NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH lo. 100. 1898. Dinsdag 24 Hei. Imaaffde laargang. VERSCHIJNT elken maandag-, woensdag- en VRIJDAGAVOND. G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Wat is Vrijzinnig? zijn- Buitenlandsch Overzicht. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02 s. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent", iedere regel meer 10 cent. Nu de verkiezingen voor de Provin ciale Staten wederom aan de orde zijn van den dag, doet in enkele bladen het woord „Vrijzinnig11 bij vernieuwing eenig opgeld. In de berichten omtrent de genomen besluiten in de liberale kiesvereenigingen is dit woord schering en inslag. Niet de liberalekiesvereeniging, maar d6 „vrij zinnige" heeft besloten dit te doen of dat te laten. Zoo kon men in de laatste dagen lezen van een „vrijzinnige" kiesvereeniging te Vlissingen die den heer Van Lijnden ook „vrijzinnig" soms? heeft candi- daat gesteldvan eene „vrijzinnige" kies vereeniging te Veere die vergaderdeen van den gemeenteraad te Terneuzen, waar de „vrijzinnigen" weer in de meerderheid Het woord vrijzinnigheeft dan ook voor den oppervlakkigen lezer wel «enige bekoorlijkheid, waarom het zaak is eens even te onderzoeken, wat in den grond der zaak die vrijzinnigheidis. In het dagblad van Gboen van Pbin- stebeb: „De Nederlander" van 2 Juli 1852, lezen wij „Elke liberale richting ontspruit uit dat vrügemaaktzijn van hooger be ginsel, hetwelk, in eigenaardige ontwik keling, anti-c hristelijk is niet alleen, maar uitloopt op „o n g o d i s t e r e r ij," Dat is en blijft nog altijd het diep ver foeilijke van der Liberalen vrijzinnigheid. Het is wenschelijk, dat men van de waarheid dezer stelling meer en meer worde doordrongen. Velen ijveren voor „vrijzinnige" begrip pen zonder te weten wat zij doen daarom is een gednrig herhaalde uiteen zetting en aanwijzing van de jammerlijke gevolgen van iedere liberale riohting on vermijdelijk. „Vrijzinnigheid" is geen betamelijke vrij heidszin met onderwerpen aan God en zijne Openbaring, maar het is de zucht om vrijgemaakt te zijn van elk hooger beginsel. Daarom zijn alle „vrijzinnige" theorieën, hoe uiteenloopend ook, hierin met elkan der in overeenstemming, dat zij altoos ge richt zijn tegen iederen positieven gods dienst, en dat zij iedere natie brengen in een toestand van onbestemdheid, die alleen hierin positief is, dat zij haar van God afleidt. Het volk, de natie, wordt verklaard souverein te zijnook in dien zin, dat men bg de wetgeving naar geen hooger beginsel, naar geen Goddelijke openbaring, maar alleen naar eigen wijsheid en eigen goeddunken vraagt. Die „vrijzinnigheid," de volkssouvereini- teit, wordt aan de natiën voorgespiegeld als het toppunt van volksgeluk, dat men, zoo mogelijk, over gansch Europa, over de gansche wereld, moet trachten te ver spreiden. Indien men derhalve voorspoedig is in zijne pogingen, zullen al de volken een maal souvereint volken zijn, en zal men eindelijk het verrukkelijk schouwspel heb ben, dat een souverein menschdom. deze aarde bewoont. Een souverein menschdom „vrijzinnig" in ieder opzioht; losgemaakt van God en Zijr.e Openbaring niet langer gericht tegen, maar ontbloot van ieder hooger beginsel dan eigenwijsheid, en van allen positieven godsdienst. Een souverein menschdomhetwelk zich zelf besturen en wetten geven zal, zonder te vragen naar een hoogeren Wetgever of Souverein, die immers met de politiek der volkeren niets te maken heelt Op de genade en de getrouwheid van dien hoogeren Wetgever of Souverein is het vertrouwen der Christenen gegrond, en daarom weten zij, dat geen souverein menschdom ooit deze aarde bewonen en zichzelf in zijne souvereiniteit geheel be derven zal. Nadat onze stamouders, door het hooren naarde stem des duivels, „Gij zult als God wezen" waren ten val gebracht, trad God met genade en verzoening tusschen beiden om hen weder van hunne inge beelde souvereiniteit te verlossenen nu mogbn vooral Christennatiën, jdie met Gods Openbaring begenadigd zijn, in de ver schillende toestanden van het heidendom opmerken, wat er van een souverein mensch dom op deze aarde worden zou. De geschiedenis van het menschdom heeft bewezen, dat alle volken, welke zonder Goddelijke openbaring aan zichzelf waren overgelaten, óf tot de grootste ze deloosheid, óf tot de uiterste barbaarsch- heid, óf tot beide tezamen vervielen. De onmogelijkheid om eene voldoende verklaring van het woord vrijzinnigheid te geven, bewijst dat natiën, die in eene „vrijzinnig*" riohting geraken, het doel van haar streven uit het oog verliezen en rondtasten in den blinde. Provinciale Staten. De Arnhemsche Courant (een liberaal blad) roept de kiezers op om Tooral libe ralen te stemmen. Niet omdat deze de meest geschikten zijn, maar dewijl er liberalen moeten ge kozen worden in Ged. Staten en Eerste Kamer. Maar vooral de eerste, zegt het blad, geven aan de verkiezingen van de Provinciale Staten een politieke beteekenis. Het is niet genoeg meer, zegt zij, dat de candidaat alleen liberalen stemme voor de Eerste Kamer; er moet eok op de keuze voor Gedeputeerden door hen gelet worden. Het blad beveelt voorts kameraad schappelijke samenwerking aan van libe ralen van allerlei gading. Wij wenschen dien wenk te volgen. Wij zullen, op onze beurt, ook geen candidaten aanbevelen voor onze Provin ciale Staten dan die voor de Eerste Kamer wenschen te stemmen antirevolutionairen en voor Gedeputeerden die mannen, welke in samenwerking der antirevolutionaire Statenclub met andere minderheden, ge oordeeld worden om beginselen en streven de voorkeur verdienen. Die samenwerking heeft tot nog toe tusschen de Antirevolutionaire en de Roomsche minderheid op uitnemende wijze plaats gehaden zal, naar wij vertrouwen, zoolang de liberale concentratie voorduurt en oud-liberaal en radicaal gelijk nog in 1897 gebleken is ook in Zeeland geen ander volksbelang kent dan 't anticle- ricalisme. Ter waarschuwing. De heer Pinster te Schiedam, voor eene raadsverkiezing even voor Pinkster te hon den, «andidaat gesteld door de ehr. histo rische kiesvereeniging, kan niet in aan merking komen, dewijl op den verkiezings dag verzuimd werd de candilatenlgst der „veertig" bij den burgemeester te bezorgen. Uit Arnhem komt de volgende mede- deeling voor omtrent dr. Wouter», homoeo- patisch arts aldaar, in De Graafschapper Een dame t,e Arnhem was tweemaal geopereerd om kanker te verwijderen. Kort na de tweede genezing bleek dat 't opnieuw zou gaan en constateerde een allopatisch geneesheer de derde operatie. Dit gebeurde niet, want de dame wendde zich tot dr. W outers om baat. Dit gelukte, want na gebruik van fco- moeopatische geneesmiddelen herstelde zij zonder operatie. En wat was gebleken Dat deze dame was vijfmaal ingeënt waardoor een ziekte was ontstaan in het bloed. Ware nu, zoo zeide dr. Wouters, door rnjj geen onJerzoek ingesteld geweest, naar vroegere zaken, dan had de genezing niet gevolgd, maar nu kon bij deze geneziug geen sprake zijn van geloof en suggestie. En wat bleek mij bovenal Dat vacci natie hoogst schadelijke gevolgen kan hebben voor ziekten in het bloed, vooral bij diegenen, waar de pokken niet opko men; dan blijft de stof in het bloed, en kan vergiftiging veroorzaken. Alweer een bewijs voor 't beweren onzerzijds, niet waar, dat het nut der vaccinatie minstens twijfelachtig is. En toch gaan de liberalen maar steeds voort haar als dwangmaatregel aan te prijzen. Leerdwang, vaccinedwang, het wijst altemaal heen naar hetgeen met vette letter hier boven staat. Zij gelooven niet in de kracht der vrijheid, en nu zij zien dat het volk hunne theorieën ver werpt, nemen zij de wet te baat, die moet denznlken mores leeren. Men blijve getuigen. In een cirkeltje rond. Verleden jaar heeft Lohman een pluimpje gehad van de heeren der Midd. Crt. dat hij niet mee wilde doen met 't „monster- verhond." Thans, nu hij weer wel mee wil doen, krijgt hij een standje, en krijgen de Room- schen het plnimje voor 't geval zij de hun toegestoken hand weigeren. Dat is politiek. Verleden jaar moesten de vrij antirevo lutionairen, nu moeten de Roomschen gelijmd. Het oude divide et impira, verdeel en heersch I Een kiezer moet toch wel een onnoozel soort man zijn voor sommigen. De bladen melden, wat ons reeds enkele dagen bekend was, dat dr. Kuyper op 't oogenblik te Brussel heelkundig behandeld wordt wegens een ongemak ia den mond. Naar wij van „men" vernamen, moet er vrees voor kanker bestaan, Moge die vrees beschaamd worden, en de leider-lijder spoedig geheel hersteld aan 't vaderland, aan 't christenvolk, aan de pers en aan 't parlement worden terug gegeven ■S Weer een Kamer van Arbeid! De Staatscourant bevat een Koninklijk Besluit, bepalende, dat voor de gemeente Enschedé eene Kamer van Arbeid wordt opgericht, waarin vertegenwoordigd zal zijn het bedrijf der katoenindustrie. In de Kamer zullen 10 leden zitting hebben.. Waar blijven de andere gemeenten met hun Kamers Wanneer de groote achterblijven, ko men de kleine zeker niet. Het schijnt met de expetitie uaar Pedir een uiterste maatregel om Atjeh klein- en Oemar in handen te krijgen meenens te worden. Reeds zijn eenige kleinere troepen der waarts op weg, terwijl heden de laatste inscheping van troepen op Java zou plaats hebben. Een sterke troepenmacht zal van twee zijden naar de vallei der Pedir-rivier oprukken. Een goed plandewijl daar de zetel is van het verzet. 't Is een expeditie die bloed kosten zal. Het verdient opmerking dat Het Han delsblad met waardeering melding maakt van een artikelenreeks over Atjeh in de Standaard opgenomen, in 1890, in welke artikelen dezelfde raad gegeven werd op gronden die ook thans zijn aangevoerd en derhalve van een goeden kijk, toen reeds, op den stand der quaestie getuigden. Niet overal overtreffen de vrouwen de mannen in aantal. In Egypte bijv. zijn er 160 duizend meer mannen; in de Vereenigde Staten ruim anderhalf miljoen meer mannen. In Italië, Balkan Staten, Griekenland, Zuid-Amerika, Zuid-Afrika, Canada en Engelsch Indië zijn er minder vrouwen dan mannen. Moeten die overtollige mannen nu naar ons toe komen, of zullen bijvoorbeeld de Nederlandsche vrouw en tot hen moeten gaan? Sedert ons jongste bericht dat de Spaansohe vloot op Cuba (Santiago) is aangekomen, is er geen nieuws van bijzondere impor tantie meer te melden. Het blijft bladstil. Omtrent de reis van bedoeld eskader meldt men: „Het escadei* van admiraal Cervera, be staande uit vier kruisers en twee torpedo jagers waut één torpedojager is te Martinique gebleven verliet Curagao Zondagavond om zeven uur. Een Ameri- kaanseh koopvaardijschip sloeg het op een afstand gade, do eb het eseader manoeu vreerde zeer handig, veranderde herhaalde malen van richting en slaagde er eindelijk in den afstand tusschen Curagao en San tiago af te leggen in drie en een halven dag, zonder de vloot van admiraal Samp son te ontmoeten, ofschoon deze ten westen van Tortugas lag. De torpedojagers, die een snelheid heb ben van dertig mijlen, gingen voorop om dienst te doen als verspieders en waar schuwden telkens wanneer zij een ver dacht schip opmerkten." Santiago is de derde havenplaats van Cuba; en de hoofdstad van de in'toosten gelegen provinciën, 't centrum van de» opstand. De stad ligt aan eene baai met nauwen ingang, beschermd door een fort en verschillende versterkingen, doch wel ke groot genoeg is om de geheele vloot te bergen. De stad heeft 70.000 inwoners, de vloot kan er van kolen worden voor zien, en vond er vele levensmiddelen daar, ondanks de blokkade, er vele sche pen waren binnengeloopen. Men zou kunnen vragen of die blokkade dan wel voldoet, te meer nu ook het Spaansohe stoomschip Montserrat tot drie malen toe, er door heen te breken wist en te Corrogna (Spanje) is aangekomen. De aankomst van dit vaartuig was een groote verrassing. Een reusachtige menigte verwelkomde het sohip, en juichte de bemanning toe. Uit 't rapport van den kapitein bleek dat het vaartuig geen mail had, geen passagiers en geen bijzondere lastgeving. Als men dit laatste maar gelooven wil Op de heenreis naar de Antillen zoo meldt hij vernemende dat Cuba ge blokkeerd was, zij wareu toen bij Haïtï, vertrok hij terstond naar Cienfuegos. Het schip was nog geen oogenblik daar binnen toen zich drie Amcrikaansche schepen vertoonden. Na 6 Mei van Cienfuegos vertrokken te zijn, werden de lichten gebluscht, en met sen snelheid van 18 mijlen, zonder eenig reisregister, kwam 't in Spanje aan, waar 't tot oorlogsbodem zal worden ingericht. Op Cuba had 't 15 miljoen aan baar geld ontscheept, benevens 10Ü kanonnen, 1500 geweren, veel ammunitie en 100Ö soldaten. Dat men in Amerika over den tragen gang van zaken ontstemd raakt, is te begrijpen. Er niet zonder reden klaagt men dat van Dewey's overwinning geen voldoende gebruik is gemaakt, wijl hem daarna de voldoende ondersteuning onthouden werd; Sampson, Schley en Watson verzuimden de Spaansohe vloot te vinden Cuba is thans sterker verdedigd dan ooit te voren; wat moet hiervan komen, vraagt men terecht. Inderdaad zij, die dezen oorlog hebben doorgedreven, en dit is Mc Kinley niet, hebben heel wat op hun geweten. Een zedelijke winste althans valt hunnerzijds nog niet te boeken, al veroverden hunne dapperen reeds menig galjoen met een waardevertegenwoordiging van zóó- en zóóveel dollars, volgens Ame- rikaansche schatting. Uit Jacksonville vertrok een Ameri- kaansch schip met 400 Cubanen, veel am munitie en levensmiddelen en 75 muil dieren naar Cuba. De Araerikaansche vloot moet voor Gu- atanana (Cuba) een krijgslist hebben be proefd die algemeen afkeuring verdient en vindt en een Franseh blad den kreet ontlokte dat in den Afrikaanschen oorlog de Marokkijnen nog correcter waren dan zij thans. Zij hebben namelijk om daar te kunne» landen, de Spaansche vlag in top gelie schen in plaats van hunne eigene. Maarschalk Blanco heeft, na reeds vroe ger tevergeefs getracht te hebben de blok- keerende Amerikaansche schepen onder het bereik der kustbatteiijen te lokken en oude kalfwrakke schepen in zee gezonden te hebben opdat er een Amerikaansch oorlog schip 's nachts tegen aan zou loepen, nu branders uit de baai van Havana gestuurd, met dynamiet geladen doch de Amerika nen schoten hen in de» grond. Tegenover de sympathieke woorden van den (katholieken) aarts-bisschop van New- York staat het manifest van den aarts bisschop van Manila die de onrustige be woners der Philippijnen tegen de Ameri kanen waarschuwt als tegen ketters die 't Roomsche geloof zullen uitroeien, 't beeld der zeer heilige Maria verwijderen en dej kapellen in protestantsche bedehuizen herscheppen willen. Met dergelijke kleine nieuwtjes zonden wij ons Overzicht kunnen uitbreiden. La ten wij liever maar ophouden tot ergroo- ter tijdingen komen. Admiraal Camera die, gelijk de lezer weet, met een eskader te Cadix ligt, heeft thans van de Spaansc'he regeering de laat ste instructies ontvangen. Men geeft voor dat hij naar de Philippijnen gaat. In dat geval zou men hem echter den veel kor- teren weg door het Snezkanaal wel laten nemen, in plaats van door den Zuid At- lantischen Oceaan Het oude spelletje van kiekeboe Hedeu is het prooes-Zola begonnen. Wie heeft er oog of oor voor; nu de oorlog op al de aandaobt beslag legten Gladstone's dood al de deelneming vraagt. Heury Schneider, directeur-hoofdeige naar der groote staalfabriek te Creuzot(Frank- rijk), tegenhanger van die van Krupp te Essen (Duitschland), een schatrijk man, lid der Eransche Kamer die zoo juist zijn zetel voor zijn zoon had ingeruimd, is verleden week te Parijs overleden. Zijn vader had de fabriek gesticht. Zijn grootvader was president van het wetgevend lichaam geweest, toen het Keizerrijk op. zijn zwakst was en de RochefortB en Gam- betta's stormliepen op de regeering. De thans overleden industriëel-staatsnun heeft de grootheid zijner vaderen niet be> reikt, doch den naam nagelaten van een goed werkgever. De Franeche herstemmingen trokken slechts flauw de aandacht. Zij liepen in orde af en brachten in den stand der par tijen sinds de vorige week geen noemens waarde verandering. Daar de grootheden van den eersten rang er reeds bij eerste stemming doorkwamen of uitvielen, behoeft de verkiezing of uit werping van de overige Kamerleden geen belang in te boezemen en omtrent de bui- tenlandsohe Btaatkunde der Fransche regee ring kan overigens Europa gerust zjjn. In België hadden eveneens de verkiezin gen ter gedeeltelijke hernieuwing van Se naat en Kamer plaats. Alles liep in vol maakte rust af, wat voor België met zijne heftige socialisten en fanatieke conserva tieven al heel mooi is. Te Luik, Verviers, Thuin, Soignies en Borgworm komen katholieken en socialisten in herstemmingte Doornik en Ath katholieken en liberalen. Te Hoey werden de vereenigde liberalen en socialis ten te Bergen en Charleroi de socialisten, te Aalst en te Gent de Katholieken met groote meerderheid herkozen. Te Aalst werden alle Christene-demoaraten uitge worpen en luchtten eenige katholieken hun vreugde door den priester Daens tot twee malen toe op de straat te molesteeren. Alsof hiermede de christelijke democratie de kop zoude zijn ingedrukt. Niet zoo vele jaren meer of zij zal hare triomfen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 1