Meubelen, en Erf INSTRUMENTEN BOUWLAND, OP MAASDAG 28 FEBRUARI 1898, I perceel BOUWLAND, DE HOOGAARS Woonhuis, Schuur, Erf BOUW- EN WEILAND, NOTARISHUIS OPENBARE VERKOOPINGEN DE GROOT HONDIUS. Vruchtbcomen. Sierplan ten enz., openbaar verkoopen: VERKOOPEN: MAANDAG 28 FEBRUARI 1898, openbaar verkoopen EEN en Weiland openbaar verpachten Landbouw- en Melkersge reedschappen op Woensdag den 2 Maart 1898, OP ZATERDAG 5 MAART 1898, Zaterdag den 5 Maart 1898. openbaar verkoopen DE JONGE HELENA, met staand en loopend Want en verderen inventaris, Donderdag 10 Maart 1898, naarmate zij voor of tegen den beschul digde waren en lest niet minst nu de generale staf, by monde van De Boisdefl're, zijn zwaard inde schaal gewor pen had, door met ontslag te dreigen. Voor deze vreesaanjaging schijnt de jury gezwicht. Haar is 't te vergeven, immers zij bestond uit twaalf mannen van lagen rang en middelmatige ontwikkeling, die naar het einde verlangden wijl hun zaken nu al drie weken lang hadden stilgestaanen onder den indruk waren der bedreigingen van 't misleide volk, dat by vrijspraak van den beklaagde hunne woningen er aan zouden moeten. Men heeft altijd veel praats gehad over de socialistische pers, ook in het Buiten land en niet zelden terecht. Maar viezer tactiek en stuitender taal dan de hoogst fatsoenlijke republikeinschezoo aristo cratische als democratische pers te baat nam om zwart wit en 't onrecht recht te praten is door geen enkele party ooit be proefd geweest en 't wsren jaist sociaal democraten, die in dezen aan de zijde van 't recht stonden. Jaurès' kloek getuigenis steekt af by 't gedraai der Gonses en Henry's, der Bertillons en du Paty de Clams, en 'tgezwyg der Esterhazy's en Merciers, d»r Pellieux en Boisdeffres. Bij al de teleurstelling door de uitspraak verwekt, is echter iets gewonnen dat ais vastgezet kapitaal in vervolg van tijd rente zal opleveren. Er is op de publieke opinie een kracht ten goede uitgeoefend, waarvan 't Pransche volk, als altijd aan schreeuwende kinderen gelijk, wel niet veel blyken geeft, doch waarvan de blyken wel spoedig zullen gezien wordenen zoodoende is men or in geslaagd, wat voor de familie Dreyfus eene zeer gewer.schte en zonder Zola's tusschenkomst bijna onbereikbare zaak ge weest zou zijn, eene uitvoerige, heldere, goedgeordende uiteenzetting te verkrijgen van al de bezwaren, die zij tegen het vonnis van Dec. 1894 kan aanbrengen. Door de bespreking van dat vonnis heeft men gelijk de Ned. 't noemt nu eens voorgoed aangewezen, waar de eer bied voor de gewijsde zaak begint, en waar by eindigt. van Labori en, anderen omtrent hunne achting voor de republiek en het leger slechts voorgewend waren, dewijl zij zich zelf in 't nauw gebracht en de publieke opinie tegen zich ingenomen hadden. Deze beleedigende woorden werden luide toe gejuicht. In de Kamer had de interpellatie van Hubbard plaats over de tusschenkomst van de generaals in 't proces-Zola, en waar schuwden sommige sprekers tegen eer. schrikbewind en een godsdienstoorlog. Met groote woorden en dreigementen werd van de ministerstafel geantwoord. Méline zeide burgerlijke rechtsmacht heeft na de militaire uitspraak gedaan. Het land zal beide eerbiedigen. Billot zei dat de zaak Dreyfus van de baan moet en dat een drukperswet zal ingevoerd worden om Frankrijk zyn ver loren positie te doen herwinnen terwijl verscherping der wetten werd aangezegd. De Kamer nam hierop met 416 tegen 41 stemmen een motie van vertrouwen in de regeering aan. In de Duitsche pers beschouwt men algemeen de veroordeeling van Zola als een dreigement aan Duitschland, en een ernstig gevaar voor den vrede. Men acht de hoop om met Frankrijk eenmaal tot een eerlyken vrede te zullen geraken, voor goed verloren. Onze ruimte laat niet toe veel van 't door Labori gevoerde pleidooi aan 't reeds meegedeelde toe te voegen. Hij heeft hier en daar op gelukkige wijs de valschbeid van enkele stukken betoogd, en volgehouden dat het borderel van Es- terhazy is. Scherp doch misschien daarom niet min der juist hekelde by 't gedrag van den minister ï'éline die by de interpellatie van Jaurès zich vergenoegde met te ant woordt n, dat men ergens op speculeerde, maar dat by niet in de val wilde loopen door de Dreyfus-zaak te bespreken. Is dat, zoo vroeg de verdediger, niet het ant woord van een regeeriag die iets te ver bergen heeft Deze vraag werd door groot rumoer beantwoord. Toen hy spreken ging over de betrek- kingentusschen Esterhazy en een ambassade, werd hem op dit punt 't zwijgen opgelegd. Het is te begrijpen dat de verdediger met groote verontwaardiging stilstond by de verklaring (eigenlijk oorlogsverklaring) van De Pellieux. Hy zei „Aan dit beweerde stuk, op 't laatste oogenblik door dien getuige in het debat gebracht, moet meu niet meer belang hechten dan aan eenig ander. Mijn verba zing was groot toen ik de verklaring van den heer de Pellieux hoorde. Het kwam mij voor dat men verboden had te spreken over de zaak Dreyfus en ziedaar een ge neraal, die haar pfotseling op het tapijt brengt. Men heeft my niet veroorloofd de zen getuige vragen te stellen. Dat is voor mij het treurigste incident van dit proces, een incident dat de verdediging bijkans had doen afwijken. Een oogenblik heeft de justitie ons minder nobel, minder vlek keloos toegeschenen. Wij hebben ons afge vraagd wat wy moesten doen en hebben besloten tot het einde te volharden. De verdediger toonde de valschheid van 'tstuk aan en vroeg onder meer of Ester hazy ook onder den generalen staf een medeplichtige had die hem niet alleen „vrijsprekende documenten" (zooals de ge- slnierde dame deed,) ter hand stelt, maar die ook valsche stukken maakt om de geede trouw van den generalen staf om den tuin te leiden Zinspelende op de brieven van Esterhazy aan Mme. de Bou- lancy, herinnerde hij aan Esterhazy's ver dachte manier van doen. Wie is het dan toch, die dien man beschermt, zoodat deze de vestingstraf heeft kunnen ontloopen Want het is niets dan een fabeltje, dat hij heel een correspondentie zou hebben in handen gehad tusschen den Duitschen Keizer en Dreyfus. Labori gispte streng de wijze vau berechting van den krijgs raad, die Esterhazy heeft vrijgesproken. Hij eindigde met een schitterende perora tie, hulde brengend aan Emile Zola, wiens vrijspraak beteekenen zal „leve let Leger! Leve de Republiek Leve Frankryk Een welonderhouden applaus volgde op de pleitrede. Maar het werd beantwoord met gefluit en het geroep van „Leve het Leger! Leve de Republiek Weg met de Joden Gelijk men boven gezien heeft, hesft zijn pleidooi niet mogen baten. De verdediger en de advocaat generaal repliceerden nog kortelijk. De laatste deed in zyn repliek nog even denken aan den ezel die den zieken leeuw een trap gaf, toen hy opmerkte dat alle betuigingen I 25 Feb. 1898. Coes. Wij vestigen de aandacht op de uitvoering die Hosanna haar begunstigers aanbiedt op 1 Maart, a. s. Mogen wy er nogmaals op aandringen dat de begunsti gers dan ook komen en niet hunne kin deren sturen. Het is een ontmoedigende ervaring als Hosanna die zoo goed haar best doet, haar ijver besteed ziet aan kin deren die op dat uur in bed behoorden te zijn of aan dienstboden en andere grie len die toonen zoo'n avond eens „uit" te willen zijn; natuurlijk de goeden niet te na gesproken. Bij dr. A. Kuyper is ten behoeve van de meubileering en inrichting van het Zendings-Hospitaal een toezegging inge komen van f 5000, uit te keeren, zoodra het gebouw voltooid zal zyn. Bij beschikking van den minister van binnenlandscbe zaken is met ingang van 1 April tot bediende aan het Rijks- landbouw-proefstation te Goes benoemd G. C. v. d. Ende aldaar. Bij kon. besluit is benoemd tot hoog leeraar in de faculteit te Leiden, om on derwijs te geven in de geschiedenis van den Israëlietiscben godsdienst, in de Israëlie- tische letterkunde en in de uitlegging van het Oude Testament: dr. B. D. Eerdmans, predikant .te Midwoud en privaatdocent aan de Rijks-universiteit te Leiden. De commies der posteryen le klasse H. J. C. Jansen is verplaatst van 's Gra venhage naar Rotterdam. Bij kon. besluit is herbenoemd tot dijkgraaf van de Breede Watering bewesten IJerseke J. M. Kakebeekeplaatsvervan gend dijkgraaf van den polder Vergaert P. F. de Vleeschauwer id. voor den Ja- cobpolder W. K. v. Nieuwenhuyseen gezworen voor den Gouweveer- en Zelke- polder J. C. v. d. Maas. lerseke. Raadsvergadering van Donder dag 24 Febr. 1898. Tegenwoordig 9 leden. Yoorz. de Bur gemeester. Ingekomen is kennisgeving van de goed- kenring der gemeentebegrooting voor 1898. De voorz. deelt mede, dat op de herhaalde oproepingen voor een vacature van onder wijzeres aan schoool 1 zich slechts éene sollicitante heeft aangemeld, die nog elders is benoemd. Daarom stellen B. en W. voor het salaris dat bepaald wa< op f500 met 2 jaarlijksche verhoogingen ad f 25 in dien zin te wijzigen, dat f 550 wordt uitgeloofd voor sollicitanten die 1 jaar of langer diensttijd hebben. De heer Sinke, wethouder, die wegens afwezigheid niet aan dit voorstel heeft meegewerkt, kan er het groote belang niet van inzien, wiil de vacature er niet vroe ger om vervuld zal zyn. Na het examen in April zijn er sollicitanten te wachten, die terstond in dienst knnnen tredan. Ook kan hij het niet goedkeuren, dat de pas gemaakte regeling zoo spoedig weer gewij zigd wordt. De voorz. stemt toe dat als er zich sol licitanten opdoen, deze later in functie zullen zyn dan een pas geslaagde. Hij laat de beslissing aan den Raad, die het voor stel met 8 tegen 1 st. aauneemt. Van den heer J. Ossewaarde, onderwyzer aan school 2, is een verzoek ingekomen om traktementsverhooging. Hij is nam. benoemd op f500 met 2 jaarlijksche ver hoogingen ad f 25. Half Mei is het eerste jaar verstreken, en nu verzoekt adressant op verschillende gronden zijn salaris in eens op f 550 te brengen. De voorzitter brengt een zeer guns'ig ad vies uit en stelt voor, het verzoek in te willigen. Dit wordt met algem. st. goed gekeurd. Daarna wordt de openbare vergadering gesloten. 2 regulateurs, gemaakte kleeren, hanglam pen, bedden euz. Uciiiht-nnzaiid, voor wed. Courtin .door not. Ronde Bresser een hoelje 55 A. 90 cA. Daarna verpachten voor 7 jaar 5 perc. bouw en weiland in den Ouden Kamer en 4360 cA. bouwl. Scliore, 10 uur voor Elsman door not. Prins landbouwgereedschap, kannebuizen, mest, gezaagd hout, pootaardappelen, bees tenpeen, hooi, stroo, oud ijzer, enz. Dinsdag 1 Maart. Goes, in de Prins van Oranje 7 uur voor mej. wed. C. Duvekot de opstal van den oliemolen. Inl. not. Noordijke. Woensdag 2 Maart. Ylissingcii, in de Oude Viiendschap 10 uur door not. de Marot Tak inboedel Kiikdag Dinsdag 1 Maart 2 6 uur. ltorsclc, 10 uur in de gemeenteherberg voor erven wed- Mol door not. v. d. Kloes 2 huizen; en aan't sterfhuis mahoniehouten chififoniè'e, dito glazenkast, linnenkast, tafel stoelen, kachel met toebehooren, bed met toebehooren, kruiwagen enz. Arucmiiiden, bij wed. Hoveijn door not. Tax 10 uur inspan als: 2 bruine veulen- dragende merriën 9 en 10 jaar, 5 merriön- 4, 12, 3 en 1 jaar, 1 zwart ruinpaard 2 jaar, 10 baatgevende melkkoeien, 2 2V2jarige vaarzen, 4 D/sjarige, 4 eenjarige, 6 kweek- kalvers, 1 drachtige zeug, 1 vet varken, 3 mestputloopers, 2 drachtige schapen, 1 schaap met lammers, 1 geit, 100 kippen en hanen, 10 eenden, 2 kalkoenen, 3 menwagens, drie wielskar, ploegen, zaaimachine, peenmolen, veld sleden, boonstokken, mutsaards paar donwant, landbouw en melkgereedschappen meubelen. middelburg, ook Donderdag door not de Vos Notarishuis meubelen, instrumen ten, verrekijkers, passerdoozen, barometers enz. Inl. de Groot en Hondius. 'm Gravenpolder, 9 uur door deurw- Hollmann beestiaal, musterd, stroo, bees, tenpeen. Horfgene, 9 uur bij dhr. A. van Damme door not. Roelof inspan als: 7 werkpaarden- 2 veulenoragende, 8 melkkoeien, 15 stuks jong hoornvee N. H. ras, vette varkens, pluimgedierte, bouw-, karn-en melkgereed- schap, riemwagen, tweedorschmachine, zaai- madhine, kanthooi, enz. Donderdag 3 Maart. Middelburg, 1 uur aan 't pakhuis Sint Janstiaat door not. Huveis schaafbanken, steigerhout, karret, kruiwagen, afbraak enz. lleiiikenszaiid, 10 uur door not. de Ronde Bresser bfj wed. Courtin inspan als zwart merrie 18 jaar, 1 zwart ruinpaard 1 jaar, 2 baatgevende melkkoeien, 1 twee jarige vaars, l eenjarige, 1 vet varken, 1 mestputlooper, 9 biggen, 23 kippen en 1 haan, huifwagen, menwagen, boomkar, drie- wielskar, snijmolen, windmolen, 4 ploegen, 4 eegden, sleper, de helft in een rolblok, kruiwagen, spekkist- 10 graanzakken, stal-, zolder en melkgereedschappen, weihooi, man gels, 50 kilo spek,5H.j. aardappels, mest. Vrijdag 4 Maart. Middelburg, door not. de Vos vrucht- boomen en sierplanten uit de kweekery van Loef. Inl. de Groot en Hondius. Driewegen, door not. v. d. Kloes 10 uur by W. v. Oosten 1 zwart merriepaard 17 jaar, 1 blauw merriepari)d 20 jaar, 1 zwart ruinpaard 21 jaar, 6 baatgevende melkkoeien, 1 kalfvaars, 3 runders, 2 kalvers, 2 mestputloopers, 5 eggen, driewielskar, windmolen, stroosnjjmoler, moesmolen, koe- bak en goot, mest, harnas, melkgerei gehore, bfj J. v. Koeveiinge door not mr. Liebert 10 uur inspan als Zaterdag 5 Maart. Kruiuiiigen, 10 uur door not. de Ronde Bresser bij vbouwland. Maandag 7 Maart. Ileinkenszand, 10 uur door not. de Ronde Bresser bij v. d. Berge de hofstede van erven van A Oudendijk, samen 7.7395 H Dinsdag 8 Maart. Aruouiuidon, 10 uur door not. Verhulst in de Oude Vnendschap lo een winkelhuis en tuin Langstraat; 2o. 1195 cA. tuin; 3 tot 6. 4 huizen met tuit; Langstraat en Koestraat. 7o. winkelhuis met pakhuis Noordstraat; 8o. winkelhuis Westdijkstraat. 9 en 10. huizen aldaar A 92 en A 53. Donderdag 10 Maart, op de Mooie Staak 9 uur door rot Pilaar inspan als10 werkpaarden, waar onder 1 zwarte merrie, oud 8 jaar, met veu *V* Heden overleed aa eene kortstondige ziekte, myn geliefde Echtgenoot en der kinderen zorgdragende Vader, HENDRIK JANSE, in de hoop np een beter leven, in den ouderdom van ruim 58 jaar, mij nalatende 3 jeugdige kinderen die hun zwaar verlies niet kunnen beseffen. Wed. H. JANSE geb. Willemse, Ook namens kinderen en behuwdkinderen. Goes, 24 Febr. 1898. Heden overleed na een kortstondig lijden, onze geliefde broeder de heer HENDRIK JANSE, concierge van de Beurs en graanfactor van dhr. Albt. Jeeonimus, Middelburg. Namens de familie B. JANSE. Goes, 24 Febr. 1898. De Notaris DE RONDE BRESSER zal op des voormiddags 10 uren, 'te Heinkens zand, in de gemeenteherberg, ten verzoeke van de weduwe Jan Courtin, in het bestaande in: gelegen te Heinkenszand, in het Vlaan- dertje, kadaster sectie C no. 392 en 577, samen groot 55 A. 90 cA., bewoond door de verkoopster. Te aanvaarden 1 Mei 1898. EN na afloop in het VOOR 7 JAREN, ingaande I Maart 1898, 5 pcrceelen gelegen te Heinkenszand in den Ouden Kamer, samen groot 4 H. 97 A. 90 cA., Merriepaard oud 3 jaren, 1 zwart ruinpaard oud 2 jaren, 1 bruin jaar ling Merriepaard, 10 baatgevende Melkkoeien, 2 21/j jarige Vaarzen, 4 11/, jarige Vaarzen, 4 jarige Vaar zen, 6 Kweekkalvers, 1 drachtige Zeug, 1 vet Varken, 3 Mestput loopers, 2 drachtige Schapen, 1 Schaap met Lammeis, 1 Geit, 100 Kippen en Hanen, 10 Eenden, 2 Kal koenen; 3 Menwagens, 1 Driewielskar, Ploegen en Eggen in soort, Arreslede, Rolblok, Sleepdeur, Voorsleper, Mol- bord, Zaaimachine, Windmolen, Kortmolen, Peenmolen, 3 Veldsleden, Kiekenren, Vleeschblokken, Broei bakken, Ladders, Zeilen, Spekstan- ders,Aardappelenzeeft, 2 Hondenhok ken, Meelkist, Boonstokken, 800 dro ge en groene Mutsaards, Paarden- want. EENE PARTIJ EN waaronder Roomtonnen, Botertob- be, Emmers, Maten, Zeeften, Ta fels, Stoelen, Spiegels, Glas- en Aardewerk en meer andere Goe deren. Op de Hofstede bestaat geene gele genheid tot stalling. De Notaris DE RONDE BRESSER, zal ten verzoeke van de erven C. Lange- beke in het OPENBAAR VERKOOPEN des namiddags 2 uren, te Heinkenszand in de gemeente-herberg een zeer net onderhouden EN gelegen te Heinkenszand in het Oudeland, groot43 A. 60 cA. Inlichtingen te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris te Heinketiszand. MIDDELBURG. 0 Notaris J. DE VOS zal Woensdag 2 Maart a. s., des morgens te 10 uren, verkoopen Goud, Zilver, Horloges, Manufac turen, Garens, Sajetten, Mantel bustes, en tengevolge van het fail lissement van J. C. VAN OEBS alhier, groote sorteering iwhmwtg lil Zoo de Heer wil hoopt onze ge il liefde Vader J. VERHULST V 27 Februari a.s. zijn 50sten ge- boortedag te herdenken. 7» Kamperland, Februari. Zijn dankbare kinderen. untmu Maandag 28 Febr. Kwacleiidamiiits 10 uur door not. Houwer bfj P. de Jonge nieuwe houtwaren, olmen vaamhout, mutsaard, 12000 KG, beestenpeeën 6000 K.3. paardepeeën, 2 xrui-, wagens, 5 boom gaard ladders, geiten, varkens, kippen, kabinetten, 1 eikenhouten kabinet, Ondebtbouwd CORNELIS VERSLUIJS, Candidaat Notaris ANNA MARIA POST. Hof van Delftj 24 Februari 1898' Voorspoedig bevallen van een DÓCHTER Mevrouw VERHEIJDEN LANDSKROON SCHOUTEN. Geboben JERPH A AS, zoon van J. DE HOOGH C. P. DE HOOGH- Fabebij de Jonge. Goes, 25 Feb. '98. Messen, Scharen, Binocles, Verre kijkers, Microscopen, Loups, groote keuze Passerdoozen, Electriseer- machines, Huis-telegraphie en wat één dag vóór den verkoop tot 4 uur is te zien. Dagelijks gelegenheid tot het bijvoegen van zindelijke Goederen. De Vendumeesters, VRIJDAG 4 MAART a. s„ dn morgens te 10 uren, verkooping van uit de kweekerij der firma LOEF Zn. te Boskoop. De Notaris A. M. TAK zal voormiddags te 10 nre op de hofstede be woond door de Wede M. Hoveijn, in de gemeente Arnemuiden in het 2 bruine veulendragende Merriepaarden oud 9 en 10 jaren, 1 zwart Merrie paard oud 5 jaren, 1 bruin Merriepaard oud 4 jaren, 1 bruin Merriepaard oud 12 jaren, 1 bruin J staande en gelegen te Heinkenstand m het dorp, kadaster Sectie B no. 698, groot 03 A. 73 cA. Te aanvaarden by de betaling en des voormiddags 11 uren, te Kruiningen, in de gemeente-herberg 3 H. 12 A. 40 cA. gelegen te Kruiningen in Middelhoek. Ka daster Sectie D no. 127 en 143. In pacht by L. Sinke, J. Blok Anthzn. en C. Sinke, tot rooven oogst 1901 voor f 318.53 'sjaars. De Notaris A. M. TAK zal op namiddags te 3 uren, in de herberg bij L. Maabtense te Arnemuiden, in het genaamd gemerkt O. W. S. I, liggende in het Kanaal by West Souburg Nadere inlichtingen fe bekomen ten kantore van voornoemden Notaris. De notaris A. M. TAK, zal op 's avonds te acht ure op de bovenzaal der Sociëteit „de Vebgenoeging", aan de Groote Markt te Middelburg in het open baar by opbod en afslag I. Een WOONHUIS met SCHUUR en TUINGROND,in de gemeente Koudekerke aan den Singel nabij de Langevijle buitenbrug wjjk C no. 83, grootte 11 aren 70 centiaren. II. Twaalf naast elkander staande WOON HUIZE "4, aldaar wijk C nos. 83a tot en met no. 83L III. Een WOONH DIS met TUIN te Middelburg aan de Verwerij- straat wijk N no. 136, grootte 1 are 68 centiaren. IV. Een WOON-en WINKELHUIS aldaar aan de Schuitvlotstraat wijk O no. 285, grootte 80 cen tiaren. Bezichtiging daags vóór en op den dag van verkoop van 10 tot 12 eu van 2 tot 4 ure. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2