zËsÜMMm. SCHOOLNIETJWS. l)e Vuistslag, tent van een vonnis van het kantonge recht te Middelburg, waarhij hij ter zake van overtreding der wet op de jacht en visscherij werd veroordeeld tot f 3 boete, met vernietiging van genoemd vonnis. Beroepen te Wierden dr. P. J. Krom- sigt te Scherpeuisse. Aangenomen naar Vlissingen door ds. L. K. Bakhuizen v. d. Brink te Joure. Bedankt voor Zuidwolde door dhr. A. H. Scholte cand. te Oostburg. Beroepen te Krimpen a. d. Lek ds. W. van Sloten te Souveen te Heerenveen J. B. Moorrees cand. te Aalst te Garsthnizen ds. J. C. de Hoogh te Delf zijl te Haaften ds. J. J. Kuiper te Otterloo te Wouterswoude ds. J. A. v. Tuijnen te Nijkerk bij Dokkum te Hei- en Boeicop ds. M. M. de Lint te Leimuiden te Steggerda ds. J. Groene- weg te Westerschelling. Aangenomen naar Obergum door H. H. Ynsonide8 cand. te Stedum. Bedankt voor Suameer door ds. Joh. Oosterhuis te Suawoude voor Dirks- land door ds. J. W. H. Kalkman te Woerden voor Utrecht door ds. G. F. Haspels te Kralingen voor Dord recht door ds. D. G. Postina te Zaandam. Geref. kerken. Beroepen te Molenaarsgraaf ds. J. W. Gunst ve Woerden te Nederhorst den Berg J. Gispen cand. te Amsterdam. Op 1 Jan. 1858 werden de (christelijk afgescheiden) gereformeerde kerken in heel Zeeland bediend door vijf predikanten, te weten de heeren Kok te Zierikzee, de Bruijne te Goes, Steketee te Kieuwdorp, J. de Koning te Baarland, en S. O. Los te ïerneuzen. Vier hunner zijn overleden, een de heer de Koning dient nog de gemeente te Krabbendijke. Doch in plaats van 5 predikanten tel den de gereformeerde kerken in Zeeland er op 1 Januari 1898 (dus veertig jaar later) 26 [binnenkort 30], Van de 9 ge meenten in Zeeland waren er in 1858 4 vacantthans van de 45 gemeenten 19 dit is ongeveer hetzelfde procent als in '58. Op een te Krabbendijke gehouden hij- eenkomst van voorstanders van C'hr. on derwijs is besloten tot oprichting eener schooi met den Bijbel aldaar. Een vereeniging tot stichting werd opgericht, waartoe aanstonds 70 personen als lid toetraden, en waarvan tot bestuurs leden werden gekozen de heeren J. van Liere, A. A. Allaart, J. Vogelaar, C. P. Vogelaar en Jac. Adam. Op het uitgestrekte eiland Zuid-Beveland bestaan tot dusver slechts drie Christelijke scholen (n. 1. te Goes, Nieuwdorp en Jcrsckc j Mej. H. C. S. Welker te St. Filips- land is benoemd tot onderwijzeres te Numansdorp. In 1898 zal slechts eenmaal gelegen heid worden gegeven tot het afleggen van het examen ter verkrijging der akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56, onder a. der wet tot regeling van het lager onderwijs, zooals die is gewijzigd bij de wet van 8 December 1889 (Staats blad no. 175a), terwijl voormeld examen in dit jaar zal aanvangen op 1 April. Tevens zal in 1898 eenmaal gelegen heid worden gegeven tot het afleggen van het examen ter verkrijging der akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 65bis der voorschreven wet, voor huis en school onderwijs in het vak, vermeld onder j in art. 2 der wet (der vrije- en orde oefeningen der gymnastiek) terwijl dit examen zal aanvangen op een nader te bepalen dag in October. Naar wij vernemen, is door een lid der Nederduitsch Hervormde Gemeente te Utrecht f 150.000 geschonken aar. de diaconie en diaconiescholen dier gemeente. (IV. R. Crt.) Vlissingen. Naar men uit goeden bron meldt moet de opgraving van het lijk van den heer P., waarvan wij in ons vorig no. melding maakte, in verband staan met eene vermoedelijke vergiftiging. Een streng on derzoek wordt ingesteld. Bruinisse. Door het telegraafkantoor alhier werden in de afgeloopen maand December verhandeld 781 berichten. Hier van werden verzonden 227, ontvangen 479, en opgenomen en verder geseind 75 tele grammen. Het aantal behandelde berichten der onderstaande Telefoonkantoren bedroeg ge durende de maand December 1897 Kantoren, Oosterland Sirjansland Wissenkerke Kamperland lorseke- Grooter dan ooit was de oesterverzending in de laatste maand des vorigeu jaars. Verbazend veel tweede en derde soort zijn verzonden. Ofschoon de sterfte groot en de prijs laag is mag de toestan l wel beter genoemd worden dan het saizoen 1896/97. Toen was de handel slap, lager de prijs en België de eenige af Ont Ver vangen. zonden. Totaa] 21 28 49 16 13 29 18 25 43 23 33 56 nemer. Nu levendiger handel, iets beter prijs en ook meer vraag voor de Engelsche markten. Zelfs Frankrijk dat met zijn eigen product alle markten bezette, vraagt nu Zeeuwsche oesters. Van zware oesters is de voorraad i.og groot, van lichtere soorten niet. Waarschijnlijk dat dus de prijs voor zaaigoed ook williger wordt, daar die voorraad beperkter is dan het vorige saizoen. Zierikzee. De loop der bevolking in deze gemeente gedurende het jaar 1897 was als volgt: Bevolking op 31 December 1896 2248 M. 3665 V. Totaal 6913. Berekening van de bevolking van het loopende jaar. Vermeerdering door geboorte 102 M. 114 V. totaal 216, en vestiging 150 M. 174 V. totaal 324, gezamenlijk 252 M. 288 V. totaal 540. Vermindering door sterfte 60 M. 47 V. totaal 107, en vertrek 208 M. 243 V. totaal 451, gezamenlijk 268 M. 290 V. totaal 558. Verschil in minder af te trekken 16 M. 2 V. totaal 18. Bevol king op 31 December 1897, 3232 M. 3663 V. totaal 6895. Er werden 57 huwelijken voltrokken terwijl 1 echtscheiding werd ingeschreven. De letterzetter H. uit Middelburg, op Nieuwjaarsdag uit Vlissingen, waar hij werkzaam was, per tram naar zijn woon plaats terugkeerend, had de onvoorzichtig heid uit de in volle vaart zijnde tram te springen, met het noodlottig gevolg, dat hij overreden werd. Beide beenen werden deerlijk gehavend. Een been is afgezet moeten worden het andere hoopt men te kunnen behouden. De ongelukkige is 28 jaar oud, gehuwd, heeft 2 kinderen en is in alle opzichten een zeer oppassend mensch. Wissenkerke. Dinsdag j. 1. vierde de weduwe Willem Scherp alhier haren 90sten geboortedag. Vele blijken van be langstelling mocht zij op dien dag onder vinden niet het minst door geven van eet- en drinkwaren en sommige in geld. Het was voor het oudje een genoeglijke dag vooral toen ten slotte in den avond Apollo" haar bovendien nog eene serenade bracht. Nieuwejaarsschandalen. Op Nieuwejaarsavond kreeg iemand te Rotterdam twist met zijn kostganger, dien hij met 't deksel der kachel op het hoofd sloeg en belangrijk verwondde, ter wijl deze op hem schoot en hem in hand en dijbeen trof. Te Smilde liet men een kind van 8 jaar zooveel jenever drin ken dat hij bewusteloos werd weggedragen en men voor zijn leven vreesde, na een langdurige geneeskundige behandeling heeft de knaap het er toch nog doorgehaald. Te Groningen sloeg een dronken man zijn eveneens dronken vrouw zoedanig met een tang op het hoofd dat zij in le vensgevaarlijke bewusteloosheid moest wor den opgenomen. Te Amsterdam kregen een dronken vader en zoon thuis twist en sloeg de vader zijn zoon met een kruik de hersens in de zoon overleed spoedig. By een vechtpartij te Roer mond werd een der vechtersbazen be wusteloos geslagen, en werden in drie ver schillende herbergen drie personen bij het vechten belangrijk verwond. Te Ceulle bij Maastricht heeft een persoon zijn broe der bij ongeluk doodgeslagen. te Rijs- sen bracht een dronken man zijn zwager met een scherp voorwerp een ernstige wonds aan het hoofd toe. Zoo ging 't op tal van plaatsen er zeer woest toe. Onder andeien te 'sGraven- hago was 't aantal rechtersbazen en be- schonkenen die Vrijdag, Zaterdag en Zondag naar de verschillende politiebureelen wer den gebracht, zeer groot eu vele personen werden op straat door dergelijke individuen mishandeld. Een arm boertje uit de Achtzalighe- den, had onlangs zijn varken geslacht. Graag zou hij nu een bakje zout gaan smokkelen, maar hij vertrouwt zijn spieren en beenen niet te best. Terwijl hij erover peinst hoe aan het zout te komen op de meest voordeelige wijze, ziet hij toevallig twee mannen met een zak zout op het hoofd in de verte voorbijsluipen. Daar krijgt hij een gelukkigen inval. Hij zal de lui achterna zitten en roepen „sta". Zij zullen, in den waan verkeerende dat het een ambtenaar is, stellig het hazenpad kiezen en de zakken achterlaten. Zoo ge dacht zoo gedaan, en werkelijk ons snug ger boertje had niet buiten den waard ge rekend. De smokkelaars vluchtten zoo haas tig mogelyk en lieten het zout in den steek. Na was hij er wat gauw bij, om den buit naar huis te zeulen. Onzen smokke laars was echter de handeling van het boertje ter oore gekomen, tenminste 'san- deren daags legden zij zich in de nabij heid zijner woning in hinderlaag en toen die boer zich even buiten zijn woning begaf regende het zoo onbarmhartig stok slagen op zijn lichaam, dai hij met een bloedend hoofd huilen l en kermend zijn woning binnenstormde onder den uitroep: „Dè's eens, mer zoo iets za'k niemer aen- vange Gelukkig dat ons boertje het zout goed verstopt had, want den volgenden dag kwamen de commiezen nog huiszoeking doen ook. Onder Bergum is ontdekt, dat een landbouwer diens eenige dochter als een beest heeft opgesloten gehouden in een hol onder het hooi, waarin zij zich ternauwer nood kon bewegen. Verondersteld wordt, dat zij daar zoowel bij dag als bij nacht moest verblijven; het hel werd afgesloten dooreen dichte schutting metzware grendels. Aan de gemeente-politie is het te danken dat deze zaak aan het licht is gekomen. Vanwege de justitie is de opname van het half verwilderde kind gelast in een geslicht. Tegen den vader, die aldus kon hande len tegenover zijn 26-jarige dochter, die alleen in hare verstandelijke vermogens moet zijn gekrenkt doch overigens niet kwaadaardig of gevaarlijk was, is proces verbaal opgemaakt. De heer D. Cordes, oud-voorzittei der Kamer van Koophandel, te Amsterdam is Dinsdag, inden trein, onderweg van Am sterdam naar 's Gravenhage, plotseling over leden. Het lijk werd per rijtuig van Leiden naar Amsterdam vervoerd. Bij Waspik werd gisteren een boe renkar op deu overweg door een trein aan gereden van de beide inzittenden werd een terstond gedood, de ander en 't paard ge kwetst. Te Bolnes sloeg een roei bootje om, de pontschipper die er in zat verdronk. Te Bergen op Zoom ontving een ingezetene per Van Gend en Loos als nieuwjaarsgeschenk een kistje thuis, waarin een kinderlijkje lag, waarom de afzendster het juist aan hem zond en waarom hij het vreemde geschenk buiten de stad in een droge s oot verstopte, meldt men niet, doch zeker is dat op zijn aan wijzen de po litie het kistje vond en de afzendster er van. Een Rotterdammer gaf te Utrecht voorstellingen met een kinematograaf, een ding dat f I8Ü0 kost en 's mans brood winning uitmaakt. Met behulp van twee bedienden in het hotelletje waar hij ge logeerd was, bergde hij 't ding 's avonds in een kast en legde zich ten ruste. Des mor gens bij 't ontwaken vond hij de kast open gebroken en zijn kinematograaf weg, even als de beide bedienden omtrent wie hij vernam dat zij juist naar Londen waren vertrokken. Zij zijn dus waarschijnlijk de dieven. Een kip van 4'/i maand van den heer A. de Bruijn, leerlooier te Waspik) heeft dezer dagen 13 kuikens uitgebroed. In Maastricht zijn nu reeds 5 valsche munters in arrest genemen. Twee eksters 'zijn te Zomeren (Noord-Brabant) bezig bun nest te bouwen. De afstaud tusschen de aarde en de zon bedraagt op dit oogenblik 150,000,000 kilometer in Juli zal dit 155,000,000 K.M. zijn. Het licht doorloopt dien v r- bazenden afstand in ongeveer 8'/a minuut, aangezien de snelheid, waarmede het licht zich voortplant, 300,000 kilometer per seconde bedraagt. Eeu kanonskogel, hier afgeschoten met een snelheid van 500 M. per seconde, zou, indien die snelheid on veranderd bewaard bleef, 9 jaar en 8'/s maand noodig hebben om de zon te bereiken Een der voornaamste hotels te Am- Sterdam moet reeds verhuurd zijn tegen den tijd der kroning onzer Koningin en wel tegen f4000 per dag! Kwalenbezorger van beroep. Te Am- Sterdam is, volgens de Res. Bodeeen persoon, die jongelieden, welke dienst plichtig zijn, kwalen bezorgd, d. w. z. dezen voor een tijd in een toestand brengt, waarin zij schijnen met deze of gene kwaal behebt te zij n, zoodat zij worden afgekeurd en hen dan weder in hun vorigen gezonden staat terugbrengt. In Duitscbland valt er met beleedi- gingen "an souvereinen niet te spotten. Voor eenige dagen zeide in Berlijn een korporaal der Garde binnensmonds eenige w<.orden, die een beleediging voor den keizer waren, juist toen deze voorbijreed in een rijtuig. Hoe zacht ook gesproken, werden de woorden gehoord door twee agenten. De militair kwam voor den krijgsraad en werd gestraft met zes jaren vestingstraf. Zeer juistTachtig jonge mannen en vrouwen, werkzaam in de tabaksfabriek te New-York, hielden dezer dagen een vergadering ter bespreking van hunne grieven tegen hun nieuwen opzichter. De voornaamste van die grieven is dat die opzichter, een nog jong man, op zijn plaats in de fabriek aan alle kanten spiegels heeft zoodat hij altijd de meisjes kan zien, ook als hij met zijn rug naar haar toe zit of staat. Zij betrapten hem, als zij toevallig naar hem keken, dat hij in de spiegels naar haar stond te gluren. Zij eischen dat spiegels en opzichter worden verwijderd. Ee nestor (het oudste lid) van het Engelsche Lagerhuis, C. de Villiers, sedert 63jaar afgevaardigde van Wolverhampton hij is een liberaal-unionist is Maandag 96 jaar oud geworden. Bij Dumbar (Schotland) is een snel trein op een goederentrein geloopen. Een reizigster, esn onderwijzeres die naar een begrafenis moest, werd gedood, zes andere reizigers werden gekwetstde machinisten en stokers kwamen met den schrik en eenige schrammen viij, zij waren van de machines afgesprongen. Een rijkgeworden gondzoeker, Joseph Ladue uit Klondyke is dezer dagen te Plattsburg getrouwd met een meisje, dat hij zestien jaren gelede i ten huwelijk vroeg. De hand van dit meisje, miss Mason, werd hem toen geweigerd omdat hij arm was, en hij ging naar den vreemde, om door goudzoeken rijk te worden. Langen tijd was al zijn werken en moeite te ver geefs, totdat hij naar Klondyke kwam, waar hij nu grinder bezit, welke millioe- nen waard moeten zijn. In het voorjaar gaat Lidue met zijn vrouw naar Dawson- City terug. Op Nieuwjaarsdag heerschte te Oporto een geweldige storm, waardoor boomen ontworteld en daken van de huizen ge slingerd werden. Een Portugeesch jacht werd zonder bemanning en zwaar gehavend bij de kust gevonden. Men vreest dat de bemanning om het leven is gekomen. Het duurste speelgoed, dat ooit een kind bezeten heelt, waren de zilveren sol daten, die Lodewijk XIV als knaap kreeg, om de krijgskunst te ieeren. Dit Liliput- ter leger bestond uit twintig escaurons ruiters en tien afdeeliugen voetvolk. Dat waren de eerste troepen, d.e de „almach tige monarch' in de dagen zijner jeugd aanvoerde. In Parijsche archieven bewaart men nog de rekeningen van deu beeldhou wer volgens wien den kunstenaar daarvoor 75000 francs betaald werden. Later ver huisden deze kostbare soldaten naar de munt, waar zij gesmolten en tot geld ge slagen werden, om een deel der onder houdskosten voor werkelijke soldaten te bestrijden. Mag een erger dan godsdienstlooze school opgelegd worden aan bet Volk? zoo vroeg eens een onzer grootste staatslieden, die Nederland in deze eeuw heeft gehad, Mr. G. Groen van Prinsterer. En inderda id ieder die bekend is met de H. Schrift weet immers het bevel woord van den Heeke Jezus?: „Laat de kinderen tot Mij komen en verhindert ze niet." Hier tegen druischt nu de Wet geheel in. Foei zegt ieder rechtgeaard Neder lander van zulk een wet, om de kinderen onzes Volks te verhinderen bij het openbaar Lager Onderwijs tot Hem gebracht te wor den. Het is eene wet Nederland onwaardig, of is de Christen Nederlander niet ten duur ste verplicht, zoowel wegens belijdenis als doopsbelofte voor het heil van de ziel zijner kinderen te waken èn in huis èn in school Maar er is meer. Waarmede is Neder land groot geworden Het antwoord op die vraag is niet moeilijk. Slaat de ge schiedenis op, en u zult moeten bekennen: door het vasthouden en beleven van Gods Woord, bezegeld met het bloed onzer va deren als martelaren op brandstapels en moordschavotten. Heeft Philips van Spanje door Alva niet getracht ons van den Bijbel te berooven, en allen die er zich aan vasthielden te vuur en te zwaard te vervolgen en met een triumf 18600 belijders te hebben om gebracht? Maar wat heeft God gedaan In het bloed der martelaren ons verlost en geschonken den Bijbel de zuivere leer die naar de Godzaligheid is te mogen be houden. Is de losmaking van Spanje en Rome om des gewetenswil niet de oorzaak ge worden van groei en bloei voor ons ge zegend Nederland En nu de Bijbel in de Staatsschool een verboden Boek? Mag dat bestendigd blij ven? Een onzer zeer geachte sta tstieden sprak eenmaal in de 2e Kamer dit uit„Goed en bloed mogen de vijanden van het Gods- rijk ons ontnemen, maar niet, onzen Bijbel." Het bestendigen der school waarin de Bijbel ontbreekt voor het opkomende ge slacht blijft een vuistslag in het aangezicht Gods. Zal bestendigd worden wat onze uitne mende volksdichter in zijn tijd met be trekking tot Nederland zong„Zij zullen het niet hebben de goden dezer eeuw", dan moet de Parel van oneindige waarde, onze dierbare Bijbel, in eere worden ge houden voor ons volk en wij met Groen van Prinsterer inste men „Kan eene Natie iets ergers worden opgelegd dan eene Gods- dienstelooze school." Zegt het mij is het geen vuistslag? Mag ik een beeld gebrui ken Zie daar een vader die zijn kind liefheeft en zich te werk stelt om dat kind alles goeds te doen genieten, maar in het aangezicht wordt geslagen door dat kind, zou men dan woorden kunnen vinden om liet afschuwelijke daarvan te betoogen en zou zoo een daad geen gevolgen hebben? Eu nu, heeft de God onzer Vaderen in kerk en staat, in school en huisgezin, in de vrijwording van Spanje en Rome ons niet alles goeds beschikt? Maar wij heb ben Hem miskend en Gods daden vergeten en Zijne weiten en rechten niet injj eere gehoudeu. Wij hebben Zijn Raad verwor pen. Dies heeft Hij ons overgegeven aan eeneu verkeerden zin. Dit alles te be toogen is niet moeilijk maar alle betoog wordt met onverschilligheid of minachting aangehoord en bij een bedaard nederzitten en nadenken, over ons eertijds, moet men blozen over eene wetsinstelling waar in de Bijbel van deu mond der kinder- kens is geweerd en de beschreven Vade ren des Vaderlands in 1857 en 1858 trots den tegenstand van de Getrouwen het hunue hebben gedaan Ziet dat noem ik een vuistslag in het Aangezicht van Ne derlands God. Deze overmoedige daad kan niet onge wroken blijven, tenzij met oprecht berouw en leedwezen wedergekeerd wordt tot de Bron zoo smadelijk verworpen. Hiertegen te getuigen en te blijf6" be tuigen is onze roeping willen wij ons vrijmaken van deelgenooten te zyu aan die gruweldaad met alle andere gruwel daden ongeëvenaard. Die zieh spiegelt_ aan een ander, spiegelt zich zacht, Nederland heeft veel overeen komst met Israel. Ook dat volk is bij uit nemendheid een gezegend volk geweest, maar ach! wat is er van geworden Wel ke vreeselijke slagen hebben Israel getrof fen en laten wij nu wijs worden opdat ook wij niet door Gods oordeelen worden ge straft en onder die oordeelen is er voor zeker een te noemen dat wij wel aan het hoofd mogen stellen namelijk de verharding des harten, waar dat ooi deel treft is de versteening aanwezig en alle gevoel uit geschud en een hartroerende uitroep geboren tot, den Allerhoogste „Dat hij haaste, dat H ij Zijn werk bespoedigtopdat wij het zien en laat naderen en komen den raadslag des Heiligen van Israeldat wij het verne- men O, mijn volk O, Nederland beeft en schrikt voor zulk een oordeel. Want ko uen zal het op uw ontzettend verzoek, maar wie zal dan voor Zijn aangezicht be staan als Hij komen zal om u ter neder te slaan en te vergruizen als een Potte- bakkers vat? Waar is dan Uwe wijsheid? Of meent men, dat waar Zijn Woord ver worpen wordt de wijsheid toch niet zal ontbreken Gevleugelde woorden, betoogeD, rede voeringen ach allen als zeepbellen die met al haar schijnglans niets uitwerken dan uiteenspatting zonder nut te stichten. Terug dan tot het Getuigenis opdat weer het licht over ons mag opgaan. Ziet en bemerkt men niet dat het een onophoude lijk bouwen is maar ook een onophoudelijk afbreken? Men wil de misstanden weg nemen maar volgt daarin de honden die op de steenen bjjten welke geworpen wor den, maar de werpers niet treffen. Nog eens, wil men niet onder de vuist slagers gerekend worden van den Heere Jezus dan moeten wij met de daad be wijzen voor Hem te zijn en daaronder behoort vooral om de kin leren onzes volks onder de beademing van Zijn Woord te brengen. Onze kinderen weten het niet, het is de taak van het tegenwoordig levend geslacht. Ouders, onderwijzers, Regeering zijn hier voor aansprekelyk en voorts allen die ge roepen zijn om op geestelijk en Maatschap pelijk gebied den toon aan te geven. Het huisgezin moet bekend gemaakt worden met zijn dure roepingen verant woordelijkheid in de opvoeding der kin deren. De Regeering moet de pogingen daartoe in de hand werken door alle be letselen weg te ruimen en daarom bevor deren het doel der voorstanders van het christelijk onderwijs, waar de gehechtheid van Oranje en de welvaart van Neder land mede in verband staat. Men beginne alvast met het in 1889 er kende recht van het bestaande christelijk onderwijs tot volkomenheid te brengen, zoodat tusschen het openbare en het bij zonder onderwijs eene eerlijke concur rentie kan worden gevoerd wat het aan- leeren betreft van nuttige kundigheden en de Staatsalmacht niet langer doet druk ken op de linantiëele aangelegenheden om aan het bizonder onderwijs slechts toe te kennen en 4/5 aan het openbaar onder wijs. Dit is, men gevoelt het in alle stan den, niet zooals het behoort, en het blijft te betreuren dat men met den sterken arm dien druk doet voortduren. Moge weldra men in geheel Nederland zich verheugen dat na zoo een veeljarig betoog eindelijk het recht heeft geze gevierd. v. N. (Aan bovenstaand artikel, ons door onzen ouden vriend Van Noppen ter plaatsing aangeboden, voegen wij onderstaande be schouwing van ds. Gispen over deze zelfde zaak in een der jongste Bazuin-nos. geplaatst, ter aanvulling toe „Beschouwt ge nu in het licht der feiten en van den werkelijk bestaanden toestand b. v. den strijd om de school, dan begrijpt ge ook, wat er achter en onder dien strijd, als strijd der beginselen, onzichtbaar aan wezig is. Dan begrijpt ge, waarom het liberalisme om de school den strijd samen trekt, en deze een Sehibboleth geworden is, waaraan men weten kan welke levens beschouwing iemand is toegedaan. Dan begrijpt ge, hoe het bezit van politieke overmacht, die het liberalisme met alle middelen, die slechts tot het doel kunnen leiden, behield, levensvoorwaarde is van de handhaving der moderne wereldbe schouwing; en dan begrijpt ge ook, dat de Christelijke school, of beter uitgedrukt de school met den Bijbel, nog iets anders is dan een gelegenheid voor Evangelisatie, of om de kinderkens tot Jezus te brengen, in den zin van, als zij mochten komen te sterven, ze in den hemel te doen komen. Neen, de school als school, als plaats van volksonderwijs en volksopvoeding is van de grootste beteekenis voor dit aardsche leven. Daar wordt de natie ge kweekt. Daar wordt het kind in eene levens- en wereldbeschouwing ingeleid die, in den regel voor geheel het volgende leven van invloed is. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Het kind wordt man (of vrouw), vader (of moeder), staatsburger, behoort tot eene kerk, heeft eene religie cn oefent, nader invloed uit op staat en kerk e.i maatschappij, kweekt we der een volgend geslacht". Dat is de reden waarom wij blijven strij den voor do school met den bijbel. Red). Zaterdag 8 Jan. Vlake, bjj Lu(jk door dhr. Ie Clercq 1 uur het bouwen van een ftörieksgebouw bij de Schorebrug. Aanwjjzing 11 uur.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2