EERSTE KAMER. &EHKN1ETJWS. SCHOOLNiEUWS. RECHTSZAKEN. AMBON. Op Atnboina heeft 26 Jan. een nieuwe aardbeving, thans vergezeld van zeebeving, groeten schrik en schade verwekt. Daar de leden uit Zeeland zulk een be langrijk aandeel namen in de belangrijke debatten tusschen de Eerste Kamer en de Ministers over enkele zaken die ook in de Tweede Kamer aan de orde zijn geweest, hebben wij van de zittingen der Eerste Kamer meer dan anders notitie te nemen. Te meer dewijl het juist de leden uit Zeeland waren die de debatten op enkele punten waarin ook wij belangstellen, heb ben beheerscht. De heer Godin de Beaufort had het in een paar pittige redevoeringen de qua- lilicatie „pittig" is van de Telegraaf over do homogeniteit en het politiek ka rakter van het kabinet. Wel kan men geen homogeene ministeriën vorderen bij de velerlei fracties waaruit de Tweede Kamer bestaattoch was Spreker verbaasd over de homogeniteit welke toch nog bleek te bestaan bijv. op krijgskundig gebied. Vurige antimilitaristen toch als Borgesius en Lely, die vroeger steeds alle schepen en vestinguitgaven afstemden, stemden er thans voor. Hun collega van oorlog heeft ze blijkbaar bekeerd. Moge die bekeeriug duurzaam wezen Spreker kwam vervolgens op de staat kundige stelling van het Kabinet. Hy zette uiteen dat na de verkiezing tweeerlei groepeeringen mogelijk waren, te weten conservatieven van alle gading rechts, de mocraten van alle gading linksöf de oude groepeering van liberalen (revolutio nairen) van allerlei gading links, antire volutionairen met Roomschen rechts. P.er- son koos het laatste. Welnu, maar dan moet dit ministerie daarnaar ook handelen. Nu is 't Kabinet geen democratische maar een liberale concentratie, waarmee echter de democratische groep slechts halfwillig meegaat en hoopt dat dit ministerie demo cratische voorstellen doen zal. Die hoop iB door minister Borgesius gevoed door diens twijfelachtige uitingen in zake Kies recht en Gemeentefinanciën. Spreker legde er daarom den nadruk op dat het minis terie kiezen of deelen moesteen liberale concentratie kan niet tegelijk een demo cratische zijn en homogeniteit van de mi nisters omtrent dit punt is zeker alleszins gewenscht. En wat nu de liberale concentratie be treft Spr. vreest een weinig en daarom waarsehuwt hij dat de ministers niet vij- andig optreden tegen de minderheden en de felheid in zake leerplicht, lijkver- branding, staatsarmenzorg, van voor 1878 zich niet herhale. Dan zouden de min derheden zich weder vereenigen en de strijd zou op een tweede nederlaag van het liberalisme uitluopen. De heer v. Asch v. Wijck had ook zijn aanmerkingen op de samenstelling van dit Kabinet. In aansluiting aan de vragen door dr. Kuyper gedaan. Op de samenstelling der tweede kamer vestigde Spr. de aan dacht en wees op de 44 autirev. en katho lieken, gekozen op een program waarbij de behandeling der sociale vraagstukken in de eerste plaats voorkwam. Maar de liberalen hebben zich met valsche leuzen, o. a. de leus anti-clericaal, van de meer derheid verzekerd. En wat van anti-cleri- calisme te wachten is, heeft Van Houten in 1879 al herinnerd. Waar Spr. er prijs op had gesteld dat dit Ministerie hierin homogeen ware ge weest dat 't de sociale belangen naar voren geschoven en het anti-Clericalisme achter wege gelaten zou hebben, daar betxeurt hij het dat de kabinctsformeerder in die rich ting niet is werkzaam geweest. Spreker ziet hier met verwondering de Beaufort zitten naast Borgesius, welke laatste den eerste tot de scheurmakers rekent (Vragen dis TijdsApril 1897). En zoo wees deze Spreker op nog meerdere verschillen, en laakte de heropening van den schoolstrijd die de ministers aandurven, door hun leer- plichtsontwerp. Pierson mocht Nabers werk over A. Pierson wel eens lezen en "de geschriften van Pierson, o. a. De libe rale partij op staatkundig gebied. Met leerplicht zal een groot deel van het Nederlandsche volk niet verzoend zyn, tenzij de vaccinedwang wordt opgeheven en de Staat voor alle kinderen van on- vermogenden om personeele belasting te betalen, een bijdrage geeft voor 't onderwijs, onverschillig op welke school het wordt genoten. Tenslotte waarschuwde deze Spr. de Regeering tegen het voeren eener anti nationale staatkunde, die niet 't land maar eene partij ten goede komen zon, daarom moet de Regeering kleur bekennen en be wijzen dat zij eene politiek voert, waarin zij door alle partijen van harte kan ge steund worden. Vermelden wij alleen uit het antwoord des ministers cat aan uitbreiding van kies recht in deze eerste vier jaar niet wordt gedacht en dat bij den leerplicht met gemoedsbezwaren zal worden gerekend. Nog heeft de heer Godin de Beaufort geprotesteerd tegen 't voorgenomen onder zo k of 't verbod van progressie bij ge meentebelastingen niet schadelijk zou wer ken. Hij drong aan opeen eeilijke wetsuit- voering. Wel kan 't progressieverbod ver keerd blijken maar een loyale proef dient genomen. Da minister antwoordde hier onzes inziens terecht op dat hij niet terug verlangt naar het oude stelsel van onbeperkte progressie maar dat een onder zoek naar de werking van het andere uiter ste waarin men thans verviel, niet schaden kan. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Zierikzee door ds. J. Kutsch Lojenga te Santpoort. Drietal te Utrecht ds. A. B. ter Haar Romeny te Middelburg, ds. O. Schriecke te Enschede en ds. H. H. Barger te Bloeinendaal. Beroepen te Barneveld (toez.) ds. C. J. Leenmans te Zetten te Ammerstol ds. S. te Gempt te Nieuw Vosmeer te Moerdijk ds. J. B. Benders te Zijderveld te Berkel ds. W. Zijlstra te Waddings veen te Ommen ds. G. Ubbink te St. Jansga. Bedankt voor Oudeschans door ds. R. Lohman Jansonius te Breede voor Longerhouw door ds. K. Straatsma te Eerwerdvoor Maasdam door dr. E. J. W. Posthumus Meijjes te Heinenoord voor Hoog Blokland door ds. N. C. J. de Minjor te Sexbierum voor Wyckel door dr. J. L. Duppel te De Bilt; -- voor Katwijk door ds. B. de Jong te Giessen Nieuwkerk. De heer ds. W. A. van Griethuijsen te Alkmaar, herdenkt D.V. 9 Pebr. a. s. zijn 25 jarige evangeliebediening. ZEerw. was candidaat bij het provinciaal kerkbe stuur in Friesland in 1872; werd bevestigd te Odyk 9 Febr. 1873 te Joure 1876 te Steenwjjk in 1880; te Haren in 1883; te Goes 1888; te Alkmaar 9 Sept. 1894. Geref. kerken. Beroepen te Fijnaart ds. C. Steketee te Bolnes. Bedankt voor Oudvosmeer door ds. R, Loman te Herwijnen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Amsterdam ds. H. A. Min- derman te Rotterdam. Te Leiden slaagde voor het 1ste ge deelte van het arts examen de heer J. 0. Diehl. Oostburg. Woensdag trad in het lokaal der Uhr. school alhier op de WelEerw. Heer ds. C. W. J. v. Lummel van Delft tot het houden van eene Unie lezing. ZEerw. bepaalde zijn gehoor da delijk bij de opvoeding der kinderen als de voornaamste taak der ouders. En waar het woord des Heeren gold voor alle geloovigen„In de wereld zult ge verdrukking hebben", mogen we daar onze kinderen ongewapend laten tegenover die wereld, die het ook nu en in 't ver volg op onze kinderen zal gemunt hebben Als uitgangspunt nemende voor zijne verdere rede 1 Cor. 7 14, waar van onze kinderen wordt gezegd „Nu zijn zij heilig", wees spreker op de dure roeping der ouders, die hunne kindereu moeten beschouwen niet als geleend van den Heere, alsof God ook maar voor korten tijd zijne rechten op die kinderen zou hebben afgestaan maar als toevertrouwde panden. Een eerlijk man draagt grooter zorg voor wat hem werd toevertrouwd dan voor wat zyn eigendom is. Onze kinderen zijn heilig, niet als waren zij in zichzelf beter dan de kin deren der ongeloovigen maar heilig, Z'>oals 't goud van den tempel heilig is. God wil niet dat onze kinderen worden vermengd met den heidenschen geest. Hij laat zijn recht op zyn eigendom nooit los. Wij moeten in Gods naam op de kinderen het oog houden. In onze kinderen is ons een school ge geven. Indien ge de kinderen in de vreeze des Heeren opvoedt, de stoutste verwachting wordt overtroffen. Wij moeten in het kind den volwassen mensch zien. Dat wij het zoo niet inzien moet ons beschuldigen van nalatigheid. God is viij om het lot van onze kin deren te bestemmen. Wij hebben de roe ping, om te doen, wat onze hand vindt om te doen. Nu zijn ze heilig is eene belofte, die we noodig hebben. Voor ons is het een wanhopig werk om der kinderen hart te bekeeren. Doch God zegt: Voedt ze op. Zoo van onze kinderen door eene goede opvoeding kan gezegd worden „Ze zijn nog zoo kwaad niet", zijn daarmede onze kinderen tot hunne bestemming gebracht De wereld vindt het femelarij, dat we onze kinderen naar Gods Woord willen opvoeden. De wereld zegt dat ze ons daarin overigens wil vrij laten en eer biedigt ieders overtuiging. Laat ze toch eerlijk zyn en zeggen: Waar ik niet bnig, verdraag ik ook niet, dat anderen zulks doen. Ga maar eens na, wat kleinzielige mid delen de wereld al gebruikt heeft tot tegenwerking van het Chr. Onderwijs en lot smading van hen die daarvoor streden. Een wereld van smart rijst, voor de oogen als we de namen noemen van Bil- derdijk, da Costs, Groen van Prinsterer e. a. De raadslieden der Kroon hebben ge dwongen om het onderwijs onchristelijk te maken. Hun wil hebben ze verkregen in de wet van 1878. Listige aanslagen zijn gepleegd op het Chr. Onderwijs. Als de overheid erkent, dat een Jood niet meer achterstaat bij een Christen, waarom moet dan een geloovige achter staan bij een ongeloovige Ons, Vaderland is toch niet vrijgevochten voor de on geloovigen? We zonden nu nog dankbaar moeten zijn voor de subsidie, die de overheid onzen scholen geeft. De band vol, dit bet Christelijk onderwijs nutv mgt is nie' ce vergelijken bij het landvol dat naar ie ongeloovigen gaat. De ongeloovige wereld staat het Christe lijk Onderwijs tegen. Van wie nu nog in hoogheid zyn gezeten verwacht men niets. Wij zijn te dom om de wijsheid der wereld te begrijpen. Maar is het geen bewijs van fanatieke domheid, dat niet tegenstaande de toestanden op maatschap pelijk gebied slechter geworden zijn, ge vangenissen en krankziunigen-gestiehten gevuld zijn, zij nog het dogma van de neutrale school niet loslaat? Onze eisch is ook vrije examens en niet meer het overmatig begunstigen van de openbare onderwijzers. Een gr ote vyand van het Chr. onder w. is ook lauwheid en gebrek aan medewer king van de zijde der Christenen. Voor de scholen moet gegeven worden. Geld alleen maakt nog geen gevers. Het is de Heere, die ook de gaven der dank baarheid doet vloeien. En dan ook Bidt gij voor de school. Al werden de bezwaren nog tienmaal grooter, wij kunnen niet moedeloos worden, omdat God gezegd heeftZy zyn Mij heilig. De welsprekende redenaar werd met de grootste aandacht door het talrijk gehoor gevolgd. LA.NDBOUW. Door den bond van suikerfabrieken te Zevenbergen en andere is den agenten machtiging verleend met de landbouwers te contracteeren op suikergehalte. Bieten van 14 pc. geven f 9. Elk percent meer verhoogt den prijs met f 1. Te Rhoon zijn de errste contracten ge sloten voor de levering van suikerbieten, bestemd voor de fabriek te Stainpeisgat (O. en N. Gastel). Er werd gecontrrcteerd op een minimum van 14 pc. suikergehalte tegen f9.50 per 1000 Kg., met een voorschot van f70 per H.A. Met het oog op het daarmede in 1897 behaald succes er kwamen gevallen voor dat sommige verbouwers f 11.75 en f 12 per 1000 K.G. genoten hebben wordt verwacht, dat meer op suikergehalte zal worden gecontracteerd dan voorheen het geval was. Men zie echter Ingezonden Stukken. Bij bevelschrift der Arrondiasements- Rechtbank te Middelburg, is naar de open bare terechtzitting dier Rechtbank ver wezen P. v. d. V., oud 64 jaar, schipper, geboren te Sint Annaland, wonende te Hansweert ter zake dat hij op 15 November 1897 te Goes voor den Kantonrechter in het Kanton Goes, als schipper van het door hem bevaren schip genaamd „de vrouw Cornelia" onder eede heeft afgelegd de, bij de wet voorgeschreven scheepsverkla- ring en daarin, opzettelijk en in strijd met de waarheid, heeft verklaard, het in voornoemd bevelschrift gerelateerde. De heer Ambtenaar v. h. openbaar Ministerie bij het Kantongerecht te Goes heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis den 18 Januari 1898 gewezen door genoemd Kantongerecht tegen P. L. wed. C. v. H. te Kloetinge waarbij deze wegens onbevoegd uitoefenen der verlos kunde werd vrijgesproken. Een onzer berichtgevers wijst ons op eenige kieine vergissingen in 't bericht omtrent de vermoedelijke inbrekers van den 21en dezer. Wij achten 't beter, nu niet verder op de zaak in te gaan, doch den loop van 't onderzoek af te wachten. Pieter Korstanje, de vader heeft ten deele Govert Korstanje, de zoon, volledig bekend, zich te hebben schuldig gemaakt aan de inbraak bij de Gebr. Pijkete Goes. Door de arrondissements-reehtbank te Middelburg zijn benoemd tot leden en plaatsvervangende leden der commissie tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen in het schat tingsdistrict Middelburg tot lid de heer J. A. Risseeuw, landbouwer te Groede, en tot plaatsvervangend lid de heer A. van Male, aannemer en timmerman te Sehoondijke; in het schattingsdistrict Goes tot lid de heer J. Oele, administrateur te Goes, en tot plaatsvervangend lid de heer J. Rijnberg, te Ellewoutsdijk. Middelburg. Bij de opening van de stembriefjes, ter verkiezing van een com missaris in het polderbestuur van Wal cheren waren ingeleverd 195 eu 20 bil jetten, samen 215. Van onwaarde 4 brief jes, 1 blanco, geldige stemmen 210, vol strekte meerderheid 106. Uitgebracht waren op de heeren Joh. de Visser te Aagtekerke 102, J. de Nool Az. te Mid delburg 54, P. M..as Wz. te Koudekerke 26, F. VVielemaker Kz. te Koudekerke 14 en J. de Bree te Veere 7 stemmen. Verschillende andere personen kregen minder dan 3 stemmen. Alzoo herstemming tusschen Joh. de Visser en J. de Nood. lerseke. Als natuurlijk gevolg der zeer drukke oesterverzending is de voor raad voornamelijk van 2e en 3e saort niet groot meer. Dientengevolge en ook door de root3 vruj voor buitenlandsche reke- ni 'g is dj h i iilel in zaaioesters veel le ve., liger en nut circa 30 en 40 pCt. hoo ger prijzen dii het vorige jaar. De verzending in consignatie naar Bel gische markten wordt steeds minder. En kele kweekers zijn reeds uitverkocht, ter wijl velen die alleen nog wat prima kwa liteit in voorraad hebben de pry zen hoog houden. In de woning van een heer te Amsterdam ontstond een verwoed ge vecht tusschen den meesteren zijn hond, een grooten Newfoundlander, welke strijd eindigde met den dood van het beest, maar waarbij ook de meester geducht ge havend werd. De oorzaak ligt in de trouw van het dier jegens zijne meesteres. Deze had zich ui. bij een val bezeerd, en ver zocht haar echtgenoot haar te helpee. De hond, die door het. kreunen zijner mees teres meende dat zij mishandeld werd, sprong op zijn meester toe, zette zijn ver vaarlijken muil in diens arm, en sleurde hem van z.jn vrouw, die plotseling flauw van schrik viel. De aangevallene had de tegenwoordigheid van geest het woedende dier met bovenmatige krachtsinspanning beet te pakken, en ofschoon het bloed hem uit de wonden van den arm stroomde, onder de knie te krijgen. Een der huis- genootenhaalde een pistool en schoot den hond dood. Eieren met kuikens! Wil men weten, of eieren, waarop een kip eenigen tijd bijv. een paar weken ge broed heeft, levende kuikens bevatten, zoo heeft men die eieren slechts in een bak met warm water te leggen. De eieren, welke een levend kuiken inhouden, zullen zich aan de oppervlakte van het water onophoudelijk heen en weer bewegen, ter wijl elk ei, dat onbewegelijk op het water blijft drijven, nooit een levend kuiken zal voortbrengen. Te Oudenbosch is een oud-schip per van 75 jaar met een meisje van 20 jaar in ondertrouw opgenomen. Het onderzoek te Lisse heeft uit gebracht dat ook de vrouw van v. Kam pen, die de vorige maand overleed, door dezen met arsenicum is vergiftigd geworden. Te Haulerwijk is een alleen wo nend man van 85 jaar door de buren naakt eu stijf van koude in zijne woning gevon den. Waarschijnlijk was hij bezig geweest zich van schoone onderkleeding te voor zien en is hij daarbij in zwijm ge vallen. Schoon weder tot bewustzijn ge bracht, is hij na eenige uren overleden. Te Winschoten is de letterzetter, die met zijn door loodoxide bevuilde vin ger aan het verwonde tandvleesch geraakte tengevolge van bloedvergiftiging overleden. Te Schiedam is een man die naar Vlaardingen moest dood, zittende in den trein gevonden. Hij had zich overloopen. Te Surhuisterveen (Fr.) trof on langs een arme vrouw die op de heide woonde, eene groote ramp door het af branden harer woning met alles wat daarin was. Vermogende vrienden had zij niet, wèl vrienden die even arm waren als zij, doch deze wisten haar op liefderijke wijze te hulp te komen. Met vereende krachten hebben twaalf mannen eene woning voor haar opgetrokken, welke reeds des avonds van denzelfden dag door haar in gebruik kon worden genomen. Ook werd haar door dezelfde lieden het noodige aardewerk en theegoed verschaft. Enkel in de gemeente Dantuma- deel hebben over de 30 jongelingen als nummerverwisselaar dienst genomen en wel uit broodsgebrek. Clandestiene drankoerkoop. De heer H. v. d. E. te Dordrecht deelt het vol gende in het Sociaal Weekblad mede Begin Oct. 1896 opende hier iemand een bierhuis zonder vergunning. In hetzelfde pand, dat gunstig gelegen is en veel aan loop heeft, hadden zijne voorgangers wel vergunning, zoodat, zou men zeggen, er voor de politie alle aanleiding was om den bierhuishouder in 't oog te houden. Dertien maanden later ging deze al fail liet. Zijn cnrator vond nu onder de pa pieren van den boedel zooveel kwitanties ei rekeningen van geleverden sterken drank dat hij 't wel de moeite waard vond eens uit te rekenen, hoeveel hiervan in zoo een kort tijdsverloop was getapt. Ziehier het lijstje dat nagenoeg volledig is. Behalve 239 flesschen madera en portwijn en 28 liter punch is in bedoeld bierhuis in het klein verkocht494 liter jenever, 2% fles schen Catz-elixer, 144 liter cognac, 31 liter brandewijn en 1U liter spiritus. De bierhuishouder verklaarde aan den curator, dat de politie nooit een onderzoek bij hem heeft ingesteld naar eene eventu- eele overtreding der drankwet. De man is dan ook nooit bekeurd en dat nog wel, terwijl hij de mut drank gevulde en aan gebroken flesschen steeds op en bij zijn toonbank had staan. In de toekomst zal geen modiste het meer noodig hebben om een dame, die haar een japon bestelt, de maat te nemen, mits die dame natuurlijk normaal gebouwd is. In zulk een normaal geval behoeft zij alleen de maat van den duim te nemen en dit geschiedt door een „centimeterinaat om den wortel van genoemd lichaamsdeel te leggen en het cijfer af te lezen, dat gewoonlijk 7 of 8 is. Nu kan de klant gerust heengaan. De maat voor een normale, niet al te slanke vrouwenfiguur is namelijk gemak kelijk uit den omvang van den duim te berekenen. Wanneer deze bijv. zeven cen timeters meet, dan heeft het polsgewricht een omvang van 14 centimeter, dus het dubbele. De maat van den hals bedraagt het dubbele van die van den pols, dus tweemaal 14 centimeter, of 28 centimeter. Het dnb- bele van dit getal, dus 56 centimeter, is de maat van do taille eener evenredig ge bouwde vrouw, die aan een „wespentaille" geen groot gewicht hecht. Aangenomen, dat de schoone weliswaar goed gebouwd, maar niet corpulent is, dan komt de dubbele breedte van de taille, dus 112 centimeter, overeen met den om vang van borst en heupen. Yoor eene eenigszins slankere figuur moet van deze 112 centimeter eenmaal de maat van het pols gewricht, 14 centimeter, worden afgenomen, en blijft dan dus 98 centimeter over. De uitvindster van dit lang niet dwaze denkbeeld moet een Parijsche teoneelspeel- ster zijn, die onlangs bij een dames-kleer maker kwam binnentrippelen en, met de verzekering, dat zij een evenredige figuur bezat, hem den duim van haar elegant ge- handschoende rechterhand toestak. „Meet, als 't u belieft, mijnheer", riep de schoone met pathos uit. „Zeven centi meter, niet waar Let nu goed op Twee maal mijn duim is eenmaal mijn pols, tweemaal mijn pols is eenmaal mijn hals, tweemaal myn hals is eenmaal mijn taille eu tweemaal mijn taille is eenmaal myn borst en heupen. Wanneer u zich daaraan houdt zit mijn japon comme il faut En weg was ze Ttl. De jonge Koning van Servië heeft de uitgave van een merkwaardig boek voorbereid, of liever doen voorbereiden, want hij had natuurlijk de noodige mede werkers. Toen hij een paar jaren geleden het vermaarde klooster op den Athos be zocht, schonken de monniken hem daar een der kostbaarste manuscripten van hunne bibliotheek, een Evangelie uit de 12e eeuw, een prachtig opgesierd handschrift, maar onvolledig, daar er één blad aan ontbrak. Dat ontbrekende blad, hetwelk in een Russische bibliotheek was terecht gekomen, werd met behulp ran den Czar verkregen, en thans verschijnt er een uitgaaf van het handschrift, een getrouwe reproductie, tot in de minste bijzonderheden, van het oorspronkelijke. De Koning laat 300 exemplaren drukken. Een gedeelte daarvan wordt ten geschenke gegeven aan de Slavische vorsten en eenige aanzienlijke Slavische personages, en de overige exemplaren zyn bestemd voorver- schillende openbare bibliotheken. Onlangs sprak iemand met Koningin Victoria over Sir Charles Dilke en zijn republikeinsche gevoelens. De oude Konin gin vertelde, dat zij Sir Charles als kind dikwijls op haar schoot genomen en lief- koozend door zijn haar gestreken had. „Misschien", zei ze, glimlachend, „heb ik het den verkeerden kant op gestreken". Mejuffrouw Deborah Doty is op hare wijze eene geheel eenige persoon in de wereld der wieiers. Zij is nu in haar 102de levensjaar en het is zes maanden geleden, dat zij voor het eerst beproefde, een tweewieler door eene drukke straat te sturen. Nu echter, zegt de Boston Tra vellerberijdt de oude dame haar ijzeren paard met gemak. Waarschijnlijk is zij do eenige persoon, die zich beroemen kan gebruik te hebben gemaakt van elk ver voermiddel, dat deze eeuw heeft opgele verd de vrouwenzadel, de postwagen, de kanaalboot, de spoorwagen, de stoom boot en thans de fiets. Te Flores (Argentinië) is een kruit fabriek in de lucht gevlogen, waarbij elf personen omkwamen. Kenschetsend voor president Kruger is het volgende brokstuk uit het verslag van de I olksstem van een vergadering te Pretoria, waar de president voor de kie zers is opgetreden. J. FourieIs u er voor dat onze kin deren meer vreemde talen op onze scho len zullen leeren De staatspresidentNeen, want de moe dertaal moet niet verloren gaan, want dan leest men ook den bijbel niet meer in die taal, den bijbel onzer voorvaderen die hun als gids gediend heeft, toen zij naar hier zijn opgetrokken, en eindelijk wordt de bijbel veracht en de godsdienst verwaar loosd. Het is noodzakelijk om vreemde talen te leeren, doch de moedertaal moet op den voorgrond blijven staan. Veel wetenschap is goed, maar de godsdienst moet bovenaan staan, want zonder deze kan van zulke geleerde persoiien in vele gevallen gezegd worden hoe grooter geest, hoe grooter beest. Een Engelsch minister prees mij dat ik Chamberlain zoo goed geantwoord had. Ik zeide toen dat ik het niet zou hebben kunnen doen wanneer ik een hooggeleerd persoon was geweest. En ik meende dat, omdat ik blind en onbekwaam ben doch ik zeg spreek Heere en I w knecht zal gehoor zamen, en Hy leidt mij naar Zijn Woord. Ook een der Eng* lsche parlementsleden wenschte mij geluk dat wij Jameson in handen hadden gekregen en dat de bur gers zoo barmhartig waren, terwijl ze toch niet erg beschaafd waren, hetgeen men niet kon kwalijk nemen omdat ze nooit school hadden gegaan. Ik zeide dat wel toe te stemmen, doch hoopte dat ze nooit tot zulk een beschaafdheid zouden komen dat, zooals te Port Elizabeth, terwijl de vrouwen bij de zee waschten, de mannen kwamen zich daar uitkleeden en gingen zich wasschen voor de oogen dier vrouwen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2