Aanbesteding. Aanbesteding. Van Heel Co., Onderwijzeres). VRIJDAG 15 APRIL Openbare V^rkooping. verkoopen aan te besteden: zullen NIKT op Donderdag 14, maar ter gelegenlieid van de Veemarkt op zitting houden te CURTGKNK, te hunnen kantore. op Woensdag 20 April 1898, Donderdag 21 April 1898, Arbeidersgereedschappen, enz., enz. VRIJDAG DKN 15 APRIL 1898, Het bouwen van een WOONHUIS in hare boom- kweekerij,in de Voorslad aldaar VERKOOPEN op Donderdag 21 April 1898, Boereninspan, lo. Het in steen verbouwen eener Schuur, thans in hout, groot 45.97 bij 16.38 2o. Het in steen bouwen van een Varkenshok groot 8.50 bij 4.10 is 't felst te bestreden die tegenstanders welke ons het naast staan. De val van Gerritsen had bewezen dat de radicale partij als arbeiderspartij onmogelijk is ge worden en de daden van 't restant van den socialistenbond wenscbte spreker af te wachten. In 1898 herdenkt Nederland drie revolutiën 164817981848 daarom verwonderde spr. het niet dat de bezittende klasse in Nederland zich nog koester hondt dan elders, en nu va.i geen andere viering wil weten dan die d.er in huldiging van de Koningin, welke in Ne derland allengs in dezelfde betrekking is geraakt, waarin onze regeering de vorsten in onze koloniën heeft geplaatst. Een zeer juiste opmerking helaas, doch de schuld ligt bij de liberale wettenmakers van 1848, dezelfden immers die Troelstra in zijn openingswoord verheerlijkte. Verworpen werd een voorstel om een fonds op te richten tot ondersteuning van partijgenooten die broodeloos werden ter oorzake van aangelegenheden de partij rakende. Zulk een fonds werd als bron van partijtwist, als lokaas voor falsarissen, en als de dood voor de melkkoetjes ter zijde gesteld. Aan 't orgaan en de vertegenwoordigers „der verdrukte klasse" werd critiek niet gespaard. De toon van het blad, zoo oor deelde men, was te mat en mak de re dacteur Vliegen zei dat dit aan de bezittende klasse ligt die hem geen oogen- blik vat geeft om haar de huid eens goed vol te schelden. Troelstra werd gevraagd waarom hij nog niets over leerplicht geschreven had. liy antwoordde dat hij eerst als Kamerlid wenschte te spreken en ook nog geen ge vestigde meening te hebben op dit punt Van Kol werd braaf gegeeseld om zijn al te groote vriendelijkheid jegens Kamer leden van andere richting. Hij was namelijk al te warm geworden bij de ontboeze mingen van het Roomsehe Kamerlid dr. Nolens. Op die manier zou ten slotte in Enschedé niet meer op Van Kol maar op den Roomschen candidaat behoeven ge stemd te worden, immers Ter Veer had zich in Enschedé nog democratischer uit gelaten dan in de Kamer Nolens. Bij deze critiek sloot mr. Troelstra zich aanhij achtte een tegemoetkoming een tactische fout in den klassenstrijd. De vriendelijkheid van v. Kol zal dezen als politiek man parten spelen. Hij moet ont houden dat hij in de Kamer niet staat als mensch maar als vertegenwoordiger eener verdrukte klasse, voor welke hij den moker moet kanteeren en desnoods het hart tot zwijgen brengen. Van Kol verdedigde zich onder meer met de herinnering dat er ook in andere party en eerlijke mannen zijn die vertrou wen verdienen. De Kamerleden werden aangespoord om te agiteeren tegen de wijze waarop tot heden ziekenkassen van fabrieksarbeiders en dergelijke fondsen beheerd worden. Vliegen sprak een belangrijk woord over de vakbeweging. Als eerste eisch noemde hij het opwekken van het klassebewust- zijn bij de arbeiders. Voorts moet zij die nen tot verhooging der loonen, over het algemeen tot verbetering der levensvoor waarden. Tot uitlokking der vakbeweging is de politieke propaganda doeltreffender dan directe propaganda. Hij raaide de leden en afdeelingen der parti) aan de al- gemeene zoogenaamde neutrale vakbewe ging krachtig te steunen. Tegen de zucht naar neutraliteit ter wille van verzameling van krachten kwam Fortuijn ernstig op. Naar zijn overtui ging moet de party haar overtuiging nimmer vermommen of ter zijde stellen, behoudens enkele noodzakelijk gebleken gevallen. Van der Goes was het hiermede eens. Hij noemde anarchisme den vader en domheid de moeder der neutraliteit. De neutraliteit is bedrieglijk en ook reactio nair. Indien de vakbeweging ooit iets be reikt heeft, dan is dit niet gebeurd door neutraliteit, maar juist door het tegen overgestelde. De Haagsche bakkers zochten hun steun niet bij socialisten, maar bij dames en mr. Kerdijk en werden er het slachtoffer van. Over de candidatuur Bax te Leeuwar den werd menig woordje gewisseld. Bax is, gelijk men weet, hervormd predikant te Oostzaan, en was toen hij gecandideerd werd, nog geen lid der s. d. arbeidersparty. Nu is hij 't wel, en hij maakte daarvan gebruik door eens flink van leer te trekken tegen de volgens hem kwajongensachtige houding van het partijbestuur, dat hem om zijn niet lid te zijn der party destijds had in den weg gezeten. Helsdingen nam hem „die 's morgens als evangeliedienaar naastenliefde had gepre dikt" het zeer kwalijk „dat hij des mid dags hier zijn broeders kwam schelden", wat Bax op zijn beurt een amende hono rable en eenige strijkagiën aan Helsdingens adres ontlokte en de vergadering noopte over te gaan tot de orde van den dag. Ten slotte werd nog een hartig woordje gewisseld over het militarisme. Ook op dit punt had Van Kol bij de behandeling der begrootingen in de tweede kamer een minder socialistisch-partijetand- punt ingenomen. Dat verdedigde hij nu, met de bekende frases voorop dat hij ook gruwt van den oorlog, en dat scheidsge- richten de geschillen moeten beslechten, en dat het militairisme met zijn uitgaaf van 2500 miljoen zwaar drukt op Europa. Maar hij verdedigde toch algemeenen -weerplicht als voorlooper voor den alge meenen wereldvrede. Het vaderland on- verdedigd laten keurde hij een daad van groote lafheid. Troelstra neutraliseerds deze confessie van zijn collega een weinig. Hij verklaarde niet vaderlandslievend te zijn. Het begrip vaderlandsliefde aoht hij in strijd met de socialistische idee. Toch erkent hij dat ook een sociaal democraat kan hechten aan het bewaren der natie, waartoe hij behoort, vooral als hij die natie gunstig vindt voor den groei van het socialisme. Maar daarom mag een soeiaaL democraat in de Kamer den tegenstanders geen argumenten ter bestrijding der partij aan de hand doen. Voor spr. is de mogelijkheid der verdedi ging van ons land een utopie en hij be schouwt ons leger slechts als een wapen der bourgeoisie tegen de arbeiders en als een werkverschaffing ten bate der zonen van de bourgeoisie en het uitzenden van een veldleger van 40C00 man naar de grens om den vijand op te houden een misdaad, een in Uen dood zenden der zonen van de arbeiders. Onze nationaliteit behoeft niet met wapens verdedigd te worden. Hare verdediging ligt in den na ijver der groote mogendheden onderling. Het Congres nam hierop met algemee- ne stemmen een groote antimilitairistische motie aan. NAGEKOMEN ADVERTENTIE. Rilland. Onder leiding van den bur gemeester werd alhier gisteren eene ver gadering gehouden bijgewoond door een negentigtal belangstellenden tot het kiezen van een voorloopige commissie om ook in deze gemeente een kroningsfeest te orga- niseeren bij de troonsbestijging van H. M. do Koningin. Voor Rilland werden respec tievelijk met de meeste stemmen gekozen de heeren W. Griep, W. F. v. Gorsel, M. N. van de Linde en H. Bakker, voor Bath de heeren W. Kosten, C. van Burg ea J. L. van den Brink, voor de halte de heeren J. A. Colpaart en J. Moerman, voor de Engelsche polder de heeren C. G. Harrison en M. van Liere, tot eere-voor- zitter werd benoemd de heer J. J. van Gorsel burgemeester. Genoemde commissie koos tot haren voorzitter vicie-voorzitter, secretaris en penningmeester achtereenvol gens de heeren Ch. Harrison Jr., M. N. van de Linde, W. Griep en M. van Liere. In Middelburg loopen verschil lende geruchten omtrent het weer in de vaart komen van een barge Middelburg Vlissingen. Het zou de firma Fop Smit zyn die daarmede weer begon. En naar de geruchten zou het werkvolk te Vlis singen zes cent voor een retour betalen, terwijl het voornemen zou bestaan de eerste maand gratis te varen. Nu wij willen het hopenofficieel is ons echter nog niets bekend. Heinkenszand. C. de K., wed. de Winter, landbouwster alhier, is in ver band met den bij haar op 8 Maart 11. plaats gehad hebbendeu braud, op ver moeden dien te hebben aangestoken, in arrest gesteld. Middelburg. De heer C. D. Klaassen alhier is benoemd tot concierge van het raadhuis. Wed. v. d. Berge, geboren Kaatje Tuin is op 104 jarigen leeftijd te Drei- schor overleden. Met ingang van 1 Juni 1898 bevor derd tot commies der Posteryen van de 2e klasse de heer C. G. A. Janssen van Wissenkerke, thans commies der 3e klasse te Bergen op Zoom. Met 16 dezer zullen de rijks veld wachter! A. A. v. d. Broecke en J. Becks, resp. te Arnemuiden en te Borsele, onder ling van standplaats verwisselen. Ter hoogte van 't Catsche Veer werd Zaterdag middag door de van Rotterdam komende Middelburgsche boot drijvende gevonden een roeiboot, waarin zich bevon den een schipper,zyn vrouw, een kind, de knecht en een hond. De schipbreukelingen werdeu opgenomen en te Catsche Veer aan wal gezet. De schipper M. Leeuwenstein van Sliedrecht, voerende het schip Ver trouwen, had dit vaartuig in zinkenden staat moeten verlaten. Het schip, geladen met grint, was in de Zandkreek op een berm gestooten. Het vaartuig, dat bij hoogwater geheel onzicht baar is, was, eveneens ais de lading, ver zekerd. M. C. In eene te Terneuzert gehouden vergadering van anti-revolutionnaire kiezers werd de heer J. P. van Herp geprocla meerd tot candidaat voor den gemeenteraad voor de verkiezing in de vacature wijlen den heer J. P. Tazelaar. Tot voor een aantal jaren, toen in de nabijheid van Zieriksee nog gevonden werden de Zeikeheuvels, was de Paasch- Maandag, vooral voor de Zeeuwsche jeugd een recht aangename dag. Oud en jong snelde dan in den namiddag naar de Zelke f waar hard gekookte eieren van allerlei» kleur, d. w. z. kippeneieren waarvan de schalen, door koking in kleurstof, allerlei kleuren hadden aangtnomeu, te koop waren die men dan van den top der Zelke-heu- vels naar benede i liet rollen, wat een ongemeene drukte meebracht. Langzamer hand zijn deze heuvels verdwei.en door afgraving en vervoer naar de glasblazerijen waarde stof, waaruit de heuvels bestonden uitstekend kon gebruikt worden. Hoe kwamen deze vrij booge heuvels iii dat vlakke laag gelegen polderland, zal men onwillekeurig vragen. Het antwoord laat zich gemakkelijk geven. In oude tijden hield men zich in deze streken onledig met de „zeinering" (zoutnering), „moerne- ring" (moer derry of darry) liet „zelbar- neu" (zoutbranden of darinckdelven" d. i. de derrie, die vrij algemeen in Zeeland onder de kleilaag gevonden wordt, werd uitgespit eu gedroogd en later verbrand met zeewater begoten scheidde men uit de overblijvende asch een fijn wit zout af de omvang van die nering eenmaal in Zierikzee bleek wel uit de verbazende hoeveelheid asch, die inde nabijheid zelfi tot heuvels werd opgehoogd. Slechts eene flauwe schaduw van de zoogenaamde „pannerie" in vroeger dagen, toen Zieriksee binnen zyn veste 200 zout- keeten telde, is er overgebleven, nadat de invoer van ruw zout uit vreemde landen algemeeu werd, tr >uwens gelukkig want het moeren was oorzaak dat by grafelijke keuren het uitbaggeren allerwegen moest verboden worden, ten eerste uit vrees voor overstroomir-yen ten tweede omdat de vruchtbaau "t'creken in moerassen werden herschapen, wat volgens deskundigen thans nog in verschillende streken, niet alleen in de nabijheid van Zieriksee, maar in geheel Zeeland is te bemerken en ten derde wegens de veroorzaakte ongezondheid Zeeuwsche moeraskoortsen Intns8chen is met de Zelke-heuvels ook het eierrollen op Paasch-Maandag verdwe nen, zeker niet tot genoegen van de Zie rikseesche jeugd die er weleer zoo'n groote pret kon kon hebben. Tel. Een vrachtrijder te Amersfoort had Vrijdag avOLd aaa een onbekenden voetganger toegestaau mee te rijden. Een praatje werd aangeknoopten 't bleek hem dat zijn reisgezel honger had, waarom hij bij de eerste pleisterplaats zich haastte hem een paar sneden brood te verschaffen. De vreemdeling schijnt bij 't. betalen ge zien te hebben dat de vrachtrijder veel geld by zich had Toen zy een poos later weer opgereden waren, meende de vrachtrijder iets achter den wagen te hooren. Hij bukte zich naar buiten en van dat oogenblik maakte de onbekende gebruik door hem zijn mes diep in den hals te stooten. Op zijn gegil zette 'de aanrander 't op een loopen, te meer daar eenige personen kwamen toeschieten. De vrachtrijder werd in zorgelijken toestand per brancard thuis gebracht, de aanrander ontkwam, van 't geld wordt niets ver mist. 's Avonds voor Goeden Vrijdag waren te Leiden drie knapen aan het roeien in de Heerensingelgracht, toen zij door moedwillig en tegen 't verbod van een aldaar gestationeerden politieagent in met de boot te schommelen, deze deden om slaan en zij te water raakten twee hun ner wisten al spartelend den kant, te be reiken doch de derde een 13 jarige knaap was reeds dood toen hij na veel moeite werd bovengehaald. Te Staphorst was verleden jaar een stuk land van de familie Hulst ge rechtelijk verkocht; de nieuwe eigenaar kon echter er geen bezit van nemen, de wijl een der vroegere eigenaars er op werkte of het nog zijn eigen was. Dit gaf reeds meermalen aanleiding tot twist, en Vrijdagavond kwam 't tot eene open bare mishandeling, ten gevolge waarvan A. Hulst, een der vroegere eigenaars, is overleden. Hij was namelijk naar het hem vroeger toebehoorende land gegaan om er mest op te brengen en 'torn te ploegen, boewei hy wist dat de nieuwe eigenaar er reeds pootaardappelen in gezet had. Deze, in de wandeling Goliath genoemd, moet hem on verhoeds aangevallen en bewusteloos gesla gen hebben. Later is Hulst door twee man gevonden en thuis gebracht. In zijn be- wusteloozen toestand riep hij herhaaldelijk Goliath Hij overleed Zondag. Een werkman te Utrecht werd Zaterdagmorgen door zijn patroon uitge zonden met f200 aan bankpapier om te verzilveren. De man had echter het ongeluk om het zakje, waarin het geldswaardig papier geborgen was, te verliezen en deed daarvan aangifte by de politie, die een zwaar beschonken vrouw in hechtenis nam, in wier bezit ongeveer/100 werd bevon den, hetgeen des te meer bevreemding wekte omdat zij als zeer behoeftig bekend staat. Na haar roes te hebben uitgeslapen, werd zij dan ook hierover in verhoor ge nomen en nu kwam aan het licht, dat zij het geld had gevonden en ruim de helft ervan had zoek gemaakt. Te Oosterwijk bij Leerdam sloeg Zaterdagmiddag de bliksem in den toren, deze en de kerk werden zeer beschadigd. Te Avereest (Ov.) is een tweejarig meisje, die aan het toezicht der moeder was onts- apt zij meende dat haar kind in de kamer aan het spelen was in de gracht gevallen en verdronken. Te Enschede is een kameel geboren in 't hypodrome Wolfs. Moeder en kind zyn welvarend. >V 'v •••- ,y>vV V >^£>7 - Heden morgen nam de Heere van ons weg door den onverbiddelijken dood onzeu geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader STEVEN VERLARE, rustend landbouwer alhier in den gezegenden ouderdom van 86 j»ar en bijna 7 mRanden. Namens kinderenbehuwd- en kleinkinderen J. VERLARE. Kruiningen 5 April 1898. Heden overleed na een smartelijk lijden van een week mijn geliefde Echtgenoot en der kinderen zorgdra gende Vader de beer J. P. Waeijhaert, in den ouderdom van 55 jaar. Westkapelle, 8 April 1898. Wed. A. WAEIJHAERT geb. Roils e. Iz. WAEIJHAERT. J. P. WAEIJHAERT. Eenige en algemeene kenuesgeving. Door de goedheid Gods werden wij beden verblijd door de voorspoedige geboorte van een ZOON JOHANNES HENDRIK. A. J. M. GOOTE. P. A. GOOTE-Buijs. Middelburg, 11 April '98. *55.* Voor de vele bewijzen van be langstelling, op 6 April ont vangen, betuigt ondergeteekende zijnen bartelyken dank. Goes, 13 April 1898. ME. LENSHOEK VAN KERKWIJK. *s* Ondergeteekende spreekt by dezen zijn hartelyken dank uit voorde vele bizondere blijken van belangstelling, door hem ondervonden op den 7den April. Ds. R. J. VAN DER VEEN. Goes, 13 April 1898. Het Bestuur der Chr. School te Veert vraagt een(e) Salaris f500—f525 (a. n. h.) Adres: J. VAN DER KLEIJN, H. d. S. 's voormiddags te 10 uren te Oudelande aan de schuur van G. v. d. Repe, ten overstaan van den Notaris MÜLOCK HOUWER van 3 Runders, 3 Geiten, 1 vet Var ken, 20 voer Mest, 3 nieuwe Eggen, Voerkist, Meelkist, 3 Wa tertonnen, Geeselsteen en Paard, Ladders, Stal- en Arbeidersge reedschap, Vaamhout en Musterd, voorts Meubelen, als Eikenhouten Boogkabinet, geschilderd Kabinet, Bureau, Ladetafel, ronde Tafel, Hanglamp, Klokken, Schilde)ijen, Spiegels, Boeken, Koper-, Tin en Blikweik enz. De Deurwaarder HOLLMANN te Go e», zal op VERKOOPEN a. des voormiddags om 10 uur op het hoefje, en ten verzoeke van den heer D. Remeijnse, teWolfertsdijk (Papen weg), 6 mooie Melkkoeien, 6 Kalvers, Wei-vee, drachtige Zeug en eene partij kleine Varkens, enz., enz. b. des namiddags om 1 uur aan het woon huis en ten verzoeke van dhr. A. de Koster Verhage, aan den Veer- weg aldaar, prachtig eikenh. Boogkabinet, Linnenkast, 2 Pluimbedden met toebehooren, Tafels, Stoelen (zoo goed als nieuw), 2 Kachels, 2 Spiegels, Klok, Barometer, Nacht- taleltje, Kooi met Duif, Glas- en Aardewerk. De Notaris A. M. TAK, zal op des namiddags te een ure, op liet hofsteedje bewoond door de Wed. A. P. Oveetveld, aan den Langevijlebuitensingel, in het openbaar EENE PARTIJ WAARONDER Tafels, Stoelen, Bureau, Buffetkast, Kastklok, Baro meter, Spiegels, Kachel, 2 Ledikanten, Hanglamp, Waschmachine, Droogrek, Glas- en Aardewerk. VOORTS: Landbouwgereedschappen, 9 Kippenen 1 Haan, Handblok, Turk, Kruiwagen. JJsbak, Ladders, Slijp steen, Ramen, Kozijnen, Musterd, Brandhout en meer. Te bezichtigen op den dag van verkoop van af des morgens 10 uur. Mej. de Wed. P. v. d. Bliek te Goes zal trachten alwaar uiterlijk voor 22 April a. s. des inscbrijvingsbiljetten, hetzij franco per post of in persoon gebracht, worden in gewacht. Aanwijzing in loco 15 April a. s. des namiddags 34 uur. Gedrukte bestekken a f 1,50 bij den Architect J. H. HANNINK te Goes verkrijgbaar, alwaar tevens van 's morgens 912 uur en 's namiddags 14 de tee- keningen ter inzage liggen. De Notaris C. PRINS te Kruiningen, zal des voormiddags ten 10 ure, op de Hofstede „Oomshoek" namens den eerzamen Hu- brecht Vermue te Kruiningen EEN KAPITALEN bestaande uit 1 Schimmel Veulendragend Merriepaard oud 4 jaar, 1 Bruine Bles idem oud 3 jaar, 1 bruine Merrie met Veulen oud 8 jaar, een Schimmel-merrie met Veulen oud 5 jaar, een Vos Merriepaard oud 3 jaar, 10 baatge- vende Melkkoeien, 2 Stie ren van 1 en 2 jaar, 2 drie jarige Ossen, 4 tweejarige j Ossen, 5 driejarige Vaarzen, 2 twee jarige Vaarzen, 3 jaarling Vaarzen, 3 dragende Varkens, 2 loopvarkens, een Zeug met biggen, 2 Honden met Hok, 20 Kippen, Kuikens, 2 Ganzen, 2 Eggen, 3 Ploegen, Rolblok, Wan molen, Peemolen, Moesmaker, Sleep- egge, Harnas en Gareel, 400 groene Mutserd, groote partij Brandhout, Palen, Balken, Planken, Rogge- en Tarwestroo, Beestenpeen, Paarden- peen, de Mest in den Mestput en hetgeen meer zal worden te voor schijn gebracht. Op de Hofstede geen stalling. op de hofstede bewoond door Gilles de Jager, Westerlandsche polder Wotfaarls- dijk in Broeder- en Zusterpolder, Wolf aartsdijk- Aanwijzing zal plaats hebben door Ar chitect HANNINK, op 23 April van 1 tot 2 uren. Teekeningen by dien over te trekken en bestek by hem verkrijgbaar van af 16 April. Inschrijvingen, voor ieder perceel afzon derlijk, in te leveren bij mr. LIEBERT te Goes, voor 30 April.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2