RECHTSZAKEN. Buitenlandsch Overzicht. ÜEKSÜIEUWS. SÖHÖÖLMIEüm &EEH©m<£- 74 hadden insgelijks eenige aardschuddin gen plaats, bij eene waarvan 2322 men- schen omkwamen, en het stadhuis en het hospitaal werden verwoest. Den 28 Maart 183 had er een hevige aardbeving plaats, die 20 seconden aanhield. Die van 1 November 1835 was nog krachtigereen der kazernen binnen het fort Victoria stortte in en begroef 58 menschen, die daarbij den dood vonden, terwijl er nog 36 personen gekwetst werden. De schade beliep een half millioen gulden. Den 21 Januari 1837, 16 December 1842, in 1843 en in 1845 gevoelde men daar opnieuw hevige aardschokken. Den 28 Mei 1849 scheurde de rivieroever nabij Ulat, den 8en October 1850 werd de bevolking opnieuw door hevige beving, gepaard met zwaar gedreun, opgeschrikt; den 25sten Novem ber 1852 was dit opnieuw het geval, ge paard aan een zeeberoering, waarbij het water in da baai 2 meter steeg. Op den 13 April 1853 en den 7en September 1864 waren de schokken minder hevig. Volgens een gerucht zou ook Saparoea, één van de Oeliassers de kleine eil&nd- jesgroep ten oostbn van Amboina, door de aardbeving verwoest zijn. Op de Oeliassers (Haroekoe, Saparoea, Noesa Laut, enz.) werd onder de Compag nie bijna uitsluitend de kruidnagelcultuur gedreven en ook nu nog worden van daar bijna evenveel kruidnagelen verscheept als van Amboina, dat toch meer dan tweemaal zoo groot is. Wat men van 't proces Esterhazy te weten komt, strekt niet om 't geloof in de degelijkheid der Fransche pers, in de onpartijdigheid der militaire rechters, in den azin voor zedelijkheid en verdraag zaamheid bij een deel van het Parijsche volk te versterken. Vele Parijsche bladen toch, bij wie tot voor weinige dagen Dreyfus' onschuld zoo vast stond als een paal boven water, zijn door Esterhazy's vrijspaak tot gansch tegen gestelde meening bekeerd. IV ij zullen ons van het doen van aan halingen onthouden, doch constateeren 't feit dat het Parijsche volk zelfs op zijn beste bladen niet meer aankan. Zij zijn den weerhanen gelijk. Het is ook met hen gelijk de wind waait, zoo waait mijn jasje. Enkele bladen durven nog slechts in vragenden vorm aau hun geloof vasthou den. Maar het is nu een algemeene op- zitterij en pootjesgeverij voor Esterhazy, voor 't leger, voor Frankrijk. Slechts enkele bekende staatslieden en schrijvers van naam doen aan dit gedraai niet mede, maar blijven onvoorwaardelijk vasthouden aan hunne veroordeeling der hoogst partijdige rechtspraak van toen en nu. En tegenover 't botte geschreeuw vun hen die bij 't vernemen van Esterhazy's vrijspraak om de diepgegriefde familie Dreyfus nog meer te grieven, aan hun Jodenhaat lucht gaven Dreyfus is namelijk een Jood maakt de, schoon wel wat opgewonden, aanklacht van Zola een aangenamen indruk. Wat toch schrijft Zola? Hij heeft een open brief gericht aan niemand minder dan aan Felix Faure, den president der Fransehe republiek, in welken brief hij de zwaarste beschuldigin gen uitspreekt tegen sommige ministers en rechters van instructie. Hij schijnt het er om gedaan te hebben, tenerinde in staat van beschuldiging te worden gesteld. Wat dan volgen zal, mag met belangstelling worden tegemoet gezien. Maar dat de Dreyfus-quaestie van de baan is, zal wel niemand gelooven, die Zola's aanklacht las. Hij toch beschuldigt deu luitenant kolo nel de Paty de Clam dat hij „onbewust de duivelsche bewerker is geweest van ongerijmde en misdadige machinatiën". Hij beschuldigt generaal Mercier dat „hij zich door zwakheid van geest tot medeplichtige heeft laten maken in een der grootste onrechtvaardigheden dezer eeuw". Hij beschuldigt generaal IBillot „dat hy de stellige bewijzen van Dreyfus' onschuld in handen gehad heeft en ze gesmoord heeft, met een politiek doel en teneinde den gecompromiteerden generalen staf te redden". Hij beschuldigt de generaals Boisdeffre en Gonse van medeplichtigheid aan deze misdaad, „de een uit clericalen hartstocht, de ander wegens een korpsgeest die van de bureau's een heilige onaantastbare burcht maakt". Hij beschuldigt generaal Pellieux en majoor Ravary „een snood onderzoek van monsterachtig partijdigen aard te hebben geleid". Hij beschuldigt de bureaux van oorlog dat zij de publieke meening op een dwaal spoor brachten. De eerste krijgsraad veroordeelde Drey fus op een geheim gebleven stuk, dit was rechtschennisde laatste krijgsraad sprak Esterhazy vrij, dit is de laatste kaakslag aan alle waarheid en gerechtigheid, zoo voegt hij er bij. Eu aan Faure roept hij toe dat zijn gelukszon bedreigd wordt met de meest onuitwischbare van alle smetten. Zijn ziel walgt van al dat gekonkel van zoovele groote mannen, waaronder er zijn die reeds meer dan een jaar, schoon zij weten dat Dreyfus onschuldig is en Ester hazy schuldig, weigeren recht te doen. Ongeveer in denzelfden geest schrijft Ives G-uyot. En overste Picquart die 't eerste onderzoek in de zaak Esterhazy leidde en door dezen beschuldigd werd van partijdigheid en complottensmederij, is thans in staat van beschuldiging en m gevan genschap gesteld, znlks op eigen verzoek, opdat een raad van onderzoek de onge grondheid der besehuldiging kunne aan- toonen. En welke nu de gevolgen voor Scheurer- Kestner zullen zijn? Rochefort, de wilde anarchist, begon alvast met hem uit te schelden, en de Senaat heeft hem gisteren, toeu hij toe vallig moest aftreden als vice-president, eenvoudig aan den dijk gezet. Hij werd niet herkozen en kreeg slechts 8U van de ruim 400 stemmen. Esterhazy is ambtshalve op pensioen gesteld. Bij een interpellatie over Zola's beschul diging aan 't adres vaD 't leger; beloofde de minister Meline dat Zola zal vervolgd wordenalle ministers waren ontroerd, zooals zij zeiden en het smartte hun zeer dat 't leger zulk een smet was aangewre ven. Een motie van vertrouwen in de re geering werd met 312 tegen 122 stemmen aangenomen. Vestigen wij nu nog even de aandacht op andere landen. Aan den Kongo is een oproer uitge barsten, en wel te Oevira aan het Tangan- jika-meer; een detachement van den Kongo- staat (Belgen) werd verslagen. Baron Dhanis die zijn hoofdkwartier te Lokandoe heeft, nam zelf de leiding vau de krijgsverrich tingen ter wraakneming op zich. Hoe die waaakneming luiden zal, kunnen zij 't best begrijpen dio zich nog herinne ren hoe de Engelsche Senegal-tiiail- leurs met de inboorlingen aan den Senegal leven en dan de gruwelijke martelingen door de Belgen den armen Negers (en Negerinnen niet 't minst aan den Kongo aangedaan, zijn overbekend. Men mag der halve ook hier weer het ergste vreezen. Op Cuba blijft het gisten. Te Havanna brak een oproer uit, er werd gemoord en geplunderd, en er heerscht volslagen regeeringsloosheid. De Spaansche troepen waren voorloopig niet in staat er een einde aan te maken. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Heerewaarien door ds. H. Gr. Oldeman te Ouwerkerk (D.) Beroepen te Parrega ds. A. H. Magen dans te Terkaplete Wijchel ds. L. Dippel te De Bilt; te Worm er ds. J. C. Voorduin te Aartswoud te Zwarte- waal ds. C. Roobol te Oostvoorne te Cocksdorp (Texel) ds. J. L. Tichelaar te Nijland te Dedemsvaart (toez.) ds. E. Syperda te Tjamsweerte Pesse en te Kuinre (toez.) ;J. B. Moorrees cand. te Aalst. Aangenomen naar Britswerd door ds. L. Offerhaus te Blija. Bedankt voor Garsthuizen door ds. J. C. de Hoog te Delfzijlvoor Midlurn door ds. W. v. d. Bijtel te Makkum. Tot lid van het „Algemeen college van toezicht, op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen bij de hervormde gemeenten in Nederland", is voor Zee land benoemd de heer A. de Roo Pzn. te Groede tot diens secundus de heer mr. P. J. Callenfels te Middelburg. Cortgene. Tot kerkelijke ontvanger is benoemd dhr. A. A. Kuijper Boone in plaats van dhr. P. H. van Lis. Geref. kerken. Beroepen te Katwijk aan Zee ds. L. v. d. Valk te Scheveuingen. Bedankt voor Biezelinge door dhr. J. Gispen cand. te Amsterdam voor Vin- keveen door ds. G. Wiersma te Hijum. Oostburg. De heer L. Flipse te Leiden heeft de benoeming tot hoofd der chr. school alhier aangonomen. Ternéuzen. D. V. zal de nieuw gebouwde chr. school in gebruik worden ge nomen op Dinsdag 25 Januari e. k.. De school bevat 5 doelmatig en net ingerichte lokalen, terwijl er gelegenheid is, zoo noodig, nog een zesde lokaal er aan te bouwen. Het Zendingsgenootschap van de Broe dergemeente te Zeist bericht, dat John Morton, de Engelsche groothandelaar, die na verschillende groote sommen te hebben geschonken, in 1897 de geheele schuld van het genootschap, bijna 70,000 gulden, af betaalde, zeer kort daarna is overleden en een vrij aanzienlijk vermogen aan het be stuur van het genootschap heeft gelega teerd onder voorwaarde, dat het binnen 10 jaren geheel en al voor de oprichting van nieuwe zendingsposten en tot vermeer dering van het aantal zendelingen ver bruikt zij. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: mishandeling: M. J. K., 40 jhvr. van L. S., winkelierster, Colijnsplaat, tot f8 b. s. 8 d. h., en P. v. E., 17 j., zonder beroep, Hansweert, en C. G., 25 j., boe renknecht, Schore, beiden tot f 5 b. s. 5 d. h. beleedigingH. W., '29 j., koopman, Kattendijke, tot f 5 b. s. 5 d. h. huisvredebreuk: A. v. d. B., 31 jklom penmaker, Kwadendumme (Hoedekenskerke) tot f 5 b. s. 5 d. h., en huisvredebreuk en mishandeling J. M., 28 j., arbeider, Kapelle, tot 14 d. g. strat. Vr.jgesproken C. W.. 19 j., boeren knecht, Schore, beklaagd vaa mishande ling, met ontzegging der vordering van de beleedigde partij. Bij bevelschrift van bovengenoemde Rechtbank is naar de openbare terecht zitting verwezen C. L. v. d. P. oud 23 jaar, broodbak ker, geboren te Antwerpen, wonende te Viissingen, gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij in den voormiddag van 18 November 18)7, omstreeks 4y4 uur te Viissingen. in iiet in de Dijkstraat gelegen huis wijk M M no. 165, toebehoorende aan de weduwe Blankhart, waarvan des tijds beneden het rechtergedeelte bewoond werd door C. L. van Agten met diens vrouw en 4 jeugdige kinderen, en het lin kergedeelte door hem beklaagde, en zijn bij hem inwonend elfjarig broertje Arie Hostuanus, terwijl het bovengedeelte onbe woond was, maar waarin eenige gereed schappen en andere voorwerpen, toebehoo rende aan F. Guillaume. geborgen waren, welk huis ten oosten, slechts door een gang ter breedte van één meter gescheiden was van een woning bewoond doorP.de Pag- ter met diens vrouw en 5 kinderen, ter wijl het ten westen onmiddellijk grensde aan een woning bewoond door C. de Meij met diens huisvrouw en 4 kinderen, op zettelijk brand heeft gesticht, door een zak met houtkrullea te plaatsen in een voor hem, beklaagde en zijn broertje tot slaapplaats dienend vertrek, in boven omschreven door hem beklaagde, be woond gedeelte van voormeld huis, en vervolgens die houtkrullen in brand te steken, tengevolge waarvan dat vertrek in brand is geraakt en vervolgens bo venvermeld huis geheel is uitge brand, door welke brandstichting gevaar te duchten was voor meergemeld, aan de weduwe Blankhart, toebehoorend huis en de daarin aanwezige goederen, toebehoo rende aan van Agten bovenvermeld, diens schoonzuster C. Dirksen. genoemde weduwe Blankhart, F. Guillaume bovenvermeld en hem, beklaagde, en voor de aau de oost- en westzijde van dat huis gelegen woningen, res pectievelijk toebehoorendeaan meergenoemde weduwe Blankhart en A. Braam, met de zich daarin bevindende meubelen en andere goederen, toebehoorende aan de bewoners dier woningen R. de Pagter enC.de Meij, benevens levensgevaar voor meergenoemden van Agten, zijne vrouw en haar 4 kinde ren en voor de huisvrouw van bovenge- noemden de Meij, L. Philipse en haar 5 kinderen, welke personen zich toen -Uien te bed en in slaap bevonden. Aan den beklaagde is de heer mr. A. A. de Yeer Gz., advocaat te Middelburg ambtshalve als verdediger toegevoegd. Ter openbare terechtzitting dier recht bank van Dinsdag den 18en dezer, zal worden behandeld de zaak tegen J J. H., oud 49 jaren, arbeider te Hoofd plaat, gedetineerd te Middelburg, ter zake: dat hij in den nacht van 20 December jl. omstreeks elf uur, te Schoondijke, zich buiten weten en tegen den wil van den rechthebbende P. J. de Badts heeft bege ven in diens schuur, staande op het rondom afgesloten erf, waarop ook het door voor noemden de BadtB bewoonde huis staat, en zulks met het doel om aldaar weg te nomen, met het oogmerk van wederrechtelijke toe- eigening, erwten of andere goederen, aan genoemden de Badts, of althans aan een ander dan aau hem beklaagde, toebehoo rende. terwijl de uitvoering van dat voor nemen niet is voltooid, tengevolge van om standigheden, onafhankelijk vau den wil van hem beklaagde, doordien hij aldaar werd betrapt door de zich in die schuur ter bewaking bevindende maréchaussees, waarop hij onmiddellijk uit die schuur wegvluchtte. Aan den beklaagde is de heer Mr. C. de Witt Hamer J.Gz., advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Yoor 't gerechtshof te 's Gravenhage had gisteren de landbouwer W. uit We- meldinge zich te verantwoorden die door de Middelbnrgsche rechtbank tot een maand gevangenisstraf veroordeeld werd wegens beleediging van den rijksveldwachter door dezen o. a. voor smeerlap uit te schelden en zulks onder bedreiging dien beambte met een mes te zullen vermoorden. De ot&cier van justitie bij de rechtbank te Middelburg had slechts een gevangenisstraf van 7 dagen geëischt. Met het vonnis der rechtbank kon het Openbaar Ministerie bij het Hof (waarge nomen door advocaat generaal mr. Reitsma) zich volstrekt niet vereenigen en nog min der met de vordering van den officier van justitie. Advocaat generaal beschouwde de zaak als zeer ernstig en was van oordeel dat in eersten aanleg ten onrechte de ge- gepleegde feiten als eene voortgezette hau- deling beschouwd en als beleediging van een ambtenaar zonder meer gequalificeerd waren. Zijns inziens moest hiev een ver oordeeling plaats hebben wegens lo be leediging en 2o bedreiging met een mis drijf tegen het leven of zware mishande ling toe te brengen en had er dus een veel zwaardere straf moeten opgelegd zijn dan geschied is. Gelukkig evenwel voor be klaagde heeft advocaat generaal te laat van de zaak kennis gekregen om den of ficier van justitie ook te doen appelleeren van het vonnis der rechtbank, zoodat thans geen vermeerdering van straf zou kunnen plaats hebben. Adv. gen. eischte derhalve bevestiging van het vonnis voor wat de uitgesproken straf (1 maand) aangaat, even wel met wijziging van de kwalificatie in den door hem bedoelden ziaiJ Uitspraak 27 dezer. Wii vestigen de aandacht onzer land bouwerszoons op de advertentie in dit no., betreffende lezingen te houden over Ame rika. Hier wordt 't land bedoeld waarover de heer A. Kuipers vorig jaar hier spre ken kwamen wiens ongekunstelde me- dedeelingen een goeden indruk maakteq. Men kan eens komen luisteren. Goes. Naar wij vernemen zal Dins dag 18 Jan. 'savonds half 8 in het Slot Gistende een openbare vergadering worden gehouden met debat en voor elk toegan kelijk onderwerp evenredige vertegen woordiging. Goes. De Statuten der Chr. Werk- liedenvereeniging alhier zijn koninklijk goedgekeurd, volgens bij 't bestuur inge komen missive van Justitie den 11 dezer. A. s. Donderdag 20 Jan. hoopt voor de vereeniging in Samuel op te treden de heer ds. D. van Popta, van Papendrecht. Den 21sten d. a. v. spreikt ZEerw. voor de afdeeling Middelburg. Heinkenszand Dezer dagen kwamen bij den landbouwer J. Vermue een paar landloopers, die zich meester maakten van een stuk vleesch (ongeveer 6 KG. we gende) dat aan den muur hing te drogen. De landbouwer van Iwaarden die in de nabijheid aan het werk was, bemerkte dit, en achterhaalde de dieven, deze nu geen kans ziende hun buit te behouden, wierpen het vleesch in een sloot en namen de vlucht. Bruinisse. Tot Brievenbesteller aan het Rijkspostkantoor te IJmuiden is be noemd de heer Joh. Stoutjesdijk alhier. Stavertisse. In de heden Vrijdag gehouden vergadering der vereeniging „Tot nut en genoegen" werd op voorstel van het bestuur besloten, dat Kinderfloralia voortaan geen deel meer der vereeniging zal zijn, omdat de instandhouding de finan- tiëele draagkracht van „Tot nut en ge noegen" te boven gaat. Als op zich zelf staand lichaam zal aan „Kinderfloralia" eene jaarlijksche subsidie uit de kas der vereeniging worden gegeven. Men schrijft aan de Vliss. uit Sluis. Dins lag vierde Riethof, gewezen poli tiebeambte, zijn 90en jaardag. Hij is de eenige in deze gemeente, die gerechtigd is tot het dragen van het Metalen-Kruis. Bovendien is zijne borst versierd met de Citadel-medaille, 's Avonds bracht het mu ziekgezelschap „Apollo" den grijsaard eene serenade. Dat het den jubilaris niet aan bewijzen van belangstelling ontbroken heeft, behoeft zeker geen betoog. De wet, volgens welke sommige amb- naren op 70 jarigen leeftijd hun ambt moeten nederleggen is niet in toepassing bij hem. Riethof nl. is nog marktmeester. Waarde. In de Woensdag bij Kloet gehouden vergadering van den Waardschen Kolenbond, welke vereeniging 92 leden telt, bracht de penningmeester verslag uit. De ontvangsten beliepen f3503,66, de uitgaven f3251,52, batig slot f252,14, benevens in reserve 416V2 R. L. steenkolen. Aangekocht werden in dat jaar 3892Vs H. L. kachelkolen en 65 R. L. sraeekolen benevens 2300 K.G. schaal kolen dit met den voorraad van 1896, die 591V2 H. L. be draagt, te zamen makende 4549 H. L. beschikbare kolen. Afgeleverd aan leden 3065 H. L. kachelkolen, diverse personen IOÜ2V2 R. L. en diverse personen 65 H. L. smeekolen, totaal 4132'/2 H. L., bene vens nog 23'X) K. G. schaalkolen. De kolen werden den leden voor 72 cent per H. L. vrij aan huis bezorgd. Het afgetreden bestuurslid M. de Looze werd met groote meerderheid herkozen. Ritthem. In geen menschenhengenis is op of onder deze gemeente brand ge weest. Dinsdagavond, tusschen tien en elf uur, werden de dorpsbewoners eensklaps uit hun eersten 3laap gewekt door het klok gelui en het geruep van "brand" Kort bij de Zuidwatering stond eene woning met belendend schuurtje in lichtelaaie. De man, bewoner van 't. huis, was afwezig hij is werkman aan de mailbooten. Moeder en 3 kinderen lagen reeds te bed, en had den nauwelijks deu tijd om half gekleed het brandende huis te ontvluchten. Eerde brandspuit hare diensten kon bewijzen was "het gebouw met den geheelen inboedel eene prooi der vlammen geworden. De ooizaak van den brand is, als gewoonlijk, onbekend. Alles is tegen brandschade ver zekerd. Kerst heden ontvangen. Red.) Men schrijft aan de Tel. uit Zeeuwsch- Ylaanderen De aanvoer van vee uit Holland is in de laatste dagen niet zoo groot als in de maanden Nov. en Dec. Daardoor is de veemarkt te Sas van Gendt niet zoo goed bezet als gewoonlijk. Verleden week waren er slechts 73 beesten, terwijl er anders over de 200 zijn. Om dezelfde reden is de smokkelhandel ook niet zoo levendig. Toch gaan er iederen dag beestjes over de grenzen, al is hun aantal minder groot. Van aanhoudingen heeft men in den laat- sten tijd weinig gehoord ofschoon, naar wij vernemen, de Belgische ambtenaren, sums nog bijgestaan door gendarmen, dag en nacht streng dienst doen, doch naar ge lang de waakzaamheid der ambtenaren toe neemt, vergroot de voorzichtigheid der smokkelaars, die door goed afgerichte spi onnen zich steeds op de hoogte laten stel len van de verblijfplaats der ambtenaren. Middelburg. Burgemeester en wet houders verleenden eervol ontslag op ver zoek aan den heer C. Mak als brandmeester en benoemden in zijn plaats den heer VV. A. van der Harst, thans onderbrand meester, en tot onderbrandmeester den heer G. H. Vertregt. Vliseingen. De bevolking bestond op 31 December 1896 uit 8427 mann. en 8711 vr., te zamen dus uit 17138 personen. Zy werd vermeerderd door de vestiging van 803 m. en 619 vr. en de geboorte van 391 kinderen van het mann. en 327 van het vrouw, geslacht, dus met een totaal van 2140 personen. Daarentegen verminderde zij door het vertrek van 674 mann. en 479 vr. en door het overlyden van 142 mann. en 136 vr., samen alzoo met 1431 personen. Op 31 Dec. 1897 bestond de bevolking alzoo uit 8805 mann. en 9042 vr. of 17847 personen. Te Middelburg is een vergadering gehouden met het doel om de oprichting te bespreken van een Diaconessenhnis in Zeeland. De vergadering heeft een com missie benoemd, ten einde in het belang der zaak werkzaam te zijn. Een eerBte bijdrage van f 1000 is voor dit doel leeds toegezegd. - Te Rozendaal is een koperslager achterover van een ladder gevallen en aan de gevolgen overleden. Een 3-jarig kind te Made had het ongeluk op een gloeiend deksel van een kachel te gaan zitten, waardoor het zulke ernstige brand wonden kreeg dat het aan de gevolgen overleed. Te Venendaal is een 12 jarige knaap terwijl zijn ouders ter markt waren nabij de ouderiyke woning met zijn kruiwagen 111 de vaart geraakt, en daar onder terecht gekomen, en zoodoende verdronken. Een werkman, werkzaam aan de waterleiding te Tilburg, kreeg gisteren een zwaar heiblok op liet hoofd, zoodat hij op de plaats dood bleef. Omtrent den te Leur gepleegden moord verneemt men dat de vermoorde dienstmaagd Adriana Smits Zondagavond om half 5 van huis is gegaan om bij een familie te gaan kaartspelen. De moorde naar heeft niet uit hebzucht maar waar schijnlijk uit wraak of haat den moord gepleegd. Immers al haar goud en onge veer drie gulden aan geld werd nog op het lijk gevonden. Twee personen zijn in verhoor geweest, namelijk de zoon der familie waar zij zou gaan kaarten en een boerenknecht uit Etten die met haar ver keering had gehad. Laatstgenoemde heeft echter zijn alibi kunnen bewijzen, dat wil zeggen hij heeft kunnen bewyzen dat hij den avond van den moord daar in den omtrek niet geweest is; doch op eerstge noemde blijven zware vermoedens rusten. Nadat Dinsdagmorgen de bekende circulaire van den burgemeester van Stad Almelo was verspreid, was het des avonds in het noordelijk gedeelte der stad vrij wat rustiger. Gisteren is namens het comité der werk stakers en uitgesiotenen weder een strooi biljet verspreid, waarin 0. a. gezegd wordt: „Wij, de stakers en uitgesiotenen, zijn vast beslo'en den strijd tot het uiterste voort te zetten." Yoortswoidt medegedeeld, dat onder de werklieden, die tot op dit oogenblik in de fabriek vau den heer He- deman werkzaam zijn, slechts enkelen zijn die weven kunnen. Uit het financieel verslag, dat daaraan is toegevoegd, blijkt, dat van 27 Novemter tot 8 Jan. ten beboeve der stakers is ont vangen f6502,77'/2, en dat in dienzelfden tijd is uitgekeerd met inbegrip van uitga ven f 6385.51. Door de stakers wordt het leven der nieuw aangestelde wevers nog steeds op al lerlei wijzen lastig gemaakt. Kruideniers bakkers, turfhandelaren enz., (die wekelijks nolens volens groote bijdragen ten behoeve der stakers verleenen) mogen geen waren leveren aan de nieuwe arbeiders op het Sluitersveld, willen zij geen schade in hunne nering ondervinden van de zijde der stakers. De werkstaking duurt nu reeds twintig weken. Tel. Evenals op andere plaatsen bestaat te Schoonebeek de gewoonte om bij troepen van 9 a 10 man te gaan nieuwjaarwenschen. Zooals gewoonlijk, kregen ook dit jaar de door den drank verhitte jongens het met elkaar te kwaad en weldra gingen allen elkaar met knuppels te lijf. 't Gevolg was dat een woeste vechtpartij ontstond. Een kreeg een zoo hevigen slag met een knuppel op het hoofd, dat hij nu tengevolge daar van in hoogst bedenkelyken toestand ver keert. Een ander werd met een knuppel een rib stukgeslagen, ook hij is onder ge neeskundige behandeling. In 't geheel werden 9 personen lichame lijk verwond. De beide daders waren na afloop van 't misdrijf rustig te bed gegaan, maar s nachts werden zi) door de marechaus see opgelicht en gevankelijk naar Assen getransporteerd. Een reiziger te Altenessen (Rijnpr.) die een gereedstaanden trein deed vertrek ken door „Abfahren" te roepen en zoodoen de schuld waq dat verscheidene reizigers te laat aan den trein kwamen, werd des wege veroordeeld tot 2 maanden gevange- nistraf.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2