KERKNIEUWS. scaooLNiauws. Ingezonden Stukken. 's Heer Arendskerke. Yoor de tweede maal binnen een week wer den Zaterdagavond, omstreeks half 7, in deze gemeente de brandspuiten gealarmeerd om een brand te blussehen, ditmaal ont staan in een landbouwsehuur op de hof stede „liet witte geveltje" van den land bouwer G. de Jager Jzoon. De schuur met den geheelen inhoud, op eenige beesten na die nog inderhaast konden gered worden, werd een prooi der vlammen. Nog 22 beesten, waaronder 5 paarden en 7 koeien, kwamen om. Het huis, iets verder afstaan de, bleef gespaard. Alles was verassuroerd bij een Middel- burgsehe maatschappij. De oorzaak ook van dezen brand is onbekend. Indien kwaadwilligheid in 't spel is geweest, is het zeer te wenschen dat de justitie er in slagen moge de daders te vinden en voor beeldig te straffen. Colijnsplaat. In deVrijdag gehouden vergadering van ingelanden van den Nieuw Noordbevelandpolder werd het voorstel van het bestuur, om het gedeelte van den zeedijk, gelegen tusschen de dijkpalen 02 te verhoogen, aangenomen. Goedgekeurd werd de aankoep van gron den benoodigd voor het maken van eene inlaagkade, tegen den prijs van f 800 per H.A. welke gronden behooren aan den heer E. C. Crepy. Op de voordracht voor dijkgraaf werden geplaatst de heeren J. de Loolf (aftr.), A. D. Snoep en A. J. Ridder. Waarde. Eenige dagen geleden werd door iemand alhier een schildpad gevangen en aaneen liefhebber overgedaau die hem nu al een drietal weken in een vijvertje van zoet water heeft gehouden waarin het beestje nog al schijnt te tieren. Een zee schildpad in zoet water zou hij dat kunnen uithouden Middelburg. Deze, in 1819 door het departement Middelburg der maatschappij Tot Nat van 't Algemeen opgerichte instel ling vergoedde in 1897 aan de inbrengers SVs, 3, 261/ioo en 2 pet. rente, evenals in 1896. De inbreng bedroeg ƒ79.864.36, tegen 127.835.795 in het vorig jaar aan rente werd bijgeschreven ƒ22.002.49er werd terugbetaald ƒ159.679.65, tegen ƒ133.833 88 in 1896. Het kapitaal, aan do inbrengers verschul digd op 31 Dec., was ƒ672.353.701 en de waarde der bezittingen ƒ830.698.885. Aan rente is ontvangen 27.377.213de kosten van administratis en lokaal bedra gen ƒ2402.315 en het waarborgfonds be draagt ƒ158.345.18, zijnde over het kapi taal, aan de inbrengers verschuldigd: 23,55 pCt. Het aantal ingebrachte posten was 2806 en dat der terugbetaalde 2846. Nieuwe inbrengers waren er 302 en het aantal afgeloste rekeningen bedroeg 749. Hot getal inbrengers op 31 December was 5528 tegen 5975 op 31 Dec. 1896, wier te goed gemiddeld por inbrenger bedroeg 121,62" tegen ƒ122,205 de vorige rekening. yiissingen. Vrijdag vergaderde de afdeeling Fatriinonium. Het aantal leden bedraagt 222 (gewone en buitengewone). De ontvangsten bedroegen f399,46Vs, de uitgaven f332.76. Voor de kas „Hulp in Nood" tot ondersteuning van hen, die tijdelijk zonder werk zijn, werd ontvangen f65,19, de uitgaven waren f62,05. Het ondersteuningsfonds ingeval van ziekte en verwonding heeft 140 leden, ontving ge durende 6 maanden f 709,83 en gat uit f514,30. De vakafdeeling voor metaalbe werkers telt 21 leden, die der hout- en steenbewerkers is uit gebrek aan belang stelling tijdelijk opgeheven. Het fonds tot uil keering bij overleden telt 93 ledsn Als bestuursleden zijn herkozen de hee ren M. Vader en J. Polderman, terwijl de heeren D. Dijkstra en M. J. Krug als nieuwe leden van het bestuur werden be noemd. De voorzitter der afdeeling, de heer W. Stroo, nam ontslag wegens vertrek naar Nunspeet. St. Philipsland. De heer dr. L. Plan- tenga, arts, alhier, is benoemd tot gemeente geneesheer te Breskens. De kommies-verificateur A. W. Sorber te Brouwershaven is verplaaist naar Hel- levoetsluis. Iemand te Dantumawoude verloor zijn zilveren tabaksdoos, inhoudende een bankbiljet van f25. Twee eerlijke jon gens vonden haar en brachten haar aan den in zorge zittenden welgestelden eige naar, die hun elk 1 cent als belooning toekende. Omtrent het dnevig ongeval op den Nieuwen Maasmond, reeds kortelijk vermeld, schrijft meu ons nader Terwijl zich de vijf personen op weg naar hun werk, een scheepstimmerwerf te Waspik, iu een roeiboot des morgens om circa halfzes midden op de rivier be vonden, overviel hun een zware regenbui. Ze trokken toen hun oliejassen over 't hoofd en terwijl ze zoo zaten door het huilen van den wind en het kletteren van den zwaren regen het naderen van de Waalwijksche boot niet vernamen, werden ze plotseling door deze overvaren en in de diepte geboord. Drie hunner, ver dronken slechts twee konden er gered worden. Tijdens de bui was de lucht zoo zwart en de duisternis zoo dik dat de bemanning van de stoomboot hoegenaamd niets van de roeiboot heeft gezien. De lyken ziju reeds gevonden. Te Latum (Gelderlaml) is een man door den bliksem gedood. Te Etten (bij Terborg) is een man na het gebruik van vleesch, van een zieke koe afkemstig overleden. Te Montfoort is een knaapje van een jaar met een houten tabakspijp in de hand gevallen, waarbij het met den steel der pijp zijn oog zóo ernstig kwetste, dat dit reddeloos verloren is en door een kunstoog moet worden vervangen. Te Dalft viel in de gistfabriek een man met een schijf waar door de schijf op hem viel, zoodat hij allebei zijn armen zal moeten missen. Het dorp Weidum bij Leeuwarden is eergisteren door een windhoos vrees lijk geteisterd. Geheele daken werden van de huizen gelicht, vensterramen even zoo, muten scheurden, schoorsteenen waaiden af, de zwaarste boomen werden ontworteld. Twee Belgische heeren geraakten met hun rijtuig bij Ossen- drecht door het schrikken van het paard in een sloot. Een bleef op de plaats dood; de ander overleed aan de gevolgen. Bij een blindeman, etjes spel te Utrecht is een meisje van 7 jaar met 't oog in de punt van een stok geloopen, waar door dit lichaamsdeel uit is en zij 't gebruik ervan voor altijd zal moeten missen. Te Utrecht k wam terwijl de moeder zich even uit de kamer had verwijderd, een 5-jarig meisje te dicht bij de brandende kachel waardoor hare kleederen vlam vat ten. üp het hulpgeroep dor kleine kwam de moeder van boven die de vlammen doofde, doch het arme kind bezweek aan de gevolgen. Te Amsterdam geraak te het eenige zoontje vaa een schipper te water. De vader zelf, een kind ziende drijven, en onbewust van het ongeluk, dat hem getroffen had, haalde het jongske met een haak op en bemerkte toen dat het zijn eigen kind was, dat ook reeds den geest gegeven had. In een der noordelijke gemeenten van Friesland (Ferwerderadeel) is de gemeente secretaris overleden, een der chefs in het armbestuur „uithuizig" en de ge meente ontvanger is een noodlottigen dood gestorven. Beslag op en verzegeling der kas mag vrij natuurlijk zijn, doch de ver warring der gemeentefiuauciën en meer moet daar, kortweg, buitengewoon zijn. De tijd zal wellicht met bijzonderheden komen opdagen. Tel. De heer Sutherland Rooyaaids uit Amsterdam, de doofstomme wielrijder, moet vorige week bij een overval gedood zijn, nabij Bayonne op de Spaanscb-Fran- scke grens. Hij was bezig een reis om de wereld te doen, op een rijwiel hem ge schonken door de Wilhelminarij wielfabriek. Hij zou de navolgende route volgen Holland, Parijs, Bordeaux, Bayonne, Madrid, Valencia, Algiers, Tunis, Tripolis, Cairo, Jaffa, Jeruzalem, terug naar Cairo over Zauzibar, Afrika's Oostkust, Transvaal, Oranje Vrijstaat, Kaapstad. Volgens zijn belofte zou hij de fabri kanten op de hoogte houden van zijn reisindrukken. Volgens zijn laatste bericht was tot Bayonne alles goed gegaan en stond hij gereed bij Hendaye de grenzen, en by Pamplona de Pyreneeën over te trekken. Hy schreef onder anderen: „de moei- lykste tijd begint nu pas; ik wset niet maar ik voel me niet op mijn gemak en ben neerslachtig". Dit voorgevoel schijnt hem niet bedro gen te hebben. Ook in het buitenland moet de rechter zich het hoofd breken met het al of niet beleedigende van zekere als scheld woord gebruikte raadselachtige woorden. In Namen bijv. had de rechter te beslissen over de schuld van zekere jonge dame, die een andere jonge dame voor „gnoufgnouf" uitgemaakt had. Dit fraaie, klanknaboot send woord voor eene neusstem werd niet beleedigend verklaard. Gelyk bekend is verbiedt de Koran den Muzelman alcoholische dranken te drinken. Biedt er echter iemand hem bv. een glas cognac aan dan zegt hy „Ik ben een uitverkorene Allah's de cognac is voor mij verboden waar; op myn lippen zal ze veranderen in limonade!" In Vevey (Zwitserland) bracht jaren achtereen een Egyptische prins den zomer door by een hem bevriende familie. De heer des huizes beichikte over een uitstekenden wijnkelder. De Egyptenaar liet zich altijd kalm zijn glas inschenken vóór hy echter de eerste teug nam, mompelde hy halfluid In den Koran staateen druppel wijn kan u in 't verderf storten. Daarbij dompelde hy een vinger behoedzaam in den wyn, trok hem snel terug en slingerde den daaraan hangenden druppel ver weg. Daarna dronk hy zooveel als hem goeddacht. Hoe men, door gebruik te maken van electrisch licht, in korten tijd vele visschen kan vangen, leeren proeven, die onlangs in Engeland zijn genomen. Een electrisch gloeilichtje van 5 kaarsen, om geven door een kap van metaalgaas, was geplaatst in een soort schepnet, dat men op een diepte van omstreeks 7.5 meter in water liet zakken. Het licht verspreidde zich over een kring, beschreven met een straal van 50 meter. Alle visschen binnen dien kring zwemmen direct op het licht en worden zoo een gemakkelijke buit. Een dergelijke wijze van visschen mag o. i. slechts toegelaten worden in volle zee. Mocht deze wyze van vischvangst by de zoet water vissckerij in gebruik komen, dan zullen strenge verbodsbepalingen daartegen noodig zijn. Voor den zoöloog heeft de nieuwe vischwyze een bijzonder belang. In het net vangt men niet alleen visschen, maar ook andere waterdieren. Op deze wijze kan do natuuronderzoeker zich ge makkelijk allerlei in stilstaand, zoowel als in stroomend water zich bevindende lagere diersoorten, die anders dikwyls moeielyk zijn te vangen, verschaffen. By een duel tusschen Picquart en Henry in de manege van de militaire school te Parijs, heeft de laatste twee won den aan den pols en den arm bekomen. De Parijsche dokter Laporte die on langs tot drie maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens manslag door onvoorzichtigheid bij een verlossing, is thans door het Hof van Appèl te Parijs vrijgesproken. De Parysche professor Mercad er van het politechnicum heeft een ontdekking gedaan, waardoor men nu over één enkelen draad twaalf telegrammen tegelijk kan seinen. De Lokal Anzeiyer meldt daarom trent: Op het bureau waar geseind wordl, bevinden zich twaalf Morsemanipulators en op het andere twaalf z.g. monotelefoons, die bediend worden door 12 personen, die elk twee hoorbuizen aan de ooren hebben. Elk seintoestel heeft den naam van een muzieknoot c, d, e, «nz. tot a, terwijl de betrokken ontvangtoestellen dezelfde bena ming dragen. Het seinen geschiedt in dier voege, dat bijv. de op een seintoestel aan geslagen c slechts reageert op het gelijkna mige ontvangtoestel. Hetzelfde geldt voor de overige, door halve tonen onderscheiden toestellen. Op dezen grondslag geschiedt het telegrafeeren als by het Morse-toestel, alleen met dit verschil, d it de opnemer niet een zichtbare, doch een hoorbare volgorde van teekens, alle in dezelfde noot, ontvangt. Dz proeven, die met dit toestel tusschen Parijs en Bordeaux geno men zyn, vielen zeer bevredigend uit. Verschrikkingen der melaatschheid. De jonge schilder Paul Buffet die zooals men weet, een studiereis naar Abyssinië en het portret van koning Menelik maakte, verhaalt verschrikkelijke dingen omtrent het leven der melaatscken te Harrar, waar zelfs een straat naar deze ziekte genaamd wordt. In deze straat komen voornamelük des nachts afschuwelijke tooneelen voor. Bij het helder violette schijnsel der maan ziet men aan beide zijden der straat, stijf tegen elkander en tegen de muren gedrukt een groot aantal melaatschen, die, het hoofd door een punt van hun mantel beschut tegen den ijzigen nachtwind, in den slaap vergetelheid voor hun ellende zoeken en zelfs niet wakker worden door het gebrom en gehuil der hyena's, die iederen nacht door de stad zwerven om zich te goed te doen aan alles wat afval en walgelijk is. Men ziet de hyena's als schaduwen langs den schamelen, in een afgrijselijke ziekte proces verkeerenden menschenklomp voort- sluipen en zeer dikwyls wanneer de stad voor de vraatzucht der laffe monsters geen afval genoeg oplevert, vallen de hyena's de weerlooze ellendigen aan en bijten hun geheele stukken vleesch uit het lichaam of scheuren hun by voorkeur een der wangen van de kaken. Een Europeaan zou tengevolge van zulk een verwonding bezwijken; doch de me laatschen van Harrar sterven niet voordat hun geheele organisme is gesloopt. Den volgenden dag ziet men hen weer op de been, zich koesterend in de zon, die ook de nieuwe wond beschijnt en al haar af zichtelijkheid doet uitkomen naast de andere wonden, die zich nimmer sluiten en iederen dag walgingwekkender worden. Het is een vreeselyke, vreeselijke ziekte. Volgens een Duitsch dagblad heerscht nog in vele streken van Boheme het aloude gebruik, dat ieder kind, dat van eene Czechiscbe moeder geboren wordt, een zeef en een geldbeurs naast zich krijgt, zoodat de jonge wereldburger beide kan aanraken. Grijpt nu het kind het eerst naar de zeef, dan zal 't een muzikant worden maar grijpt 't naar den geldbuidel, dan wordt er een dief van. Ned. Herv. Kerk. Bpdankt voor Zierikzee door ds. H. J. v. Noukuys te Hoogkarspel veor Utrecht door ds. A. B. ter Haar Romeny te Middelburg. Beroepen te Loon op Zand en te 's Gre- velduin Capelle ds. W. v. Slooten te Kouveen te Huins ds. W. J. Scherp huis te Blankenhamte Over- en Neder- Asselt ds. W. G. v. Deurne te lagen te Woudseud dr. O. Norel te Wons te Hindeloopen ds. G. J. van Hemert te Maasbommel. Bedankt voor Streefkerk door ds. Y. Bootsma te Zoeterwoude yoor Stap horst door ds. J. A. v. Boven te Oud- Beyerland voor Wei werd door ds. J. Wessels Boer te Huissen voor Veen- wouden door ds. ;P. C. A. Douw es te Anloo voor Genemuiden dosr ds. W. Vonk te Oldebroek voor Blokzijl door ds. A. v. d. Flier te Lemele. Goes. De WelEerw. heer ds. C. v. Koetsveld CEz. hoopt den 19 April, a. s. zyn 30 jarige evangeliebediening te her denken. Ds. v. Koetsveld werd den 19 April 1868 bevestigd te Usseloo; 1871 te Beu- sichem 1872 te Zevenhuizen 1879 te Oostkapelie1882 te Zwartsluis16 Mei 1886 te Oosterhout 3 Nov. 1889 te Houtwijk en Polanen en 9 October 1892 te Goes. De heer ds. C. B. Oorthuijs te Rot terdam herdenkt 16 Maart, a. s. zyn 25- jarige evangeliebediening. Hij werd 16 Maart 1873 bevestigd te Waarde j 1875 te 's Heer Abtskevke 1879 te Wondrichem; 1883 te Harderwijk; 1886 te Katwijk aan Zee 1888 te 's Gravenkage 1893 weder te Katwijk aan Zee; en 9 Mei 1897 te Rotterdam. Geref. Kerken. Beroepen te Pietersburen dhr. N. G. Kerssies cand. te Sauwerd. Bedankt voor Rotterdam door ds. R. J. v. d. Veen te Goes voor Brussel door ds. P. J. Wyminga te Voorburg; voor Baarland door ds. H. Buurman te Meliskerke. Colijnsplaat. Met ingang van 1 Nov. 1897 is aan den heer T. Moutkaan, eervol ontslagen onderwijzer, en thans tijdelijk als zoodanig alhier werkzaam, een pensioen toegekend van f 400. Breskens. Benoemd tot onderwijzer met hoofdakte alhier de heer W. C. de Priester te Kloetinge en tot onderwijzeres mej. A. M. Wemelsfelder te Oude Tonge. Te 's Gravenkage is o. a. geslaagd voor het examen in de nuttige handwer ken mej. S. J. German van Oostburg. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Stnkkeu worden ia j>een geval terug gezonden. Mijnheer de Redacteur Volgens uw verslag van de rede vas den heer Kalerdoor ondergeteekende als één der mede oprichters van de helaas overledene afdeeling Patrimonium te Goes met belangstelling gelezen, moet de heer van Koetsveld gezegd hebben, dat „de ge heele Haagsche afdeeling'1 aan Pafrimoni- nium „den rug heeft toegekeerd". Het geheugen van dien spreker schijnt niet by ster sterk te zijn. Al de bladen toch, die van de scheuring in die afdeeling melding maakten, deelden tegelijk mede, dat de aanzienlijke minderheid, na het besluit der meerderheid om zich van den Bond af te scheiden, onmiddellijk tot de voortzetting van de afdeeling besloot. De heer Kater heeft trouwens dit feit in herinnering gebracht. Het zij mij tevens vergund hier bij te voegen, |dat de Haagsche afdeeling van Patrimonium zich in voortdurenJen bloei en groei mag verheugen. Zij ontwikkelt eene levenskracht, waarover ieder vriend van Patrimonium zich mag verheugen. Vak-afdeelingen voor timmerlieden, metselaars, schilders enz. zyn door haar opgericht. In iedere maandelijksche leden-vergadering wordt meestal door één der leden, een of ander onderwerp be trekking hebbende op het sociale vraag stuk, ingeleverd, waarop steeds een zeer aangename en hoogst levendige discussie volgt. Veilig mag dan ook worden gezegd, dat de Haagsche werklieden rekening houden met de Patrimonium-mannen, die bezadigd en kalm maar trouw aan het beginsel, doen wat de hand vindt om te doen. Het spreekt van zelf, dat de Haagsehe afdeeling zich niet met kerkelijke zaken inlaaten zeer heeft het my dan ook verbaasd dat myn oude vriend Plazier met wien ik eenigen tijd zoo genoegelijk heb mogen sameuwerken, het overlijden van de Goesche afdeeling hoofdzakelijk wijt aan de kerkelijke kwestie. Voor Patrimonium bestaat er geen kerkelijke kwestiewel en alleen een sociaal vraagstuk. Lietde voor Gods Woord, vraagt de Goesche afdeeling van den Werkmansbond der Ned. Herv. kerk zegt mijn v/iend Plazier. Vraagt Patrimonium iets anders? Kan de heer Plazier, als oud-vo»rzitter van Patrimoniums afdeeling, verklaren dat in die afdeeling hem als Hervormde het leven zuur gemaakt werd door de Gerefor meerden Heeft hij, tijdens zijn voorzit terschap, vele malen de leden tot de orde moeten roepen, omdat zij, niet aandrongen op „liefde voor Gods Woord", maar op liefde voor de Gereformeerde kerk De wettelijke kwestiën, waaromtrent m. i. voorlichting alleszins noodig is, raken, volgens den heer Plazier, de koude kleeren der Goesche werklieden niet. Voor een oogenblik toegegeven, maar dan zy toch gevraagd waaraan de afdeeling, waarvan hij te kwader ure voorzitter is geworden, haar aandacht wijdt? Zal dan die afdeeling nog aiet veel spoediger „aan verval van krachten" ster ven dan de o verledene afdeeling van Patrimonium Wat nut doet die afdeeling dan toch Maarik geef het niet toe. De „wet- telijke kwestiën" raken welde koude klee ren der werklieden; zij moeten die raken, want het gaat bij die vraagstukken om de hoogste, heiligste belangen van ons volk. Of sluit men dan de oogen voor den voortgang van het socialismevoor den geest van dezen tijd om alles, zelfs het huisgezin, op losse schioeven te zetten? De socialisten vereenigen zich. Zouden zij het dan niet doen, die met mijn vriend Plazier begeeren Gods woord lief te hebben Vereenigen maar niet naar kerkelijke kleur. Hartelijk hoop ik, dat de jeugdige af deeling van Patrimonium weldra vele leden zal hebben en ook dat de heer Pla zier spoedig tot zijn „vroegere liefde" terngkeere. Uit vriendelijken dank voor de plaatsing dezer regelen. Hoogachtend, Uw. dn. H. DE WILDE, ond-lid van do overleden Goesche afdeeling van Patrimonium. Den Haag4 Maart 1898. «KVA Alt VOOIS DKM LA1VDBOIJW. Sinds eenige jaren lij dsn de landbouwers in Noord-Holland, vooral die in de IJ-pol- ders, jaarlyks groote schade door de „Karwij moVDit motje, dat circa 10 mM. lang is en een vlucht heeft van 21 mM. komt in Maart of April te voorschijn, legt de eieren op verschillende schermbloemige planten, doch vooral op de karwyplant. De rupsen leven eerst van de bladen, doch spinnen later de assen van de bloem- schermen der karwijplanten bijeen en vre ten de bloesems zoowel als de jonge vruchten van de karwij op. Daar waar die karwy-mot in grooten getale voorkomt kan zij oorzaak zijn dat de oogst dier vrucht vooreen aanzienlijk deel vernield wordt. Ik heb mij verleden jaar daarvan persoonlijk overtuigd in da IJ-polders en bij menige blok tarwe gestaan, waarvan de helft en meer der bloesemB of vruohten door de rupsen dier motten ver nield waren en de bezitters dus aanzienlijke schade leden. Die plaag heeft zich tot nu toe, wat ons land betreft, vrij wel tot Noord-Hol land beperkt, hoewel reeds verleden jaar ook in Noord-Brabant die mot is ge vonden. In onze provincie wordt in de laatste jaren ook veel karwij verbouwd en bestaat dus het gevaar, dat ook wij door die plaag bezocht zullen worden. Als regel overwintert het insect als vlinder, doch kan zulks ook doen als pop. leder jaar wordt hier in Zeeland vrij ,veel karwijzaaizaad uit Noord-Hol land betrokken en verleden week bleek mij, dat in een party karwijzaad, door een handelaar te 's Heer Arendskerke uit Noord- Holland aangekocht en waarvan reeds veel aan verschillende landbouwers en andere handelaars in zaaizaden verkocht is, vrij groote hoeveelheden poppen dier motjes aanwezig waren. Zaait men die karwij uit, dan komt de „pop" ook in den grond, de vlindertjes zullen weldra uitkomen en de plaag is er. Ik wensch daarom door dit schrijven met nadruk op het gevaar, dat den karwijteler bedreigt, te wijzen. Zij die van dien handelaar of op een an dere wijze bun zaai karwijzaad uit Noord- Holland of Noord-Brabant betrokken, moeten dat zaad zorgvuldig schoonmaken voor zij het uitzaaien. Dat schoonmaken moet niet gebeuren met zeeft of windmolen, doch met de hand en alles wat niet precies op een karwijzaadje gelijkt dient zorgvuldig verwijderd en daarna verbrand tt worden. Doet men dat niet, dan staan ook wy hier bloot aan het gevaar om binnen kort onze karwijoogsten door „de mot" vernield te zien en zullen de landbouwers hier, door de zorgeloosheid van enkelen, dui zenden guldens schade lijden. De pop, de vorm waarin die mot in het zaadje voorkomt, is bruinachtig zwart van kleur en ruim 1 cM. lang en gemak kelijk van het karwijzaad te onderscheiden. Goes5 Maart 1898. I. G. J. KAKEBEEKE. Rij kslandbouwleeraar. Andere Zeeuwsche bladen worden ver' zocht het bovenstaande te willen overnemen. Donderdag 10 Maart. IV'Issoop de Mooie Staak 9 uur door rot Pilaar inspan als10 werkpaarden, waar onder 1 zwarte merrie, oud 8 jaar. met veu len, 4 jonge paarden, 14 me kkoeien, 5 tweejarige vaarzen, 3 dito oasen, 1 twee jarigen en 1 eenjarigen stier, 10 jaarlingen, 8 aauhoudkalvers, 1 vet varken, 2 drachtige zeugen, 9 mestputloopers, 113 kippen on hanen, 12 Peking en 2 Bergeenden, kapwa- gen, 4 meuwagens waarvan 2 met ijzeren assen, driewielskar, 14 ploegen in soort, cultivator, 13 eggen, 2 rolblokken, moesma ker, stroomolen, snij molen, windmolen, 3 veldsloepers, 1 rolsleeper, sleepbord, molbord met ketting, bascule en gewichten 2 zaad- dorschzeilen met bjjzeil, graanzakken, draag- kleeden, 2 koebakken, wagen- en ploeghar- nas, karngerei, mutsaard, mangelwortels, huisraad. Vrjjdag 11 Maait. Wcstkapelle, 3 uur in de Noordster 21 A. 1 cA. bouwl. met sprink door not Huvers 2o. 2129 cA. bouwl.3o. 2440 cA. bouwl. in Zoutelande. 'h Gravenpolder, bü de Koster door not. Overman 10 uur voor v. d. Hooft 1 H. 30 cA. weiland in 's Heer Abtskerke, 1 H. 40 A. 20 cA. in Kloetinge. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging lo- eenhuis, scnuur en tuingrond Koude- kerke. 2o. 12 woonhuizen. 3o. een huis met tuin Ververijstr. 168 cA, 4o. een dito Schuitrloistr. 80 cA. Te zien daags voor en op dun verkoopdag. lïeiukenszand, 10 uur door not. de Ronde Brasser by erven Oudendijk inspan als3 paarden, 20, 5 en 1 jaar, 3 melkkoeien, 3 runders, 2 kalvers, 1 vet varken. 2 drach tige zeugen, 80 kippen en hanen, 7 eenden 2 meuwagens, driewielskar, windmolen, stroo molen, moosmolen, 3 ploegen, 5 eegden, slepers, sleepeegden, roiblok, geeselsteen en paard, stal-, zolder-, melkers en arbeidersge reedschappen, mangelwortelen, beestenpenen hooi, stroo, aardappelen, brandhout, mest' meubelen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2