NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 90. I» Sttftttfttd 30 Hptif. itnaafftfe $aatpn& VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Buitenlandsch Overzicht. DE OORLOC. Goes. Woensdagavond werd in het gebouw der Chr. Jong. Yer. alhier een vergadering gehouden van het bestuur der Halve-Stuiversvereeniging, ter verzorging van on- en minvermogende lijders, in de stichtingen van de Christelijke Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem en te Heemstede. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cents Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ÜUi Het voorstel Lohman om 't ontwerp „leer plicht" wijl 't nieuw ie en nog niet rijp, voor onbepaalden tijd ter zijde te leggen, Werd met 44 tegen 22 stemmen verworpen. ï)e antirevolutionairen stemden voor. Een twaalftal Roomschen, zeker uit, wat Bismarck noemen zou, een zekere overmaat van mannelijke zelfstandigheid, .stemden tegen 't voorstel. Terecht merkt de N e d e r 1. op dat dit voorstel zou zijn aangenomen geworden, indien zij hadden voor gestemd. Zoo gaat 't wanneer men niet op eene party rekenen kan. Een eenvoudig kiezer ziet dit wel. En vooral waar het een ontwerp geldt als dat op den leerplicht; waartegen 't vrijheidsgevoel zich zoo luide verzet en van welks aanneming de stillere gemoederen een hernieuwden schoolstrijd vreezen, waar bij die welke Kappeyne's schoolwet in 't leven riep, zal blyken, slechts kinderspel geweest te zyn. De liberale pers exploiteert met genoe gen een opmerking van „een R. K. on- derwijzer" in Het Handelsblad de R. K. onderwijzer zegt echter zijn naam niet! dat „mochten de schoolopzieners en de onderwyzers hun stem eens uitbrengen over het noodig -of «nnoodig van leer plicht, hun getal (zeer groot) zou zyn". Daar wij de opmerking beamen en osk voor leerplicht zyn, kan men er ods ad vies gerust by noemen. Op dit punt zyn haast alle menschen 'teens, en is derhalve van „opmerking verdienen" geen sprake. Een andere vraag is echterhoe wil men leerplicht, en beantwoordt het ontwerp aan dit ideaal En daarop zal met name de „Vereeniging van Christelijke Onderwijzers en Onder wijzeressen" op 31 Mei a. s. naar wy vertrouwen met verpletterende meerderheid het navolgende antwoord geven, door het Hoofdbestuur voorgesteld (Zie correspon dentieblad no. 31) „De Algemeene Vergadering der Veree niging voor Christelyke Onderwyzers, enz. verklaart zich tegen het ingediende Wets ontwerp op den Leerplicht, als ingrijpende in de souvereiniteit in eigen kring in casu het huisgezin als in meer dan één opzioht onpaedagogisch als den bij zonderen onderwijzer nieuwe lasten opleggende als verzwarende den financiëelen druk, waaronder nu reeds het by zonder onder wijs gebukt gaat". Het Centrum dat zyn geestverwanten die voor leerplicht zyn „welmeenende katho lieken" noemt, wete dan hiertegenover het oordeel van welmeenende antirevolutio nairen, wier oordeel toch ook wel eenige „opmerking verdient" rr Heden 29 April, sterfdag van M. Adr. Zoon de Ruyter herinnert aan onderstaand vers van Heije dat op sommige scholen gezongen wordt. Ik zing er al van een Ruyter koen, Maar niet van een ruiter te paard Toch v\ as hjj wal Engelsche dravers te gauw, Hij maakte wel Franschen vervaard. Hij reed er al op xijn houten ros De zee in een ommezien rond, En landen en stranden ze beelden voor Ut ros, Als 'tbrieschte met koperen mond. En wie niet snel ter zyde sprong, En wie voor Oud-Holla.id niet boog, Dien sloeg er dat ros met zyn hoef, dat het (bloed Uit neus en uit ooren hem vloog. Toen was nog ons land zoo stouten vry, Toen was het zoo krachtig en groot Maar 't ros werd al zachtjes vernageld en (oud, De Ruyter, De Ruyter is dood Och, Vlissingen Michiel, Ruyter koen, Wy pantseren nu wel ons paard, Maar wanneer zal 't draven en brieschen op (zee, Als toen Gij er ruiter op waart Weinig nieuws. Eu dat weinige is nog van weinig beduidenis, tegenstrijdig of min betrouwbaar. Een ding schijnt vast te staan dat de Amerikaansche staatslieden rekenen op een oorlog die in drie maanden niet afloopen zal. bingley, een der best ingewijden, sprak in de jongste vergadering van 't Congres als zyn meening uit dat wat men nu doen ging, men goed moest doen. Hoe volledi ger, zoo sprak hij, de aanvallende en ver dedigende maatregelen genomen worden, hoe spoediger 'tuit zal zyn. De vaderlandslievende geestdrift blijft steeds toenemen. Er schijnen al meer vrijwilligers te zyn aangemeld dan er noodig zyn. De millionairs lieten zich niet onbetuigd met hunne giften. Een dochter van den spoorwegkoning Gould schonk honderddui zend dollars voor liefdadige doeleinden en zegde nog meer toe voor 't geval dit noodig mocht zyn. De 125 duizend vrywilligers door den president opgeroepen, zullen worden ge vestigd te Moutauk Point, Long Island, New-London en eenige punten in de mid- denstaten. Dodge krijgt bevel over het •erste-, Wilson over het tweede-, Wheeler over het derde corps. Terwijl de marine éen Cubaansche ha ven in bezit neemt om daar troepen en levensmiddelen te ontschepen, zal de vloot op een verwijderd punt van Cuba manoeu vres uitvoeren. Aan de departementen van oorlog en marine is men het omtrent het veldtochtplan nog lang niet eens. Ware Spanje een flinke natie met genoegzaam vertrouwen, medewerking, materieel, zelf vertrouwen en voorkomendheid, Amerika zou 't op dit oogenblik hard te verant woorden hebben. Immers niets schijnt gereed. Kolonel Cody (Buffalo Bill) is te Key- West aangekomen, met zyn troep Indianen en cowboys en zal deel uitmaken van de expeditie, welke de Cubaansche opstande lingen van levensmiddelen moet voorzien. be Amerikaansche monitor Terror maakte het Spaansche stoomschip Guido buit, van Liverpool naar Havana bestemd, met een lading levensmiddelen en geld voor de Spaansche troepen. Het schip meet 2600 ton, de waarde van schip en lading wordt geschat op honderdduizend dollars. 29 April '98. Wy herinneren de lezers aan de nieuwe regeling der Spoorwegen Zomerdienst op de achterzijde van ons blad. Gelijk men zien zal is in de uren van vertrek en aankomst weinig of geen verandering ge komen. GentTerneuzen heeft er een trein bij. Door dhr. P. W. Quist die in het laatst der vorige maand het initiatief nam tot het oprichten zulk eener vereeniging werd medegedeeld dat ze reeds telt 62 gewone leden en 7 leden-collectanten, welke laatsten samen het bestuur vormen. Uit deze wer den aangewezen om voorloopig te fungeeren, als Pres. P. W. Quist, als Secr. B. Verboom en als Penn. J. A. Steketee. De 4 andere collectanten zyn J. A. Flink, L. H. A. Irenks, mej. J. Reijnhouten mej. S. Bar bier. Deze Dameu worden hier genoemd opdat zij die nog lid wenschen te worden van een vereeniging die zich ten doel stelt om oagelukkigen als lijders aan boven genoemde vreeselijke ziekte zyn, zooveel mogelijk te helpen, zouden weten bij wie ze zich daarvoor kunnen aanmelden. Binnenkort hopen wy nog een en ander omtrent genoemde inrichtingen mede te deelen. Aan A. E. de Badta is, op zyn ver zoek met 1 Mei a. s., eervol ontslag ver leend als plaatsvervangend dijkgraaf van den Nieuwerhavenpolder, Zeeland. Met 1 Mei a. s. zyn in Zeeland ver plaatst de kommiezen by 'a rijks belastingen: J. A. van Hoeve, 2e kl., van Terneuzen naar Tholen, M. C. Commelin, le, van Aardenburg naar Terneuzen en A. J. W. Korff, 3e, van Aardenburg naar Zuiddorpe. Ingetrokken zijn de verplaatsingen van de kommiezenJ. P. van Oost, le kl., van Ellewoutsdijk naar Hocdekenskerke S. A. Iburg, le, van Hoedekenskerke naar EllewoutsdijkM. C. Commelin, le, van Aardenburg naar Hoedekenskerke P. Ver- sluijs, 2e, van Hoedekenskerke naar Tholen en F. Remery, 3e, van Aardenburg naar Zuiddorpe. M. C. Vergadering van den Middelburgschen Gemeenteraad van 27 April '98. Afwezig de heeren van Dunné, van der Ree en van der Swalme met kennisgeving, terwyl de heer Verhage eerst bij de be handeling van punt III der aganda ter vergadering verschijnt. Na lezing |en vaststelling der notulen van de laatste zitting, stelt de Voorzitter conform die agenda, aan de orde I. Ingekomen stukken, als: a. missiven van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van vroeger geno men besluiten b. missive van Mevrouw de Wed- Epkema, houdende bericht van het over ly den van haren echtgenoot c. een adres van J. Schotsman, onder wyzer aan school i, wegens zijne benoe ming te Rotterdam een eervol ontslag ver zoekende tegen 16 Juni aanstaande d. een adres van D. Alewijnse Sz. met hezwaren tegen zijne indeeling bij de brandweer op grond van lichaamsgebreken e. eene missive jvan het bestuur der Ambachtsschool met bericht |dat de heer Koole, zitting hebbende als lid van den Raad, aan de beurt van aftreding is en met verzoek een dubbeltal in te zenden ter voorziening in de vacature f. een "adres van de Hoofdcommissie voor de Kroningsfeesten om op het Molen water Jtydens de feesten vergunning to geven tot het plaatsen van ververschings- tenten, welke vergunning zou kunnen ver leend worden aan den meestbiedende en waarvan de opbrengst zou kunnen strekken tot sty ving van den post op de begrooting voor de festiviteiten uitgetrokken. De punten sub a en b worden voor kennisgeving aangenomen dat sub c, reeds verzonden aan de Commissie van toezicht op het lager onderwijs, tot nader aange houden dat sub d gerenvoieerd naar B. en W. om advies; dat sub e zal in de eerstvolgende ^zitting behandeld worden, terwyl dat sub in onmiddellijke behan deling genomen, de g .edkeuring der ver gadering verwierf, nadat door den Voor zitter, op eene vraag van den heer Koole of aan de te verleenen vergunning ook vergunning Verbonden was, in ontkennenden zin was beantwoord. II. Uitloting obligation gemeent'.schuld. Uitgeloot worden- van de geconverteerde leening Tam 5 pCt. negen obligatiën als: 18, 87 gespl., 124, 153, 191, 253, 309, 370 en 451 gespl.en van de 3 pCts. leening van 1895 zes obligatiën als: 24,133, 189, 223, 294 en 414. III. Benoeming van stembureaux voor de stemming (17 Juni 1898) en voor dv eventueel noodige herstemming (29 Juni '98) ter verkiezing van leden voor de Provinciale staten van Zeeland. De bureaux worden gevormd als volgt Voor de stemming op 17 Juni 1898:1e district voorzitter Mr. A. P. Snouck Hur- gronje, plaatsvervanger de heer J. H. C. Heyse, leden, daartoe benoemden buiten den Raad2e district (hoofdstembureau waarvan de Burgemeester voorzitter is) plaatsvervangend voorzitter de heer W. J. Sprenger, leden de heeren E. P. Schorer en A. van der Swalme 3e district voor zitter de heer J. C. de Waal, plaatsver vanger de heer H. P. van de Ree, leden daartoe benoemden buiten den Raad voor de eventueel noodige herstemming op 29 Juni 1898 le district, voorzitter de heer K. W. Brevet, plaatsvervanger de heer S. Gratama, leden daartoe be noemden buiten den Raad2e district (hoofdstembureau waarvan de Burgemees ter voorzitter is) plaatsvervangend voor zitter de heer W. J. Sprenger, leden de heeren W. J, J. Koole en L. K. van der Harst3e district voorzitter de heer C. Verhage, plaatsvervanger de heer J. F. van Dunné, leden, daartoe benoemden bui ten den Raad. IV. Benoeming van leden en plaatsver vangende leden buiten den gemeenteraad van stembureaux voor eventueel noodige stemmingen en herstemmingen van 15 Hei 1898 tot en met II Hei 1899 ter verkiezing van leden van de tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den Gemeente raad. Benoemd worden lo. voor de verkiezingen van leden van de Tweede Kamer en van de Pro vinciale Staten de heeren mr. F. N van der Bilt, Jhr. C. J. J. A. van Teylingen, mr. F. J. Sprenger, D. Hildernisse, P. A. Verhulst, M. Fokker, Ph. Boudewijnse, P. Pouwer Azn. J. J. Th. Evers, P. Dumon Tak, J. W. de Raad, A. Meeuse, M. W. Hilderniase, P. W. H. de Kan, C. A. H. Billerbeck, F. A. Frederiks, D. J. Dronkers, J. C. Frederiks, H. F. van den Oudendijk Pieterse, mr. A. A. de Veer, H. W. J. Callenfels, C. H. J. van Bent- hem Jutting, D. G. Kröber, P. Polvliet, K. Turk en W. Hioolen 2o. vóór de verkiezingen van leden van den Gemeenteraad: le district, de heeren P. Boudewijnse, Jhr. F. H. P. J. Gevers, P. J. de Kruijter, A. A. Mes Gzn. M. de Mol, W. A. de Rijcke, M. D. Boasson. H. Y. Haccou, W. P. Haman en M. C. Jeras; 2e district, de heeren G. O. Altorffer, W. P. de Back, A. W. Ber denis van Berlekom, Mr. C. de Witt Ha mer, C. J. Hondius, J. A. Frank, Jhr. A. A. van Teylingen, J. Appel, F. A. Boasson en P. L. de Bruynè 3e district, de heeren J. B. Giljam, J. Hasang, J. Belderok, C. de Broekert, P. J. de Broe- kert, J. H. Snijders, C. van der Bent, Iz. Jongepier, D. L. Broeder en P. J. Geill. V. Kohier plaatselijke directe belasting op de inkomsten voor 1898. Dit kohier wordt zonder discussie of stemming vastgesteld tot een bedrag van f 100803.90. VI. Af- en overschrijving begrooting schutterij voor 1897. De voorgestelde af- en overschryving wordt zonder discussie of hoofdelijke stem ming aangenomen. VII. Wijziging begrooting godshuizen 1897. Da wijziging wordt zonder bemerking goedgekeurd. Afwijkende van de agenda, deelt de Voorzitter thans maas dat hij van zes raadsleden (de heeren van Dunné, van der Harst, Gratama, Brevet, Verhage en Heijse) heeft ontvangen een vertrouwelijk schrij ven, gericht aan den Raad en van den volgen den inhoud: „De ondergeteekenden, leden van den Raad te Middelburg, vinden in het on langs gedane aanbod van de „Imperial" en de daardoor bekend geworden feiten en gegevens aanleiding, aan hunne medeleden het volgende in overweging te geven lo om den gasprijs te verlagenen 2o om 't beheer en de leiding der ge meente-gasfabriek aan eene bijzondere commissie op te dragen, die door den Raad uit zyn midden gekoz.en wordt. Voor het eerste pleit èn de overweging, dat de gasprys bij de meeste andere ge meente-gasfabrieken aanmerkelijk lager is, èn niet minder de wetenschap, waartoe wy geraakt zijn, zoo door verstrekte gegevens als door gedane onderzoekingen, dat de geldelijke toestand onzer fabriek, dank zij de belangrijke door haar behaalde winsten, zeer gunstig is. Indien men uit de gemeenteverslagen het cijfer opdiept, dat de gasfabriek met de onmiddellijk aangebrachte verbeterin gen en vernieuwingen by overneming ge kost heeft, indien men daarover eene rente berekent van vijf ten honderd in het jaar en dat bedrag telken jare vermindert met het winstcijfer van het laatst afgesloten dienstjaar, maar ook anderzijds vermeerdert met de kosten der telken jare aange brachte verbeteringen en vernieuwingen, waarover ook vijf ten honderd rente is berekend van af het tijdstip van betaling, dan komt men tot de slotsom, dat de gas fabriek op ultimo December 1896 nog te boek stond voor een bedrag van f 99866.99». Maakt men echter de rekening op uit de jaarlijksche afzonderlijke rekeningen van de gasfabrieken en behandelt men die op dezelfde wijze als boven werd aangegeven, dan wordt de toestand eenigszine andere en komt men tot de slotsom, dat de gas fabriek ep 31 December 1896 te boek stond voor een bedrag van f78558.67'. Verschil van beide cijfers is reeds daar uit verklaarbaar, dat by de rekeningen van de gasfabriek alleen die kosten voor nieuwe werken zyn epgenomen die niet uit de exploitatie konden gedekt worden, waarvoor dus de gemeente met nieawe voorschotten moest tegemoet komen, terwyl uit de gemeenteverslagen zyn uitgetrokken al de vernieuwingen en verbeteringen, waartoe door den Raad machtiging werd verleend, maar het groote verschil ligt toch daarin dat rekening is gehouden met eene leening van November 1892, groot f 85000, die ten deele strekte tot terug gaaf van tijdelijke voorschotten van kas geld, die de gemeente aan de gaseommissie de ed. Nu valt het zeker isder in het oog, dat zoowel bij het eene als by het andero cijfer een gasprys van 8Vs cent volstrekt niet gerechtvaardigd is. Dat de gemeente als exploitant geen geschenk aan de gasverbruikers behoeft te geven, erkennen wy ten volle, maar zyn ook evenzeer overtuigd, dat het niet aangaat de gasverbruikers ten bate van de gemeentekas te exploiteeren op de w^jae als zulks nu geschiedt. Hoeveel die verlaging zou moeten be dragen, wenschen wy over te laten aan de prudentie eener gaseommissie, zoo de meerderheid van den Raad met de meer derheid der onderteekenaren (want op dit punt zyn wy niet eenstemmig) die zou willen instellen. Die meerderheid onzerzijds meent, dat met het oog op den omvang rijken arbeid van het dagelijksch bestuur, in aanmerking genomen de eigenaardige taak eener gaseommissie, rekening hou dende met de elders opgedane ervaring, de instelling eener bij zondere gaseommissie hoogelyk gewenscht is, wat ook desbe treffende hier vroeger zij voorgevallen en geoordeeld. Mocht de Raad daartoe niet genegen zyn, dan stellen wy U voor om B. en W. uit te npodigen eene verlaging van den gasprys in overweging te nemen." Tegelijk hebben onderteekenalen van bo venstaand schrijven den Voorzitter ver zocht het onderwerp te behandelen in eene openbare of besloten zitting, al naar mate hem, Voorzitter, zou goeddunken. Deze meende echter dat het onderwerp wel in het openbaar kon behandeld wor den en ook geen der leden vroeg zitting met gesloten deuren. De heer de Stoppelaar merkt op dat het onderwerp niet op de agenda voor komt, en meent dat uitstel van behande ling met het oog op de afwezige leden gewenscht kan zijn. De Voorzitter zijnerzijds ziet in dade-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 1