NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- sr HISTORISCH lo. 97. 1898. Duisifag 17 ilci. Iroaaffife faargang. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Het „Leerdwang" Rapport. PRIJS DER ADVERTENTIËN BAHLMANN. f elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes EN De Commissie uit Christelijk Nationaal de Vereeniging voor Christelijk Nati onaal Schoolonderwijs, tot voorlichting in zake het Leerplicht-ontwerp en de Leer- plicht-quaestie in 't algemeen heeft een lijvig rapport van ruim 200 bladzijden bij Kirchner te Amsterdam het licht doen zien. Samenstellers van het Rapport zijn de heeren Bijleveld, directeur der gerefor meerde kweekschool, Eabius, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, Woltjer, idem, Heemskerk, oud-lid der tweede kamer, en Van Wijlen, hoofd eener Chr. school. Een vijftal bevoegde, bekwame en zaak kundige mannen die de taak zoodanig verdeelden, dat elk 'tdeel kreeg waarin hij door studie en nadenken het meest thuis was. Zoo herkennen wij in het eerste Hoofd stuk „De Ouders, hunne rechten en hunne plichten tegenover hunne kinderen" de meesterhand in dubbelen zin van den heer Bijleveld. Na deze paedagogische beschou wing volgt het juridisch betoog ter toet sing van „Het recht der overheid in be trekking tot leerdwang". Men proeft er den scherpzinnigen rechtsgeleerde den heer Ea bius uit, die op meesterlijke wijze de heeren der Juristenvereeniging tegen elkander uit speelt en daarbij zulke oolijkezetten doet, dat de lezer een glimlach ternauwernood kan bedwingen. Daarna volgt een „Korte geschiedenis van den Leerdwang en Overzioht der wetsbe palingen". Vervolgens een belangrijk op stel, zeker wel van dea heer Heemskerk „welke financiëele en geestelijke gevolgen staan te wachten ,van de invoering van leerdwang Als bijlage is aan 't rapport toegevoegd: o. De leerdwang in andere landen b. Het wetsontwerp. De commissie komt tot de slotsom, dat van den leerdwang, tegenover zeer twij felachtige voordeelen, zeer belangrijke schade op geestelijk en stoffelijk gebied te wachten is, zeker is dat door den leer dwang zooals de Regeering dien voorstelt lo. Het ouderlijk gezag wordt aangerand. 2o. Ook een betrekkelijke rechtvaardig heid niet wordt geëerbiedigd. 3o. Op dit oogenblik zeer zeker de cons ciëntie-bezwaren tegen vaccine wel worden geëerbiedigd, doch het gevaar werdt ver groot, dat zij in de toekomst zullen wor den onderdrukt. 4o. De consciëntie-bezwaren, die bestaan tegen het zenden van kinderen naar de openbare school, ten deele worden geëer biedigd doch niet in zoover als zij vrijere ontwikkeling der bizondere school tegen over de openbare eischen. 5o. De tucht op de school wordt bedreigd. 6o. Het schoolverzuim niet in groote mate wordt tegengegaan en voor zoover het wordt tegengegaan grootendeels ten aanzien van kinderen die toch naar school zonden gaau en voldoende onderwijs zou den genietenvoor een ander deel ten aanzien van kinderen, die vermoedelijk geldige redenen van verzuim hebben, en slschts voor een zeer klein deel ten aan zien van kinderen voor wie geene geldige redenen van verzuim bestaan. 7o. De positie van de openbare school tegenover de bizondere sohool opnieuw belangrjjk wordt versterkt en meer be voorrecht gemaakt. 8o. Da vrijheid van leerplan voor de bijzondere school wordt weggenomen. 9o. De hoofden der scholen op geheel onrechtmatige wijze tot politiedienst wor den gedwongen en de natuurlijke vertrou welijke verhouding tusschen hoofden der scholenen ouders wordt verbroken, terwijl met name de hoofden der bijzondere scho len daarmede op verregaande wijze in hunne vrijheid als burgers worden aan getast. lOo. Vele millioenen grootendeels geheel overbodig zullen worden uitgegeven, en Ho. Groote schade aan de bevolking door belastingdruk zal en op andere wijze kan worden veroorzaakt. Ce Commissie komt tot de navolgende slotsom „De Vereeniging voor Christelijk-Nati- onaal Schoolonderwijs, vergaderd te Am- terdam op den 2d en Juni 1898, zonder zich op dit oogenblik uit te spreken over hetgeen ter bevordering van schoolbezoek wenschelijk en mogelijk zo* wezen, is van oordeal, dat het bij de Staten-Generaal aanhangige wetsontwerp op den leerplicht onaannemelijk is, als bevattende eene regle menteering der opvoeding, die het ouder lijk gezag aantast, als onrechtvaardig voor ouders, die zich niet aan verwaar- loozing der opvoeding hunner kinderen schuldig maken, als bedreigende het bijzonder onderwijs zoowel in zijn bestaan als in zijne ontwikkeling,al« verstorende de verhouding tusschen de ouders en de hoofden der scholen, en aan deze laatsten onrechtmatig lasten opleggende, als miskennende de eischen der tucht op de school, als schadelijk zoowel uit finan- tieel als nit maatschappelijk oogpunt". Zij die aan de zijde der regee ring staan, gelooven niet in d e kracht der vrijheid. Dit deden de liberaien vroeger welnu zij echter ervaren dat hunne libe rale theorieën niet door het volk worden aanvaard, grijpen zij met steeds toenemenden ijver naar „de wet"; deze zal het volk wijsheid leeren. De Nederlander. Alvorens onderstaand bericht te zetten hebben de zetters ter drukkerij van ons blad eersteens flink met de armen geslagen en in de handen gewreven „De zeebaden te Vlissingen zullen Zater dag 28 Mei worden geopend". Brrr. De afschaffing der godsdienstoefeningen aan boord onzer oorlogsschepen heeft in de Kamer een woord van protest uitgelokt, waarmede wij van harte instemmen. De heeren Lohman en Van Vlijmen heb ben er bij den minister op aangedrongen deze goede gewoonte weer in eere te stellen. De minister Roëll was 't met hen niet oneens; en de antirevolutionaire en Room- sche pers heeft hun aandrang toegejaicht. De liberale pers daarentegen heeft er den draak mee gestoken. Eerst heeft zij gezegdde godsdienst is een zaak van 't gemoed, daar moet je janmaat vrij in laten. Het oude praatje der neutraliteit, waarmee men de natie voor een groot deel om haar godsdienstig geloof geholpen heeft. Neutraal in school, in de kazerne, op 't schip, ja waar niet al, de ondervinding leert dat 't zeggen wilban den Godsdienst uit de samenleving. En dat doen diezelfde liberalen die in verkiezingstijden zoo alleszins godsdien stig zijn. Alleszins godsdienstig En toch komt zoo slag op slag 't tegendeel aan het licht. Zoo bevat het Handelsblad een caricatuur van „een kerkdienst aan boord", waarin de officier, een onverschillig man, met 't land in zijn haar een preek lezen komt voor slechts één janmaat die zich voor de godsdienstoefening had anngemeld; en andere officieren er onverschillig, wijs- geerig, wederhoorig, en wat al niet meer bij staan te luisteren. Ten slotte gaat Janmaat, bijzonder ge sticht, weder heen, om zijn pij pie en moppie tabak op te scharrelen. Ziedaar de kerkdienst gelijk wij dien heden in de Middelbnrgscbe Courant be schreven vonden. Het zon ons niet moeilijk vallen hier een andere, vrij wat aantrekkelijker schets tegenover te stellen. Bijvoorbeeld van een Janmaat, die wer kelijk gesticht werd en gerechtvaardigd naar zijn huis ging en den Heere dankte niet voor den toon waarop de krevelige officier het kapittel las maar voor den zegen door den Heere hem bij dit lezen ge schonken. De Heiland gebruikto eenmaal zelfs wel het slijk der straten om des blinden oogen te openen. Laten wij ons echter bij deze tegenstel ling niet ophouden maar eenvoudig vra gen of onze janmaats, onze toekomstige Trompen en De Rnijters recht hebben als atheïsten en philosophen dan wel als Chris tenkinderen te worden beschouwd en on- d erwezen. De „Vereeniging tot Chr. verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Ne derland" hield te Utrecht haar jaarverga dering, onder presidium van prof. L. Lin deboom. De vereeniging telt thans 19,649 leden, 58 afdeelingen en 356 correspondenten, terwijl 111 corporatiën, zoowel diaconieën .als kerkeraden, de vereeniging steunden. Er waren op Veld wij k| 353 patiënten, dit getal zal thans door aanbouw, tot 419 kunnen stijgen. Op Bloemendaal waren alle 360 plaatsen bezet, op Pennenoor l 188. Uit de mededeelingen van den penning meester bleek, dat de ontvangsten bedroe gen, aan verpleeggelden f 327,150,80V2, dat is f 31,274.92Va meer dan in 1896. Aan contributie enz. werd ongeveer f 17,500 ontvangen. Veldwijk en Bloemendaal zullen waar- schijnlijnlij k met een voordeelig saldo sluiten. Dennenoord zal vermoedelijk een nadeelig saldo hebben van f2800, maar lost nog niets af. De kosten voor uitbreiding bedroegen voor Veldwijk f81,47C.67V2, voor Bloe mendaal f 2,774.13, voor Der. neroord f 91,892,3472, totaal f 176,137.15. Deze gelden werden tot f 152,100 aan inschrijvingen verkregen. Men stenne toch vooral deze stichtingen op allerlei manier Janmaat en Jenever. Mr. Troelstra, socialistisch afgevaardigde, heeft in de tweede kamer tot den minister van marine een woord gesproken dat wij van harte beamen. Wij onderstreepen en kele uitdrukkingen, waarmede wij het bijzonder eens zijn. „Ik kom op tegen het verstrekken van jenever, hetzij binnen-, hetzij buitengaats, aan de bemanning onzer schepen. Waar de Nederlandsche Volksvertegenwoordiging op voorstel der Regeering, bij de laatste begrooting een som heeft uitgetrokken om het drankmisbruik te bestrijden en het onmogelijk is de grens tusschen gebruik en misbruik vast te stellen waar het gebruik dat thans op de schepen min of meer wordt opgedrongen, ten gevolge kan hebben dat menigten later tot drankmisbruik zal ver vallen, meen ik dat de Nederlandsche Re- gaering zich niet raag schuldig maken aan een dergelijke zaak, en komt het mij voor dat, waar ook in Nederland eene krachtige beweging opkomt, tegen dezen kanker die knaagt aan de moraliteit van het volk dat de Nederlandsche regeering aan die aanzwellende roepstem gehoor moet ver- leenen en aan degenen die in dienst zijn van den Staat geen jenever moet ver strekken. In deze zelfde zitting waarin de heer Troelstra boven aangehaald goede woord sprak, deed de heer Lucasse, onze antir. afgevaardigde voor Middelburg, een goed woord voor de loodsen. Hij wees er op „dat de bezoldiging van de kwartiermees ters en de roeiers bij het loodswezen in derdaad te laag is en tevens dat hét ver schil in (hunne) bezoldiging niet goed ge regeld is." Hij toonde aan „dat deze men- schen voortdurend, nacht en dag, in con currentie en wedijver moeten zijn met hunne Belgische collega's bij het brengen en afhalen in hunne loodssloepen van lood- van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. sen aan of van boord van binnenkomende of uitgaande schepen". Ook de vorige m nister van marine zwaaide dit personeel lof toe. Hnn pensioen werd gelijk gesteld, zegt Spr.maar waarom hebben de rivier loodsen veel meer inkomen dan de kwar tiermeesters De kwartiermeesters ver dienen t 95 en f 85 per mannd hunne Belgische confraters soms van f 140 tot f160. (De minister meende echter van f 137 en f112). In verhouding èn tot elkander èn tot hunne Belgische broeders moet het maandloon der kwartiermeesters veel hooger zijn dan dat der roeiers, en in overeenstem ming gebracht met de uitstekende diensten die zij den lande bewijzen. In een tweede speech nam de heer Lu casse 't op voor de lichtwachters. Hij wees op de onbillijkheid dat de lichtwachters twee maanden aan één stuk op de kotters in zee worden gehonden, terwijl de kapitein, stuurman en machinist elke maand worden afgelost en aan den wal gebracht. De minister Jansen heeft indertijd gezegd dat 't elke maand aan wal gaan der licht wachters een uitgaaf van 10 duizend gulden zou vorderen. De heer Lucasse deed een regeling aan de hand die op f 6000, de heer Staalman eene die op f 4800 komt. In een derde rede bracht de Middel"- bnrgsche afgevaardigde ter sprake eene wijziging van de pensioenwet voor de loodsen. Voor de wijziging der pensioenwet kan een ieder, die bij het loodswezen was, het volle pensioen veria ïgen na30-jarigen dienst. Thans kan dit pas na 35 jarigen dienst, hiervan kunnen vele loodsen niet profitee- ren, zij zijn voor dien tijd rersliten of overleden. Wie van zijn 25ste jaar af loodsdier.st deed is op zijn 60ste op. Dat zijn ze feitelijk al op hun 55ste; maar worden nn eenvoudig meegesleept tot zij den pensioenleeftijd bereikt hebben. Te rugbrenging op dertigjarigen diensttijd is dus zeer wenschelijk. Nog besprak de heer Lucasse de pen sioen-regeling dierzelfde ambtenaren bij invaliditeit afgekeurd wegens gebreken aan 't gezichtsvermogen. Spreker zei er ongeveer dit van Een loods kan pensioen verkrijgen in drie gevallen: lo. wanneer hij 55 jaar is; hij krijgt dan vol pensioen na 35-jarigen dienst 2o. wanneer hij een verwonding of ver minking bekwam in en door den dienst als hij dan niet meer door handenarbeid in zijn behoeften voorzien kan, krijgt hij vol pensioen; zoo ja, dan minder; 3o. in geval van ongeschiktheid zonder moedwil en niet door den dienst ontstaan en hij niet meer door handenarbeid in zijn onderhoud kan voorzien. „In deze laatste categorie vallen ook de ooggebreken en wel 3/é van 't pensioen. Dit acht hij te weinigooggebreken moesten ge'ijk gesteld worden met verwonding en verminking. Evenals die gebreken toch worden ooggebreken beschouwd als te zijn ontstaan in en door den dienst en wordt daarbij niet vereischt dat men door handen arbeid niet in zijn onderhoud kan voor zien. Voor dö pensioenverkrijging dezelfde pensioenvereischten dsch niet hetzelfde pensioen achtte Spreker onbillijk, en hij legde dezen wensch van het loodsperso- neel dan ook op de ministerstafel in de hoop dat er een regeling als door hem is aangegeven, nit groeien moge. Prins Oscar van Zweden, omtrent wiens arbeid op de Zondagsschool voor arme kinderen te Stockholm, wij wel eens wat gemeld hebben, gaat binnenkort met zijn vrouw, een vrome, voormalige hofdame, naar Afrika als zendeling. Hij had zijn kroon reeds er aangegeven om een huwelijk uit liefde te kunnen sluitenthans geeft hij er alles aan om den Heidenen het Evangelie te kunnen brengen. Lezer, kent gij Lukas 18 29 en 30 Is dat niet op dezen koningszoon van toepassing? Omtrent het overlijden van den heer Bahlmann, jl. Vrijdag door ons gemeld, geven wij thans eenige meer uitvoerige bijzonderheden, uit welke blijkt, hoe gansch onverwacht deze volksvertegenwoordiger van zijn post werd opgeroepen. De heer Bahlmann had met opgewekt heid 't debat aangehoord over 't aan de orde zijnde ontwerp tot invoering van den persoonlijken dienstplicht. Af en toe wist hij zelfs, gelijk hij meermalen deed, het debat te kruiden door aardige in-de- rede-vallingen. Te half 2 verkreeg hg het woord en begaf zich naar de spreek plaats, vlak bij de bank waar de heeren de Visser en Lohman zitten, welken hij met nog meerderen die om hem heen stonden een gullen lach afdwong met verschillende opmerkingen, die hg in zijn reds wist in te vlechten. Hoffelijk als altijd, ofschoon hij zeer scherp ken zijn, wa* de toon zijner rede, welke, breed opgezet, al den schijn had van lang te zullen doren. Hij begon met zijn spijt te betuigen dat de Regeering nu juist op 1 September, midden in de Kroningsdagen deze wet wil invoeren. Dit woord -van afkeuring was zeer parlementair gekozen. De spreker zei „Mag ik beginnen met de bekentenis af te leggen dat de lezing van 1 der Memorie van Antwoord nn niet een zeer aangenamen indruk op mij heeft gemaakt." Vervolgens prees de spreker het artikel in De Standaardgetiteld „Kiesch", waarin dr. Kuyper op deze zelfde zaak de aan dacht bad gevestigd. Dan had de regaering gezegd dat de Katholieke partij zioh wel bij dit wets ontwerp zou neerleggen. De spreker vroeg haar hoe komt ge er aan En hjj voegde er aan toe„Ik zal het niet doen en niet rusten voordat bereikt is wat indertijd door Willem I beloofd werd aan het Nederlandsche volk, van de pnie van het stadhuis." (Afschaffing loting.) Hier lachte de heer Lohman, wat den spreker gelegenheid gaf, onder hoffelijke herinnering dat de Goesche afgevaardigde hoogleeraar in het staatsrecht is geweest, zich te beroepen op Sprekers onden leer meester (in het staatsrecht, te Keulen) Albrecht Stöckel, nit wiens werk „Leer boek der Philosophie", wijlen Keucheniu* hier zoo vaak had aangehaald. Hij verwees hem verder naar nog andere geleerden, o. a. naar den hooglee raar Vissering, mr. Gleichmans ouden leermeester, en gaf tegelijk nog een kom- plementje ten beste aan den heer Van Vlijmen, toen hij den Voorzitter een weinig ondeugend, en passant opmerkte „Ditmaal niet geciteerd door den geachten afge vaardigde uit Vechel, maar ik mag het wel doen, want ook voor n, Mijnheer de Voorzitter is hij eea man geweest van gezag." Hij wees er verder op dat Gnstaaf Adolf de vader is geweest der conscriptie, een man wiens naam in de Katholieke wereld niet zulk een goeden klank heeft." Hij haalde uit het werk van Walter „Naturrecht" aan dat deze Koning in verschillende gemeenten lotings-commissiën deed benoemen, en dat van deze commis- siën de lnthersche predikanten voorzitter moesten zijn. En met een schalkschen lach op dr. de Visser die vlak bij hem stond en zoo juist een kranige rede tot aanprijzing van 't beginsel van den persoonlijken dienst plicht gehouden had, liet hij er tusschen haakjes op volgen „Dit is een denkbeeld dat ik den Mi nister van Binnenlandsche Zaken in over weging geef. Mocht hij gebrek hebben aan Militie-Commissarissen, dan raad ik hem daarvoor aan, dominéés van de Chris telijk historische partij en dan kan de geachte afgevaardigde uit Rotterdam mili tie-commissaris-generaal zijn."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 1