verkiezing van TWEE LEDEN voor de Provinciale Staten (Ifrijdag $uni e. $-5 uur) Verkeerde praktijken. De ANTIREVOLUTIONAIRE KIES- VEREENIGINGEN in het district VLISSINGEN, hebben, voor de tot Candidaten gesteld, de heeren: EN die den Kiezers DRINGEND worden aanbevolen. Met allen, die den Christus Gods belijden. Om den anderen- Bos A.Jz. J. Loois Jz. A. De oude Mama. Een dwaze eisch. De stemming heeft plaats op Vrijdag 17 Juni van 8—ure. ftagr- Niemand verzuime zijn oproepingskaart mede te nemen. Heeft men zijn oproepingskaart verloren, of er geen ontvangen, men kan op de Secretarie zijner woonplaats er een bekomen. Men make op zijn Stemkaart, die men bij de Stembus ontvangt, alleen de witte stip zwart in het eerste en in het derde vakje. Ongetwijfeld loopt het daarop uiti Maftï dan ioopen wij gevaar om, teneinde dat geld te sparen, de kinderen er aan te wagen, door ze door weer en wind heen te zenden, wanneer wij meenen dat het veel beter was, indien ze thnis bleven. Gewis zal dat, tengevolge van den school dwang, meer dan eenmaal het geval zijn. Doch er zijn ook ouders, die gevaar loopen, hunne kinderen in die gevallen zonder advies van den geneesheer thuis te houden. Doen zij dat, dan komt de ver- zuimlijst van het hoofd der school hen verraden en ten slotte boete bezorgen. En zooals wij weten is by het weigeren van het betalen der boeten de gevangenis het einde van de zoo ongehoorde geschiedenis. Misschien vraagt burger, boer en arbeider ons, of er anders geen vrijstellingen in het aanhangige ontwerp op den leerplicht gegeven worden, dan by zwakheid en krankheid. En deze vraag doen zij met het oog op kinderen, die sommige tijden van het jaar ook iets verdienen, door boonen in te leggen, door anderen arbeid, of door op de kleine kinderen te passen, omdat moeder ook wat verdienen kan en moet. Immers als moei er en de kinderen van 11 tot 13 of 14 jaren niets meer kunnen verdienen, omdat de kinderen naar school moeten, dan zullen verscheidene huisge zinnen, zoowel van sommige boeren als van arbeiders en den kleinen burgerman verarmen. Dat gevaar dreigt wel, dewijl vele liberalen de vrijstellingen nu of later beperken willendoch op het oogenblik laat het ontwerp, dat wet dreigt te worden, boer en arbeider de vrijheid nog den au toriteiten te gaan vragen, of de grooter geworden kinderen wat thuis mogen blijven, teneinde hen te helpen. In dit gevalkan op zijn beurt de daarvoor aangewezene autoriteit het gemakkelijk of moeilijk maken. Met een burgemeester, die wat bang voor de schoolautoriteiten of die zelf zeer voor schooldwang is, kan en zal boer en arbeider dan weieens last kzijgen. Doch het moet allen ouders tegen de borst stuiten, dunkt ons, dat zy hiervoor naar den burgemeester moeten en tot op zekerë hoogte en in meer dan één geval van den burgemeester afhankelijk zijn. Laat het lokaas der vrijstellingen u dan ook niet misleiden, maar kiest mannen die tegen den schooldwang zyn. Nog nooit vroeg de antirevolutionaire partij in Zeeland by de verkiezingen van Raden, Staten of Kamers tot welke kerk de candidaten of de kiezers be- hooren. Wel, en alleen vraagden wij, die tot deze partij behooren, of zij met ons tegenover de beginselen van het ongeloof en de revolutie de begin selen des geloofs, naar de Schriften be leden, en in overeenstemming met deze beginselen op ieder terrein van het lev 3n, dus ook op het staatkundige, spreken- en stemmen wilden.. Hen, dié zich daarvoor verklaarden, begeerdèn en erkenden wij als onze hondgenooten in den strijd. Dit is het hoogere beginsel, dat ons op staatkundig gebied vereenigen kan en vereenigen moet. Zooals wij weten vereenigen zich tegenover de belijders van deze beginselen eene geheele rij van andeis uiteenloopende mannen, ja van de conservatief-liberalen af tot de socialisten toe. Als zij niet tegenover ons staan en strijden, verdoelen zij zich en staan zij tegenover elkander. Alleen in. den stryd tegenover ons, be lijders van den Christus der heilige Schriften zyn zij één. Welnu, laten wy van hen leeren dat ook te zyn. Al onze candidaten stellen naar Mr. Groen's leuze'het Evangelie tegenover de Revolutie-beginselen, die, zooals voor de hand ligt, ons verder van God af voeren en onder het mom van uitwen dige beschaving naar den afgrond henen leiden. Natuurlijk wordt dat niet inge zien en bedoeld en daarom ook niet erkend. Het staatkundig beginsel leidt daarheen- en het draagt die vrucht ondanks den godsdienst, dien vele voorstanders van dit beginsel nog wel in eere houden willen. Immers dat het liberale en moderne beginsel den waren godsdienst uit het hart, het huisgezin, de school en de kerk, ja uit het leven in al zijne gebe dingen gebannen hobft, is ontegenzeg gelijk en kunnen wij allen weten. Daarom is mee te gaan met hen, die dat beginsel belijden en doen triom feeren niet anders en niets minder dan hulpe te bieden bij het ontzenuwen van de Kerke Gods. Bij dit werk nu geldt nog het woord des. Heeren Saul, Saul, wat vervolgt gij Mij. En het is ook waar dat velen zoomin als hij. dit weten noch willen. Maar, omdat het blijkens de vruchten, die een ieder zien kan, zoo is, hebben wij recht en reden het ook uit te spreken. Hen, die met ons voor de eere van Christus ijveren willen, roepen wij dap ook op, om geduriglyk mannen te kie zen, die Zijnen Naam belyden, óók op staatkundig gebied. En gelijk wij u, kiezers, daartoe opwekken, vragen wij tevens dat gij dit ook elkander zult doen. Helpt ook elkander, voorzoover dat noodig en mogelijk is, opdat niemand achterblyve. Onze candidaten zijn Ge hebt dus niets anders te doen dan het witte puntje voor BOS en voor LOOIS, GOEO ZWART TE MAKEN! Dus om den anderen, te beginnen met den bovensten. De Middelburgsche Courant wordt oud en daarom zeker wat bemoeizuchtig. De antirevolutionaire partij, zegt ze in haar nummer van Zaterdag 1.1., ie zoo haastig en zoo vroeg aan 't werk geweestMoet ze Mama ook vragen, wanneer zij met ha ren arbeid beginnen mag? Als vroeg te beginnen een gebrek is, ziet Mama bare gebreken niet, immers de aanplakbiljetten van Mama's partij prijkten in Middelburg aan de borden voor er iets van de anti revolutionaire party bezorgd was. Maar dat rekent niet meewant een Mama heefterkent tenminste geen gebreken. In het 4e district, zoo knort Mama in haar bemoeizucht, laat de anti-revoluti onaire partij niets van zich hooren. Doch Mamd vergeet, dat in 't district Tholen hare mannen wegkruipertje hebben gespeeld, en dat dientengevolge onze mannen daar reeds zyn gekozen. Voorts gaat Mapia's bemoeizucht over de candidaten, die onze party' stelde, ze maakt er ons een grief van dat wy in Vlissingen met twee can didaten van eigen beginsel voor den dag komen. Hier speelt de ouderdom haar de leelijkste parten immers ze wordt hier conservatief. Want zelf zegt ze, dat Graaf van Lijnden noch ,tot hare noch tot onze partij be hoort. Welnu, als de heeren hoe hooggeacht en bekwaam ook, die geen beginsel belyden, zeker moeten gekozen worden, dan loopen wij immers gevaar dat de heeren er de voorkeur aan gaan geven, geen kleur te bekennen, Men behoort dan niemand en allen. Men wischt de lijnen uit, en het soe perige brave-Hendriksleven keert weer. Nadat Graaf v. Lynden ons eenmaal schreef: ik behoor niet tot uwe partij en kan my met uwe beginselen niet vereeni gen, kan hij ons nifeteeren, indien wij hem desalniettemin candidaat stellen. Dat desalniettemin te doen laten wij aan de liberale Vlissingsche Kiesvereeniging over. Maar het trok onze aandacht dat Mama in haar aanbevelingslijstje dezen can didaat niet overnam. Is dat ook geen gebrek, gebrek aan eenheid, door Mama over 't hoofd gezien Ten slotte tracht'de oude in haar stuk de Roomsch Ka'holieken en Christelijk- Historischen te prikkelen en vrees aan te jagen en voor zich te winnen, ja ze wil ze lijmen, en als dat niet kan, ze thuis doen bljjven. Als de verkiezingen voorbij zijn, trekt ze, ouder gewoonte, weer van leer tegen allen, die de Kerk van Christus liefhebben, Hem belijden en voor zijne eer strijden, ten allen tijde en overal. De MiddelburgBche Cou rant, die in onze kringen gelukkig wei nig gelezen wordt is in verkiezingsda gen ongeloofelijk brutaal vermits zij niet op de hoogte is van de dingen waarvan zij schrijft worden de grofste onwaarheden aan ons adres gericht. Letterlijk'alles moet dienst doen om het nooit genoeg door haar volprezen libera lisme bij de kiezers smakelijk te maken. Zij is de kluts kwijten daardoor wordt zooveel onzin aan ons adres ter neer geschreven dat wij waarlijk goede hope hebben dat zelfs de lezers der M i d d. Courant zullen gaan inzien dat zij het nu toch al te bont maakt en knol len voor citroenen gaat verkoopen. De Middel b. Courant neemt met onze kiezers een loopje Gelukkig kunnen wij daarentegen ge tuigen dat onze Antirevolutionaire can- djdaten verre te verkiezen zijn boven die der Liberalen. Allen die nog met God en godsdienst rekenen kunnen on mogelijk hun stem uitbrengen op den Liberaal. Het Liberalisme voert ons van God af en legt alle vrijheid aau banden. Do Liberalen weten heel goed dat ons volk van hun ongeloofstheorieëD niet gediend is en wat zij aan innerlyke kracht missen zullen zij nu door een brutaal optreden trachten te verbergen. Een bru taal mensch heeft de halve wereld, is de lijfspreuk der Liberalen. Een ieder weet dat het Liberalisme schrikkelijk duur is en van bezuini ging niet weten wil. De meerderheid der Staten in onze provincie is sedert een paar jaar niet Liberaal meer en nu komen de Liberalen met het onnoozelste gezicht ter wereld telkens vragen, wat er in dien tjjd bezuinigd is en of de be lastingschuldigen er iets van gemerkt hebben op hun aanslagbiljet. Stel u eens voorge bindt iemand aan handen en voeten stevig vast en maakt er hem een grief van dat hij niet voort kan. Zoo nu doen de liberalen. Zij weten dat de anti-rev. al het mogelij ke doen om de uitgaven te verminderen maar alsnog gebonden zijn door be sluiten die genomen zijn toen de liberalen heer en meester in de Staten waren. Zoo werden door de liberalen tallooze sub- sidiën verleend van belangrijke sommen voor vijf.tien of meerjaren. Subsidiën die nog looponde zijn, waarvan we niet af kunnen. Bovendien de schulden door de liberalen aangegaan moeten toch ook worden betaald en is het dan niet ver regaand brutaal om niettegenstaande zij dat alles zeer goed weten, telkens te vragenwaar blijven nu de bezuini gingen 1 Die bezuiningen zullen komen als in onze provincie de liberalen nooit geen meerderheid meer worden en wij daardoor te boven kunnen komen de schulden die de liberaleu hebben gemaakt en de ge legenheid zullen gehad hebben om bij dragen te weigeren aan dingen die niet noodig zijn! Keulen en Aken zijn niet op éen dag gebouwd. Dinsdag 7 Juni j. 1. is de candidatenlyst voor ouzo mannen de heeren Bos en Loois ten raadhuire te Vl'issingeu aangeboden met de handteeKeningen vo#:x:en van 57, hieronder genomnde, Kiezers: H. J. van der Meer, Vlissingen W. N. Kort S. P. F. van der Meer H. M. Kloppers J. van de ftepe G. P. Feij C. M. Dommisse C. J. Nobels Jr. C. Kamermans J. Baarschers G. Guillaume M. de Roo M. N. Baert J. Suurmond J. C. de Koster P. Bogerd W. J. Guillaume J. de Munck 8. Vader M. Goote P. Smith A. M. Koppejan J. van der Meulen I. Colijn M. C. Kroon J. Hulsebos J. van der Hoeven A. Meerman A. van Leeuwen J. Pelle ,C. M. Willemse S. A. Luitwieler P. F. W. Engelse D. Dijkstra' H. Hendriks P. Faberij de Jonge P. Kasteleijn O. en W. Soubnrg. M. Dorïèijn A. van Veen J. Pouwer C. Hubregtse Ritthem F. Wielemaker Koudekerke P. Boone Pz. Jr. C. Reijnierse Pz. H. Boone Pz. J. Joziasse F. Brasser A. Lampert Jz. Biggekerke. K. Houterman F. Louws Meliskerke. Arij Janse J. Kodde Zoutelande. J. Koppejan Ez. M. Pi eterse J. Wisse L. Cijsouw Westkapelle. W. de Visser O in haar nommer van Zaterdag trachtte de Middelburgsehe Courant de Roomsch-Katholieken nog tegen ons op te zetten, omdat de anti-re- volutionairen in het district Hulst eigen candidaten stelden en nu, volgens een bericht in haar nommer van Maandag, de Roomseh-Katholie- ken in Middelburg besloten onze can didaten te steunen, zegt ze «Men wil dat er door het bestuur der Kiesvereeniging overleg gepleegd is met de leiders der ulti^-antirevo lutionairen, die ouder gewoonte, ze ker weder met schoone beloften voor de toekomst den steun der katholie ken weten te vorkrijgen." Natuurlijk wordt dit uit den duim gezogen bericht, door «Men» en alzoo den kiezers ten beste gegeven, om protestantscbe kiezers van ons af te troggelen. Indien dit niet de berekening ware, zouden wij er het zwijgen aan toe doen doch alleen om die berekening te doen falen, deelen wij bij dezen mede, dat er hoegenaamd niets van aan is. Eer wij echter dit stukje expres- selijk teekenen vragen wij ieder ktezer of deze praktijken niette laken zijn. De voorzitter der liberale kiesver eeniging, de heer Doorenbos, npemde zijne tegenvoeters „eene zwarte bende», en met kennelijke heenwijzing sprak hij smalend vaneen onzer candidaten, terwjjl de Middelburgsehe courant met een voor sommigen vreesaan jagend berichtje komt, dat geheel en al uit den duim gezogen is. De zaken staan slecht, wanneer dergelijke middelen ter hand worden genomen. A. LITTOOIJ, Vooiz. v. h. bestuur der Centrale Kiesvereeniging te Middel- burgen Vlissingen. Over de schooldwangwet schrijtf Ds. Pierson van Zetten. Waarom toch het leven in een harnas van wetten geschroefd, die op het papier schoon, in werkelijkheid op teleurstelling moeten uitloopen. Ons volk Is lang niet waar het wezen moet, maar langs dezen weg komen wij er nog minder. En Mr. de Savornin Lokman zeg4 er van Zij die aan de zijde der regee ring staan, gelooven niet in d e kracht der vrijheid.Dit deden de liberalen vroeger wel nu zij echter ervaren dat hunnë libe rale theorieën niet door het volk worden aanvaard, grijpen *ij n\et steeds toenemenden ijver n^ar „de wet"; deze zal het volk wijsheid leeren. De eere-dienst van het verstand. Nu is de groote zonde ontdekt, De moeder aller zonden Het kwaad, dat alle kwaad vër- j (wekt En aanvoedt, is gevonden; Want Hebzucht, Heerschzucht, l (Nijd en Haat, Zijn slechts gevolgen van dit (kwaad Maak iedereen schoolplichtig, En alle ding is richtig. Nic. Biets. Een Parodie. Weg schoolverzuim I en moord (en roof Met leugen, ontucht, kerkgeloof En diergelijke schande Verdwijnen uit den lande I De gouden eeuw, het paradijs Zal voor de wereld keeren Zoo maar de kinderen destijds Goed schoolgaan en goed (leeren. Dezelfde. De Besturen der voornoemdeKiesvereenigingen VLISSINGEN. H. J. VAN DER MEER, Voorzitter. H. M. KLOPPERS, Secretaris. BIGGEKERKE. K. HOUTERMAN, Voorzitter. KOUDEKERKE. G. TEN BRINK, Voorzitter. MELISKERKE. H. BUURMAN, Voorzitter. E. VADER, Secretaris. OOST EN WEST SOUBURG. A. VAN VEEN, Voorzitter. A. STEKETEE, Secretaris.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 7