„DE ZEEUW" BIJVOEGSEL RECHTSZAKEN. mm yehüoöpim;i;n mi- Bnitenlandsch Overzicht. lËsraium 8CH00LNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. BUmimUsvs. &TANU- marktberichten. Briefwisseling. ▼an van Zaterdag 23 April 1898. Wijden wij wederom de aandacht aan de oorlogsgernckten. Het ultimatum door Mc. Kinley aan den Amerikaanschen vertegenwoordiger in Madrid geseind, geeft aan de Spaansche regeering tot uiterlijk Zaterdagnacht be denktijd. Komt dus de volgende week geen be vredigend antwoord van die zijde, dan wordt de oorlog geacht begonnen te zijn. De Spaansche regeering heeft geweigerd het ultimatum te aanvaarden en heeft bereids de Cortez Kamers van Volksvertegen woordigers van een en ander verwit tigd. Met algemeene verontwaardiging wer den door deze de mededeelingen in ont vangst genomen. Het is geheel in strijd met den Spaan*chen nationalen trots om ook maar een oogenblik te veronderstellen dat Spanje aan den onmogelijken eisch om terstond uit Cuba terug te trekken, zou toegeven. Het vindt dan ook algemeen goedkearing dat de Spaansche regeeiiug zich op dit standpunt plaatst dat Spanje's eer niet toelaat, ook maar van het ultimatum ken nis te nemen. Zij heeft dan ook aan haar gezant te Washington Polo de Barna- bé gelast zijn paspoort te vragen, zoo dra hem bekend zou zijn dat de President de motie gcteekend had, teneinde aldus den weg voor offlciëele kennisneming van het ultimatum af te snijden. De Amerikaansche gezant te Madrid Woodford verliet heden morgen zijn post, terwijl de Spaansche gezant Washington reeds verlaten heeftnadat reeds enkele baldadigheden op zyn huis door het gepeu pel waren gepleegd. De Frauscke en Üos- tenrijksche gezanten zullen nude belangen der Spaansche onderdanen in Amerika be hartigen de Britsche gezant te Madrid zal nu zorgen voorde belangen der Amerika nen in Spanje. Het Amerikaansche smaldeel, 23 schepen sterk, ligt thans nabij Key West, gereed om op 'teerste bevel te vertrekken naar Havana, Cuba's hoofdstad, waar insgelijks groote geestdrift is en men vertrouwt dat 't den Jingo's niet gemakkelijk vallen zal, daar te landen. De voorzitter der Cubaansche Junta te New-York had reeds een onder houd met den bevelhebber der Amerikaan sche troepen, generaal Miles, over de sa menwerking der Amerikaansche landings troepen met de opstandelingen. Zeer terecht heeft men hieruit afgeleid dat dit toch erkenning is van het voorloopig bewind der Cubanen al heeft men, op papier, van deze erkenning kwansuis niets willen weten. De Amerikanen zullen terstond de haven van Havana blokkeeren. Het vliegend es kader van Hampton Road verkreeg bevel tot vertrekken in samenwerking met het smal deel van Key West. Hiermede zijn de vijandelijkheden feite lijk begonnen, nog voor een formeele oor logsverklaring heeft plaats gehal zelfs nog voor Spanje officieel zyn antwoord kan hebben gereedgemaakt. Dat de Spaansche regeering niet van plan was het ultimatum ook maar in ontvangst te nemen, kon immers op 't oogenblik te Washington nog niet bekend zijn. Die gehaastheid van Amerika's kant, gez we gen nog van de oorlogszuchtige manier van in menging der Yankee's in de aangelegenheden van een Europeeschen staat, schijnt onver dedigbaar en dat in een land waar men gewoon is de theorie van Monroe dat Amerika geen inmenging van Europeanen in zijn binnenlandsche aangelegenheden dul den zal te huldigen. Het maakt een niet minder stuitenden indruk dat de Amerikaansche regeering, vaststellende dat men op 't oogenblik op voet van oorlog is, de verantwoordelijk heid voor dezen toestand op Spanje terug werpt. De Senaat der Vereenigde Staten heeft den president gemachtigd naar diens goedvinden den uitvoer van steenkolen en andere grondstoffen welke in den oorlog gebruikt kunnen worden, te verbieden. De Amerikaansohe gezant te Madrid Woodfordheeft Spanje verlaten, en is naar Parijs vertrokken. Het station te Madrid was door militairen afgezet. De menigte bleef eerbiedig, maar toen de trein vertrok, riep men hem na: Le-e Spanje Leve het leger en de marine In zake het proces Zola verneemt men dat de Kamer van beroep in strafzaken de uitspraak der negende Kamer te Parijs heeft bevestigd, waarbij deze zich bevoegd Verklaart in 't praces tegen Zola. Terstond echter is Zola 's verzoek om ook Dreyfus al» getuige op te roepen van de hand ge wezendezelfde strengheid in 't toelaten en Uten verklaren van getuigen, zal in acht genomen worden als bij het eerste proces. Rhodes, de beruchte Boerenhater, is uit uui Afrika te Londen teruggekeerd, waar em warme ovaties gebracht werden. eene vergadering der Chartered Compa- r bij bet woord gevoerd en zijn volkomen vertrouwen inde geldelijke toe komst van Rhodesia uitgesproken. Binnen vyttieu maanden, zoo meende hij, zal in goudland hetfinanciëel evenwicht her steld zyn en deze groote Britsche kolonie groote winsten afwerpen. Natuurlijk ont brak het ook in zijne rede niet aan ver dachtmakingen aan 't adres der Transvaal- sche regeering, die, naar hij zonder blikken of blozen wist mee te deelen, de Engelsche onderdanen als slaven behandelt. Zynslot- advies in zake Rhodesia was houden wat gij hebt met nog wat daarbij, alvorens anderen het van de wereld nog overge- gebleven restantje opslokken Nu het Storthing in Noorwegen einde lijk zyn vereischte tweederden meerderheid in radicale richting heeft verkregen heeft dit lichaam, hetwelk veel overeenkomst heeft met de Tweede Kamer onzer Staten Generaal, met 78 tegen 36 stemmen tot invoering van algemeen stemrecht voor mannen bij de verkiezingen voor het Stor thing besloten. De Grondwet zal in dien zin worden gewijzigd. Het kiesrecht voor vrenwen kon slechts 33 stemmen verwerven. Waar wij 't hierbij laten, oonstateeren wij den algemeenen indruk van het laatste courantennieuws als zeer onrustbarend op 't zorgwekkende af. Zalig te weten dat boven het rumoer der volken de stemme des Heeren klinkt: Mjjn raad zal bestaan en Ik zal al mijn welbehagen doen. Alleen wie in dat geloof staat, kan ook by de felste stormen gerust en rustig zyn! Ned. Hsrv. Kerk. Beroepen te Nes- en Wierum ds. J. v. d. Weide te Workum te Metslawier ds. W. Meindersma te Yledder te Streefkerk ds. J. Boss te Hendrik Ido Ambachtte Twisk ds. J. W. de Kanter te Zoelea. Aangenomen naar Oosternieland door ds. H. W. Bruins te Zeerijp. Bedankt voor Dwingeloo door ds. W. J. Scherphuis te Blankenham. Geref. Kerken. Bedamkt voor Dedemsvaart door ds. W. Fokkens te Stadskanaal. Ds. P. M. Ochtman sinds 20 Nov. 1892 predikant te Tienhoven, is wegens onbekwaamheid tot uitoefening van zijn dienst door verzwakking zijner geestver mogens, emeritus verklaard. Ds. Ochtman werd te Zierikzee geboren en was sedert 1875 achtereenvolgens pre dikant te Niezijl, Haarlem, Dinteloord, Heusden en Tienhoven. Door den commissaris der Koningin in Zeeland zijn benoemd in de commissie tot afneming van het eindexamen der Hoogere Burgerscholen in deze provincie tot lid en voorzitter de heer dr. Z. Th. Diehl, directenr der H.B.S. te Goes; tot leden de heeren dr. H. Japikso, directeur van, W. O. Swaving, H. L. de Leeuw, H. Snijders en dr. A. D. van der Harst, leeraren aan de R. H. B. S. te MiddelburgG. Kok Jr. directeur van, F. F. Leupen, J. A. de Bruytie, en TJ. H. F. Huber Noodt, leeraren aan de H. B. S. te Zierikzee, en M. C. J. de Visser, R. A. Hngenholtz en L. van Bruggen, leeraren aan de H.B.S. te Goes. De mondelinge examens zullen te Goes worden afgenomen. Acle examens lager ouderwijs. Middelburg. Donderdag werden ge ëxamineerd 6 candidaten, geslaagd de heeren J. van Herp en H. J. Koole, beiden van Terneuzen en J. Peper, van Aagtekerke. Heden Vrydag werden geëxamineerd 6. Geslaagd allen, de hh. D. B. Arlman te Sluis (Heille) J. Beenhakker te Kloetinge, P. B. Bengerd te Middelburg, F. A. v. d. Bilt id. P. F. Plasschaert id. ea J. du Burck, Schoondijke. VERBETERING. Wegens min duidelijk geschreven telegram, schreven wij in ons vorig no. geslaagd mej. Smits Clingehet moest zyn mej. Smit Sibenga te Middelburg. Arrondissementi-Rechtbank te Middelburg Heden, Vrijdag, deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de zaak van P. Korstanje 46 j. werkman en G. K., 20j. arbeider beiden te Kloetinge thans te Mid delburg iu hechtenis waarvan de behande ling in ons nommer van 16 dezer breed voerig is vermeld. Beklaagden werden ter zake van poging tot diefstal, verge zeld van geweld tegen twee personen, gepleegd met het oogmerk om dien diefstal voor te bereiden door twee vereenigde personen, waarbij de schuldigen zich den toegang tot de plaats des misdryfs hebben verschaft door middel van braak en in klimming veroordeeld de le tot eene ge vangenisstraf van vijf jaren de 2e tot eene van 2 jaar en 6 maanden met mindering van den tijd in verzekerde bewaring door gebracht. Voorts zijn nog veroordeeld wegens: ■mishandeling J. B., 27 j. [commissionair Schore tot 14 d. gev. straf; diefstalJ. M., 64 j. hvr. van J. M., Wolfaartsdij k tot f 10 b. s. 10 d. h., en straatschenderijJ. M. v. d. B., 22 j., en J. N., 24 j arbeiders, Heinkenszand. beiden tot f 9 b. s. 3 d. h. Ter openbare terechtzitting van bo' vengenoemde rechtbank van Vrydag 6 Mei 1889 zal worden behandeld de zaak tegen J. H. oud 32 jaar onbezoldigd rijks veldwachter, geboren te Schore wonende te Kruiningen, beklaagd van meineed, ge pleegd in «en strafzaak tegen J. V. N. die die voor het kantongerecht te Goes terecht stond wegens het stellen van wildstrikken. '8 Heer-Arendskerke. Woensdaga vond werd alhier eene vergadering gehou den, welke door een 44-tal belangstellen den werd bijgewoond ter bespreking van plannen, inzake het in deze gemeente te vieren Kroningsfeest. Bij acclamatie werd tot Eerevoorzitter benoemd dhr. Jhr. U. E. Lewe van Nyensteiu, Burgemeester, terwijl tot commissieleden werden gekozen de heeren M. Pleune, Ds. W. A. Keers, W. P. Markusse, H. Minnaard, L. van Vessem, J. Smit, P. van Breda, J. D. Elenbaas, J. van der Poel, F. de Ruiter, Ch. Nijsie en D. Vermet, waaraan de verdere regeling van het feest werd opgedragen. Onderwijl de vergadering plaats had, werden door het fanfaregezelschap „Excelsior" alhier eenige volksliederen gsspeeld. lerseke. Woensdag zyn voor rekening van de hh. C. Bom, P. van Stee, Adr. Mieras, J. A. Hartoog en C. W. van Oe- veren, te 's Hertogen bosch een tiental postduiven opgelaten. De eerste (eigenaar C. W. v. Oeveren) arriveerde alhier om 11.05, dus legde den afstand in 1.15 af, of ruim 20 M. per seconde. De tweede (eigenaar J. A. Hartoog) was 11.10 binnen had dus 1.20 gevlogen of ruim 19 M. per seconde. De anderen kwamen allen iets later aan en hadden ge middeld een vlucht gemaakt van 18 M. per seconde. Gewoonlijk wordt gerekend dat een postduif 16 M. per seconde maakt. Een onrustig eiland. Het kleine, aan Engeland toebehoorende eiland Mont- serrat, een der kleine antillen „boven den wind" schijnt het oentram te zyn van onrustbarende vnlcanische werkingen, die onder geologisch zeer merkwaardige om standigheden plaats vinden. Den 29en November 1896 werd het eiland geteisterd door een overstrooming, die vele slacht offers maakte en waardoor groote materieele schade werd aangericht. Het schijnt, dat de talrijke aardbevingen, waaronder het eiland sedert te lijden had, in causaal verband staan met deze overstrooming. Er zyn op het eiland verscheidene kraters en zwavelbronnen en nu meent men,^ dat gedurende de overstrooming in 1896 een dezer kraters door een instorting verstopt geraakte, zoodat de vulcanische krachten, geen uitweg vindend, xioh in aardbevingen ontlasten. In den nacht, volgend op de overstrooming, werden reeds verscheidene aardschokken waargenomen en sedert dien tijd verkeert het eiland voortdurend in gevaar. Er gaat by na geen dag voorbij, waarop niet een paar schokken worden gevoeld^ zooveel gebruikte woord jingo heeft een vreemden oorsprong jingo is een woord uit de dieventaal dat overeenkomst heeft met het woord chauvi nist en niet langer dan een tientaljaren ongeveer ln gebruik is. In eene crisis waarin Engeland tegen 188788 met het buitenland betrokken was, was de volksmenigte zeer oorlogs zuchtig ge8teml. In een music-hall van het Strand te Londen maakte een zanger een verbazenden opgang met de voordracht van het volgende lied, dat door de aan wezigen onder begeleiding van rottingsla gen en stampen op den vloer herhaald werd. „We don 't want to fight, But, bij jingoif we do We've got the men, We've got the ships. And we've got the money too. Wat vertaald luidt: Wij willen niet vechten, maar by jingo, indien wy er toe overgaan, hebben wij de mannen en de schepen en ook bet geld. - Een nieuw electrisch straftoestel, een „tuehtigingstoel", is in Amerika uitge vonden en reeds op een school te Donver ingevoerd. Het is een leuningstoel zonder zitting van welks zitrand vier vrij harde lede ren kussentjes, zoo groot als een hand ongeveer, afhangen. De jeugdige boosdoener die gestraft moet worden, gaat op zijn gemak in dien stoel zitten, en zyne armen worden op de leuningen vastgebonden. Dan drukt de onderwijzer of een ander, die het „tuchtigingsrecht" heeft, op een knopje, en de vier lederen handen komen in beweging, zoolang tot de kastijding voldoende geacht en de electrische stroom afgebroken wordt. Die machinale kastijding heeft het voor deel, dat de kinderen niet, zooals anders wel bij afstraffingen gebeurt, te hard ge slagen en ernstig bezeerd kunnen worden. Het Duitsche Chirurgencongres, dat de vorige week gehouden is, heeft een protest doen hooren tegen het onmensche- lyk bedrijf der Britsche troepen, die in den strijd tegen de bergstammen in Indië de zoogenaamde Dnm-dum-patronen hebben gebruikt, waarbij de mantel van de spits wordt afgenomen. Daardoor wordt bereikt dat de inhoud uiteesspat en uiterst ge vaarlijke wonden gemaakt worden. Dr. Brans uit Tubingen toonde met preparaten en Röntgen-photografieëu aan, hoe vreese- lijk de uitwerking is van dit projectiel, door het verscheuren van huid, peezen en beenderen. Op zyn voorstel sprak het Congres den wensch uit, dat de Duitsche regeering stappen zal doen om de inter nationale conventie van Petersburg over oorlogsgebruiken in dien gaest aan te vullen, dat het gebruik van patronen van klein kaliber zonder mantel worde verboden, omdat het doel enkel moet zyn den vijand buiten gevecht te stellen, niet hem te verminken. Het is niet onwaarschijnlijk, dat, in geval er een oorlog met Spanje mocht uit breken, in de Vereenigde Staten weereen vermogensbelasting zal worden ingevoerd, en waarvan men een opbrengst verwacht van 700 millioen dollars. Daarbij zon dan nog een belasting op het bier worden ge heven van een dollar per vat, waardoor 35 millioen dollars in de schatkist zon vloeien. Da „Spurgeons Tabernacle" te Lon den is deze week afgebrand. Deze taber nakel, of liever kerk, werd in 1861 ge bouwd voor den bekenden predikant C. H. Spurgeon; en had 32000 pond sterling gekost; zij kon 6000 menschen bevatten. De brand begon in het achtergebouw, waar een luncheon van tweehonderd converts aangerecht stond voor een jaar vergadering van predikanten, en is ver moedelijk in de kenken ontstaan. LAATSTE BERICHTEN. Prov. Blad no. 49 bevat een afdruk van een schrijven van den minister van waterstaat, waarin den burgemeesters wordt aanbevolen streng toe te zien of eenig vaartuig aan boord waarvan muskus wordt bereid, zich iu het ressort hunner gemeente vertoont en te zorgen dat in dit geval krachtens artikel 22a der Hinderwet pro cesverbaal wordt opgemaakt. Het ministriëel schrijven vindt zyn oor zaak in een eveneens in dit Prov. Blad opgenomen rapport van de opzieners der visscherijen Wesdorp en Lamet, meldende dat zij hebben gehoord den beurtschipper Abr. Bolier te Zuid Kraaiert en den dij kbaas Jaeob Wiskerke te Znid Kraaiertpolder die verklaarden dat het schip van J. v. Gelderen te Middelburgmet3 duitsche heeren aan boord in de haven van Zuid-Kraaijert is geweest en deze daaruit eeu vat met 10 liter naar muskus riekend vocht hebben over boord geworpen. Dat zij van Willem Nieuwenhuisen in Jacob- polder vernamen dat deze mosselen had ge kocht van Jacob de Nooyer welke mosselen bij het koken oneetbaar bleken, terwijl de Nooyer verklaart daar ter plaatse later weer mosselen te hebben ge raapt die bleken bitter te smaken naar de muskus. De 3 duitsche heeren en nog een heer uit Brussel, hadden daar meermalen muskus bereid en de afvaL daarvan met spiritus over boord geworpen, een eu an der tot groot nadeel der visschery Middelburg. Op iniatief van de hh. v. Woelderen, Baron van Hardenbroek en Jhr. mr. J. A. Schorer, werd Donderdag alhier eene vergadering gehouden, met het doei om een afdeeling op te richten van de Ned. vereeniging tot bescherming van dieren. Nadat de heer v. Woelderen met een eakel woord het doel der samenkomst had uiteen gezet, gaf hij het woord aan Jhr. L. J. Quarles van Utford. Spreker verblijdde zich dat ook hier, gelijk op vele plaatsen in ons land, de behoefte gevoeld wordt oin iets te doen voor de bescherming van dieren; dit is geen ziekelijke philantropie maar een nood zakelijke behoefte. Ook de overheid heeft dit erkend, en daarom wettelijke bepalingen gemaakt. Wij willen haar steunen. Ge woonlijk meent men dat deze vereeniging zich alleen het lot van trekhonden aan trekt. Deze hebben zeer zeker onze hulp noodig, want hun lot is niet te benijden, en te verwonderen is het niet, ais men leest dat schapen door deze verslonden worden. Velen toch hebben de gewoonte deze dieren uren achtereen te laten honger lijden. Een veldwachter hal bij niet minder dan 60 trekhonden doorgeloopen voetzolen aangetroffen. Maar ook tot andere dieren strekt de vereeniging hare zorg uit. Hoeveel hebben paarden en ezels te lijden, ook door on doelmatig en zwaar tuig. Spreker is bekend hoe een ezel een zwaar beladen kar met 12 natte wasschen moest voorttrekken, terwijl het dier met wonden overdekt was. Ik liet proces-verbaal opmaken, maar kreeg ten antwoord dat het opzet tot mishande ling niet was gebleken. Onze vereeniging bemoeit zich ook met het slachtvee. Hoe veel heeft dit voor en gedurende den slachttijd te lijden. Spreker keurt be paald af de slachtwijze der Christenen en toont daarvan in den breede het onmen- schelijke *an terwijl daarom de vereeni ging propaganda maakt voor het schiet- masker waardoor ds dood) onmiddellijk intreedt, terwijl het vleesch niets in waarde vermindert. Spreker betoogt door voorbeelden, dat algeheele uitbloeding zelfs niet eens noodzakelijk is. Ook het vervoer van slachtvee inzonderheid van kal ven en schapen laat veel te wenschen over, terwijl over de wijze waarop de afgeleefde mijnpaarden worden verscheept zelfs door de hardvochtigste toeschouwers wraak geroepen wordt. Ook de bescherming van vogels eischt onze aandacht en zoo mogelijk de tusschen- komst der justitie op ons verzoek. Vooral spreeuwen en zwaluwen worden in groote hoeveelheden gedood terwijl zy van on schatbaar nut zyn door het verdelgen der schadelijke insscten. Het is de plicht van het particulier initiatief om de overheid te steunen en de aandacht op bestaande mis standen te vsstigen. Ds heer van Woelderen dankt den heer Quarks van Ufford voor zyn belangrijke mededeelingen en meldt dat zich reeds een genoegzaam aantal personen hebben aango. meld om eea afdeeling te vormen. Hjj noodigt alle aanwezigen uit lid te worden en stelt voor als bestuursleden de hh. C. J. J. A. v. Ttylingen, Pol vliet, Peter ta Vlisiingen Snonck Hurgronje en v. Pan huys te Veerete benoemen. De daarvoor aanwezigen laten zich de keuze welgevallen. Na eenige bespreking wordt besloten de afdeeling „Zeeland" te noemen en ook personen buiten Walcheren in het bestuur op te nemen. Na dankbe tuiging voor de opkomst wordt de verga dering gesloten. Middelburg. De Afdeeling Zeeland van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst viert heden haar vijftigjarig bestaan. Zij werd den 22 April 1848 opgericht op initiatief van Dr. A. A. Fokker, Dr. I. C. de Man, Dr. L. J. de Marrée en Dr. H. M. Dummo. Ter herdenking dezer heugelijke gebeurte nis hielden de leden van middag eene buitengewone vergadering in de sociëteit „Sint Joris", waarbij als feestredenaar optrad Prof. Dr. A. P. Fokker, Hoog leeraar te Groningen, oud-lid der afdeeling en zoon van den oprichter, Na afloop daarvan werd een diner aangeboden aan Dr. de Man, den eenigen der stichters die nog in leven is. Het menu van dit diner bevat onder anderen aan de binnen zijde de welgelijkende portretten van Dr. A. A. Fokker, (den eersten voorzitter) en Dr. I. C. de Man (den eersten secretaris). Aan de leden wordt bovendien ter herinne ring aangeboden een boekje behelzende lo. de feestrede heden door Prof. Fokker uitgesproken. 2o. de geschiedenis der Afdeeling bewerkt door dr. de Man. 3o. eene levensschets der oprichters door Dr. van Berlikom. 4o. eene naamlijst van leden bestuurders en afgevaardigden verzameld door Dr. Bijlsma. Van 21 tot 22 April 1898 MIDDELBURG. Ondertrouwd: C.J. Wyk- hujjzen jm. 21 j. en J. Goedhart jd. 21 j. J. Smit jm. 23 j. en P. de Nooyer jd. 23 j. J. Schout wedr. 55 j. en J. de Vos jd. 41 j. J. Moensjm. 35 j. en E. Boone jd. 30 j. P. Poppejm. 26 j, en E. Castel jd- 23 j. M. J. Stevens jm. 20 j. en S. E. F. van Hemert jd. 20 j. vV. J. Steevens jm. 28 j. en L. M. van den Bossche jd. 29 j. M. J. Adriaanse jm. 27 j. en D. Broerse jd. 29 j. - A. Leynse jm. 23 j. en J. Mindorhoud jd. 20 j. A- C. Cornelisse jm. 25 j. en L. Vader jd. 23 j. GetrouwdJ. Geervliet jm. 25 j. en C. Pagter jd. 24 j. C. C. van Gorcom wedr. 61 j. en P. Wijtman jd. 48 j. Bevallen J. C. de Hamergeb. van Strien z. Geboreneen onechte zoon, moeder 38 j. Overleden: J. Beckers z. 11 mnd. N. Epkema man F. W. Thörig 69 j. GOES. Gehuwd 21, Jacob Marinus van Weele 33 j.jm. te Goes en Lena Zoutendam 32 j jd. te Goes onlangs te 's Gravenhage. Frederik Anthonie Johannes van Zeijl 27 j. jm. te Amsterdam onlangs te Tilburg en Cornelia Elizabeth van Strien 22 j. jd. te Goes. Geboren20, Henderikus z. van Willem Hyman en Elizabeth Brandt. VLISSINGEN, 22 April 1898. Boter f 1.10 a fl.per kilo. Eieren f3.- a f2.80 per 104 stuks. MIDDELBURG, 21 April 1898. De aanvoer uit Walcheren was heden weder matig en bestond evenals voorgaande week weder hoofdzakelijk uit Tarwe en Witteboonen, waarnaar nog al een goede vraag was, van andere artikelen was het aanbod gering. Puike Tarwe merkelijk hooger en in puike soort f8,75 a 9.— betaald. Rogge op f5,75 gehouden. Winter- gerst niet ter markt. Zomer dito f 5,40 a f5.50. Walch. Witteboonen f8,75 betaald. Dito Bruineboonen f 8,50. Groene Erwten in puike kooksoort f 7,30 a f7.40. Kroon- erwten 6.75 a f7.— Walch. Paardeboonen tot f6, verkocht. Boter f -.96 a fl.— per kilo. Eieren f 2.50 per 100 stuks. ZIERIKZEE, 21 April 1898. BOTER. Hoogste koers f —.521/2 a f I aagste koers f —.421/2 af—.—. KIP EIEREN Hoogste Koers f —.60. Laagste koers f - .40. EENDEIEREN. Hoogste koers f -.771/2- Laag ste koers f0.70 de 25. Middelburg. Donderdag werd door no t Tak publiek geveildlo. een huis, erf en tuiu, Nieuwstraat, 320 cA. Kooper dhr. J. A. Frederiks alhier voor 16700; onkosten 8 pCt. en voor overname losse goederen f 1102o. Een aandeel groot f500 in de Zeeuwsche Spoorboot Mij. kooper voor f370 dhr J. P Fokker alhier en 3o. Een aandeel groot f250 in dezellde My. Kooper voor f200 dezelfde. Ellewoutsdijk. Door burg. en weth. werd Woensdag aanbesteed: het afbreken en wederopbouwen van den bekloedings- muur, langs de Oostzijde van de havenkom en het uitvoeren van de daarmede in ver band staande werken. Inschrijvers de h li. G. van Meelen Co-, Vlissingen, f 3250 H. van de Velde, Terneuzen, f2750; J. Rijnberg, Ellewoutsdijk, f2690; A. Goede, mondt, Hansweert, f 2600 A. Hanewinkel, Vlissingen, f2598; C. van Beers, id. f2547; A. Jansen, Nisse, f2534; L. Laban, lerseke, f2533; A. Foudraine, Goes, f2410; A. Ka- relse Cz., Borssele, f2400; C. Lavooy, Ellewoutsdijk, f2400; C. de Wilde Az., Katte ndyke, f2346 en J. Lindenbergh, We- meldinge, f2250. Het Verslag Militairen Tehuis zal Maandag geplaatst worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 5