Neef Klaas. marktberichten. bumfóulmiu s i'amj- afloop yëiihöopimen enz- te verschaffen was ook heden weer over gekomen met dit doel. In de gestichtskerk waren omtrent 150 patiënten met hunne verplegers en verpleegsters saamgekomen en wachtten met ongeduld wat er dezen avond zon geschieden. De Heer Jaarsveld kwam een gedeelte van zijne photografieënals lichtbeelden op het uitgespannen doek ver- toonen en daarbij tevens een zeer treffende geschiedenis verhalen van een man die als kind eene Christelijke opvoeding had ont vangen, dan als jongeling den breeden weg der zonde had betreden en na gevallen te zijn en zware beproevingen) doorleefd te hebben eindelijk als de verloren zoon met boete en berouw wederkeerde tot Hem dien hij moedwillig had verlaten en voor taan een gelukkig leven leidde. De toe spraken aan do geschiedenis ontleend waren roerend en maakten op de patiënten diepen indrnk. Onder de diepste stilte werden zij aangehoord. By afwisseling) werden er door de zangers en zangeressen schoone liede ren gezongen. Door den President den Heer Smelix metgebed geopend werd de vergade ring na het zingen van Ps 72 vrB. 11 met dankzegging gesloten door Ds. Bootsma. Ben caféhoudster te Amsterdam had een biljart gekocht en daarbij de helft betaald; met de andere helft bleef zij ech ter in gebreke. Nu zond de verkooper een paar mannen naar haar café, die een partijtje gingen biljarten. Terwijl de kas teleines nu en dan in haar keuken bezig was, schroefden de spelers het biljart los, en in een oogenblik hadden zij, met eenige buitenstaande mannen, het biljart op een meubelwagen geladen en reden er mee weg. Meermalen heeft men met betrekking tot Hendrik de Jong de vraag gedaan of hij niet lijden zou aan grootheidswaanzin, of althans dat zijn geestvermogens niet in orde zijn. In verband daarmede ie 't wel opmerkelijk dat 's mans verdediger Dinsdag voor de Arnhemsche reehtbank meedeelen kon dat, hij den broeder van Hendrik de Jong had opgeroepen om te getuigen doch dat deze niet komen kon, dewijl hij juist daags te voren naar 't krankzinnigen gesticht te Zutphen was overgebracht. Misleid door de duisternis is Dins dagavond een landbouwer te Klundert te water geraakt en verdronken. Een 17 jarige jongen uit Dordrecht, die zijn eerste reis als dekknecht deed met een Duitsche bark, is door de gladdigheid (het had juist gesneeuwd) te Homburg van de loopplank in de rivier gevallen en ver dronken. Voor den wal te Lekkerkerk kantelde gisteren middag een bootje van den bakenmeester door de zuiging van een voorbijkomende sloep. Het zoontje van den bakenmeester, dat zich in het bootje be vond, verdronk. Een oude vrouw te Kampen die met een heete stoof onder de voeten in slaap gevallen was, werd gewekt doordat hare kleederen in brand stonden. Zij overleed aan de bekomen wonden. Te Haelen is een 17 jarige jongeling die gemaskerd was uitgegaan tijdens 't carneval, te water geraakt en verdronken. Bij een loodgietersfirma te Haarlem is een werkstaking uitgebroken alleen om dat de patroon er op stond dat de gezel len precies op tijd in den winkel zouden zijn. De laatsten hadden de gewoonte steeds vyf minuten over tijd binnen te komen en toen daarop aanmerking werd gemaakt eischten ?ij dat recht te behouden en an ders zouden zij staken. En er werd ge weigerd en -v gestaakt. Grevqlg was dat de patroon geheel nieuw personeel aan nam en van het oude niemand meer wordt toegelaten. Een doodgewaande teruggevonden. In de „Soer. Ct." leest men Den llden Januari 1897 des morgens ten 7 ure viel de matroos Katjong afkom stig van Grissee, over boord van een Pak- ketVu,artstoomer beoosten Bo ton. Eenige passagiers die het ongeluk zagen, waar schuwden, het schip stopte, twee boeien worden overboord geworpen, achteruitge- stoomd, niets mocht baten. De boeien werden weer opgevischt en in het dagboek werd de dood vermeld van den matroos. De kapitein betaalde later het restant der gage aan de familie uit. Maar zulke kleinigheden doen een recht geaard Javaan zijn leven niet verliezen. Waarschijnlijk is hij op zijn mg gaan drijven, althans hij is aldus gevonden door visschers van Boeton en werd in hun prauw eerst naar de omliggende eilanden, later naar de kampong Kalidoepa gevoerd, waar hij voor zijn levensonderhoud hard heeft moeten werken. Toen eindelijk de radja van zijn verblijf hoorde, liet hij hem on middellijk brengen aan boord van deLendon en zoo kwam Katjong 13 Januari jl. als uit den dood herrezen te Soerabaja aan. De merkbare teekenen, die hij heeft en de feiten die hij zich herinnert, wijzen er duidelijk op, dat geen vergissing in den persoon mogelijk is. Te Neufchatel heeft een aard beving talrijke woningen beschadigd. Het peil van het meer steeg meer dan een meter. Een droeve satire mag 't wel heeten dat juist op denzelfden dag dat Zola naar de gevangenis verwezen werd, bericht kwam dat de gemeenteraad van Venetië hem het Pallazzo Contarini een van de fraaiste paleizen dier stad als verblijf heeft aangeboden, met pension. Een typisch tooneel uit de zaal des Pas-Perdus in het gerechtsgebouw, onder het proces-Zola. Onder een groep mani festanten, die„Vive l'armée" roepen, is een secretaris van Poincaré, een Fransch- man en geen Jood, die niet meeroept. Waarom roep je niet mee? wordt hem gevraagd. O, ik heb er geen zia in, antwoordt hij. Dan ben je een Prussien, een vuile Jood U vergist u, meneeren, ik ben geen Jood en ik ben Elzasser. Nou, ga dan terug naar je Elzas 1 Dat zou ik zeker doen, meneeren, als Elzas niet verloren was door de generaals die gij toejuicht Gelukkig kwam er dadelijk hulp, anders ware de secretaris van Puineeré stellig vermoord. Men herinnert zich de aandoenlijke omhelzing van Esterhazy door een oud, deftig en sympatiek heer. Nu blijkt dat die oude, deftige en sympatieke heer een voudig gehuurd was om Esterhazy voor de oogen des volks te zoenen Hij kwam een kwartier later dan afgesproken was maar de omhelzing die zooveel indrnk maakte, heeft dan toch plaats gehed. Lang voor Dreyfus op het Duivels eiland gebracht werd, leefde daar een Italiaangche balling Paolo Tibaldi genaamd. Hij is later begenadigd en woont tbans 73 jaren oud in Rome. Hij bewijst dat men ook kan terugkeeren van het Dui velseiland. (Proeve van ZuidAfrikaansche Poezië). Neef Klaas is goed, maar al te swak, Daarom is Tryn oek baas, Want Klaas kruip sommer in zyn skulp, Als sy maar eff'e raas. Nou dit is waar, Tryn is gén kat, Om sommar an te pak En tog, as Klaas mar moedig was, Mar ag, hy is te swak Al wat sy seg dit moet hy doen, En oek mar gou en vlug, Want anders dans di besemstok Kadrieljie op syn rug. Di heeldag hoor jy Tryntjie raas, Haar stem klink nes 'n klok, Eu Klaas mot in di route spring, Nes 'n kapaterbok. „Klaas, het di hoeners kos gehad ?u „Van morre vroeg al vrou !u „Klaas, het jy al di pot geskuur „Ik 's daarmee besig nou/" „Klaas, is di ruite al gewas?" „Ja vrouw, dit is al klaar „Klaas is di sop al op di vuur?" „Ja vrou, dis amper gaar „Klaas, sorg dat jy myn kamer dweil, En oek di stoep nog veeg, En pomp di watervat weer vol, Dit staat van gister leeg „Klaas, as jy klaar ben met di werk, Neem dan di hengselmand, En koop twee bossies hotnotvis, Daar onder by di strand „Pas op as jy ver jou lat fop, Di besemstok staat klaar, Ik sè ver jou, soo waar ik leef, Jou rug zal ik nie spaar „Ik gaat van middag na di tuin Met Sannetjie van Skoor, Daar sal 'n nieuwe bending speul, Ik wil ver hul gaat hoor." „Jy bly van avond oek maar thuis En pas di kinders op, Sorg dat hul op hul tyd gaan slaap, Want anders kry jy klop 1" En Klaas geduldig as 'n lam, Seg mar op alles, Ja Hy speul soowel voor knecht as meid, Ver Ma soo wel as Ba. Nee, Klaas ik sè jou ronduit hier, Jy is 'n oliekoek Loop trek jou vro haai rokke aan En gê ver haar jou broek. 'n Man kan wel geduldig wees, Maar oek nie al te veul, Hy 's net nix werd as hy syn vrou Di baas o'er hem lat speul. (Z.-ATijdschrift VLISSINGEN, 25 Febr. 1898 Boter f 1.— a f 1.10 per kilo. Eieren f3.40 a t 3.60 per 104 stuks. MIDDELBURG, 24 Febr. 1898. De aanvoer uit Walcheren was heden weder niet groot en daar er naar alle ar tikelen nog al eene goede kooplust be stond, zoo ruimde het aangebodene vrij wel op. Tarwe 25 ct. hooger en in puike kwa liteit f7,75 b-taald. Rogge onveranderd en tot f5,40 geveild. Wintergerst f5.75 a f5.85. Zomerdito f5.50. Walch. Witte boonen tot f 9 gekocht. Dito Bruine boonen f7.25. Groene Kookerwten op f7 gehou den. Kroonerwten f6.75 a f7. Walch. Paardenboonen f5.60 a f5.75. Boter f —.95 a f 1.05 per kilo. Eieren f 3.10 per 100 stuks. ZIERIKZEE, 24 Febr. 1898. BOTER. Hoogste koers t-.60 af—.- I aagstekoers f-.50 af-.-. KIPEIEREN Hoogste Koers f —.95. Laagste koers f —.60 EENDEIEREN. Hoogste koers f—. .Laag ste koers f de 25. Van 24—25 Febr. 1898. MIDDELBURG. Ondertrouwd C. Ver- sluijs jm. 26 j. en A. M. Post jd. 21 j. J. Ce vaal wedr. 35 j. en J. Bosselaar jd. 30 j. J. F. M. Bergman jm. 34 j. en J. C. de Munck jd. 21 j. C. Jongepier jm. 33 j. en A. C. Wondergem jd. 25 j. J. Ingelae wedr. 36 j. en A. Louwerse jd. 23 j. Getrouwd: J. Moens jm. 33 j. en J. van Moolenbroekjd. 25 j. Bevallen A. Verheijdongeb. Landskreon Schouten d. K. de Schrijver geb. Min- derhoud d. K. Koppejan geb. Louwerse q. D. Brouwer geb. Meyer z. W. J. Pieterse geb. Gabriëlse z. L. Jacobse geb. Marijs d. OverledenD. N. van Aartsen 5 md. z> GOES. Ondertrouwd 24, Dirk Anthonie Nonnekes 30 j. jm. te Breda en Johanna Sara Wilhelmina Visser 35 j.jd. te Goes. Gehuwd: 24, Daniel Viergever 23 j. jm. en Suzanna van Noort 26 j. jd. Overleden 23, Ida Willemse 83 j. wede van Geerhard Verhenle. Catolina Re- mijnse 34 j. ongeh. 34, Hendrik Janse 58 j. geh. met Maria Willemse, eerder wedr van Maatje Bras. LEESTAFEL. Ons Tijdschrift, Maandblad uit en voor het leven. Met bijdragen van de heeren A. Brummelkamp en anderen. 2e Jaargang. Afl. XII. Aan het einde van den 2en jaargang vestigen wij nogmaals op dit tydschrift de aandacht. Het is een eigenaardige uitgave„met medewerking der lezers" die 't lezen en tevens met hunne bijdragen verrijken kunnen. Er wordt degelijk werk in geleverd. Belangrijk vooral is de onuitgegeven nalatenschap van J. de Liefde, voor de publiceering waarvan velen den bewerker danken. Mogen velen dit tydschrift steunen. Wij zagen er ook al een pleidooi in voor de vrij antirevolutio naire party Wie geeft er eens een voor de antirevolutionaire. Ons Tijdschrift is gast vrij en geeft gaarne plaats. De Bijbelsche Geschiedenis, aan kinderen verteld door S. Ulfers. Rotterdam, D. Bolle. Reeds te lang ligt de le aflerering op recensie te wachten. De uitgave van dezen Bijbel kost f3.50, te betalen in 20 afleve ringen van 17x/s cent. Wel een lage prijs en dat voor een werk met 200 platen en van een zoo kundigen schrijver als as. Uliers is. Wij laten ons over den inhoud niet uit, dewijl wij liever ook enkele volgende afleveringen wenschen door te lezen. Wij kondigen slechts aan. N. de Jonge, evangelist-prediker Rede gehouden in de Ned. Et. Kerk te Brussel door ds. W. Hoek. Brussel Evangelisatie-drukkerij, Een nuchter, ernstig woord door den druk verkrygbaar gesteld als een wee moedige herinnering aan den door zoovelen geliefden prediker en als een poging om de stads evangelisatie door hem begonnen, nog eenigen geldelyken steun te bieden. Wy twijfelen niet of dit doel zal met deze uitgave bereikt warden. Middelburg. Door den polder Wal cheren is aunbesteed het maken van een nieuw paalhoofd voor deu Westkapel- schen zeedijk. Hoogste inschrijver A.v.Pope- ring Bruinisse f 11240, laagste W. Dekker te Veere f 10234. 2». Verdedigingswerk Zuiderstrand der Noordwatering. Hoogste inschrijver C. v. Beers, Vlissingen f 12111laagste J. do Bree Fz. Terneuzeu voor f 10661. KatS. De geheele uitslag der Woens dag gehouden aanbesteding der steenbe- storting door het Bestuur v. d. Onrust- polder is dat ingeschreven hadden Wm. Dekker, Veere, voor f2363. Jan Jansen, Terneuzen, f1710. Pr. Abr. v. d. Velde, id. f 1695. Basaltmaatschappij, Rotterdam, f 1560. Jan Roskam Cz., Sliedrecht f 1487 en (gelijk wij reeds meldden) Jan Wm. Roe- loffs, Papendrecht voor f 1479. De begrso- ting bedroeg f 1560. lerseke. Heden Vrijdag werd door not. Mulock Houwer publiek geveild het erfpachtsrecht van een huis eu erf te lerseke, Stokvischstraat Kooper dhr. M. t. Harmeien qq voor f 460. LAATSTE BERICHTEN. Wilhelminadorp. Op de hofstede „Waterloo" bij G. OKker is mond- en klauwzeer geconstateerd. t t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 6