NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 71. 1898. Dinsdag 15 flaatf. fmaaffifi» laargang. RECHTSZAKEN. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN m.vw MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maande» franco p. p0,95. Enkele nummers0,02 6. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent: Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. u Zij die zich met April a. s. op ons blad wenschen te abonneeren, ont vangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. Leerplicht. Rust op de ouders (of voogden) de plicht om het kind te doen onderwijzen ja mag dit zelfs sis 't primordiale recht der ouders worden beschouwd, dan spreekt het van zelf dat de overheid hen die dit recht verzaken, dien plicht uit 't oog verliezen, tot het nakomen van hunne verplichting dwingen mag. Ware de overheid onze beginselen toe gedaan, dan zou zij die verplichting der ouders uit hetzelfde beginsel afleiden, waar uit dit onzerzijds geschiedt. Nu de overheid op een ander standpunt staat, zal 't antirevolutionair beginsel,'t be ginsel nsar het Woord Gods bij hare in- grijping in deze opvoedings-quaestio wel niet tot zijn recht kunnen komen. De leerdwang kan derhalve uit minstens twee oogpunten bepleit worden. Gezwegen nog van ds gansch verkeerde opvatting als zou de overheid, zedemees- teresse, de verplichtingen aan de burgers opleggen, welke hun alleen van Godswege worden opgedragen. Naar aanleiding van den door de Mid- delburgsche Courant goedgepr&ten uitval van het Vlissingsche liberale gemeente raadslid Gewin tegen de Kerk, in welke quaestie door genoemd blad de burgemeester van Vlissingen betrokken werd, als zou hij door zijn zwijgen dien uitval hebben goedgekeurd, schrijft deze baron Yan Doorn v. Kondekerke aan de Midd. Crt. 't volgende: In uw nommer van heden lees ik uwe beschouwing over do bekende woorden FEUILLETON. De slikstofvoeding en de stikstofbemes ting der landbouwgewassen. III. (Slot). Geeft men nu dadelijk bij het zetten Chili-salpeter, dan zuilen ook deze planten hun aandeel van de salpeterbemesting ne men natuurlijk zonder eenig nut. Waeht men met de salpeterbemesting tot na het verdunnen, dan komt de stik stof alleen ten goede aan de planten, welke blijven staan. Wij zouden aanraden, de Chili-salpeter welke men gebruiken wil, aan te wenden in twee keeren n.l. de helft bij het ver dunnen en de rest bij de tweedp keer, dat men de mangels wiedt. Is de bodem erg arm aan stikstof, dan zou men de Chili in drie keeren kunnen geven nfl. een derde deel bij het zetten, een derde deel by het verdunnen en de rest bg het tweede wieden. Behalve bij de halm- en wortelgewas sen kan ds Chili-salpeter ook goeie diens ten bewijzen bij de teelt van koolzaad en raapzaad. Wie Chili-salpeter wil gebruiken, diene te bedenken, dat zij eene éénzijdige mest stof is, daar zij alleen stikstof in den grond brengt. Daarom zal bet meestal wenschelijk zijn, om tegelgk, of liever nog iets vroeger met de Chili-salpeter ook snperphosphaat uit te strooien, tenzij men overtuigd is, dat de bodem van de laatstgeuoemde meststof ge noegzaam voorzien is. Men zal licht begrijpen, waarom men bier gebruik moet maken van snperphos phaat deze immsrs levert het phosphor- zuur in een toestand, dat deze in water oplosbaar is en daarom snel tot werking kan komen, evenals dit het geval is met de stikstoi van de Chili. Ook met het oog op de kwaliteit der gewassen, is het wenschelyk de Chili-sal- door een raadslid in do jongste raadsver gadering geuit, waaruit zou kunnen wor den afgeleid, dat mijn stilzwjjgon na die woorden jeene instemming daarmede bevat. $*«1 ft^Niets is echter minder naar, en daarom ff.'acht ik mij verplicht, u mede te deelen, jÉ.dat ik in de bedoelde vergadering den (fjheer G. niet tot de orde heb geroepen, omdat ik gewoon ben, de vrijheid van Uspreken der raadsled.n zoo min mogelijk |£aan banden te leggen. gggZeker zou ik daarna een woord van ^protest hebben doen hooien, indien niet Keen ander raadslid mjj die taak uit de ..band genomen; en indien niet de heer zelf een zeer verzachtenden vorm aan zijn vorige uitdrukking gegeven had. g£: ..Hoe dit zij, ik wensch hier uitdrukkelijk te verklaren, dat ik de bedoelde woorden met leedwezen heb gehoord; woorden, die ook zullen blijken, tot schade te zijn voor de liberale partij. Het ware te wenschen dat van alle menschen die nog hechten aan den christen- naam de oogen opengingen voor 't gevaar der liberalistische bnginselen in hunne meest consequente toepassing. De liberale menschen zijn nog zoo kwaad niet. Velen zetten onze menschen in menig opzicht nog beschaamd. Maar de beginselen die zij belijden, of zij 't uitspreken of niet, of zij 't willen of niet, loopen er op uit, gelijk de heer Gewin zoo naïf heeft opgemerktde kerk naar beneden. Aan zulk een party zullen al weer menschen zich moeten gaan onttrekken. En baron V»n Doorn heeft gelijk in dat opzicht heeft de gewraakte uitdruk king schade gedaan aan de liberale party, of liever aan de party der anticlericale concentratie, de party van den hoed. 14 Maart '98. Wij vestigen de aandacht op de in dit no. voorkomende advertentie ter aankon diging der voorgenomen uitvoering van de peter steeds aan te wenden in vereeniging met superphosphaat. De Chili-salpeter toch bewerkt eene ver lenging van het grooitydperk, dus een laat rijp worden der gewassen, hetwelk voor middelbare- en zware gronden een groot nadeel kan zijn. Door dit laat ryp worden nu, kan by de halmgewassen eene onvolkomen ontwik keling der korrels voorkomen en (bij de wortelgewassen eene achteruitgang van het suikergehalte. Daarom hebben sommige suikerfabrikan ten er veel op tegen, dat by de teelt der suikerbieten gebruik wordt gemaakt van de Chili-salpeter, zonder tevens superphos phaat aan tb wenden. Ook by de teelt van aardappels beeft men vaak een nadeeligen invloed van de Chili op de kwaliteit waargenomen, inzon derheid daar, waar men de Chili als over bemesting gebruikt. Gebruikt men nu by de Chilisalper te vens superphosphaat, dan wordt het laat rijp worden, en de daarmede gepaarde na doelen opgeheven doordien de superphos phaat juist een vroegtijdig ryp worden in de hand werkt. Ten opzichte van de inwerking van de Chili op de kwaliteit der gewassen dient nog opgemerkt, dat door haar eene ver hooging van het eiwitgehalte wordt be werkt, hetwelk voor voedermiddelen, zoo als haver en gerst by v. van groot belang is. De hoeveelheid Chilisalpeter, welke men dient te gebruiken, is moeilijk met enkele woorden aan te gevenzij is niet alleen afhankelijk van het gewas, maar ook van de grondsoort, en varieert tusschen 100 K.G.400 K.G. per H.A.; soms nog meer. Zware, vochtige, koude en laaggelegen gronden moeten minder Chilisalpeter ont vangen dan lichte, warme en hoogere gronden in dit opzicht is Chili een tegen voeter van de superphosphaat. By het uitzaaien dient men te zorgen, dat de Chili goed fijn gemaakt is qn bekende klokkenspelers (Royal Hand Bell Ringers) onder directie van den beer Duncan S. Miller. Dit gezelschap dat Donderdag avond in de Prins van Oranje te Goes optreedt, had driejaar geleden groot succes bij zijn optreden voor HH. MM. de Ko ningin en de Regentes. Jaren geleden hoorden wij dit gezelschap met groot genot; wij weten natuurlijk niet of 't nog uit dezelfde personen bestaat; toch blijft de muziek door middel van bells aantrekkelijK genoeg en de naam van dhr. Miller waarborg dat de bezoekers zich hun avondje, tevens voor een goed doel, besteed, niet zullen beklagen. Benoemd tot directeur van het post kantoor te Goes P. Keg Cz., thans hoofd commies der posterijen, en zulks met ingang van 1 Juni a. s. By de herstemming voor een lid der Provinciale Staten te Amsterdam in district I en in district V werden gekozen dr, H. F. R. Hubrecht (lib.) met 1067, en I. F. A. Rapp, (radic.) met 1170 stemmen. Op den heer Bonnike (katb.) werden 709, op den heer R. Kuipers (antir.)741 stemmen uitgebracht. Voor bet gerechtshof te 's Graven- hage stond Vrijdag terecht een eenvoudig vrouwtje uit Vlissingen, omtrent wie door verschillende personen allergunstigste ge tuigenissen werden uitgesproken, ter zake dat zy zich eenige gouden sieraden bad toegeëigend, welke zij voor een echtpaar in de bank van leening gelost had, en welke haar ter bewaring zouden zyn toe vertrouwd. Zij was door de Middelburg- sche rechtbank deswege tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. De echtelie den nu, te wier nadeele de verduistering zou zijn geschied, en op wier verklaringen de veroordeeling berustte, stonden volgens de andere getuigen niet zoo gunstig bekend daarom is het zaak by den inkoop er op te letten, dat de Chili niet in al te grove stukken wordt afgeleverd, aangezien het fijn kloppen dezer stukken heel wat arbeid kost. Een andere zaak, waarop wy nog de aandacht vestigen, is deze, dat de Chili salpeter soms perchloraat bevat, welke als gif op de planten kan werken, indien het voor meer dan 2 pCt. in de salpeter voorkomt. De producenten van de chilisalpeter, door bevoegde autoriteiten op deze zaak opmerkzaam gemaakt, hebben nu beloofd, dat er voortaan tegen deze verontreiniging zal gewaakt worden, en dat er in het vervolg geen perchloraathoudende salpeter meer zal geleverd worden. Mocht dit onverhoopt wel het geval zyn, dan zal het voor de afnemers zaak zijn, om voortaan hun chilisalpeter niet alleen te laten onderzoeken op het stik stofgehalte maar ook op het gehalte aan perchloraat. Wij zouden nog gaarne heel wat over de Chili in het mi iden wenschen te bren gen, maar daar wij over niet meer ruimte mogen beschikken en wij nog het een en ander over de zwavelzure ammoniak wenschen mede te deelen, sluiten wy onze bespreking over de Chilisalpeter en gaan nu over tot het behandelen van de zwa velzure ammoniak. De zwavelzure ammoniak wordt groo- tendeels voortgebracht door de gasfabrie ken en bevat 20 k 21 pCt. stikstof in den vorm van ammoniak. Vroeger bevatte de zwavelzure-ammoniak eene stof, rhodan genaamd, welke stof zeer nadeelig op de planten inwerkt tegenwoordig komt dit weinig meer voor, doorgaans is de zwavelzure-ammoniak van dit plantengif vrij. De stikstof, welke in de zwavelzure ammoniak, als ammoniak voorkomt, kan, zooals wy weten, niet in dezen vorm door de planten opgenomen worden, maar moet als de beklaagde. En het was dan ook op grond hiervan dat haar verdediger, mr. F. F. L. Verschoor, trachtte aan te toonen, dat de opgaaf van zijn cliënte, dat zij de sieraden niet slechts in bewaring of in pand gekregen maar gekocht had, aannemelijker is, dan de verklaringen der als getuigen d charge optredende echte lieden. Dit zou zooals pleiter deed opmerken bovendien nog kunnen blij ken uit de houding, zoowel door de bekl. als door hare beschuldigers in deze aangenomen. Piêiter concludeerde met vertrouwen tot vrijspraak. Het openbaar ministerie eisehte bevestiging van het vonnis. Uitspraak 24 Maart. Goes. Patrimonium hield Vrijdagavond onder leiding van ds. v. d. Veen haar eerste vergadering. Uit de mededeelingen bleek dat er 35 leden zijn, waaronder 2 buitengewone, die tevens de commissie van advies uitmaken. Het zijn de heeren R. J. v. d. Veen en M. de Jonge Jzoon. Tot bestuur werden gekozen de heeren Ph. Wessels (voorzitter), J. Adriaanse, J. v. Vijven, Iz. Geense en M. Quakkelaar. Kapelle. Reeds sedert geruimen tijd was men bezig om deze gemeente te trach ten aangesloten te krijgen aan de Rijks telegraaf. Nadat daartoe door den gemeenteraad was besloten heeft men zich tot den be trokken Minister gewend. In de nu laatst leden Vrijdag 11 Maart gehouden raads vergadering, deelde de Voorzitter de door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid genomen gunstige beschikking mede, zoodat deze gemeente nu door mid del van de Telephoon met de Rijkstelegraaf wordt aangesloten. Het tijdstip van de opening van het Telephoonkantoor is nog niet bepaald vastgesteld, denkelijk wel bin- eerst in salpeterzuur omgezet worden. Deze omzetting nu geschiedt door be middeling van zekere bacteriën en daarbij gaat een gedeelte van de stikstof verloren. Onder de gunstigste omstandigheden zullen honderd deelen ammoniakstikstof negentig deelen salpeterstikstof opleveren, zoodat er 10 pCt. stikstof verloren gaat. De omzetting van ammoniakstikstof in salpeterzuur vordert eenigen tijd. Volgens proeven door Wagner genomen, waren er uit 100 deelen ammoniakstikstof na 12 dagen ontstaan 88 deelen stikstof, 24 36 72 88 89 89 n ii n n n Deze getallen werden na verloop van tyd niet hooger, zoodat wij op grond van deze proeven, mogen aannemen, dat er uit 100 deelen ammoniakstikstof niet meer dan 90 deelen salpeterstikstof ontstaat; dit verschijnsel werd ook geconstateerd door andere landbouwkundigen, welke in deze richting proeven namen. De genoemde omzetting van ammoniak stikstof in salpeterstikstof wordt in de eerste plaats bevorderd door de aanwezig heid van kalk in den bodem. In de zwavelzure ammoniak is de am moniak gebonden aan zwavelzuur en, om nu aan de voeding der planten te kunnen deelnemen, moet de ammoniak van het zwavelzuur gescheiden worden en dit geschiedt door de kalk, welke in den bodem aanwezig is, terwijl verder de kal Ir nog mede moet werken, om de ammoniak in salpeterzuur om te zetten. Daarom wordt door eene kalkbemesting de werking van de ammoniakstikstof ver hoogd en kan eene bemesting met zwavel zure ammoniak op kalkarme bodems ge heel mislukken. Rechtstreeksche proeven op kalkarmen grond genomen toonden aan, dat op dezen grond zonder kalkbemesting de werking der zwavelzure ammoniak slechts 28% be reikt van dis eener overeenstemmende sai- nen weinige weken. Naar men zegt komt het Telephoonkantoor bij dhr. Johs. de Jonge die dan ook volgens zeggen Telephonist zal worden. De Coöperatieve vereeniging Eigen Hulp te Vlissingen zal, behoudens na dere goedkeuring barer ki deze maand te houden vergadering, zeven percent dividend uitkeeren. M. C. Te Wolfaartsdijk besloten de in gelanden van het waterschap Oud-Wol- phaarsdijk jl. tot het begrinten van den weg Quistenburg tot de» Veerweg, een gedeelte weg in den Zuidtrlandyol&tt van de hofstede Hon Plaisir tot voorbij die van den heer J. A. Koert en 100 M. als verlengsel van den grintweg door Nazareth, ter gezamenlijke lengte van 3100 M. Vooral de verbetering van den eersten weg zal voorzien in eene lang gevoelde behoefte, daar in een nat najaardeze meestal onberijdbaar is. Het is meermalen gebeurd, dat er gaten in waren zoo diep, dat van een paard, in zoe'n gat gevallen, niets te zien was. M. C. De algemeene vergadering van de Maatsch. t. bev. v. landb. en veeteelt in Zeeland, zal 15 Jnni plaats hebben en 16 Jnni een tentoonstelling van vee en werktuigen, te Tholen. Hansweert. Het reeds gemelde schip Jf ilhelmina, schipper Th. de Boit, heeft Zaterdag de reis zeilende vervolgd. Op de voordracht voor gemeente ontvanger te Slochteren staat o. a. de neer C. C. G. Offerhaus, te Middelburg. Rilland. Tot agent van politie 3e klasse te Vlissingen is benoemd Jan Reijnhout Jr. alhier. Door deze benoeming wordt da christelijke zangvereeniging eene gevoelige slag toegebracht. De benoemde was sedert eenige jaren directeur-voorzitter van ge noemde vereeniging. Gedurende dien tyd heeft hij zich steeds een ijverig en bekwaam directeur getoond, en hoewel het den leden groot genoegen doet dat de heer Reij nhout peterbemesting, terwijl met kalkbemesting de werking steeg tot 90%. Proeven, genomen op een kalkryken leembodem, gaven tot resultaat, dat zonder kalkbemesting de werking vaa zwavelzure ammoniak 89% bedroeg van die eener sal peterbemesting en met kalkbemssting 90%, alzoo geen noemenswaardig verschil, waar door genoegzaam de voordeelige werking van kalk op zwavelzure ammoniak be wezen is. Behalve door de aanwezigheid van kalk wordt de gunstige werkiag van zwavei- ,ure ammoniak nog bevorderd door het humusgehalte, luchtigheid en warmte ran den bodem, en hieruit vloeit van zelve voort, welke gronden voor eene ammoniak- bemesting het best geschikt zijn. Wy stappen dan ook van dit punt af- om nog even aan te stippen, dat het zwa velzuur in de zwavelzure ammoniak aan wezig, geen nadeeligen invloed uitoefent op de planten, indien men er maar voor zorgt, dat de bodem kalk genoeg bevat, om de inzetting van zwavelzure ammoniak in salpeterzuur mogelijk te maken. Dit is ten duidelijkste gebleken nit een driejarige proefneming van Dr. Wagner. Met het oog op het aanmerkelijke prijs- verschil dat er bestaat tusschen salpeter- stikstof en de Btikstof in de zwavelzure ammoniak heeft men in den, laatste* tijd onderzoekingen ingesteld, hoe de werking van beide meststoffen (by vergelijking) ie op de kwaliteit der verschillende gewassen. Dr. Marcker geeft hierover in de „Illus- trierte Landwirtschaftliche Zeitung" belang rijke mededeelingen en komt daarin tot de slotsom, dat men voor rogge, tarwe, gerst en aardappelen, de c lilisalpeter gevoegelijk door zwavelzure ammoniak vervangen kan, terwijl hij voor haver, suikerbieten en man- gelwortelen de voorkeur geeft aan Chili salpeter.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 1