„De Oesterbeurs" Haver, Wikken Zomergerst. DRONKERS Co. I verkoopen Lucerneklavers, Lucerneklavers, openbaar verkoopen: Donderdag 23 Juni 1898, veilen s Dinsdag 14 Juni 1898, Dinsdag den 14 Juni 1898, Het Hotel, Restauratie en Café Raadpleeg WISSE, Middelburg, Hofplein E lb. Koopen en Verkoopen E F F E C T E IS' en verzilveren COUPONS op de meest voor- deelige voorwaarden. en heldere voorbeelden de volgende stel lingen uiteen, waarbij we ons, om niet.te veel plaatsruimte te vergen van verdere verklaring moeten onthouden 1. Deze leuze behoort niet den socialist maar veeleer den Christen. 2. Vrijheid zonder gebondenheid leidt tot ongebondenheid, de ware vrijheid is die, welke staat onder de heerschappij van het recht. Gelijkheid in den zin van gelijkheid van geld en macht is evenzoo verderfelijk als gelijkheid in burgerlijke rechtsvorde ring gewenscht. 4. Het dansen van den magistraat met het vischwijf rond den vrijheidsboom is het beeld van de broederschap der revo lutie het knielen van de overheid met den minsten burger voor het aangezicht des Heeren, de grond der ware broe derschap. De dank door den voorz. den heer Dekker toegebracht, was ten volle verdiend. We gens gebrek aan tijd kon geen debat worden toegestaan. Hierna trad dr. Wagenair van Middel burg op, om te spreken over onze Geref. jongelingen in betrekking tot ons Huis van Oranje Nassau. Deze rede was waar lijk wel het glanspunt van den dag. Wie dezen uitnemenden redenaar heeft kunnen hooren en het niet heeft gedaan, heeft zich van een groot genot beroofd. Wij zullen ook uiet trachten ze weer te geven, wijl we daartoe geheele kolommen van dit blad zouden noodig hebben. Bovendien laat een rede zoo rijk van gedachten, zoo gekruid met geestige zetten, zoo aangrijpend en bezielend door vorm en inhoud, zich niet door enkele woorden weergeven. We moeten ons daarom alleen bepalen tot het opschrijven van de door den geachten en bekwamen spreker verdedigde stellingen, waarvan de door ons onderstreepte woorden reeds iets van den gedachtengang doen merken 1. Het Christenhart eert zijn Overheid als Gods dienares bij Gods gena besteld. 2. Het Nederlanclsch hart waardeert het Koningshuis van Oranje-Nassau als de recht matige drager der Souvereiniteit. 3. Het Calvinistisch hart begroet teen constitutioneel Koningschap als zijn eigen lijk ideaal. 4. Ons Gereformeerd Jongelingsh&rt juicht met geestdrift by haar troonsbe klimming toe NeerlaDds jonge Koningin. 5. De Geref. Jongelingsvereenigingen nemen met dankbare blijdschap deel aan de inhuldigingsfeesten en sieren met den Oranjewimpel hun vaandel. Dat deze rede met daverend applaus werd begroet, en meermalen daardoor werd afgebroken, behoeft geen betoog. En dat de voorzitter gelyk deze het uitdrukte aller tolk was, toen hij dr. Wagenaar voor zijn schoon woord bedankte, was niet minder waar. Wegens het vergevorderde uur kon ook nu geen debat worden toegestaan. Daar de tijd van scheiden was aange broken, werd het slotwoord gesprokendoor ds. Van der Veen, die zich daartoe op verzoek van het bestuur van den Bond welwillend had bereid verklaard, aangezien ds. Vrolijk van Zaamslag niet aanwezig kon zijn. Naar de gelegenheid van den dag 2e Pinksterdag bepaalde hij zijn gehoor bij de hooge beteekeuis van den Binkster-Geest ook voor de jongeling schap, als haar hoogste Leermeester, haar Kracht en haar Trooster; en eindigde zijn ernstig woord, en daarom zoo zeer gepast, met dan wensch van zijn hart voor haar welvaren en bloei. Nadat nog als naar gewoonte den vice- voorzitter en den voorzitter de dank van den Bond was gebracht voor hun uitne mende leiding der vergadering bij monde van den heer Bastmeijer, werd deze schooue Bondsdag besloten "met het zingen van Ps. 72:ll,ï en dankzegging door ds. Van der Veen. 3 Juni 1898. Bij kon. besluit zijn benoemd tot rijksontvanger te Medemblik J. H. E. Claeijsens te IJzendykeen te Echt G. Kleyse, thans te Veere. Sas van Cent. Tot lid van den ge meenteraad is gekozen de heer D. v. d. Berg met 68 stemmen tegen 46 op den heer P. A. Bockstael. "Wij vernemen dat door de Rotter- damsche Lloyd te Rotterdam aan de Kon. Maatschappij De Schelde te Vlissingen de bouw is opgedragen van een nieuw mail- stoomscbip bestemd voor den dienst op Java. Ook door de maatschappij Nederland te Amsterdam is aan de maatschappij De Schelde de bouw van een nieuw stoomschip voor haar maildienst op Java opgedragen. Naar wij vernemen, moet thans voor bereid worden een algemeene wijziging van het binnenlandsch telegraaf-tarief, die voor telegrammen boven een zeker woor dental eene belangrijke prijsverlaging ten gevolge zou hebben. De invoering van een bijzonder tarief voor perstelegrammen zou dan onnoodig zijn, omdat deze meestal dit woordental overtreffen. Bij kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van den Paulinapolder K. de Chijnetot lid van het bestuur der water- keering van den Calamiteuzen Annapoldei L. Maastot gezworen van den polder Ooster- en Sir Jansland J. Zeyler. In de Nieuwe Rotterd. Crt. van 29 Mei staat een bericht uit Kollumerland waarin op partijdige wijs verslag wordt gedaan van de behandeling van een voor stel tot invoering van 't publieke over- heidsgebed in den raad. Een der liberale leden stelde voor 't voor stel ter zijde te leggen „wijl bij aanneming aan den voorzitter iets werd opgelegd, waartegen deze gewetensbezwaren heeft en waardoor bij nooleloos zou worden ge krenkt", terwijl de voorzitter verklaarde „beslist 't formulier niet te willen uit spreken". Uit dergelijke berichten komt zoo telkens weer uit, hoe vele liberalen, al zeggen zij 't wel in verkiezingsdagen, toch in den grond huns harten tegen godsdienst zijn. Op het a. s. Zomerfeest van de Chr. Jongelingsver. op Z. Beveland „Ring Goes'1 te houden D. Y. 30 Juni op een weide van den eerz. M. de Bokx te Goes, hopen als sprekers op te treden dhr. J. L. Zegers te Heemstede lid van het Hoofd bestuur Ned. Jongl. Verbond, ds. S. O. Los, Geref. pred. te de Lier, ds. J. H. Schreuder, Herv. Pred. te Ovezand, en wellicht ook ds. A. S. Talma Herv. Pred. te Ari.kem. De openingsrede zal worlen gehouden door ds. C. R. van Lelyveld (eere-voorz.) en de slotrede waarschijnlijk door ds. R. J. v. d. Veen, beiden te Goes, terwijl ds. Drost van Wemcldinge ends, van Leussen van Goes de sprekers hopen in te leiden. Ook hebben het Harmoniegezelsehap „Hosanna" van Goes en do Zangvereen. „Crescendo" van Kloetinge hunne mede werking toegezegd. Krabbendijke. Donderdagavond wevd na afloop der vergadering der landbouw- vereeniging „E. M. M." door den keer K. Wiersma, leeraar aan de Land- en Tuinbouw-inrichting „De Start", bij Tiel eene lezing gehouden over „het aanleggen en onderhouden van boomgaarden". De ge achte spreker hield zijne hoorders gedurende een paar uur bezig en jammer was, zekerlijk kwam het doer het ongunstige weder, dat niet meer personen waren opgekomen om naar deze hoogst boeiende en aangename rede te luisteren. De heer Vogelaar dankte namens de vergadering den heer W. dan ook hartelijk voor zijn belangeloozen ijver voor eene goede zaak. Colijnsplaat. In de vergadering van ingelanden van den polder Cats bedroeg de rekening over het dienstjaar 1897/8 in ontvangst f404.90 en in uitgaaf f 444,29Vs. zoodat er een goed slot was van f 20,601/s. De begrooting voor 1898,9 werd vastge steld in ontvang en uitgaaf op f 451,28, Op de voordracht voor dijkgraaf werden geplaatst J. W. Markusse (aftr.), Abr. Markusse en Aart Markusse, terwijl de voordracht voor plaatsvervangend dijkgraaf bestond uitAbr. Markusse, Aart Markusse en Jacobus de Back. St. Maartensdijk. Niettegenstaande het ongunstige weder had de paardenmarkt gisteren een groot getal bezoekers uit deze en omliggende gemeenten hierheen gelokt. Ook de aanvoer van paarden was bevre digend, 97 stuks waren aan de lijn gebracht en de handel wa3 er zeker in vergelijking met vorige jaren niet op achteruitgegaan wat ons de overtuiging geeft, dat een paar denmarkt in 't centrum van 't eiland Tholen op zijn plaats is en kan strekken tot voor deel voor al de gemeenten in ons eiland. Er werden paarden verkocht van f 140 tot f440. De hoofdprijzen in de verloting vie len op de nummers 2817, 1624 en 971. ViiSSingen. De conducteur der staats spoorwegen J. Neele alhier, is met ingang van 1 Juni jl. bevorderd tot Hoofdcon ducteur met overplaatsing naar Bokstel. Vlissingen. Toen de gisterenmorgen vertrekkende dagmailboot „Duitschland" de haven alhier zou verlaten waren twee Engelschen broeders met elkander in zoodanig een druk gesprek dat zij niet bemerkten dat de boot reeds in beweging was, terwijl toch de eene broeder, een officier die, naar men zegt een huwelijks reis maakt, en zijn vrouw meteen lichte ongesteldheid in 't hotel achterliet en thans zijn naar Engeland terugkeerenden broeder op de boot bracht, niet van plan was mee te varen. Deze nam echter (kort beraad en sprong te waterin minder dan geen tijd was een boot gestreken, en werd de stoute springer met de hulp van een der sloepen van den in de buitenhaven liggenden afhaal- kotter opgepikt, waarop hij, slechts met een nat pak, tot zijn vrouw in het hotel terugkeerde. Kapelle. De gezamenlijke a.r. kiesvere nigingen op Zuid-Beveland hebben tot can- didaten voor de provinciale staten gesteld de heeren M. de Jonge Jz., B. M. den Boer en rnr. C. Lueasse elk met (algemeene) 91, en J. Lemson met 80 stemmen. Kapelle. De benoeming van den heer J. de Jonge tot telephoonhouder reeds sedert eenigen tijd gedaan, doch die in zake de vergunningskwestie hangende was, waar van nu door Ged. Staten dispensatie is verleend, is door Ged. Staten goedgekeurd. De opening van het telephoonkanteor zal alsnu spoedig plaats hebben. Kapelle. Donderdag had een paard van den landbouwer J. Mol alhier het on geluk door over een prikkeldraad te sprin gen, zich zoo te verwonden, dat de ach terpoot ter hoogte van het spronggewricht tot op het been werd doorgesneden, zoodat met verscheuring van pezen en gewrichts- beurs, het hoofd des pijpbeens en de sprong- gewrichtsbeeaderen gedeeltelijk vaneen ge scheiden waren. Het paard moest worden afgemaakt. In deze gemeente komen onderscheiden gevallen van mazelen voor. Middelburg. Bij de herstelling van den vloer der nieuwe kerk alhier werd Donderdag ter linkerzijde van den „tuin" een prachtig gebeeldhouwde en onge schonden grafzerk gevonden. Eén der vier rozetten geeft het getal 83 te zien. Voorts bevinden zich in het midden van den steen twee hoofdfiguren van een man en en vrouw met name Jacob Simons en zijne Eehtgenoote Marijke Roelands be nevens 14 figuren van hunne kinderen. Dozo zerk schijnt uit de in 1583 afge broken West Monsterkerk gestaan heb bende op de groote Markt afkomstig te zijn en werd op verzoek naar de Nieuwe Kerk overgebracht. Bij de jongste veranderingen in het personeel der rijksveldwacht zijn verplaatst met 11 dezer de rijksveldwachters-opzie ners M. A. den Hartog, van Arkel naar St. Anna'and, en M. Spee, van St. Annaland naar Arkel. Vlissingen. De heer M. Laernoes, adj. inspecteur van de Maatschij „Zeeland" alhier heeft als zoodanig ontslag genomen. Op het Vlaamseh Zendingfeest Woensdag 15 Juni hopen op te treden ds. I. G. Knottnerus te 's Gravenhage openingsrede, ds. H. J. Kouwenboven te Groningen, ds. J. L. Ruijsch van Dugteren te Strijen, dr. L.H. Wagenaar te Middelburg; ds. Chr. Hunningher te Vlissingen, de heer J. Zalman te Amsterdam, ds. W. Lamers te Goes, ds. C. van Koetsveld CEz. te id., ds. M. Mooij te Dordrecht en prof. dr. J. J. I'. Valeton Jr. te Utrecht, slotrede. Waarde. Woensdagmorgen werd door II. Blok alhier een aan den zeedijk aan gespoelde goed gesloten tlesch gevonden waarin een papier van den volgenden inhoud ss. Ashton. R. Clarke, J. Achton, J. Mil man, I. Rijn, P. Malloy, J. Collinson, allen dood wanneer clit gevonden wordt, wees zoo goed het te zenden Wadsly Asylum no. 2 Sheffield, en gij zult de schoonste beloouing hebben. Een en ander was in bet Engelsok geschreven. Men vermoedt dat men hier mot een flauwe grap te doen heeft, wijl geen stoomschip van bovengenoemden naam moet vergaan zijn. Door verschillende werkliedenvereeni" gingen te Vlissingen is besloten aan de uitnoodiging van den Bestuurders- bond om de patroons te verzoeken bij de a. s. kroningsfeesten het verlet van de in hun dienst zijnde werklieden uit te betalen, geen gevolg te geven, zijn wij wel ingelicht dan zou zulks zijn oorzaak vinden in het feit dat bij de koninginne- feesten in 1894 verscheidene patroons zulks uit zichzelf gedaan hebben. Twee landbouwers te Vaals kregen om een nietige zaak gisteren twiBt welke zoo hoog liep dat de een den ander met een schop een slag op het achterhoofd toe bracht, ten gevolge waarvan deze in een versch gegraven put viel. Dood, met ge broken riggegvaat werd hij er uitgehaald. Een 7 jarig meisje Woensdag te Hof van Delft door haar moeder om een boodschap gezonden, kwam niet terug, gisteren werd haar lijk uit de vaart op gehaald. Te Mirns is een 2 jarig knaapje in een tobbe met water geraakt en verdionken. Te Famsum is een geheel gezin, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen ongesteld geworden door het eten van vleesch eener zieke koe, de kinderen bezweken reeds. TeVenloo is een tienjarige knaap die op de leuning der hooge Maasbrug geklauterd was daaraf gevallen en op den Maasoever terecht gekomen, waar hij overleed. Te Bak huizen is een meisje dat over veertien dagen in 't huwelijk zou treden en lijdende was aan verstandsverbijstering verdronken in de regenbak gevonden. Gisteren is te Havelte een elfjarige jongen ver dronken bij het aan den kant der vaart zoeken naar een door hein verloren porte- monnaie. Een milicien uit Leerdam naar zijn garnizoensplaats Breda willende vertrekken, viel bij het instappen van den trein achterover uit de coupé en kwam zoodanig wet hot hoofd op het perron terecht, dat hersenschudding ontstond, die zijn toestand zeer zmgwekkend maakt. Woensdagmorgen brandden van een tuinder te F^oordvvijk twee rietschelven en een bergplaats af, niets was verzekerd; des middags werd een hooiberg van een landbouwer in de asch gelegden des avonds werd nog een rietschelf op een ander deel van 't dorp, door kwaadwil ligen aangestoken en kon de brandweer eerst des nachts 3 uur den brand meester worden. De brand van 's morgens was vermoedelijk gevolg van baldadigheid van brooddronken jongens, die van 's middags was ontstaan door 't spelen van kinderen met lucifers. Te Uffelfe werd een schoenmaker die Woensdagavond met zijn makker huiswaarts keerde, na aan diens woning afscheid van hem genomen te hebben, door twee onbekenden aangevallen die hem een slag met een stok op het hoofd gaven, waardoor hij neerzeeg, zij wierpen hem toen in de vaart en brachten hem, toen bi) nog trachtte zich te redden, nog een hevigen slag toe waardoor bij moest loslaten en in de diepte wegzonk. De hond van eenin de buurt wonenden landbouwer hoorde 't leven en blafte, waarop de boer uit zijn bed sprong en ging zien wat er was, diens zoon, meenende hulpgeroep te hooren, vo'gde [hem, en sprong bij den drenkeling dien hij behouden op 't droge te brengen wist. Een jongman te Amsterdam die zich gisteren mot zijn bruid tenstadhuize vervoegde tot voltrekking van zijn huwe lijk, kwam bij de vragen van den ambte naar van den burgerlijken stand tot inkeer, en weigerde, ondanks de jeremades der familie en de tranen der bruid het ge bruikelijke en beslissende jawoord uit te spreken, zoodat het jonge paar o.'getrouwd bet stadhuis verliet. Een niet-alledaagsch voorval heeft dezer dagen te Enschedé plaats gehad. Een fabrieksarbeider werd voor 14 dagen verblijd met de geboorte van een nieuwen wereldburger. Het advies van de baker luidde, ilat het een zoon wus en als zoo danig werden aan het kind voornamen gegeven en aangifte gedaan bij den amb tenaar van den Burgerlijken stand. Thans is gebleken dat het gezin [uiet met een zoon maar met eene dochter is ver meerderd en men kan zich de gewaar wording nauwelijks voorstellen welke de ouders moeten gekregen hebben. Teneinde deze vergissing bij den burgerlijken stand te kunnen herstellen, dient men een rech terlijk vonnis te verkrijgen, waarbij ver betering van de registers wordt bevelen. Hoe gevaarlijk bet is voorkinderen, wanneer dezen een bestraffing hebben ver diend, om het hoofd te slaan, is te Utrecht weder gebleken. Daar had namelijk eer. omstreeks 12-jarige knaap zich aan een kleine oneerlij kheid schuldig gemaakt, waarvoor hij, zooals de vader terecht meende, eene bestraffing had verdiend. Deze bestond in een paar slagen om het hootd, die evenwel harder schijnen aangekomen te zijn, dan wel zal zijn bedoeld, daar de knaap van af dat tijdstip aan het eene oor doof; is. De heer Th. K. uit Londen kwam gisteren te Amsterdam plaatsen be spreken voor een der tribunes, waar de optocht bij de Inhuldigingsfeesten voor bijkomt. Hij zeide tot den heer Dudok de Wit die over deze plaatsen te beschikken heeft „Schrap u op een der eerste rijen maar eenige plaatsen door". Deze voldeed hieraan gaarne en vijf met een kruisje doorhalende, merkte hij op „da's honderd gulden". „Ga uw gang maar", antwoordde de heer K. De heer De Wit schrapte door en toen hij een twintigtal had, keek hij zijn be zoeker eens aan, waarop een „toe maar 1" volgde. Toen de rij vol was en 75 plaatsen ten bedrage van f 1500 waren besproken, zei de heer K.„Nu de volgende rij Met een vroolijk gezicht merkte de heer De Wit nog 75 plaatsen, waarna de heer K. drie lapjes van f 1000 neerlegde om te betalen en verdween. Een Franschman, die onbekend wil blijven, heeft aan den Senaat der Parijsche Uuiversiteit bericht, dat hij gedurende eenige jaren 75.000 francs beschikbaar stelt, om daaruit telkens vijf jongelieden in staat te stellen een reis om de wereld te maken. Als voorwaarden heeft hij ge steld dat die jongelieden een akte voor het geven van middelbaar onderwijs moeten hebben verkregen, de Engelscbe taal moe ten kennen en gezond van lichaam zijn. Reisbeschrijvingen en wetenschappelijke studiën worden: niet verlangd. Het doel is alleen de toekomstige leeraren bekend te maken met de wereld buiten Parijs en Frankrijk en hun blik te verruimen. De vooruitzichten op een spoedige beëindiging van de groote werkstaking der kolenarbeiders in Zuid-Wallis hebben zich ondanks de pogingen om tot een schikking te komen niet verbeterd. Op de laatste bijeenkomst der steenkolenmijnbezitters met de werklieden te Cardiff gehouden, ver klaarden de laatsten een verhooging der loonen met 10 pc. onmiddellijk aan te willen nemen. De werkgevers hielden vol dat dit onmogelijk ging. Zaterdag zullen de onderhandelingen worden voortgezet. Heden morgen trof ons een zware slag door het overlijden van ons innig geliefd zoontje JAN in den ouderdom van bijna 8 jaren na een smartelijk doch geduldig lij den van 4 dagen. Sterke de Heere ons in deze zware beproeving. J. DE KAM en Eehtgenoote en Kinderen. Grypskerke, 3 Juni 1898. Heden behaagde het den Heere van ons weg te nemen onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader JAN SCHOONAARD, in den ouderdom van ruim 81 jaren. Hij mocht zacht en kalm in zijn Heere en Heiland ontslapen, en geniet nu, verlost van het lichaam der zonde, de vreugde voor Gods kinderen bereid. Uit aller naam, S. DEKKER. Nieuwdorp, 27 Mei 1898. Nog treurende over het verlies van onzen geliefden zoon PIETER, trof ons heden een tweede zwaar dere slag, door het plotseling af sterven van onzen geliefden zoon ANTHEUNIS, in den aanvalligen leeftijd van8jaren. Sterke de Heere ons in deze zoo zware beproeving. JAN HUIJSMAN EN EC.UTGENOOTE. Grijpskerke, 26 Mei 1898. Voor de vele blijken van deelne ming door ons ondervonden tijdens de ziekte en bij het overlijden van onze lie veling LEUNTJE NIEUWENHUIJSE, be tuigen wij bij deze onzen hartelijken dank. P. NIEUWENHUIJSE. W. DUVEKOT. S. DUVEKOT. Ga. DUVEKOT. C. DUVEKOT. J. DUVEKOT. Goes, 3 Juni 1898. De deurwaarder HOLLMANN te Goes zal op des namiddags om lVsJiur in „de Prins van Oranje" te Goes a. voor den heer Corn. van Damme te Wolfertsdijk 2 HECTAREN groeiende in den Frederikspol- d e r, gemeente Wolfertsdijk in 6 perceelen. b. voor den heer M. Bereevoets, land bouwer aldaar 3 HECTAREN groeiende in den Oosterland» polder aldaar in diverse perceelen. De Notaris A. M. TAK zal op voormiddags te 10 ure op Molembaix, in de gemeente Grijpskerke in het EENE PARTIJ bestaande in Balken, Ribben, Deelen, Schroden, Latten, Ramen, Deuren, Kozijnen, Blinden,Trappen, IJzeren Hekkens, Hardsteenen- Noten en Dorpels, gegoten ijzeren Balkon- en Veranda Kolommen, 1 stel Portebrisées met Spiegelglas, 1 stel dito met pa- neelen, Zonneblinden, Jalouzieön, Steen, Brandhout en meerandere goederen. Dagelijks te bezichtigen. Notaris L. E. A. LIEBERT te Kapelle zal op des namiddags 3 uur te lerseke in het te verkoopene, publiek Groot 3 Aren 20 Centiaren. Nadere inlichtingen te bekomen bij voor noemden Notaris en by den heer P. J. VAN EIJKEREN te lerseke. Voor de Zaai. Aanleg Kuristweide en blijvende Weide enz. Zeeuwsche Zaadhandel, Middelburg. P. S. Voorhanden Lijnkoeken, Lijn- meel voer Lijnzaad. KASSIERS COMMISSIONAIRS IN EFFECTEN,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2