KERKNIEUWS. SCHOOLNIEÜWS. RECHTSZAKEN lijke behandeling geen bezwaar, de urgen tie in aanmerking genomen. Alsnu stelt de heer de Waal voor aan houding tot de eerste vergadering in Mei. De heer Sprenger kan wel met het idee van den heer de Waal medegaan, maar hg zou niet bepaald de eerste vergaderiag in Mei willen genoemd zien. Hij stelt er prijs op dat de Voorzitter bij de beraad slagingen tegenwoordig zij en, is hij goed geinformeerd, dan zal dit in Mei het ge val niet zijn. Met het oog hierop oppert nu de heer Ileyse het denkbeeld om eene vergadering in Juni voor de behandeling te bepalen, met welk denkbeeld al de leden hun in stemming betuigden. Daarna wordt de behandeling der agenda voortgezet. VIII. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van verordeningen tot heffing en invordering van rechten voor htt gebruik of genot van sommige openbare gemeente werken of bezittingen der gemeente en van wege het gemeentebestuur verstrekte diensten. De voorgestelde vorordening wordt door den voorzitter artikelsgewijze behandeld, waarby alleen bij de punten 4, 6 en 8 discussie gevoerd wordt. Punt 4 aansluiting van riolen aan ge meenteriolen. Voorgesteld wordt f3 te heffen per vierkanten decimeter. De heer Boole zegt dat tegenwoordig geen vierkante riolen meer gelegd worden maar ronde, van pothuizen. Hij vindt der halve de benaming van vierkante decime ter niet goed en ook komt hem de prijs te hoog voor. De heer den Bouwmeester treedt hierover met den heer Koole in discussie. Zij worden het echter spoedig eens en wordt nu bepaald eene helling van 1 3 voor riolen van 10 centimeter middellijn met opklimming van 1 3 voor elke 10 centimeter meer, hetgeen zonder stemming wordt goedgekeurd. De heer Sprenger heeft bezwaar tegen het punt, hij geeft de voorkeur aan art. 3 der vigeerende verordening tenzij B. en W. eene belasting willen voorstellen als bedoeld in art. 240 litt. i der gemeentewet; Daar zijne meening moet de gemeente op eene andere wyze schadeloos gepteld wor den voor het verlies van circa f 1000 dat zij door aanneming van dit punt zal lijden. De heer den Bouwmeester brengt in het midden dat B. en W. het punt voorstelden om eene groote onbillijkheid weg te nemen juist tegenover hen die het minst kunnen betalen. Een voorstel van B. en W. als door den heer Sprenger bedoeld is niet te verwachten, omdat er onoverkomelijke be zwaren aan verbonden zijn. In omvraag gebracht wordt punt 4 daarop aangenomen met algemeene stemmen behal ve die des heeren E. Gr. Sprenger. Punt 5 bepaalt dat bij opgraving van gemeentegrond voor elke opening f 0.50 zal moeten betaald worden. De heer Koole vindt dit zeer hoeg, te meer nu volgens punt 8 bovendien nog f 0.05 zal moeten betaald worden voor eiken paal die in den grond gesiagen wordt. De heer den Bouwmeester antwoordt den heer Koole dat dit altijd zoo geweest is, zonder dat er aaumerking gemaakt wordt waarna punt 5 zonder stemming wordt goedgekeurd. In punt 8 wordt bepaald dat voor het plaatsen van eiken steigerpaal f0.05 zal Betaald worden. De heer Koole zou dit willen laten ver vallen omdat voor de gaten reeds f0.50 moet betaald worden, maar bij stemming wordt ook punt 8 aangenomen. Alleen de heeren Koole en Yerhage stemden tegen. De Voorzitter vraagt thans of de leden wenschen dat B. en VV. een voorstel doen tot heffing eener belasting als bedoeld bij art. 240 litt. i. der gemeentewet. De heer F. G. Sprenger en met hem de heer A. P. Snouck Hurgronje zouden het wel wenschelijk vinden. De laatste moest echter betwijfelen of de uitvoering wel mogelijk was. De heer W. J. Sprenger is tegen elke belasting die niet voorgesteld wordt bij het behandelen der begrooting, verleden jaar nog heeft men de ontworpen straatbelas ting zien vallen, en aan eene rioolbelasting voorspelt hij hetzelfde lot. De heer de Stoppelaar is van meening dat eene rioolbelasting onmogelyk is om de bezwaren er aan verbondengeheel Mid delburg zou onder den grond moeten onder zocht worden. Bij stemming wordt hierop uitgemaakt dat geen voorstel voor eene rioolbelasting van B. en W. verwacht wordt. Yoor de wen- schelijkheid eener zoodanige belasting stem den alleen de heeren F. Gr. Sprenger, W. H. Snouck Hurgronje, A. P. Snouck Hur gronje en Gratama. IX en X, Voorstellen van de Commissie voor de strafverordeningen lot wijziging der verordening van algemeene plaatselijke politte. In het eeiste voorstel wordt van art. 2'2d naar 112 b en c overgebracht voor schriften voor het loozen van water. De heer Brevet is van meening dat de voorschriften in art 22d te huib behooren, maar wordt bestreden door de heeren A. P. Snouck Hurgranje, den Bouwmeester en Schorer. De laatste merkt op dat het door de Commissie juist naar art. 112 is overgebracht omdat art. 22 alleen het oog heeft op nieuw te stichten gebouwen. Yerder wil de heer Brevet waar gespro ken wordt in de nieuwe redactie van B. en W., lezen „gemeenteraad". De heer de Stoppelaar acht dit niet noo- dig, de bevoegheid van B. en W, in deze is onbetwistbaar. De heer Schorer ziet in deze delegatie van macht ook geen tegenstrijdigheid met de beslissing van den Hoogeu Raad. In stemming gebracht wordt hierna het voorstel aangenomen. Tegen steuimeu de heeren Brevet en de Waal. Het tweede voors'el de.'commissie strekt om in verband met een adres van het Departement der Maalschappij tot nut van 't algemeen, art. 3 der verordening te wij zigen en te bepalen dat B. en W. bevoegd zijn de secreten van nieuw te stichten scholen en andere inrichtingen van open baar nut, wanneer de plaatselijke gesteld heid het gedoogt, te doen uitloezen in eenig riool dat met het riolennet in den rioolwatergang naar Veere uitloopende, in directe verbinding staat. De heer Koole vraagt of de secreten di rect zullen loopen op hst riool, dan wel eerst op een beerput, waarop de heer den Bouwmeester antwoordt direct op het riool. In dat geval vreest de heer Koole voor verstopping, maar de heer den Bouwmeester heeft hij de groote capaciteit der riolen hier niet de minste vrees voor. De heer Gratama vindt bet vreemd dat de commissie alleen spreekt van scholen en instellingen van openbaar nut. Hij doet het voorstel de bepaling ook toepas selijk te verklaren voor particulieren, des noods tegen betaling eener retributie. Hoof lzakelijk doet hg zijn voorstel omdat nog ee.i soortgelijk adres van den heer Koest hangende is. De Voorzitter zegt dat het adres van Koest weldra zal behandeld worden, tege lijk met eene aanvraag van d^-Coöperatieve Bouwvereeniging, waarop de heer Gratama zyn voorstel intrekt en de wijziging door de commissie voorgesteld zonder stemming wordt aangenomen. XI. Adres dr. J. C. Bolle c. s. be treffende het gebruik van prikkeldraad met advies van de commissie voor de strafver ordeningen. Zooals uit het verslag der vorige zitting blijkt acht die commissie een verbod tot gebruik van prikkeldraad niet doelmatig, doch wel gewenscht beperking, waar zulks mogelijk is. De heer Brevet verschilt van zienswijze met de commissie. Deze wil het plansoen beveiligen, hij daarentegen de menschen die van de wandelingen gebruik maken. Dientengevolge dient hg een voorstel in, dat de Raad zal verklaren dat prikkel draad gevaarlijk is en derhalve gelaste het weg te nemen overal waar het gevaar oplevert. De heer Koole is tegen het voorstel Brevet; vooral de jongens ontzien de wan delingen niet. De heer den Bouwmeester zegt dat er zonder prikkeldraad i,iets van de wande lingen terecht komtop plaatsen waar zulks kan heeft men geen prikkeldraad gebruikt, maar hout, steen en bandijzer, maar alles wordt vernield, alleen voor piikkeldraad heelt men ontzag. En om aan zijne woorden meer klem bij te zetten, toont hg een stuk bandijzer, zooals dit in de laatste paaschdagen vernield werd. De heer Gratama vraagt of reeds onge vallen hebben plaats gehad deor hei prik keldraad, ongevallen die dr. Bolle wellicht behandeld heeft, waarop de voorzitter ant woordt dat hem hiervan niets bekend is. De heer W. H. Snouck Hurgronje rekening houdende met den tegenwoordigen toestand der wandelingen en de baldadigheid der straatjeugd, acht het prikkeldraad zeer doelmatig en niet gevaarlijk en verklaart zich tegen het voorstel Brevet. Het voorstel wordt dan ook met alge meene stemmen (behalve die van de heeren Brevet en de Waal) verworpen en hiermede de conclusie der commissie goedgekeurd. XII. Adres van het bestuur der Chr. naai- en breischoolhoudende verzoek om gratis verstrekking van gas, met voorstel van B. en W. B. en W. zeggen in hun voorstel dat zij in de maand Januari bemerkten dat veel meer gas gebruikt werd dan noodig scheen. Zy lieten een tweeden meter plaatsen en het bestuar aanzeggen dat geen gratis gas meer zou geleverd worden. Met het oog op het nut der inrichting zouden zij echter het bestuur thans op zijn adres willen antwoorden, dat weder gratis gas zal geleverd worden, maar tot eene be perkte hoeveelheid van 1000 kub. Meter per jaar. De heer Schorer begrypt niet hoe B. en W. aan dat cijfer van 1000 kub. Meters komen, waarop de heer W. J. Sprenger antwoordt dat dit cijfer gegrond is op eene berekening hoeveel in normalen tijd verbruikt is. De heer Koole stelt voor het cijfer op 1300 kub. Meter te brengen. De heer den Bouwmeester acht 1000 meer dan voldoende. Sedert de meter geplaatst is, verminderde ook het verbruik van gas. De heer W. J. Sprenger brengt in het midden, dat het misbruik hoofdzakelijk er in bestond dat de leeraressen des avonds na schooltijd nog privaat-les gaven en hiervoor kan de gemeenie toch geen gas beschikbaar stellen. De heer Heyse vraagt, of aan het be stuur, toen men het vergunde van de school gebruik te maken, ook toezegging gedaan is om gratis gas te hebben, waarop de voorzitter ontkennend antwoordt. Nadat de heer Schorer verklaard had na al het gesprokene zich bij het cijfer van 1000 te kunnen neerleggen, omdat het later altijd kan verhoogd worden als het onvoldoende blijkt, trekt de heer Koole zijn voorstel in en wordt dat van B. en W. zonder stemming aangenomen. XIII. Voorstel van 3. en ff. ter rooi ing van 3 boomen op de turfkaai en van een boom bij het rozenperk op het Noord- bolwerk. Het voorstel wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. XIV. Wijziging gemeentebegrooting 1898. De door B. en W. voorgestelde wijzi- ging wordt zonder bespreking of stemming vastgesteld. XV. Adres van W. P. van Pagé hou dende verzoek om een stuk gemeentegrond aan de nieuwe Oostersche straat te mogen koopen met voorstel van B. en W. Dat voorstel strekt om op het adres af wijzend te beschikken daar de gemeente bij verkoop geen genoegzaam bijzonder belang heeft. Nadat de heer Schorer er op gewezen had dat het belang der gemeente volgens B. en W. hier niet in groote mate be trokken zijnde, hg het gewenscht zou ach ten tot verkoop over te gaan wijst de heer den Bouwmeester er op, dat het ongeraden is het stukje grond te verkoopen omdat er een goede uitgang voor de scholen H en I van te maken is en wordt het voorstel van B. en W. zonder stemming goedgekeurd. XVI. Adres van de hoofdcommissie voor de Kroningsfeesten om verhoogiag subsidie uit de gemeentekas met voorstel van B. en W. Het voorstel van B. en W. luidt af wijzend op het adres te beschikken. De heer W. H. Snouck Hurgronje zegt dat hg, afschoon de Voorzitter der Hoofd commissie ook hier tegenwoordig is, het op zich wil nemen om het verzoek dier commissie te steunen. De som wordt ge vraagd om het program geheel te kunnen uitvoeren. Zonder die som is een gondel- tocht, die een groot deel van den feestavond in beslag zou nemen, onmogelijk. De forn van f 1000 voor de feesten uitgetrokken is voor eene provinciale hoofdstad niet hoog en kon wel eene kleine vermeerde ring ondergaan. De heer Heyse is van meening dat, ver geleken met andeie grootere steden, de feestviering hier wel wat erg is opge schroefd. Als wij nog grooter subsidie vo teerden, zou die vermeerdering toch weer op de schouders der burgerij terecht ko men. Wil men feest vieren, men doe het uit vrijwillige bijdragen. De heer E. P. Schorer is het met den heer Heijse eens. Hij ook zegt dat het feest te veel wordt opgeschroefd, waartoe dient die groote verscheidenheid van ver makelijkheden en vooral een tweedaagsch feest, zijns inzieus kon zeer gevoegelijk Harer Majesteits plechtige inhuldiging in één dag gevierd worden. Het mocht den heer W. H. Snouck Hur gronje dan ook niet baten dat hij al het mogelijke deed om te bewijzen dat de festiviteiten niet te hoog waren opgeschroefd en alles zoo nauw mogelijk berekend, het voorstel van B. en W. werd met al gemeene stemmen, op de zijne na aange nomen. De zitting ging nu over in een met gesloten deuren. Na heropening der openbare zitting, deelde de voorzitter mede dat hij, krach tens een hem door den minister 'van Bin- nenlandsche Zaken verleend verlof, uit- stedig zou zijn ,van 6 Mei tot 15 Juni e. k., jwaarop de heer de Stoppelaar meenende dat de veorzitter op reis gaat tot herstel van gezondheid, de hoop uit spreekt hem in goede gezondheid te mogen terugzien. Hierna gaat de vergadering uiteen. Ned. Herv- Kerk. Beroepen te Oldeholtwolde ds. T. de Boer te Ureterpte Kage ds. A. v. Veen te Hiilegointe Nieuw Vosmeer ds. A. F. v. d. Scheer te Drempt. Bedankt voor Streefkerk door ds. J. Boss te Hendrik Ido Ambacht voor Dirksland door dr. H. Visscher te Delft; voor Garsthuizen door ds. J. Janse te Gasselternijeveen voor liozenburg door ds E. H. Jonkers te Zuid Beijerlaud. Geref. Kerken. Beroepen te Zaltbommel en te Gelder- malsen dr. J. Hania te Oosterbiernm. Acte examens L. O. Middelburg- Donderdag werden ge ëxamineerd 6 candidaten-onderwijzers. Ge slaagd de heeren C. J. Mels te Zuiddorpe, E. v. Menlenbroeck te Westdorpe, G. Meu- lenberg te 's Heer Arendskerke, K. A. Nederlof, H. J. Noordegraaf en J. v. Oosten allen te Middelburg, die heden Vrijdag ook allen slaagden voor gymnastiek. Voor de gymnastiek werdea gsex&ini- neerd 6 cand., gestaagd de heeren J. Kense te Middelburg, L. A. Laven te Scherpenisse, C. J. v. Leeuwe te Oostburg en G. F. Maris te Tholen. Heden Vrijdag werden geëxamineerd 6 cand. Geslaagd de hh. J. J. Oranje te Goes, J. J. Bliek te Middelburg, J. Sandee te VVolfertsdijk en J. v. Splunter te.... Stavenisse De heer J. M. Droogen- dijk alhier, die dezer dagen te Middelburg de onderwijzersacte behaalde, is tijdelijk aangesteld tot onderwijzer aan eeae -koste- looze school te Schiedam. Heden, rijdau, zijn veroordeeld wegens: het door schuld doen ontstaan van ge vaar voor hel verkeer door stoomvermogen over een spoorweg: J. V., 39 j., hvr. van P. d. V., spoorwegwachteres, 'sH.Areuds- kerke tot f 10 b. g. 10 d. h. mishandeling G. J. P., 18 j., voerman, Cadzand, tot 8 m. gev. straf, en P. R., 27 j., veldarbeider, 's Heerenhoek, tot 14 d. gev. straf, laatstgenoemde opposant van een op 5 November 11. tegen hem bij ver stek gewezen vonnis, waarbij hij toen voor genoemd feit werd veroordeeld tot 1 m. gev. straf, met vernietiging van dat vonnis. Vrijgesproken L. G., 20 j., boerenknecht Meliskerke bekl. van mishandeling. li. en v. A. hebben appèl aange- teekend tegen het vonnis van de Zierik- zeesche rechtbank waarbij zij wegens den bekenden paardendiefstal te OudVosmeer zijn veroordeeld tot 2 jaar tuchthuisstraf. Naspel van de Neerbosch-zaak 1 G. Vau Deth werd Dinsdag te Amster dam, na zijn aankomst nit Amerika, ge vangen genomen, ten einde drie vonnissen te ondergaan vau de rechtbanken te Am sterdam, Middelburg en Breda, wegens beleediging. Hij is in verzet gekomen tegen het vonnis van Amsterdam en voor- loopig ontslagen. Gisteren was zijn verzet-zaak aanhangig. De rechtbank bepaalde, dat de behandeling dezer zaak 12 Mei zal plaats hebben. Terneuzen. De uitslag der stemming voor een lid van dtn gemeenteraad is dat herstemming noodig is tusschen de heeren P. A. v. d.Velde (lib.) en J. P. v. Herp (ant). Aangesteld tot rijksveldwachter P. Kik, schipper en visscher te Bruinisse, standplaats Brouwershaven. Waarde. Eenige gestorvene hazen uit het jachtveld alhier zijn door een des kundige onderzocht, waarvan de uitslag is, dat haar dood niet moet worden gesteld op rekening van de kunstmeststoffen, zooals hier en elders werd vermoed. Biezelinge. Eergisteren hadden een drietal jongens de baldadigheid van het ijzeren hek, geplaatst rondom het kerkhof in Eversdijk, een groot aantal „koppen" af te slaan. Natuurlijk is proces-verbaal opgemaakt, en 't is te hopen, dat de daders, die bij de politie bekend zijn, eens voor beeldig gestraft mogan worden. Rilland. Zooals reeds eenigen tijd ge leden door ons vermeld werd was door de landbouwvereemging „Reijgersbergli" al hier besloten om van de één- en twééjarige paarden der leden op de zoogenaamde stoofweide van den heer burgemeester eene tentoonstelling te houden. Gisteren Woensdag 27 April had die tentoonstelling plaats. In 't geheel waren tegenwoordig 36 paarden verdeeld in 4 klassen namelijk: le klasse éénjarige hengsten en ruinen aantal 6, 2e id. éénjarige merriën aantal 10, 3e id. twééjarige hengsten en ruinen aantal 8, 4e id. tweejarige merriën aantal 12. Iu de eerste kla»se vielen de prijzen ten deel aan le prijs „Marnix", vos hengst van L. B. Bonte, prijs f 10 en premie f5. 2e pr. "Marnix", bruin id. van A. Goossens, prijs f 6. 3e pr. niet toegekend, dooh be schikbaar gesteld voor een andere klasse. In de tweede klasse werden bekroond le prijs „Bella", grijze merrie van L. B. Bonte, f 10. 2e pr. „Madame", zeem id. van C. G. Harrison, f6. 3e pr. „Sara", lichtbruin id. van J. Vogelaar, f3. De grijzen in de 3e klasse werden be haald door: le prijs „Willem", donker bruin ruin van A. Goossens, f10. 2e pr. „Graaf", brnine id. van J. Vogelaar f 6. 3e pr. „Pol", zwarte id. van J. A. de Jager f 3. In de vierde klasse kwamen in aanmer king: le prijs: „Sinet", rood schimmel van L. B. Bonte, prijs f 10 en premie f5. 2e pr, „Sophie", blauw grijs van dezelfde f6. 3e prblauwe merrie van A. Blok Cz. f 3. De in de eerste klasse ingehouden prijs viel ten deel aan de grijze merrie genaamd „Marie" van den heer C. van der Werff, f3. Een premie werd uitgeloofd voor den besten der één- en tweejarige ruinen en hengsten en tevens een premie voor de beste merrie, deze vielen zooals reeds vermeld, beide aan den heer L. B. Bonte ten deel. De weinige publiciteit in aanmerking genomen waren er nog al van buiten af nieuwsgierigen tegenwoordig, van verschil lende kanten waaronder ook nog eenige paardenkoopers uit Limburg en Noord- Beveland. Algemeen mag deze tentoonstelling als zeer goed geslaagd heeten. Onder de aan wezige paarden toch werden er aangetrof fen die gezien mochten worden, die zeer goed in alle opzichten voldeden. Het is dan ook te hopen dat het niet alleen bij deze proef blijve maar dat er een volgend jaar weder een dergelijke tentoonstelling moge gehouden worden, kon het zijn nog wat meer uitgebreider. Komt daar dan nog bij dat aan de zaak meer publiciteit worde gegeren dan lijdt bet geen twijfel of de Rillandsche paarden- tentoonstelling zal veel bezoekers krijgen. Ten slotte zij nog gemeld dat de keuringt- Commissie bestond uit de heeren Ch. Ha- rison Jr., A. Goossens, J. Vogelaar en T. M. Boot, terwyl de heer M. van der Vliet geheel gratis advies gaf en mede werking verleende. Te Oldeboorn hebben twee groote honden 14 lammeren verscheurd en ge deeltelijk verslonden, terwijl enkele zoo danig gehavend zijn, dat zij het leven er niet zullen afbrengen. Te Amsterdam had een meisje van 3 jaar een drankje van den dokter tegen kinkhoest ontvangen daar 't vergif be vatte was de moeder op 't hart gebonden zeer voorzichtig te zijn. In een onbewaakt oogenblik dronk echter toch nog de kleine het heele flescbje leeg en toen de moe der een oogenblik daarna in de kamer terugkeerde vond zij 't kind dood op den grond liggen. Wie zou, dit lezende, niet wenschen dat de Nederlandsche regeering aan een der hoogescholen een leerschool in de homoeopathic wilde verbinden. Te Warnsveld werd door iemand een zak vermist, waarin eenig geld bewaard was. De veldwachter Egthuizen deed on derzoek, en vernam, dat dienzelfden morgen een woonwagen aldaar was en dat men een man, die daarbij behoorde, iets van den weg had zien oprapen. Op deze aanwijzing ging de veldwachter terstond per rijwiel op weg en haalde nabij Voorst den wagen in. De man, die van plan scheen geweest te zyn het gevondene te behonden, gaf hierop den schat terug. Het nut van rijwielen voor de politie is bij deze gelegenheid opnieuw gebleken. Te Rotterdam heeft eergistermiddag tegen tweeën een hevig onweder gewoed, gepaard met hevige stortsegen. Hier en daar w rden str-ten blank gezet. De bliksem sloeg met een ontzettend zwaren slag in by den Heer Jungerhans, in galanterieën, op de Leuvenhaven. Men zag bg den slag eenige bonken vuur vallen. Later bleek, dat de bliksem een hand van het beeld, datap het huis staat, afgeslagen en daar teven een pvrtij dakpannen vernield had. Van dit huis plantte de bliksem zicb langs de Vischmarkt voort en nam een streep cemsnt mede. Eenigen personen, die onder de kap van de Vischmarkt schuilden, sloegen de stukken rakelings het lichaam. Te Schagerbrug had Woensdag nacht een bakker het ongeluk met een petroleumlamp te vallen, waardoor een hoop takkebossen door het brandende vocht werd aangetast. Wel poogde hij onmid dellijk den brand met een emmer water te blusschen, doch de vlam vond in het droge hout zulk een welkom voedsel, dat in weinig ty ds het geheele perceel in lich terlaaie stond. De bewoners hadden nau welijks den tijd het vee te redden. Weldra stonden links en rechts van de bakkerij de belendende gebouwen in brand. Zoo verbrandden in 't geheel 13 groote woningen, waaronder twee groote koffie huizen en een boerderij, en overal konden de bewoners slechts met moeite hun wo ning verlatenwant de felle wind had in minder dan geen tijd den geheelen omtrek in vlam gezet. In de eerst aan gestoken panden kon niets van den inboe del of de aanwezige goederen gered wor de. i. En op de boerderij, ofschoon alle pogingen werden aangewend om het vee te redden, kwamen toeh nog twee koeien en twee kalveren, benevens een paard in de vlammen om. Van het geredde vee bekwamen enkele koeien deerlijke brand wonden. Ook de eigenaar der boerderg. Reeds lagen zeven woningen in puin en nog had geen der verbijsterde bewoners er aan gedacht om te fiets om hulp te ylen in de naburige dorpen. Gelukkig kwam eindelijk het 10 jarig zoontje van den rijksontvanger op het idee om't te Schagen te gaan zeggen. Weldra klepte daar de brandklok en kwam van alle kanten hnlp aanrennen. Toch waren inmiddels nog twee woningen vernield en kon men niet beletten dat er nog vier in de aseh ge legd werden. Ook de brug die de beide buurten verbindt, raakte gedeeltelijk in brand, doch 't gelukte de brandende deelen weg te kappen, zoodat de toegang van weerszijden vrij bleef. In 't geheel zijn 16 gezinnen samen 71 personen sterk, van have en dak beroofd, terwgl ook de gebou wen en pakhuizen van een brandstoffen- handelaar door het vuur verteerd werden. Te Echteld (Gelderland) is een der grootste boerderijen, welke omstreeks 3 jaren geleden geheel afbrandde, maar groo ter dan te voren werd herbouwd, Woens. dagmiddag opnieuw een prooi der vlammen geworden. Drie paarden en eenige varkens zijn omgekomen in een schuur, welke even als het woonhuis en de andere bijgebouwen geheel werden vernield. Te Winterswijk zijn door een onbe kende oorzaak twee woningen van een steenkolenhandelaar geheel uitgebrand. On geveer 4 jaar geleden zijn deze perceelen ook door brand vernield. Een veelbelovende knaap. Te Utrecht had een vrouw, zeker wel wetende welk vleesch zij in de kuip had, haar 13 jarigen zoon in de voorkamer opgesloten met een mooi boek bij zich haar man was naar zijn werk en zij moest een boodschap gaan doen. Het jongere broertje had zij in de huiskamer achtergelaten. De 13-jarige bad zijn moeder beloofd rnstig te zullen blijven, de opsluiting had met zgn goed vinden plaats. Doeh nauwelijks was de moeder weg of de knaap vergeet zgn belofte, begint geweldig tegen de deur te trappen en steekt teu slotte in zijn bal- oorigheid de kleeren zijner ouders in brand, welke achter een gordijn verborgen in de kamer hingen. Het zien der vlam;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2