NIEÜWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH ilo. 77. 1898. Dmsifag 29 Haart. VERSCHIJNT G. M. KLEMKËRK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Attentie s. v. p. voor de Kiezerslijsten. elkkn MAANDAG-, WOENSDAG- MI VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maande» franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent/. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Enkele weken geleden hebben wij uit eengezet, wie overeenkomstig de kieswet verplicat waren zich voor of op don 15en Februari op de secretarie als kiezer aan te melden. Thans vestigen wij niet minder ernstig de aandacht op de kiezers/ys*, die jaarlij ks door het gemeentebestuur wordt opgemaakt. Bjj die ljjst hebben de kiezers het groot ste belang, want het al of niet op die lijst staar., beslist, of men in de a. s. Juni- maand aan de verkiezing kan deelnemen. De lijsten bevatten, behalve den naam en te voornamen van den kiezer, de plaats en tagteekening zijner geboorte, en wel in alphabetische volgorde, om het na zien en het opzoeken der namen gemak kelijk te maken. Achter eiken naam wordt ook nog ver meld, of hij belasting-, huur-, loon-, spaar-, peneioen-, effecten- of examenkiezer is. Is de gemeente in kiee- of stemdistricten verdeeld, dan moet op de kiezerslijst ook nog «taante woonplaats van den kiezer op 1 Februari j.l. en het kies- of stem- dietrict waarin hij tbui* behoort. Zjjn er kiezers, van wie de woonplaats niet bekend ia, dan worden zij bij het eerste kiesdistrict hunaer gemeente inge deeld en behooren zij by het stemdistrict waarin het hoofdbureau is gevestigd. Men kan dus op de kiezersiyBt alles nazien, wat men van de kiezers als zonda nig noodig heeft te wetenen het zal zaak wezen, om van deze lysten, die in elke gemeente publiek zijn gemaakt, goede nota te nemen. Die lysten toch worden met opzet open baar gemaakt, om in die openbaarmaking een waarborg tegen mogelijke verzuimen of misbrniken te hebben. Vandaar, dat zij van 23 Maart tot 15 April, dus gedurende visr weken, eoor een ieder ter inzage op de gemeente-secre tarie liggen. Wie er een afschrift of een afdruk van begeert, kan dit verkrijgenten minste als hij, en dit is niet meer dan billijk, de kosten daarvan betaalt. Nagezien moet worden of elke kiezer, die op de lijst behoort er op staaten of soms iemand er op is gebra.ht, die er niet op staan moest. Merkt gy, dat er onregelmatigheden van welken aard ook, hebben plaats gehad, dient dan terstond uwe bezwaren, van de neodige bewijsstukken vergezeld, by uw gemeentebestuur 'in. Wy noodigen iedereen dringend uit de lysten ts helpen sontroleeren. Wanneer de gestelde termijn voor by is dan baat uw protesteeren niet meer. En er staat zeer veel op 't spel. In Juni wacht ons de verkiezing voor da Provinciale Staten. In minstens vier onzer districten, met name Middelburg, Ylissingen, Goes en Tho- len, wacht ons een felle strijd en zal 't op enkele stemmen kunnen aankomen. Het zou schande zijn indien door ons verzuim van nu straks de door ons ge- wenschte candidaten niet werden gekozen; indien de meerderheid, zso pas behaald, in onze provincie weder omgaan moest. Gij kunt er zeker van zyn, dat straks elk bosehje, hoe klein ook, zal worden afgejaagd, om hier of daar een politiek haasje te vangen, met het doel om uwen antirevolutionairen candidaat te doen fluikelen. Een ieder beseffe dus de verantwoor delijkheid, die ook in deze op hem rust, en doe daarom wat zijne hand vindt om te doec. Vooral onze kiesvereenigingen dienen op hun qui-vive te zyn. Goed zal het zyn, als zij éen of meer van die kiezers lijsten in hun bezit hebbenimmers zon der die lysten zal hun de arbeid niet wel ©•gelijk zijn. In elk geval voor de kiezerslijsten dient goed gezorgd te wordengezorgd in elke gemeente. Het geldt hier het kiesrecht ook van hen die minder dan gy op de hoogte, toch spijt er van zouden hebben, wanneer zy niet straks met u mee konden optrekken. Leerplicht. Toegegeven dat leerplicht goed is op zichzelf. Toegegeven ook dat de overheid het recht heeft den leerplicht wettelyk te regelen. Volgt hieruit dan dat een wet op den leerplicht in ons land noodig is Wy meenen van niet. Volgens een door de Nieuwe Rotterd. Crt een liberaal ministriëel orgaan in November van 't vorige jaar openbaar gemaakt stuk statistiek zyn er nog geen 8000 absolute schoolverzuimers onder de kinderen onzes volks wier leeftijd mee brengt dat zy schoolgaan. Nog geen 8000. En er zyn ongeveer 800 duizend school gaande kinderen. Het verzuim bedraagt derhalve 1 op de 100. In vergelijking met Rusland een zeer gunstig cijfer. In Rusland toeh schijnt 't peil waarop de natie staat 't te vorderen dat de over heid cesaropapistisch dwingend, straf fend optreedt met absoluten schooldwang. Maar in ons land behoeft dit niet meer. Wij zeggen met de Standaard Om 1 op de 100 onderwerpt men de overige 99 niet aan poenale sanctie. Welke zonderlinge woorden een zetter iemand zeggen laat, wanneer de verslag gever onduidelijk schreef, zagen wy weer bewaarheid toen wij in een enzer bladen een verslag lazen van een rede door ds. Westermann, luthersch predikant te Schie dam, voor Patrimonium te Rotterdam gehouden. In 't verslag wordt namelijk de slaaf uit Paulus' bekenden brief „Onesunu" en „Olesunu" genoemd, beet de oud-premier die in de Avondpost schrijft „Mr. Ottouke" en wordt gesproken van Gods aangeboren zoon die aan het handwerk zyn schade ontnam Binnenkort zal de nestor der tweede kamer, de heer Donner, den ministers inlichtingen vragen of de regeering ook van plan is aan de kerken te verzoeken by gelegenheid der inhuldiging van de Koningin een biduur uit te schrijven. Het schijnt zonderling, en het is treurig dat een regeering aan hare verplichting in dezen door een lid der Volksvertegen woordiging moet herinnerd worden. In Engeland, in de Noorsche rijken, in de Vereenigde Staten, in Transvaal, in Duitschland en misschien ook in Oosten rijk zou eene dergelijke nitnoodiging van Regeeringswege bepaald niet achterblijven. Wanneer de Regeering er nu toe over gaat, is 't slechts eene gedwongen fraaiig heid terwijl zy den schijn van onwaar heid niet rsdt, in 't oog van allen die met de staatsrechtelijke dwalingen, met de revolutionaire machtsbsechouwing der Piersons en Cort v. d. Lindens op de hoogte zyn. 't Is een moeilijke quaestie. Indien men in Hontenisse, in Oosthurg, en waar al niet, had kunnen besluiten, in plaats van het liberalisme te steunen, den strijd der christelijke partyen mede te strijden, dan hadden wij zeker thans een kabinet gehad, dat ook met betrekking tot deze hoogst gewichtige ure, rekening houdt met hetchristelijk bewustzijn der natie. Onderscheid tusschen Antirevolutio nair en Liberaal. Eeuwen lang achtte men de kennis des rechts niet van menschelijk verstand of inzicht alléén afhankelijk, maar van kennis zoowel van de goddelijke als van de men- schelijke dingen. Thans oordeelen velen (de liberalen) dat in zaken van regeering het vereenigd acht- slaan op menschelijke en goddelijke din gen niet past en stellen de laatsten ter zijde. Zij meenen met mensohelijke wijs heid de teederste quaesties te kunnen be slissen, zonder die te toetsen aan de hoo- gere, de goddelijke eischen en aan de gods dienstige behoeften. Het gaat hun als de landlieden van Claudius, die, om onafhankelijk te zyn vau den invloed van zon, weder en wind, ter uitsluiting van dat alles, hunne akkers overdekt beploegden en bezaaiden, en zeer verwonderd over den schralen oogst, meestal zelfs van onkruid, onderling twistten, niet of de theorie soms faalde, maar of ze wel streng genoeg was toegepast. Minachtend beschouwen ze dan ook by voortduring en snijden ze met bijzondere partij benaming af, de eenvoudigen, die voor wetgeving en staatsbestuur, evenals voor het eigen leven, nog licht en warmte willen ontleenen aan de goddelijke dingen, de Zon der gerechtigheid, Jezus Christus. Myne vrienden en ik behooren tot die eenvondigen. Nergens anders zien wij waarborg voor recht. Nergens anders, al thans tot aanmerkelijke hoogte, oplossing van de brandende vraagpunteu des tijds nergens andera een dam tegen het dreigend proletariaat. Wij zyn overtuigd dat hetgeen voor negentien eeuwen den volkeren ten goede veranderde, de oude kracht heeft behouden, dat Christelijke liefde, Christelijke begin selen, Christelyke philantropie, Christelyke valksopleiding vermogen, waartoe de uit- nemendste wetgeving, de meest ijverige en eerlijke politie of het best ingerichte ge vangenisstelsel niet bij machte is. EnOUT VAN SOECBRWOUDE. Hoe een kroegbaas de opening van zijn drankwinkel zou kunnen aankondigen. Gij allen die er belang in stelt, gij mannen, vrouwen, ouden, jongen, burgers en buitenlui, hoort! Ik geef u hiermede kennis, dat ik zoo even mijn drankwinkel geopend heb. Ik stel mij voordronkaards, armen en bedelaars te maken, opdat oppassende inen- scken zich over hen zouden ontfermen. In korten lijd, maar tegen contante be taling, kan ik de menschen geschikt maken voor het armhuis, voor het krank zinnigengesticht en voor de gevangenis. Ik kan de menschen verleiden tot twist, diefstal en moord. Ik kan den Staat noodzaken tot meer dere uitgaven, terwyl de welvaart des volks vermindert. Ik kan u naar smaak dranken aanbie den van allerlei soort, die het aantal onge lukken vermeerderen, gevaarlijke krank heden doen ontstaan of verergeren, en ziekten, die zonder mijn dranken niet gevaarlijk waren, ongeneeslijk maken. Ik verkoop dranken, die sommigen het leven, anderen het verstand, velen hun be zittingen, allen den vrede rooven dran ken die goede huisvaders in duivels ver anderen, gelukkige huisvrouwen tot we duwen en kinderen te weezen maken. On der den invloed van mijn dranken vergeten de moeders de behoeften harer zuigelingen en de waarde harer kuischheid. Als iemand den moed heeft mij te vragen wat mij toch beweegt over andere onge lukkige menschen zulk een onheil te bren gen, dan antwoord ik hem vrij ea open hartigHet geld en niets anders. Ik leef in een vrij land, ik betaal mijn belasting eu mijn vergunningsrecht, en daardoor heb ik het recht om den goeden naam, de ar- beidsgesckiktneid, de ziel en het lichaam van diegenen te verwoesten, die in mij hun besten vriend zien. Komt vrij, gij allen die begeert overu zelve of over uw vrienden eenige der ge noemde treurigheden te brengen; ik zal u voor weinig geld bet zekere middel daartoe leveren. Mijn uithangbord zegt u dat uw zakken geledigd zullen worden dat roode neuzen, verscheurde kleederen en hol8taande oogen bij mij zijn te bekomen. Bij mij kweekt men twisters, bedriegers, spelers, dieven, moordenaars, boeven, ja tallooze recruten voor het leger des mis- drijfs. Dit alles geschiedt in mijn huis krach tens de wet. De Regeering geeft mij daar toe volkomen het recht, omdat ik de ver gunning op haar tijd betaal. Ieder die tot mij komt, is welkom en kan naar hartelust drinken, zoolang hij geld heeft. Als dit op is, wordt hij onbarmhartig mijn inrichting uitgegooid. Als slaapkamer wordt hem dan de straat aangewezen, de natte bevroren straat mag zijn bed zyn. Gij allen, die deze aankondiging leest, neemt ze ter harte Ik doe u geen ijdele beloften. Ik ben in mijn beroep eerlijk. Ik beveel mij in uw gunst aan als ver- kooper van jenever, brandewijn, cognac en vele andere bedwelmendedranken Zegt het voort Controleur. 28 Maart '98. Bij kon. besluit is met het gezondheids, onderzoek van uit zee aankomende schepen voor den tijd van drie jaren met ingang van 1 April 1898, voor Vlissingen belast H. Breukink, arts, aldaar. Voor de betrekking van concierge op het raadhuis te Middelburg hebben zich 60 sollicitanten aangemeld. In een vergadering van aandeelhou ders der Rotterdamsche Hypotheekbank voor Nederland is ter vervulling der va cature voor commissaris ontstaan door het overlijden van den heer J. A. Tak benoemd de heer H. J. E. Gerlach van St. Joosland te Domburg. MIDDELBURG.Woensdag 30 Maart namid dags te 3 uur openbare zitting van den gemeenteraad ter behandeling van 1 In gekomen stukken. 2. Aangehouden voorste! van B. en W. tot verzekering van personeel der gasfabriek, duinwaterleiding en fabricage. 3. Beslissing betreffende het met gras bezete pleintje op den Dam. 4. Voorstel van B. en W. tot verkoop van stukjes grond omstreeks de Kleine Werf aan P. C. Boutens, M. Joosso en R van Veen 5. tot wijziging van hst raadsbesluit van 25 Juli 1894 no. 5. waarbfj aan J- A. van Rei.tergem een stuk gemeentegrond aan den Schooi steen- veegersslngel in recht en erfpacht is afge staan 6. tot verhuring van bovenlokalen van het Waaggebouw aan don garnizoens commandant; 7, tot af- en overschrijving begrooting burgeriijk armbstuur voor 1897; 8, tot verhooging subsidie ambachtschool. 9. Bezwaarschritten tegen hel Ie suppl. kohier inkomsten belasting 1897. 10. Voorstel var. B. en W. betreffende het besluit van 36 Februari jl. tot stichting v,m school K in verband mot het ontwerp van wet houdende wettelijke bepalingen tot rege'ing van leer plicht Met leedwezen vernemen wij het over lijden van den heer H. J. M. Berghuys, rijks veearts te Middelburg. Pas in zijn 34ste jaar, daalt deze werkzame man ten grave, wiens heengaan door velen zal worden betreurd De Commissie voor de Iuhuldigings- feesten te Goes heeft, in overleg met de hoofden van scholen, besloten, een Konin- ginneboom te planten en de daarvan be- noodigde gelden te doen samenbrengen door de jeugd. Daartoe zal gedurende eenigen tijd op elke school in deze gemeente eene bus geplaatst worden. Het plan bestaat, den boom te planten op eene nader te bepalen plaats en een fraai ijzeren hek daaromheen te zetten. Het denkbeeld, den boom door de schoolkinderen te (doen bekostigen, waar door hij hun eigendom blijft, zal wel instemming vinden, terwyl zeker geen beter middel beslaat, om hem te allen tijde tegen baldadigheid te beschermen. Ergerlijke lichtzinnigheid. In de Tel. vinden we een brief uit Brussel die over „Modes" heet te handelen en door een vrouwenhand is geschreven. Des te meer trof ons dit staaltje vaa ergerlijke lichtzinnigheid. „Hoewel de carnavals-bals reeds tot het verleden behooren, stelt ge toch wel licht nog belang in de beschrijving van een paar costumes, die nog al opgang maakten. Ik zag de Rüntgen-stralen per soonlijk voorgesteld door een figuur gehuld in een doorschynenden, zwarten domino, door welks plooien zeer duidelijk een skelet zichtbaar was, dat allerkunstigst op zwarte zijde in een wit „relief" was aangebracht. Dan was er eene „Madame Satan", geheel in het zwart satijn, waar over eene draperie van zwart mousseline, beschilderd met nagebootste vlammen. „Op het zwart mousseline „corsage" waren eveneens vuurtongen geschilderd, uit oranjeloovertjes opvlammend. Op de schouders werd de draperie aan weerszijden te zamengehouden door twee kleiue, roode maskertjes, die duivelachtig hunne bosrntjes naar boven staken. In de hand droeg Madame Satan een rooden dristaad en nit haar kapsel staken natuurlijk ook twee hoornen, terwyl een klein masker ^,èt la Lucifer" haar gelaat bedekte. Dit neg al „gedurfde" eostuum trok zeer de aan dacht." Met welk een nauwkeurigheid opge merkt en beschreven Wel een staaltje hoe in de wereld „waar men zioh verveelt," het vernuft zich uitput om toch maar eens iets„piquant»" en „amusants" te vinden. Met dood en hel te spotten trekt er als iets aardigs „zeer de aandacht", men heeft eens iets „nieuws", dat voor een oogen- blik prikkelt. Is het niet verschrik kely k Persoonlijke dienstplicht. Door het hoofdbestuur der vereeniging „De Dageraad" is aan de Tweede Kam-r een adres gericht in verband met het ont werp van wet tot invoering van den per soonlijken dienstplicht. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat de annneming van dit ontwerp, zoeals het daar ligt, in strijd zou zgn met het alge meen belang en met wat men èn van deze regeering èn van de Vertegenwoordiging verwachten mocht. Tegenover de huldiging van een erkend goed beginsel, den per soonlijken dienstplicht, staat eene bevoor rechting der kerk, die bezwaarlijk nog grooter had kunnen zijn. Het hoofdbestaur acht het met het be ginsel van scheiding van kerk en staat in 't geheel niet te rijmen, dat de professio nals der kerk, als leden van een macht, levende in, maar staande buiten den staat, de plichten, welke op alle burgers rusten, van zich af zouden kunnen schuiven op geheel andere gronden dan die van staats belang. Het aantal van hen, die principieel zich tegen alle kerkverband verzetten, die in de kerk, als instituut en instrument van gezag, een toenemend gevaar zien voor den vooruitgang,is (zegt het adres) stijgende. Het ligt dus geheel in de lijn der maat schappelijke ontwikkeling, de kerk te be handelen als de private instelling van bijzondere personen, waaraan in geen enkel opzicht hoven andere vereenigingen en in stellingen vrijdom van algemeene lasten kan worden verleend. Het adres dringt er tan slotte bij de Kamer op aan, het daarheen te leiden, dat elke bevoorrechting van kerk of ge zindte uit het ontwerp worde gelicht. De Belgische grenzen en ons vee. Ter ondersteuning van den aandrang, die van verschillende zijden wordt ge oefend op de Belgische regeering om opening der grenzen te verkrijgen voor den invoer Daar dat land van slacht- en fokvee, is door den gemeenteraad van Oostburg, die by besluit van 21 Januari j.l. eene wekelyksche paarden- en vee*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 1