NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Jlo. 108. 1898. DotiMag 2 ftifit. taiaaffdp fftatijaii& VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN J. Bos. A. Loois. I). Mulder. J. C. Vis. Buitenlandsch OverzichL elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Candidaten der antirevolutionaire kiesvereenigingen zijn In 't kiesdistrict Middelburg 1). J. Dronkers (aftr.) R. J. v. d. Meer (aftr.) Mr. A, A. de Veer Gzn. In 't kiesdistrict Vlissingen In 't kksdistrict TholeiJ Mr. J. H. L. v. Buren (afr.) A. Hollestelle (aftr.). In 't kiesdistrict Zierikzee C. Hage. Voor zooveel noodig, herinneren wij dat 7 Jnni de dag is waarop de candidaten- lijst door minstens 40 kiezers geteekend den burgemeester in de hoofdplaats van het district door een of meer der ondertee- keuaren moet aangeboden worden, tuBschen des morgens 9 en des namiddags 4 uur. Kort dag dus voor de Kiesvereenigingen. Voor onzen tijd, waarin de jeugd alom verkeeren denkt op een leeftijd, waarop zij volgens sommigen nog op de school banken behoorde te zitten, is onderstaande parodie, een gedichtje in de Geldersche taal, voorkomende in een Geldersch blad, juist gepasten 't middeltje tegen de kwaal der vroegrijpheid door den dichter aan de hand gedaan, niet minder „Mooi Elsken zat an 't venster, Met 't breiwark op der knêê, Zèó droeg zes ponney-lökskes, An iedre kante drêê. 'n Jungsken, dol van leefde, Dat kwam veurbie, en héê Had zes heurkens op de lippen An iedre kante diêê! Diep veur zien Elsken baog g e. Zéé wazzen 'r ens, dêê twêê, En hêê stuirden der zes kuskes, An iedre kante drêê Heur vader kwam en zag dat, En schreeuwden 't uit: „Zêê zêê En gaf d'rm zesse van achtren, An iedre kante drêê!" De heer Doorenbos, president der libe rale kiesvereeniging „E. m. M." te Middel burg, heeft in de Vrijdag door zijn kies vereeniging gehouden vergadering onder meer gezegd dat „de liberalen staan tegenover de zwarte bende". Wij begrijpen niet welke „zwarte bende" de man bedoelt. Bedoelt hg de flesschentrekkers en ander soort schelmen die de marktplaatsen on veilig maken Zoo niet, wie bedoelt hij dan? Om den anderen. Wanneer er niet meer candidaten bij komen zal 't in het kiesdistrict Goes al heel gemakkelijk zijn, zelfs voor den meest eenvoudigen kiezer, wien 't tenmin ste om de beginselen te doen is, om zijn stem uit te brengen op de vier candidaten zijner kiesvereeniging. De candidatenlijst zal waarschijnlijk be vatten de namen van de 8 candidaten in deze volgorde. B. M. den Boer (a.) J. A. P. Geill (1.) M. de Jonge Jz. (a.) J. M. Kakebeeke (1.) J. Lemson (a.) W. F. K. Lenshoek (1.) mr. C. Lucasse (a. J. F. W. Wagto (1.). Zoodat de antirevolutionairen zullen stemmen om den anderente beginnen bij no. 1 en de liberalen te beginnen bij no. 2. De antirevolutionairen maken de oneven witte rondjes zwart de liberalen doen hetzelfde met de evene. De werkmanskiesvereeniging te Ierse kc stelde candldaat voor de staten de hh. Kakebeeke, Geill, Lenshoek en Lemson. De heer Lemson is antirevolutionair, de overigen zijn liberalen. Wij wisten wel dat de heer Lemson in de arbeiderskringen zijner woonplaats goed gezien is. Maar dat bij een politieke verkiezing deze beslist antirevolutionaire man zelfs door een liberale kiesvereeniging kon worden candidaat gesteld, hadden wij niet kunnen denken. Wie dan ook gedacht hebben dat de heer Lemson liberaal zou zijn, omdat hij door een liberale kiesvereeniging gecandi- deerd is, die vergissen zich zeer. De heer Lemson is een geloovig man, een principieël bestrijder van het libera lisme, doch die in de arbeiderskringen onder alle richtingen groote achting geniet. De Meimaand die over 't algemeen zeer kond en nat was eindigde met hevige regenvlagen en onweder en een buitenge woon lage temperatuur. De Zomermaand ,zette in kond en guur, met feilen hagelslag en een najaarskonde die naar den Winterjas doet grijpen. Dikke donkere luchten belemmeren het zonlicht, de velden worden doorweekt van waterde landbouwer zucht over de toe komst van 't gewas en de veldarbeider kan geen slag werk verrichten hij keert moedeloos van den akker. En dat feest en dolt er maar op los in 't eens zoo ernstige en geloovige Zeeland de herbergen waren vol op het Pinkster feest, de sterkedrank werd ingezwolgen als water en 't opgespaarde geld van weken in een halven dag brooddronken wegge worpen. Waar de Heere met zijne roede komt, voegt den landbouwer een luisterend oor en hebben alle menschen zich diep oot moedig voor Zijne majesteit te buigen. Wie weet, mocht 't gevaar nog worden afgewend. Want wat een mislukte oogst voor een volk zeggen wil, dat hebben Ierland en Transvaal, Voor-Indië en Kaukasiëen 't land der Apennijnen ondervonden. Moge Neêrland hiervoor bewaard blijven en de natie ervarenHij handelt niet met ons naar onze zonden. Het Nederlandsch Dagblad meent de vrij -antirevolutionairen te moeten kapit telen wijl hnn orgaan de samenwerking met de Roomschen weer heeft aanbevolen, ook en vooral met 't oog op bet leerplicht- ontwerp. Het blad verwijt den vrij antirevoluti onairen een „zonder vast beginsel rond dobberen op de baren, een geven en nemen om er maar te komen" en de vrij antirevolutionairen hebben geen toekomst, zegt zij, wijl hun candidaten hun zetel aan Rome danken. Geen toekomst? Dan is 'tmet de Chriatelij k-historischen zeker gedaan. Zij toch brachten drie hunner mannen in de Kamer; no. 1 de Visser kwam er, door de hulp van Roomschen en anti revolutionairen no. 2 en 3 Van Kar- nebeek en Bastert, oud liberalen, kwamen er door de hulp van liberalen, radicalen en socialisten. Het orgaan eener partij, in de Kamer levende bij de gratie van al de overige, diende wel wat bescbeidentr in zijn aanval op een van deze te zijn. De Middelburgsche Courantdie reeds vroeger geklaagd bad, dat indien de vrij stelling der geestelijken in de wet op den persoonlijken dienstplicht behouden bleef, het mooie er af zou zijn, is niet best te spreken over de verwerping van bet voor stel Pyttersen om die vrijstellingen te doen opbonden. Het blad vindt dat de heer Veegens geen hulde verdient voor zijp zeggen, dat zoo men een nationale wet wilde, men de verdraagzaamheid behoorde te betrachten. Het ">lad keurt zeer af „de inconse quentie, de tegenstrijdigheden die zich bij de behandeling van dit ontwerp hebben voorgedaan"en roept spijtig uit„wat hebben de liberale en andere leden die, bij de quaestie der vrijstellingen, de cle- ricale partij zoo aardig naar de oogen zagen en bun best deden om hen te bekeeren, een succes gehad Wij hebben respect voor de eerlij kbeid, waarmede het liberale blad dit alles zoo zegt. Doch dit belet ons niet er nota van te nemen, dat zij er hare partij een verwijt van maakt, verdraagzaamheid te hebben gepredikt. Trouwens wij weten bij ervaring dat „verdraagzaamheid" niet staat in het woordenboek dezer redactie. Ai de liefelijkheden aan 't adres der antirevolutionairen, aan de voorstanders van Christelijk onderwijs, aan doleerenden en calvinisten en hoe zij ze meer gelieft te noemen, in een boekdeel saam te lezen, zou ons geen moeite kostenen wat zij nu schrijft met 't oog op deze „vrijstel lingen" doet vermoeden dat zij hare laatste liefelijkheid aan 't adres der niet-liberalen nog niet gesproken beeft. Gelukkig dat een gewaarschuwd man geldt voor twee. Tegen de liberale partij in onze pro vincie, voorzoover zij door de Middel- burgsche Courant wordt geïnspireerd, wen- schen wij op onze hoede te zijn. Het raadslid Gewin te Vlissingen heeft 't nog kort geleden met eene rondheid die te prijzen is, doch tegelijk tot groote waakzaamheid in onze gelederen noopt,uitge sproken dat de kerk naar beneden moet". Wij zullen het niet vergeten. DE OORLOC. Omtrent de bewegingen en lotgevallen der Amerikaansche en Spaansche vloten liepen allerlei geruchten. Thans valt met eenige zekerheid te mel den dat 't eskader van Schley is aange komen bij Santiago en dat een treffen met de Spaansche vloot kan worden verwacht. Generaal Miles zal zich te Tampa naar 't kiijgstooneel inschepen. Slaagt Schley er in Cervera's vloot die zeer gevaarlijk ligt, te vernietigen, dan gaat de expeditie naar Portorico, anders doen de troepen een aanval op Santiago. Reeds kwam 't aldaar tot een eerste treffen. Intusschen neemt 't gerucht al meer een vasten vorm aan, dat de partijen naar den vrede neigen en stappen in die richting worden gedaan. Ean matroos uit Cadix, met name Daza, heeft eenontploffingsmiddel uitgevonden dat alle bekende middelen van dien aard over treft, de proeven zijn gelukt. Moge spoedig kunnen gemeld worden dat gelukt, is de proef om den vrede tus- schen de beide oorlogvoerende partijen te herstellen. De Belgische verkiezingen. De liberalen in België hadden met groote beginselvastheid geijverd voor de verkiezing der socialistische candidaten. 't Gevolg daarvan was dat in Luik 6 soci alisten en 5 radicalen werden herkozen, en in Thuin de 3 socialisten zegevierden, een hunner echter ten koste van een libe raal, die hierdoor een zetel verspelen, doch er twee wonnen op de katholieken te Ath. In Yerviers daarentegen wonnen deze laatsten 4 zetels op de socialisten, terwijl zij een zetel door de socialisten in Thuin verloren, en derhalve uit dezen strijd tegen de libero-radico-sociale triple alliante nog met een winst van een zetel te voorschijn traden; terwijl de liberalen niets winnen en de socialisten er een ver liezen. In den Senaat is de verhouding der partijen volkomen dezelfde gebleven. De katholieken verloren een zetel aan de libe ralen te Doornik, doch winnen er een van hen te Verviers. De minister van landbouw De Bruijn, die zich in den lande en in zijn district, Dendermonde, zoo impopulair gemaakt heeft door zijn afsluiting der grenzen voor den vee-invoer heeft zich aan eene her stemming moeten onderwerpsn, nog wel tegen een partijgenoot, den chr. democraat Ca tellon. Hij is herkozenmaar de opgedane er varing zij hem een spoorslag tot ernstig onderzoek naar de grieven der grensbe woners in betrekking tot den verboden veehandel. Dit laatste zal hem nog wel eens per soonlijk herinnerd worden door den nieu wen afgevaardigde voor St. Nicolaas, ook een Roomsche doch geen Clericaal, geen Christen democraat; maar een Afgescheiden Katholiek. Van deze nieuwe partij, malcontenten tegen hunne eigene geestverwanten in 't staatsbestuur, zijn de twee eerste vertegen woordigers de vorige week reeds bij eerste stemming gekozen, beiden ter vervanging van een Clericaal. Een van de twee is bovengenoemd lid voor St. Nieolaas, hij heet Van Brussel, woont te Stekene, op deZeeuwsehe grens, gaat op klompen, draagt een rood wam buis en verstaat geen woord Fransch. Hij zal in de Kamer het plat Vlaamsch spre ken van het land van Waes. De regee ring zal aan hem een lastigen burger hebben, want hij is tegen de sluiting der grenzen, tegen de Kongo-politiek en tegen legeruitbreiding. De andere Afgescheiden Katholiek is zekere heer Gielen die zijn zetel dankt aan de vele lezingen door hem gehouden en de duizenden glazen bier door hem weggeschonken. Hij versloeg in Tongeren met 't dubbel aantal stemmen zijn be kwamen tegenstander, 't aftredend Katho lieke lid en is 't met zijn demoeratisehen vriend uit Stekene volmaakt eens. De heer Reitz, oud-president van den Oranje Vrijstaat, is gekozen tot Staats secretaris der Transvaalsche republiek. Hij verkreeg 13 stemmen, de heer Esseler 1, de heer Gregorowski 2. Melden wij nog ten slotte, op gezag van de Telegraaf het volgende staaltje van Engelands onrechtvaardige staatkunde onder 't kabinet SalisburyChamberlain. Zooals bekend, moesten de heeren Brit- scke officieren, deelnemers aan den Jameson strooptocht, na behoorlijke terechtstelling, convictie en gevangenisstraf, hun ontslag nemen als officier. Niettegenstaande dit werden hun door den Secretaris van Oorlog, Lord Lansdowne, hun volle pensioenen en gebruikelijke toelagen toegekend. Kolonel Rhodes kreeg 300 pd. st. per jaar, Kapitein the hon R. White kreeg 1,200 pd. st., Majoor Sir J. C. Willoughby 1.333, Kapi tein R. Grey 1,600 pd. st., en Majoor the hon. H. F. White 1,750 pd.st. Maar het het mooiste van alles is dat volgens de militaire regulatiën Majoor the hon. H. F. White, door onvoldoenden dienst tijd, nog niet gerechtigd was tot zijn toe lage, doch om daarin te voorzien gelastte het Departement van Oorlog dat de perio de van zijn gevangenisstraf als diensttijd zou gerekend worden Te Doornik zegevierden de aftredende katholieken slechts m3t een meerderheid van 12 stemmen op de socialisten. 1 Juni 1898. Blijkens een mededeeling in de Midd. Crt. zal de discussie in den Goeschen Raad in verband met eene aanvraag om grond door de firma Massee, een muisje met een ongewenscht i taartje zijn. Burgemeester en Wethouders moeten namelijk zoozeer gegriefd zijn door een uitdrukking van den heer mr. Dicke, name lijk dat een door hem gewenschte „com missie doen zal wat burg. en wethouders hadden moeten doen", een „beschuldiging van nalatigheid", dat men er ernstig over denkt „dat deze zaak een voor de gemeente zeer ongewenscht gevolg kan hebben en wij houden ons overtuigd" zoo eindigt het bewuste bericht „dat mr. Dicke dit evenmin wenscht als de groote meer derheid der burgerij. Immers, gezwegen nog van andere gebeurlijkheden, kan het door niemand gewenscht worden in de kritieke oogenblikken, welke de gemeente, in verband met de bij de wet gevorderde wijziging van alle belastingverordenin gen, tegemoet gaat, het gemeentebestuur in geheel nieuwe handen te leggen De liberale kiesvereenigingen in Middelburg hebben candidaat gesteld de heeren Herman Snijders, J. H. Snijders en J. F. Sprenger. De unie-liberale kiesvereeniging te Goes heeft tot candidaat gesteld voor de prov. staten de heeren J. M. Kakebeeke (aftr.) Geill, Lenshoek en Wagtho. De antirevolutionaire kiesvereeni gingen op Schouwen-Duiveland stelden tot candidaten voor de provinciale staten de heeren C. Hage wethouder te Bruinisse D. Mulder, hoofd der chr. school te Zie rikzee, en J. C. Vis, landbouwer te Haam stede. Van de commiezen bij 's rijks belas tingen in Zeeland, die aan het in deze maand gehouden examen voor roeier der dranken hebben deelgenomen, zijn geslaagd: J. F. Eekebus en P. J. Stontjesdijk te St. Jansteen, M. J. Almekinders te Terneuzen (gedetacheerd te Hulst), J. de Ronde te Kauter, G. van de Griek en J. F. Zonne- vijlle te Sluis. M. C. Met genoegen melden wij dat de vergadering van 't Zeeuwsch Verbond uit nemend geslaagd is, en dat de spreker uit Middelburg met zijn antirevolutionair be toog in zake 't Koningschap, 't Gezag en de Kroningsfeesten de ruim driehonderd hoorders te boeien wist en zich vrienden verwierf op Zuid-Beveland. Voor een verslag van 't verhandelde zullen de lezers eenig geduld hebben te oefenen. Door de Centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging in Zeeuwseh-Vlaanderen's Oostelijk deel zijn voor de verkiezingen voor vier leden der Prov. Staten in het district Hulst candidaat gesteld de heeren J. F. Heemskerk, te Sas van Gent, P. van Hoeve, te Axel, en J. A. de Jonge en G. Wieland te Terneuzen. Het bovenstaand bericht ontleenen wij aan de Midd. Crt. Indien 't juist is, blijkt er uit dat onze vrienden in Hulst niet getracht hebben naar of geslaagd zijn met maatregelen tot samenwerking. Wij zijn niet voldoende op de hoogte met de politieke verhoudingen aldaar, zoodat wij 't besluit om eigen candidaten te stellen, niet kunnen beoordeelen. Wij hadden liever reeds bij eerste stem ming de samenwerking gezien, die immers nu pas bij de herstemming tot stand komt. Mocht 't van achter blijken dat dit de wijste en beste weg was om den zetel van mr. v. Deinse te bedreigen zoo niet te veroveren. De leiders te Terneuzen, Zaamslag en in Axelland zullen dit het beste weten. Bevorderd bij de posterijen tot com mies 3e klasse B. Boogaart te Goes, thans 4e klasse.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 1