhet was in den winter en de tocht zou 's avonds heel laat al onder nomen worden. Maar zy zou toch nog even op hun kamer komen, om eens te zien naar haar jongens. Even voordat de rij tuigen voorkwamen om den Keizer naar het station te brengen kwam de Keizerin op de slaapkamer, om eens te zien hoe het ging. Vroolyk lachend kwamen de guitige kopjes onder de dekens uitkijken; en zes armpjes strek ten zich nit, haar te gemoet. „Maar jongens, hoe heb jelui het aan gelegd om nog wakker te zyn vroeg mama. En toen kreeg zy het grappige verhaal te hooren, dat de Prinsjes, om wakker te bly ven, een touw aan eikaars voeten hadden gebonden, en als éen slaap kreeg, werd hy zoolang aan dat touw getrokken, totdat hij weer heelemaal wakker was. Nederlander

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 1