KERKNIEUWS. SCHOOLNÏE0WS. RECHTSZAKEN. markt heeft ingesteld, 6en verzoek ge richt tot genoemde regeering, om onder de noodige waarborgen ook een grenikantoor voor den vee-invoer open te stellen langs de grens van België met Westelij k- Zeeuwsch-Vlaanderen. De plaats, die daar voor gewenscht wordt, is Watervliet, waar quarantainestallen enz. aanwezig zijn. liet verzoek wordt ondersteund door Belgische veekoopers. Middelburg. Vrijdag trad alhier voor de afd. Middelburg van de Vereeniging „Patrimonium" op de heer Mr. Dr. A. R. van de Laar uit Utrecht met het onderwerp Cbr. sociale eischen en plichten. Door den voorzitter der afd. ingeleid be gon de heer van de Laar zijn boeiende im provisatie door te betoogen dat de maat schappij een geheel vormt, daarop vooral moet bij het oplossen van de soc. kwestie gelet worden. De Fransche revolutie eischte vrijheid en gelijkheid voor den enkelen mensch, maar lette niet op de van God gewilde veelvormigheid waardoor de ver schillende personen elkander aanvallen. Wanneer ieder verstaat, dat zijne roeping hem door God is aangewezen, dan verhoo- vaardigt hij zich niet op 't hooge stand punt en klaagt hij niet wanneer hem door minder gaven van verstand of vermogen een lage plaats is aangewezen. Standsver schil moet er bestaan, stands afstand echter niet. Wij eischen aanvulling, dan eerst komt de arbeid tot zijn recht, 200wel die van den werkman met vereelte handen, als die van den man met fraaie kleederen en sierlijke vormen. De materialist kan nooit een volksvriend zijn, maar is een ari stocraat in den slechten zin des woords. De Fransche revolutie gaf slechts politieke gelijkheid maar bracht daarentegen strijd tusschen kapitalisten en arbeiders die ieder voor hun eigen belang opkwamen, de een heid der maatschappij was verbroken. Eerst ontstond gemompel dat steeds luider werd en door de treurige leuze van Carl M&rx „proletariërs vereenigt u" een klassenstrijd deed ontbranden, welke van revolutie tot revolutie voert. Een feit is het, dat tal van zaken ver andering eischen. Een Christen is nooit conservatief en nooit radicaal en aan den anderen kant altijd conservatief en altijd radicaal, omdat hij weet dat alles wat bestaat door God is beschikt en hij bij het uitroeien van het kwaad doordringt tot den wortel. Gevraagd moet wordenwat is het be ginsel, waarvan wij uitgaanwij moeten als Christenen medewerken om de door God gewilde orde te herstellen. De eerste vraag is een vraag van „orde" sn niet van be langen. Naast den eisch van .orde" bestaat de eisch der liefde; namelijk liefde tot God, liefde tot den Christenbroeder, liefde tot allen. De verdeeldheid onder de Christenen is de oorzaak dat er te weinig kracht van de Gemeente uitgaat. Er wordt meer gelet op wat scheidt dan op Jezus Christus. Geen wegdoezelen van beginselen, maar in den Heiland een hoogere eenheid. Alle gebreken in de maatschappelijke verhoudingen ontstaan door de zonden en daarvoor is slechts éen geneesmiddel het evangelie daarom ook eischen wjj al onze scholen op voor Christus. Toch is alleen leniging van geestelijken nood niet voldoende de verbetering der stoffelijke belangen bereidt die der geeste lijke voor. Als sociale eischen ter verbe tering vragen wij lo. Zondagsheiliging. Zoo mogelijk ook een vrijen Zaterdagmiddag als tijd van uitspanning. Als tweede eisch noemen wij verkorting van arbeidstijd. Ook in deze zijn wij bij Amerika en Engeland ten achter. Echter geen algemeene regel van acht uur arbeid. Voor mijnwerk is dit zelfs te lang, voor anderen arbeid te kort. De behoefte moet door den werkman gevoeld worden, hij moet zich kunnen wijden aan zijn gezin, hij moet tot rusttot zich zelf kunnen ko men zonder deze rust wordt lijn geeste lijke ontwikkeling belemmerd. Verkor ting van arbeidsduur is geen radicale eischde lange arbeidstijd was vroeger onbekend en is alleen ontstaan door den invoer der machines. Maar waar dan den ledigen tijd door brengen In lokkende kroegen en café's Deze vraag is een aanklacht. De afgematte arbeider neemt eerder de toevlucht tot drank dan de niet door arbeid uitgeputte. Spreker wekt krachtig tot bestrijding van drankmisbruik. Maar waar dan indien niet in de kroeg Deze vraag wijst op de behoefte aan ver betering van de woningen, een andere eisch van sociale verbetering, eisch van Gods woord tevens. Chr. Vereenigingslokalen naar "het voor beeld van Engeland en Australië waar jonge en oudere werklieden een tehuis kunnen vinden, ziedaar een andere eisch. Er is zooveel lijden dat geen gevolg is Van eigen sohuld. (Weduwen en weezen). Het is niet goed dat de toekomst van den arbeider en zijn huisgezin geheel onver zekerd is. De kerk heeft hier hare roe ping te vervullen en kan zij het niet dan de staat, desnoods door verhoogde belas tingen. Het lijden door eigen schuld kan niet geheel worden weggenomen maar moet gelenigd worden door particuliere liefdadigheid. Door het verdwijnen der gildan werd de arbeider een eenling Overproductie in Amerika kan hier een fabriek dwingen tot sluiting en den arbeider werkeloos umaken daarom zijn vakvereenigingen oodig, die tevens optreden waar bet geldt Onrecht te bestrijden. Voorts een arbeids beurs om den werkman een plaats te ver schaffen. Voorts verzekering tegen werk loosheid. Ook loonsverhooging niet om zich fraaier te kannen kleeden en champagne te drinken maar om een beteren levens toestand te verkrijgen. Maar tegenover deze sociale eischen staan ook sociale plichten. Hooger veerkracht worde gewekt bij den Nederl. werkman, zoodat hij niet meer ten achter sta bij zijn Amerikaansche en Engelsche vakgenooten, de beste Christen ook de beste werkman. Er wordt te veel op direct voordeel gelet ook bij het kiezen van een ambacht. Men wachte niet te veel van de Over heid het zwaartepunt ligt niet in de po litiek maar in u zelf. De Staat zorge voor uitstekend Chr. lag. onberwijs en ambachts- onderwijs. Spreker eindigde met een herinnering aan Da Costa's „Zij zullen het niet heb ben" het einde der 19e eeuw geeft ons de vervulling zijner profetie te zien: ze hebben ons niet gekregen de goden dezer eeuw, althans niet geheel. De 20e eeuw brenge ons onder de regeering van Konin gin Wilhelmina het oude geloovige Neder land van weleer, waarin blijkt dat aan de eischen der social, eischen en plichteu is voldaan. De met gloed van overtuiging uitge sproken rede werd met applaus begroet. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Apeldoorn B ds. D. Ring- nalda te Oudshoorn, ds. A. T. v. Dijken te Aalten en A. Boekenoogen cand. te Amsterdam. Beroepen te Fondgum (toez.) ds. H. Limpers te Akkrum te Heeze ds. H. Bax te Doornspijk; te Barneveld (toez.) dr. H. Visscher te Delft te Berkel ds. J. H. Wensinck te Nijkerk. Bsdankt voor Woudsend door ds. O. Norel te Wons. Stavenisse. In de plaats van wijlen J. Letzer hebben kerkvoogden der Ned. Herv. (Gem. alhier, onder nadere goed keuring van den kerkeraad, tot koster benoemd D. Everaars. Waarde. Zondag herdacht ds. C. B. Oorthuijs zijn 25 jarige bediening als predikant. Tot tekst had hij gekozen, Luc. 15 vers 24. Vooraf werd gezongen Ps. 777. Nog werd gezongen Ps. 103 6 Gszang 52 1013 en Ps. 52 7 ter wijl na het uitspreken der zegenbede den leeraar de bekende zegenbede wsrd toe gezongen vervat in Psalm 134 3. Het kerkgebouw kon de menigte niet bevatten die van hier en elders was op gekomen. De predikant dezer plaats kon niet tegen woordig zijn wijl ZEw. een vacature te Schore te vervullen had. Geref. Kerken. Beroepen te Arnemuiden ds. F. W. J. Wolf te Lopik. Aangenomen naar Generauiden door ds. Ph. W. H. Eskes te Spijk; naar Vrees wijk door ds. H. Buitenhuis te Zaltbommel. Bedankt voor Rijswijk door ds. P. Zijl mans te Hengeloe. Uit Arnhem bericht men ons het volgende Zondagavond nam dr. L. H. Wagenaar afscheid van de gemeente alhier, kerk B. Een grooto schare vulde het schoone kerkgebouw. De voorzang was Ps. 27 5. Voorgelezen werd Ps. 48. Ie Tusschenzang Ps. 777, 8o en 6b. Tekst Ps. 4810, „O God wy gedenken uwer weldadigheid in het midden uws tempels". Puntenwij gedenken drie weldadig heden. a. bewezen in sparende lankmoe digheid b bewezen in liefelijke welvaart c bewezen in doorwerkende reformatie. 2e tusschenzang Ps. 102 15 en 16. Nadat het amen was uitgesproken werd Ps. 90 9 gezongen. Daarna beklom ds. v. d. Zande van kerk A den kansel om zich tot tolk te maken van de gemeente en ds. Wagenaar dank te zeggen voor hetgeen hij was geweest en had gedaan, waarop den vertrekkenden leeraar werd toegezongen Ps. 121 4. Na de dankzegging door ds. Wagenaar werd nog gezongen Ps. 72 11. Heden, Maandagmiddag nam ds. Wage naar in een afzonderlijke samenkomst afscheid van zijn catechisanten en oud catechisanten, waarbij hem een stoffelijk bewijs van hoogachting en waardeering namens hen aangeboden werd. Doopsgezinde Gem. Drietal te 's Gravenhage W. J. Douwen te Almeloo, H. J. Elhorst te Arnhem en J. W. v. d. Linden te Harlingen. Aan het staats gymnasium te Pretoria is tot leeraar benoemd de heer J. Bij leveld, candidaat in de oude letteren, docent aan het Geref. Gymnasium te Amsterdam. Den 15 April a. s. zal voor de arrondis- sements-rechtbank te Middelburg worden behandeld de zaak tegen de aldaar ge detineerden P. en G. K., beklaagd van den brutalen inbraak bij de gebroeders Pijke, landbouwers onder Goes. Vanwege het openbaar ministerie zullen 14 getuigen, waaronder tevens als des kundige, worden gedagvaard. Landbouw. Zeenwsche Maatschappij van Landbouw. Atdeeling „Walcheren" Vergadering op Maandag 28 Maart 1898. Wegens ziekte van den heer de Bruijn wordt het presidium door den heer oor- beijtel waargenomen, die na mededeeling hiervan, in den breede de uitkomsten van den oogst in het jaar 1897 nagaat en den leden bij de eerste vergadering dezesjaars een hartelijk welkom toeroept. De notulen der laatste vergadering wor den goedgekeurd. Ingekomen zijn lo. een verslag van het proefveld over 1897; 2o. een plan voor idem over 1898 3o. een brief van het gemeentebestuur van Middelburg om inlichtingen omtrent de verloting bij de aanstaande paarden markt, waaraan is voldaan, waarop is ge volgd een communique van den Commissaris der Koningin dat de verloting wordt goedgekeurd, mede naar aanleiding tener resolutie van den Minister van Financiën. 4o. Een brief'van het Hoofdbestuur met mededeeling dat de eerstvolgende vergade ring zat gehouden worden op 14 April a. s. 5o. Een brief va.i het Hoofdbestuur omtrent de minder gelukkige plaats te Middelburg voor keuringen gekozen. De afdeeling zal alles in het werk stellen om eene betere plaats te verkrijgen. 6o. Een brief van de afdeeling van het Rundveestamboek om subsidie als vroeger. De subsidie wordt verleend. 7o. Een brief van Boogerd om bestendi ging der hem verleende subsidie voor zijne weegschaal. De heer Barentsen maakt be zwaar tegen het hooge cijfer van f 30. Bij meerderheid van stemmen verleende de vergadering echter andermaal f 30 voor subsidie. Hierna had de opname plaats van de rekening van den Penningm. over 1897, waartoe gecommitteerd werden de heeren Francke en Kasse. In orde bevonden, wordt zij vastgesteld op een bedrag van f668 aan ontvangsten, f 780,60l/s aan uit gaven, dut met een nadeelig saldo van fll2,60'/s. Op voorstel van den Penning meester wordt besloten over te gaau, tot dekking van dit te kort, een pandbrief der Holl. Hypotheekbank te verkoopen. Daarna worden benoemd tot by woning van de algemeene vergadering van het Hoofdbestuur tot afgevaardigden de heeren de Bruijn van Melis- en Mariekerke en Polderdijk tot plaatsvervangers de heeren Voorbeijtel en Maas. De heer de Troye| wijst op de enorme verschillen tusschen hooi op de weegbrug en met de schalen gewogen. De heer Polderdijk beaamt die verschillen volkomen en raadt den landbouwers geen hooi te verkoopen dan gewogen op de fairbank. Eene breedvoerige discussie volgt hierop waaraan de heeren Snijders, Meeuwse en Besuijen deelnamen en waarvan de slotsom is dat er geen ander middel is om aan het bezwaar tegemoet te komen dan het advies van den heer Polderdijk te volgen. Bovendien zal het bestuur over deze zaak in overleg treden met den eigenaar der weegbrug, den heer Boogerd en later het resultaat zijner bemoeiingen mededeelen. Na de pauze houdt de heer Leenhouts zijne aangekondigde lezing over zuivel bereiding. Spreker begint uiteen te zetten dat zui velbereiding een der cardinaalste punten voor Walcheren's landbouw is. Zeeland komt in dit opzicht zeer achteraan en toen spreker hiernaar op de markten onderroek deed, zag hij alras dat de boter hier veel slechter is dan in Holland. Het kan dus zijn nut hebben de landbouwers bier in de theorie voor te lichten. Vooreerst bespreekt hij de samenstelling van de melk. Hij toont in klare bewoordingen aan van hoeveel nut het is goede zorg voor de melk te dragen en bovenal voor zindelijkheid te zorgen. De melkster moet zich de handen wasschen, de eerste scheuten der melk moeten verwijderd worden, de koe moet zacht behandeld worden en moet het aan genaam vinden gemolken te worden. Boven dien moet met de volle hand gemolken worden en vooral gezorgd voor goede uit melking, want de laatste drop zegt men in Holland, is de boteiknop. Bovendien voorkomt men op die manier uieront steking, waaraan zoovele diersn op Wal cheren lijden. Het meten der melk is zeer aanbeve lenswaardig. De melk moet vlug uit den stal ver wijderd worden, goed gezuiverd en voor bereid voor de karn. Spreker is een erg voorstander van het afkoelen der melk, want melk moet niet bitter zijn. Het afroomen moet geschieden, wanneer de melk koud is. Ontroomers worden hier maar zelden gebruikt, en toch zijn ze zoo nuttig en zoo voordeelig, want zij brengen eene grootere quantiteit boter voort. Bij ontrooming heeft men geen verdere materialen noodigze zijn over bodig. Bovendien bij de ontroomers is alles in een uur afgeloopen, dus bestaat er minder kans op verzuring der melk. Verder toonde spreker aan het nut van het constateeren van den warmtegraad j bij de boterbereiding en vooral bij de gisting. Thermometers zijn onmisbaar in Holland vindt men ze overal. Water bij de melk dosn in de karn om de temperatuur te verkrijgen is het aller slechtste wat er is. Zorgt steeds dat de melk de vereischte temperatuur heeft. Wat het karnen aangaat, dit houdt ook geen gelijken tred meer in Zeeland met de wetenschap. Het karnen most binnen het uur afgeloo en zijn, maar geen drie uur duren zooals met de oude Zeeuwsche karn. Eindelijk is het karnen afgeloopen. Slecht water daarbij gebruiken is allerellendig^, men zorge steeds voor zuiver water, met de handen werken dij de boterbereiding is ook een groot kwaad, men rake er nooit met de handen aan, want die zijn niet altijd koud. De boter moet goed uitgespoeld worden en daarna zorgvuldig gekneed, liefst met instrumenten. Daarna moet ze worden gezouten, waar toe vooral keukenzout en geen fijn zout wordt aanbevolen. De tweede bewerking moet weder met zuiver water geschiedeu, om de uitpeke- ling te bevorderen. De boter is dan marktklaar en zal zoo behandeld ook eene goede markt opbren gen, eene omstan ligheid die hier helaas niet wordt aangetroffen en waarin wij bij onze naburen zeer ten achteren staan. Onder applaus der aanwezigen bedankte de voorzitter den spreker en hief hij de vergadering op. Vlissingen. Gisterenavond kwam al- bier het droevig bericht dat jl. Vrijdag bij hevigen N. O. storm van den ter hoogte van Ostende kruisenden Nederl. Loodssohoener No. 1, schipper G. Ketting, overboord zijn geslagen de matroos W. Fanoy, oud 27 jaar, ongehuwd, welke verdronk en de loodskweekeliag J. Zeijl- maker die gered werd. Waarde. Krachtens art. 49 wet lager onderwijs is aan deze gemeente f 700 subsidie toegestaan. Colijnsplaat. Het met rijs geladen schip van A. Visser te Sliedrecht, dat hier de vorige week zonk, is niet het eenige vaartuig geweest, dat het te kwaad heeft gekregen. Ook het schip van F. Dooms van Terneuzen, geladen met steen, alhier voor den wal voor anker liggende, werd door den hevigen wind, die juist op den wal stond, zeer geteisterd, en zou hoogstwaarschijnlijk op den dijk geslagan zyn, indien niet de schipper intijds tot het besluit gekomen was het vaartuig te doen zinken. Dewijl het op de slikken zit, komt het bij laag water geheel bloot en zal het, na overgeladen te zijn, misschien wel kunnen worden gestopt, om dan op de werf verder weer geheel in orde te worden gebracht. Jammer voor den schip per, dat zyn schip niet geassureerd is. Gelukkig, dat niemand der opvarenden eenig letsel heeft bekomen. Nog twee andere vaartuigen, die almede hier voor anker lagen, verloren hun roer, doch bekwamen, verder geen averij. Wolfaartsdijk. Zaterdagavond had ten huize van J. Voorbeijtel de gewone jaarvergadering van de hier bestaande ver eeniging, „Onderlinge Hulp" plaatsvan de 80 leden waren 51 present. Na voorlezing en bespreking van alle loopende zaken bleek dat er 4een kapitaal was van f 1884,07 met een uitgaaf aan ziekegelden, enz. tot een bsdrag van f 216.46, alzoo een batig saldo van f 1623.61, waarvan na bespreking besloten werd f 1000 te plaatsen op het grootboekverder bleek dat er weer 11 personen verlangden lid der vereeniging te worden, zoodat met genoegen kon geconstateerd dat met 2 April a. g. met ruim 90 leden de gewone contributie een aanvang kon nemen. De nuttige werking dezer zaak wordt dan ook met toeneming zeer op prijs ge steld. Met een vriendelijk beroep te doen op de meest mogelijke medewerking der leden sloot de voorzitter de vergadering. Bruinisse. In de jl. Vrijdag gehouden vergadering van den dijkraad van het calamiteuse waterschap Bruinisse werd het dijkgeschot voor den dienst 1898/99 vast gesteld tot een bedrag van f 14408.33. Evenzoo de bijdrage voor ae aangrenzende polder Ooster- en Sirjansland tot een bedrag van f2801,32. Tezamen dus in hoofdsom f 17209,65. Vervolgens werd overgegaan tot het opmaken der begrooting. Deze bedraagt in ontvangst f21380.79 en in uitgaaf f28524,57. Aan het Bestuur werd machtiging verleesd eenige te laat ingeko- mene eoupons uit de onvoorziene uitgaven te betalen. Naar aanleiding van een request van den heer G. Bolier, waterbouwkundig ambtenaar van het waterschap, om ver hooging van salaris, werd met algemeene stemmen besloten dit met f 100 te ver- hoogen, waardoor dit gebracht wordt op f 1000. De heer J. M. Krijger te Bruinisse is benoemd tot buitengewoon opzichter bij 's Rijkswaterstaat in de provincie Overijsel. Naar de M. Ct. verneemt is besloten tot oprichting der naamlooze vennootschap „Verpleeghuis" te Middelburg en tot aankoop van twee huizen in de Lange- viele aldaar, ter inrichting voor het be oogde doel. De statuten zijn, behoudens kon. bewil liging, vastgesteld. Coes. Tot Verloskundige te O. en \V. Souburg is benoemd Mejuffrouw J. de Jonge, alhier. Te 's Gravenhage is een vrouw ineengehurkt en dood op straat gevonden. Men vsrmoedt dat zij in een vlaag van zwaarmoedigheid uit een raam van do twesde verdieping harer woning is ge sprongen. Van de Ostender vischsloep „Henri" is op de rivier voor Rotterdam een matroos te water geraakten verdronken. Dezer dagen is in het krankzianigen- gestioht te Utrecht een 83-jarig grijsaard overleden, die de laatste 55 jaren van zijn leven aldaar heeft doorgebracht. De schipper eener Urker vischsohuit had Woens dagmorgen te Urk de kor uit- en de fok opgezet toen hij bij het terruggaan naar het roer zulk een slag met de schoot kreeg dat hij overboord sloeg. Dadelijk wendde de knecht het roer om den schipper dien hij het schip zag nazwemmen een touw toe te werpen. Toen dit aiet hielp en hij nog eens wendde om het met een haak te beproeven, zonk de ongelukkige iu de diepte. Hij laat een weduwe met acht kin dereu na. Vrijdag is te Ruinerwold het lijk gevonden van, een koopman die te Meppel de Palmpaardeumarkt had bezocht, men denkt aan een misdaad. Op de Eems voor Delfzijl is Donder dag de knecht van een tjalkschipper van kou en uitputting bezweken. Men vond hem dood op het dek liggen. Vrijdagavond roeiden te Monniken dam in een roeibootje acht Bunschoten, en een Monnikendammer visscher waaron der een jongetje van 12 jaar, naar hunne in de haven liggende botters. Door den hevigen golfslag sloeg hst bootje om. Toen het opgemerkt werd, beproefde men nog met een grootere boot te hulp te komen, doch vruchteloos. Drie mannen en het jongetje verdronken. Van twee personen, van 22 en 24 jaar, zijn de lijken nog niet gevonden. Vrijdagnacht is te Rotterdam in een bovenhuis in de Rembrandstraat brand uitgebroken in de alkoof. Ds bewoonster was volgons zeggen der buren afwezig. Er werd, om zich hiervan te vergewissen, een gat gehakt in den zijwand der alkoof, waarin de straalpijp geplaatst werd, aan gezien het vuur aldaar het hevigst was. Op deze was de brand spoedig gebluscht. Toen daarop de brandweer de kamer binnendrong om het smeulende vuur verder te dooven vond men in ds bedstede het afgrijselijk verminkte ljjk der bewoonster een 45 jarige ongehuwde doch op trouwen staande vrouw. In de nabijheid lag een opengeslagen boek en op de waschtafel een gebroken petro leumlamp, zoodat vermoed wordt dat zij in bed hesft liggen lezen en de lamp is gesprongen of omgevallen. De vrouw lag in uitgestrekte houding en is dus bljjkbaar door den schrik bevangen geworden en daarna gestikt door den rook. De honderjarige Heer Atse Joosten de Boer, te Dordrecht die Vrijdag ver jaarde werd te Joure geboren. O. a. bracht de burgemeester den jubilaris zijne ge- lukwenschen en kwam eene deputatie van den kerkeraad der doopsgezinde gemeente hem een keurigen bloemruiker aanbieden. In de buurt, waar hij woont, waren de vlaggen uitgestoken, en eene deputatie uit de buurtlieden bracht hem een mand met bloemen. Atse de Boer woont by zijn schoon zoon in, wiens eigen vader ook al 97 jaar oud is. De jubilaris zelf heeft per telegraaf aan de Koninginnen zijne eerbiedige hnlde aangeboden, en ontving namens H. H. M. M. een telegram van dank en gelukwensch terug. Hoe vervuild de bodem in oude steden is, bleek dezer dagen weer eens dui- delyk, toen achter de Korte-Minnebroeder- straat te Utrecht een oude beerput ge vonden werd, waarvan de inhoud in zeer vele wagenladingen naar de Reiniging is overgebrachthet onderste gedeelte was verhard als steen en moest worden uitge houwen. Het verkregen gat ten deele zjjn de onderste lagen blij ven zitten had een diepte, waarin twee man, op elkaar staande, verdwenen met zand heeft men de ruimt e aangevuld. Dit is nu één put, die, wie weet hoeveel jaren, heeft bestaan, zegt het „Utr. Dbl." en zeker is het, dat, als men eens giug zoeken, onder tal van huizen dergelijke, nu niet meer gebruikte putten met half vergane faecaliën te vinden zouden zijn, die, toegemeUeld, hun inhoud besloten hebben tusschen vat ouderdom poreus ge worden muren. Nog niet lang geleden ontdekte men op het Buurkerkhof een knekelhuis van ont zettende uitgestrektheid, wat ook wel niet tot verfrissching vau den bodem zal hebben bygdragen In Zuid-Amerika, aan de bronnen der Rio Negro, die een bijrivier is van de Amazone-rivier, maar ook in verbinding staat met het stroomgebied der Orinoco, is eeu nieuw dwergvolk ontdekt. De man nen van dit volk zijn hoogstens viervoet acht duim groot, de vrouwen zijn nog kleiner. Zij moeten erg leelijk zyn, omdat hun bovenlichaam, zoowel aan de rug- als aan de buikzijde sterk is uitgegroeid, en rust op een paar beenen, dun als ooie- vaarsetelten. Hnn huidskleur is geel, dat tot het roode overhelt, terwijl ook de kleur van hun haar wijst op verwantschap met de Indianen. Hun vaderland ligt nog op Venezuelaansch gebied; en men heeft het vermoeden uitgesproken, dat in het nog geheel onbekende gebied aan de grens tusschen Venezuela sn Brazilië zich nog meer dwergvolken ophouden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2