KSRKNliüwi! SCHOOLNiSUWS. RECHTSZAKEN. Buenavpnture^ortvttg en terecht be stempelen als zeeroof, en als een oorlogs verklaring metterdaad beschouwen, hebben nu op hun beurt een Amerikaansch schip, voerende 160,000 bushels koren, gaande van San Francisco naar Liverpool en Shenandoa heetende, veroverd. Dat de Amerikaar.sche pers lijdt aan groote opwinding, is te begrijpen. Een der bladen loofde 500 dollars uit voor de eerste Spaansche vlag. Een ander stelde duizend dollars op het hoofd van generaal Weyler. Weer een ander bood de fabelachtig geringe som van 1000 dollars aao hem, die een hel- sche machine uitvindt, waarmede al de Spanjaarden in stukken en brokken ge slagen worden Een der millionaire, William Astor dian ier heeft een werfdepot gsvestigd in een der straten van New-York, en zal^ met een hulpcorps op eigen gelegenheid 't Aineri- kaansche leger komen versterken. Hoe staat het nu met de sterkte der vloten van beide natiën Spanje bezit 3 slagschepen; 9 gepant serde en 8 ongepantserde kruisers2 sloe pen, 1 aviso; 11 torpedokanonneerbooten, 6 torpedojagers, 24 torpedobooten 91 ka- nonneerbooten en 21 transportschepen. Amerika bezit 5 slagschepen 2 gepant- sërde kruisers 6 kustverdedigers 13 mo nitors 1 ramschip, 18 kruisers met ge pantserd dek 8 ongepantserde kruisers8 korvetten 1 aviso 9 kanonneerbooten 4 torpedojagers, 25 torpedobooten en ver scheidene gewapende transportschepen. Men heeft tegenover elkander het Spaan sche en het Amerikaansche vliegend eska der de Spaansche en de Amerikaansche vloot in de Cubaansche waterenen de Spaansche en Amerikaansche vloot in het verre Oosten bij Hampton Roads Virginië). De Amerikaansche regeering besloot al tot blokkeering van Cuba. Een aanval op Havana, de hoofdstad zal anders niet gemakkelijk zijn. Aan den ingang der haven toch staan 70 stukken modern geschut op aarden wallen en het fo.t Mono, wel is waar van antieken bouw, is in zijn kazematten van uitstekend geschut voorzien. Dit betreft de noordzijde, terwijl de oostzijde zeer bergachtig is. Aan de zaidzijde ligt het arsenaal, terwijl de toegang beschermd wordt door onderzee- sche mijnen. Aan de westzijde eindelijk zijn sterke batterijen. De haven bezit een groot dry vend dok dat elk oorlogsschip kau •opnemen. Om de forten tot. zwijgen te brengen zullen reusachtige oorlogsschepen noodig zijn. En al gelukt 'tdan nog hebben de Amerikanen nog twee moorddadige vijanden in 't Spaanschgezinde deel der bevolking en 't klimaat. Ter andere zijde heeft Spanje een kwade taak, dewijl het in eigen boezem den si rijd met de opstandelingen te voeren heeft, welke natuurlijk door de Amerikanen ruimschoots van oorlogsmateriaal en levens middelen zullen voorzien worden. Wanneer deze naar het westen voorwaarts dringen, zullen zij de positie van Spanje in de provinciën Havana en Matanzas zeer be moeilijken. Dit beneemt naiuurlijk aan de Spanjaarden het zoo noodige kostelijke zelfvertrouwen hetwelk de Amerikanen bezielt. Men zegt dat de Europeesohe mogend heden, Engeland uitgezonderd, op Spanje's hand zijn. Laten zij nu door het kwade voorbeeld tegenover Turkije en Grieken land geleerd, een flinke houding aannemen, het bloedvergieten voorkomen, den Amen- kaan langs diplomatieken weg trachten te dwingen zijn hand uit het wespennest te houden en tevens aan de gruwelijke moord- en doodtooneelen op Cuba een eina maken. Helaas, zij schijnen zooveel onder elkander te doen en in eigen land te redderen hebben, dat zij aan inmenging wel niet denken zullen. De verdediging van uit het fort Morra blijkt overigens slecht ingezet. Zaterdag avond zijn van daar tien schoten op 't Ame rikaansch eskader gericht, zonder echter doel te treffen. De Amerikanen antwoordden niet. Gisteren Zondag werd nog een buitge maakte Spaansche boot met katoen geladen te Key West binnengebracht. Key West ligt op slechts dertig uren gaans van Havana, en dus heeft de Ame rikaansche vloot het voordeel van een operaue-basis zeer nabij, waar ze haar ammunitie- en kolenvoorraad telkens kan aanvullen. In vorige eeuwen was Key- West een zeerooversbroeinest, thans is het een bloeiende stal met een bijna tropisch klimaat en 20 duizend zielen, waaronder vele Cubanen die van de sigarenfabricatie le^en. De haven, door het fort Tailor (op een klein eiland gelegen) gedekt, is sinds vele jaren een oorlogshaven der linie met groote arsenalen, enz. Men schijnt zich in Amerika ongerust te maken over het lot van de Harvard vroeger Paris, de groote mailboot der Amerikaansche lijn, die door de regeering te Washington als hulpkrniser wordt in gericht. Vrijdagmiddag vertrok zij met 136 passagiers, onder het gejuich der me nigte en onder de tonen van bat Yankee- Doodle nit Soutkampton met een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal, en nu zegt men dat deze boot, spijt hare welvarend heid, door een Spaanschen kruiser is ge- 1 De Spaansche regeering heeft esn mani fest uitgegeven, waarin zij uitspreekt dat zij ofschoon Spanje niet is aangesloten bij de Parijsche verklaring van 1856, de beginselen van die verklaring zal eerbie digen, ook wat betreft 'j volkenrecht. Ten opzichte der kaapvaart alleen, welke bij bovengenoemde verklaring van 1856 was opgeheven, behoudt zij zich echter alle mogelijke vrijheden voor. De regeeriug heeft verschillende regelen vastgesteld, o. a. dat de onzijdige vlag vijandelijke lading, behalve oorlogscontra- baude moet geacht te worden te dekken, deze mag dus niet in beslag genomen. De regeering behoudt zich het recht voor om kaperbrieven uit te geven en zal een samenwerking organiseeren van schepen der koopvaardijvloot en hulpkruisers der krijgsvloot om vijandelijke schepen, oor logscontrabande inhoudende, te vervolgen, en 't recht van visitatie in volle zee uit te oefenen. Als oorlogscontrabaade wordt beschouwd: kanonnen, geweren, wapenen, enz.; machines voor schepen. De Amerikanen maken zich echter over het besluit in zake het niet opheffen der kaapvaart niet beangst; overtuigd als zij zijn dat handeldrijvende mogendheden de uitoefening der kaapvaart toch niet zullen dulden. Amerika heeft plan om op Hawaï een kolenstation te vestigen met behoorlijke bescherming. 25 April '98. Onze koninginnen hebben te Cannes een bezoek afgelegd bij de hertogin van Albany. Heden Maandag begaven zij zich naar Nizza om Koningin Victoiia te be groeten. Omtrent het asyl van den heer v. Petegem voor drankzuchtigen te Veendam schrijft de Tel. onder meer het volgende. Op dit oogenblik zijn een tiental pa tiënten aanwezig, en wel zeven mannen en drie vrouwen, terwijl reeds tal van dronkaards genezen het Tehuis hebben verlaten. De behandeling komt op 't vol gende neer. De dronkaard wordt door een zijner familieleden gebracht en dan dade lijk als huisgenoot beschouwd en geheel als zoodanig behandeld. Hij krijgt niet den indruk in een ge sticht te zijn, wat dan ook eigenlijk het geval niet is, maar alleen het idee ais commensaal geplaatst te zijn in een ge zin, bestaande uit geheel-onthouders. Hij is dan ook zoo vrij mogelijk. Als hy ver kiest kan hij werken er is een werk plaats voor timmerlieden en meubelmakers, alsook een drukkerij tje maar ook gaan wandelen of lezen. Hij heeft slechts te zorgen tegen etens- of slapenstijd thuis te zijn. Er wordt verder met de verpleegden gebeden en in den bijbel gelezen en ze wor den meegenomen naar de godsdienstoefe ningen. Op het verkeerde van hun vroeger ge drag wordt echter niet gewezen. Op ziel kundige gronden betoogde de heer Van Petegem toch, dat dit niet het beoogde re sultaat heeft, maar veeleer nadeelig werkt. Na een verblyf van drie a vier maan den zijn de meeste verpleegden genezen. Ofschoon het „Tehuis" in alles een be paald christelijk karakter draagt worden toch menschen van allerlei richting op godsdienstig gebied opgenomen en in de gelegenheid geeteld de godsdienstoefenin gen te bezoeken van de kerkgenootschap pen, waartoe zy behooren, alweer volgens het denkbeeld, den verpleegde zooveel mogelijk in alles vrij te laten. De patiënten mogen echter geen geld bij zich hebben. Zij zijn dus zoo goed als in de onmogelijkheid om ergens in eene drankgelegenheid zich opnieuw aan den drank over te geven. De verblijfkosten zijn niet hoog per 3 maanden betaalt een mannelijke verpleegde f70, een vrouwelijke f60. Daarvoor ont vangen zij kost, inwoning met vrije slaap kamer en de noodige behandeling. Ook de heer Van Petegem deed evenals de directeur-geneeBheer van H oog-B uilen de ervaring op, dat het lichaam van den dronkaard rre eenigen tijd van geheel-ont houding, zich spoediger herstelt dan de geest. Ook hij vertelde mij, dat dronkaards nog lang blijven lijden aan een slecht geheugen, aan trotschheid en leugenzucht. Vrouwen zijn moeilijker te genezen dan mannen. NED. MILITAIREN BOND. «s Donderdag 21 April werd in het Militi Tehuis te Utrecht de 27ste jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer I. E. N. Schimmelpenninck v. d. Oye. Met ZEd. en overige bestuHrs- leden de heeren Schoch, v. Marle, v. Lim burg Stirum en Ds. Groote, waren er 30 afgevaardigden tegenwoordig. De vergadering werd na het zingen ge opend met gebed door Ds. Meijerink van Doesburg, waarna de Voorzitter naar aan leiding van Lukas 7 vs. 110 een toe spraak hield, waarin hij de aanwezigen wees op de roeping van den Bond en van ons als Christenen, tevens de vergaderden een hartelijk welkom toeroepende. Uit het verslag van den Secretaris den heer Rooseboom blijkt, dat de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Sillem, nog niet is vervuld. Met waardeering wordt herdacht de arbeid van den heer Koornstra die als vertegenwoordiger ontslag nam wegens zijn vertrek naar Brielle. In zijn plaats werd benoemd de heer Leenhard, vader van het Tehuis te Assen. Uit de verslagen van de afdeelingen bleek, dat de meesten in goeden staat verkeerden. Het Tehuis van Gorcum moest echter wegens omstandigheden tij delijk gesloten worden. Het verslag eindigt met een woord van opwekking om op den ingeslagen weg voort te gaan, terw.jl den Secretaris dank gezegd werd voor den arbeid in het afge- loopen jaar ten dienste van den Bond ver richt. Een schrijven ie intusschen ingekomen van den Ned. Jong. en Geref. Jong. Boud dat zij zich ditmaal niet konden verte genwoordigen alsmede vau de afdeeling Leiden en Harderwijk. Generaal van Marle voor de eerste maal na zijn ziekte weder tegenwoordig geeft verslag van de finantiën. De toestand der kas is niet ongunstig te noemen daar bij een ontvangst van f 9072.60s en een uitgaaf van f 8909.84-, er een voordeelig saldo is van f 162,76. On der de ontvangsten komt voor f 4448 aan contributies, f2116 giften, van 79 kerken f431 aan collecten, terwijl 144 jongelings- vereenigingen samen f383 bijeenbrachten. Betreffende de jongel. vereenigingen, werd meegedeeld dat het getal dat voor den Milit. Bond arbeidt van 207 tot 141 is gedaald, voorwaar geen gunstig ver schijnsel. Daarentegen vermeerderde het getal predikorden met 25 tot een bedrag van f 45,50 en het getal officieren met 84 tot een bedrag van f265. Dit zijn be wijzen dat de Bond ook onder laatstge noemden meer en meer in achting komt, wat voorzeker het bezoek aan de Militaire Tehuizen zal doen vermeerderen. De schaalcollecte in sommige steden gehouden bracht f921 op. Deze laatste collecte heeft er toe bij gedragen om een nadeelig saldo thans in een voordeelig saldo te veranderen. Nadat de voorzitter den penningmeester zijn vreugde had te kennen gegeven over zijn tegenwoordigheid als gevolg van zijn herstel, werd den heer v. Marle dankgezegd voor zijn uitnemend beheer, en hem toege- wenscht dat hij nog jaren als lid van het Bestuur mocht werkzaam zijn. Thans werd het woord gegeven aan den heer Leenhardt vertegenwoordiger die voor de eerste maal verslag deed van zijn ar beid sinds Januari aangevangen. Elf maal trad hy voor den Bond op en heeft vooral in het Noorden waar hij hoofdzakelijk vertoefde ervaren dat het noorden open is voor den Bond, en waar men kennis nam van de dingen men ook gaven voor dat doel over had. Ds. Donr.er uit Amersfoort wees op het feit dat het gebeurt, dat waar de ver tegenwoordiger in den Bond optreedt in een streek waar een Tehuis is, dat op treden wel voordeel oplevert voor den Bond, maar minder voor het Tehuis daar ter plnatse. Van daar dat men liever an deren laat optreden. Dit is een disharmonie. Spr. was van oordeel dat er, door het instellen van militaire districten en kringen wel verandering daarin was te brengen. Treedt de vertegenwoordiger van den Bond in die streek op, dan zal van de opbrengst van collecten komen in de kas het huis in kwestie en V» in de kas van den Bond. Ds heeren Duymaer van Turist en de Grugter ondersteunden het gesprokene terwijl de voorzitter voorstelde het denk beeld te geven in handen van 'thoofdbestuur waarmee de vergadering zich onder ap plaus vereenigde. Alsnu kwam in behandeling het rapport der commissie in zake het houden van een Velddag. Ds. Groote deelde mede dat dit rapport niet is de meening van het hoofdbestuur maar van de commissie. Doch ook de commis sie is het niet eens in haar conclusie. Twee zijn er voor, twee anderen zijn er tegen om redenen zoowel van militairen als finanoieelen aard. Door verschillende afgevaardigden werd over het voor e» tegen gesproken, (de ruimte laat niet toe hierover uit te weiden) en het einde was dat het houden van een Velddag is verworpen. Uitgebracht werden 6 stemmen voor en de overigen tegen waaronder ook de afgevaardigden van Bergen op Zoom en Vlissingen. In de pauze die ten één ure werd ge houden had er stemming plaats. De heeren Schoch en Van Marle werden met algemeene stemmen herkozen terwijl in de plaats van wijlen den heer Sillem gekozen is J. Baron van Hardenbroek van Bergam bacht. De heeren van Marle en Schoch lieten zich die keuze welgevallen, terwijl de heer J. Baron van Hardenbroek als zijnde niet tegenwoordig, zal gevraagd worden. Mocht ZEd. bedanken dan is Mr. Hooft Graafland in zijn plaats gekozen. Een der afgevaardigden vroeg den voor zitter hoe het kwam dat men thans geen ver slag had betreffende ds finantiën bestemd voor onze Tehuizen in Indië. De voorzitter vroeger penningmeester daarvan deelde mede dat het in andere handen was over gegaan en dat Bestuur het in druk zou geven. Toch zou ZEd. zorg dragen dat er voortaan, ingevolge het verlangen van den afgevaardigde en velen met hem, op de openbare vergadering zulk een verslag was opdat men kennis zou nemen van de zaken en de liefde ook voor onze zonen in Indië zou vermeerderen. Afdeeling Doesburg had een voorstel ingediend tot pensioneering van huisvaders van 68 jaar en daarboven waarop een rapport door een daartoe benoemde com missie werd uitgebracht. In hoofdzaak was die commissie het met dat voorstel eens. Over de wijze van uitvoering was nogal verschil. Sommigen meenden dat het uit de Bondskas moest betaald worden, anderen uit de kas der afdeelingen. Het laatste had de bovenhand omdat de Bondskas dit op den duur niet zou kunnen betalen. Bovendien werd, nu er een voorstel go- daan werd voor pensioneering, ook ver zocht door de afgevaardigden van Bergen op Zoom te denken aan de huismoeders, daar er zoovele moeders zijn die een leeuwenaandeel hebben in de verzorging der militairen. Dit werd door velen onder steund als ook de gedachte om den Ver tegenwoordiger niet te vergeten maar ook zijn belangen te behartigen. Het hoofdbestuur wenscht die wenken in acht te nomen doch oordeelt het beste eerst aan de valerate denken om dan ver volgens bovenstaande wenken te behartigen. Ook betere salariëering der huisvaders werd ge wenscht geacht. Ten slotte werden door Gouda de volgende voorstellen ter tafel gebracht, a. betere samenwerking tusschen kerkeraden en be sturen van Militaire Tehuizen, en b dit jaar een vergadering te beleggen van huis vaders, gelijk vooreen paar jaar ook heeft plaats gehad. Beide voorstellen werden aangenomen. Doordien de tyd ve streken was kon het punt „vrije bespreking over den arbeid der Tehuizen" niet worden behandeld en werd deze hoogst belangrijke vergadering met dankzegging gesloten door ds. A. M. Don nar van Amersfoort. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Doesburg dr. J. R. Slote- maker de Bruine te Beilen te Pols broek ds. H. A. Heijer te Lienden (die reeds bedankt had voor de toezegging). Geref. Kerken. Beroepen te Makkum dhr. A. Kuyper te Amsterdam; te Buitenpost ds. J. Berends te St. Annaparochie. Aangenomen naar Zevenhoven door C. Zwaan, cand. naar Marken door dhr. J. P. Klaarhamer cand. te Utrecht. Bedankt voor Winsum (Fr.) en voor Holwerd door dhr. J. P. Klaarhamer cand. te Utrecht. Ds. L. Bouma te Euilicheim, beroe pen te Middelbnrg B, hoopt Zondag 5 Juni a. s. aldaar intrede te doen. Benoemd tot 4e onderwijzer aan de Chr. school te Terneuzen de heer J. van Herp alhier en tot onderwijzer aan de Chr. School te Sluiskil (gem. Terneuzen), de heer H. J. Koole te Terneuzen, die beiden Donderdag jl. de acte haalden en beiden leerlingen van de Chr. Normaal lessen alhier. Wisserikerke. De heer H. G. de Smit Iz. behaalde bij het laatst gehouden examen aan de Teekenacademie te 's Gra- venhage de eerste prijs in de le klasse Bouwkundigteekenen, de tweede prijs in de 2e klasse idem en de eerste prijs 3e klasse in het Handteekenen. Acte examens lager onderwijs. Middelburg. Geëxamineerd 23 April 6 candidaten geslaagd de heeren K. Butter, P. v. Dijk en L. J. Dormaar, allen te Middelburg. Voor de vrije- en ordeoefeningen slaag den de heeren Arlman, van Sluis, Been hakker, van Kloetinge, de Burck van Schoondijke, Benjert, v. de Bilt en Pias- schaart allen van Middelburg. Middelburg. Heden Maandag geëxa mineerd 6, geslaagd 4, de heeren W. J. Swemer te Hontenisse,K. Dorst te Dreischor, J. M. Droogendijk te Tholen en C. Duin- ker te Hoofdplaat. Middelburg. De opbrengst der Oranje collecte Chr. Volksonderwijs bedroeg heden f249,563 tegen f193,— in 1897. Op 't onderwijzersexamen te 's Her togenbosch slaagde o. a. de heer S. Verlare te Bergen op Zoom. Tel. Zierikzee. Op verzoek der vereeniging voor Chr. Onder w. alhier trad Vrij daga vond in eene openbare vergadering op de heer D. Muller om te sprekdn over „Het Wetsontwerp op den Leerplicht". Eerst schetste spr. het standpunt der voorstanders van Chr. onderw. en het hui dige Wetsontwerp uit dat standpuut bezien kwam hij tot ernstige bedenkingen, die hy ju zes rubrieken rangschikte Bedenkingen van godsdienstigen, van paedagogischen, van socialen, van politieken, van finanti- eelen en van practischen aard. Deze be denkingen werden breedvoerig besproken en toegelicht waarna de spr. resumeerde De Staat heeft er belang bij, dat zijne burgers goed ontwikkeld zijn en bezit dus wel degelijk het recht om zekere eischen te stellen in zake het onderwijs en daarop toezicht uit te oefenen toch zou de in voering van het huidige ontwerp op den Leerplicht een ramp zijn te achten omdat le daardoor de souvereiniteit in eigen kring met name hier de vaderlijke souvereiniteit wordt geschonden 2e het in strijd is met de eisehen eener gezonde en chr. paedago- giek 3e de lagere standen er het meest door zouden worden gedrukt4e het op nieuw in ons land den schoolstrijd, „het pleit van dwang en vrijheid" zou doen ontbranden 5e het de nu reeds belang rijke kosten voor het onderwijs enorm ver- zwarsn zou; 6e het uiteen practisch oog punt op zoovele bezwaren zal stuiten, dat een rechtvaardige toepassing onmogelijk is, en 7e alle dwang het gevoel van zedelijke verantwoording verstompt. Daarop werden door spr. nog andere mid delen aangewezen, die men tot beteugeling van schoolverzuim zou kunnen aanwenden. Met den spr. traden in debat de H. H. Mr. v. Geuns en J. A. de Bruijne, die met veel, wat spr. had aangevoerd, instemden, doch in de principieele kwestie bleven verschillen. Na repliek van den spr. werd de vergadering, die door goeden toon was gekenmerkt, door den voorzitter ds. v. d. Berg gesloten. Arrondissement s-Rechlbank te Middelburg Vrijdag werd tegen J. V. oud 29 jaar, spoorwegwac itures, huisvrouw van P. de V te 's Heer Arendskerke, wegens plichtver zuim, waardoor een ongeluk had kunnen ontstaan, 3 maanden gevangenisstraf ge- ëischt. Den 22 Oct. 1897 te half 7 's mor gens had zij verzuimd den overweg af te sluiten en was 't alleen aan 't krachtig remmen van den machinist te danken dat de landbouwer L. de Jonge niet door den trein werd aangereden. ■mmm- 's Heer Arendskerke. Naar men verneemt zal het op Zondag a. s. 1 Mei 35 jaar geleden zijn dat de heer J. Minnaar, brievengaarder alhier, in functie trad bij de Posteryen. Het Vlaamsch Zendingfeest zal 15 Juni gehouden worden op de weide vaa den landbouwer D. Scheele te Terneuzen. Een landbouwer op het eiland Tholen verkocht ajuin voor f 1.75 per HL.terwijl de werklui aan het meten waren, zei hij „als iu de andere helft van deze pvrty voor f 3 per HL. kan verkoopen dan slacht ik voor u allen een Hinten os". En zie de ajuin loopt op, al hooger en hooger en meer dan de begeerde prijs wordt gemaakt en het gegeven woord wordt gestand gedaan en ieder der werklieden ontvangt 24 KG. vleesch. Tel. Pe Gouda hoopt een der verpleeg den in het Onde Mannenhuis, Herstel ge naamd, in October a.s. zijn honderdsten verjaardag te vieren. Hij is voor zijn leef tijd nog vrij kras. VV"oensdag werd mr. Regout, substi tuut-officier van justitie te Amsterdam, naar een politie-bureau „opgebracht", we gens het rijden op een fiets door een straat, waar dat verboden is. A. C. Te Schiedam is een man by 't aanbrengen var. een goot boven den boe- renbak in eene branderij te Schiedam bij ongeluk in een bak met kokende spoeling geloopen en van de voeten tot ds heupen op afzichtelijke wijze gebrand. Aan de fortificatiewerken bij Wijk (N. Holl.) is een jonge timmerman zoodanig met de baggermachine in aanraking genomen dat zijn hoofd verpletterd werd en hij terstond bezweek. Te Sleeuwijk is een 2 jarig kind in een pot heete styfselpap gevallen en aan de gevolgen overleden. In de melkkamer eener boterfabriek te Haarlem is een schilder die den zolder schilderde op korten afstand van een door stoom ge dreven drijfas, met een haak van die as in aanraking gekomen en tegen den zolder geslagen, zoodat hij op de plaats dood bleef. Aan 't centraal station te Rotterdam is een man bij 't rangeeren door een ran- geertrein gedood. De stoker van een trein te Wormerveer viel er gisteren af en werd bloedig gekneusd opgenomen. Te Nieuwendam is de woning van een koffiehuishouder uitgebrand, Zaterdag nacht, 't geheele huis stond reeds in vlam toen de bewoners, tien in getal, nog in diepe rust waren. Met groote moeite zijn allen gered. Omtrent den eenige maanden geleden te Leur gepleegden moord op een dienst meid, en waarvan nog altijd zekere F ver dacht wordt, die in voorarrest zit, wordt gemeldDezer dagon is een zekere S., die bij de ouders van den verdachten F. wel eens werkt, in verhoor geweest en daarbij moet gebleken zijn, dat F., met het vermoorde meisje zich alleen denkende, dat hem over trouwen sprak, gedreigd zou hebben met een mes, zeggende„dit ie je God, indien je mijn naam durft noemen", waarop zij hem toevoegde dat hij zoo iets wel nooit zou durven doen F. moet toen gezegd hebbenje weet nog niet wat ik durf. Bij het verhoor moet F. verklaard heb ben zich niet te herinneren zoo iets te hebben gezegd, doch als hij het gezegd had, dan kon het gekheid geweest zijn. Uit de gevangenis te Roermond is ontvlucht L. H. de Bock, sjouwerman al daar. Deze persoon had op 19 jarigen leef tijd reeds 30 veroordeelingeu achter den rug terwijl thans nog 10 zaken tegen hem in behandeling zijn. Reeds tweemaal had hij tevergeefs pogingen aangewend om te ontvluchten. De Bock, die op de luchtplaats was ge laten, was op een zinken overdak, hetgeen de gevangenen bij regen tot schuilplaats dient, geklommen, van waar hij is gespron gen, de handen gewikkeld in een bedde- laken op éen muur van boven afgezet met stukken glas, van welken circa 5 M. Imo gen muur hij afviel in den tuin van den concierge. De vrouw van den concierge, die den vluchteling bemerkte, waarschuwde dadelijk de marechaussees, doch hij was reeds over den kleinen tuinmuur verdwenen. De Strijdkreet (orgaan van het „Leger des Heils") meldt dat de Majoors Van Rossum, Zondagavond, terwijl zij zich op weg naar een bijeenkomst van den Kom;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2