RECHTSZAKEN. aanwezig te kunnen zyni De notulen worden gelezen en goedge keurd. De orzitter deelt mede dat de schoon maak der openbare gebouwen tot een totaal bedrag van f 501 is gegund aan A. Jacobs en M. Bnitendijk. Ingekomen zijn van Gedeputeerde Staten goedkeuring van verschillende raadsbeslui ten in zake afkoop jachtrecht, af- en over schrijvingen op begrootingen van 1897 en 1898, de gemeentebegrooting over 1898. Yoorts verschillende rekeningen en jaar verslagen, onder anderen van de gemeente, van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, gezondheidscommissie, werkliedenvereeninging Eigen Bulp, den Archivaris, de comité's inzake schoolver zuim en schoolbezoek. En eenige gemeente verslagen. De voorzitter stelt aan de orde 't voor stel van B. en W. tot 't verzetten der kermis op 27 September, en zegt dat na de ingekomen adressen te dezer zake B. en W. niet meer eenstemmig zijn, maar dat de meerderheid het voorstel handhaaft. Er zijn 2 adressen ingekomen, één tot bestrijding, en een tot steun van 't voorstel. De heer Quist vraagt wat B. en W. er toe geleid heeft de kermis te willen ver schuiven. De voorzitter antwoordt dat 't Kronings feest in de Kermis valt en dat de eenige reden tot dit voorstel is, dat B. en W. wenschen uitgemaakt te zien of 't wen- schelijk met 't oog op den jaarlij kschen Ko ninginsverjaardag is de kermis te verzetten. Wordt tot verzet bij wijze van preef beslo ten en slaagt deze proef, dan zou een voor stel om de proef te continueeren wellicht niet uitblijven. De heer v. d. Leeuw verdedigt 't adres tot behoud van den ouden datum. Hij acht het voorstel van B. en W. in strijd met de belangen der gemeente en der gemeentenaren. De kermis valt nu juist in een rustpunt van den landbouwer na den oogst. In 't andere geval zou zij vallen in de drukte. Daardoor zou 't kermisbezoek geringer worden en de ge meente zeker f 600 minder ontvangen aan staangelden. Pas is een regeling tot productief maken van de kermis getroffen, of wij zonden die weer gaan afbreken, en nadeel berokkenen aan de gemeentekas en dat terwijl wij staan voor 't feit dat de gemeente deze inkomst niet missen kan. Yalt de Goesche kermis na de Neuzensche dan mislukt zij. Spr. zet de geheele Neuzensche kermis op de Beestenmarkt. En dat de Goesche kermis valt voor de Bergen op Zoomsche is haar ook geen voordeel, wijl er toch nog drie weken tusschen deze beide liggen. Waar moeten die menschen zoolang blijven. Het adres is geteekend door de meeste winkeliers en voorts vele flinke, respectabele mannen 't andere bevat slechts enkele namen van flinke respectabelen en voorts van men schen die alleen oog hebben voor 't Kro- niiigsfeest en de Kermis willen afbreken. Spr. meent in den geest der Koningin te spreken als hij den wensch uitspreekt dat de ingezetenen door haar feest niet in hun bestaan benadeeld worden. De heer de Jonge merkt op geen voor stander der kermis te zijn, maar toch niet wil gerekend worden in te grijpen in de beurzen der burgerij. Spr. acht ook op 't standpunt van hen die tegen de ver plaatsing zijn, de argumenten van den vorigen spreker niet steekhoudend. Deze schijnt op 't gebied van kermissen een specialiteit. Spr. is daar minder goed van op de hoogtemaar hp gevoelt toch wel dat 't behoud van de kermis op den ouden datum tegen 't belang is der burgerij. Het zal dan hier kermis zijn, terwijl overal elders, o. a. te Middelburg en Ylissingen 't Kroningsfeest gevierd wordt. Welke verwachting moet men dan toch wel niet hebben van de Goesche kermis, wanneer men gelooft dat de menschen niet naar de genoemde kroningsfeesten, en wel naar de kermis zullen gaan. Willen adres santen een daad doen in 't belang der gemeente dan moeten zij evenals de onder teekenaars van 't andere adres B. en W. dank weten voor hun voorstel tot ver plaatsing. Op 't standpunt van 't financieel belang is dat de beste maatregel, dien Spr. toejuicht. De heer v. d. Leeuw herneemt dat de heer de Jonge voorbijziet dat 't Kronings feest een dag duurt, de kermis tien en de winkeliors derhalve nog zeven dagen kans hebben dat inkoopen bij hen worden gedaan. Wij moeten bij de kermissen niet te veel denken aan hen die dezelve ont- eeren, dit geschiedt ook op de chr. feestdagen. De heer Lenshoek zegt dat hij den maat regel niet bad helpen voorstellen, indien hlj wist dat hij schadelijk zou zpn voor de kermis en de ingezetenen. Maar Spr. is overtuigd van 't tegendeel. Het turn- feest heeft veel volks getrokken en dat zal de nationale feestdag ook doen eigen lij k heeft de kermis ook maar éèn dag reden van bestaande overige dagen is 't een „dooie boel". Wanneer 't tij ver loopt moet men de bakens verzetten. Yroeger, toen er nog geen treinen reden, stroomde al 't landvolk naar Goes; maar die tijd is uit; en er is geen geld meer ooken laten wij nu trachten door de kermis te verzetten naar een tijd dat de boer 't allicht minder moeilijk doen kan dan in Augustus, de kermis te behouden. De heer v. d. Leeuw zegt dat de heer Lenshoek geen koopman is en zijn in lichtingen misschien heeft van menschen die 't ook niet zijn. Spr. zou uit zijn boeken van twintig jaar terug kunne bewijzen dat de winkeliers op kermissen veel verJienen. De heer Temperman ontkent de dege lijkheid van de argumenten in 't tweede adres dit is geteekend door menschen die bedoelen de kermis af te breken dit hadden zij eerlijk dienen uit te spreken. Ver plaatsing der kermis, zegt Spr., is haar afbreken. De heer Quist is van een tegengesteld gevoelen hij vreest juist dat de kermis bij behoud drukker zal bezocht worden. De heer Buijse merkt op dat wij in deze quaestie ons niet hebben te laten leiden door vrees voor of vertrouwen in meer of minder kermisbezoek, maar door de vraag wat eischt een goede viering van het kroningsfeest. Het standpunt van B. en W. waarmee de adressanten van 't adres zich vereenigen, acht Spr. 't eenig juiste, dat waar kermis en kroningsfeest samenvallen, de kermis moet wijken, en niet 't Feest. Spr. weet dat er ook win keliers zijn die er zoo over denken, en in de volkstaal heet het: als't Kroningsfeest verzet wordt is de aardigheid er af, en daarmee is Spr, 't eens. De Voorzitter verklaart dat hij het lid der minderheid in 't dagelijksch bestuur ii die gemeend heeft na 't adres tot be houd van de kermis op den ouden datum zijn stem aan 't voorstel te moeten ont houden. Nu zooveel winkeliers zich heb ben uitgesproken tegen de verplaatsing, heeft Spr. geen vrijmoedigheid kunnen vinden zich tegen deze beweging te blij ven verzetten. (Deze spreker alsmede de heeren v. d. Leeuw en Temperman werden luide toe- gejucht, op de stampvolle tribune, de voorstanders der verplaatsing ontvingen een zeer zwak applaus; de voorzitter dreigde na de stemming de zaal te zullen doen ontruimen. Het voorstel van B. en W. tot ver plaatsing werd met 9 tegen 4 stemmen verworpen, zoodat de kermis op den ouden voet blijft. Voor stemden de heeren Buy se, Lens hoek, Quist en de Jonge. Aan de orde is 't verzoek van W. en J. Brouwer om afstand van grond in erf pacht op den 's Heer Hendrikskinderendijk tot 't bouwen van een dubbel woonhuis. B. en W., van oordeel dat het niet gewenscht is, den dijk met arbeiders woningen te bezetten, stellen voor afwij zend op dit verzoek te beschikken. De heer de Jonge bestrijdt dit voorstel. Gold 't hier een vrij terrein dan zen Spr. 't kunnen verklaren maar nu 't een ter rein geldt waarop reeds gebouwd werd, zou 't onbillijk zijn aan Brouwer te wei geren wat aan anderen was toegestaan. Wat is er tegen een huis te zetten naast een ander dat daar al staat. Welke argu menten hebben B. en W. toch voor deze af wij zing De voorzitter zegt dat B. en W. dezen weg liever als wandelweg zouden behou den. Indien men er huizen van beteren rang wilde bouwen waaraan meer be hoefte is, dan zoudep B. en W. een der gelijke aanvraag in overweging nemen. Bovendien, hoe wenschelijk ook goede arbeiderswoningen zijn, zij lokken nogal publiek van buiten hetgeen niet strekt em de welvaart der gemeente te verhoogen. De heer Quist zegt dat er weinig bouw terrein is in de gemeente, waarom dan nu zoo streng? Of anders laten B. en W. ander terrein aanwijzen. Aan arbeiders woningen is nog wel behoefte. De heer Temperman ziet liever nette arbeiderswoningen dan de ruine der meel fabriek. Daar is goed terrein voor groote huizen, men gunae den arbeider zijn wo ning op den dijk. Daardoor komt er meer werk onder de menschen, de woningen daar zien er keurig uit. De heer de Jonge merkt nog op dat B. en W. met hun denkbeeld om woningen met twee verdiepingen te verkiezen boven arbeiderswoningen op den dijk, wel wat laat komen. Er was reeds vergunning verleend tot het bouwen van arbeiderswoningen, waarom dit toen ook niet belet. De voorzitter merkt op dat 'tmaar aan een is toegestaan gewordende overige huizen staan op eigen grond. Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen met 11 tegen 2 stemmen. Yoorde heeren Lens ïoek en de voorzitter. Bij acclamatie wordt goedgevonden 't adres van de Middelburgscke Kamer van Koophandel in j zake verbetering van 't Hellegat te steunen, wijl de Raad met B. en W. van oordeel is dat de waterweg door het Brouwershavensche gat via Hellegat en Krammer de meest geschikte verbin ding is tusschen Holland en Zeeland. De rekening der Gildefondsen over 1897 ten bedrage van f 667,69 wordt goedgekeurd. Eveneens kohierHondenbelasting ten bedrage van f 628, voor 157 honden. Eveneens een afschrijving, groot f215,371/», kosten van verpleging van meerdere krankzinnigen. De voorzitter sluit de vergadering. De leden blijven in geheime zitting bijeen. Over de door ons blad en den heer Kater te Goes gereleveerde quaestie open baar en bijzonder onderwijs, in den Chr. Nat. Werkmansbond van leden der Ned. Herv. kerk bevat de Voorzorg een en ander dat wij in een volgend no. wenschen aan te stippen. Heden was er geen plaats. Waarde. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft goedgunstig beschikt op het verzoek van het Gemeen tebestuur, tot vestiging van een Rij ka tel e- phoonkantoor alhier. Hansweert. Met ingang 1 April a. is belast met de tijdelijke waarneming van het kantoor Bath dhr. H. H. Beek kom mies verificateur alhier, in plaats van M. Hofstee die verplaatst is naar Kapellebrug. Voorts zijn de kommiezen W. Vijverberg en T. C. Eversdijk te Terneuzen, L. Man neke te Axel en J. Voerman te Tholen met ingang van 1 April a. s., verplaatst naar Rotterdam. Bij kon besluit is benoemd tot kanton rechter plaatsvervanger in 't kanton Oost burg P. A. de Jong, ontvanger der regi stratie en domeinen te Oostburg. Bij kon. besluit is benoemd tot 2e luitenant bij 't 5e bataljon rustende schut terijen in Zeeland L. F. Fassaert, thans schutter. Zierikzee. Gedeputeerde Staten hebben vergunning verleend om, ter vervanging van het Zierikzeesche Sas een dam aan te leggen met uitwateringssluis in het dijkwa- ter, even ten N. O. van dat Sas. Het laatste bezwaar voor den tramagnleg is hierdoor uit den weg geruimd. Naar men verneemt zal de aanbesteding der kunst werken weldra plaats hebben. Naar het Vad. vermeldt, wordt ge neraal Van Heutz gouverneur van Atjeh en generaal Van Vliet chef van den staf te Batavia. Benoemd tot gemeente-ontvanger van Slochteren (Gr.) de heer H. Schrik, aldaar, met 13 van de 15 stemmen 2 stemmen werden uitgebracht op den heet C. C. G. Ofïerhaus te Middelburg. Stuiting van collecten. Het Kon. be sluit tot ongegrond-verklaring van het be roep, ingesteld door het bestuur der lief- dadigheidsvereeniging „Hulp en steun voor weezen van alle gezindten", te Amsterdam, tegen de stuiting van eene collecte ten behoeve van die vereeniging door de ge meente Haarlem, is gegrond op de volgende overwegingen „Overwegende, dat B. en W. van Haar lem, bij schrijven van 17 Februari 1897 aan meer bedoeld bestuur hebben bericht, dat bij hen, met het oog op de vele col lecten, die in den laatsten tijd aldaar waren gehouden, bezwaren bestonden tegen het voornemen van dat bestuur om op 18 en 23 Februari 1897 in die gemeente eene collecte te doen houden ten behoeve der onder hem staande vereeniging, zoodat zij een even tueels inzameling van gelden zouden stuiten; „Overwegende, daaromtrent, dat uit de hiervoren vermelde, door het gemeentebe stuur van Haarlem als redenen voor de stuiting aangevoerde omstandigheden blijkt, dat de tijd, waarop de voorgenomen col- leote zou worden gehouden, zeer onge- wensebt was voor het belang der plaatse lijke liefdadigheid; „dat dit nadeel niet zou worden opge wogen door de voor onder apellant ge plaatste vereeniging daartegenover staande voordeelen „dat deze omstandigheden eene stuiting alleszins gewettigd maakten". KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Colijnsplaat ds. S. van Daalen te Benschop (Utrecht). Aangenomen naar Dordrecht door ds. M. Buiskool te Klundert naar Burum door T. H. Hoekstra cand. te Franeker. Bedankt voor Muiderberg door ds. W. G. van Doorne te Ingen voor Ytens, voor Ternaard en voor Odijk door T. H. Hoekstra cand. te Franeker voor Loon op Zand door ds. W. van Slooten te Rouveen. Op verzoek deelen wij mede dat ds. C. B. Oorthuijs ^27 Maart, a. alleen des namiddags te Waarde zal optreden. Genoemde predikant heeft Zondag te Rotterdam zijn 25jarige evangeliebediening herdacht in de Groete kerk met een rede naar 1 Tim. 1 1517. Hem werd het bekende „Dat 's" enz. toegezongen. „Vlissirsgen. Ds. L. W. Bakhuijzen v. d. Brink zal D. V. Zondag 15 Mei a. s. des avonds zijn intrede doen, na des morgens door ds. Chr. Hunnigher te zijn bevestigd. Geref. Kerken. Drietal te Schiedam ds. W. H. Gispen te Breukeleu, ds. D. Ringnalda te Ouds hoorn en ds. D. Tom te Sneek. Tweetal te Arnemuiden ds. C. S. v. d. Voet te Leimuiden en ds. F. W. J. Wolf te Lopikte Siddeburen ds. M. Mein- dertsina te Oldekerk en ds. W. J. Thijssen te Olst. Beroepen te Montfoort dhr. A. Boeken- oogen cand. te Amsterdam. Nieuwdorp. Zondag werd in de Geref. Kerk het orgel in gebruik genomen. Door deskuudigen was het reeds geoor deeld en in alle opzichten uitnemend be vonden, nu kon de gemeente zich daarvan met eigen oogen en ooren overtuigen. Ieder afzonderlijk en alle te zamen intoneerden de registers, krachtig genoeg om de kerk te vullen met hunne ronde, volle, welluidende klanken. Ook het uit wendige van het orgel overtrof de ver wachting. Het strekt tot sieraad van ons bedehuis. Geleverd door den heer Dekker van Goes, doet dit schoone speeltuig den vervaardiger, den heer J. J. v. d. Byiaardt uit Dordrecht alle eer aan. Hij verschafte ons een solied, schoonklinkend orgel voor weinig geld. Onze leeraar ds. J. H. Donner Jr. be diende het woord, tot grondslag hebbende bij die gelegenheid Ps. 3315. j)e heer A. Wagenaar uit Utrecht be- 8peejde het orgel met geoefende hand. Mogen de gebeden verhoord worden en alzoo dit °*gel mede dienstbaar zijn aan de verheer lijking van Gods Naam en de stichting van Zijn kerk. Doopsgezinde Gem. Aangenomen i aar Alkmaar door ds. P. J. Gla8z te Rottevaile. bUHOOLNIEUWS. Benoemd tot hoofd der Chr. meisjesschool te Middelburg in plaats van wijlen mej. J. J. Jonk, mej. A. M. Hemmekam, on derwijzeres aan de chr. school van den heer Gips te Dordrecht. Men schrijft uit Middelburg aan de Nederl. De besturen van Chr. scholen in Zeeland zijn niet bijster gelukkig. Naar verluidt moeten weer drie besturen de Rijks-subsidie over 1897 missen. Ten 1ste dat van Goes, hetgeen te denken was na de gevallen beslissing in 't vorige jaar. Toen is namelijk uitgemaakt dat de ver kregen rechtspersoonlijkheid niet geldig was. De subsidie voor deze school bedraagt f1300. Voorts zullen de besturen van de Chr. school te Terneuzen en van een der Chr. scholen te Middelburg geen aanspraak kunnen maken op do Rijksbijdrage. De aanvrage door 't Bestuur te Terneuzen om de Rijksbijdrage groot f900 was te laat ingezonden. Ook de Chr. scholen te Almkerk (f 700) en Werkendam (f 1000) verbeurden het subsidie. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinslag werd den te Eecloo (België) wo nenden doch thans te Middelburg gedeti neerden 57 jarigen beruchten Leo Miloen die thans opgaf geen poellier maar werk man te zijn, ter zake van de hem te laste gelegde wederspannigheid door twee -perso nen met vereenigde krachten gepleegd ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van vier jaren. De eisch van het O. M. was 5 jaren ge- vangenissraf. Voorts werden nog veroordeeld wegens: diefstalC. W., 22 j. dienstbode Mid delburg tot 14 d. gev. straf en verduistering B. v. V., 13 j. werkjon gen Middelburg tot 2 m. gev. straf. .MlliMlltUim. Op het laatst van Februari werd te Middelburg door de marechaussee ,uit Noord-Brabant overgebracht een 17-jarig meisje, dat zich daar aan landlooperij had schuldig gemaakt. Wijl de vader van het meisje tijdelijk afwezig was, werd zij ge durende een paar dagen aan het politie bureau gehouden en daarna opgenomen in het „Tehuis voor dienstboden". Zij ver bleef daar eenigen tijd, liep toen weg en vond in Terneuzen een dienst. Wijl zij in het „Tehuis" een deel harer garderobe had gelaten, kwam zij laatstleden Donderdag naar Middelburg om die terug te halen, 's Avonds sloop zij dat huis binnen en nam met opzet niet hare klee deren, maar eenige aan de dochter des huizes toebehoorende weg. Vrijdag verbleef zij nog te Middelburg en wist bij een winkelier in manufacturen door oplichting 13 dames- en 3 dienstboden- schorten te verkrijgen. Daar kwam een schoenmaker aan de beurt, dien zij op zeer brutale manier voor een paar nieuwe pantoffels en een paar nieuwe schoenen met knoopjes oplichtte. Wijl men vermoedde, dat zij zich naar den kant van België had begeven, werd de marechaussee verwittigd, die haar te Terneuzen, nog in het bezit van al hetgeen zij zich had toegeëigend, opspeorde en arresteerde Hoe jong ook, heeft dit meisje, A. d. N., reeds een gevangenisstraf van 9 maanden doorgemaakt, eveneens wegens diefstal en oplichting. M. C. Stavenisse. Maandag werd het stof felijk overschot ter aarde besteld van wijlen den heer A. F. Hanssens, in leven secretaris en ontvanger dezer gemeente, ontvanger-griffier van verschillende polders, enz. Inden talrijken begrafenisstoet merkte men o. a. op leden van gemeenteraad en polderbesturen benevens eenige gemeente ambtenaren. Aan de geopende groeve werd de overledene in zijne verschillende quali- teiten herdacht, waarna de oudste zoon met een enkel woord dankte voor de eer, den betreurden doode bewezen. Middelburg. Het kerkgebouw der oud ger. gem. (ds. Janse) is met 't daar aan grenzend huis in andere handen over gegaan. Een gedeelte van den tuin blijft aan de kerkel. gemeente behooren, ver moedelijk om daar een nieuwe kerk te bouwen (met ingang Londensche Kade Wie volgt elders dat nobele voor beeld? Te Breda hebben twee ingezetenen, die onbekend wenschen te blijven, aan de feestcouimissie medegedeeld, dat zij op het Inhuldigingsfeest de kosten zullen dragen voor de bedeeling der armen en voor het feest der kinderen van kostelooze scholen. De eerste kievitseieren zijn aan H.M. de Koningin aangeboden door M. Van Lith, fruithandelaar in het Noordeinde te 's Gravenhage. Nabij Baarn is een spoorwegarbei der door den trein gegrepen en vermor- seld. Hij laat een weduwe met zes kin dertjes achter. Nabij Apeldoorn is Zondagavond een spoorwegarbeider dooi een trein aungeraden en gedood. Te Urk had' een 75-jarige vrouw visch voor huishoudelijk gebruik schoongemaakt. Toen zy de afval wilde wegwerpen, gleed zij uit over een vischkop, welke nog op den vloer lag, en viel zij achterover, met het hoofd tegen den muur. Zij werd bewuste loos opgenomen en is twee uur daarna overleden. Te Winschoten is een man werkzaam op een stoombaggermachine, door een noodlottig toeval over boord ge slagen en verdronken. Te IJselmuiden, waar vele school kinderen om den grooten afstand van hun woning 'h middags tusschen 12 en 2 uur bij school blijven, was eergistermiddag de jeugd als naar gewoonte bij de school spelende. Een hunner, een 7-jarige knaap, kreeg het in 't hoofd, zich op te hangen en werkelijk voerde hij dit plan uit. Men vond hem in een portaal aan den kapstok hangende, de knaap werd losgemaakt doch scheen dood. Een paar geneesheeren zagen hunne moeite om de levensgeesten weder op te wekken bekroond, hoewel het ge- ruimen tijd duurde eer hij eenig teeken van leven gaf. Men hoopt op geheel herstel. Dezer dagen werd bericht, dat een sergeant der infanterie, te Hoorn in gar nizoen, de gruwelijke wreedheid had begaan een hond levend in een brandende kachel te stoppen, na het arme dier eerst op an dere wijzen gemarteld te hebben. Op last van den minister van oorlog is de man deswege gedegradeerd tot gewoon soldaat, terwyl hij onmiddellijk naar Am sterdam is overgeplaatst. De slachter uit Delft, die een juf frouw aldaar een dakhaas voor een konijn verkocht en daarna de ruiten bij haar in sloeg, omdat de juffrouw weigerde, de poes als een konijn te betalen, kreeg van de Haagsche rechtbank 7 dagen gevangenisstraf. - Baldadige jongens staan voor niets meer tegenwoordig. In Utrecht waren er onlangs een paar bezig de spoorwegsigna- nalen te verzetten, wat gelukkig nog intijds ontdekt werd, en gisteren hebben in die zelfde gemeente een paar jongens twee doode honden op de spoorrails gelegd, even voordat een trein moest passeeren. De machinist kon den trein nog tijdig doen stilhouden, om de cadavers te ver wij deren. Een zeldzaam voorbeeld van dieren- trouw wordt uit Pisek meegedeeld. Te Olsan overleed eenigen tijd geleden een oude vrijgezel, de eenige vrienden, met wie hij gedurende een halven menschen- leeftijd zijn woning deelde, waren zijn jachthond en de huiskat. Voor de begra fenis waren beide dieren met geen Moge lijkheid te verwijderen uit de kamer, waar het lijk lag en zij uitten hun droefenis door de klaaglijkste geluiden. Een dag na de begrafenis vond men den hond dood gevroren voor de poort van het kerkhof. Nog grooter was echter de verbazing der kerkhof bezoekers, toen zy aan het graf van den ouden man kwamen. Op den graf heuvel lag de huiskat in de sneeuw eveneens doodgevroren. In Amerika heeft men het plan op gevat, tot aandenken aan de annexatie der voorsteden van New-York esn reusachtigen toren op te richten, die op een geschikt punt der wereldstad zal verrijzen. Met zoo heel weinig zijn de Amerikaansche ingenieurs natuurlijk niet tevreden en daarom zal de toren 652 M. hoog worden, of ruim tweemaal zoo hoog als de Eiffel- toren. Volgens de plannen van den inge nieur Frege zal het gevaarte geheel van staal gebouwd worden en een twaalf- hoekigen basis krijgen, met een middellijn van 911/» M., zoodat er beneden ruimte genoeg is tot den bouw van grootsche pa viljoens. In het midden van den toren zal zich een soort verticale as bevinden, waarom een wenteltrap van 301/» M. mid- dollijn gebouwd wordt. Langs deze |spi- raaltrap moet een electrische tram rijden, die de passagiers in een reis van 41/» K.M. naar den top van den toren brengt. Tegengaan van stofvorming in ver trekken. Het is natuurlijk niet mogelijk de vorming van stof in vertrekken tegen te gaan en nog minder om de van buiten komende stofdeelen volkomen te beletten binnen te dringen, doch de Amerikaan Woodburg heeft toch een systeem bedacht, waardoor het mogelijk is de nadeelen dier stofvorming zooveel mogelijk te beperken. Hij ging daarbij uit van de overweging, dat de voornaamste toevoer van stofdeelen is toe te schrijven aan ventilatie-inrich- tingen en de trekking der verwarmings toestellen. Dit laatste vooral is duidelijk als men weet dat onder een schoorsteen met een afvoerkanaal van 16 vierk. cM. doorsnede, de lucht zich met een snelheid van 200 M. per minuut voortbeweegt. De ingenieur Woodburg nu wil de door trekkende lucht, die geheel met stofdeeltjes bezwangerd is, flltreeren, door in de nabij heid der schoorsteen en openingen te maken van grooter oppervlakte dan die van het afvoerkanaal en deze te bedekken met een katoenen weefsel. Hij heeft geconstateerd, dat met dit soort filters, men in een maand 5 tot 10 liters stof kon verzamelen. Ten einde de werking van zijn systeem duide lijk te maken, plaatste hij oader den schoor steen een versch geverfde plank. Toen de ongefiltreerde lucht daarmede in aanraking kwam werd de plank binnen korten tijd met een dikke laag stof bedekt, die de verflaag geheel bedierf, terwijl de gefil treerde lucht daarop geen nadeelige werking uitoefende, zoodat de verf normaal droogde en een volkomen gladde oppervlakte ver toonde.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2