RECHTSZAKEN. Kamers van Arbeid. KERKNIEUWS. DE JONGE, f 8CHÖ0LNIEUWS. Reeds deed men er de ondervinding van op. In de provinciën werden wel vele ernstige straatbetoogingen in den aanvang gestuit, doeli in Algiers was 't een alge- nieene rage tegen de Joden. Daar werden de winkelbuizen der Joden open getrapt en geplunderd, een aan Joden toebekoorend alcoholmagazijn in brand gestoken, vele door Joden bewoonde villa's geplunderd en verwoest. De troe pen herstelden de rust. Doch den volgenden avoud was 't weer van het zelfde laken een pak. Het gerucht ging dat een Jood een Spanjaard een messteek toegebracht en hem gevaarlijk gewond had. Dadelijk liep het volk te hoop en plunderde een Joodschen winkel van Pa- rijsche artikelen. De gouverneur, door twee trommelslagers en zes zoeaven met de ba jonet op het geweer voorafgegaan, begaf zich toen naar de str at Bab-el-oued, om het volk tot kalmtë aan te sporen. Meer dan 3000 menschen schreeuwden: „Weg met de Joden!" Veel inboorlingen, uit de hooggelegen wijk in de stad gekomen, de den aan de plundering mede. Twintig per sonen werden in hechtenis genomen den vorigen dag tweehonderd. Thans schijnt de rust hersteld, dank zij de krachtige tusschenkomst van den gouverneur, die alle vreemdelingen, gearresteerd of be trokken bij de onlusten, uit het land liet zetten. Wat Zola betreft die zit er niets over in dat hij in staat van beschuldiging ge steld werd. Hij deed den procureur-gene raal een lijst van niet minder dan hon derd getuigen notificeren, die hij bij de behandeling van zijn proces wil laten vor- hooren. No 1 is, gelijk te begrijpen is, de kapiiein Lebrun-Ronaud, aan wien Drey fus dan de bekende bekentenis zou moeten hebben gedaan en dan komen er op voor Scheurer-Kestner, de luitenant-kolonel du Paty de Clam, de oud-president der repu bliek Casimir Perier. Voorts eischt hij dat bij de behandeling der zaak zal overgelegd worden het ge- heele dessier van het proces Dreyfus, dat van het proces Esterhazy, en dat der zaak wegens valschheid in geschrifte door over ste Picquart ingediend tegen generaal Gonse den hoofdgetuige in de quaestie Esterhazy. Zola verklaart dat hij 't bewijs zal le veren van de drie beschuldigingen in zijn dagvaarding genoemd, en van nog enkele andere feiten daarmee saamhangend. Hij heeft o. a. een brief van sympathiebe tuiging ontvangen van onzen landgenoot Domela Nieuweihuis, die tegelijk de quaes tie Hogerhuis noemt, die echter volgens dezen leider (of lijder) der socialisten door velen wordt doodgezwegen, dewijl zij maar drie arbeiders betreft, wat natuurlijk nog te bewijzen is. Plaatsgebrek noopt ons de rest van 'f over zicht tot Vrijdag uit te stellen). 26 Jan. '98. Bij kon. besluit is met ingang van 1 Mei 1898 benoemd tot directeur van het postkantoor te 's Hertogenbosch L. J. van Ingen, thans in gelijke betrekking te Goes. Te Rotterdam IV is gekozen tot lid der 2e kamer dr. R. P. Mees (lib. en gesteund door de radicalen) met 1632 stemmentegen 1331 op jhr. mr. T. A. J. v- Asch v. Wijek (a. en k). Van de 384:2 kiezers kwamen 2998 op die 2963 geldige stemmen uitbrachten. Op 18 Jan. jl. werden 2772 geldige stemmen uitgebracht. Toen verkregen Mees 13C8, v. Asch v. Wijck 948, Hels- dingen 284 en Van Herwaarden 232. Bij de herstemming op 25 Juni '97 wer den 3335 geldige stemmen uitgebracht en bekwamen Hintzen (lib.) 1980 en Van Staveren (a. en k.) 1355. Bij kon. besluit is aan A. Hollestelle op zijn verzoek eervol ontslag verleend als opzichter le klasse van den rijks waterstaat. Toekoe Oemar in Pedir Men is er niet in geslaagd Toekoe Oemar te achterhalen, en hij heeft ongemoeid het gebied van Pedir kunnen bereiken. Hij zal er wel goed worden ontvangen, want de Pedireezen zullen gaarne profiteeren van de ondervinding, die de voormalige Panglima Prang Besar Kompanie, krijgs overste, in onzen dienst heeft opgedaan. Welnu, men weet nu ten minste waar hij zit. 't Is reeds een voordeel dat alle oproe- rigen thans aan de Oostkust bijeen zijn, want in de geheele Atjeh-vallei is 't rustig, en na Oemar's verhuizing is ook aan de Westkust geen verzet meer. De heer jhr. mr. T. J. A. v. Asch v. Wijck, lid der eerste kamer voor Zee land, hoopt 9 Feb. a. te Bruinisse te half 7 en 10 Feb. d. a. v. 's middags 2 uur te Zisrikzee ter kennismaking voor de antirevolutionaire kiezers uit het district op te treden. Naar aanleiding van de onlangs medegedeelde plannen tot het stichten van een gedenkteeken voor wijlen onzen beroemden landgenoot Prof. Buys Ballot, herinnert Ds. N. Jolles in de Pr. Ov. en Zw. Ct., hoe hij, kort voor zijn overlijden, bij gelegenheid van een te zijner eere gehouden feestmaaltijd door Nicolaas Beets werd toegesproken in het volgende ge dichtje, dat Buys Ballot's voortreffelijke eigenschappen zoo geestig karakteri seerde Die altijd weet van waar het waait, Maar met geen wind ter wereld draait, Is Buys Ballot. Die, hoe het buldert of tempeest, Altijd bewaart een effen geest Is Buys Ballot. Weerkenner steeds, windmaker nooit, Verdienste, in zedigheid getooid, Is Buys Ballot. Wiens naam, geprezen en beroemd, Zoo ver de wind wasit wordt genoemd, Is Buys Ballot. Wiens weerwijs hoofd veel meer dan dat Aan kostb're wetenschap bevat Wiens nobel hart, niets menschelijks vreemd, Diep deel, in al wat goed is, neemt Wien ieder onzer eert en mint, Begroet en toedrinkt als een vrind, Is Buys Ballot. Middelburg. Een groote schare vrien den, vriendinnen, oud-leerlingen en belang stellenden spoedden zioh Maandag och tend naar de begraafplaats alhier om ge tuige te zijn van de teraarde bestelling van het stoffelijk overschot van Mej. I. J. Jonk in leven Hoofd der Chr. Bur gerschool voor meisjes alhier. Ten 12 ure kwam de begrafenisstoet op den doodenakker, waar het lijk grafwaarts gedragen werd door onderwijzers van Chr. scholen te dezer stede en de overige plaat sen uit Walcheren. Staande naast de geopende groeve hieven de leerlingen met betraande oogen en bevende lippên Gezang 260 vers 1 en 2 aan. Plechtig klonk het „Zalig zijnde ontslapen vromen. Voor ons te vroeg aan d' aard ontnomen" over den Godsakker. Na het eindigen van dit wee moedig gezang nam ds. A.B.ter HaarRomeuy het woord. Ja, zoo schijnt het ons toe, daar ze te vroeg ons werd ontnomen, die we zoo innig liefhadden. Ook in haar leven behoorde het kruis tot het opvoedingsplan, dat de Heer met haar had. Haar leven was een leven voor hare naasten, dat heb ben hare bloedverwanten, vrienden en leerlingen duidelijk ondervonden. Groot is het verlies dat de school lijdt, die door haar geworden is wat ze nu is een in waarheid Chr. school. Maar ook buiten de school heefi zij gediend en getreost, het verlorene gezoeht, en gesterkt allen wier aangezicht was reizende naar Jeruzalem en daarom „wat op 's Heeren tijd geschiedt, dat is hij tijds en anders niet". God neemt niet weg vóór de taak is afgedaan. Hij bergt alleen rijpe tarwe in zijn schuur. Dit is een troost, zij is niet gestorven maar ontslapen om te ontwaken voor den dag van weelde en zaligheid. De Heer heeft de bede der kinderen opgezongen bij haar 25 jarig jubileum „U zeegne God" verhoord. Spreker wekt bloedverwanten en leerlingen op, God te danken voor wat Hij in de overledene schonk en spoort de onderwijzeressen aan haar voorbeeld te volgen: zij heeft nooit geheerschtmaar steeds gediend. De heer A. Rademaker Hoofd der Chr. school Molenwater schetst de overledene, zooals zij was in den kring van onder wijzers. Wars van alle jalousie, was het haar grootste genot ook aan den bloei van andere Chr. scholen te mogen mede ar beiden, dit gevoel van solidariteit was gegrond in de overtuiging van den zegen van het Chr. onderwijs. De heer Breebaart herdenkt de afge storvene als mede-ondorwijzeres aan de Chr. Normaalschool en wijst de leerlingen op hare liefde, die altijd verzachtende omstandigheden zocht. Haar levenskracht was dat ze wist te strijden voor de zaak des Heeren. Door een der leerlingen werd nu een Palmblad op de kist gelegd als een laatste dankbare hulde. Door tal van Cor poraties werd dit voorbeeld gevolgd, als een symbool van liefde en genegenheid die de overledene ook in het graf volgen. Ds. N. M. de Ligt brengt de overledene hulde als voorzitter van de afd. Middel burg van de vereenig. voor Chr. Volks onderwijs. Mej. Jonk was het ideaal van een Chr. onderwijzeres, de grondtoon van haar leven was zich verloochenen. Spr. denkt aan het woord van Bengel„Als een der gezaligden de hemelpoort binnengaat, voelen de achterblij veilden zich de hemel lucht tegen waaien." Nooit sprak de overledene van de kin deren der school maar altijd van hare kin deren; wij willen daarom den doodenakker niet verlaten voor God gedankt te hebben, dat Hij de overledene uit haar lijden heeft verlost en zij i vrede heenging, zooals hare laatste woorden getuigden. Door den heer D. Jonk onderwijzer te Cortgene werd dank betuigd voor de eere aan de overledene bewezen. Kroon ifisigniön van het Oranjehuis. Dezen worden door de Amst. Crt. aldus beschreven De kroon is saamgesfeld uit een rood fluweelen toque, dienende om de kroon rondom het hoofd te doen passen deze toque ie omvat door een gouden band, welke met edelgesteenten van fonkelende kleuren als saphiren, smaragden en andere omzet isde rand van de bandeau is ge schulpt en heeft zestien punten, van welke acht door een fraaien parel bekroond worden, terwijl de acht anderen zich door gedreven gouden bladen vereenigen met acht gebogen gouden bandelieren, die de eigenlijke kroon uitmaken en, zich boven aan dezelve vereenigende, aldaar gevat en bekroond worden door een gouden wereld bol, met een gouden kruis. Deze acht bandelieren, van onderen breed, doch allengs smaller toeloopende, zijn bezet ieder met negen paarleu, die deze zelfde evenredigheid volgen waar de bandelier breed is, groot zijn, en waar die smal wordt, allengs kleiner worden. De bande lieren zijn van mat goud en de randen van glad en gepolijst goud. De schepter is van zilver, zwaar in 't goud verguld, met palraettes d Vantique. De schepter is een meter lang, behalve den zich daarop bevindenden appel. Het kapiteel daarvan, waarop de Rijksappel met het kruis geplaatst is, ia naar de Korintliische orde verraardigd. De Rijksappel is insgelijks van zilver, zwaar in het goud verguld. Hij is om geven met schitterende, gekleurde steeneu. De grondwet is ingebonden in royaal- kwarto formaat, in rood fluweel en ver guld op sneê. Aan beide zijden staat 's Rijks wapen, verguld. Van onderen is het boek met gouden kwasten versierd. Het Rijkszwaard is een antiek zwaard de greep is bekleed met rood fluweel en met gesteenten versierd. De standaard van het Rijk hangt aan een vergulde speer. De grond van het vaandel is van witte gewaterde zijde, waaraan franjes en kwasten van goud en blauw; het Nederlandsche wapen is er op geschilderd. De grondwet en de standaard behooren niet tot de insigniën, maar waren bij de inhuldiging van Willem II, die op 28 November 1840 plaats had, op de zooge naamde credenztafel voor den troon in de Nieuwe Kerk nedergelegd, zoo ook op 12 Mei 1849, toen Willem III werd in gehuldigd. De voornaamste bepalingen van het kiesreglement voor de Kamers van Arbeid (waarbij het vroegere kiesstelsel wordt ge volgd en niet het couloirsysteem) lui den aldus: Elk jaar, voor 15 Jan., zendt het hoofd of de bestuurder van een bedrijf, waarvoor een Kamer van Arbeid is opgericht, aan B. en W., volgens model, dat B. en W. hem in December toezenden, een lijst van personen, die in zijn bedrijf als patroons of als werklieden werkzaam zijn of in het laatste jaar geweest zijn, en Ncderlauders boven de 25 jaar zijn. Zij, die niet in het bedrijf van hetzelfde hoofd gedurende het jaar zijn werkzaam geweest, kunnen zich voor 15 Jan. bij B. en W. der gemeente, waar zij 't laatst hebben gewerkt, aanmelden om op de kiezerslijst te worden gebracht. Uit die gegevens maken B. en W. twee kiezerslijsten op, éen van patroons en éen van werklieden, leggen die op 15 Febr. voor ieder ter inzage en stellen afdrukken of afschriften tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Bezwaren kunnen bij Ged. Staten worden ingediend, met beroep op den Koning. Voor het kiezen van leden der Kamers van Arbeid, die voor telkens 5 jaren worden gekozen, en wel op een door den Minister van Waterstaat te bepalen dag, zendt de burgemeester aan elk kiezer een oproeping, met gestempeld stembriefje. De verkiezing heeft plaats (van 8 tot 3 uur, bij een stembureau vau 3 leden, door en uit den Gemeenteraad te benoemen, evenals de plaatsvervangers) door de inlevering van dat stembriefje, ongeteekend, en ingevuld met den naam van dengene, dien men wenscht te kiezen. Onmiddellijk na afloop der stemming wordt de bus geopend en de stemmen geteld. Is meer dan een bureel, dan wordt de uitslag den volgenden ochtend te 9 uren opgemaakt door het bureau in de getneeute, waar de K. v. A. is gevestigd. Zoo noociig heeft herstemming plaats. De benoemde moet binnen 8 dagen na de dagteekening van den geloofsbrief aan den burgemeester verklaren, of hij de be noeming aanneemt en zendt die binnen 30 dagen met andere noodige stukken aan B. en W., die ze onderzoeken en over de toelating beslissen, behoudens beroep op Ged. Staten en van deze op den Koning. Wordt een Kamer van Arbeid opgericht, dan stelt het besluit van oprichting tevens de termijnen vast voor de eerste verkiezing van leden. Wie in een bedrijf, waarvooreen K. v. A. bestaat, werkzaam is geweest, is desgevraagd verplicht aan den Minister, Ged. Staten of B. en W., op te geven, welke personen met hem in dezelfde inrichting zijn werk zaam geweest, en inlichtingen t,e verstrek ken over aard en duur der door die per sonen verrichte werkzaamheden. Voor de volgende bedrijven, die niet het geheele jaar door worden uitgeoefend, geldt voor een kalenderjaar het daarbij opgegeven tijdvak de aai dappel meel- en siroopfabrikage 9 mnd. de beetwortelsuikerfabrikage 3 het bloembollenkweeken 7 het bokkingdrogen en het bokking en vi8chrooken3 het bouwvak7 de garnalenvisscherij9 het nettenboeten3 het bedrijf der olieslagerijen 8 de steen-, pan-en estrifabrikage 5 het verduurzamen v. levensmiddelon 7 het zwingelen van vlas 6 de zeevissoherrj, met uitzondering der garnalenvisscherij 5 Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Borsele en te Ritthem dhr. W. A. Eerdbeek cand. te Den Haag. Beroepen te Den Helder ds. J. Zegers te Oost- en West Blokker te Blija N. Westendorp Boersma cand. te Nieuwolda; te Ondeschans ds. R. Lohman Janssonius te Breede (gem.Leens). Bedankt voor Haaften door ds. J. J. Kuiper te Otterloo. Omtrent den in onze omgeving alge meen geliefden prediker, wiens naam hier boven staat, schrijft de Nederlander onder meer het volhende: De overledene werd te Goes geboren, hij was een leerling van Buiding. Zjn vader „de Hemelsche bakker" was ouder ling in Buddings gemeente ea een oprecht vroom man. Reeds vropg deed ds. de Jonge zich kennen als een man, wiens hart warm klopte voor en van ware Christelijke liefde. Wie die niet weet, hoeveel de overledene onder gevangenen heeft gear beid, wie kent niet zijn Bijbelwagen. We aennen hem allen als redacteur van het „Chr. Volksblad", dat te Brussel wordt uitgegeven. Welk een kr.icht is er uitgegaan van dezen man des geloofs. Hoe lief hadden hem duizenden en tienduizenden in don lande! Hoevele zijn zijne boeken en geschriften. Geen Bchrijver in Nederland kan wijzen op de zoo groote verspreiding van zijne pennevruchten als hij. „De Blijde bood schap" telt niet een oplaag van vele duizenden, maar van vele tienduizenden exemplaren. Hij was van oordeel dat dit blaadje geheel moest gewijd zijn aan Evangelisatie en wilde geen adverteutiën erin opnemen. Geen aanbod, hoe schoon ook heeft hem ooit kunnen verlokken van dien stel regel af te wijken. Een zijner laatste werken, die hij als ver.aler aan Nederland gaf, was zijn SeiseDe komende Christus". Ook was hij nog in den laatsten tijd overgegaan tot de uitgave van een maandblaadje „De Morgenster", waarin hij sprak over de toekomst des Heeren. Overbekend is de door hem gestichte Stads-Evangelisatie te Brussel aan welke thanB vier Evangelisten werkzaam zijn. Zijn vertrek naar Utrecht, waarover zich vele zijner vrienden verbaasden, was een daad des geloofs, zooals geheel zijn leven was een aaneenschakeling daarvan. Toch heeft ook hij een tijd gekend van twijfel. Het was aan de academie te Leiden, dat ook hij een wijle werd geslingerd door de theorieën van het ongeloof. Het eenvoudig geloof van zijn vader bracht hem evenwel terecht. Deze die uit zijn brieven gemerkt had dat zijn jongen niet meer geheel de oude was, kwam hem onverwachts te Leiden op zoeken en het kinderlijk geloofsvertrouwen van dezen godzalige trof hem opnieuw zóo diep in 't harte,, dat hij gewonnen was, gewonnen nu voorgoed. Van 1870'74 diende hij als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente to Leksmond daarna verbond hij zich aan de Vlaamsche Evangelische Kerk te Brussel. Zijn laatste jaren waren meer in 't bij zonder gewijd aan zijne geschriften. Hij bezweek aan een longontsteking. Zijn gedachtenis zal gezegend en in eere blij ven. Geref. kerken. Tweetal te Winsum ds. Joh. Langen te Oldebroek en ds. P. Zijlmans te Hengeloo. Beroepen te Assen ds. W. W. Smitt te Knijpe; te Rottevalle K. Bakker cand. te Bunschoten. Aangenomen naar Houwerzijl door E. H. Broekstra caud. te Delfzijl. Bedankt voor Pieterburen door E. H. Broekstia cand. te Delfzijl. Na door da classis Middelburg in hare vergadering van 25 Jan. j.l. praepa- ratoir te zijn geëxamineerd, werd dhr. N. P. Littooij Az. candidaat te Middelbnrg, met algemeene stemmen beroepbaar gestbld in de Geref. Kerken. Goes. Ee weleerwaarde beer M. v. Apeldoorn, alhier jl. Zondag overleden, werd heden door zijne acht zonen, een schoonzoon, eenige vrienden, waaronder deputaten van den gereformeerden kerke- raad van Biezelinge en leden van den kerkeraad van Goes ten grave gebracht. De kerkeraadsleden van de geref. kerk alhier droegen hem. Aan de groeve sprak de pastor loci ds. R. J. v. d. Veen een woord van troost en herinnering, aanspo rende tot dank voor hetgeen God in dezen Zijn dienstknecht aan Zijne gemeente ge schonken had. De oudste zoon dankte voor de eer aan den afgestorvene bewezen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Urk ds. J. Bakker te 's Gravendeel. Aan de Vrije Universiteit slaagde Za terdag voor het doctoraal examen in de Theologie de heer A. Kuyper Jr. Benoemd tot onderwijzer aan de chr. school Molenwater te Middelburg de heer A. I. van Melle te Breukelen. De heer J. Hage, Czn. te Hoek, die benoemd is tot hoofd der cbr. school te Ierseke, geniet een jaarwedde van f800 en vrije woning. De benoemde heeft akten voor Engelsch en Duitscb. Terneuzen. Diasdag had alhier de feestelijke opening plaats van het nieuwe schoolgebouw voor Christelijk onderwijs. Nadat de leerlingen eerst in het oude ge bouw Ps. 6810 hadden gezongen, gingen zij in optocht naar het nieuwe gebouw. Daar aangekomen werd in het bijzijn van zeer vele ouders en belangstellenden het feestelijk samenzijn geopend met gebed door den- Voorz. der Vereen, yoor Chr. onderw., dhr. J. P. van Herp, die vervolgens het openingswoord uitsprak en daarin ouders, onderwijzers en kinderen wees op het groote voorrecht van een christelijke school te hebben; daarna herdacht hoe in 1858 de chr. school alhier werd begonnen en toen meesier Mulder hier zijn werk op nam. Deze tegenwoordig zijnde werd op hartelijke wijze toegesproken door den oorzitter. V oorts herinnarde spr. er aan lat in 1883 dhr. Mulder vervangen werd door dhr. Koelmans, onder wiens leiding de school nog stond. Eindelijk wenschte hij den onderwijzers en kinderen toe, dat zij, nu zij zulke flinke lokalen hadden met nieuwen lust en opgewektheid aan den arbeid weer zouden beginnen onder biddend opzien tot den Heere. Spr. bracht vervolgens den dank van het Bestuur over aau dhr. Ganderheyden aannemer van school en woning voor de flinke wijze waarop hij zijn werk had volbracht en yoorts aan allen die aan het bouwen hadden medege werkt. Een woord van welkom volgde daarop aan Burgein. en Wethouders van Terneuzen die de plechtigheid met hunne tegenwoordigheid hadden willen vereeren, aan de Besturen der Commissiën uit na burige plaatsen en de verschillende hoof den van scholen. Vervolgens werd het woord gevoerd door dhr. J. M. Mulder van Axel oud-hoofdderwijzer, dhr. Heemskerk van Sas van Gent, namens de verschillende School-commissiën, Ds.W. de Jonge van Ter neuzen dhr. P. van Vliet van Axel namens de hoofden van Chr. scholen en ten slotte door dhr. H. Koelmans hoofd der school, die in eeu schoone toespraak deze sohool, met onderwijzers en kinderen aanbeval ia de voorbede van allen die het Chr. Onderwijs liefhebben. Tusschen de toe spraken in klonken de liederen der kin deren, begeleid door orgelspel, terwijl ook de kinderen natuurlij t onthaald werden op versnaperingen. Moog God deez' school zijn zegen geven. ArrondissemenU-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens: mishandeling C. B., 18 j. sjouwerman Vlissingen tot 1 m., W. P., 20 j. werk man Domburg tot 14 d., en C. M., 19 j. schoenmaker Middelburg tot 7 d. gev. straf en A. B., 54 j. werkman Biervliet tot f 10 b. s. 10 d. h. dronkenschap en beleediginh van een amb tenaar C. D., 25 j. vrachtrijder Nelis- kerke tot f3 b. s. 1 d. h. en 7 d. gev. straf huisvredebreukF. L. v. P., 21 j. arbei der Sluis tot 14 d. gev. straf belemmering handeling ambtenmr J.L., 22 j. loopknecht Middelburg tot f 10 b. s. 10 d. h. en diefstalC. V., 15 j. werkjongen Mid delburg tot 3 m. gev. straf. Vrijgesproken: E. G., 25 j. en P. B v. H., 37 j. arbeiders en K. L. 56j. vis- scher, allen St. Kruis beklaagd van diefstal. Goes. Er zulien hier veemarkten ge houden worden den 2en en 4eu Dinsdag van Febr. tot October en iederen Dinsdag (behalve den len) in Novemberen een paarden- en veulenmarkt op den eersten Dinsdag in Juli. Middelburg. Gelijk wij reeds meldden, is iu de jl. Vrijdagavond gehouden ver gadering van voorstanders der Homeop. geneeswijze besloten tot oprichting van eene vereeniging ten doel hebbende om de komst van een Homeop. Geneesheer te helpen bevorderen. Door vriendelijke tusschenkomst werden wij in de gelegenheid gesteld om van het verhandelde melding te maken wat hoofdzakelijk op het volgende neerkomt: De voorz. dhr. H. Merckens uit Vlissin gen noemde de verg. in zijn openings woord een merkwaardige vergadering waarvan hij de beteekenis duidelijk uiteen zette opdat niemand van buiten er met rtcht een verkeerde verklaring van kunne geven. Immers de presentielijst bevat geen namen van geneeskundigen en toch zijn wij saam om over de geneeskunde te spreken. In onze omgeving zijn vele zeer bekwa me, welwillende en geschikte dokters zelf hebben wij van de geneeskunde geen verstand, toch kwamen wij saam om te beproeven door andere dokters anders be handeld te worden. Is dat niet ondankbaar aan de ééne, en doin verwaand aan de andere zijde In ieder geval zal onze bij eenkomst van buiten dien indruk maken. Daar nu niemand onzer zelfs maar den schijn wenscht te hebben, ondankbaar of dom te zijn, en wij ons over onze dokters waarlijk niet te beklagen hebben, dient ons ailen duidelijk te worden, dat onze wenscheu billijk zijn. Er zijn in deze eeuw verscheidene ge neeswijzen opgedoken, die ieder hun aan hangers en hun geschreven huisdokters hadden, zooals van Raspail, Le Roy e. a. De volgelingen der geneeswijzen namen geen dokter. Zij hadden een geneeswijze. Die geneeswijzen hebben het echter allen als zoodanig afgelegd. Geheel anders is het met ons. Wij be weren niet verstand te hebben van een geneeswijze en staan geen andere genees-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2