NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 48. 1898. Dotifafdf} 20 lanuati. iraaaCfffB faarpng. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËM BROEDERSCHAP? Beten-Contracten. VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p.- 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent'. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ^lle betalingen dit blad betreffende gelie ve men te doen voor Walche ren uitgezenderd Vlissingen bij den heer F. P. D'HUIJ te Middelburg. Alles buiten Walcheren bij den heer C. ORANJE Lz, te Goes. De Administratie. Middelburgook voor St. Laurens 20. 21, 25, 26, 27 en 28 Januari, 1,2,3, 4, '8, 9,10,11, 15, 16, 17,18, 22, 23, 24 en 26 Februari, 1, 2, 3, 4, 9, 10 en 11 Maart. 0 Vrijheid, gelijkheid en broederschap was de schoone leus, waarmede in de vorige eeuw al wat vijand was van Nederland en Oranje in ons vaderland de onnaden kende menigte heeft verschalktin 1795 Oranje ter deure wees, de Fransehe „broe ders" inhaalde en met hen den onkieschen daus dunte om den valscheu vrijheids boom. Maar die „broederschap" ia onzen va deren opgebroken. Men was blij dat men eindelijk van die Franscbe broeders verlost en Oranje weer in 't land was. Of ons volk van dien droeven waan der broederschap buiten het eenige fonda ment voor goed genezen is? Wij wenschten dat het zoo ware; doch de feiten spreken te duidelijk van het tegendeel. Den 18den Januari 1795 verliet Oranje als balling bet land en werden de Fiansche „broeders" als brengers van den ge waanden geluksstaat juichend binnengehaald. In haar no. van den 18den Januari 1898 geeft de Middelburgsche Grt. zonder protest, schoon zeker wel niet, „blijkbaar met instem ming" haar lezers een opstel van Van Kol te genieten, waarin niet minder dan een re petitie van 1795 wordt aanbevolen. Wij vonden èn de overeenkomst der da tums èn het feit zelf te treffend om er van te zwijgen. De Middelburg sche Crtinstemmend in hoofdzaak met Van Kols Kamerrede over vaderlandsliefde en miiitairisme, neemt uit de Sociaal Democraat over wat de afge vaardigde uit Enschedé ter rechtvaardiging van zijn standpunt zegt, en waarin onder anderen deze woorden voorkomen „Of wij in geval van nood Nederland tegen een buitenlandsehen vijand moeten verdedigen „Nadert een macht over de grenzen die ons meer vrijheid en nader brengt tot de sociaal democratische regeling van Staat en maatschappij, dan drukken wij haar dankbaar de broederhand". W at dit met andere woorden zeggen wil? Gesteld dat in Frankrijk, gelijk in 1789 het Schrikbewind, in 1898 bijv. nog voor het Kroningsfeestde Commune zegepraalt, er de wettige «verheid ont troont, en naar ons land komt om ons te verlossen van de „tyrannie van Oranje" denk aan 1795 toen ook Willem V een Nero en nog erger gescholden werd! dan zonden Van Kol en zijne geestverwanten deze vrijheidshelden als broeders ont vangen. En deze verklaring neemt de Midd. Crt. over met geen andere toevoeging dan „daargelaten of de heer v. Kol in zake de staande legers (gelijk heeft) verdienen bovenstaande uitspraken van dit Kamerlid o. i. zeer de aandacht eu leveren zij het bewijs dat En nu komt het „dat men in de sociaal democratische arbeiderspartij het over zeer cardinale punten van staatsbeleid geheel oneens is". Meer niet. Wij zouden een andere conclusie ver- Wacht hebbennamelijk dat het geslacht der landsvijanden en hunne lakscbe be wonderaars van 1795 tot gevaar voor Nederland en Oranje onder ons nog niet is uitgestorven. (IN GEZONDEN.) De tijd voor het sluiten van overeen komsten voor de levering van beten nadert. Door eene commissie van afgevaardig den uit het Landbouw-comité te Eeeloo en uit de afdeeling Oostburg van de Maatschappij tot bevordering van Land- bourn en I eeteelt in Zeeland is voor de genen, die niet op gehalte en suikerprijs contracteeren, eene overeenkomst ontworpen waarin op eene hoogst billyke wijze de rechten en verplichtingen van de contrac- teerende partijen omschreven zijn, zoowel wat bet leveren als het wegen, het nemen van tarra en het betalen betreft. Van dit ontwerp-contract is hierbij een afdruk gevoegd. SUIKERFABRIEK. AGENTSCHAP NO. BETENCONTRACT voor 189 te aan De ondergeteekende, wonende verklaart verkocht te hebben directeur van de fabriek die dezen koop aanvaardt, de geheele opbrengst der beetwortelen welke door hem in 189 zullen worden ge teeld op bouwland, gelegen te en zulks onder de volgende voor waarden PrljS. De prijs is bedoeld voor franco levering voor het schip of op waggon na den 30en September behoudens de uitzondering voor vervroegde levering. De beetwortelen worden bij de inlading door of vanwege den kooper gewogen en de tarra berekend in tegenwoordigheid van den verkooper of zijn gemachtigde. De kosten van lossen komen voor rekening van den verkooper de kooper zorgt voor de noodige waggons of voor de noodige scheepsruimte ter plaatse, waar de levering gecontracteerd is. Zijn die waggons, of is de benoodigde scheepsruimte niet aanwezig, dan zal de verkooper na het wegen en het berekenen der tarra, waarvan de uitkomsten onher roepelijk blijven, zijne beten dadelijk kunnen lossen en opstapelen ter plaatse waar hem zulks in de onmiddellijke nabij heid der vastgestelde lossingplaats door den kooper zal worden aangewezen. Na de lossing zijn de heten voor risico van den kooper en alle verdere kosten eveneens voor zijne rekening. De weging der beten heeft plaats op de groote bascule (fairbank) te Beide contracteerende partyen hebben bet recht om ten allen tijde door deskun digen een onderzoek te doen instellen aangaande de juistheid der bascule. Bij verschil tusschen de deskundigen wordt de beslissing opgedragen aan een derden deskundige te benoemen door den kan tonrechter. De prijs op dezen grondslag geleverd is per duizend kilogram netto of op suikergehalte. Indien de kooper gedurende het contrac teeren in dit seizoen in de gemeente, waarin het land gelegen is, later op gelijke voor waarden een hoogeren prijs besteedt, zal ook de tegenwoordige verkooper dezen hoogeren prijs ontvangen voor de beten, waarvoor reeds gecontracteerd is. Levering. De beten moeten gele verd worden tusschen 12 September en 20 November, terwijl de aflevering tus- Voorzitter dier commissie was de heer mr. P. C. J. HENNEQUIN, voorzitter van de Zeeuwsche Landbouwmij., 2e voorz. de heer J. DE SCHIPPER voorz. van het Landbouw-comite te Eeeloo, secretaris de ondergeteekende. schen 1 October en 1 November gelijk matig over dit tijdsverloop zal moeten ver deeld worden in overleg met den kooper of zijn gemac.jtigde. De verkooper zal op eerste aanzegging, mits vóór den 15en September gewaar schuwd zijnde, verplicht zijn aan den koo per 5Ü00 kilogram beten per hectare, waarvoor gecontracteerd is, te leveren in de tweede hellt van de maand September, mits boven den vastgestelden prijs door den kooper aas den verkooper betaald wordt 10 cent (20 centimen) per duizend kilogrammen voor iederen dag, dat deze voor den len October geleverd worden. Leveringen op 30 Sept. worden dus betaald met 10 cent (20 centimen) per duizend kilogrammen, die op 29 Septem ber met 20 cent (40 centimen) per dui zend kilogrammen boven den bedongen prijs, enz. Bij niet nakoming van deze voorwaarde zal de verkooper betalen eene boete van één gulden (twee franken) per 1000 kilo grammen van het ontbrekende gewicht. De verkooper moet op eerste aanzegging in de eerste helft van October leveren 5000 kilogrammen per hectare. By niet nakoming van deze voorwaarde zal de verkooper betalen eene boete van vijftig cent (één frank) per 100-0 kilogram men van het ontbrekende gewicht. Wanneer dit door den kooper verlangd wordt, zal de verkooper hem uiterlijk den- 15en October eene opgave verstrekken van de vermoedelijke hoeveelheid beten, welke hij in het geheel zal leveren. De verkooper heeft het recht drie-vierde van de geheele opbrengst gelijkmatig te leveren voor 1 November, en na 1 No vember het overige vierdedeel zoo spoedig, als hij znlks verkiest. Leveringen na 20 November behoeven door den kooper niet meer aanvaard te worden. De beetwortelen meeten daar, waar de onderste bladeren zyn gegroeid, plat wor den afgesneden en zooveel mogelijk vrij van aarde worden afgeleverd. Alle beetwertelen die bij de levering door vorst ot water benadeeld, beschim meld, bedorven of hol blijken te zijn, geteeld op gronden waar tegelijkertijd andere vruchten zijn gewassen, geheel of gedeeltelijk zijn voortgekomen van ander zaad dan door den verkooper is verstrekt, kunnen door den kooper worden geweigerd en blijven geheel voor risico van der. verkooper. Gewichtsbepaling. Alle we gingen hebben plaats op de groote bascule (fairbank), in dit contract aangewezen. Het nettogewicht wordt bepaald, door van hoogstens elke 4000 kilogrammen een monster van 20 kilogrammen geheel te zuiveren en daarvan de tarra per 100 kilogram brutogewicht te berekenen. Het gemiddelde der aldus gevonden cijfers geldt voor de geheele levering. Bij verschil over de genomen tarra tusschen kooper en verkooper, wordt de tarra genomen door een persoon, die, ivoor het vervoer der beten begint, wordt aangewezen, zoo mogelyk door het bestuur der gemeente, waar de levering plaats heeft en anders door beide contractanten. Diegene, welke in bet ongelijk gesteld wordt, betaalt aan den persoon, welke de beslissende tarra genomen beeft, voor zijnen arbeid telkens ƒ1.(2 frank.) By beetwortelen met meer dan 15 pCt. tarra wordt elk percent boven de vijftien dubbel in rekening gebracht. Zaaien. Het land mag in het voor jaar niet met stalmest bemest worden en moet uiterlijk op den lsten Mei voor bezaaiing gereed zijn. Het benoodigde zaad wordt door den kooper van af 1 April gratis verkrijgbaar gesteld. Zaai- kosten zyn voor rekening van den verkooper, maar op verlangen van den verkooper zal de fabriek zaaier en zaaimachine be schikbaar stellen tegen vergoeding van één gulden (twee franken) per hectare, in welk geval de verkooper verplicht is de machine na voleindigiug van het werk, naar het naastbij gelegen te be zaaien veld of naar de ladingsplaats over te brengen. In ieder geval behoudt Jde kooper het recht de zaaiing van zijne zijde te doen controleeren. Voorschot. Als voorschot op den koopprijs wordt bij onderteekening van het contract verstrekt, hoogstens zeventig gulden per gecontracteerde hectare. De oppervlakte wordt door of vanwege den kooper gecontroleerd. De verkooper is gehouden daartoe den kooper of zijnen gemachtigde op het land toe te laten. Voor het bedrag van het voorschot kan een borgtocht worden geëischt. Wie meer land contracteert dan hij bezaait, betaalt voor elk gemet, dat hij minder bezaaide dan bij de overeenkomst was bepaald, eene boete van f50 (100 franken), tenzij bij bet te veel ontvangen voorschot aan den fabrikant heeft terugbetaald. Het voorschot wordt met de eerste af leveringen der beten verrekend. Indien het bedrag van het voorschot door de verschillende afleveringen bij de afrekening niet is aangezuiverd, zal het te kort met 6 percent rente moeten wor den terugbetaald. Bij wanbetaling zal de verkooper in gebreke zijn enkel door het verschijnen van den gestelden termijn, zon der dat eeuige sommatie of in gebrekstel ling zal vereiseht worden. Betaling- De betaling der gelever de beten geschiedt uiterlijk veertien dagen na de laatste levering in de gemeente. Voor iedere volle week later verbeurt de kooper eene boete vangulden franken) per f 100, (200 franken) ten bate van den verkooper. Pulp. De verkooper heeft aanspraak op eene hoeveelheid pulp voor eigen ge bruik, gelijkstaande aan 50 pet. van het gewicht der beetwortelen door hem ge leverd. Deze pulp zal hem geleverd worden tegen fl,(twee franken) per duizend kilogrammen op waggon of in het schip gedurende den loop der campagne. De verkooper zal verplicht zijn de pulp te ontvangen, wanneer zij door de fabriek zal worden afgezonden. Voor zooveel mogelyk wordt hierbij met de wenscheu van de ontvangers rekening gehouden. Veranderingen in deze voorwaarden kun nen niet gemaakt worden dan met weder zij dsch goedvinden. Tot nakoming van dit contract wordt door partyen domicilie gekozen ten ge meentehuize te Opgemaakt in tweevoud te den 189 Door de fabrieken te Oadgastel onder directie van den heer Vlekke welke op gehalte en suikerprijs contracteeren, zal over 1897 uitbetaald worden minstens f 11.75 per 1000 K.G. netto waarschijn lijk bij de thaus rijzende suikerprijzen nog meer. Voor dien prijs werden zij geleverd franco aan de fabriek. Wanneer alle landbouwers, die van plan zijn bieten te verbouwen, zich verbinden geene bieten te zaaien, dus met niemand eene overeenkomst aan te gaan dan op ge- halte- of bij telquelcontracten op de aange haalde voorwaarden en tegen een prijs die niet minder bedraagt dan f 11.75 franco aan de fabriek dat wil zeggen tegen dien prijs met vermindering met het bedrag van de vracht tot aan de fabriek dan is de zaak in orde. Om daartoe te geraken dienen m. i. de besturen van de afdeelingen der verschil lende landbouwmaatsehappijen handeland op te treden. Wanneer zij eene vergadering beleggen van de leden der afdeelingen, daar de voorwaarden mededeelen en door daar aan- Deze prijs is aangenomen voor bieten in Zeeland met 15 pCt. suikergehalte. wezigen, die zeer zeker in grooten getale zullen samenkomen, een prijs bepalen, die met den bovenstaanden in overeenstem ming is, dan zullen zich ongetwijfefd gaarne allen aaneensluiten om bet beoogde doel te bereiken. Een paar concrete gevallen strekken tot opheldering van het voorgaande. De vracht van Sluis naar Suaeskerke (België) bedraagt per schip fr. 2,30 per 1000 KG., zeg f 1,30. Deze fabriek kan dus beten, te Sluis geleverd, met voordeel aanvaarden tegen f 10,25. Gelijke vracht van Sluis naar Gent be draagt 2 franken, zeg f 1,De fabrifek in Gent kan dus voor beten te Slnis ge leverd zeker f 10,40 betalen. De vracht van Breskens, Hoofdplaat, Biervliet naar de Noordbrabantsche fabrie ken bedraagt wellicht door elkaar f 1,75; de beten, te Breskens enz. voor die- fa brieken geleverd, kunnen dus betaald worden met f 10.De vracht van de havens van het eiland Tholen naar Bergen op Zoom bedraagt ruim gerekend f 1, In dat eiland aan de Havens geleverd kunnen de beten dus zeer gemakkelijk betaald worden met f 10,50. De vrachten voor het vervoer uit ge meenten in 't land van Axel naar Sas van Gent en Selzaete zij n zeer geringvan daar en uit het Oostelijke deel van Zeeuwsch- Ylaanderen naar de fabrieken in Noord brabant komen zij zeker aiet hooger d'au voor 't vervoer uit Breskens. Alles te zamen genomen en vooral niet krenterig berekend, kunnen in geheel Zeeland de beten aan de havenplaatsen betaald worden met ruim f 10,per 1000 KG. netto. Aan Belgische landbouwers wordt die prijs door een der fabrieken te Selzaete reeds aangeboden. Indien »u de betenverbouwers, die in eene gemeente wonen, of in gemeenten, die ten opzichte van het vervoer in gelyke conditie verkeeren, zich aaneensluiten om op te geven, hoeveel hectaren zy te zamen zullen bezaaien met beten, ten einde die hoeveelheid in eens aan eene of andere fa briek aan te bieden en wel aan die, waarheen het vervoer het minst kostbaar is, dan zullen de fabrikanten, enkelen uit gezonderd, die liever met afzonderljjke personen zaken doen, omdat deze gemak kelijker te bepraten zyn, dan iemand, die handelend optreedt ingevolge een impera tief mandaat, zoowel als de landbouwers daarvan een groot gemak en een grtfot voordeel hebben. Maar vóór dat alles gaat eene heeftte vereeniging der landbouwers. De fabrikanten hebben beten noodig om hunne kapitalen te doen rendeerenzy kunnen die niet missen. Zij maken suiker, niet om den landbouw te bevorderen maar om zelf geld te verdienen. Wanneer de landbouwers vast aaneen gesloten zoggen„Wy willen u de be noodigde grondstoffen leveren op de door ons gestelde billijke voorwnarden, maar wilt gij ze onder die voorwaarden niet aanvaarden, dan krijgt gij ze in het geheel niet, noch in bet eene gedeelte der pro vincie, noch in het andere", dan, maar ook dan alleen zullen zy zich voor de gestelde billijke voorwaarden zeker laten vinden. „En wat blijft er dan voor de agenten bij zulke voorwaarden vraagt misschien een of ander medelijdende stille agent. Ik zou zeggen, dat de agenten in de zelfde conditie blijven, als waarin zij te genwoordig verkeeren. Zij zyn de beamb ten, soms de vertegenw oordigers van den fabrikant zij zorgen voor het nakomen der overeenkomsten, voor bet zaaien, het wegen, bet nemen van tarra enz. Hoe betrouwbaarder personen de fabrikanten voor hunne agenten kiezen, hoe beter voor beide partijen. Welke belooning zij voor bun werk van den fabrikant ontvangen, dat gaat den landbouwer niet aan, even min als het den fabrikant aangaat, welk loon de landbouwer uitbetaalt aan zijne arbeiders.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 1