Het GRAS en NAGRAS CTMtt. KLAVERS, Matten, Tapijten, verkoopen 2 Lucern- en Bruine verkoopen op Maandag 6 Juni 1898, KARPETTEN, VLOER- EN TAFELZEIL, Tweede Kamer. lil I Maandag 6 Juni 1898, publiek verkoopen: Deurmatjes en -Kleedjes, officiëele onderhandeling beneden d$ waar digheid van den Raad isde eenige weg is 't besluit af te stemmen, dan staat de weg tot nieuwe onderhandeling aan adres sante's zijde weder open. Met 9 tegen 4 stemmen wordt 't voorstel "Dicke aangenomen. Tegen de heeren Hou wer, Ramondt, Lenshoek en Ochtman. Het kohier van den Hoofdelij ken Omslag groot f 27000 met een factor 1,038 wordt vastgesteld, en goedgevonden dat de uit- keering van f 5 aan Melse wegens vergoe ding voor mest enz. op een door de ge meente aan de Jonge overgedaan bij Melse in erfpacht bezeten stukje grond, uit den post onvoorzien zal worden gevonden. In de bovenbedoelde commissie tot onder zoek van 't voorstel in zake Massee worden benoemd de heeren JJicke, de Jonge en v. d. Peijl en bereids het voorstel van R. en VV. aangehouden. Bij de rondvraag merkt de heer Tem merman op dat in liet Volksblad aan 't ge meentebestuur wordt verweten 't maken van een „peperduur Sas". Van dien blaam wensehtSpr. 't gemeentebestuur te zuiveren. Het nieuwe Sas heeft wel veel geld ge kost maar 't kost beduidend minder dan het vorige De voorzitter raadt den Spreker aan hierop niet verder in te gaan. Hij acht zich boven aantijgingen der pers verheven en zal zich daartegen nimmer van deze plaats verdedigen. Wat hem hier in den raad gezegd wordt, daaromtrent zal hij zich gaarne verantwoorden, op wat men buiten den raad van hem zegt, niet. De voorzitter sluit de vergadering. Vereeniging „de Ambachtsschool" Middelburg. Algemeene Vergadeiing van 25 Mei 1898. De vergadering werd gepresideerd door den heer Luteijn, met wien nog acht an dere leden tegenwoordig waren. Na, de zeer geringe opkomst betreurend, de aanwezige leden en de vertegenwoordi gers der pers een hartelijk welkom te heb ben toegeroepen en kennis te hebben ge geven dat de heeren Koole en Bekaar schriftelijk hebben medegedeeld de ver gadering niette kunnen bijwonen, verleent de Voorzitter het woord aan den Secre taris, die, na lezing en vaststelling van de notulen der laatste zitting, het gewoon jaarlijksch verslag uitbrengt van den toe stand der school in 1897. Ten zeerste, vangt de Secretaris aan, noodig ik mijne medeleden uit om het door mij uitgebracht verslag, wanneer het door de vergadering zal zijn vastgesteld en in druk verschenen, nogmaals te her lezen, dewijl het niet anders dan de over tuiging kan versterken dat geldelijke steun voor de instandhouding der school nog hoogst noodig is. Immers 1897 sluit, zooals wij straks van den Penningmeester zullen vernemen, weder met een deficit. Bemoedigend is dit voor zeker niet, maar toch ook niet onrustba rend, wanneer we weder op lichtpunten kunnen wijzen als de volgende. Vooreerst is de aanwezigheid van eenige jongelui uit Vlissingen, die de lessen der school bijwoonden, oorzaak dat onze school daar ter plaatse meer en meer tot waardeering komt, zoodat reeds eenige Vlissingers als leden en belangstellenden toetraden. Voor zeker mag dit een verblijdend verschijnsel voor den bloei onzer school genoemd wor den. Van niet minder gewicht echter is het besluit van den Minister van Binnen- laudsche Zaken, die, na bij resolutie van 20 Januari 1897 een Rijkssubsidie van f 1000 aan onze school verleend te hebben, op ons verzoek om verhooging van dat subsidie met f 1000, nog f 750 toegezegd heeft, mits de volgens het verzoek ont brekende f 250 op andere wijze gevonden werden. En hierin zijn wij [geslaagd, daar de gemeente Middeiburg onlangs haar sub sidie met dat bedrag verhoogde. Wij hebben dus ruimschoots redenen om met groote zelfvoldoening te wijzen op zulke lichtpunten, die niet weinig tot den bloei onzer school zullen bijdragen. Toch is, ondanks onze geringe hulpmiddelen, die bloei steeds voldoende geweest, ofschoon wij het niet mogen verhelen dat geldelijke nood vaak oorzaak was dat dringende verbeteringen achterwege moesten blijven. Dien betrekkelijken bloei hebben wij vooral te danken, niet alleen aan allen die ons hunnen steun bleven verleenen, maar ook aan de degelijke opleiding die onze onderwijzers aan hunne leerlingen hebben gegeven, waarvoor hun hier open lijk dank betuigd wordt, even als wij on zen dank brengen aan allen die in het belang der school nuttig werkzaam waren, niet het minst aan de pers, die hare hulp verleende om het nut onzer school te verbreiden en haren bloei te bevorderen. Nu we echter, dank zij de snbsidiën van Rijk en Gemeente, de toekomst met minder bezorgdheid kunnen tegemoet gaan, moet deze omstandigheid ook voor allen een spoorslag zijn om ijver en werkzaam heid te verdubbelen, ten einde tot nog grooteren bloei te geraken. Schrijden wij dus voort op den ingeslagen weg en on getwijfeld zal ook eenmaal voor onze school, met welke moeielijkheden zij ook moge te kampen hebben gehad, van toe passing zijn het Finus coronat opus (het einde bekroont het werk). Conform het voorstel des Voorzitters, die den Secretaris zijn dank betuigt voor het verslag wordt besloten dit te doen drukken en aan de leden rond te deelen. In de Commissie tot het nazien der re kening 1898 worden daarna, op des Voorzitters, bij acclamatie benoemd d e heeren Kakebeeke, Heijse en Middelberg Vierssen en tot hunne plaatsvervangers de heeren M. Eokker, Verhulst en Turk. Thans komt ter tafel de rekening over 1897bedragende aan ontvangsten f 4015,47Va, aan uitgaven f4290.00 en dus sluitende met een kwaad slot van 274.58i/s. Die rekening, door de Commissie ad hoe nage zien en goedgekeurd, wordt nu, onder dankbetuiging aan den Penningmeester voor zijn gehouden beheer, tot die cyfers zonder bemerking vastgesteld. Aan de beurt van aftreding zijn de niet herkiesbaar zijnde Bestuursleden, de heeren W. J. J. Koole en A. A. Bekair, de eerste zitting hebbende als lid uit den Raad, de tweede als lid van de Maatschappij tot bevordering van Nijverheid. Aan beide heeren zal, conform het voorstel des Voorzitters, namens het Be stuur schriftelijk dank worden betuigd voor al het goede dat zij in het belang der school mede tot stand hielpen bren gen, waarna tot stemming ter voorziening in de vacaturen werd overgegaan. De Gemeenteraad zond een dubbeltal in bestaande uit de heeren Mr. K. W. Brevet en J. F. van Dunne, van wie de eerste gekozen werd met 8 stemmen tegen écn op den laatsten uitgebracht. Het dubbeltal ingezonden door de Maat schappij tot bevordering van Nijverheid bestond uit de heeren Dr. A. van der Swalme en Mr. E. A. O. de Ca embroot, van wie de eerste gekozen werd met 6 stemmen, terwijl de laatste 3 stemmen verkreeg. Daar geene verdere voorstellen van het Bestuur of een der leden inkwamen en niemand der aanwezigen zich om inlich tingen aanmeldde, sluit de Voorzitter de bijeenkomst. De jaarvergadering van het Werkl. Verbond „Patrimonium" zal 31 Mei niet plaats hebben, maar is tot later uitgesteld. De afdeeling „Amsterdam" wil echter, om den toestand, waarin het Verbond zich be vindt, niet langer te bestendigen zoo spoe dig mogelijk een Bondsvergadering beleggen en heeft daarom aan alle afdeelingen van „Patrimonium" een circulaire verzonden, waarin zij eenige grieven neerlegt tegen de autocratische heerschappij van het ver- bondsbestuur. De afdeeling Amsterdam neemt het in deze op voor den heer K. Kater, sedert 11 jaren voorzitter van „Patrimonium" en redacteur van het Orgaan van den Bond. VolgenB deze afdeeling is de heer Kater stelselmatig en onwettig afgemaakt waardoor hij niet meer in „Patrimonium" mag schrijven Rott. Nbl. Ter bovordering van de Zondagsrust, zal bij de S. S. Maatschappij zoowel op het Noorder als Zuideruet, op den len en 2en Pinksterdag de loop van vele goederen treinen worden opgeheven. Het wetsontwerp op den persoonlijken dienstplicht is thans zoo ver gevorderd, dat de persoonlijke dienstplicht wordt in gevoerd de plaats van garnizoen naar keuze kan worden genomen, zoo de mili cien voldoet aan zekere militaire bekwaam heid het blij vend gedeelte op een zevende wordt bepaald, ruiling tusschen miliciens in 't zelfde garnizoen is toegestaan en vrij gesteld zijn alle geestelijken, ordebroeders, diaconen enz. Tegen deze vrijstelling hadden zich de heeren Pyttersen en Troelstra, de een ge matigd, de ander vrij heftig, doch beiden in welsprekend zaakrijk betoog, verzet; het amendement Pyttersen om de geestelij ken enz. ook te laten dienen gaf zelfs aanleiding tot een breed, gespierd debat tusschen hem en dr. Schaepman. Het amen dement werl verworpen met 79 tegen 15 stemmen. De vijftien waren allen van de meest geavanceerde richting. Zij waren Pyttersen, Kerdijk, Nolting, Ketelaar, Troel stra, v. Kol, v. d. Zwaag, Staalman, Lieftinck, Smeenge, Smidt, Bonman, Hou wing en Kool. Nog had de heer Troelstra een amende ment ingediend tot vrijstelling der kost winners. Zijn denkbeeld vond grooten by valdoch men stuitte op de tabel die de voorsteller van het amendement er niet bij gaf, doch waarvan hij aan de regeering de vervaardiging opdroeg. Daarom liet hy de tabel los, en stelde alleen voor dat in de wet gebiedend (imperatief) zou wor den voorgeschreven wat de regeering zich slechts Toorbe'iouden wou (facultatief) dat de kostwinnende zoons zouden vrijge- steld worden. Het amendement verwierf 47 stemmen voor en 47 tegen zoodat 's anderen daags moest worden overgestemd. Van de voorstemmers van den vorigen dag ontbraken toen de heeren Seret (van de antirev.) Smeenge, v. Raalte en Hesselink (van de liberale party), terwijl wel aan- zig was de heer v. d. Borch (ant.) die nu voor stemde, zoo werd het amendement met 48 tege 44 stemmen verworpen. Waren zij tegenwoordig geweest, dan had 't ge staan 48 tegen 48 en ware 't amendemeut by tweede staking toch verworpen geweest dank zy mede 't ongewone geval dat weder de stem der beide ministers-kamerleden, onder welke de heer Borgesius als mede- onderteekenaar en verdediger van 't wets ontwerp als rechtstreeks by de zaak ge porteerd was tegen stemden. Had de minister Borgesius, gelijk 't, naar wij mee- nen, behoort, kieschelyk zich van mede stemmen onthouden, dan ware 't amende ment, reeds bij eerste stemming, aangeno men geweest. Onder de voorstemmers waren mannen uit alle partijen. Wij noemen slechts van de antirevolutionairen de schakeeringen v. Dedem, Lucasse, Staalman en van de „vrij zinnigen" de schakeeringen Pijnappel, Heldt, Nolting, Troelslra, v. d. Zwaag. Overigens stemden alle oud-liberalen, vrij antirevolutionairen, chr. historischen, Room- schen en enkele antirevolutionairen tegen 't amendement, waarvan de verwerping echter geen groot verlies is, dewijl de regeering toch 't recht van vrijstelling der kostwinners behoudt, en een ander amende, ment eenige vergoeding kwam schenken- Door de heeren Verhey c.s. toch werd een nieuw artikel voorgesteld, bedoelende om, zonder te kort te doen aan den militieplicht de gelegenheid open te laten om iu bizondere omstandigheden uitstel van eerste oefening te verleenen, om daardoor tegemoet te kunnen komen aan ernstige bezwaren, die op het oogeublik der inlyving tegen het dadelijk opkomen onder de wapens zouden bestaan. Op verzoek van den minister werd ook de zeemilitie in 't amendement opgenomen, waarop deze 't amendement overnam; en derhalve toch iets van het verworpen amendement Troelstra gered werd. Artikel 1 van het wetsontwerp (het be ginsel van den persoonlijken diensplicht) is met 71 tegen 19 stemmen aangenomen. Ook dr. Schaepman stemde voor de overige aanwezige Roomsche leden en zy alleen stemden tegen 't artikel. Afwezig waren de heeren Y. d. Zwaag en Van Dedem, beiden naar 't schijnt be zwaarden, eerstgenoemde van den uitersten iinkschen, laatstgenoemde van den meest rechtschen kant. De heer Van Dedem was ook in 1891 tegenstander van den perioon- lyken dienstplicht; hij schijnt thans in zoover vooruitgegaan te zijn dat hy tot de weifelaars is gaan behooren. Waarschijnlijk krachtens zijn overtuiging dat de dienst plicht zoo weinig mogelijk drukkeud moet zyn, had hy dan ook 't amendement Troel stra gesteund. De heer v. d. Zwaag schoon tegen plaatsvervanging had zich duidelijk genoeg verklaard tegen elke „opleiding tot moord op groote schaal". De heer Schaepman verklaarde onder algemeen gelach voor artikel 1 te hebben gestemd, omdat daarin de vrijstelling of ontheffing van de geestelijken enz. is ge handhaafd maar niet omdat hy overtuigd is van de noodzakelijkheid der afschaffing van de dienstvervanging. Woensdag eindstemming. Melden wy nog ter voorkoming van misverstand dat ook by deze wet de eenige zoons vry blijven. Ten slotte nog een mededeeling. De heer Lobman is al zyn leven eea bewonderaar van Gladstone geweest. Daarom verwondert het ons niet, en 't doet ons genoegen, dat hy alvorens zyn rede uit te spreken tot toelichting van zyn amendement, Dinsdag 't volgende zei naar aanleiding van't bericht omtrent Glastone's dood Alvorens over te gaan tot Ie bespreking dezer zaak, wensch ik een enkel woord te zeggen ter eere van den man die de vorige week deze wereld heeft verlaten den man die in alle landen van de wereld geëerd is geworden om hetgeen hy gedaan heeft, niet alleen voor zijn land, maar men mag wel zeggen voor de geheele menschheid. Want Gladstone is niet alleen geweest het grootste lid van het grootste Parlement der wereld. Niet alleen heeft hy steeds het Parle ment hooggeacht, meer nog dan het Parle ment heeft hij het volk liefgehad. En meer nog dan het Engelsche volk heeft hy alle verdrukten liefgehad in de geheele wereld, en altijd daarvoor gestreden, onbe vreesd voor hetgeen de m'iischen daarvan zouden zeggen. Hy is sterk geweest in het geloof aan zijn God en in dat geloof heeft hy gestre den voor recht en gerechtigheid, onver schillig of zyn vrienden het al dan niet goedvonden; onverschillig zelfs of zyn volk het goedvondmaar alleen vragende of zyn God het goedvond. Zulk een man verlaat deze wereld niet zonder een diepen indruk achter te laten op iedereen ook op hen die hem slechts uit de verte gezien hebben en hij is en zal blyven ten allen tijde een voorbeeld voor ons allen, ook voor hen die hem slechts uit een verre verte kunnen volgen. rifii I Vrijdag 3 Juni. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 uur het verlagen en herstellen van strandhoofd no. 8 aan de Oude Hoeve aan de Noordzijde van het eiland Schouwen, behoorende tot de zeewerken in Zeeland. Raming f2000. Aanwijzing 27 Mei op de plaats. Zaterdag 4 Juni. Cats, Gemeentehuis 10 uur onderhouds werken Leendert Abrahampolder. Begroo ting f3640.76. Aanwijzing 28 en 31 Mei. Vrijdag 10 Juni. Middelburg, 11 uur Provinciaal bestuur voorziening der boorden van het kanaal van Terneuzen. Aanwijzing 3 Juni, Vrijdag 17 Juni. Middelburg, Prov. bestuur 11 uur herstel der strandhooiden te Noordwelle voor den steenen lichtioien. Ram. f1500 Aanwijzing 10 Juni. Zaterdag 28 Juni. Middelburg, door den polder Walcheren 11 uur onderliouds- on vernieuwingswerken dienst 98 van de Noord watering. f1 lil lii t 81 I '*Jf «Mum UUtaiuu f II Zoo de Heer wil hopen onze geliefde ouders Janus Smallegange en Anna Jacoba Spruijt op 28 Mei a. s. hunne veertig jarige Echtvereeniging te gedenken. Namens hunne dankbare kinde ren, behuwd- en kleinkinderen. II II i ISl 1 g Ellewoutsdijk, Mei 1898. Zoo de Heer wil hopen onze liefde Ouders en Grootouders MARINUS KOK en HELENA STREEFKERK, op Donderdag 2 Juni hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderenbehuwd-, klein- en achterkleinkinderen. Visites worden afgewacht in de Chr. Jongel.-vereeniging, St. Jacob- straat. Goes, 27 Mei 1898. 181 1 III Heden overleed, na een langdurig lijden, zacht en kalm, de heer P. A. RIJK, inleven landbouwer te Wolfertsdijk, geacht en geëerd door allen, die hem in zijn zorgzaam leven hebben gekend. Namens de familie, M. RIJK. Wolfertsdijk, 23 Mei 1898. Nog treurende over het verlies van onzen geliefden zoon PIKTER, trof ons heden een tweede zwaar dere slag, door het plotseling af sterven van onzen geliefden zoon ANTHEUN1S, in den aanvalligen leeftijd van8jaren. Sterke de Heere ons in deze zoo zware beproeving. JAN HUIJSMAN en Ecutgenoote. Grypskerke, 26 Mei 1898. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een kortstondig doch smartelijk lijden onze geliefde Va der, Behuwd- en Grootvader PIETER VAN OFFENBEEK, in den ouderdom van bijna 73 jaar. Namens de kinderen, A. GROENENBERG— v. Opfenbeek. P. GROENENBERG. P. BOONEv. oltenbeeic. F. BOONE. C. JOZIASSE v. olteneeek. J. JOZIASSE. Koudekerke, 27 Mei 1898. M De Notaris A. M. TAK, zal op Donderdag den 2 Juni 1898, des avonds te acht ure op de bovenzaal der Sociëteit „de Vergenoeging", aan de Groote markt te Middelburg, in bet open baar by opbod en afslag I. Een HUIS en ERF te Middel burg aan de Nederstraat wijk O ro. 204, grootte 1 are 35 ppnti/irpTi II. Een HUIS en ERF met TUIN aldaar, aan den Noordsingel wijk S no. 37 grootte 4 aren 3 centiaren. III. Een perceel BOUWTERREIN aldaar, grootte 2 aren 12 cen tiaren. IV. Len perceel BOUWTERREIN aldaar, grootte 3 aren 95 cen tiaren. V. Een HUIS en ERF met TUIN aldaar aande Wal wijk B. no. 58. VI. Een HUIS en ERF aldaar aan de Lange Geere en uitkomende aan der» Beenhouwerssingel, wijk K no. 270 grootte 4 Are 29 Centiaren. Bezichtiging daags vóór en op den dag van verkoop van 1012 eu van 24 ure, de perceelen twee en vijf op vertoon eener toegaugkaart verkrijgbaar ten kantore van voornoemden Notaris, alwaar nadere inlichtingen zijn te bekomen. De Notaris H. RÖELOF te Cortgene zal ten verzoeke van dhr. J. van Putte op des avonds 6 uie, in de herberg bft M. SGHIKKER te Colijnsplaat, De Ie en 2e snede van ruim 12 Gemeten wassende in de landerijen der hofstede Klaverwijk. Te veilen in diverse Perceelen. Inlichtingen te bekomen bij genoemden Notaris en verkooper. De Notaris C, PRINS te Nruiningen zal des voormiddags ten IIV4 ure, in het „Slot Ostende" to Goes groeiende op de Taluds en Bermen en in de Slooten van den STAATSSPOORWEG van Roosendaal naar Vlissingen in 27 perceelen. De Voorwaarden liggen ter lezing aan de Stations. des namiddags te 3 ure te Goes, in het hotel „Zoutkeet" bij S. Verwer, zullen Kerkmeesters der R. K. Kerk te Goes, ten overstaan van Mr. LIEBERT, in het openbaar verpachten, VOOR 7 JAREN lo. 3.0540 Heet. BOUWLAH), in Borsele, in „Terixhoek" sectie E no. 2. 2o. 1.7137 Heet. BOUWLAJfD, en MEGELLXO, in 's Heer Ablskerke in „Poelhoek" uit C 270 de oostzijde en uit C. no. 389. 3o. 1.0730 Heet. BOVWLAND, aldaar uit C 270 de westzijde. 4o. 0-3960 Heet. BdllVAVM), aldaar, sectie C 273. 5o, 1.3004 Heet. BOUWLAND, WEGELHO en WATEBGMG, aldaar, in „Klaaswinkelhoek", uit C 268 oostzijde, en uit C 389 en 467. 60. 1.0330 Ilcct. BOUW- en WEILAND, aldaar uit C 268 de westzijde, en C no. 267. 7o. 3.5760 Heet. WE1LAAD, in Nisse, „Schagtstreke" sectie B no. 74, 75 en 76. Pachters en borgen moeien bij de ver pachting tegenwoordig zijn. De kosten moeten bij de toewijzing contant worden betaald. Meerdere inlichtingeu bij Mr. LIEBERT te Goes, Wij ontvingen heden een bestelling voor winterpro visie van den Heer A. van Heusden te Dordrecht, waarbij ons tevens werd medegedeeld, dat hij thans nog boter had, verleden jaar in Mei van ons betrokken, en dat deze nog was VOLKOMEN COED en LEKKER. Doet dus thans uw voordeel door het zenden van potten aan de Stoom-Zuivelfabriek „Ade laar". J. NOTEBOOM. 's Heer Arendskerke. Tegen motten, vliegen enz. voorhanden bij C. A. Schulte, Korte Delft C 9, Kam fer, Kamfer-Naphtaline, Naphtaline fijn en in knikkervorm, Insectenpoeder en Spuiten, Carbolblokken en Desinfectiekastjes, Vlie- genlijm en Vliegenpapier, Pijpzwavel en Zwavelband, Ruwe Carbol en Creolin. HANDEL IN: IN RUIME KEUZE, alles in de beste kwaliteiten*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2