N1EUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Meting 1 Hei. Itnaaffife laargang. VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIËN G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Buitenlandsch Overzicht. DE OORLOC. Ilo. 93. 1898. UITGAVE VAN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. vaai 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cenfe Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. EN Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel Enkele nummers0,025. meer 10 cent. Schoolverzuim. Het verschil tusschen ons en de liberalen op dit punt bestaat alleen hierin dat dezen over de voortreffelijkheid van goed onder wijs veel praten en ook, maar dan liefst op andermans kosten, veel doen; terwijl wij er minder over praten, maar destemeer uit onzen eigen zak er voor over hebben. (De Nederlander.) Het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers gafreeds eenige „verbeteringen" der wet leerplicht in overweging. Wij noemen er enkele van. In artikel 1 worde de leerplicht uitge breid van het 6e tot 't volbrachte 14de jaar. In artikel 11 werde opgemerkt dat in de wet op den kinderarbeid ook bepalingen dienen opgenomen omtrent den duur van den arbeidstijd, terwijl de loonende arbeid van schoolkinderen geheel dient verboden. Er worde aangedrongen op verhooging der rijksbijdragen voor scholenbouw en onderwijzerstraktementen. Verplicht herhalingsonder wijs tot het 16de jaar. Bepaald worde bij de wet dat voedsel, kleeding en schoeisel van overheidswege verstrekt worde aan schoolgaande kinderen, die 't noodig hebben. Een vast traktement aan de arrondisse ment* schoolopzieners deze ambtenaren te kiezen uit de onderwijzerskringen. Wie deze eischen aandachtig overleest zal zien dat bij vele de aantrekking tot de staatsruif een groote rol speelt. Doch deze Bond heeft gelijk, dat zij 't maar zegt. De minister meent leep te doen met aan deze wet een mak en zuinig en welwil lend schijntje te geven. Verstandiger zou 't geweest zijn zoo hij maar dadelijk alles in zoodanigen vorm gegoten had dat zelfs de meest consekwente staats-socialist er door bevredigd werd. Bovendien leerplicht zonder kans voor d» leerplichtigen op voeding en schoeiing en schidevergoeding schijnt ons op 't stand punt der liberale schoolmannen en hunne radicale en sociale geesteskinderen, een dwaasheid toe. Hu de telegrafische gemeenschap met de Philippijnen nog niet hersteld is, blijven de berichten omtrent den oorlog schaarsch. Het is op 't oogenblik stil als als bijv. bij de voorbereiding van de verkiezingen voor de provinciale staten in zeker landje. Maar wie uit die stilte besluiten zou tot werkeloosheid die zou zich vergissen. Juist die stilte bewijst dat er hard gewerkt wordt. De beide Spaansche eskaders zijn vereenigd en zallen in 't begin der vol gende week wel slag leveren in den Atlantischen oceaan nabij de Antillen. De gevolgen van de nederlaag bij Cavite doen zich gevoelen in den vorm van on rustbarende oproeren. Madrid is het broeinest; daar hebben op het oogenblik Carlisten en Republikeinen de handen vrijen de staatslielen zijn 't niet eens. Er zijn twee stioomingen Silvela's pro gram van overgave, en Weylers plan van doorzetting daartusschen staat Sagasta die niet weet wat hij wil, maar weet dat het volk hem niet wil. Gelukkig voor hem heeft hij den steun van den Senaat en de onvoorwaardelijke medewerking van den ouden maarschalk Campos en van kardinaal Compostelli. Intusschen zijn de politie en 't volk reeds slaags geweest. Ook op andere plaatsen moesten troepen ontboden worden. Onder anderen te Talavera (Toledo) en te Gijon (Oviedo) waar de hooge graan prijzen aanleiding waren. In eerstgenoemde plaats maakte het volk zich stormender hand meester van het station, waar het wagens vernielde en verbrandde, ook ver overde het eenige huizen en een klooster. Ook trachtte het de gevangenen te be vrijden. En zoo hebben op andere plaatsen even eens bloedige onlusten plaats, en bij die alle is 't den leiders te doen om de om verwerping van den troon. Het is een schande dat revolutionairen en elericalen hierbij één lijn trekken. Trouwens dit is de kwaal van deze machten ook in Frankrijk tijdens Boulangers bewegingen en in België onder koning Willem I geweest. Wat generaal Weyler betreft, de ver ongelijkte (of verongelukte strij der tegen de Cubaansehe opstandelingen, die wegens zijn ongeëvenaarde wreedheden door de regeering teruggeroepen en door generaal Blanco vervangen was, en die nu voor alle partyen zijn talenten veil heeft, hij schijnt de afgod van het volk te zijn. Een Engelsch blad zegt van hem: Men kan geen drie minuten met generaal Weyler spreken, of men weet, dat hy een krachtig man is. Rij heeft talent en werkkracht en hooge adspiraties.j Carlyle zou hem een groote plaats hebben ingeruimd in zijn galerij van latere helden. Hij is een dier karakters, waaraan Aeschylus gedacht heeft toen hij zeide„Het is niet de eed, die ons doet gelooven aan den man, maar de man die ons doet gelooven aan den eed". Weyler is wreed, maar onver;chrokken, dapper en bekwaamhij is een man, die in staat is een volk te imponeeren door zijn woorden en aan zich te binden doer zijn daden. In vele kringen wordt van zyn optreden, hulp en steun voor Spanje verwacht. Het wordt in Spanje een kritieke toe stand die er niet op verbeteren zal, wanneer het nog een tweede nederlaag lijdt. Het is niet zonder reden dat de regentes met bezorgdheid den toestand inziet en reeds er over dacht om hare kinderen buitens lands in veiligheid te stellen. De kalme blokkade van Cuba is intus schen door de Amerikanen opgeschort. Er heerscht bedrijvigheid bij de Amerikaansche oorlogschepen in West-Indië en op de At lantische kust. Schout- bij-nacht Sampson is gereed om zich te vereenigen met de Amerikanen of om de Spaansche vloot die uit het oosten komt slag te leverenof ook Portorico te vermeesteren, waar de bevolking zeer anti-Spaanschgezind is. Ja zelfs 't plan schijnt te bestaan om ook de Canarische eilanden te vermeesteren en den Spanjaard tot zelfs voor Cadix te komen bestoken en hem derhalve in drie werelddeelen zijn overmacht te doen ge voelen. Mc. Kinley sohijnt dergelijke plannen niet te hebben, maar de man wordt gedreven. Op Cuba wordt de toestand onhoudbaar. Te Havana werd het paleis reeds bestormd door menschen met broodsgebrek, en te Manzanillo stierven reeds eenige soldaten van honger. Doch ook de Amerikaansche vloot wandelt niet op rozen. Men zegt dat de Amerikanen voor Manila door de Spanjaarden in een hinderlaag zijn gelokt en thans reeds gebrek aan kolen en voedsel gevoelen, terwijl hun de middelen man- keeren om de forten te vermeesteren. De staat van beleg is afgekondigd in het district Carthagena. Achtduizend mijn werkera te Murese hielden oproerige be toogingen, maar werden uiteengejaagd. Zij waren op weg naar Carthagena. Verschei dene hunner werden gewond. De tweede reserve der Kanarische eilan den zal onder de wapens geroepen worden. Allertreurigst luiden de berichten uit Italië in verband met de gedrukte graan prijzen, de algemeene malaise, het broods gebrek onder de armen en de revolutionaire woelingen in dit land. Te Bagnacaballo, bij Ravenno, heeft het volk de straatlantarens stuk geslagen en de ruiten ingeworpen in het provinciale paleis. De troepen werden met steen worpen ontvangen, en schoten ten laat ste op het volk, zoodat twee mannen en een vrouw gedood, en 15 menschen ge wond werden. Ook te Piazenca moesten de soldaten vuren één doode en verschei den gewonden. Te Parma voerde de ca valerie een charge uit op het volk, velen zijn gearresteerd, maar het is er nog woe lig. Te Pesaro en Ascoli Picene nieuwe onlusten de troepen houden deze plaatsen bezet, evenals Salerno. Te Molfetta bij Bari zijn den eersten dag van de onlusten vijf menschen gedood, later stierf er nog een aan zijn wonden en anderen verkee- ren nog in levensgevaar. Twee burgers werden hier door het gepeupel vermoord. Ook te Palermo, Florence en Livorno zijn ongeregeldheden voorgekomen. Al deze opstootjes gaan onder de leus goed- kooper brood. 6 Mei '98. Benoemd met 1 Mei tot klerk der pos teryen en tegraphie 2e klasse G. H. van der Ploeg en J. L. M. Boot. Da kapitein Breeman commandant van het Algemeen Dapöt van Discipline te Viissingen, is benoemd tot Majoor Pro vinciaal Adjudant in Noord-Brabant. Hij zal te 's Hertogenbosch in garnizoen komen. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben gekozen tot rapporteurs over het leerplichtontwerp de heeren Kerdijk, Loh- man, Smidt, Dracker en Vermeulen. Den 19 Mei a. s. (Hemelsvaartsdag) hoopt het Nederlandsch Jongelingsverbond, in Tivoli te Utrecht zijn 45e Algem. Jaar vergadering te houden. Het Agendum bevat o. a. de volgende Referaten 1. Behoort een Christen in de comedie 2. De roeping van onze Ned. Jong. Ver. ten opzichte van de maatschappelijke be trekkingen van de leden van het Ned. Jong. Verb., gevolgd door mededeeliagen over het Bureau van Plaatsing. 3. Inhuldiging sfeesten. 4. Hoe wordt het vau Disfonds zoo po pulair als de persoon naar wien 't ge noemd is 5. Het al of niet nuttige van het royeeren van leden. 6. Het bereiken van jonge lieden uit hoogere standen. Muziek en Zang zullen tot veraange naming der vergaderingen medewerken. In de a vond verg., waarschijnlijk in de Domkerk en voor iedereen toegankelijk, zullen verschillende Sprekers het woord voeren. Op dienzelfden dag vergadert de Neder landsche Bond van Jongelingsvereenigin- gen op Gereformeerden Grondslag te Haar lem te houden in de groote zaal der Socië teit „Vereeniging", Lange Begynestraat, by de Groote Markt. Des voormiddags va» 101 uur huishoudelijke vergadering waarin o. m. aan de orde komen een voor stel om de Ringen van Geref. Jongelings- vereenigingen in de organisatie van den Bond op te nemen, en een voorstel tot het instellen van een bareau van infor matie ten behoeve van de leden der aan gesloten Vereenigingen. In de middagvergadering, van 2—4Vs uur spreekt o. a. de heer J. H. de Waal Malefijt, lid van de Tweede Kamer met het onderwerp „De beteekenis der inhul diging van H. M. de Koningin Wilhel- mina voor volk en jongelingschap", en in de openbare avondvergadering te 6 uur Ds. C. van Proo dij te Leiden. De bezoekers van den Bondsdag zallen tevens in de gelegenheid gesteld worden een bespeling van het beroemde orgel in de Sint Bavokerk bij te wonen en een bezoek te brengen aan het Haarlemsch stadhuis, om de kunstvoortbrengselen van het penseel van Frans Hals te bezichtigen. Nog herinneren wij dat 1 Juni „Jachin" en 2 Juni „Filippus" haar jaarvergadering houden zullen in de geref. kerk te Hee renveen. Des avonds half 8 spreekt prof. Lindeboom voor beide vereenigingen, (1 Juni) in genoemd kerkgebouw. Op de agenda van Jachin vinden wij o.a. 1. „Jachin" besluite tot het saamstellen van een bundel Zondagsschoolliederen. 2. Is het waar, dat de Zondagschool den invloed der Geref. Kerk op het volk breekt. 3' Hoe is weg te nemen het vooroor deel, dat bij vele Gereformeerden bestaat tegen de Zondagscholen? 4. Moet de Zondagschool direct de vor- miug tot lid der Kerk op het oog hebben? 5. Welke plaats moet het toepasselijk gedeelte innemen bij de vertelling op de Zondagsschool 6. Moet de Kerk als zoodanig zish niet het Zondagschoolonderwijs aantrekken 7. Wat zijn de vereischten in een Zon dagschoolonderwijzer. 8. Het christelijk lied in de Zondag school. 9. Het gebed op de Zondagschool. Terwijl de heer D. Mulder uit Zierikzee zal spreken over „Wat kan de Zondag school doen in betrekking tot den strijd tegen het socialisme Filippus zal o. a. 't volgende behandelen: „Filippus" verspreide bij de a. s. Kro ningsfeesten op ruime schaal tractaten. Referaten zullen geleverd worden over: De Dienst des Woords en de arbeid van „Filippus." (Inl. Ds. A. van Andel te Heerenveen) en De arbeid onder militairen. ('Inl. Ds. E. Krop veld te Waddings veen.) Invoer van vee in België Het Ned. Landb. Weekbl. deelt het volgende mede Volgens Le Patriateeen Belgisch blad heeft de minister vau landbouw, de heer De Bruijn te Termonde eene redevoering gehouden en teen ook gesproken over in voer van Nederlandsch vee in België. Hij zou daarbij medegedeeld hebben, dat het plan bestaat om weide vee (bétail maigre) uit Nederland in België toe te laten, na dat het aan de grenzen is in quarantaine gesteld. Deze maatregel zal een voorloo- pige zijn, in afwachting van een nader aan het departement uit te werken plan, dat eenmaal vastgesteld, een einde zal maken aan den tegenwoordigen toestand, Bruinisse. J. 1. Woensdagavond trad in de conferentiekamer alhier op de heer F. Stapel vertegenwoordiger van Port Arthur Land-Company, met eene lezing over Amerika in zijn geheel en meer bij zonder over de nieuwe Hollandsche neder zetting „Nederland" in Zuid- Oost Texas. Op eenvoudige wijze hield hij zijr.e voordracht, die door alle aanwezigen met groote belangstelling gevolgd werd. Nadat spreker had medegedeeld dat hij in 1890 op last van eene andere maatschappij naar Texas was gezonden om den toestand van den bodem en luchtgesteldheid te onder zoeken, schetste hij zijne kennismaking met den heer A. Kuipers vroeger te Steggerda (Friesland), woonachtig, doch thans weder in Amerika verblijvende, die de stichter der nieuwe kolonie kan ge noemd worden. De grond in Texas, zegt spreker, is zeer vruehtbaar hij heeft een bovenkost van 15 h 20 cM. teelaarde en daaronder volgt eene 20 a 30 voet roode of gele kleiaarde en kan niet alleen alle Neder landsche veldproducten voortbrengen, maar er kan ook met zeer goed succes tabak, katoen, rijst, suikerriet, bieten, amandelen en sinaasappelen verbouwd worden. De prijs van dien bouwgrond is thans nog f 125, per Hectare. Met schop of spade wordt er niet veel gewerkt. Het ploegen geschiedt met ossende bestuurder loopt niet achter den ploeg, maar zit er boven op en rijdt dus mee. De prairiewortels worden door deze bewerking gebroken en sterven, zoodat men er verder geen last van ondervindt. Door herhaalde bewerking wordt de oogst van jaar tot jaar beter. Onkruid tiert er ook welig, daarom wordt het zaad op rijen gezaaid om des te gemakkelijker het onkruid met de schof- felploeg te kunnen vernietigen. Alles geschiedt er haast machinaal, het geen veel zijn oorzaak vindt in te weinig levende arbeidskrachten. De weelderige plantengroei is behalve van de vruchtbaar heid van den bodem het gevolg van een buitengewoon gunstig klimaat. Winter is onbekend, van sneeuw en ijs is dus geen sprake. De overmatige warmte wordt ge temperd door de nabijheid der zee, vanwaar bijna altijd een verkoelende wind waait. Het land is bedekt met prairiegrat, dat hard is, maar door het gedurig maaien en het afvreten der koeien uitstekend wei land wordt. Waar het weiland niet, is afgeheind kan men ayn vee vrjj laten loopen. Kudden van 11000 runderen leopen soms bij elkaar. De runderen worden steeds gemerkt. Schapen zijn er ook goed te homden en brengen veel wol ep. De boter geldt er 60 a 70 cent, kaas f 3 per stuk, melk 12 a 18 cents de liter. Yleesch is heel goedkoop. Ieder kan dagelijks een flink stuk vleesch eten. Behalve Zuid-Oosteljjk Texas raadde spreker ook emigratie naar Arkansas aan, dat een rijken voorraad hoornen bezit. Dia boomen te vellen en het hout te verkeopen kan eok den weg openen tot een rjj k bestaan. Wie als boer naar de kolonie „Nederland" gaan wil moet minstens een kapitaal van f3000 bezitten. Een geduwd vakman kan met f800 k f 1000, een ongehuwd man met f200 kf 300 volstaan. Ambachtslieden dia hun vakmee8ter zjjn, kunnen er goed werk vinden en verdienen er goed geld, vooral tim merlieden en smeden.Ook visschers kunnen er goed den kost verdienen. Voor boerenknechts en dienstmeisjes is het er goed. De eersten kunnen er boven kost en inwoning 3 k 4 dollar per week verdienen, terwijl de laat- sten er goed loon ontvangen en ah zjj zindelijk zijn een goed huwelijk kunnen doen. Ten slotte zeide ZEd. dat er voer lui aards, drinkebroers of onesrlyke lieden geen plaats is, en raadde ieder, die hier geen bestaan vinden kan, aan eens goad te over wegen over eene emigratie, naar Z. O. Texas. Met een hartelyken dank aan de toehoor ders besloot de heer Stapel ejjne rade. Van de gelegenheid tot het wagen va» meerdere inlichtingen werd sleehta deor een landbouwer gebruik gemaakt. De vra gen betroffen hoofdzakelijk de te verbou wen gewassen in verband met de structuur van den bodem. (Ten overvloede melden wij dat 't plaat sen van een verslag omtrent deze mak geen bewijs van instemming onzerzijds beteekent. Wij herinnereu er bij dat ia Groningen zeer treurige berichten ontvan gen zijn van de Groningsche emigranten der companie, welke bleken bedrogen te zijn. Zij hadden „kat inden zak" gekocht. Men zij altoos voorzichtig. Red.) Coes. Gemeenteraadsvergadering Don derdagavond 8 uur. Tegenwoordig alle le den. Afwezig de burgemeester wegens ziekte. Voorzitter dhr. Ramondt. Inge. komen was o.a. een schrijven van den heer de la Fontaine Verwey dat hij ver lof bekomen heeft tot 15 Juni les te ge ven aan de H. B. S. in de Geschiedenis, en op 21 April in functie is getreden. Tot leden van 't stembureau werden be noemd de heeren Dicke, Buijse en v. d. Peijl, plaatsvervangende leden Coenen, v. d. Leeuw en Ochtman. Ingekomen een verzoek van wed. C. E. Massee om een stnk grond lang 54 en breed 8 M. in de Boudewijn de Witte straat van de gemeente te mogen koopen tot vergrooting van haar magazijn, B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken, aangezien door het plaatsen van gebeuwen aan genoemde straat de toegang naar dp stad zou worden bedorven eu 't plantsoen aldaar beschadigd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 1