mdet. IIS. 'L „DE ZEEUW" 'ologne BIJVOEGSEL Nieuwe Houtwaren Nieuwe Houtwaren RECHTSZAKEN. jereed, inzage. ïkend. ulst-Vlake. KERKNIEUWS. MARKTBERICHTEN. Openbare Verkooping Zaterdag 2 April 1898, erd. en Pianino's. 'ddelburg. ÏBOOT. 27 'in. 2.— 's morg. 9. Stoomboot- )TTERDAM plaatsen. Rotterdam: 26 11,— 8.— M 11,— 18 11,30 29 11,- 30 11,— 31 11.— |NST Zierikzee. Ipoorweg Goei Zierikzto: S'smorg. s midd 26 7.50 3,30 27 7,50 28 7,50 3,30 29 7,50 3,30 50 7,50 3,30 31 6,30 3,30 POOM.THOLEB Tholen, 5,50, 11,-, 1,30, -op-Zeom 6,25 j, 12,40, 2,10 |om n. Halsteren Tholen 15 min. &N8T tOTTERDAM Van rg. Rotterdam. É8.45 9- 9,- 9- 1TDIENST |NST. na kloktijd) Tlake vm. 5,30 en onmiddellijk spondeerendeu I, 5,15 uur. 3T. len Tin. 7, lellijk na aan- vm. 9,e® tEGSiAAÏ. 1M: 1 's morr. 7.— n. ^N: i 's morg. 6.30 n TZOEKER". Amsterdam des ies eiken Zater* 'ST ^EER—GOES, ig Tan Dinsdag, k Veer 's morg. nds 5,unr. 8,37, 'snamid. nds 6,30. Des brg. 9,—, 'sav istende), 's nam Tan van Zaterdag 26 Maart 1898. Leerplicht. De Standaard trok in een desbetreffend artikel uitgaande van datgene, waarin ver moedelijk alle partjj en het eens waren, de volgende drie lijnenDe Overheid ge roepen, om de vervulling van natnnriyke plichten te waarborgen. De Overheid ge roepen, om in de maats chappyhst optre denvan gevaariyke elementen tevoorkomen. Of eindeiyk, de Overheid geroepen om het verwaarloosd individu tegen zjin socialen levenskring te besohermen. En gaf ten slotte als 7yn gevoelen te kennen, dat het laatste uitgangspunt het veiligst zou zijn. Hiermede zijn wij het van harte eens. Het eerste standpunt het patriarchale standpunt dat wij jverwerpen, behoeft in ons land zelfs niet te worden toegepast, dank zy het peil van ontwikkeling waarop het staat. Ook 't. tweede standpunt het politie- standpunt is esn verloren standpunt. Het verouderstelt toch dat goed onderwys de menschen en dies de maatschappij goed maakt. De practyk leert evenwel anders. De gevangenissen zijn bevolkt niet met ongeleerde maar met geleerde deugnieten. Het derde der genoemde standpunten het moreele is, ook practisch, het best te verdedigen. Ook te Hillegom waar de kermis tegelijk met de Goesche kermis valt, op Koningin nedag (31 Aug.) en dit jaar ook in de Kroningsfeesten, hadden eenige ingezetenen (150) een verzoek tot den raad gericht om de kermis te verzetten. By een party- stemming werd dit verzoek door dien raad, met 8 tegen 2 stemmen, afgewezen. Daar was men dus nog slechter af dan )e Goes. Daar althans ging 't voorstel nog van Burgemeester en Wethouders uit, om by wijze van proefneming de kermis vier weken te verschnivea. Toen echter in de raadszitting waar 't voorstel ter sprake kwam, een der voor stellers bleek gedeserteerd en de tweede door ongesteldheid afwezig te zyn, was 't ts voorzien dat dit voorstel zon verworpen ■worden. De heeren Lenshoek en De Jonge ver dedigden 't voorstel met groot talent, de een deed zich daarbij natuurlijk als voor stander, de ander als tegenstander kennen. De heer de Jonge liet op ondubbelzin nige wijze uitkomen dat hy de kermis liefst zou afgeschaft zienmaar bestreed tegelyk, zich voor een oogenblik op 't standpunt der voorstanders van 't behoud der kermis op den ouden datum plaatsende, met kracht de argumenten vsn hun woord voerder in den raad, den heer v. d. Leeuw, die breed had weten uit te meten de schade die de winkeliers beloopen zouden indien de kermis voor 't kroningsfeest wy- ken moest. Alle liberale raadsleden, uitgezonderd de lieer Lenshoek stemden tegen 't voorstel van B. en W., wat ons zeer tegenviel. Het is ons nog niet duidelijk wat er tegen een proefneming wezen kon. Dat de voorzitter, wij nemen gaarne aan geheel onopzettelijk, toeliet dat het publiek met onstuimig applaus de speeches van de heeren v. d. Leeuw en Temperman en van hem zeiven begroette, maakte op ons geen aangsnamen indruk. De stemming doet de vraag rijzen of te Goe1* de macht berust by de stedelijke overheid, dan wel by de volksrergtderingen. Voor een verplaatsing van het zwaarte punt bestaat te Goes, naar wy vreezen, ernstig gevaar. De liberale coterie wordt door de Roomsch-radicale coterie verdrongen. De consequentie van de leer der Volks- souvereiniteit, waartegen niet ernstig genoeg kan gewaarschuwd. s In 't overigens uitnemend gsmeenteraads- verslag uit Goes in de Goesche Courant staat achter bijna elke rede van deleden die bij de beraadslaging bet woord voerden applaus, eenig applaus, daverend applaus. Het kon misschien nuttig zyn er op te wijzen dat hit applaus niet door de raads leden is geuit, het verslag zou 't allicht doen denken. Het is te wenschen dat 'tgeen geweonte worde applaus van 't publiek by de be raadslagingen toe te laten, en ook niet om dit applaus als deel van de besprekingen in )t verslag op te nemen. Hierin toch schuilt een grooter gevaar dan men oppervlakkig denkt. De overheid moet onbevangen kunnen beraadslagen en de indruk mag niet ge vestigd als zou 't volkzy 't ook al door handgeklap, op deze eenigen invloed uit oefenen. Elk zijn plaats. In de zaak Hogerhuizea blijft toch veel duisters. Eerst heette 't dat Van Dijk en nog twee anderen den inbraak gepleegd hadden. Daarna kwam zekere heer Nauta, een antirevolutionair, die voor zijne meening in Zondagavondmeetings propaganda maakt en by den minister op andiëntie geweest is, betuigen dat de daders noch onder da Hogerhuizen, noch onder de Van Dijks en Dijkstra's te zoeken zyn, maar dat drie anderen, hem bekend, 't gedaan hebban. Mr. Troelstra en zyn Beetgumsohe vrien den blijven echter by hunne overtuiging dat Van Dijk, c. s. de schuldigen zyn. Dezer dagen werd een brief voorgelezen van zekeren Binnema uit Amerika, die zelf Van Dyk en Stienstra er over had hooren spreken en gehoord hid dat laatst genoemde eerstgenoemde aanraadde naar Canada te vluchten, waar geen uitlevering bestaat, en dan alles openbaar te maken, waarop Van Dyk gezegd had: wie hangt er nn een bord voor zyn kop waarop ge- schrevea staat wat je gedaan hebt. Of er nn gelogen of gefantaseerd, ge dwaald of overdreven wordt, kunnen wy niet uitmaken, maar helder ziet deze zaak er nog lang niet uit. Het clericalisme heeft in België ge zegepraald eerst over het liberalisme en daarna, wat het stemmencijfer aangaat, over het socialisme, thans kan 't er op bogen ook getriomfeerd te hebben over de Chris telijke democratie, gelijk die belichaamd is in den persoon van abt Daens, een man die aan groote zeggingskracht, warme liefde voor den werkman paart en dienten gevolge zich schrap zet tegenover tal van grove en schromelijke misbruiken en ver- waarloozing van dit beste deel des volks. Het vraagstuk van den arbeid is door dezen volksvertegenwoordiger grondig be studeerd en alzijdig bekeken, en nn komt hy telkens, gelyk dr. Kuyper ten onzent reeds in 1874 ondervond, in botsing met de denkbeelden van zyn eigen party om trent sociale aangelegenheden. Nn is hy, gelyk wij reeds zeiden, ook lid der Volksvertegenwoordiging, en moet hy dit jaar aftreden. De bisschop hadhem reeds verwittigd dat hy zich niet meer verkiesbaar mocht stellenmaar de abt verklaarde zieh op den paus te beroepen. En de paus heelt gesproken. Hy heeft 't verbod van den Bisschop bekrachtigd; de abt onderwerpt zich aan dit besluit. Zyn conservatieve geestverwanten juichen en de Kamer, de Belgische Kamer van Afgevaardigden telt een kampioen minder voor 't recht en de menschelykheid, want helaas, den Belgischen Katholieken kleeft nog o zooveel aan wat wy in den meest boozen zin conservatisme mogen noemen en schade doet aan de belangen van den, ook in België op zoo menig terrein rechtloos staanden Arbeid en Werkman. Het wekt in elk geval bevreemding dat het Vaticaan, door geschrift en ma nifest als sturende in democratische rich ting openbaar geworden, zoo achterlijk optreedt jegens een volksman, wien 'tom 't belang van zyn kerk en van den werk man zuiver en alleen te doen schijnt. Bismarck. Bismarck, de ijzeren kanselier, wordt 1 April, a. s. 83 jaar. Hy zal, zoo de Heere hem spaart, op dien dag de persoonlijke gelukwenschen van den Keizer en de 101 kievitseieren van zyne getrouwen te Jever, volgens de bekende traditie, weer wel hebben. Bekend is zyn spreuk: „Wy Duitschers vreezen niemand dan God". "Eu de Keizer herinnerde hem eenige jaren geleden aan eeu eveneens van hem (Bismarck) bekend gezegde: „Wat gij doet, doet gy den Heere en niet den menschen". Tusscben deze twee uitspraken plaatsen wij enkele uittreksels uit brieven die ge tuigen dat 't geloof ook dezen ouden staats man niet vreemd is. Moge 't door de beproeving der jaren echt gebleken zijn. Bismarck schreef in 1861 aan zyn zus ters echtgenoot die treurde over het ver lies van een kind „Wy zijn in Gsds machtige hand, zon der hulp of raad tenzij Hy zelf ons helpt, en wij vermogen niets te doeu dan ons aan zyn wil te onderwerpen. Hij kan alles van ons wegnemen, wat Hij ons gaf. Onze smart zou slechts te grooter worden, indien wy haar lieten ontaarden in opstand. Hoe verdwijnen alle zorgen en verdrietelijk- hedsn, die onafscheidelijk aau ons dage lij ksch leven verbonden zyn by het door leven van wezenlijk verdriet, en ik gevoel als zoovele verwij tingen, de herinnering van al de klachten en ijdele begeerten, waaraan ik heb toegegeven, terwijl ik ver gat hoevele zegeningen God ons geeft en hoevele gevaren ons omringen zonder ons te treffen." Een geheim van Bismarcks kracht is altijd geweest het bewustzijn, dat God hem tot een bijzonder doel had geroepen. Yan dit bewustzijn geeft hy indrukking in den volgenden brief gedurende den FranschDnitschen oorlog geschreven „Indien ik geen Christen was, zou ik den koning geen nar langer dienen. Indien ik niet hoopte, dat God werk voor mij had, ik zon zeker niets doen voor konink lijke meesters. Ik heb genoeg om van te leven en een eervolle plaats in te nemen. Waarom zou ik my zei ven aanhoudend kwel len en in deze wereld arbeiden, terwyl ik my blootstel aan allerlei last, onaangenaam heid en slechte bejegening, indien ik mij niet gebonden gevoelde aan mijn plicht, door God my opgelegd. Geloofde ik niet in de ordonnantie Gods, dit Duitsche volk goed en groot te maken, ik had my nooit aan de Staatkunde gewaagd, en had ik het gedaan, ik had mij ook reeds terug getrokken. Ik weet niet waarin mijn ge voel van plicht berusten zon, dan by God. Ridderorden en titels bekoren my niet." Toen D«. André Vorst Bismarck er over onderhonden had, dat hij niet geregeld de kerk bezocht, zond hy zyn geestelijken raadgever een geloofsuiting op de volgende karakteristieke wyze: „Gave God, dat behalve de zonde, waar aan de wereld mij schuldig kent, ik geen andere had waarvoor ik op vergeving ho pen mag door het bloed van Christns. Als staatsman ben ik geloof ik te beschroomd. Somtijds ben ik zelfs lafhartig, en wel omdat het niet gemakkelyk is door de verwarring heen het licht te zien, dat ont staat door een volkomen vertrouwen op God. Hij, die my verwijt een gewetenloos staatsman te zijn, doet my onrecht, en be hoorde eerst eens tegenover dezelfde verzoe kingen te staanGeloof my, wy behoe ven allen genade. Ik1)ehoor tot de menigte zondaars, die te kort schieten in de ver heerlijking Gods, maar met Hem wanhoop ik niet. Hij zal myn klein geloof, waar mede ik den weg zoek te midden der twij felingen en gevaren, myn positie eigen, mij niet ontnemen". Inderdaad belangrijke bekentenissen. Melden wij er nu nog alleen bij dat de oude man niets van mnzisk kentzyn geliefkoosd instrument is een draaiorgel. Hij spreekt vloeicLd Erantch, Eugelsch en Russisch, en spreekt en schrijft Itaiiaansch. Dat hy ook nog meer kan, dat weten wy ouderen ook wel. Welk een gewichtig stuk wereldgeschie denis zal eens tea grave dalen met dezen manden laatste van 't drietal dat de vorige eeuw aan deze verbondWilhelm, Moltke, Bismarck. Grafschrift. Hier rust een Grijsaard, van zyn magen onbeschreid, Zyn erven liet hy zonder schulden, En elk van hen een schat van honderd duizend gulden, Maar aoh! zyn ziel vertrok zoo arm naar de Eeuwigheid. Hollander. De zoogenaamde bliksemtreinen, die een snelheid ontwikkelen van 80, 90, ja zelfs 100 kilometer per unr werden totnog toe beschouwd als niet te overtreffen «stosm- afstandverelinders. Maar hoe enorm deze snelheid ook zy, de Moderne mensch acht haar niet meer voldoende. Men wil een snelheid bereiken, die past in het kader van onzen tijd van zenuwachtige gejaagd heid, een snelheid, die minstens 250 kilo meter per unr bedraagt. Znlke wenschen zyn niet zoo heel gemakkelyk te ver wezenlijken, doch den Amerikanen schijnt de oplossing van het vraagstuk geen on mogelijkheid. Zy willen sneller, steeds sneller reizen en nemen hun toevlucht tot de electriciteit om het trage stoomros, dat maar 100 kilometer per nur loopen wil, tetoonen, dat snelheid werkelijk geen hekserij is. De electrische locomotieven van het Heilmann-systeem, zyn in staat, 180 kilo meter per unr af te leggen. Maar deze locomotieven dragen niet alleen dynamos en motoren, maar ook de tot het opwek ken van den electriscben stroom benoodigde stoommachines, benevens een grooten kolen- en watervoorraad met zich om. Het ligt derhalve voor de hand, dat een krachtige, slechts met motoren toegeruste locomotief, die van buitenaf stroomtoevoer krijgt, meer presteeren kan dan de Heilmann-loco- motief. Op deze omstandigheid is het plan gebaseerd van de Amerikaansche ingenieurs Charles Henry David en T. Stuart William son, die een electrischen spoorweg met bovengrondsche geleiding tnsschen New- York en Philadelphia willen aanleggen. Het traject, dat een lengte heeft van 136 kilometer, moet in 36 minuten worden af gelegd, wat gelijkstaat met een snelheid van 227 kilometer per unr, of wanneer men het oponthoud door stoppen aftrekt, van 270 kilometer. Hiermede zon alles, wat totnogtoe op het gebied van snel vervoer gepresteerd werd, in de schaduw gesteld zijn. De in speciale stations geproduceerde electrische stroom zal door een tusschen de rails gelegde, geïsoleerde stoomrail ge leid worden, en van deze door geleicon tracten overgaan in de moforwagens. De wagens znllen enorme afmetingen hebben. Terwyl de Heilmann-locomotief met haar gewicht van 129000 kilo ongeveer zeven maal zwaarder is dan een gewone sneltreinlocomotief, denkt men de zware motorwagens een zwaarte van 150000 ki lo te geven. De acht raderen van den wagen krijgen een middellijn van 2.15 meter. Dat den machinist van een met 270 kilometer snelheid per nnr (4.5 k.m. per minnnt) voortsnellenden trein in ver band met een tienvoudigverscherpte attentie op de Bignalen, letterlijk hooren en zien vergaan, is duidelijk. Men kan zelfs aanne men, dat de ontzettende snelheid hem alle gelegenheid ontneemt, signalen te zien. Daarom zal de lijn, sm den trein van buiten af te kunnen regeeren, in gelijke afdeelingen worden verdeeld, die in geval van nood ieder afzonderlijk door de spoor- wachters stroomloos gemaakt kannen worden. De machinist van een naderenden trein kan op die wyze, op eventueel ge vaar attent worden gemaakt en de ramtoe stellen laten werken. Natuurlijk blyft de kans op ongelukken met deze treinen steeds zeer groot, omdat het te voorzien is, dat er aan stoppen binnen een afstand van 5 kilometer niet valt te denken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ond Beijerland ds. D. J. Hupkens te Sprang. Bedankt voor Niezijl door ds. W. Mete ring te Oldelemmer. Geref. Kerken. Beroepen te Rotterdam ds. W. H. Gispen Jr. te Brenkelen te Zevenhoven dhr. C. Zwaan cand. te Den Helder te Blokzijl ds. S. Dwarshnis te Oldemark. Wy vernemen dat waren uitgebracht 265 stemmen op ds. Gispen 142 op ds. M. Schuurman te Alfen en 32 op ds. W. W. Smitt te Knjjpe laatstgenoemde was te Rotterdam met bekend. Aangenomen de benoeming tot geestelijk verzorger bij de stichting Dennenoord te Zuidlaren door ds. H. D. Drenth te Nieuwolda. Bedankt voor Zuidland doer dhr. N. P. Littooy Az. cand. te Middelburgvoor Doesburg door ds. F. W. J. Wolf te Lopik. Tot de evangeliebediening is toege laten de heer J. de Jong te Rotterdam. Voor wie 't opgevallen was dat de naam van dr. A. G. Honig te Zeist ont. breekt op de.predikantenlijst in le Cointre's Handboekje, is dit raadsel thans opgelost. Dr. Honig heeft namely k het verlangen te kennen gegeven om als predikant-missio naris naar Java te worden uitgezonden. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te ürk ds.C. J. Bos te Leeuwarden. De synodale commissie heeft aan de Gemeenten dier Kerk een verzoek gericht tot het houden van eene nre des geheds bij gelegenheid van de Inhuldiging der Koningin. SCHOQLNIEUWS. Goes. Uitslag toelatings examen R. N. L. 21 candidaten voor dc le kl., afge wezen 5, ternggetr. 1, toegelaten 15, n. 1. De dames P. Ponlus, Kloetinge, P. A. d. Weert, Goes. M. van Sprang, id. A. Goedbloed id. T. J. Arnoldi, id. A. J. Jeronimns, id. H. v. d. Swalnw, Hein- kenszand, E. G. Kruijs Voorberge, 's Gra venpolder. De hseren J. v. Oosten, Goes. A. W. E. A. A. Francoys, Ierseke, L. van Koe veringen, Kapelle. W. Vleugel, Ond Sab binge, L. J. Allaart, Baarland. G. W. de Jonge, Kruiningen. S. Verlare, id. Onder de geslaagden bij het toela- tings-examen voor de Rijks Normaallessen te Enkhuizen behoorde ook de jongejuffr, Marie de Bosr uit Grootebroek, die reeds op 11 jarigen leeftijd aan de eisehenvoor bedoeld examen voldeed. Behalve dit kind volgen n g vier kinderen van den heer de Boer de lessen aan die school, terwyl reeds een drietal ondere by het onderwys werkzaam zyn. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag zyn veroordeeld wegens diefstalA. J. M., 27 j., boerenknecht, 's Heer Arendskerke, thans te Middelburg in he .htenis, tot 3 m. gev. straf, met min dering der preventieve hechtenis huisvredebreukP. H., 52 j., koopman, gedomicilieerd te Bergen op Zoom, tot 1 m., en A. de S., 30 j., zonder beroep, Zuiddorpe, en G. P., 34 j., werkman, Domburg, beiden tot 14 d. gev. straf, en mishandelingde le bovendien mishan deling van een ambtenaar-. A. V., 20 j., en Th. V., 19 j., werklieden, Wemeldinge, de le tot f5 b. s. 5 d. u. en de 2e tot 14 d. gev. straf. Ontslagen van rechtsvervolging J. M. 15 j., visscher, Arnemuiden, beklaagd van diefstal. Vrijgesproken: F. de P., 29j.,arbeider, 'sHeer Arendskerke, thans te Middelburg in hechtenis, en C. v. d. K., 14 j.; visscher, Arnemuiden, beiden beklaagd van diefstal, de le met last tot in vrijheidstelling. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft A. H., huisvrouw van A. M., koopvrouw te Vlissingen, beklaagd van verduistering vrijgesproken en het vonnis inzake N. V., weduwe van A. P., arbeidster te Goes, veroordeeld wegens opzettelijk gestolen goederenten geschenke aannemen, bevestigd. FAILLISSEMENT. H. Stokman te Kruiningen. Rechter Com missaris mr. Gratama. Curator mr. Dicke. AFLOOP VFHKOOPINGLN KHZ- Middelburg. Door het polderbestuur van Walcheren is aanbesteed a. Het leveren van eiken- on mastenhout. Hiervoor schreven in de heeren R. Clercx voor f 8290, F. Clercx voor f 8100, J. H. Velzen voor 17800, L. A. Spierings voor f6980, deze inschrijvers wonen allen te Boxtel, en J. Raaymakers te Helmond voor f6366. b. Het vervoeren van 292 000 straatklin kers en 40.175 straatkeien, naar de wegen des polders in éen perceel. Hiervoor werd ingeschreven door de vol gende, te Middelburg wonende slepers: P. de Kam voor f 485, S. Vinke voor 1435,43, L. Hendrikse voor f 408.44 en J. Jongepier voor f 406. Door hetzelfde polderbestuur werd nog verpacht het recht van broed- of mossel zaad weg te halen van de paalwerken aan het strrnd der Noordwatering, gedurende den termyn van 1 Mei 1898 tot 30 April 1899. Hiervoor werd geboden door de heeren St. Jumelet Mz. te Bruinisse 11202.50; Rammeloo Kusse te Phillippine f 1035.615 G. de Waal Jz. te Bruinisse f 1030 en A. T. Arbrochere te Phillippine 1800. M. C. ©udelamle. Ten overstaan vau notaris L. Liebert is Donderdag alhier ten verzoeke van den eerst ingeschreven bypothecairen achuldeischer ten laste W. Boei verkocht een woonhuis en erf alhier groot 143 cA. aan dhr. Schouten te 's Gravenpolder voor 1 245 behalve de onkosten. MIDDELBURG. Donderdag werd door not. Verhulst publiek geveildlo. ee* huis, erf en tuin, Lange Noordstraat. Koo- per voor f4300 dhr. J. H. v. d. Kreke alhier, 2o. een winkelhuis en erf, Lange- delft, koeper voor f3925, dhr. U. Dene vers alhier. 3o. een hnis en erf, Lange Singelatraat. Kooper voor f 1949 dhr. C. J. Kooman alhier. 4o. een winkelhnis, werk plaats en erf, Hofplein. Opgehouden op f 6000. Hoogste bod f 5424. Onkosten 8 pCt. VLISSINGEN, 25 Maart 1898. Boter fl.05 a fl.— per kilo. Eieren f3.20 a f3.30 per 104 stuks. ZIERIKZEE, 24 Maart 1898. BOTER. Hoogste koers f—.65 af I aagste koers f .45 af—.—. KIPEIEREN Hoogste xoers f .80. Laagste koers f .55. EENDEIEREN. Hoogste koers f 0.85. Laag ste koers 10.80 de 25. MIDDELBURG, 24 Maart 1898. Uit Walcheren was heden maar een matige aanvoer, hoofdzakelijk bestaande uit Tarwe en Witteboonen waarnaar een kleine vraag was en die tot vorige week prijzen werden gekocht. De noteering is als volgt Puike Tarwe van f7.90 af8b#taald, Rogge niet getoond, Wintergerst tot f5.60, ver kocht, Zomergerst f5.25, Walch. Witte boonen in puike soort f 9 belaald, dito Bruineboonen i 7.25 a f 750, Lange dito f7.75 a 8.—, Groene Erwten in puike kooksoort 17,— a 17,25. Kroon Erwten f6.75 a 17.— naar deugd, Walch, Paardenboonen f5.60 a f5.75. Boter f .90 a f .94 per kilo. Eieren f2.80 per 100 stuks. LKBSTAFKL. Welkomstgroet en Zegenbede aan onze geliefde Koningin Wilhel- mina, by 't aanvaarden der re geering 1898. WijzeWilhelmus. En Kroningslied wijzeHeil over Oranje door C. v.d. Velden. Op deze uitgaaf van den heer le Cointre vestigen wy gaarne de aandacht. LAATSTE BERICHTEN. Middelburg. Het dezer dagen ver-, kochte huis met prachtigen arduinsteenen: gevel in de Langedelft met de daarby behoorende kerk der Gereform. Gemeente (predikant de. D. Janse) zal naar men zegt bestemd wordea tot berging van het archief der provincie Zeeland. Colijnsplaat. Heden nacht zonk al hier het voor den wal liggend schip van A. Visser te Sliedrecht, doordien het een gat in den boeg had bekomen, vermoede- lyk door het loopen op een anker. Ge lukkig bemerkten de opvarenden het gevaar, waardoor zij de gelegenheid hadden intijds op een ander schip over te gaan. Het schip, waarvan meu de lading, bestaande uit rijswerk, aan wal tracht te. brengen, is naar alle waarschijnlijkheid gebroken. Vlissingen. H. M. kruiser „Zeeland" hedenmorgen van de fabriek „de Schelde" in de 2e binnenhaven gebracht zal, indien wij juist zijn ingelicht, volgende week naar Nieuwediep vertrekken tot het doen een er proeftocht,. De „Friesland" kon heden wegens storm niet vertrekken. NAGEKOMEN ADVERTENTIËN. ten overstaan van Notaris J. DE VOS te Middelburg op a. 's morgens 10 uren te Oostkapelle aan het koffiehuis Tan Rooze van: alsPlaten, Planken, Delen, Rib ben, Latten, enz. b. 's middags 12Vs uren te Westkapelle aan het koffiehuis van Joosse van alsPlaten, Delen, Planken, Rib ben, Latten benevens van goedloopend Biljart met Keuen, Keurek en Ballen, 2 Boogkabinet- ten, 4 Linnenkasten, Tafelkastjes, Ronde- en Vierkante Tafels, Stoe len, Karpetten, 2 Kastklokken, Spie gels, Schilderijprenten, Kacbels, 2 Veerenbedden met toebehooren, Kinderwagen en verder huisraad. Voorts: Meelkist, Spekkuip, partij Aardap pels, Mangels, Stroo, Hooi en 'tgeen meer ten verkoop zal worden ge presenteerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 5