Veere! Maas „DE ZEEUW" rgu. ester-Schelde, BIJVOEGSEL SCEöOLNIEÏÏwï RECHTSZAKEN. KERKNIEUWS. dag 1 Maart s geroepen, om meenteraad te op, en brengt lit op den heer Kiesvereeniging en den kiezers, sommige zaken, aandrang wordt DER A. KIESV. EkÊGRAAF. EtDAM: dag) 's morg. 7.u. 1RPEN dag) 's morg. 6.30 n .CHTZOEKER". aar Amsterdam des Goes eiken Zater- OOMBOOT. [aart. ondag 27 's m. 2. ig2'smorg. 11. )IENST E VEER—GOES, dering van Dinsdag, ertrek Yeer 's morg. s avonds 5,uur. morg. 8,37, 'snamid. s avonds 6,30. Des 's morg. 9,'s av lot Ostende), 's nam r-OP ZOOM-THOLEN naar Tholen5,5C, itief), 11,—, 1,30, ergen-op-Zoom 6,25 9,35, 12,40, 2,10 op-Zoom n. Halsteren naar Tholen 15 min. lesche Stoomboot- appijen. 3—ROTTERDAM igen plaatsen. Maart. Van Rotterdam: Zond. 27 10,30 Maan.28 11, Dins. Woen Dond. Vrijd. Zater. Zond. Maan. Dins. Woen 11.— 11,30 12.— 9.— 10,30 10,30 11.30 11- 11.— 8,- Dond.10 11, Vrijd.ll 11. Zater.12 11,8, Zond. 13 11. Maan.14 11,30 Dins. 15 11. Wosnl6 11,30 Dond.17 12. Vrijd.18 9, Zater.19 10,8. Zond. 20 10,30 Maan.21 11,30 Dins. 22 11. Woen23 11, Dond.24 11. Vrijd.25 11, Zater. 26 11,-— 8. Zond. 27 11,— Maan.28 11,30 Dins. 29 11, Woen30 11, Dond.31 11. 1,55c), 2,25c), 0 O >5 5 nm. 3,25<l) 3,55 nm. 1,55 2,15 3,25 d) 3,45 8,10. 8,40. 'et gemaakt. naar Breskeni hoog ïuten. Van van Zaterdag 26 Februari 1898. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Biggekerke ds. J. P. v. Melle te Sluis, die onmiddellijk heeft be dankt te Stavenisse da. T. Stigter te Grootelindtte O. en W. Souburg ds. W. Timmermans Paquy te Oudega te Maurik ds. H. J. Couvée te Kerkwerve. Beroepen te Lellens ds. J. H. A. Offer- haus te Westeremden; te Ytens (toez.) T. H. Hoekstra eend. te Franeker te Exmorra ds. H. Visser te Piaam. Bedankt voor Hindelopen door P. J. Convée eand. te Leiden voor Makkinga door ds. J. H. Leemhuis te Middelbert. Geref. kerken. Beroepen te Staphorst H. H. Schoemakers cand. t.e Kampente Hindelopen N. G. Kerssies cand. te Sauwerd te Katwijk aan Zee ds. J. J. Impeta te Sueek. Aangenomen naar Rottevalle door- K. Bakker cand. te Bnnschoten. Bedankt voor Zuidwolde, Vijfhuizen, Vinkeveen, sn Uelsen (Bentheim) door K. Bakker cand.voor Amstelveen door ds. W. Breukelaar te Halfweg voor Vrijhoeve Capelie door ds. S. Datema te Murmerwoudevoor Staphorst doords. H. Bulder te Ten Post. Doopsgezinds Gemeente. Beroepen te Den Hp ds. J. P. Smidts te Hippolytushoef op Wieringen. Waalsche Kerk. Beroepen te Amsterdam ds. Genouy te Clairac (Frankrijk dep. Lot et Garonne). Vrije Evang. Gem. Omtrent den heer ds. M. Mooy die heden 25 jaar in 't evangelie werkzaam is schrijft de Nederlander de volgende herinneringen De jongste der 15 Mooy's kreeg al zeer jong godsdienstige indrukken vooral door de vergaderingen, die Ds. Brummetkamp, Witteveen en Budding in het ouderlijke huis ie Apeldoorn hielden. Doordat zyn broeders Jacob en Adriaan bij Ds. Witte veen voor zendeling in O. Afrika werden opgeleid en zijne ouders veel verplichtin gen hadden aan den stichter ven Ermelo's Zendingshuizen ging Marinus er ook heen eerst om allerlei dienstwerk op de school te verrichten, later om voor de inrichtingen binnen- en buitenlands te collecteeren. Op een dier reizen bezocht hij Dr. Fabri die den jongsten Mooy naar Barmen noo- digde. Door de liefderijke zorg van twee Christenen hiertoe in staat gesteld, moest nu de tijd verdeeld worden tusschen stu- deeren en collecteeren. Twee jaar duurde dit gezegend verblijf en de boezemvriend van Carl Fabri zou teBenn zyn studiën voortzetten. Van hier dateert de vriendschap met Ds. Wollenweber en Prof. Christlieb. 25 Februari 1873 begon Marinus Mooy te Winschoten zyn arbeid in het Evangelie; in St. Vitushout, nabij Winschoten, werd eene kerk gesticht, zij was van de eerste Vrije Evangelische gemeente en als zoodanig door de Regeering erkend. Aanvankelijk door vslen als landlooper en hemeldragcnder gescholden, predikte Ds. Mooy, toen by de roeping naar de Leye, Leeuwarderadeel had aangenomen, op ver zoek van kerkvoogden der Hervormde ge meente in de groote Hervormde Kerk zyn afscheid voor meer dan 2000 menschen waaronder Roomschen en Joden. In zijn nieuwe gemeente kwam hij in aanraking met de mannen der Conferentiën, de pre dikanten Huet, Faure, Bahler en Snutt. Hier en te Franeker waar hy 6Vs jaar arbeidde zijn nog de getuigen van den dienst door Ds. Mooy verricht. Na de gods dienstoefening in de week, bleven de men schen soms tot 11 uur geknield worstelen om redding. In den nacht werd de leeraar opgeklopt om zielen in den nood bij te staan en zy werden gered. Liever naar Heerde, waarheen hy twee maal beroepen werd, willende, begreep hij dat de Heer wilde, dat hy naar Dordrecht zou gaan en daar opende zich een rijk arbeidsveld. Naast den gemeentearbeid vroeg de drukkerij, opgericht om het sedert 1883 uitgegeven weekblad gemakkelijker te knnnen uitgeven en de OpleidingsBhool voor Evangelisten en Godsdienstonderwijzers veel tijd. Moest de laatste door den drang van verschillende ongunstige omstandigheden onlangs worden opgeheven, 4e oudste zoon bestuurt nu het Bureel „de Vredebode". Een socialistisch predikantbe rispt Het classicaal bestuur van Leeuwarden, opgetreden overeenkomstig zyn besluit van 24 November 1897, naar aanleiding eener mededeeling, door hem ontvangen van het provinciaal kerkbestuur van Friesland, by missive van den 8sten November 1897, be treffende het optreden van den heer J. L. Klein, predikant te Beetgum, in eene openbare vergadering te Amsterdam, ge houden in den loop der maand Augustus 1897 en uitgeschreven door de Amsterdam- sche afdeeling van den Socialistenbond ter bespreking der bekende zaak van de gebroe ders Hoogerhuis en bepaaldelijk betrek king hebbende ep onderscheidene uitdruk kingen, door hem, te dier gelegenheid ge bezigd, heeft genoemden predikant schul dig verklaard aan verstoring van orde en rust en, op hem toepassende het eerste tuchtmiddel, vermeld in art. 4 van het reglement voor kerkelijk opzicht en tucht enz., hem te dier zakeeen berisping gegeven. Geslaagd te Breda voor de fraaie handwerken de dames W. Avé en T. K. M. de Lange, beiden te Tholen, on L. de Lange, van Oudvosmeer. Airondissements-Eechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens mishandeling P. T., 23 j., en J. v. d. G 19 j., arbeiders, Driewegen, de le tot 2 m. en de 2e tot 14 d. gev. straf; diefstalP. M. Nz., 15 j., C. S. Jz., 16 j arbeiders, en P. d. J. Pz„ 16 j., schippers knecht, allen lerseke, de le en 3e ieder tot 6 m. en de 2e tot 8 m. gev. straf diefstal door inklimming J. S., 70 j., arbeider, Lamswaarde, tot 14 d. gev. straf huisvredebreuk door drie vereenigdt perso nen en no. 1 bovendien mishandeling P. F. Az., 21 j., vrachtrijder, H. F. Az., 24 j., en P. F. Gz., 22 j., arbeiders, 's Heerenhoek, de le tot 14 d. gev. straf en de 2e en 3e ieder tot f 5 b. s. 5 d. h. en twe» feiten van huisvredebreukJ. P. M., 25 j., koopman, Bergen op Zoom, tot 2 m. gev. straf. In zake J. v. 't W., 30 j., boerenknecht te Borssele, appellant van een vonnis van het kantongerecht, waarbij hij ter zake van overtreding der jachtwet werd veroor deeld tot 2 maal f 10 b. s. 2 maal 4 d. h., is het vonnis des eersten rechters bevestigd. Ontslagen van rechtsvervolgingC. B. Jz., 21 j., boerenknecht, Borssele, beklaagd van huisvredebreuk. Vrijgesproken W. de B., 21 j., arbeider, Driewegen, beklaagd van mishandeling. Bij bevelschrift van bovengenoemde rechtbank is naar de openbare terechtzit ting dier rechtbank verwezen LeoMiloen oud 47 jaren, poeldenier geboren te Bassevelde, wonende te Eecloo in België, thans gedetineerd te Middelburg terzake: dat hij in den avond van 5 Februari 1898, in of nabij den Koningin- nenpolder, in de gemeente Biervliet, met een persoon, genaamd Pieter Jan van de Velde, met vereende krachten, met ge weld en met bedreiging zich heeft verzet tegen de maréchaussees I. van der Waal en A. Adam, door, terwijl genoemde van de Velde, die door den maréchaussée Adam aangegrepen doch later wederom vrijgekomen was, dien maréchaussée Adam had aangegrepen, hem een slag met een paar ijzeren beeien, althans met een hard voorwerp toebracht, met hem worstelde, een geweer op hem richtte, en hem ver hinderde den maréchaussée van der Waal te hulp te kernen, nadat de maréchaussée van der Waal hem (beklaagde), onder bekendmaking zijner kwaliteit, door te zeggen, „sta, wy zyn maréchaussees", terwijl hy hem tevens toevoegde „je bent Miloen", waarop hij (beklaagde) herhaaldelijk antwoordde: „neen ik ben Petrus van Bassevelde had aangevat, ten einde hem gevangen te nemen, daar tegen hem (beklaagde) bij beschikking der Ar rondissementsrechtbank te Middelburg dd. 24 Januari 1896 een bevel van gevan genneming was verleend, terzake waarvan bovengenoemde beklaagde dan ook in het Algemeen Politieblad gesignaleerd stond en door den officier van Justitie te Middel burg aan den brigadekommandant der marechaussee gelast was hem (beklaagde) zoo mogelijk gevangen fe nemen of te doen nemen, zich met geweld en bedrei ging met geweld tegen genoemden mare chaussee van der Waal te verzetten, door met het doel zich uit de handen van dien marechaussee van der Waal te bevrijden, dien marechaussee by de keel te grijpen, een geweer op hem te richten, diens re volver vast te grijpen, hem in zyn lichaam te bijten, met hem te worstelen en boven vermelden v. d. Velde toe te roepen „schiet hem dood, schiet hem dood," op welk ge roep genoemde van de Velde ook inder daad een geweer op den marechaussee Adam gericht heeft. Aan den beklaagde is Mr. C. de Witt Hamer JGz. advokaat te Middelburg ambts halve als verdediger toegevoegd. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft 't vonnis bevestigd der Middelburg- sche rechtbank, waarbij Chr. K., arbeider te Waarde, wegens mishandeling tot 1 maand gev. veroordeeld was. Goes. De Chr. Zangvereeniging „Al wat lieflijk is" gaf Woensdagavond een uitvoering ih 't kerkgebouw der gerefor meerde gemeente. Jammer dat de opkomst niet grooter was, wijl toch de uitvoering niets te wenschen overliet en de verschil lende nos. van 't programma verdienstelijk werden afgezongen. In de pauze sprak de heer ds. v. d. Veen een toepasselijk woord. Gisterenavond trad te Vlissingen voor de afdeeling „Patrimonium" aldaar op dhr. K. Kater, voorzitter van het Bonds- bestuur, die eene rede hield over Coöpera tie: Licht- en Schaduwzijden. De geachte spreker wees er op dat ook in Patrimonium de meeningen over het voor en tegen van Coöperatie uiteen loopen. Een quaestie heeft „Patrimonium" er echter niet van gemaakt, daar het tot die zaken behoort waarover de Schrift niet rept en aan de Christelijke vrijheid in verband met de omstandigheden moet worden overgelaten. Spreker stond daarna stil by de beteekenis van het woord, waarop men echter niet stellig moet afgaan. Hij wees op het ruime veld dat de Coöperatieve verbruiksvereenigingen, spaar-en voorschot bank en ook in de Coöperatieve Productie- Vereenigingen optreedt, aan welke laatste spreker om hun Socialistisch karakter ont raadt mede te doen. „Een luchtje", gelijk beweerd wordt, is er op zich zelf bezien, aan de coöperatie niet. De coöperatieve verbruiksvereenigin gen hebben, men moet billijk zyn, hunne lichtzijde. Men beweert dat deze zijn op gericht om goedkooper levensonderhoud te verschaffen, knoeierijen tegen te ,gaan, 't leven op crediet tegen te gaan, de winsten aan de leden uitte keeren. Spreker vindt hierin veel goeds, dosh men bedenke dat vele arbeiders door de lage loonen hier aan nog niet mede kunnen doen. Coöperatie kan dienstig zijn om den levensstandaard der werklieden te verhoogen, maar moet niet voorgesteld alsof zy het arbeidsvraag stuk zal .oplossen. De winsten die de Coöpe ratie kan afwerpen heeft men dan ook overschat. Toch zegt men dat er een „luchtje" aan is. Sprelrer vraagt dan ook waar het naar riekt. Sommigen zeggen ook dat alleen de mannen van het ongeloof er aan doen, doch dit moet ontkend. Mannen als Kingsley, Maurice en Huber waren voorslanders van coöperatie, van het „Self Help" dat hieraan ten grondslag lag. 't Gaat niet aan om te zeggen dat het doel der coöperatie is om dea winkelstand er onder te brengen. De bloei zal ec wel minder door worden, 't Proces van den achteruitgang van den middenstand is echter uiet door coöperatie aangevangen maar wel door de groote industriëele on dernemingen en door de toepassing van stoom en electriciteit. Ongetwijfeld zullen er winkeliers door ten gronde gaan, doch dit is niet het doel der coöp. verbruiksver eenigingen. De eene winkelier is reeds lang tegen den anderen bezig om hem het leven onmogelijk te maken. Tegen het rusteloos proces van het opkomen van het een en het neergaan van het ander en van het vooruitgaan der wereld kan geen dam ge worpen. Wil de winkelstand het hoofd bieden aan de coöp. verbruiksvereenigin gen ze doe dit door zelf de coöperatie ter hand te nemen, kleine winsten te ne men, goede waar te geven en de groote ruiten weg te doen. Coöperatie is in al haar vertakkingen geoorloofd. Niet alleen voor winkeliers, maar ook voor aliep, voor den boerenstand is coöperatie bovenal aan te bevelen, hetgeen Spreker met voorbeelden toelicht, 't Luilekkerland zal er echter niet door komen. Een andere regeling van het Grondbezit dient er te komen. In de steden staat het echter slechter, 't Is geen panacee om alle kwalen ,er mede te genezen. Dit is één der schaduwzijden. Men heeft er veel te gek mede omge sprongen. 't Is aangeprezen geworden, doch spreker noemt het boerenbedrog en kwak zalverij om dit te doen bij een gering loon. De coöp. zou voor de werklieden een saprijke citroen zijn Men klaagde over te gering loon. Overal werd deze klacht ge hoord. Dat deden de liberale heeren De werklieden moesten daarom coöpereeren. Ze kenden dit vreemde woord niet. Men verklaarde het alzoo. „Ge moet uw eigen winkel oprichten, en dan moet ge u ver eenigen. Doch waar bleef het meerdere loon. Evenals de algemeene welvaart bleef het meerdere loon achterwege. Het aan prijzen der coöp. was niets anders dan een bliasemafleider om hoogere loonen te krij gen. De coöp. vereenigingen der arbeiders zijn meest allen te niet gegaan. Vele arbeiders kunnen er niet aan mede doen, de armsten hebben geen contanten. Voor de massa der arbeiders, die, als van de hand in den tand moeten leven, is coöperatie dan ook niet te bereiken, dan in dien vorm, dat om tot eenige per centage beneden den gewonen prijs, aan hem te leveren met leveranciers een accoord wordt aangegaan. Zy kan goed gelukken, en zal het, mits goed aangevat, ook bij de lagere volksklassen doen maar eischt wakkerheid en trouw van wie haar beheeren. In eenen vorm, n.l. als Spaar- en Voor schotbank is Coöperatie zelfs zeer ge- wenscht. Inzonderheid voor kleine bazen en arbeiders, de laatste zoo die als losse werklieden nu eens veel dan weer weinig of niets verdienen, zal die bank in ver legen tijden aan contanten kunnen helpen. Spreker resumeerde alles in een lOtal stellingen, waarna hij zijne keurige rede, die met daverend applaus werd begroet, sloot. Kroningsfeesten te Middelburg. Woensdag jl. hield het comité voor de a. s. kroningsfeesten andermaal eene ver gadering in de kegelbaan van de Sociëteit „de Vergenoeging." Deze samenkomst, die door bijna al de leden van het Comité werd bijgewoond, werd geopend en geleid door den Voor zitter den heer H. P. den Bouwmeester. Vooreerst werd mededeeling gedaan dat namens de Doopsgezinde Gemeente nog tot het comité is toegetreden de heer G. Boogaard, terwyl kapt. P. J. Geill door den garnizoens commandant werd aange wezen om in het comité zitting te nemen, evenals de heer H. Snijders als comm. der stedel. schutterij, waardoar het aantal leden tot 51 is geklommen. De notulen der vorige vergadering wer den daarna gelezen en zonder aanmerkin gen goedgekeurd. Het bestuur heeft aan alle leden van het comité het verzoek gericht een schrif telijk voorstel te doen betreffende de wijze van feestvieren 37 leden hadden daaraan gevolg gegeven en uit deze voorstellen heeft het Hoofdbestuur een voorloopig programma opgemaakt, dat nu aan de goedkeuring der leden wordt ouderworpen. De hoofdcommissie wsnscht dat nu slechts de hoofdzaken worden vastgesteld, de nadere regeling toch wordt overgelaten aan de suboommissiën. Zij is uitgegaan van de veronderstelling dat ook de gemeente niet achter zal blijven in het versieren van pleinen, enz. en dat de versiering van straten en woningen moet worden overgelaten aan particulieren. Verder acht zij gewenscht, dat het feest twee dagen dure. Volgens het programma dat nu in be handeling genomen wordt stelt zij de vol gende regeling voor. 31 Augustus. Opening van het feest door een reveille of taptoe door tamboer en hoornblazer van garnizoen en schutterij. Kerkelijke herdenking en bedeeling der armen. Parade van het garnizoen en de schutterij in overleg met de commandanten te houden op het Molenwater. Muziek op de Markt en het Molenwater. Optocht van het Schuttershof naar het Molenwater. Illuminatie en muziek op het Molenwa ter en de Markt, zoo mogelijk ook op de Balans. Fakkeloptocht. 1 September. Kinderfeest, met aanbieding van een souvenir en versnaperingen. Festival op de Markt en het Molenwater. Bloemencorso, Gondeltocht. Vuurwerk en muziek op de Loskade. By het debat hierover werd door den heer M. G. Boasson de wensehelijkheid uitgesproken om optocht, gondeltocht en vuurwerk op den 2en dag te houden, \ooral met het oog op de vreemdelingen. Na eenige discussie over dit voorstel waarbij door de heeren v. d. Bent, ünger, Heijboer, Altorffer en Boudewijnse zoowel op de voor- als nadeelen wordt gewezen, wordt het voorstel van het Bestuur met 42 tegen 5 stemmen aangenomen. By de bespreking van het feest-program van den tweeden dag merkt de heer van Boven op dat voor het houden van een kinderfeest z. i. thans minder aanleiding bestaat, waarom hij in overweging geeft dit nornmer van het program af te voeren. De heer Breebairt wil gaarne weten, wat de bedoeling is, of alle kinderen dan wel alleen on- en minvermogenden daar aan zullen deel nemen. De voorzitter zou het bejammeren als dit punt verviel. Z i. zal het voot velen de attractie zijn om aan het feest mede te werken. Ook de heer P. G. d.e Jager is voor een kinder feest, als het alle kinderen arme en rijke omvat. In stemming gebracht wordt ook dit voorstel van het hoofdbestuur ge handhaafd en het geheele voorloopige feestprogram aangenomen. In afwijking met het bepaalde op de vorige vergadering stelt het hoofdbestuur voor, 7 sub-commissiën te vormen n. 1. éen voor muziek, festival eaz. éen voor den optocht, éen voorden gondeltocht en het vuurwerk, éen voor sport, éen voor het bloemencorso, éen voor het kinderfeest, éen voor do bedeeling. Om de sub-commissie voor de bedeeling te vormen, noodigt de voorzitter uit de hh. Rengs, de Leeuw, Maas, Thomassen, v. d. Poll en Boasson. Met uitzondering van laatstgenoemde verklaren allen zich bereid. Voor het k'nderfeestde heeren ds. Poort, Breebaart, de Jager en Boasson. Voor het bloemencorso, de hh. Broe der, Doorenbos, Goethals en Stomps. Voor muziek en festival de hh. Altorf fer, Frederiks, Mes, Snijders, v. Setten, v. d. Meer, Morks, Unger, G. Boogaart en Geill. Voor den optocht de hh. Frank, Hassel- bach, Heijboer, Helder, Neelmeijer, Pie- terse en Worrell. Voor den gondeltocht de hh. v. d. Bent, G. J. Boogaart, Boudewijnse, Snouck Hurgronje, Polet, Siebenga en v. Miert. Voor de[sport de hh. v. Boven, v. Dorst, v. Heusden, Keyze r, v. d. Meijden, v. d. Slnijs, Sprenger en de Voogd. De voorzitter stelt voor dat deze ver schillende sub-commissies thans overgaan tot het verkiezen van voorzitters, die met, de Hoofdcommissie de centrale commissie vormen zullen. Gekozen worden in sub-comm. I (muziek) dhr. Snijders, II (optocht) Hasselbach, III (gondelt.)Sn. HurgroDje IV (sport) v. Boven, V (bloemencorso) Doorenbos. VI (kinderfeest) ds. Poort, VII (bedeeling) past. Rengs. Deze sub-commissies, die zonder kosten in een der lokalen van het raadhuis ver gaderen kunnen, zullen binnen een maand een gedetailleerd voorstel inleveren met begrooting van onkosten. Eindelijk komen nog in bespreking de pogingen die zullen worden aangewend om de noodige gelden te verkrijgen. De Hoofdcommissie stelt voor een lijst te laten circuleeren en deze persoonlijk door de leden van het comité te doen aan bieden. De heer v. Boven is tegen een lijst, omdat daardoor pressie wordt uitge oefend hij wacht meer heil van een cir culaire, welk voorstel gesteund door de hh. Breebaart en Rengs, die in overweging geeft over het ingeschreven bedrag eers in Juni te beschikken, door de vergadering wordt aangenomen. Voor het inzamelen der gelden worden voor de verschillende wijken aangewezen Wijk A. de hh. Hartman en de Leeuw. B. Keijzer en Neelmeijer. C. Doorenbos en v. Miert. D. Breebaart, v. d. Poll en Worrell. E. v. Dorst en Heijboer. F. v.d SluysBoudewijnse. G. Altorffer, Frank en Has selbach. H. Bouwmeester, Siebenga en de Jager. I. Boasson, Helder, v. d. Meijden, Mes de Voogd, K. v. d. Harst, v. Boven Morks, de Rijcke. L. Hildernisse,Rengs, Stomps. M. Unger, Polet, Goethals. N. Snijders, Frederiks, G. J. Boogaard. O. Broeder, Pieterse en Sprenger. P. v. d. Bent en Snouck Hurgronje. Q. Th omasse en v. Heusden. R. v. Setten, v. d. Meer en Geill. S. Maas. De voorzitter spoort de leden aan alle krachten in te spannen. Wel is er reeds een toezegging van f 1400 van enkele par ticulieren, terwyl van eenige corporaties op een gelijk bedrag mag gerekend worden, maar een feestviering van dezen omvang kost minstens driemaal zooveel. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Vlissingen. Tot conducteur plaatsver vanger in plaats van J. v. d. Walle (die begin dezer maand benoemd werd tot definitief conducteur te Amsterdam) is benoemd J. van Houte (thans brievenbe steller alhier) voor de lijn Vlissingen Breda met standplaats Vlissingen. Scharendijke. Daartoe uitgenoodigd trad Woensdag avond in de Ger. kerk al hier op de heer A. Boot van Zierikzso, die zijn aandachtig en belangstellend gehoor aan de hand van Art. I van (,Ou'a Pro gram" bepaalde by de wording en de be ginselen der anti-rev. partij. Er bestaat gegronde hoop, dat hier Weldra eèné kies vereeniging zal worden opgericht. lerseke. Heden werd een, met de Ne derlandsche driekleur beschilderd, vat met oesters naar Parijs verzonden aan dhr.E. Zola Een begeleidend album bevat de hand- teekeningen der gevers, benevens eën aan tal fotografieën van plaatselijke gesteldhe den, boeren en boerinnen in nationale kleederdracht en van vrouwen in zee- costuum. De tekst, in calligraphic door den heer O. de Kteijn, luidde: Honoré a Monsieur Emile Zola a Paris. Magna est Veritas et Praevalebet. Lttmière. Patriotisme Verité. La Philosophic en action. Des Oystarsculteurs et habitauts d'Ierseko dans la Province de Zélande de3 Pays Bas. Februari 1898. Alles zag er keurig uit en is tot stand gekomen op initiatief der heeren D. Sinke Jz. en J. J. van den Broeke. lerseke. Donderdag was het voor de Chr. School '.alhier een gewichtige dag. Onze hoofdonderwijzer dhr. J. A. Ket, benoemd tot hoofd eener school in Trans vaal, hield voor de laatste maal school en nam afscheid van zijne leerlingen, hulp personeel, schoolbestuur en de vele ouders die waren opgekomen. Hij deed dat in een ernstig woord, waarin hy de leerlingen aanspoorde tot ijver en lust om den Heere te zoeken 't personeel dank zei voor hunne altijd vaardige mede werking, 't schoolbestuur bedankte voor de velerlei steun en hulp en vertrouwen van elk zijner leden genoten, en hun toe riep om de deur der school steeds zoo wijd mogelyk open te zetten, opdat nog vele kinderen hier mogen binnengaan. De voorzitter van 't bestnur dankte hierop den heer Ket voor zijn moedigen arbeid ruim 9Vs jaar in ons midden ver richt; de Heere^ heeft u gezegend, begonnen in een klein schoolgebouw, staan wij thans in een ruime school met vier lokalen. De heer Moerdijk richtte een hartelijk woord van vaarwel tot den vertrekkenden hoofdonderwijzer, dankte hem en zyn vrouw voor hetgeen beiden in 't belang van 't Christelijk onderwijs alhier hadden verricht, betuigde hun 't diepgevoeld leid- wezen van bestuur e» ouders over hun heengaan en wenschte hun en den hunnen een goede reis en een gezegend arbeids veld toe in 't nieuwe vaderland. Namens de leerlingen droeg een van hen Mientje van Es een kinderlijk af scheidswoord aan den vertrekkenden on derwijzer voor. De heer Ket dankte nogmaals voor de hartelijke beden hem door groot en klein toegesproken en beval leerlingen en vrien den in de hoede des Heeren aan. Na 't zingen van Psalm 1197 ging ds. Visser voor in dankgebed. Een avond op Bloemendaal. De „Vriendenkring" uit 's Hage die zich ten doel stelt om aen de patiënten en het personeel dezer stichting van tijd tot tijd een aangename en gezellige bijeenkomst V

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 5