Axel. De liberale kiesvereenigingen in het kiesdistrict Hulst hebben alleen can- didaat gesteld het aftredend lid mr. J. G. V. Deinse.Tegenover de 3 aftredende Roomsche leden werd geen candidaat gesteld. KEKKNIjEÜWS. SCH00LNIEUW3. Ingezonden Stukken. Middelburg. Donderdag 16 Juni inlevering brieljes in 't Polderhuis van 11 tot 3 uur; en Vrijdag 17 Juni te West- kapelle vau 11 tot 2 uur voor de ver kiezing van Commissarissen P.W., aftredend en herkiesbaar zijn de heeren J. Koene, W. H. de Bruijn van Melis- en Mariekerke W. J. Sprenger, H. W. Allaart, S. Lou- werse en J. de Visser; en een vacature: P. Loeft' die bedankt heeft. Zaterdag 18 Juni opening der briefjes. Stavenisse. In de Zaterdag ge houden vergadering van ingelanden van den Nieuwenpoider werd de rekening over 1897/98 goedgekeurd ad f6832,51 in ontvang en f 6201,90Vs, in uitgaaf en alzoo met een goed slot van f 630,60%. De begrooting over 1898/99 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van f3261,31Va. Op de vraag van Ged. St. omtrent de wenschelijkheid van veran dering van Art. 102 van het algemeen reglement voor de polders en waterschappen in Zeeland werd besloten aan dat College te antwoorden, dat die verandering niet van belang is voor dezen polder en de vergadering zich daarom wenscht te ont houden van het geven van advies. Heinkenszand- Zaterdag werd alhier de gewone jaarlijksche vergadering de Zuid-Be velandsche Onderlinge Veeverzeke- ring door 16 van de 55 leden bijgewoond. Dr rekening van ontvang en uitgaaf voor 1897'98 werd vastgesteld in ontvang op f4137,30, in uitgaaf op f3229.40 alzoo met een goed slot van f 907,90. Aan vergoe ding was uitgekeerd f2602,40 terwijl de aanslag werd bepaald op f 1.60 per f 100 verzekerde waarde. Tot bestuurslid werd herkozen dhr. J. Braamse Pz. alhier. Heinker.szand. Vrijdagavond had op den molen van den heer D. R. alhier een treffend ongeluk plaats. De molemaker van R. te Goes en de molenaarsknecht de K. V. hier werkzaam, stortten van de hooge galerij, daar deze brak, toen ze een balk opheschen. V. heeft twee ribben gebroken terwijl hij ook inwendig gekneusd, is. Van R. is beter. Tel. Colijnsplaat. Vrijdag werd het laatste der negen zinkstokken aan den Anna Prisopolder gezonken. Daarmee is het werk geëindigd en hoopt men den polder voor dadelijk gevaar te hebben beveiligd. De kolome van zinkstukkenmakers, die in de onmiddellijke nabijheid van onze gemeente gevestigd is, werd daarmede ook opge ruimd, en gaat er natuurlijk ook een niet gering voordeeltje voor onze neringdoenden verloren. De aannemer mag van geluk spreken, dat hij slechts bij één stuk schade heeft geledeo, daar toch de afstand van het terein, waarde stukken gemaakt worden tot de plaats van zinken, groot en zeer gevaarlijk is. Waarde. Als een bewijs van hooge prijzen der veulensin den tegenwoordigen tijd dient dat de wed. Poleij onder deze gemeente voor een jaarlingveulen f220 en voor twee kleine veulentjes de kapitale som van f 140 per stuk ontving, Aan het station te Leiden werden eenige werklieden bij het lossen van hei palen Zaterdagmorgen er onder bekneld, met 't gevolg dat twee hunner, de een met gebroken hals, de ander met gekneusde lendenen, op de plaats dood bleven. Te Roermond hal een 8-jarig knaapje aan 't spelen zynde met andere jongens, het ongeluk, bij het springen over een hoop zand, met de borst tegen de naaf van een voorbijrijdende kar te loopen, tengevolge waarvan hij inwendig gekneusd werd en overleed. Te Renkum is de vrouw van den tolgaarder bewusteloos in de woning gevonden^met een doodelijke wond aan 't hoofd en den tolgaarder ver dronken in een welput voor 't huisver moedelijk heeft hier een poging tot moord, daarna zelfmoord plaats gehad. Onder Haarlem is een man, door een duizeling waarschijnlijk, bij 't hengelen te water ge raakt en verdronken. Te Havelte is een 12 jarige knaap in 't kanaal gevallen en verdronken. Te Cassette trof een anderen knaap hetzelfde ongeluk. Te Amsterdam waren Zondag vier zestien jarige jongens in het Westerdok aan 't roeien, twee roeidenop een oogenblik toen zij van plaats wilden verwisselen opdat de anderen roeien zouden, kantelde de boot en vielen zij te watereen die zich aan de boot wist vast te houden, werd gered; de drie anderen verdronken. In den Boezem te Rotterdam is Zondag een 17-jarige knaap, die in een roeiboot gezeten was, met zijn boot om geslagen en verdronken. Met het s.s. Lawoe is te Rotter dam aangebracht een korporaal van het Ned. Ind. leger, een Belg van geboorte, die tot levenslange gevangenisstraf is ver oordeeld wegens het vermoorden van drie Javanen. Na de jaren die hij nog in Indië moest dienen, in een, der strafgevangenis sen aldaar te hebben doorgebracht, is hij thans naar de strafgevangenis te Leeuwar den overgebracht. Brandnetels moeten geregeld diep worden uitgestoken. In de gaten doet men wat carnalliet, en spoedig is de plaag verdwenen. Laat ze vooral nooit in het zaad schieten. „Die zijn „roet" een jaar laat staan, Mag zeven jaar uit wieden gaan." Te 's Hertogenbosch stierf dezer dagen iemand die hoofdzakelijk had ge leefd van liefdegaven, en na zijn dood vond men in zijn woning een niet onaan zienlijke som gelds, een aantal juweelen, gouden en zilveren voorwerpen, kistjes sigaren en flesschen champagne In Den Haag schijnt zelfs een soldaat niet veilig meer tegen roovers. Tenminste aan den Benoordenhoutschen weg aldaar werd Vrijdagavond een jager door een man en vrouw aangerand die hem zijn geld afeischten en op zijn weigering hem mishandelden. Een onderofficier van de grenadiers ontzette den benauwden zoon van Mars en beiden brachten de aanranders naar de wacht, waar de politie hen later kwam inrekenen. Te Bergen op Zoom heeft de politie, op verzoek van den vader, een minderjarig meisje, dat aldaar rondzwierf, opgespoord en door de maréchaussées naar Ierseke teruggebracht. Moord te Amsterdam. De bedrijver van den moord, in een danshuis in de Govert Flinckstraat, ge pleegd op den diamjntslijper Van Reeden, is ontdekt. Reeds sinds eenige dagen had de justitie vermoedens op een der bezoe kers van het danshuis, een ketelmaker, en dezen iu arrest gehouden. Thans heeft de man bekendbij is iemand, die al meer in twist het mes getrokken heeft. Op den dag van de daad hal hij Van Reeden al meermalen gesardtoen deze des avonds in het daushuis op een bank was geklom men om eene voordracht te houden, liep de ketelmaker spottend op hem toe, drukte hem tegen den wand en bracht hem een messteek toe. Hij gaf het wapen, een ge woon pennemes, aan zijn meisje om het terstond in het privaat te werpen. Daar is het gevonden met nog drie andere messen van personen, die uit angst van in de zaak betrokken te zullen worden, even eens hunne zakmessen in het privaat had den geworpen. Moord te 's Cravenhage. Zondagavond is in de Weimarstraat een ontzettend drama afgespeeld. Daar liepen even voor half 8 op 't trottoir van perceel 5 en 7 mevrouw Vemer en mevrouw Meyer die op de Koningin Emmakade wonen. Mevrouw Vemer leeft al sedert geruimen tijd buiten de echtelijke woning, schoon niet wettig gescheiden van haar man, een gepensioneerd kapitein van het O. I. leger die in de Van Bylandtstraat zijn kamers heeft. Tusschen de echtelieden heeft bij herhaling woordenwisseling plaats gehad zoo zelfs dat de dames Vemer en Meyer (ook deze laatste leeft van haar man geseheiden) zelden uitgingen zonder geleide van den oud rechercheur Tromp, thans bode bij de rekenkamer, die ook voor hare veiligheid zijn intrek ten huize der dames genomen had. Ook Zondagavond liep deze geleider op eenigen afstand der beide vrouwen, toeu kapitein Vemer haar tegemoet liep en voor hij 't verhinderen kon, vier revolverschoten op hen loste, zoodat de beide vrouwen met twee kogels in 't hoofd gekwetst bloedend neerstortten. Een kogel ging nog door een spiegelruit in perceel 7 zonder iemand te deren. Tromp, door een inmiddels toegesnelden politieagent geholpen, vatte den kapitein aan, raapte diens revolver op en bracht den kapitein die onderweg veel moeite deed om zich los te rukken, naar een po litiebureau, waar bij dezen nog een dolk gevonden werd. De vrouwen werden naar eene ziekeninrichting gebracht, waar zij spoedig overleden zijn. Dc dader had op het oogenblik zijner arrestatie strychnine ingenomen, en werd onder verschijnselen van vergiftiging naar een gemeente-zieken huis overgebracht. Moord te Dordrecht. Zaterdagavond half 7 is te Dordrecht een niet minder droevig tooneel afgespeeld. Tot voor korten tijd woonden in de Heer- heijmansiusstraat de 52 jarige opkooper Piet Plezier met zijn tweede vrouw en zeven kinderen, waaronder drie stiefkinde ren. Hij was een slecht stiefvader en vooral zijn 23 jarige stiefzoon Toon Dejel, die eenige dagen geleden getrouwd is, had te voren een slecht leven bij hem gehad. Nu was den laatsten tijd ook de echte lijke vrede verstoord en de vrouw uit de echtelijke woning weggeloopen. Nu wilde Piet haar terug hebben en scharrelde daar toe telkens in genoemde straat heen en weer. Zaterdagavond ontmoette hij haar daar, vergezeld van haar zonen Toon en Hein. Zij gingen Toons woning binnen, doch Piet moest achterblijven. „Moeder mag boven komen" zei Toon tot hem, „maar jij blijft hier." Dit verbitterde den vader en hij toog zijn jas en vest uit om met zijn stiefzoon te vechten doch deze haalde plotseling een mes te voorschijn en gaf Plezier daarmee een stoot links in den buik, onder de korte rib. Doodelijk ge wond weggedragen, bezweek hij nog bin nen 't half uur, onophoudelijk roepende: „o, mijn vrouw." Toon en Hein werden ingerekend. Toon bekende de daad gepleegd te hebben, doch het mes is zoek. Hein had het hem na de daad afgenomen en weggeworpen. Het blijkt dat de verslagene ook geen zeer edele voornemens moet gekoesterd hebben. Immers ook hij had zijn mes ge trokken en nog kort te voren gezegd, ter wijl hij 't mes zien liet, „als mijn vrouw niet mee wil, doe ik een moord." Toon staat overigens zeer gunstig bekend. Men heeft zoo is de mensch algemeen meer medelijden met hem dan met zijn slachtoffer. Karl Ziller, professor in de electro - techniek aan de technische lioogeschool te Brünn, heeft een nieuwe methode van telegrapheeven zonder draad uitgevonden, waarbij lichtstralen gebruikt worden voor het overbrengen van de teekens en on derweg opvangen van een telegram niet mogelijk is. Eene zangonderwijzeres te Parijs had voor eenigen tijd heur haar verloren en ernstige brandwonden bekomen door onvoorzichtigheid van haar kapper, die baar een baarwassebing met petroleum gaf in de nabijheid van een spiritusvlam. Zij eischte deswege schadevergoeding, en de Rechtbank beeft haar die uu toegekend, evenwel niet, zooals zij eischte, 12,500 francs, maar slechts 2000 fr. De hoogste spoorwegbrug der wereld is in Amerika te vinden. Deze is de Leo River-viaduct op den Autofagasta-spoor- weg in Bolivia. De plek, waar deze reus achtige brug is opgericht, ligt boven de Melo-stroomversnellingen in de boven- Andes en aan weerszijden van eensteilen en diepen afgrond, die 3050 M. boven den Stillen Oceaan ligt. Van den water spiegel der rivier tot de rails heeft deze beroemde brug een hoogte van 195 M. bij een totale lengte van 2a5 en een grootste spanning van 24.5 M. De grootste pijler is 96 M. hoog. De treinen rijden met een snelheid van 45 K.M. per uur over de brug. Te ster.dal verlangde een melkboer van den knecht van een herberg aldaar een borrel. De knecht gaf hem met opzet carbol, om eens te zien, welk een gezicht hij wel zou zetten. Niettegenstaande on middellijk verleende geneeskundige hulp stierf de melkboer na korten tijd. De huisknecht werd in hechtenis genomen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Klaaswaal ds, P. Kuijlman te Oud-Alblaste Wateringen dr. E. J. W. Posthumus Meijjes te Heinenoord te Klundert (toez.) ds. K. Havinga te Andelte Morra ds. W. Meindersma te Vledderte Wezepe J. W. A. Klinkhamer Bredius cand. te Utrecht; te Weidum ds. W. Scherphuis te Blan kenham te .Joure ds. D. Aris te Drachten. Aangenomen naar Standdaarbuiten door A. J. A. Barmen 't Loo cand. te Barneveld naar Mensingeweer door ds. E. J. Kijft' Boersiua te Kantens. Bedankt voor Nieuwerkerk a./d. Ysel door ds. E. H. Jonkers te Zuid Beijer- land voor Muiderberg door J. Ph. Meijnink cand. }e Amsterdam. Schore. Zondag in de voormiddag- godsdienstoefening werd onze nieuwe leeraar de heer W. A. Eerdbeek, candidaat, onder ons bevestigd door ds. A. M. Knottnerus te ZaamSlag met de woorden uit Hande lingen 1 8b. (En gij zult mijne getuigen zijn). Na de bevestiging zong de gemeente den jeugdigen leeraar tóe Psalm 1343. Des namiddags deed ds. Eerdbeek intrede met de woorden uit 2 Cor. 5 11a. Na de predicatie werd hem op verzoek van den consulent, ds. Snoep, toegezongen GCkang 91 .-3. Beide malen was er eene zeer groote opkomst. De gemeente was sinds 30 September 1894 vacant geweest. Dcor deze vervuiling is de ring Kruininge thans op een plaats na vervuld, wat in geen jaren gebeurd is. Ook de ring Goes le sectie (Zuid-Beveland) is op 1 na vervuld de 2e sectie (Noord-Beveland) staat weldra geheel vacant te wordenterwijl in den ring Borsele bij 't aanstaand vertrek van ds. v. Spankeren, van de 10 plaatsen slechts 5 zullen vervuld zijn, te weten Baarland, 's Gravenpolder, Nisse, Hoede- kenskerke en Ovezande. Geref. Kerken Zestal te BuitenpostDethmers te Paesens, Goris te Veenwoudstervval, Van Kasteel te Oppenhuizen, Roorda te Burura, Schaafsma te Boornbergum en Verhoef te Gerkes- klooster. Tweetal te Steenwijk B ds. D. Bakker te Broek op Langendijk dr. J. Hania te Oosterbierum. Beroepen te Vianen a./d. Lek, te Strijen, te Warns en Scharl, te Geldermalsen en te Vijfhuizen J. A. de Vries cand. te Amsterdam. Aangenomen naar Gaastmeer door H. de Lange cand. te Amsterdam. Bedankt voor Oosterland en voor Baar land door G. Wisse Jr. cand. te Kamper land voor Arnemuiden door ds. A. Delfos te HellevoetsluisJvoor Nigtevecbt, e. a. door ds. A. Steijling te Axel. Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor Winschoten door ds. G. F. Drejer te Zierikzee. R. K. Kerk. Benoemd tot kapelaan te Middelburg dhr. W. F. Roozen. Benoem 1 tot onderwijzer aan de chr. school te Ridderkerk de heer P. de Hamer te Bruinisse. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. SUkkeu worden in geeu geval terug gezonden. Mijnheer de Redacteur I Onder al de demoraliseerende wetten, welke door de verschillende liberale re geeringen zijn tot stand gebracht, zal die op leerplicht een der meest ingrijpende blijken. Bij al de vorige wetten bleef de sou- vereiniteit van het huisgezin onaangetast en een recht ongeschonden voortbestaan, dat van de grootste beteekenis is, en nooit kan wordeu prijsgegeven door een vrij heidlievend volk als onze natie. Door de wet op .leerplicht wordt deze souvereiniteit geheel vernietigd, en op het Nederlandsche volk een juk gelegd zoo drukkend, als alleen gedaan .kan worden door eene macht, die geen gevoel meer toont te hebben voor de dierbaarste be langen van een volk, dat voortdurend ge toond heeft voor zijne vrijheid goed en bloed veil te hebben. Aan deze macht weerstand te bieden door te lijden, wat geleden moet worden, wanneer men zich niet lafhartig de vrijheid in eigen kring laat ontnemen, om daarvoor in plaats te worden begiftigd met de sla- venboeien der dienstbaarheid, welke de tegenwoordige Regeering ons smeedt in de wet op leerplicht, is roeping van allen, die nog .eenig gevoel hebben voor die vrijheid, welke tot hiertoe in de besturing van onzen eigen huiselyken kring werd genoten. Dat dit zware juk wel op allen zal ko men maar toch het zwaarst zal drukken op den kleinen burger en den werkman, zou uit menig voorval in het dagelij ksche leven kunnen blijken. Zoo deelde mij onlangs iemand mede, wiens moeder weduwe was, dat hij op negenjarigen leeftijd de scnool had moeten verlaten omdat zijne hulp in het winkeltje in verband met de huishoudelijke bezig heden der moeder, niet langer gemist kon worden. Zoo ging het ook met de andere kinderen, op negen en tienjarigen leeftijd moesten allen van de school af, om te helpen voorzien in het dagclijkscbe onder houd. Met inspanning van alle krachten bleef hst winkeltje in Btand en werden de kinderen grooter. Met het grooter wor den der kinderen breidde het zaakje zich meer uit, en nam zoodanig in bloei toe, dat de moeder op meer gevorderden leef tijd stil kon leven, en hare zonen allen goede zaken kunnen drijven voor eigen rekening. Ware er leerplicht geweest dan hadden de kindereu school gegaan tot 12, 13 of 14 jarigen leeftijd, maar de Diaconie of het burgerlijk armbestuur had ter hulp moeten komen aan deze weduwe. Deze hulp wordt echter niet verleend zoolang er nog zaken gedreven worden van eenige beteekenis; zoodat deze weduwe eerst ge heel had onder moeten gaan en daarna bedeeling kunnen ontvangen. Hare zonen hadden later boerenarbeiders kunnen wor den, want aan het leeren van een am bacht zou geen denken geweest zijn, wijl de kinderen die een ambacht leeren, de twee of drie eerste jaren welke zij op het vak zijn, niets verdienen. Hieraan ware dus voor deze weduwe geen denkeu. Tot welk een ellende zou dan dat eene huis gezin reeds gedoemd zijn geweest, indien een dwaze wet als die op leerplicht, reeds toen ons volk gedrukt had. En wat ware er van de kinderen gekomen, die nu allen flinke zaken hebben Deze eene greep uit het werkelijke leven zou met vele vermeerderd kunnen worden, om aan te toonen hoe het onder het volk gaat, en welk eene schade wetten als die van leerplicht veroorzaken voor geheele gezinnen, die er door ten gronde zullen wordeh gericht. En voor hoe vele weduwen van eerlijke werklieden, die met een meer of minder talrijk gezin achter bleven, is het niet de grootste uitkomst als hare kinderen van negen en tien jaar reeds de huishuur ver dienen door het wachthouden bij het vee, of als zij den kelder met aardappelen vul len door het oplezen daarvan op de akkers. Zullen deze weduwen nu voortaau die schade moeten dragen en alzoo in uog nijpender ellende worden gebracht door de machthebbers van ons volk, of zal deze schade worden getaxeerd en door het Rijk vergoed? WreecLzou het zijn indien deze vergoeding niet werd verstrekt. Maar niet alleen arme weduwen zien reikhalzend uit naar den eersten steun, welken de oudste kinderen straks zullen geven, ook vaders, die voor een meer of minder talrijk gezin alleen staan om het dagelijksch brood te verdienen, verheugen zich reeds in het vooruitzicht op dien steun. Welk eene uitkomst ais niet meer het vijfde deel van het geringe loon des vaders voor huishuur moet worden weg gebracht, maar de verdienste der kinderen daarin voorziet. Aan menige eerlijke huis moeder ontrolt een traan, als haar kleine jongen met die eerste verdienste de woning inkomt. Wie kan de waarde daarvan voor zulk eeu gezin berekenen niemand dan de moeder alleen. En zou nu iemand den euvelen moed hebben, om deze vreugde en deze uitkomst aan het daarnaar smachtend huisgezin te ontrooven Oppervlakkig geoordeeld zou men zeker denken van niemand, maar dan zou ook spoedig onze vergissing blijken. Want niet een enkele heeft dezen moed, maar zelfs onze Regeering denkt zulk een daad met hare goedkeuring te bestempelen niet alleen, maar een wet te schrijven, die deze ontrooving voorschrijft. Dit is zeker een treurig verschijnsel, maar toch moeten wij daarom geen te hard oordeel vellen. Het is geen wreedheid, waardoor de voorstanders van leerplicht gedreven worden, het is veel meer onkunde omtrent den werkelyken toestand van ons volk. Men weet niet hoe moeilijk het is voor een eerlijk echtpaar, om een geheel gezin van voedsel, deksel, kleeding en alle andere benoodigdheden te voorzien, als de geheele verdienste van den vader des ge- zins slechts f260 per jaar bedraagt, en daarvan nog f 52 voor huishuur moet wor den afgenomen. En toch, in zulk een toe stand verkeert niet minder dan deel der geheele bevolking van ons land. Gelijk we echter in den aanvang van ons schrijven opmerkten, treft deze wet niet een gedeelte der bevolking, maar allen. Onder de meest te waardeeren voor rechten, waarop een vrijheidlievend volk zich zal beroemen, bekleedt dat der vrij heid in eigen gezin eene eerste plaats. Alle andere voorrechten brengen zeker het hunne bij om het volksgeluk te ver- koogen, maar geene daarvan is van zoo groote beteekenis als dat van vrijheid in eigen gezin. Wordt dit privilege geschon den, dan ontsluit zich daarmede eene nieuwe periode in onze geschiedenis. Het volk, eenmaal geëerd om zijnen vrijheidszin, wordt dan in betrekking van het huiselijk leven op éene lijn gebracht met het volk, dat in slavernij verkeert en óók van de vrijheid in eigen gezin is beroofd. Is dat niet vreeselijk? En tot zulk een diep ver nederenden staat verlaagt de thans bestaande Nederlandsche regeering ons volk, als zij de wet op den leerplicht weet in te voeren. Als deze demoraliseerende wet straks het volk is opgelegd, en een vader wil dan eens een paar daagjes van huis met zijne kinderen, dan moet hij aan een rijks ambtenaar gaan vragen of zijne kinderen met hem mede mogen, want die rijksamb tenaar kan beslissen of iemands kinderen een paar dagen de school mogen verzuimen of niet. Is het niet of men eens wil be proeven, hoever men toch wel kan gaan met het ingrijpen in de meest onvervreemd bare rechten van den mensch En zou een volk, dat zich niet liever naar de gevan genis ziet brengen dan dat het lafhartig zijne dierbaarste rechten prijs geeft, den naam van vrijheidlievend volk wel meer waard zijn? Naar onze meaning mag niemand de rechten, welke hij van God ten opzichte van zijn gezin ontvangen heeft, prijs geven. Ook niet, al durft eene over hem gestelde macht zooverre zijne bevoegdheid te buitengaan, dat deze hem die rechten wil ontrooven. Om echter in een strijd tegen de boven ons gestelde machten standvastig te zijn, hebben we krachten noodig van deugde lijker aard dan die, waarop Petrus steunde toen hij betuigde, met zijn Meester in den dood te zullen gaan. De strijd dien wij te gemoet gaan is een geloofs strijd, waarin het gebed als het meest krachtige wapen dienst zal moeten doen. Wie dus niet heeft leeren bidden, trekke niet mede op, want hem ontbreekt hetgeen noodig is, om staande te bljjven in dezen strijd. Nog kort geleden sprak men mij over ouders, welker kindere* op tienjarigen leeftijd de school moesten verlaten, om dat hun inkomen niet toeliet meer dan twee of drie kinderen te gelijk op de christelijke school te hebben, wijl het schoolgeld dan te veel bedroeg. Zulke menschen worden na de invoering van leerplicht tot 12 of 13 jaar, door armoede gedwongen hunne kinderen op de staats school te zenden, hoe strijdig dit ook moge zijn met hunne godsdienstige over tuiging. Uit deze enkele aanhaling blijkt ons hoe krenkend de leerplicht is voor de godsdienstige overtuiging van velen in ous land. Ook uit dat oogpunt beschouwd dient de strijd tegen deze fwet op het krachtigst te worden gevoerd. Waarschijnlijk gaan ook onze onder wijzers geen aangenamen tijd te gemoet. Zij toch zullen wel moeten uitspeuren, wiens kinderen de school verzuimen, om daarvan dan kennis te geven aan hen, die met de vervolging belast worden. Hun dienst krijgt alzoo eei.ige ever- eenkomst met dien der ambtlieden, die over de Israëlieten stonden, ten tijde der Egyptische dienstbaarheid. Deze ambt lieden worden ook door hunne drijvers aangesteld. Zulk eene treffende overeen komst is zeker opmerkenswaardig, en leidt onwillekeurig onze gedachten heen naar de vroegste tijden, waarin ook reeds zooveel geleden werd, maar de verdrnk- king toch eindigde in den ondergang van den verdrukker. Laat ons gebed echter opgaan voor onze onderwijzers, opdat deze mannen in vreeze Gods gelijk mogen staan met de Egyptische vroedvrouwen, die den God Israels meer vreesden dan het gebod des konings van Egypte, en zij zich nimmer laten verlagen tot het doen van politiedienst ter vervol ging hunner eigen geloofsgenooten. Met dankbetuiging voor de plaatsing, hoogaehtend, Uw. dw. dn. H. SCHOONEJONGEN Jacobszn. Middelhamis, 28 Mei '98. Ett3KSBSt.*&iSS£*jBGEJ!AmimMÈSt Woensdag 8 Juni. Goes, half 4 door regenten gevangenis levering roggebrood 2e hal/jaar. Voorwaar den by den cipier. Biljetten luurinëebus in de gevangenis. Vrjjdag 10 Juni. Middelburg, 11 uur Provinciaal bestuur voorziening der boorden van het kanaal vaft Terneuzen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2