NIEÜWSBLAÜ VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH RECHTSZAKEN. Dtnscfftg 1 $unt. Itoaaffife loarpng. G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. J. Bos. A. Loois. C. Hage D. Mulder. J. C. Vis. Mr. C. Lucasse (aftr.) Christelijke Onderwijzers. Buitenlandsch Overzicht. flo. 105. 1898. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02 5. UITGAVE VAN EN PRIJS DER ADVERTENTIËN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iederfe regel meer 10 cent. Zij die zich met I Juli as. op ons blad abonneeren, ontvangen de nog voor dien datum verschijnende nummers gratis. Candidaten der antirevolutionaire kiesvereenigingen zijn In het kiesdistrict Middelburg D. J. Dronkers (aftr.) H. J. v. d. Meer (aftr.) Mr. A. A. de Veer Gz. In het kiesdistrict Vlissingen In het kiesdistrict Tholen Mr. J. H. L. v. Buren (aftr.) A. Hoüestelle (aftr.). In het kiesdistrict Zierikzee Jn het kiesdistrict Goes B. M. den Boer (aftr) M. de Jonge Jz. (aftr.) J. Lernson. Wilden wij verslag geven van de in de verige week gehouden vergaderingen van Christelijke vereenigingeD, wij zouden wel een krant van den omvang van de Tele graaf noodig hebben. Behalve het Zeeuwsch-Jongelingsverbond hadden wij de vergadering der Christelijke Onderwijzersvereenigingder vereeniging tegen de Prostitutie van Christelijk Na tionaal van Gereformeerd van de Unie van Chr. Onderwijzers het Kerkelijk Con gres. In deze alle werden zeer belang rijke besprekingen gevoerd. In de vergadering van de Christelijke Onderwijzersvereeniging kwam een zeer ernstige quaestie ter sprake. De heer Merckens, hoofd eener chr. school teVlissingen, had in 't blad„De Vrije School" een beschouwing gegeven over Abraham, welke afweek van de zuivere leer omtrent 't spreken Gods, de Godsopenbaring, de inspiratie. Dat is al lang geleden. Sedert had het Hoofdbestuur voorzit ter de heer Eerdbeek, secretaris de heer Wirtz herhaaldelijk met den heer Mer ckens een samenspreking, doch de heer M. kon noch wilde van zijn onbijbelsche mee nt ngen ten opzichte van 't spreken Gods dat hij als oneigenlijk beschouwt, terug komen. En zoo kwam de zaak, nabreede toelichting in de schoolbladen,verleden,week in de algemeene vergadering. Er stonden twee motiën tegenover elkan der, gelijk er ook van ouds twee richtin gen tegenover elkaar gestaan hebben, de Nijmeegsch-Haagsche en de meer Nationale richting, zij werden vertegenwoordigd elk door een motie. Die van het Hoofdbestuur luidde De Vergadering van Christelke On der wijzers en Onderwijzeressen in Ne derland en zijne Overzeesche bezittingen, kennis genomen hebbende van het ar tikel „Abraham, de vader der geloovi- gen," voorkomende in no. 14 van de Vrjje School, 8ste jaargang; gelezen een Rapport van het Hoofd bestuur over genoemde Schriftbeschou wing opgenomen in no. 5 van het Cor respondentieblad 1897 verklaart de in dat artikel gegeven Bijbel-uitlegging in strijd met de duide lijke gegevens der Heilige Schrift en ingaande tegen den grondslag onzer Ver eeniging, zooals deze is neergelegd in art. 2 onzer Statuten en nader omschre ven in de Verklaring, afgelegd in -de Algemeene Vergadering te Leeuwarden 1882. En die van Nijmegen De Algemeene Vergadering van Chr. Onderwvzers en Onderwijzeressen in Nederland en zijne Overz. bezittingen, kennis genomen gebbende van de ge beurtenissen in 't laatste vereenigings- jaar zich verlatende op de eerlijkheid en de goede trouw van de leden der Ver eeniging en mitsdien van oordeel, dat de vereenigbaarheid van de meeningen en beschouwingen der leden met de be ginselen der Vereeniging alleen aan de consciëntie der leden behoort te worden overgelaten, acht stemming over de motie des Hoofdbestuurs, voorgesteld in Cor respondentieblad no. 5, 1897, niet ge- wenscht. Het Hoofdbestuur had tot toelichting gezegd unaniem van meening te zijn dat deze Schriftbeschouwing strijdt met artikel 2 der Statuten, hetwelk luidt,.De grond slag der Vereeniging is het Woord Gods. Zij gelooft, dat de Heilige Schrift ook in de opvoeding moet zijn de eenige. genoeg zame en onfeilbare regel van al haar doen en laten, dewijl al de elementen eener waarachtige opvoeding in haar nederge- legd zijn"; terwijl het in de Verklaring te Leeuwarden heet: „De Vereeniging van Christeli)ke Onderwijzers verklaart, over eenkomstig art. 2 en 3 barer Statuten, den Bijbel te erkennen, als door den H. Geest ingegeven, onfeilbaar en van Goddelijk gezag en dus als historisch betrouwbaar." De atdeeling Nijmegen zeide tot toelich ting harer motie dat de motie van het Hoofdbestuur niet kan behandeld. Wij zijn geen Synode; de menschentaal is ge brekkig de opvatting der woorden van de Heilige Schrift verschilten de heer Merckens heeft alleen over de gangbare voorstelling een afwijkende meening. Hij is ern Christen maar geen aanhanger van eenig stelsel. Deze vergadering kan een groot kwaad stichten door te ijveren voor zuiverheid der leer zonder te letten op wedergeboorte. Als men eenmaal deze geesten oproept, wie zal ze dan bezweren? Deze vereeniging blijve een broederkring. Ethischen en gereformeerden kunnen elkan der niet missen. Plaatsgebrek dwingt ons nu over de dis cussies te zwijgen. Melden wij slechts dat de Haagsche onderwijzers dhr. Merckens verdedigden, doch op verschillende gron den doch alle sprekers verwierpen diens Schriftbeschouwing. Enkele sprekers ver klaarden geen lid der christelijke onder wijzersvereeniging te kunnen blijven wan neer ie Schriftbeschouwing van het Hoofd bestuur werd aanvaard. De heer Merckens verdedigde zich. Hij verklaart te gelooven in de latterly ke in spiratie der Schrift en 't spreken Gods niet te hebben geloochend, alleen een voorstel ling gegeven te hebben wat hij daaronder verstaat. De motie van Nijmegeu werd verworpen met 37 stemmen voordie van het Hoofd bestuur aangenomen met 41 tegen. Yan de afdeelingen stemden 181 voor en 52 tegenonder deze laatste was ook de af- deeling Walcheren. Plaatsvervanging afgeschaft. Nu de wet op den perssoonlijken dienst plicht afgeschaft werd, herinneren wij even wat wij thans verkrijgen zullen. Ie. Ieder die er aan loot moet voortaan op, uitgezonderd zij die wegens lichaams gebreken, broederdienst of eenige zoon vrij zijn. De remplaganten en nummerverwisselaars zijn afgeschaft. 3o. De miliciens die aan zekere eischen van militaire bekwaamheid voldoen kunnen de garnizoensplaats kiezen, waar zij wenschen geoefend te worden. 4o. In iedere gemeente zal gelegenheid zijn tot oefening in den wapenhandel. 5o. Evenals nu, zal een gedeelte der lichting na afloop van den oefeningstij d in dienst blijven. Dit lot zal vooral de bereden wapens treffen, zoodat onze boeren jongens er't slechtst aan toe zullen zijn. Intu8schen wordt de soldij voor de man schappen der bereden wapens met 3 cent per dag verhoogd. sj 6o. Het blijvend gedeelte zal zooveel mogelijk worden ingekrompen. J 7o. Wie door 't lot wordt aangewezen, om langer in dienst te blijven kan met een vrijgeloten milicien, ook desnoods een uit een ander garnizoen, ruilen tegen betaling.- ij,8o. Geestelijken, theol. studenten, zen- deling-kweekelingen, roomsch kath. orde broeders en protestantsehe diakonen krijgen ieder jaar ontheffing van den dienstplicht dat wil dus zeggen zij zijn vrijgesteld. 9o. Vrijgesteld zijn ook kostwinnende zoons. lOo. Uitstel van dienst kan worden ver leend voor den tijd van hoogstefis twee jaar, aan hen, die liever later dienen. PEDIR. Het eerste wapenfeit in de expeditie naar deze kuststreek van Atjeh aan de straat van Malakka gelegen, heeft plaats gehad, doch zonder resultaat; en dit rQ sultaat moet zijnde gevangenneming van Toekoe Oemar. Den 1 Juni hebben onze troepen Garoet aangetast. De vijand verdedigde zich in de stelling Seuntang-Tjirih-Lagang-Aree-Ga- roet. Hij werd verdreven na een hevig vuurgevecht. Aan onze zijde sneuvelden 3 en werden gewond 15 militairen beneden den officiers-rang. De pretendent-sultan heeft zich versterkt in kampong Langga; Panglima Polim te Padang Tidji. Panglima Polim is, gelijk de lezer wel licht weet, het eens zoo machtige en nog geduchte hoofd der XXII Moekims (Zuide lijk deel der Atjeh-vallei) uit welk gebied hij door de onzen was verdreven. Hij achtte 't vroeger te min een bondgenootschap met Toekoe Oemar aan te gaan. Thans is hij er blij mee. Wat den pretendent sultan aangaat, deze is den laatsten tijd zeer beweeglijk ge weest. Nadat hij jarenlang zijn hoofdzetel hield in het bekende Kemala, het Atjehsche Mekka, waar de machtige priesterpartij is gevestigd, aan den bovenloop der Pedir- rivier, heeft; hij ia de laatste maanden her haaldelijk hoofdenvergaderingea in 't eigen lijke Pedir bijgewoond en zich door dezen laten huldigen en vereeren. Oeloeboelangs van Pedir en Gigiëng, anders elkaar ver dragende als kat en hond, hebben zich onder zijn bestuur verbroederd en ge zworen hem te zullen bijstaan in den heiligen oorlog, natuurlijk met de onuit gesproken gedachte er bij, zoolang dit strookt met hunne belangen. Van Selimoen uit vervolgt een troepen macht Polein en Soleiman in de VII Moekims Polim. DE OORLOC. De Spanjaarden hebben een schitterend feit bezongen, dat tenslotte blij kt een grap van de Amerikanen geweest te zijn. Admiraal Schley, die in last heeft, San tiago voorloopig niet aan te vallen, had door verkenningen enz. zooveel kennis van zaken opgedaan, dat hij meende best een aanval te kunnen wagen. Gedurende ander half uur onderhield hij een moorddadig, schoon niet moordend vuur op de stad, en ten laatste liet hij een hulpkruiser de haven forceeren. Men moet weten dat de Spaansche vloot iu de haven van Santiago als in een flesoh gevangen zit en nn was 't Schley veel waard, wanneer hij dwars voor den ingang een schip kon doen zinken, teneinde die vloot nog meer den terugtocht af te snijden. Maar dan moesten de Span jaarden een handje helpen en deze waren onnoozel genoeg om dit te doen. Zij lieten een torpedo springen, wat ten gevolge had dat 't Amerikaansehe sehip zonk. De 8 opvarenden, meer had Sehley er niet op geplaatst, en 't was een oud vaartuig ook zoodat 't hier een welbe raamd plan gold, werden terstond in Spaan sche sloepen opgevischt en tegen inruiling voor 8 Spaansche krijgsgevangenen ter be schikking gesteld. Santiago geraakte in geestdrift over zoo veel moedbetoon en juichte; doch al spoe dig werd alles stil, toen bleek dat men beetgenomen was en Cervera haastte zich de schande der overwinning uit te wisschen door 't wrak met behulp van dynamiet te doen springen en verwij deren. Schley heeft met dezen schijnaanval dit gewonnen dat hij thans de juiste ligging kent der vijandelijke batterijen en de draag kracht en sterkte van het gesehut. Gebleken is ook dat de Spanjaarden erg roekeloos waren met hun geschut. Zij schoten wel zevenmaal tegen de Amerikanen eens en zij schoten nog toen de Amerikanen reeds lang buiten de vuurlijn waren. Schley meldt inmiddels er bij dat Santiago ontzaglij k versterkt isen dat 't gebruik van rookloos kruit door de Spanjaarden het moeilijk maakt te bepalen waar hun kanonnen staan en ze te vernietigen. Sampson heeft al de Spaansche forten buiten Santiago platgeschoten. Amerika bereidt zich al meer op een heslissenden zeeslag voor, welke deze week verwacht wordt. Trouwens men zal zich moeten haasten. Het regenseizoen begint op Cuba, waardoor de operaties voor de Amerikanen zeer moeilijk dreigen te worden. Omtrent den opstand in Turkestan, een land in Azië, onder Russischen cijns geraakt, meldt men 't volgende Den 29 Mei riep de dweepzieke inboor ling v. Ichau te Magelan den Heiligen oorlog uit. Hij overviel dan volgenden dag met een groote bende twee compagnieën Russische soldaten, van welke 22 man werden gedood en 16 gewond. De compagnieën sloegen de oproerlingen terug, die 11 dooden eu 8 gewonden ach terlieten. De aanstoker is gearresteerd. Men lette er op dat 't hier een opstand geldt tegen een indringer. Natuurlijk dat men van Raslands zijde dergelijke oproermakers „dweepziek" vindt 1 De verkiezingen voor de provieiale staten in België zijn kalm afgeloopen. De katholieken behouden hunne meer derheid in Antwerpen, Namen, Limburg, Luxemburg, Oost- eu West Vlaanderen en verloren enkele zetels in Brabantook de liberalen verloren acht zetels aan de socialisten. In Luik gingen de socialisten achteruitin Vlaanderen werden de chris- tene-democraten, die op verschillende plaat sen candidaten hadden gesteld tegen de clericalen, verslagen. 6 Juni 1898. De verkiezing te Ter Neuzen. Gedeputeerde Staten van Zeeland, gezien hun besluit van 28 Mei jl. no. 99, waar bij zij overeenkomstig art. 35 der gemeente wet aan den gemeenteraad van Ter Neuzen mededeeling hebben gedaan van hun voor nemen, om ambtshalve uitspraak te doen omtrent het raadsbesluit dd. 20 Mei 1898 tot toelating van P. A. van de Velde als raadslid, overwegende, dat, blijkens de overgelegde stukken, aan de stemming voor een lid van den gemeenteraad op 29 April 1898 hebben deelgenomen 828 kiezers, doch in de bussen zijn aangetroffen 829 biljetten dat daarvan van onwaarde zijn verklaard 15 en de o verige stemmen waren verdeeld als volgt P. A. van de Velde 310 stemmen, J. P. van Herp 198 st., A. J. Tazelaar 197 it., R. Platteeuw 109 st.dat hierop een her stemming is uitgeschreven tusschen P. A. van de Velde en J. P. van Herp, tenge volge waarvan eerstgenoemde tot raadslid is gekozen en door den Raad toegelaten overwegende, dat het stembiljet hetwelk bij de eerste stemming in een der busten te veel is aangetroffen, op den uitslag van invloed heeft kunnen zijn, daar J. P. van Herp, wanneer die stem te veel op hem is uitgebracht, in werkelijkheid niet 198, maar 197 stemmen verkregen heeft, in welk geval de herstemming had moeten loopen over P. A. van de Velde, J. P. van Herp en A. J. Tazelaar, daar deze laatste evenzeer 197 stemmen op zich ver- eenigd had Overwegende, dat de gemeenteraad te dien aanzien overwogen heeft, dat het te veel in de bus gevonden biljet zeer ver moedelijk is geweest een der in de bussen aangetroffen blanco-biljetten overwegende, dat hieromtrent echter geene zekerheid bestaat, noch kan verkregen worden, en dat bij den bestaanden twijfel, of de herstemming over twee of over drie personen had moeten loopen, het tenge volge der herstemming gekozen raadslid niet had mogen toegelaten worden gelet op art. 35 der gemeentewet; besluiten: met vernietiging van voormeld raadsbe sluit P. A. van de Velde niet als lid van den gemeenteraad van Terneuzen toe te laten. De Amsterdamsche rechtbank beves tigde het vonnis van 6 November 1894, waarbij G. van Deth wegens beleediging van Dr. Gheel GildemeeBter in den Haag veroordeeld werd tot 10 dagen gevangenis- straf. C. v. d. B., een 71 jarig persoon te Bruinisse, daar ter plaatse meer bekend als „Kees", is wegens diefstal overgebracht naar de gevangenis te Zierikzee. Het schijnt dat deze onde Kees voor geen ver betering meer vatbaar is, want de straffen die hij reeds heeft ondergaan zjjn vele, het laatst nog een jaar gevangenisstraf. Vliss. Crt. Bruinisse. In de jl. Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd achtereenvolgens behandeld le. Een bedrag van f 23.04 te betalen uit de onvoorziene uitgaven voor de bewaking van een aan waanzin lydende persoon. 2e. Het salaris van den gemeente-ontvan ger te verhoogen met f 25, waardoor de vroeger toegezegde gratificatie van f 50, welke toezegging door Ged. Staten niet werd goedgekeurd, vervalt. 3e. Goedge keurd het bestek der gemeentewerken. De datum van aanbesteding zal zoo spoe dig mogelijk worden bekendgemaakt. 4e. Tot 3de lid van het stembureau hij de verkiezing voor provinciale staten werd gekozen de heer Goudzwaard. 5e. Door de rapporteurs der armenrekening werd deze goedgekeurd en daarna door den raad vastgesteld. 6e. Af- en overechrij ving op verschillende posten der begrooting tot een bedrag van f8,58, en ten 7e last not least werd voorloopig vastgesteld op 31 Augustus a. s. het inhuldigingsfeest in onze gemeente te vieren. Voorts maakte de Voorzitter bekend dat hij in den loop dezer week de ingezetenen zou oproepen teneinde over te gaan tot het samen stellen eener feestcommissie. Door den raad werd nog besloten een portret der Koningin aan te koopen voor de raadszaal, van de bekende peinture- Bogaerts.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 1