LANDBOUW. Hieronler vindt men de gemeenten uit 't kiesdistrict Goes met 't aantal kie zers voor de tweede kamer, en voor de provinciale staten in 1898 en 1897. Voor de tweede kamer bedraagt 't aantal kiezers 5304 tegen 6225 in 1897en voor de provinciale staten bedraagt hun aantal 6096 tegen 6999 ten vorigen jareeen achteruitgang van 900 kiezers. Gelijk men weet stemmen voor de pro vinciale staten alle kiezers op Zuid- en Noord-Beveland met het kiesdistrict Goes. Voor de tweede kamer stemmen in dit kiesdistrict de kiezers van Tholen, Noord Beveland en een deel van Zuid Beveland welks anderen deel tot Hontenisse behoort. Wij onthouden nu in elk geval dat straks voor de prov. staten gestemd wordt door alle kiezers op Zuid en Noord Beveland al deze gemeenten behoorende tot het kies district Goes. Tweede PUOVINC GEMEENTEN. Kameu. Staten. 189811897 18981189 7 Goes 863 912 861 911 Baarland 107 116 Borsele 129 165 S Cats 57 89 57 89 Coiijnsplaat 216 263 216 263 Cortgene 138 171 137 171 Driewegen 81 89 Ellewoutsdijk 's Gravenpolder 83 109 124 135 124 135 's Heer Abttkerke 49 37 49 37 x 's Heer Arendskerke 229 239 229 238 /Nieuwdorp 's Heerenhoek 154 208 154 209 139 167 Heinkenszand Hoedekenskerke 216 262 216 261 147 168 Kapelle 265 304 Kattendijke 71 71 71 71 s Wilhelminadorp 86 87 86 87 Kloctinge 194 217 194 217 Krabbendijke 244 264 Kruiningen 244 279 Hansweert 158 153 Nisse 84 103 Oudelande 87 100 S Ovezand 128 143 R'lland-Bath 232 242 Schore 99 106 Waarde 100 121 y Wemeldinge 259 274 259 273 Wissenkerke 319 470 319 470 Wolfaartsdijk 258 340 258 340 x Yerseke 539 598 Oud-Vosmeer 215 299 Poortvliet 182 222 Scherpenisse 204 233 St. Annaland 302 357 Stavenisse 193 261 St. Maartensdijk 354 445 St. Philipsland 199 204 Tholen 422 429 5304 6225 6096 6999 Bij kon. besluit is J. Drabbe te Dom burg met ingang van 1 Juni benoemd tot schoolopziener in het arr. Middelburg. Candidaten voor de verkiezing van een lid der tweede kamer in het kies district Tilburg zijn de heeren A. H. A. Arts, F. P. J. M. v. Dooren en J. F. Jansen. Door de stoomvaart-maatschappij Zee land is de 1 Mei ingetreden zomerdienst regeling voor 1898 uitgegeven. Het boekje, met den gewonen geïllustreerden omslag en in de Engelsche en Duitsche taal, is gratis ten kantore der maatschappij te Vlissingen verkrijgbaar, evenals een kleine uitgaaf in de Nederlandsche taal. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Wij vermeldden onlangs dat cand. Steen kamer te Wissenkerke beroepen is bedoeld werd 's Heer Hendrikskinderen en Wisse- kerke (Z.B.). Drietal te Bierum Van Heumen te Nie- kerk, Van der Schans te Gaast en Bleeker te Mastenbroek te Utrecht ds. H. H. Barger te Bloemendaal, ds. C. J. van Paassen te Meppel en ds. J. J. r. d. Broek te Almeloo. Beroepen te Cillaarshoek J. Ph. Meijnink Jr. cand. te Amsterdam; te Wester schelling A. W. Voors te Heinoote Vleuten Joh. de Voogd cand. te Rotter dam te Polsbroek ds. C. Verhagen te Zuilente Doesburg ds. L. J. v. Rhijn te Soesterbergte Staphorst ds. E. H. Jonkers te Zuid Beijerland te Veenhuijzen dr. H. R. Oöerhaus te Ha- velte te Valkenburg ds. W. H. Snethlage te Lisse te Rijsoord B. Klein Wassink cand. te Utrecht te Aalsum ds. H. A. Stegenga te Gaastmeer. Aangenomen na; r Maurik door A. Hage- doorn cand. te Amsterdam naar Schoon oord door F. Siega cand. te Utrecht; naar Zeddam door ds. M. Reijerkerk te Haaksbergen. Bedankt voor Ankeveen, Vleuten, Zande- weer en voor Vroomshoop door ds. J. Ch. Kromsigt cand. te Dordrechtvoor Zeerijp en voor Garsthuizen door dhr. F. Siegu cand. te Utrechtvoor Ravens- waaij door B. Klein Wassink cand. te Doetinchemvoor floenderloo door J. W. Klinkhamer Bredius cand. te Utrecht; voor Waverveen door A. Hagedoorn cand. te Amsterdam voor Heer Hugowaard en voor Oudeschild door ds. S. Miedema te Anna Paulowna voor Jngen door ds. H. J. C. Pierson te Ressen Geref. Kerken. Tweetal te Zuidlaud H. de Lange cand; te Amsterdam en J. de Jong cand. te Rotterdam. Beroepen te Zaamslag A. ds. G. J. v. d. Vegt te Haren te Anlel ds. A. Mulder te Schoonrewoerd te Amers foort B dhr. G. Wisse cand. te Kaïnper- land te Dedemsvaart ds. S. v. Henten te Baambrugge te Pieterburen L. H. Duin cand. te Koevorden. Bedankt voor Oudshoorn door ds. J. J. Berends te St. Annaparochie voor Sleeuwijk door ds. J. W. Weclrgelaar te Alkmaarvoor Rijswijk door ds. J. A. de Bruyn te Emmen. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Kampen door ds. G. A. Gezelle Meerburg te Almeloo. SCHOOLNIEUWS. Aan de universiteit te Leiden is het candidaats-examen 2e gedeelte afgelegd door dhr. J. W. Ruysch van Dugteren. De beer M. Weststrate onderwijzer te Herwijnen, geboortig van Waarde is benoemd tot hoofd der school te Brakel (G.). Coes. De meeting ran wege den bond van Nederl. onderwijzers alhier gehouden op Pinkstermaandag tot lotsverbetering voor de onderwijzers, is, naar wij verne men uitstekend geslaagd. Tot ons leedwe zen ontbrak ons dien dag de gelegenheid vergaderingen bij te wonen. Coes. Dinsdag vergaderde de afdeeling Heinkenszand der Zeeuwsche (Maatschappij tot bev. van Landbouw en Veeteelt, on der voorzitterschap van den heer I.G. J. Kakebeeke. Tegenwoordig 27 leden. Na lezing en goedkeuring der notulen en verkiezing van den heer C. Zuidweg tot vice-voor- zitter met 14 tegen 13 stemmen op den A. Nijssen, brengt de voorzitter verslag uit van de vergadering van het Hoofdbe- bestuur. Daar werden aangewezen tot keurmeesters voor het vee op de a. s. tentoonstelling te Tholen de heeren Mar cus te Ovezand en Jeronimus te Seroos- kerke W. Meegedeeld werd dat te Vlis- singen een abattoir wordt opgericht en gevraagd of daarvan voor de Zeeuwsche veefokkerij geen voordeel te trekken is. Daartoe werd een onderzoek aanbevolen naar het soort van vleesch dat gewenscht wordt, en de usantiën der Londensche markt met de geschiktste wijzen om het vee naar Vlissingen te vervoeren. Het examen voor hoefsmid wordt vast gesteld op 5 a 11 Juni. Op 't adres C. Koopman c. s. opkomende tegen de bepaling omtrent Jhet verplicht stationneeren op een naburig eiland van een hier ingevoerden en bekroonden hengst, wordt afwijzend beschikt. Ter sprake kwam 't geval dat de hengst Cavour van A. de Kraker wegens bok- hoeven en bolspatten door de prov. com missie afgekeurd, door de „keuringscom missie ter bevordering en ter aanmoedi ging van de verbetering der paardenfok kerij in Zeeland geplaatst is als len plaats vervanger voor de provinciale prijzen van f 300. Algemeen was men van oordeel dat op een herkeuring moest worden aan gedrongen. (De heer Van Weel deelt in- tusschen mede dat Gedeputeerde Staten geantwoord hebben geen termeu te hebben kunnen vinden om tot herkeuring van dezen hengst over te gaan het welk de zen heer heeft teleurgesteld hij voor zich wenscht 't er niet bij te laten, daar hem toch gebleken is, dat omtrent bolspatten bij geen deskundigen verschil van gevoe len kan bestaan). De meening derafdeelingen zal gevraagd worden omtrent de wenschelijkheid om de ingevoerde en bekroonde hengsten zoo noodig bij elkaar te brengen, ten einde te kunnen oordeelen wie de beste is van de twee of meer voor prijzen iii aanmerking komenden. Als vergoeding voor te maken kosten zou men een som van f 150 kunnen be schikbaar stellen. Er zullen 2 jongelui op den hoefsmids- cursus te Breda geplaatst worden. Aan den minister zal om subsidie ge vraagd worden tot de aanstelling van een zuivelconsulent voor Zeeland. De rij kssubsidiën bedragen voor de win- tercursussen voor landbouw voor West- dorpe f200; Wolfertsdijk f200; Cort- gene f 220 Rilland f 261,20 N. en St. Joosland f 248. Gewezen wordt op de circulaire in zake oprichting eener zuivelfabriek in Zeeuwsch Vlaanderen. Eveneens zal 't oordeel der afdeelingen gevraagd worden over het schrijven van den minister van binnenl. zaken dat de subsidie f 5650 dit jaar nog teont\an- gen zil worden ingetrokken, wanneer niet teruggekomen wordt op 't besluit om de hengsten met erfelijke gebreken alleen bekend te makenbepaald verbod om te dekken is noodig. (De voorzitter en de heer v. Weel lich ten toe dat 't noodig ts de beschikbaar stelling van afgekeurde hengsten te ver bieden, wijl zij ons paardenras verminde- den doen in qualiteit en prys, wat èn 't gebruik èn den handel schaadter blijft immers nog genoeg uitstekend fokmateriaal over. En ook al ware dit zoo niet, dan nog wegen bij laatstgenoemden spreker de gebreken zoo zwaar, dat hij Gedeputeerde Staten zou willen verzoeken't gewenschte verbod te doen. De vergadering bleek 't met 24 stemmen tegen 2 en 1 blanco met de Sprekers eens.) De hoefsmidscursussen zullen weder in de verschillende afdeelingen getracht wor den te doen plaats hebben. (De vraag of 't gewenscht is hengsten op eene bepaalde plaats te doen samenkomen in den zin als door het Hoofdbestuur is bedoeld, wordt na verde liging door den heer van Weel, bevestigend beantwoord.) In zake 't adres door het Hoofdbestuur gericht aan de tweede kamer tot wyziging der wet op den leerplicht,komt de heerSwi/se er tegen op dat 't Hoofdbestuur, hoezeer ook enkele verbeteringen vragende, waarmode hij sympathiseert, eenigszins op politiek texrein getreden is en indirect namens den landbouw zich voor 't beginsel van den schooldwang heeft verklaard; en voornamelijk hierin buiten zijne bevoegd heid is gegaan, door, zonder de land bouwers en vooral de veldavbeiders er in te kennen eene verscherping dier wet in den vorm van herhalingsonderwijs tot 't zestiende jaar te vragen. Het ligt naar Spr. meent niet op den weg eener landbouw vereeniging om zich voor 't onderwijs der boerenjougens te interes seeren. Gezwegen nog van 't feit dat vele landbouwers namens wie 't hoofdbe stuur meende te spreken tegen 't wets ontwerp leerplicht ernstig bezwaar hebben. De voorzitter zegt dat tot 't adres man nen van verschillende richtingen hebben medegewerkt en 't onderwijs wel degelijk een landbouwbelang is dat het hoofdbe stuur zich heeft aan te trekken. De politieke quaestie kan daarbij onbesproken blijvm. Practische landbouwers hebben zich met 't adres vereenigd, 't hoofdbestuur verdient lof. De heer Buijse wil hier de principiëele quaestie niet besproken zien. Een land bouw vergadering is er de plaats niet voor; maar men kan de quaestie ook van an dere zijde bezien, en dan acht hij 't g-en kleinigheid in een wet 1e willen doen voorschrijven herhalingsonderwijs tot 't zestiende jiar. Principieel is deze heele wet een bedenkelijke ingrijping in de rech ten der ouders en de maatregel door 't hoofdbestuur verlangd is ontijdig derwijl 't vrije initiatief zich nog niet gelden deed. Het hoofdbestuur had deze quaestie niet te hooi en te gras in de vergade ring mogen brengen. De voorzitter herneemt dat 't adres niet te hooi en te gras maar met rijp overleg is opgesteld, dat de principieele bezwaren tegen leerplicht niet aan de orde zijn en de landbouw bij verbeterd en voortgezet onderwijs slechts winnen kan. Na de gebruikelijke verloting gaat de vergadering uiteen. (Naar aanleiding van de mededeeling van den heer Kakebeeke dat mannen van alle richtingen in 't hoofdbestaur aan 't adres hebben medegewerkt, merken wij hem op dat aanwezig zijn geweest van 't hoofdbestuur de heeren Hennequin, v. Weel en Vorstermau v. Oyen Polderdijk en Voorbeytel; Hocke Hoogenboom en v. Oeveren; Dorst en de Wit Andriessen Kostense en MolZuidweg en Boogert Tazelaar uiti N. Beveland de Bruijne de Die en Sturm; Collot d'Escury en v. Waes; op laatstgenoemde na, die Roomsch is naar wij meenen, allen liberalen. Red.) Nadat een deel van de bemanning van H. M. kruiser „Zeeland" was te Vlissingen aangekomen werd te 8 uur heden de „Zeeland" in dienst gesteld. De driekleur werd geheschen en den wimpel liet men wapperen. De état-major van genoemden bodem bestaat uit: de kap. t. z. A. G. Ellis, de kap. luit. t. z. W. J. de Bruijne als le off.), de luit. Ie kl. t. z. E. W. Pleiffer en F. J. Goedkoop, de luit. t. z. 2e kl. G. L. d'Abo, W. J. Groe- neboom, A. H. v. Deursen en H. J. Al- berda, de adelborst le kl. H. J. Pek, jbr. P. A. Pruis, C. C. Kayser, J. A. Jager, T. T. v. d. Ven, A. H. v. d. Mersch, A. Rombach, E. J. Langelaan en H.C. Louwerse, de le lui tenant der mariniers W. J. Bernelot Moens, de off. v. gez. le kl. dr. C. J. de Bruiju Kops, de off. van adm. le kl. A. A. J. Schilt de adj. adm. P. A. Snellen van Vollenhoven en de ofl. mach. 2e kl. J. Maandag. Coiijnsplaat. Nog altijd staat onze provincie Zeeland in geen besten reuk wat de gezondheid van haar klimaat be treft. Dat het hier evenwel niet ongezonder is dan in andere streken en dat het ver schrikkelijke spook van de Zeeuwsche kooitsen slechts in de verbeelding bestaat, blijkt wel uit het feit, dat in deze gemeente met eene bevolking van ongeveer 1900 zielen, zich 15 personen bevinden op dit oogenblik, die allen ouder zijn dan 8ü jaar. De oudste is Adriaan Kramer, geboren 5 Febr. 1803 en de jongste Adriana Munter geboren van Strien, geboren 13 Nov. 1817. Ingelanden van het calamiteuze wa terschap Ellewoudsdijk hebben 'tdykge- schot over 1898/99 met f 0,25 verhoogd en gebracht op f 18,25 per H. A. Het hoofd der sobool te Waarde J. O., thans in voorloopige hechtenis te Middelburg, is Vrijdag voor den tijd van eene maand in zijne betrekking geschorst, met behoud van tractement. Als waarne mend hoofd werd aangesteld de heer M. van Weele, onderwijzer met hoofdakte. De leerlingen der vijfde en zesde klasse der lagere school aldaar zullen gedurende de maand Juni onderwijs ontvangen in een morgen- en avondschooltijd. Vlissingen. Zondagavond omstreeks 10 uur werd ter hoogte van de nieuwe kerk op de Pottenkade alhier een moord aanslag gepleegd. J. Br., werkman, werd onverhoeds aangevallen door zekeren v. G. eveneens werkman alhier den ongelukkige werd een snede toegebracht van het oor tot onder de keel, waarop hij tegen de straat viel, waarvan zijn geheele gezicht etuk was. Een paar honderd meters is hij nog voortgestrompeld tot hij door bloed verlies neerzeeg. Hij werd opgenomen en naar het stedelijk Gasthuis vervoerd, sedert eenige dagen moet v. G. op hem geloerd hebben die dan ook spoedig door de politie werd ingerekend en na gisteren bekend te hebben op vrije voeten gesteld. Krabbendijke- In de Vrijdag gehou den vergadering van den Nienwlandepoider werd rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen dienstjaar. De ontvang sten bedroegen fl270,Ü5>/2, de uitgaven f 1054,141/». Wijders werd de begrooting voor 98/99 zoo in ontvang als in uitgaaf vastgesteld op f1215,46, met een dijkge- schot van f 7, per H.A. Als candidate.i voor de betrekking van dijkgraaf, noodig door de periodieke aftre ding van den heer P. Nieuwenhuise, werden gesteld de bh. P. Nieuwenhuise, J. Verlare Sz. eu A. Blok Jz. Beiden zijn gehuwd doch gescheiden. Waarde. Zaterdag werd te Krabben dijke door 't bestuur van den Emanuel- polder rekening en verantwoording van den polder gedaan, ontvangen werd f 452,47, uitgegeven f 333,25Vü, zoodat er een goed slot is van f 119,2lVs. I)e begrooting van ontvangsten en uitgaven over 1898/99 werd vastgesteld op f 592,40. De rekening en begrooting werd door ingelanden goed ge keurd, dienst 1897/98. De polder is aange slagen op f 4.70 per H.A. De Valkenissepolder heeft ontvangen f389,82, uitgegeven f 361,46V9, goed slot f28,35V2. De begrooting in ontvangsten en uitgaven werd goedgekeurd op f 459,20. De polder is aangeslagen op f 3,30 per H.A. Coiijnsplaat. In de vergadering van ingelanden van den polder Nieuw-Noord- Beveland bedroeg de rekening over het dienstjaar 1897/98 in ontvangst f 11359,505, in uitgaag f 11307,245, goed slot dus f 52,26. De begrooting voor 1898/99 bedroeg in ontvangst en uitgaaf f 20130,605. Op deze begrooting is weder een post gebracht voor het leggen van een inlaagdijk. Ofschoon reeds twee jaren geleden tot het leggen van dien dijk werd besloten, is dit plan nog niet tot uitvoering kunnen komen, aangezien men- tot hiertoe met sommige eigenaren van de daarvoor benoodigde gronden, speciaal de heer Dankaerts o. s., nog niet tot een akkoord kon geraken. Teneinde nu tot een gerechtelijke ont eigening te komen, zijn de zaken in handen gesteld van een rechtsgeleerde. Wissenkerke. Het was druk voor Apollo in de laatste dagen. Jl. Zaterdag bracht het gezelschap eene serenade aan een oudje in het armenhuis die haren 90sten jaardag vierde en nu, op die wijze en met eene gave, een flinke tulband, door Apollo werd vereerd. Het oude mensch, Jacoba van Schaik, was daarmede zeer ,in haar schik. En jl. Maandag, toen de heer P. Krijger alhier, zijn zilveren ambtsju bileum als waterbouwkundig ambtenaar aan den Calamiteuzen Vlietepolder herdacht, trad dat gezelschap wederom op om den jubilaris eene ovatie te brengen. Even te voren was door het Dijksbestuur van ge- melden polder, namens de leden van den Dijkraad en van de besturen der polders, waarvoor Krijger gedurende dat tijdvak ook steeds werkzaam was, een geschenk in den vorm van een nette hanglamp aan geboden. Deze bewijzen van vriendschap en waardeering troffen blijkbaar den jubi laris, die ook van andere zijden in den vorm van brieven of kaartjes menig blijk van sympathie met zijn feest mocht onder vinden. Sruinisse. Dinsdagmorgen kwam hier voor den wal een tjalk, getrokken door een stoomboot, met de noodvlag in den mast. Spoedig werd dit door onze schippers opgemerkt, en een zeventien-tal hoogaartsen gingen op dit sein hulp bieden. Het bleek dat het schip in zinkenden toestand wa?, zoo zelfs, dat in weerwil van de pompen, bet schip steeds dieper begon te liggen. Terstond werd overgegaan tot het over nemen der lading, welke uit steenkool bertond. Tegen den middag was men reeds zoover gevorderd, dat men het schip bij den wal kou brengen. De lading moest echte.' geheel worden gelost, daar het vaar tuig zelfs geheel ledig, niet in staat is te varen. Naar wij vernemen was de lading bestemd voor Bergen-op-Zoom. Over het ontstaan van het lek wordt verschillend gesproken het meerendeel meent echter dat het schip zich op een drijvend wrak heeft stuk gestooten. Kruiningen. Gisteravond had dhr. Jan Wondergem landbouwer op de hof stede „Spardamme" alhier het ongeluk dat vier gioote aanhoudkalveren, elk van 250 pond, plotseling zijn gestorven. Ze werden heden afgekeurd en begraven. De rechtbank te Zierikzee heeft een bevel tot aanhouding verleend tegen P. van T., 18 jaar, wonende te Poortvliet, verdacht van diefstal van geld door mid del van inklimming met braak, ten nadeele van 2 landbouwers aldaar. Hij is naar de gevangenis te Zierikzee gebracht. Te Renesse is een vijfjarig knaapje in een sloot geraakt en levenloos opgehaald. In een danshuis in Je Govert Flinckstraat te Amsterdam, waar 't den heelen Zondag een dronkemansboel was met veel twisting en miunenijd, is een jongmensch des avonds met een mes in 't hart gestoken, hij vluchtte de straat op eu gaf den geest zonder te kunnen zeggen wie hem, gestokbn had. De politie deed onderzoek] iD 't danshuis doch kwam er niet achter wie de misdaad bedreef. De moeder van een der veertig herberg bezoekers die omtrent dezen moord onder vraagd moesten worde», hoorende dat haar zoon ook onder hen was, bleef plotseling dood van schrik. In datzelfde Amster dam heeft in een koffiehuis in de Van der Heijdenstraat een man drie niet ge vaarlijke schoten op zijn vrouw gelost dewijl zij hem aanleiding gaf tot minne nijd. Een arbeider te Obdam bezig een heipaal te verstellen werd door het zware heiblok dat men op 8 meter hoogte goed vastgebonden waande, doch dat on verwacht losschoot, op 't hoofd getroffen de man werd gedood. Te Stolwijk heeft iemand zijn broeder, een oppassend huisvader, onverhoeds met een scherp voorwerp boven het oog gestoken, zoodat deze dat lichaamsdeel wel zal moeten missen. Wrok wijl de broeder hem geen geld wilde leenen, was aanleiding tot de daad. Te Volendam zag een 9 jarig knaapje in de verte het vaartuig van zijn vader uit zee terugkeeren en liep reeds naar de haven om hem te verwelkomen doch ongezien raakte hy te water en ver dronk. Toen de man voorbijvoer kon hij juist aanschouwen dat 't lijkje van het kind werd opgehaald. Te Martens- hoek is een arbeider door 't springen van een steen tegen zijn hoofd gewond en tengevolge daarvan overleden. Een jongen, die bij nacht schapen van de Delftsche naar de Leidsche markt moest overbrengen, is nabij Leiden te water geraakt en verdronken.Op de Merwede voor Corinchem is een schippersknecht over boord gevallen en onmiddellijk in de diepte verdwenen. De tram te Sneek heeft een 15 jarigen jongen, die onder 't rijden er op sprong beide beenen afge reden, waaraan deze binnen weinige uren bezweek. Een molenaarsknecht uit IJlst die geheel alleen met een praam met hout over 't Sneekermeer moest voor de firma Oppedijk, is onderweg veronge lukt zijn lijk is opgevischt. Een weduwe is in een waterreserooir te Vianen jammerlijk om 't leven gekomen, Een familie te Edam miste een 8 jarig zoontje dat na schooltijd niet thuis gekomen. Te 10 uur 's avonds ging men naar 't hoofd der school, doch daar kreeg men geen gehoor, wijl de familie al in rust was. Toen naar den onderwijzer, deze opende de schooldear en daar vond men de* jongen slapende, moe geweend en geschreeuwd. Gisteren nacht is te Zevenbergen een landbouwschuur met al wat er in was in de asch gelegd ook een aangren zende schuur van een anderen landbouwer werd aangetast. Men denkt aan kwaad willigheid wijl men kort geleden eveneens gepoogd had deze schuren in brand te steken. Een slagersknecht heeft in de Wa genstraat in Den Haag met een vleesch- haak een kond de tong uitgerukt, zoodat het dier moest worden afgemaakt. Tijdens de godsdienstoefening in de Ned. Herv. kerk te Boven-Hardingsveld, j. 1. Zondag viel een si uk van het plafond, ongeveer 2 vierk. M., naar beneden. Ge lukkig werd het in zijn val gestuit, door dat 't op een kruisijzer terecht kwam en waardoor het aan stukken brak. De schrik onder 't volk was van dien aard dat alle uitgangen versperd werden, waardoor er nog enkelen licht gekwetst zijn. De heele kerk liep leeg en de predikant, d». Van Brummen, was genoodzaakt zijn rede te vroeg te eindigen. Te Carlsbad is na een langdurige ziekte overleden de heer Asser Weinthal chef der bekende Nederlandsche sigaren firma Weinthal Co. Voor veertig jaren opende hij zonder noemenswaardig kapitaal een kleinen sigarenwinkel inde Larasteeg te Rotterdam en thans was hij eigenaar van vijftig winkels in ons land. Te Assen heeft iemand in een aar dappel een gouden ring gevonden. Deze ring heeft waarschijnlijk gelegen in het straatvnilnis waarmede het land, waar op de aardappel verbouwd is, bemest was. Op de Schager lammerenmarkt is Donderdag eene poging tot flesschentrek- kerij gedaan, welke echter gelukkig tijdig ontdekt en verijdeld werd. Een zoogenaam de lammerenkoopman, gekleed in de bij het vak behoorende blauwe kiel, kocht van iemand 65 lammeren tegen f 7,25 het stuk, onder voorwaarde dat de koopsom dienzelfden morgen halfelf zou worden be taald. Toen de verkooper op het voor de betaling bepaalde uur ontdekte, dat de lammerenkoopman bezig was de lammeren te verkoopen aan een bekend lid van de op handelsgebied beruchte, z.g.n. „zwarte bende", wekte dit diens argwaan op en eischte bij ingevolge de gestelde voorwaarde oogenblikkelijk betaling, waarop hij echter een weigerend antwoord ontving. Terstond wer 1 de politie van het een en ander in kennis gesteld, hetgoen tengevolge had, dat de lammeren weder in handen kwamen van den eersten eigenaar. De „lammerenkoop man" werd door eene intusschen saamge- stroomde menigte marktbezoekers zonder

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2