RECHTSZAKEN. KERKNIEUWS. laai is, en de andere radicaaleen com binatie als by v. ten onzent De Beaufort en Borgesius. De overige ministers zjjn een vertegenwoordiger van de Boheemsche groote landeigenaars een van de Duitsche groote landeigenaars, een Pool, een jong Tsjech en een lid der katholieke volks partij. Lang mogen ze leven Vorige week hadden in Engeland de verkiezingen plaats voor den graafschapsraad. Deze instelling voor de stad Londen (London County Council) dagteekeat van 1888, telt een president, 19 aldermen en 118 leden. De aldermen blijven 6 jaar in functie om de drie jaren treden er 10 of 9 af. De leden worden voor drie jaren gekozende verkiezing heeft plaats door alle belastingbetalers, terwijl de aldermen door de leden van den Raad worden ge kozen. De eerste bijeenkomst van den Council had plaat» 21 Maart 1889, onder voorzitterschap van lerd Rosebery. Een maal per week komt hij bijeen om de rapporten te hooren van de 26 vaste com missies, welke zich bezighouden met de onderdeelen van het beheer, dat aan den Raad is toevertrouwd. Gedurende het jaar, eindigende 31 Muart 1897, werden meer dan 1600 vergaderiagen van commissies en subcommissies gehouden. Een begeerlijk baantje schijnt derhalve het lidmaatschap van den Council niet te zijn. Toch zijn de politieke partyen er heet op in dit lichaam de meerderheid te hebben. En nu hadden tot nog toe de conservatieven (de gematigden) er de meerderheiddeze is thans door de jongste verkiezingen verplaatst. De Council telt thans een 70 vooruitstrevenden, progressisten, wij zouden hier zeggen radicalen. De regeering heeft van dezen afloop zeer versteld staan kijken. De groote meerder heid in het parlement is op hare hand, en zie nu kozen de kiezers in alle districten waarvoor conservatieve vertegenwoordigers in 't parlement zitting hebben, radicalen in de Council. Dit voorspelt niet veel goeds bij de aanstaande verkiezingen. De verrassende uitslag is voornamelijk te wijten aan de hulp der socialisten. Tusschen Amerika en Spanje botert hot nog niet. vVel is men in Spanje niet ongerust maar te New-York, waar toch eigenlijk de polsslag klopt, was men deze week vrij beangst. Op de beurs was 'tlusteloo», waartoe ook 't gerucht van komende ernstige verwikkelingen tusschen Engeland, Rus land en Frankrijk ernstig bijdroegen. Gelijk men weet eischt de Spaansche regeering dat de Amerikaansche haar con sul-generaal, Lee, van Cuba terugroepe, die zulk eene vijandige houding tegen Spanje aanneemt, en onder anderen beweert dat de ramp met de Maine (het Ameri kaansche oorlogsschip dat verging) aan Spaansche kwaadwilligheid moet worden toegeschreven. Als antwoord is door de Amerikaansche regeering aan het Huis van Afgevaardigden een crediet van 50 miljoen dollar aange vraagd ten behoeve der landsverdediging. Het Tranvaalsche volk, schoon kartel yk verblijd met Oom Pauls herkiezing, ziet de toekomst zeer donker in, en terecht. Engeland blijft loeren en stokea en een gunstige gelegenheid tot den aanval af wachten, e» de aaneensluiting van alle Alrikaansche zusterrepublieken noodzake lijk maken. De overhaaste opening van den Boeloewajospoorweg, onnoodig voor den handel, doch stellig gewenscht geacht voor de snelle verzameling van troepen in Rhodesia om by onverwachten oorlog Transvaal te kunnen binnenrukken, is er weer een bewijs van. Gelukkig zijn de Boeren een noch vrees achtig noch overmoedig volk, zij zijn op alles voorbereid, goed gewapend, eensge zind, bevriend met de broeders in Natal en Oranje Vrijstaat, en zeer gezien bij den Portugeeschen buurman. Daarbij komt dat nog velen, hoe het fijn goud ook onder hen verdonkerd werd, op den Heere al hun vertrouwen stellen, dat Transvaal leve voor Zijn aangezicht. De Oostersche quaestie, schoon ve»l oostelijker opgeschoven dan twintig jaar ge leden, toen was het Turkije, nu is 't China die zorgt baart 1 is nog niet opgelost. Prins Heinrich is in China aangekomen met de Duitsche vloot. Intusschen blijven de Japansche en Russische vloten elkander beloeren, de eerste ligt in Port Arthur, de laatste in Weihaiwei, en nu eischt de een van den ander dat zij zal henengaan, ofschoon wederzijds gevoeld wordt, dat zulks niet gaat, wijl dan de langst levende alles hebben zou. De Chineesche minister Lihungchang lacht natuHrlijk in zijn vuistje. Hij heeft natuurlijk niet nagelaten aan den Japansthen gezart mede te deelen dat de Russische gezant hem gevraagd heeft Port Arthur en omstreken te mogen pachten, op dezelfde voorwaarden als Kiaotschau aan Duitsch- land werd afgestaan. Dat men in Mioko hier een casus belli in zietin Londen op 't vragen van in lichtingen verdacht is in Parijs den wenk brauw fronst; in Berlijn belangstellend toeschouwer is; en in Peking doL veel plezier in de quaestie heeft, laat zich begrijpen. Ten slotte zij gemeld dat de ex-aarts hertogin (Stefanie) van Oostenrijk en de koningin (Victoria) van Engeland aan de betere hand zyn. 9 Maart '98. De navolgende kommiezen by 's rijks belastingen zijn bevorderd: S. A. Iburg te Hoedekenskerke, l.Deuning te Vliesingen (stad) en 1). J. Fenijn te Hansweert tot de eerste klasse J. de Vuijst te Ter Neu zen en J. P. Manni te Heinkenszand tot de tweede klasse en J. Schuiliug te Sas van Gent, L. Minderhoud te llulst, J. J. de Smit te Koewacht en J. F. de Zutter te Cortgene tot de derde klasse. In de Tweede kamer heeft de heer Ferf eene interpellatie aangekondigd over de maatregelen, door de regeering genomen of te nemen tegen de voortplanting hier te lande van de Amerikaansche schildluis. Aangenomen is »aet71 tegen 3 stemmen, het wetsontwerp betreffende een renteloos voorschot voor de stoomtram NijkerkEde. Doctor O. Seijdel, lector in de ont leedkunde aan de universiteit te Amster dam heeft eervol ontslag gevraagd wegens zijne niet benoeming tot professor, waar voor hij door curatoren was voorgedragen. Buiten de voordracht om, had de raad, na een geheime zitting, en ingaande op een desbetreffend verzoek van heeren stu denten, met algemeene stemmen benoemd den heer L. Bolk, arts, esn jongeman, zoon van den vroegeren gemeente-secretaris van Overschie, en die reeds eenmaal een gouden medaille behaalde bij de beantwoording eener prijsvraag, en op ontleedkundig ge bied reeds ontdekkingen gedaan en zyn sporen verdiend had. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van de Centrale Commissie voor de Sta tistiek mr. E. Fokker, lid van de Tweede Kamer. By Kon. besluit zijn bsnoemd tot dijk graaf voor den Adriaanpolder, H. Roelof; tot voorzitter van het bestuur der water- keering van den calamiteusen Annapolder A. Markusse Abrahamszoon. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen (niet bedankt) naar Zierik- zee door ds. H. J. Nouhuijs te Hoogkarspel. Beroepen te Polsbroek ds. H. A. Heijer te Liendon te Eist (Utr.) ds. C. J. Leenmans te Zettente Oosterwolde ds. J. Rooker te Oldeholtwolde te Niezijl ds. W. Meijeriug te Oldelemmer e.a. Aangenomen naar Zoeterwouda door ds. H. J. de Groot te Oadeweteringnaar den Helder door ds. A. de Koe te Nieuw, veen naar Ootmannm door ds. J. H. de Yries, O. I. pred. Waarde. Op verzoek van den ker- keraad, welks uitnoodiging door hem met groote dankbaarheid is aangenomen, hoopt onze vroegere leeraar ds. C. B. Oorthuijs, thans te Rottardam, 27 Maart a.s. alhier des voor- en namiddags op te treden, en tevens den dag te herdenken dat het (16 Maart 1873) 25 jaar geleden zal zijn dat hij hier als herder en leeraar werd bevestigd. Geref. Kerken. Beroepen te Biezelinge dhr. N. G. Kers- sies cand. te San werd. Aangenomen naar Arnhem door ds. H. Hoekstra te Schiedam. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Urk door ds. P. v. Drunen te Sliedrecht. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens diefstalW. H., 33 j., timmerman, Mid delburg, tot 6 m., A. fl., 28 j., werkman, Axel, tot 4 m., en Th. E., 24 j., visscher, Bouchaute (België) voor 2 feiten tot 3 m. gev. straf en J. H. S., 12 j., zon der beroep, Middelburg, tot f 3 b. s. 3 d. h. diefstal door twee vereenigde personen de late bovendien diefstalD. L. K., 10 j., en A. C. van B., 10 j., beiden zonder beroep, Terneuzon, ieder tot f 3 b. 3d.b. huisvredebreuk A. H., 34 j., landbouwer, Grypsksrke, en D. M., 21 j., dienstbode, Domburg, de 1ste tot f 10 b. s. 10 d. h. •n de 2de tot f5 b. s. 5 d. h. beleedigiug I. O., 46 j., schipper, Mid delburg, tot f 8 b. s. 8 d. h. en mishandeling K. M. S., 18 j., werkman, S. J. W., 15 j., dienstknecht, en R. B., 16 j., werkman, allen Axel, totf 3 b. s. 3 d.h. NanteDS C. L. v. d. P. is hooger beroep aau£eteekend tegen het den 22en Febrnari ten zy'aen laste gewezen vonnis, waarbij hij ter zake va;.1 opzettelijke brand stichting, waarvan gemeen gevaar voor goe deren en levensgevaar voor deren ie duchten is, werd veroordeeld tot vijl jaren gevangenisstraf. Coes. Binnenkort zal aan het spoor wegstation gasverlichting worden inge voerd. Koedekenskerke. Maandagochtend viel het driejarig zoontje van den dijkwer ker Kolyn in de vathe bij de dokterswo ning, en hoewel het spoedig daaruit werd gehaald en door eenige personen de bekende hulpmiddelen voor drenkelingen werden toegepast, bleken de levensgeesten reads geweken. M. C. Arnemulden. Maandagmiddag gelijk reeds in ons vorig no. gemeld werd, brak er brand uit op de hofstede van den land bouwer F. Crucq. Ofschoon hulp spoedig aanwezig was, lag de schuur in minder dan geen tijd totaal vernield. Daar de wind afwoei is hst huis behouden gebleven; 8 stuks hoornvee en 2 varkens zijn in de vlammen omgekomen. Als oorzaak is bekend, dat terwijl de smrd bezig was een lek dicht te maken in de koebak, het brandende kaarsje hetwelk hij bij zich had om beter te kunnen zien, door eene koe werd omge8tampt, en zoo in aanraking kwam met het hooi, hetwelk zoo spoedig vlam vatte, dat aan blusschen niet te den ken viel. Alles is tegen brandschade verzekerd. Heinkenszand. Dinsdagmiddag on geveer half twee werden de bewoners van ons dorp opgeschrikt door het luiden der brandklok. Spoedig bleek dat in de schuur van A. de Winter, brand was ontstaan en toen de twee spuiten ter 'plaatse kwamsn, was de schuur reeds ingestort. Drie koeien werden gered. Het overige beestiaal, bestaande in eenige kalveren enz., hooi, stroo enz. werden een prooi der vlammen. Het huis bleef door de gunstige wind richting en het optreden der spuiten ge spaard, doch bekwam belangrijke schade. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. Heinkenszand. Dinsdag geraakte alhier een meisje die bezig was een zalf te koken van olie, terpentijn eu zeep, welke met het vuur in aanraking komende vlam vatte, in brand en werd vrij ernstig ver wond. Een kat kreeg het ook te kwaad en liep al brandende weg, waardoor een deur reeds begon te branden. Dank zij de spoedig toegeschoten hulp gelukte het alles bijtijds blusschen. Hansweert. Het sleepschip „Ver einigung 21" schipper Laubach is op de Schelde door een zeeboot aangevaren, waar door het roer is gebroken. Vlissingen. Op uitnoodiging der anti revolutionaire Kiesvereeniging alhier isjl. Dinsdagavond in het lokaal der Chr. Be waarschool aan de IJzeren Brug de heer J. F. Heemskerk van Sas van Gent voor de leden dier Kiesvereeniging en „Pasri- monium" opgetreden. De rede van den begaafden spreker, die tot onderwerp '8 Lands defensie had, werd met onverdeelde aandacht gevolgd, en na afloop daarvan namsiv een tweetal der aanwezigen aan het daarop gevolgd debat deel. Ongetwijfeld maakte de voorzitter zieh ten tolk van de aanwezigen,toen hij den heer Heemskerk hartelijk dankte voor zijn even keurige als weldoorwrochte rede en na onze eerste kennismaking roepen ook wij hem een welgemeend „tot weerzien»" toe. Moge do opkomst der leden dan echter blijk geven van meerdere belangstelling, die een spreker als de heer Heemskerk zoo ten volle verdient. 's Heer Arendskerke. Onder Wisse- kerke geraakten heden middag twee paarden van den landbouwer de Winter van 'sHee- renhoek met een met zakken graan beladen boerenwagen waarop genoemde de Winter en eene vrouw gezeten waren, op hol. Of schoon zij van den wagen in de sloot ge worpen werden, kwamen zij met den schrik vrij, doch de wagen bekwam belangryke schade. Zierikzee. Benoemd tot vader en moeder in het burger weeshuis alhier, de heer Koets en echtgenoote, concierge aan 't gemeentehuis te Middelburg. Te Sappemeer hebben vier landbou wers de asch van de onlangs verbrande hoeveelheid stroo aangekocht, die volgen» enderzoekingen f2000 waard is aan kali en phosphorzuur als kunstmest. Zij hebben er f 300 voor betaald. De oude goochelaar Bamberg te 's Gravenhage, die na geruimen tijd zwer vende te zijn [geweest, in het Stads-Be- stedelingenhuis aldaar werd verpleegd, is naar het Krankzinnigengesticht overge bracht. Te Rotterdam zal het perron van het Beursstation electriseh verlicht worden met 4 booglampen. De electriciteit zal door het accumulaten-station der gemeente geleverd worden. Te Groningen verzond de Heer E. Dijkstra den 2n Februari per schip een hond naar het Hollandsche Veld (Drente). De hond is van boord geloopen en heeft getracht zijn baas weder te vinden, wat hem Vrijdag is gelukt. Vermoeid en uit gehongerd vertoonde het trouwe dier zich aan de woning, waarin het liefdelijk werd opgenomen. Zaterdagavond om het afrijden van den sterk afhellenden weg der IJselbrug naar de Hoven te Zutphen gemakkelijk ÏS maken, spande een vrachtrijder zijn paarden af van een met zakken kunstmest beladen wagen. Door een vallenden zak ging de wagen sen weinig zijwaarts, waardoor de disselboom den man met zulk een kracht trof dat hij onmiddellijk den geest gaf. Een 9 jarig meisje te Schie dam die Zondag ten huize harer tante in brand geraakte en ernstige brandwon den bekwam, is aan de gevolgen over leden. Een 25 jarige schrijnwerker uit Gorinchem is te Arkel in de Merwede gevallen en verdronken. Te Maasland viel bij het spoelen van waschgoed onge merkt een vrouw te water. Toen de man thuis kwam vond hij haar lijk drijvende. Zy laat 7 kinderen na. Te Brake zijn twee jonge Nederlandsche schipper» bij het uitzeilen eener boot te water ge raakt en verdronken. Een vrouw te 0 tidewater, van een bezoek van hare ouJers thuis koerende, werd door een molenwiek doodelij k getroffen. Aan het station D. P. te Rotterdam had een loteling, die met tal van lotge- nooten naar 's Gravenhage vervoerd moest worden, om bij de grenadiers en jagers te worden ingedeeld, heel wat bekijks; want hij heeft slechts één been. De jongen had verzuimd, zich aan te geven, in de over tuiging dat hij natuurlijk vrij was. En noch by, noch het publiek begrepen, dat de wet zoo dwaas is, zulk een verzuim te straffen met inlijving van een onbruikbare. Te Zuiderwoude stierf een 76 jarige man men vond hem dood op den vloer liggen. Deze man heeft een treurig leven geleid zijne legerstede was zoo armoe dig mogelijk en niet veel beter, dan die, waarop een hond zijt. nacntrust vindt. On der den vloer echter vond men dertien duizend gulden aan specie en bankpapier 1 Particulieren hebben, aan 'sRijks Munt, gouden tientjes van Koningin Wil- helmina doen aanmaken (aanmunten van goudgeld staat voor particulieren vrij), en verkoopen die nu ter goedmaking van de kosten voor fll 'tstuk. Er zijn er, zegt men, 15.000 geslagen. Een dame in Den Haag, die ze in een winkel te koop zag liggen, ging daar bin nen en bestelde er 100. De winkelier liet ze bezorgen. Maar toen de bediende op de fllOJ bleef wachten, kreeg hij van me vrouw ten aantwóord, dat ze bij zyn pa troon altijd op jaarrekening kocht. Te Giessendam deed zich verleden week Zondag het merkwaardige geval voor dat ds. Bokma van Gorinchem, die aldaar den dienst in de Ned. Herv. Kerk ver vulde, den zelfden tekst had als ds. Smeding van IJsselmonde, die ter zelfder tijd in de Geref. kerk van Giessendam was opge treden. Beide predikanten, vreemd van elkander, boeiden hun gehoor naar aan leiding van Lucas 2231, waarbij hoofd gedachte, verdeeling en onderdeelen de zelfde waren. Aldus meldt De Nederlander. Wij herinneren ons dat hetzelfde heeft plaats gehad den 31 Decemher 1864 te Zierikzee toen ds. A. H. Damans in de Ned. Herv. kerk en ds. H. A. Jonkman in de afgescheiden kerk beide, zonderiet» van elkander af te weten, preekten uit 1 Joh. 2 18a (Kinderken», het is de laatste ure). Ds. Jonkman is than» emeritus pre dikant in de chr. ger. kerk. Nu de koers van het zilver zoo laag is, is het niet onaardig om eens in herinnering te brengen, dat ook ten tijde van koning Salomo het. zilver weinig waar de had. In het le boek der Koningen, hoofdstuk 10 vers 21, staat woordelijk „Ook waren alle drinkvaten van den ko ning Salomo van goud, en alle vaten van het hui» van het woud van den Libanon waren van gesloten goud; geen zilver was er aan, want het werd ia de dagen van Salomo voor niets geacht". En in vers 27„En de koning deed het zilver in Jeruzalem als steenen zyn, en de cederen deed hij zijn als de wilde vijgeboomen, die in laagte zijn in menigte". De koning van Zor (Phoenicie) een tijdgenoot van koning Salomo bezat nog rijkere zilvermijnen dan de tegenwoordige Amerikaansche zilverkoningen. Jeruzalem werd toen ter tijd als 't ware met zilver overstroomd evenals thans Londen en New-York. Lombok-schat. Men weet, dat de „Lombok-schat" in bet rijks-museum te Amsterdam ter be zichtiging van het publiek is gesteld. Zon dag was het een dubbeltjesdag. Men ver drong elkander letterlijk om het gebouw binnen te komen. Het prachtige weder had half Amtterdam op de been gebracht en de helft van de wandelaars scheen wel haar schreden naar de Stadhouderskade te hebben gericht. Eenmaal binnen, was de gewone weg eerst naar de hal der veroverde vaandels en kanonnen en admiraals-relequieën. Op de vraag, waar men den Lombok- schat moest zoeken, verwees de oude be waarder „Ginds de trap op, dan links, voorbij de kerken, dan komt u weer links aan de zilverzaal. Daar is Lombok." Er was geen bijkomen aan. Langzaam werd men vooruitgeschoven, voorbij de drie vitrines met de gouden en zilvereu voorwerpen en edelgesteenten,deop Lombok „in bes'ag genomen" preciosa van den Vorst. De kunstwaarde der gouden doozen en ringen en broches, rijks-insigniën en hoofd- ringen moet zeer bijzonder zyn dat valt zelfs bij eene vluchtige beschouwing wel op te merken. „Guns, Keto, wat of de man mit al dieë ringe dee I" „Wil mins, hai was zooveul as Sultan; hai had zooveul vrauwe das-se er ieder nog maar éen hadae". Nu, die vooronderstelling van het Am- sterdamsche burgervrouwtje uit de Jordaan was wel wat gewaagd, want er zyn 387 vinger- en duimringen, met de kostbaarste steenen getooid, tentoongesteld. „Ook kapitaal in de doode hand", meende een wysgeeriger bezoeker. Arnh. Crt. De persoon, die een Engelsche dame in een tunnel by Mentone in een spoor- rijtuig heeft willen worgen en haar toen uit den wagen heeft geworpen, is reeds gevat. De dame wist zijn signalement nauw keurig op te geven, zoodat de politie hem kon opsporen. Hy is een Zweed, Ericson genaamd. Geen wiegetouw meer. Voortaan zullen jonggetrouwde mannen en moeders en kin deren rustig kunnen slapen. Zij behoeven nu niet meer halve nachten zich bezig te houden met wiegen, als hun baby's het verlangen om gewiegd te worden luid ruchtig kenbaar maken eu wel op oogen- blikken dat de vermoeide ouders niet» liever doen dan in Morpheus' armen nieuwe krachten op te zamelen voor den volgenden dag. Engeland is het gelukkige land waar de eerste „motorwiegen" verschenen zyn. Een jonge moeder heoft zich direct er een aangeschaft, ea zij verklaart dat er geen volmsakter iets op de wereld is. Deze motorwieg kan zoowel door electri citeit als door petroleum in werking ge steld werden. Geheel naar willekeur kan men 't tempo regelen door eenvoudig een schroef om te dreaien, wat van het bed uit gemakkelijk kan geschieden. Ook over dag kan men de baby's gerust in hun schommelend wiegje alleen laten. Van een ongeluk krijgen is geen sprake, daar een hoog beschermend raam den rand der wieg omgeeft. Leve de vooruitgang 1 De Czaar van Rusland heeft den chef van het j Warschausche bankiershuis Leopold Kronenbergen zyn nakomelingen in den adelstand verheven met den titel van baron. Deze onderscheiding wordt in Rusland beschouwd als een teekbn, dat de Czaar vergetelheid wil schenken aau het gebeurde bij den Poolschen opstand van 1863. Leopold Kronenberg was namely k de geheime minister van financiën van de opgestane Polen van 1863. Door zyn finan- ciëele operatiën opende Kronenberg aan de regeering der opstandelingen veel geld bronnen, die haar de gelegenheid boden den opstand te organiseeren. Met de troons beklimming van Nicolaas II stelde Kronen berg zich echter, gezamenlijk inetLedewyk Gorski, aan het hoofd van de party, die streeft naar verzoening met Rusland. Eergisterenmiddag werd reeds de eer ste steen gelegd voor de kapel die te Athene wordt opgericht op de plaats waar de moordaanslag op den koning geschiedde. De geheele weg daarheen was door gen darmerie en cavalerie afgezet. Afdeelin- gen cavalerie sloten de koninklijke rytuigen in. De eerste steenlegging had plaats in een groot quadraat, eveneens door militairen afgezst. Kapitein William Oldrievé, van Boston, die zich reeds door zijn tocht ever den Oceaan in een zeer klein bootje naam heeft gemaakt, h»eft het echt Amerikaansch plan opgevat, den volgenden zomer te voet over de zee een tocht naar Engeland te maken. De „zeeschoenen", waarmee hy over het water zal wandelen, zijn van ce derhout gemaakt, 5 voet lang, en hebben aan eiken kant zes gemakkelijk beweegbare «ver elkaar schuivende plaatjes op de wijze als by vischvinnen het geval is welke by de voorwaartsche beweging over elkaar schuiven en by het afzetten van den voet zich verspreiden en het water met kracht terugdringen, tengevolge waarvan een vrij groote snelheid van beweging mogelijk wordt. De merkwaardige schoenen zijn op zich zelf zeer licht, doch kunnen op het water weerstand bieden aan een gewieht van 70 tot 75 Kg. Een compleet gummi costuum beschut die zeeloopers voor de gevolgen, die een al te dikwijls herhaalde innige aanraking met het natte element na zich zou slepen. Kapitein Oldrievé heeft de deugdelijkheid van zyn zeeschoenen het vorige jaar reeds herhaaldelijk door het nemen van proeven bewezen. Eens is hy al de Niagara rivier overgestoken, drie mijlen boven den be roemden waterval, een andereu keer wan delde hij ten aanschouwe van eene groote verbaasde menigte op het water van de haven te Boston. Oldrievé loopt even ge makkelyk op het water als op het dek van een stoomschip, zegt een Amerikaansch blad. (W. S.) De langste telephoondraad op aarde de sedert geruimen tijd ontworpen verbin' ding tusschen New-York en Chicago, werd kort geleden voltooid. Deze lijn die ia het mondeling verkeer voorziet van bijna 5 millioen menschen in de twee voor naamste handelsteden van Amerika, heeft een lengte van 1520 kilometers en over treft dus daarin alle toi nu tos aangelegde telephoonlijnen in Europa. Van deze laatste heeft de indertijd veel bewonderde tele- phoonverbinding tusschen Parijs en Londen eene lengte van 500, die van Berlyn naar Frankfort ook van 500, en die van Berlijn naar Weenen eene van ongeveer 600 kilo meters. Nadat op groote schaal ver.'iohte proeven van den ingenieur der Belgische te- legraphie Rysselberghe bewezen haddon, dat men door middel van geschikte geleidingen telephonischege»prekken ook zeer goed op afstanden van 1000 tot zelfs van 1600 Km. kan overbrengen, is men ouk elders tot den bouw van langere lijnen over gegaan. In April 1897 werd gelijktijdig door Daitschland en Hongarije met den bouw eener 1ÜU0 Km. lange telephoonlyn begon nen tusschen Berlyn en Budapest, welke lyn voor de helft ov»r Duitsch en voor de helft over Hongaarsch gebied loopt en eerlang aan het verkeer wordt overgege ven. Al deze telephoondraden worden door

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2