NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Schelde 47. 1898. 10,- 10.30 10,— 10,- 10,30 Dinsifag 18 latiuatt. fmaaffifc laacgaag. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. OPGEPAST. Isaac da Co sta. ER—GOES, van Dinsdag. Teer's morg. 5,uur. 37, 'snamid, 6,30. Des 9,'sav inde), 's nam SST. ,BÜRG. ,50, (alleen Imarkt8, 1,15, 2,—, 6,55, 7,45, use vm. 5,20 Naar Zeil- 1,20, 1 t 5, nm. 6,—, morg. 7.u. morg. 6.30 u 3T~ )TTERDAM Van Rotterdam. 8,15 30 8,15 30 8,15 30 8,15 30 30 8,15 30 8,15 30 8.15 ;OOT. 's m. i morg. 6- 3.- ST Zierikzee. lorweg Goes üerikzee: norg. s midd 7,50 1,30 7,50 7,50 7.50 7,50 6 6,30 7- 7,50 7.50 7,50 7,50 6.30 7,50 7,50 7,50 7,50 11,30 1,30 2 2,- 2- 2- 2.— 2- 2- 2.— 2,- 2- 2.— Stoomboot- FTERDAM llaatsen. otterdam 8, 9, 9,30 9.30 9.30 9,30 9,30 9,30 9 30 9,30 9,30 9,30 3,25 d) 3,55 1,55 1,15 p,25 d) 1,45 VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maande» franco p. pf 0,95. Enkele nummers0,026, UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en PRIJS DER ADVERTENTIËN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent'. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Middelburg, ook voor St. Laurens 18, 19, 20, 21, 25, 26, 27 en 28 Januari, 1, 2,3, 4, '8, 9,10,11,15, 16, 17,18,22, 23, 24 en 26 Februari, 1, 2, 3, 4, 9, 10 en 11 Maart. Alle betalingen dit blad betreffende gelie ve tnen te doen voor Walche ren uitgezenderd Vlissingen bij den heer F. P. D'HUIJ te Middelburg. Alles buiten Walcheren bij den heer C. ORANJE Lz, te Goes. De Administratie. In een vorig no. wezen wij er op dat de verhouding tusschen de aangeslagen kiezers en de aangiftekiezers in onze pro vincie zoo bedroevend is. Van de 23 kiezers in Zeeland zij n er 22 wegens belasting, das zonder aangifte aan geslagen en slechts 1 kiezer door aangifte, hetzij wegens loon of pensioen of spaar bankboekje, hetzij wegens wo ninghuur, be taalde belasting elders of examen. Die verhouding is alleen in N. Brabant iets slechter. In de Noordelijke provinciën is zij echter beter; nog beter in de Middelste provin ciën in Overijsel en Utrecht het best. Maar in die beide laatstgenoemde pro vinciën is dan ook een vrij krachtig politiek leven. Denkt bijv. aan Brenkelen en Enschedé. Nemen wij de kaart van Nederland en wij snijden die langs een breedtegraad in drie stukken, dan heeft men 3 ver schillende stukken ieder met een eigen graad van belangstelling voor de aangifte. Het eerste stnk omvat Noord-Holland, Friesland, Groningen en Drente, met een klein verhondingscijfer; het tweede stuk omvat Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland en Overijsel met een goed cijferhet derde stuk omvat Zeeland, Noord-Brabant en Limbnrg met een zeer klein cijfer. In 't Noorden heeft 1 procent der geen- belasting-betalende-bevolking kiesrecht. In 't Midden stijgt dit cijfer tot lVs en 2'/s. FEUILLETON. 'eskens hoog De 14e Januari dezes jaars is een dag, die door geen onzer Christel ijke bladen onopgemerkt voorbijgegaan mag worden 't is de dag, waarop vóór 100 jaar de man geboren werd, wiens naam hierboven staat. „Door geen onzer Christelijke bladen", zegt wellicht een onzer lezers, „dit woord kan hier wel wegblijven, Da Costa ver dient, dat gansch ons volk, Christelijk of onchristelijk, hem in waarde houde." Zon der twijfel 1 en wij zijn er dan ook vast van overtuigd, dat alom in den lande zijner zal gedacht worden, ook door de anti-poden van die gemeente, waartoe hij 't zich de hoogste eere rekende te be- hooren. Als kunstenaar erkent thans ons gansche volk den „Israëliet, die zijn Messias vond" hoe jammer, dat hij reeds bijna acht- en dertig jaar sluimert in de Nienwe Kerk onzer hoofdstad, hadde hij thans geleefd.... Ik wil niet voortgaan, men vergeve 't mij, dat ik altijd, als ik Bilderdijk of Da Costa als dichter, Groen als geschiedkenner hoor verheerlijken door geestelijke zonen hunner bitterste tegen standers, denk aan de oprichters en ver sierders van de graven der Profeten Da Costa, wat ook zijn algemeene ver dienste zij jegens onze moedertaal en daar door jegens ons volk, jegens de kunst, jegens de geschiedenis, Da Costa behoort eerst en meest aan 't Christelijk deel van ons volk, d. w. z. aan hen, die den Naam des Gekruisigden als dien huns Konings eeren. In 't Zuiden bedraagt het cijfer slechts V» procent. Ter verduidelijking geven wij het vol gende staatje Kiezers op 100 inwoners. aantal belast aang. verh. Noord-Brabant 12.1 11.6 0.5 23 1 Gelderland 13.4 12. 1.4 9 1 Zuid-Holland 9.7 1.1 1.6 5 1 Noord-Holland 10.5 9.5 1.0 9 1 Zeeland 14.0 13.4 0.6 22 1 Utrecht 12.3 9.7 2.6 4 1 Friesland 12.8 11.9 2.4 5 .- 1 Overijsel 14.3 11.9 2.4 5 1 Groningen 12.9 11.8 1.1 11 1 Drenthe 12.4 11.1 1.3 8 1 Limburg 11.3 10.8 0.5 22 1 Het Rijk 11.7 10.4 1.3 8 1 Onze Kiesvereenigingen in Zeeland moe ten daarom aan 't werken onze vrienden op plaatsen waar geen kiesvereenigingen zijn, meeten ook aan 't werk. Het verhondingscijfer voor wat onze provincie betreft, moeten ook verbeterd. Er zijn plaatsen waar ten vo-igen jare, spijt onze herhaalde aanmaning, onzerzijds niets gedaan is. Yan een invloedrijk geestverwmt op een onzer eens zoo beste dorpen in t district Goes, een man dien men vroeger in di voorrte gelederen vinden kon, een vooruitstrevend man, dien men in de campagne van'14 strij dende zag tegen 't conservatisme van ille ga ding uitalle macht,ontvingen wij ten vrrigen jare bericht dat slechts een enkele kiezer zich had aangegeven en dat hij er nieti aan gedaan had, want dat 't al wel zoo wis en er al kiezers genoeg waren. Wij hebben hiertegen aangemerkt da1; er nog geen kiezers genoeg zullen zijn, zoo lang er nog een die 't volgens de wet le- hoort te wezen, zal worden overgeslagm of buitengesloten. En er toe mede te werken dat de we; stiptelijk worde uitgevoerd en 't bij de wel verleende kiesrecht ook werkelijk verleend wordt, dat is antirevolutionair, dat is voor uitstrevend in goeden zin. Mogen al onze geestverwanten dit willen gelooven en er naar handelen Als zoodanig moeten wij hem ook een woord der [gedachtenis en der hulde wijden in dit ons blad. Wij moeten daar toe allereerst de hoofdtrekken van zijn leven verhalen. Als wij ons hiertoe zetten, ontveinzen wij 't ons niet, hoe moeilijk deze taak is. Niet om 't weinige maar om 't vele, dat door en voor Da Costa geschreven is. Vooreerst komt de vraag in ons opis 't wel noodig. dat vele ^og te vermeerderen Wij zouden hierop antwoorden „neenzoo 't een schrijven gold in boek- of brochurevorm, bestemd voor 't gansche lezend publiek, doch we willen schrijven voor de lezers van ons blad en wij zijn er bij ervaring van overtuigd, dat zeer velen onder hen Da Costa al even weinig kennen, als één der andere groote mannen uit deze eeuw. Ons volk is in 't algemeen bedroevend weinig op de hoogte van 't leven en werken zijner leidslieden. Mogen wij op berichten van sommigen, die lang in 't buitenland vertoefden, ingaan, dan zijn andere volken ons hierin een beschamend voorbeeld. Een tweede vraag is: wat zullen wij uit dat rijke leven verhalen? Wij willen slechts enkele grepen doen. Da Costa was gesproten uit een Portu- geesch-Joodsch geslacht. Gelijk zooveel anderen hadden ook zijn voorvaderen voor de vervolgingen der inquisitie moeten wij ken en zich in Amsterdam neergezet. Weleer van hoog aanzien en misschien groot ver mogen waren zij op den duur minder voor spoedig geweest. Weinig was de roem van 't geslacht gerezen door den raadsel- achtigen wijsgeer Uriël da Costa, die in 't begin der 17e eeuw leefde. Eerst christen, Yooral dient er de aandacht op gevestigd dat men, door het kiesrecht aan te vragen, niet daarom in de belasting zal worden aangeslagen. Daarvoor behoeft geen vrees te bestaan Die zich aangeeft als loonkiezer of woon- kiezer, wordt niet daarom in de belasting aangeslagen. Het eene heeft toch met het ander niets te maken. Wij herhalen dat men zich niet behoeft aan te geven, wanneer men reeds belasting betaalt tot 't bedrag als de wet aangeeft en dat de Hoofdelijke omslag (inkomsten belasting) over 1897 kiesrecht geeft voor den gemeenteraad. Laten ook alle kiesgerechtigden op tijd de voorloopige kiezerslijsten nazien of hun namen er wel op voorkomen. Uitgesloten zijn: onherroepelijk van het kiesrecht onthevenen, bedeelden (ook van medicijnen), gevangenen, onder curateele staanden en in staat van faillissement ver keerenden. Terwijl tijdelijk zijn uitgeslotenmili tairen beneden den rang van sergeanten men lette er echter op dat ook korporaals en soldaten kiezer kunnen zijn, voor hun belasting of de huurwaarde hunner woning. En nu nog de vraag hoe groot in Zeeland de huurprijs moet zijn die tot 't kies recht leidt. Antwoord, de huurprijs moet bedragen f 1,75 te Vlissingen. f 1 50 te Middelburg, f 1,25 te O. en W. Souburg, en te Koudekerke (Zandt), f 1,te Neuzen (kom), Axel (kom), Hulst en Sas van Gent, benevens in alle gemeenten op Znid- en Noord-Beveland, Schouwen en Dui velend, Tholen, Sint Philipsland en Walcheren (Op Walcheren na tuurlijk de bovengenoemde uit gezonderd). f0,80 in de overige gemeenten in Zeeuwsch Vlaanderen O. D. en W. D. En het loon Het minimum inkomen bedraagt per jaar voor iemand te Vlissingen f450. Vrije kost wordt be rekend tegen f87,50 'sjaars. Vrije kost lan Jood geworden, doolde hij af tot een loud sadduceïsme en een nog kouder deïsme, ei keerde eindelijk, door christen en jood bdden bestreden en uitgeworpen, in den scioot der synagoge weder. Daar tot de stnnge boetedoening der 39 slagen (veertig mii. één") verwezen, leed bij dien smaad, doei dit verbitterde zoodanig zijn gemoed, dat hij na in een keurig geschreven zelf- verdidiging van 't leven te hebben af- scheil genomen, door een pistoolschot een einde maakte aan zijn| leven. Dez» treurige geschiedenis Isaac da Costa noemt ze niet. ten onrechta een „toonbeeld" voor den van God afd walen den mensch mag wel eenigen indruk gemaakt hebben op 't jengdig kuaapje, dat, 14 Janu&ri 1798 te Amsterdam geboren, reeds zeer vroeg den indruk gaf, dat uit hem een merkwaardig man zou groeien. Zijn kinlerjaren wij ontleenen hier en in 't verrolg een en ander aan 't schoone werk van Ir. Byvanck, „De jeugd van Isaac da Coffa (17981825) I en II" uit gegeven bij 8. C. van Doesburgh te Leiden zijn kinderjaren waren niet rijk aan afwisseling of genot. Zijn vader was een driftig, doch meestal in zichzelf gekeerd man; zijn moeder, een nevel trok reeds vroeg over haar geestvermogens, die haar ten slotte geheel ongevoelig maakte voor al wat haar omringde. Slechts weinigen bezochten hun huis. Abraham Capodose, later Da Costa's vriend bij uitnemendheid, kwam als neef wel menigmaal bij hem, doch een familievete hield hun harten min of meer voor elkaar gesloten, tot de liefde van Christus ze beiden vervulde. Reeds zeer vroeg had Da Costa de oude talen onder de knie en leverde, hg dicht. en inwoning tegen f300 's jaars. Middelburg f400, Vrije kost wordt bere' kendtegen f75.Vrije kosten inwoningf 275» Koudekerke ('f Zandt) en O. en W. Sou burg f 350. Vrijs kost wordt berekend tegen f 62,50vrije kost en inwoning tegen f250 's jaars. Goes, Ierseke, Brigdamme, Neuzen (kom) en Zierilczee f325. Vrije kost wordt be rekend tegen f50. Vrije kosten inwoning tegen f 225 's jaars. Ooerige gemeenten op de eilanden f 300. Vrije kost wordt berekend tegen f37,50 's jaars. Vrije kost en inwoning tegen f 200 's jaars. Axel (overig deel), Neuzen (overig deel) en alle andere gemeenten in Zeeuwsch Vlaanderen f275. Vrije kost f25. Vrije kost en inwoning f175 's jaars. Dit alles behoeft nu geen vast inkomen te zijn. Men rekene slechts uit of men in de laatste dertien maanden een inkomen tegen 't genoemde bedrag 'sjaars genoten heeft. Of ook of men aan verschillende beloeningen zooveel verdiend heeft dat men aan 't door de kieswet geëischte be drag gekome is. In de aangiftebiljetten, ter secretarie te bekomen, kan men dat invullen. Over Da Costa hebben ook velen die niet tot zijn geestverwanten behooren veel schoons gezegd, daarmede niet het minst ook zich zelf eerende. Wij noemen onder hen Jonckbloet, Stellwagen, Sohaepman, Ten Brink, Allard Pierson. Wat deze laatste in zijn Intimis (1865) over hem schrijft, nemen wij hier over. Het is zoo schoon, schoon voor den getee- kende, maar voorden teekenaar niet minder. „Weinigen hebben u gekend het was hun schuld nietmaar mjj want uw nederige liefde zag geen onderscheid van jaren, maar mij, met u opgesloten, uren, uren lang, in het schemerend studeerver trek, waar weldra niets meer zichtbaar was dan Bilderdijks hagelwitte buste, mij was uw stem, donderend beurtelings en ruischend als een zachte koelte, in de jonge ziele gedrongen. En dagelijks zag ik u nog uit de verte, gelijk ik u zoo me- nigwerven had gevonden, eerst suffend, stukjes in de taal van Latium. Doch ook in zijn moedertaal leverde hij enkele proeven zijner poëtische gaven. Een dezer kwam onder de oogen van Bil derdijk, die destijds in armelijke omstandig heden te Amsterdam verblijf hield („De naneef, blozend moog hij 't lezen 1" schreef Da Costa later, zijns meesters ellende ge denkend). Bilderdijk bespeurde daarin een vonk van genie en voelde zich tot den, toen 15-jarigen jongeling, aangetrokken. Een kennismaking was 't gevolg en spoedig was tusschen den grijzen dichter, den een zamen worstelaar, en den jeugdigen zoon van Israel een band gelegd, dien de dood niet zou vermogen te breken, geheiligd als hij straks werd door de liefde van Christus, een band, waarvoor ons volk den Heere danken mag. Door bewerking van Prof. Tijdeman (H. W. Tijdeman, evenals zijn vader Meinard T. een der weinigen, die, tijdens zijn leven „aan Bilderdijk eenigszinsdoor hunne liefde hebben vergoed, wat hij d.oor miskenning van andere kanten te lijden had". HasebroekDichteralbum) werd aan Bilderdijk de voorbereiding van Da Costa tot de academische studiën op gedragen, een taak, waarvan hij zich kweet op een wijze, die den leerling recht gaf tot een dankbare vereering, die niet zweeg eer de dood zijn lippen sloot, al kostte 't voipral in den eersten tijd van Da Costa's openbaar levsn, smaad en mis kenning, de banier van Teisterbant te voeren en toch een vereering, die nooit te kort deed aan zijn eigen regel: „Zij menschvergoding afgezworen Misschien was 't minder de materieele inhoud, dan de geest en de vorm van afgetrokken, de knieën om den open haard in uw gitzwart oog geen licht, uw voor hoofd enkel rimpel, somber-diep de trek, die de gespannen neusgaten aan het uit einde der fijne lippen verbond een drei gende onweerswolk gelijk. Maar ik vreesde niet, ik wachtte De wolk brak Zijn eerste woorden vielen als valsche druppelen, en zijn oog begon te tintelen, en zijn voorhoofd ontplooide zich, en om zijn lippen „alsof ons die hemelsche glimlach niet heugde" welk een aan nemende zachtheid. Hij sprak. Zoo kon niemand spre ken. De onderwerpen vermenigvuldigden zich. De gansche studeerkamer werd zijn tribune, waarop bij zich heen en weder bewoog, met verheven plastiek, met harts tochtelijke snelheid, straks plotseling stil staand, altijd doorredeneerend, neen, im proviseerend, profeteerend over letterkunde en poëzie, bijbel en openbaring, geschie denis en wijsbegeerte; tot hij, met forschen greep, zijn rechterhand op mijn schouder legde en mij toesprak: heb ik u nog niet gewon nen voor mijn Bilderdijk, voor mijn Bijbel, voor mijn Heiland, voor mijn God? 't Is de geheimzinnige macht der ge dachte, die mij uit uwe armen scheurde, Da Costa, o mijn Meester, o mijn vader! wiens discipel ik niet ben, wiens kind ik niet ben, maar wien ik met den eerbied van een discipel en met de liefde van een kind altijd gedenke Wij drukten onzen spijt er over uit dat tegen de beslissing der vergadering van den Bond van Nederl. Onderwijzers in zake de kroningsfeesten niet door mannen van de openbare school is geprotesteerd, Het doet ons genoegen dat zulks wel degelijk geschied is, en wel o. a. door Het Nieuwe Schoolblad. Ook herinnert datzelfde blad ons dat op 31 Dec. jl. in een vergadering van hoof den van openbare scholen tegen de woor den die te Arnhem gesproken zijn, is ge protesteerd. Overigens blijft ons betoog op alle an dere punten volkomen juist. De feiten bevestigen het de openbare school, niet de hoofden, niet nog de onderwijzers zelfs, maar de geest, die daar heerscht zal Bilderdijks onderwijs, die voor Da Costa's lerensrichting van beslissenden inrloed waren een onderwijs, dat, volgens Bilder dijk zelf, hortend en stootend gegeven werd en waarbij de leerling den meester meer dan eens te hulp moest komen, daar hij vaak den draad der redeneering, half op gang, varen liet en vergat, hoe hij begonnen was. Dat dit niet louter een dier zonderlinge zelfbeschuldigingen ^is, waar mee Bilderdijk zoo kwistig is, zal ieder toegeven, die de briefwisseling van den grooten man kent. Maar voor een geest als dien van Da Costa kon geen onderwijs gewenschter zijn. Hem behoefde een Bil derdijk slechts een vingerwijzing te geven in welke richting hij te zoeken, op wel ken akker hij te graven had. Zelf zou hij vinden, zelf 't gouderts verzamelen, zuiveren en smeden. Te Leiden, in de rechten studeerende, ontmoette hij daar wederom Capadose, die de medicijnen beoefende en sloot innige vriendschap met Willem van Hogendorp, den fleren zoon van Gijsbrecht Karei, die wegens zijn weigering, om als Garde d'hon- neur in keizerlijken dienst te treden, een korte gevangenschap had ondergaan. Doch, wat nog meer van beteekenis was, Bilderdijk zelf zette zich, nadat hem de hoop op een professoraat aan 't Athenaeum benomen was, mede te Leiden neder en natuurlijk bleef hij op zijn discipel den grootsten invloed uitoefenen. 't Academieleven eindigde met 't jaar 1818. De twintigjarige zette zich als- advocaat te Amsterdam neder. Als zooda nig heeft hij weinig lauweren behaald. Da Costa stond voor 't behandelen van alle daagsche zaken doorgaans te hoog. Dit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 1