KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWSl IITIMliinU Bruinisse. Naar aanleiding der in gezonden stukken die dezer dagen ge plaatst werden in de „Middelbnrgsche Courant" over de voorgenomen verbouwing der Ned. iierv. Kerk, werd j.l. Vrijdag onze gemeente bezocht door een viertal meesters in de bouwkunde. Onder hen behoorde, behalve de heer A. J. Frede- riks van Middelburg, Dr. T. A. Cuijpers, Nederlands grootste bouwkundige van Amsterdam. werd nogmaals gevraagd door den verde diger of hij Het origineel van 't bordereau gezien had. „Ja", luidde het antwoord. „En kan dit borderau door een ander dan .Dreyfus geschreven zijn?" Getuige ant woordde zeker te wezen dat niemand an ders dit heeft kunnen doen, wat hy met een stukie uit Dreyfus' vloeiboek aan toonde. Omtrent Esterhazy weigerde deze getuige iets te zeggen. En deze getuige had nota bene eerst het tegenovergestelde beweerd. By 't naarhuis gaan dezelfde beestachtige tumulten tegen Zola. Veel schijnt de zaak niet gevorderd doch ook al blijkt de schuld van Dreyfus vast te staan en Zola wegens laster te ver- oordeelen, waarheid en karakter valt in dezen noch bij 't recht, noch bij 't leger te constateeren maar wel bij Zola die er zijn roem, bij PicqHart die er zijn carrière, bij Labori die er zijn practijk, bij Jaurès die er zijn kamerzetel voor over heeft om berde te doen zegevieren. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ouwerkerk (toez.) dhr. P R. A. Meurs cand. te Breda te Utrecht ds. A. B. ter Haar Romeny te Middelburg. Aangenomen naar Schore door W. A. Eerdbeek cand. te 's Gravenhage. Bedankt voor 's Heerenhoek, voor Bor- sele, voor Sas van Gent (toez.) en voor Ritthem door dhr. W. A. Eerdbeek cand. te 's Gravenhage. Zestallen te Leiden (vac.-Hagen) da L. J. v. Apeldoorn te Jutryp, ds. H v. Griethuijsen Az. te Oostarwolde, dr. J- D. de Lind van Wijngaarden te Utrecht) ds. B. Liitge te Groningen, ds. K. W' Vethake te Alfen aan den Rijn en ds. P. J. v. Melle te Nykerk (vac. Koopmans v. Boekeren)ds. P. Bokma te Gorinchem, ds. J. P. Eringa te Oostwolde, ds. J. Hoogenraad te Wageningen, ds. J. W. H. Kalkman te Woerden, ds. W. de Lange te Rhenen, en dr. H. Visseher te Delft. Beroepen te Tzummarum ds. J. Mees te Britsum te Vlijmen ds. A. G. Reede te Kastricum te Bleiswijk ds. P. M Eigeraan te Nigtevecht te Dirksland ds. E. H. Jonkers te Zuid Beyerland te Rijsoord J. A. Haag cand. te Rotterdam te Garsthuizen (toez.) ds. E. G. J. Bal te Nijeveen. Bedankt voor Woudsend door ds. G. Th. Smit te Makkum voor Barsingerhorn (toez.) door P. R. A. v. Meurs cand. te Breda. Geref. kerken. Beroepen te Arnhem B ds. H. Hoekstra te Schiedam te Middelburg B ds. L. Bouraa te Emlicheim (Graafsch. Bentheim). Bedankt voor Assen door ds. W. W. Sinitt te Knijpe. Tot de evangeliebediening toegelaten de heer N. G. Kerssies, candidaat te Sauwerd (Gron.) Aan de hoogeschool te Leiden zjjn geslaagd voor het cand.-examen in de god geleerdheid (le gedeelte), de heeren W. K. Ch. Hage en P. de Looze. Aan de rijks universiteit te Leiden is gepromoveerd tot doctor in de rechts wetenschap de heer J. J. Heyse, geboren te Zierikzee, na verdediging van een aca demisch proefschrift, getiteld „Noodweer. Eene rechtsvergelijkende studie". Heinkenszand. Herbenoemd tot dijk- graaf van het Waterschap 's Heer Arends- kerke, de heer J. Braatnse Pz., alhier,in de vergadering van jongstleden Woensdag. moniak, tegenwoordig neemt men algemeen aan dat de stikstofopneming geschiedt in den vorm van salpeterzuur en dus elke vorm, waarin de stikstof voorkomt eerst omgezet moet worden in salpeterzuur eer zij door de planten kan opgenomen worden. Deze ververming tot salpeterzuur nu, heeft plaats met behulp van bacteriën, de zoogenaamde salpeterzuurbacillen, welke de verbinding bewerken tnsschen ammoniak en zuurstof door welke verbinding dan sal peterzuur ontstaat. De bacillen beginnen eerst te werken, wanneer de bodem een warmtegraad heeft van 5° Celsius of 41' Fahrenheit. Is de grond kouder, dan werken zij niet en heeft er derhalve geen salpeterzuur vorming plaats en derhalve weinig of geen groei. Daarom heeft er in natte voorjaren als de bodem door en door nat is, zoo laat salpeterzuurvorming plaats, het water toch dat verdampt, onttrekt heel wat warmte aan den bodem, en eerst als het water genoegzaam verdampt of weggezakt is, kan ue bodem den warmtegraad erlangen, dien hij noodig heeft voor het vormen van salpeterzuur. Dit wijst ons tevens aan, dat ook in dit opzicht een slechte waterstand zeer nadeelig is en dat eene goede drooglegging van den bodem op welke wijze dan ook voor den groei van groot gewicht is. Hoe warmer de bodem ia, hoe beter de bacillen werken en hoe sterker zij verme nigvuldigen, de meeste salpeterzuurvorming beeft dan eok plaats in Augustus en Sep- De conclusie der gehouden besprekingen met heeren kerkvoogden was dat de reeds geannonceerde aanbesteding vier weken werd uitgesteld. Vermoedelijk zal in dien tusschentijd door die heeren deskundigen een ander plan worden ontworpen waardoor het gebouw als monument kan worden ge spaard en toch aan de bestaande behoefte van vergrooting wordt tegemoet gekomeu Wemeldinge. Het met guano geladen tjalkschip schipper Boele van Dordt naar Terneuzen is alhier op den westberm ge varen, waardoor het zwaar lek werd. De lading wordt gelost. Hansweert. De zeeboot „Humbert" geladen met graan naar Antwerpen, ps op de Schelde aan den grond gevaren. Door 6 sleepbooten is de boot afgesleept en naar bestemming vertrokken. De goederenboot „Telegraaf 6" van Rot terdam naar België is heden sleepende van hier vertrokken, wegens een gebrek aan de machine. Omtrent de arrestatie van den be- ruchten Leo Millioen meldt de T. N. Ct., dat den volgenden dag de boeren uit den omtrek in menigte de marechaussees Adam en Van de Waal hun dank kwa men betuigen in de kazerne de tevre denheid over de arrestatie is groot, ook in België waar Leo niet minder gevreesd was. Van alle kanten worden deu mare chaussees brieven, kaartjes en telegrammen gezonden. Bij foullieering bleek dat de verslagene een stuk krant in zijn zak had, waarin een feuilleton getiteld „In gevaar". Wel licht heeft hij den titel niet gelezen. Dat de vrouw en kinderen van Leo en den verslagene zich weinig bedroefd be- toonen over hun verlies, zij vermeld, en tevens dat, zoo spoedig deze de verzekering hadden dat de een gearresteerd en de andere dood was, zij zich vereenigden en onder de tonen van een harmonica een potje bier leaigden De vrouw noch familie van Van de Velde wilden het lijk zien of voor de begraving zorgen, zoodat hij op 's Ryks kosten te ljzendijke is begraven. Den 12 Maart hoopt Kaatje van den Berge, wed. C. Tuin, te Dreischor, haar 104en verjaardag te herdenken. Zij is de oudste bewoonster van de provincie Zeeland. Bij koninkl. beslmit zijn benoemd tot dijkgraaf: van den polder Adriana Johanna te Dreischor J. der Weduwen en van den polder Oud-Noord-Beveland P. Tazelaar, tot gezworenen van den polder Anna Jacoba P. Vogelaar en P. Everaers. De heer A. E. Welleman te 's Gra venpolder slaagde voor 't examen van sur numerair bij de staatspoorwegen. Uit New-York seint men dat de mailstoomboot Vtendam, kapt. Stenger, uit Rotterdam, j.l. Maandag in open zee op een wrak gestooten en gezonken is. De stoomboot St. Louis redde alle opvarenden. Gelukkig dat 't over dag was. Genoemd stoomschip (vroeger Balticvan de Holland Amerika-lijn, groot 2767 netto register ton, werd in 1871 te Belfast ge bouwd. Het stoomschip vertrok 3 Feb. van Rotterdam met 121 tusschendekspas- sagiers. In de Piet Heinstraat te Utrecht wonen 2 gezusters, een tweeling, welke den hoogen ouderdom hebben bereikt van 90 jaar. Zij genieten de best» gezond heid. tember. Daar verder bij de salpeterzuur vorming, zooals wij gezien hebben, zuur stof gebruikt wordt, is het noodig, dat de lucht, welke de noodige zuurstof moet aan voeren goed in den grond doordringen kan en daarom is het noodig, dat de bodem goed losgemaakt is. Verder zullen de salpeterzuurbacillen zich in een huinusrijken grond sterker ver menigvuldigen dan in een humusarmen, terwijl het verder voor hunne voortduren de werkzaamheid van groot belang is dat de bodem voorzien is van eene voldoende hoeveelheid koolzure kalk. Vatten wij dit alles nog eens kortelijk samen, dan blijkt ons, dat de bodem voor de omzetting van ammoniak in sal peterzuur in de gunstigste positie verkeert wanneer hij rijk is aan kalk en humus en verder goed doorluchtig, los en warm. Daarentegen zal in een bodem, die arm aan humus is, die weinig kalk be vat of die zeer zwaar, koud, nat en vast is, de bedoelde omzetting slechts zeer langzaam geschieden en een late, trage groei zal daarvan het gevolg zijn. De meeste salpeterzuurvorming heeft, zooals wij reeds opmerkten, plaats in het warme jaargetijde, dus juist in een tijd perk, dat een groot deel der velden be roofd is van gewassen. Daar het salpeterzuur in water oplos baar is en de bodem niet het vermogen heeft, om het salpeterzuur vast te houden, zal er in het warme jaargetijde, wanneer er veel regen valt, heel wat salpeterzuur in den ondergrond wegzakken of in de In Friesland staat reeds in de weilanden, die in het najaar bemest zijn, zooveel gras, dat het jonge vee er over vloedig voedsel zou vinden. Enkele boeren zijn dan ook begonnen het jonge vee des daags in de weide te laten, om het des avonds weer te stallen. Dat het den die ren in de weide al is het Februari goed bevalt, wordt bewezen door het feit dat de boeren moeite hebben ze tegen den avond stalwaarts te dry ven. Te Dubbeldam heeft een arbeider bij 't rooien van boomen, met een forsohen slag terwijl hij de wortels afkapte en 't ongeluk had de bijl niet laag genoeg te doen neerkomen, zijn voet geraakt waar door dit lichaamsdeel tot aan de enkels gespleten werd. Te PoortUgaal is een man van een trap vallende op 't hoofd terecht gekomen en bleef op de plaats dood. Te Eindhoven werd in een stoomboutzagerij een 60 jarig werk man door een drijfriem gegrepen tenge volge waarvan de machine stilstond. Toen men naar de oorzaak ging zien vond men den man aan den anderen kant der machine met verbrijzeld hoofd en ingedrukte borst kas, dood. Te Maastricht is een vierjarig knaapje door een zwaar beladen zandkar overreden en gedood. Te Vroomshoop is een meisje door de duisternis misleid te water geraakt en in weerwil van spoedig toegesnelde hulp verdronken. Te Hoogkarspcl ver dronk in een onbewaakt oogenblik een bijna 3 jarig knaapje in een regenbak. Te Harderwijk is een moeder van een talrijk gezin door het uitglijden dar ladder waarop zij stond zoodanig gevallen dat zij aan de bekomen hoofdwonden be zweek. Een nieuw staaltje van demoralisatie in Frankrijk. Onlangs zeiden wij in een artikel, dat Frankrijk blijken geeft van grooten zede lijken achteruitgang, en nu is daarvan weer een bewijs geleverd, want het ziet er daar te lande treurig uit met de eer biediging van het brievengeheim. Een der afgevaardigden beklaagde zich, dat men een aan hem gerichten brief, afkomstig van een hooggeplaatst beambte, geopend had, doch men zou zich zwaar vergissen met hierin een op zichzel! staand feit te willen zien; het geschiedt dagelijks, tot zelfs in de kleinste dorpen en sommige postambtenaren durven er zich zelfs op beroemen, dat zij een iedersgeheimen kunnen te weten komen, zonder dat daarvan iets te merken is. Het besef, dat men hier met een misbruik van vertrouwen, met een geregeld misdrijf te doen heeft, schijnt er niet eens meer in te zitten. Men zou te ver gaan als men aannam dat de regeering hiertoe evenals gedurende het keizerrijk, bevel gaf en men moet veeleer gelooven, dat het geschiedt door lagere ambtenaren uit nieuwsgierigheid of overdreven ijver, maar toch bewijst dit, dat er een sterk gevoel van demoralisatie heerschttrouwens, hoe kan dit anders waar men geen enkel gezag erkent I' Een blad als de „Temps" verklaart, dat het uit eigen ondervinding weet dat brie ven en telegrammen niet ontzien werden en hetzelfde verklaarden verscheidene af gevaardigden in de wandelgangen der Ka mer Lockroy beweerde zelfs, dat hy brie ven, die voor geen onbescheiden oogen bestemd waren, niet aan de post durfde toevertrouwen, doch ze in den trein zelf in de bus liet werpen. Dit alles doet denken aan het zoo beruchte „cabinet noir". Uit de acte van beschuldi ging tegen Esterhazy bleek, dat de overste Piqnart, in zijne hoedanigheid van leider van den berichtendienst aan het ministerie van oorlog de geheele correspondentie van Esterhazy kon in ontvangst nemen en ope nen, dat is nota bene een ambtelijk afge legde verklaring, waaruit bleek dat de postadministratie daartoe meewerkte Verder is er te Parijs nog een particu lier postkantoor, dat zich eveneens met slooten terecht komen. Om dit verlies van salpeterzuur te voor komen zaait men in vele streken vanEngeland koolzaad dit koolzaad neemt het salpeter zuur gretig op en wordt dan na eenigen tijd ondergeploegd, waardoor het opge nomen salpeterzuur weder grootendeels aan den bodem ten goede komt. Deze wijze van groenbemesting dient dus, om de stikstof, welke anders zou ver loren gaan, voor den bodem te bewaren. Wij hebben gezien, dat voor de salpeter zuurvorming toetreding van de lucht noo dig is en dat zonder deze toetredinggeen ammoniak in salpeterzuur wordt omgezet. Een merkwaardig bewijs daarvoor levert de stikstofrijkdom der oude weiden. De landbouwkundigen Risler en Ionlie hebben in Frankrijk een zeergroot aan- t-1 oude weiden op het stikstofgehalte onderzocht en daarbij bevonden, dat in die weiden, zelfs in de slechtste, de stik stof als in een magazijn was opgehoopt. Dit valt niet moeilijk te verklaren, als men in aanmerking neemt, dat de stik stof, welke de weidedieren in het voedsel opnemen, na zeer korten! tijd, grootendeels als bestandeel van de urine, weder in den bodem terecht komt. Dit bestanddeel, ureum genoemd, ver andert spoedig in ammoniak, maar verder gaat de omzetting niet. De grond der oude weider. toch, is zeer dicht en vast, de dampkringslucht kan slechts in de bovenste laag doordrin gen en ook werken de salpeterzuurbacillen hier alleen op zeer geringe diepte. brievenverzending belast, en de eigenaar daarvan verklaarde zelf, dat hij voor 300 frs. per maand, de politie alle onder zijn berusting zijude brieven liet openen en afschrijven. Als men aan Frankrijk denkt, schiet on willekeurig het beeld van den kogel en het hellend vlak te binnen. Ned. Met geperst meel, dat beter dan on- geperst meel of koren bewaard kan wor den, neemt men tegenwoordig proeven in het Britscbe Ministerie van Oorlog. Het meel, dat volgens de nieuwe methode in vierkante blokken is samengeperst, wordt niet door vocht aangetast en biedt weerstand aen de inseoten, terwijl de en kele diertjes, die er tusschen mochten zijn bij het persen worden gedood. Ten slotte heeft men voor het bewaren van het aldus geperste meel slechts een derde van de anders vereischte ruimte noodig. De Egyptoloog Amelineau heeft in het Nijldal het graf van Osiris ontdekt, met vele belangrijke handschriften en an dere merkwaardigheden er in. Daar zijn echter, gelijk men weet, vele graven van Osiris. Toen de later als een god vereerde t.eld Osiris door zijn broeder Typhon was vermoord, zoo verhaalt de overlevering, sloot men hem in een prach tige kist en liet die den Nijl afdrijven. Zijn weduwe, Isis, vond het lijk na lang zoeken en verborg het op een veilige plaats. Maar Typhon ontdekte later de kist, sneed het lijk in 14 stukken en ver strooide die wijd en zijd. De treurende Isis ging toen aan het zoeken naar die overblijfselen en begroef ze, waar zij ze vond. Wat het thans ontdekte graf is, zal uit nadere berichten moeten blijken. Te Avignon heeft een moordaanslag op een brievenbesteller algemeene ontroe ring ve-wekt. Een jongmensch, Georges Geisenberger, pas 19 jaar oud, zoon eener te Parijs wonende familie, had aan zich zei ven een aangeteekenden brief gezonden te Isle onder den naam van Gerardini. Men weet, dat in Frankrijk aangeteekende brieven aan huis worden afgegeven tegen re§u door een bijzonderen besteller, die dan verscheidene van die brieven heeft te bezorgen. Toen de besteller Henri Yvan, een stevige man van 47 jaren, by den gewaanden Gerardini te Avignon den brief bracht, deze bewoonde een kamer op de derde verdieping sprong het jong mensch eensklaps op hem toe en bracht hem een hevigen slag in den nek toe. Ofschoon half verdoofd, begon Yvan zich krachtig te verweren, terwijl Gerardini hem nu met een kleinen dolk verscheidene wonden toebracht. Gelukkig was de brie venbesteller de sterkste, fly wist bij het raam te komen, sloeg de ruiten stuk en riep om hulp. Nu werd Gerardini gegre- gen en bij het doorzoeken van zijn kleeren vond men een kaartje met den naam „Geor ges Geisenberger". Het is nader gebleken dat dit zijn naam was. Omtrent de veepest in de Transvaal worden treurige cijfers medegedeeld. Er zijn 800.000 beesten gestorven en 250.000 werden van overheidswege afge maakt, waarvoor de eigenaars schadeloos werden gesteld. Voorts werden 150.000 beesten met goed gevolg ingeënt. Vijfhonderd duizend runde ren zijn nog levend en gezond. Alleen voor het overbrengen van een fleschje medicijn heeft onlangs in Kansas een extra-spoortrein gereden van Parsons naar Appleton-City. Een dokter in laatst genoemde plaats had een been gebroken en er was een complicatie gekomen, waarvoor een bijzonder middel noodig was, dat niet naderbij dan Parsons (een afstand van 100 mijlen) te verkrijgen was. De extratrein bestond uit een locomotief en éen waggon, waarin een man zorgvuldig het kostbaar geneesmiddel zat te bewaken. Er werd gereden met een vaart van ruim een myl (1609 meter) per minuut. De ammoniak wordt dus zeer weinig omgezet, alleen even beneden de opper vlakte en daar de ammoniak door den grond, vooral wanneer die rijk is aan humus, en dit is met oude weiden het geval, vastgehouden wordt, zoo begrijpt men lichtelijk, dat de bodem der oude weiden rijk aan stikstof is. Worden deze weiden dan ook met een weide-egge opengehaald en met phosphor- zuur (en kali) bemest, dan ontstaat zelfs op de armste weiden een weelderige grasgroei. Boven hebben wij reeds gezegd, dat de stikstof door de planten wordt opgenomen in den v*rm van salpetsrzuur en dat de stikstof zelve in meer daa één vorm kan voorkomen. Dit heeft natuurlijk ook invloed op de waarde, welke de stikstof bezit in de verschillende meststoffen. De stikstof in de Chilisalpeter heeft meer gebruikswaarde dan die in zwavel zure ammoniak en daarom zou men ver keerd doen als men ging denken stikstof is stikstof. Om de betrekkelijke waarde der stik stof in de verschillende meststoffen te leeren kennen, hebben dr. Paul Wagner en anderen verscheidene praktische proe ven genomen. De uitslag van deze proeven, welke door Wagner medegedeeld worden in zijn beroemd werk „de Stichstoffdüngung der Landwirtschaftlichen Kulturpflanzen," is als volgt Stelt men de meerdere opbrengst by Wij leven in de periode der kampi oenen. De eigenaardigste kampioen bezit natuurlijk Amerika, n.l. een kampioen- oestereter Bij een wedstrijd in het eten van oesters te Chicago verorberde een der deelnemers in zeer korten tijd 124 oesters, terwijl zijn meest gevaarlijke concurrent het in denzelfden tijd tot 115 bracht. De naam van dezen held is natuurlyk van groot gewicht. Hy heet WilliamCernell. In de staats-entrepotpakhuizen te Pittsburg in Noord-Amerika werden door het ontploffen van 200 vaten whisky de muren vernield, terwijl een hevige brand was uitgebroken. Ook omliggende gebou wen werden daardoor aangetast en minstens vijftien personen kwamen in de vlammen om. Een der heeren Siemens te Berlijn heeft zyn huis geheel electrisch Ingericht, niet enkel voor verliohting, maar ook voor verwarming, met een toestel van geheel nieuwe vinding. Gekookt, gewasschen, gestreken wordt er met electriciteit en zelfs doet een electrische miniatuurspoor weg dienst om uit keuken en kelder spy zen en wijnen naar de eetzaal te brengen. In het bosch van Steinhausen, kanton Zug, hadden z.g. verschijningen van do maagd Maria plaats aan een meisje. De pastoor van het dorp vertrouwde dit ech ter niet. En weldra bleek het ook, dat de vader van bet meisje daardoor volk wilde lokken, om een herberg te kunnen opzetten. Woensdag 16 Febr. Oost-Souburg door not. de Maret Tak 11 nur 32 zware olmen. Aanwijzing 12 Febr. 2 uur. tJocs, in de Prins van Oranje door deurw. Hollmann 10 uur vendutie, als: meubelen, mahoniehouten kast, bed met toebehooren, naaimachine, worstmachine, kanarievogels, sigaren. Baarland, door deurw. v. d. Kloes voor 7 jaar 1 uur verpachten bouwlanden van de diaconie in Baarland en Eilewoutsdjjk. Vlissingen, 8 uur door not. de Maret Tak 4 huizen BellamykadeH 128; Oudemarkt F 40Breewaterstraat D 191 en Kouden. hoek L 72, resp. 36 49-101 en 88 cA. Daarna de villa Amerika met erf en tuin 4 A49 cA. A les te zien daags voor en op den koopdag 10—12 en 2—4 uur. Gaplnge, l uur by v. Sorge door not Huvers lo. een huis en winkel, erf en tuin 210 cA. En 2o. en 3o. 6910 cA. bouwl. aan den grintweg. Krulnlngen, 11 uur voor E. v. Hootegem door not. Mr. Liebert 2 kalfkoeien, 6 kalf- vaarzen, (rek. 24 Febr.—5 Maart) 9 hokke- lingen (allen N. H.ras); en 15 speenvarkens. Donderdag 17 Febr. Ierseke, half 12 b(j Klaasse voor erven C. Nieuwenhujjze door not. Prins lo. een huis Langeviele met erfpachtsrecht 323 cA. 2o. 3560 tuingrond over Deurloo. En om 1 uur ten sterfhuize eikenhouten boogka- binet, veerenbed, kachel, geit, 7 kippen enz. Middelburg, 8 uurinde Vergenoeging door not. Verhuist lo. een huis, erf en tuin Heerengracht M 36, groot 6 A. 55 cA. 2o. 5 A. 55 cA. bouwterrein. 3o. een huis en erf Begaardstr. 115 cA. Vrijdag 18 Febr, Ierseke, Dam door deurw. Hollmann bjj J. vVisse 9 uur nieuwe houtwaren, til, bury, tentwagen, brik, diligence voor 8 per sonen, lamoenkar, steekkar, 3000 kilo paar- depeen, 2 paarden, 2 koeien, 2 rnnders, 2 vette varkens, loopvarkens. Ëilewoubdijk, 9 uur voor erven wed. Platteeuw door not. v. d. Kloes 3 bruine zwarte en vos ruinpaarden 18,12 en 3 jaar I veulendragend vos- en 1 dito zwart paard II en 5 jaar, 1 vos merriepaard 2 jaar, 7 melkkoeien, 2 tweejarige ossen, 3 tweejarige vaarzen, 4 eenjarige runders, 3 kalvers. 1 vet varken, 2 loopvarkens, 2 drachtige zeu gen, 70 hoenders en hanen, 2 menwagens, 1 driewielskar, 1 Utrechtsch wagentje, 6 ploegen, 7 eggen, enz. karn-, melk en bouwgereedschap, meubelen, eikenhouten boogkabinet, veerenbed, baseule met gewich- eene bemesting met Chilisalpeter gelijk aan 100 dan is die voor Zwavelzure ammoniak 88 Ruwe Peru-guano 80 Groene bemesting 68 Vischguano64 Gestoomd beendermeel 61 Vleeschmee54 Stalmest32. Menigeen zal er vreemd van opzien, dat stalmest hier onderaan staat. Men moet deze cijfers echter niet verkeerd beoordeelen, omdat hier alleen sprake is, rtn de betrekkelijke waarde der in de (verschil lende mesistoffen zich bevindende stikstof. Het zou zeer verkeerd zijn, als men met het oog op deze cijfers eene verge lijking wilde maken tnsschen stalmest en de eene of andere kunstmeststof. Dit vergelijken is om meer dan eene reden eenvoudig onmogelijk. De genoemde cijfers zijn echter van belang als men de handelsprijzen der kunst meststoffen wil vergelijken mat de werke lijke gebruikswaarde. Maakt men hier vergelijkirgen dan blijkt, dat de stikstof in de meeste kunstmeststof fen zeer dunr komt te staan en dat de lanabouwer met behulp van groene be mesting veel goedkooper de noodige stikstof zelf kan produceeren. Hiermede meenen wij de stikstofvoeding der planten genoegzaam toegelicht te heb ben, om tot de stikstofbemesting te kunnen overgaan. Dit hopen wij echter te doen in e»n volgend nummer. [Wordt vtrvolfd.j ten, barameter Zat< Kattend ijk Jeurw. Hollmann tVillicluiiiiad 3 door deurw. D Goes, half not. de Ronde in Baarsdorp, weiland in pacht Woen 's Graven pol Hollmann bij 3 merriën 2, 2 9 jaar, 28 melk 4 loopvarkens, gontje met coll gazanmaaier, mahoniehouten toebehooren, jacht Ellewoutsdij land van de Her ljjk Armbestuui Kriiiiiingen door not. Prins bouwl. en erf schuur en erf 4780 cA. bouwl Jileuw- en not. Huvers en den Nituwekerk polder 500 cani ■wijzing iederen der hofstede Do Ovecand, not. Overman onder 3 veulei 5, 4. 2 en 1 en tweejarige 1 drachtige ze varkens, 130 ki; 3 menwagens Brabantsche ki machine, 8 rjjig dito's no. 3 met lepleeg met Sac tredmolen, winc molen geschikt steenen met raad, fjzerdraal Hapellr, 10 Zandweg door 5 kalfkoeien. 1 landbouwgereed Borsele, nieuwe houtwa Ierseke, d< Ket 11 uur stc waschstel, pet ledikanten, kiri Ierseke, 1 in de Oesterbi een huis Sto! Verschuure. Ellewoutsi Kloes bjj Kamperland. Verhulst half paard 6 jaar, 2 merriën Belg melkkoeien, 3 ▼aarzen van IJ ▼eren Holland! lammeren, 2 100 kippen en om 10 uur me Za Schore, do pachten voor 7 v. Koeveringe Ma Kwadendani Houwer bij P. o'men vaamho beesteflpeeSn •wagens, 5 boon kippen, kabine 2 regulateurs, pen, bedden en Scliore, 10 Prins landbour mest, gezaagd tenpeen, hooi, Helnkensi not. Ronde Bn Daarna verpaof en weiland in cA. bouwl. W Arnemuiden Tak 10 uur dragende merr 4, 12, 3 en 1 jaar, 10 haatge vaarzen, 4 D/jji kalvers, 1 dracl mestputloopers met lammers, 10 eenden, 2 wielskar, ploeg veldsleden, boons denwant, landboi meubelen. Middelburg de Vos Notarish ten, verrekijkers enz. Inl. de Groo 's Hollmann tenpeen. Kortgenc, door not. Roelof 2 veulenflragende jong hoornvee pluimgedierte, schap, riemwag maehine, kant Dor UeinkeiiHï Ronde Bresser Schore, bjj Liebert uur Kruiningcn Ronde Bresser Ronde Bresser van erven van Misse, op d< rotins] Ierseke, 1< Bresser b(j Ierseke,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2