üERKNIülïiWS. SCH00LNIEUW3. RECHTSZAKEN. 3ë beademing bréngen van bet "Evangelie", om allereerst de heiligheid Gods te doen gevoelen. Bovendien bij vele Christenen bestaat tegenwoordig een sterke neiging om snel en goedkoop te werken. Licht en dicht bouwen it> nooit aangeprezen door liem, die ons de gelijkenis gaf van den zand grond en l8 steenrots. Maar menig Christen denkt er anders over. Een paar tranen, opgewekt door aandoenlijke woor den en zenuwachtige muziek, een schielijke bekeering, zonder gehalte, ziedaar wat velen aantrekt. Het gevolg daarvan is, dat de langzamer, aanhoudender, volhar- dender arbeid, die op „Steenbeek" als een werk der opvoeding geschiedt, op den achtergrond dreigt te komen. Daarom treedt bij het vijftig-jarig bestaan, „Steenbeek" nogeens getuigend op, en roept allen Christenen in Nederland toe gaat niet mede in die oppervlakkige stroo mingen van den tegenwoordigen tijd, maar leert veeleer uit Gods Woord, welk eeu arbeid van geduld en lijdzaamheid door den Heer aan Israël besteed is, toen Hij het veertig jaren lang door de woestijn geleidde, en ziet daarin wat ook in onze dagen van ons gevorderd wordt. Wie de redding van anderen zoo snel en goedkoop wil hebben, vat waarschijnlijk ook den strijd tegen de zonde van het eigen hart niet al te diep op. „Steenbeek" roept ons allen toe wat deze gevallen dochters uoodig hebben, dat hebben wij alien noodig. De weg is voor haar moeilijk maar voor ons niet minder, en hoe meer wij ons zeiven kennen, hoe billijker wij ook over haar zullen oordeelen. Wij hebben evenveel genade noodig, niet meer, maar voorwaar ook niet minder. „Steenbeek" zal blijven: een opgericht teeken van Gods heilige eischen en van Zijn reddende genade. Moge het getuigenis van Heldring doorklinken in ons Vader land I Bovenal, laat ons toch eens afleeren te dwepen met alj wat buitenlandsch is en onze eigen groote mannen waardeeren, die wij van nabij kunnen kennen. Wat God aan Nederland gaf in Heldring's werk worde erkend en in ons eigen geweten beleefd. Dan eerst zal dat vijftigjarig jubilé een nieuwe zegen blijken voor ens land en volk. 3 Jan. '98. Bij kon. besluit is het bedrag der rijks bijdragen die aan gemeentelijke en aan bijzondere normaallessen en aan hoofden van scholen zullen worden verleend voor elk der door hen in 1898 ter opleiding tot onder wijzers aangenomen personen, na dat deze in den loop van 19CO of later, de acte, bedoeld in art. 56 a der wet op het lager onderwijs zullen hebben ver kregen, vastgesteld sis volgt: le voor hen die bij gemeentelijke en bijzondere nor maallessen zijn opgeleid, a. gedurende ten minste 2 jaren, f 300 b. gedurende ten minste 3 jaren f 400 gedurende tenminste 4 jaren f 500. 2e. voor hen die door hoofden van scholen zijn geleida. gedurende ten minste twee jaren, f 200 b. gedurende ten minste 3 jaren f 250c. gedurende ten minste 4 jaren f 300. De beperking vervoer over de kunstwegen, niet in onderhoud hij het Rijk, is opgeheven, te beginnen met mid dernacht tusschen 31 December 1897 en 1 Januari 1898. Met 1 Jan. wordt de commies der posterijen 4e kl. R. W. Langereis van 's Hertogenbosch naar Vlissingen verplaatst. Kiesrecht. De minister van binnenland- sche zaken heeft aan de Tweede kamer doen toekomen opgaven van hetaantal kiezers in elke der gemeente en in elk der kiesdi stricten (voorloopig met uitzondering van Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage en Utrecht), alsmede een verzamelstaat betref fende de provinciën in het rijk, een en ander met bijvoeging van gegevens om trent den omvang en de grondslagen der kiesbevoegdheid. Uit den verzamelstaat blijkt, dat, naar een bevolkingscijfer van 4.928.016 zielen, het aantal kiezers bedraagt Voor de Tweede Kamerkrachtens arti kel la der wet, 513.833, waarvan ambts halve, 502.512; krachtens art. li. lo. wegens bewoning van éen huis 15.234 (allen eigen aangifte)wegens bewoning van twee huizen 756 (allen eigen aangifte) wegens bewoning van vaartuig 729 (eigen aangifte)krachtens art. li 2o. wegens dienstbetrekking 30.773alB inwonende zoons 10.243wegens pensioen 298 (eigen aangifte) wegens dienstbetrekking en pen sioen 225 wegens als inwonende zoons en pensioen genietenden 16krachtens art. li 3o wegens inschrijving Grootboek 16 (eigen aangifte)wegens spaarboekje 2035 (eigen aangifte)krachtens art. li 4o. wegens examen 2895 (eigen aangifte). Totaal krachtens art. li 63.226. Totaal krachtens art. la en li 577.059. Ten vorigen jare bedroeg het totaal kie zers 302.015. Voor de Provinciale Staten krachtens art. 1 in verband met art. 6 der wet 575.322, tegen 30.174 ten vorigen jare. Voor den Gemeenteraadkrachtens art. la der wet 511.280, krachtens art. li 8731; totaal krachtens art. la en li beide in verband met art. 7 der wet 520,011, tegen 301.438 in het vorige jaar. Vestiging op Nieaw-Guinea. In ver band met het voornemen der regeering. ten aanzien van onze vestiging in Nieuw Guinea, deelt De Nederlander over den toestand aldaar een brief mede van den zendeling Van Balen, die reeds geruimeu tijd in Nieuw-Guinea werkzaam is, en onlangs, na met zijne vrouw Europa be zocht te hebben, weer op zijne standplaats is teruggekeerd. De brief werd 21 Sep tember uit Windessi geschreven, eu luidt als "volgt Het was voor ons een heele verandering na een zeer prettig verblijf in het vader land, en een heerlijke ^eis zoo in eens midden in het Papoeasche leven te vallen, en te beginnen met onbegrijpelijke zorg voor al het meegebrachte, maar nu aan het. strand op en over elkander geworpen goed. Dat moest 300 voet hooger zijn dan het daar lag en moest door Papoea's daar gebracht worden, en wat dat laatste be- teekent kan kii alleen verstaan die Papoe's kent. En dan, de geruchten waren ons voor het eind der reis al tegen gekomen, de Windessiërs hadden weder eens een roof tocht („raak" noemt de Papoea dit) ge houden, dank zij de tuchte- en regeering- loosheid op Papoea. Dat dit met succes was geschied, getuigden ons de groene takken op de huizen der tochtgenooten en het geblaas op de schelpen hoorns (triton schelpen) dat zich bij tusschenpoozen nacht en dag deed 'nooren. Den dag na onze aankomst en eenige volgende dagen kwamen successievelijk prauwen binnen, die naar het sago- en sagoweerland Waropen waren geweest, vooral goed voorzien van laatstgemeld product, wat tot 's nachts wordt bewaard, en dan een oorverdoovend gegil, geblaf, gezang en gekijf veroorzaakt. Vervolgens werden we onthaald op een reeks nachte lijke feesten, waaronder schreeuwen, dat men zingen noemt, looppas markeeren, dat men dansen noemt, en dat op den latten- vloer eener paalwoning, trommelen, eten en drinken; een troepje meisjes werd ver heven t"t den mevrouwenstand. En eindelijk trok nog twee maal een troep uit op „raak", de eerste maal terug- keerende met twee gesnelde koppen en een gevangene, benevens een geroofd ge weer en paradijsvogelhuiden, want de drie menschen die men 's nachts in hun slaap had overvallen waren op de jacht voor een handelaar de tweede maal met de eer een badenden jongen overvallen en vermoord te hebben. En die menschen, die men vermoordt, zijn geen vijanden, 't Zijn eenige binnen landera, die op eenige dagreizen van hier wonen en niet als de strandbewoners van prauwen voo.zien zijn, dus die men straf feloos kan vermoorden, 't Is in den grond der zaak niets dan een jachtvermaak of ook wel eens, doch dan alleen voor den leider, een soort afleiding voor wrok of nijd tegen lieden, die hij niets kan of durft doen. Dat dit tot heden zoo blijft, is een gruwel en een schande voor ons gouver nement. Wel wordt er door een flink re sident wat aan gedaan, als tijd en omstan digheden het toelaten, maar velen hebben we er al gehad, die er zich niet mee be moeiden één zelfs raadde mij de Papoea's hun gang te laten gaan en het mij niet aau te trekken. Maar bij den besten wil kan er toch niets aan gedaan worden. In de residentie Ternate, de uitgebreidste van heel Indië, is niets anders dan een resident. Komt deze eens in het jaar of in de twee jaar, dan is hij altijd even gehaast, want één menseh gaat slechts één gang. De vorige week hadden we den resident hier met Hr. Ms. „Borneo". Gelukkig hebben we in hem nu een man, die wel het goede voor de Papoes wil. Hier is hij flink opgetreden. Toen de „Borneo" im het zicht was, liep bijna alles het bosch in, meedragende wat ze bergen konden of voe ren met hun prauwen weg. Natuurlijk dat onder die loopers vooral de raakmakers waren. Eenigen waren gebleven. Dezen werden aan boord in de boeien gezet en niet losgelaten voor al het geroofde terug was gegeven en een boete van f200 was betaald. Doch dit gold slechts één zaak. Vaneen andere was niemand thuis en deze liep vrij, en van de derde waren er nog eenige, doch toen de resident zond om hen gevangen te nemen, gingen ze er van door, van de goederen waarvoor hunne gevangenen waren ingelost, nog niet de helft achterlatende. Hun schuilplaats werd echter opgezocht en daar de inderhaast verstopte habseligkeiteu vernietigd. Nu ia het hier alsof het Zondag is, zoo stildeze strafoefening heeft diepen indruk gemaakt, en toont weder wat men nog altijd hier kan uitrichten. Maar ofschoon het de eenige mogelijke manier van straffen is, toch vloekt het tegen alle rechtsgevoel, dat men boete betaalt voor sluipmoord, terwijl de Windessiërs nu tevens het middel weten om ongestraft te blijven, n.l. door weg te loopen. Wat we hier behoeven is tucht en toezicht, tucht, die tuchtiging voorkomt. En hoe langer men daarmee wacht, hoe moeilijker de Papoea's worden. Ned. Eerv. Kerk. Aangenomen naar Arkel door A. H Scholte cand. te Oostburg. Bedankt voor Stavenisse door ds. M M. de Lint Lz. te Leismuiden. Beroepen te Maassluis ds. H. v. Selms te Kralingente Elburg ds. F. Doe- vendans te Hoogmade. Aangenomen naar Bozum door ds. J.v. Giffen te Heerenveen. Stavenisse. Herbenoemd tot kerk voogden bij de Ned. Herv. Gem. alhier de treeien J.Roozemoml en-M. van Luijk. Geref. kerken. Tweetal te Veere ds. A. Dekker te Buitenpost eu ds. H. Vissink te Westbroek. Beroepen te Geldermalsen ds. J. C. v. Schelven te Dieren te Scharendijke gem. Eikerzee ds. T. Douma te Doorn. Bedankt voor Wij he door ds. J. Meyer te Langeslag voor Baarland door ds. O. J. Geerling te Brouwershaven. - De heer P. Versluijs, vroeger on derwijzer aan de chr. school te Goes, thans aan de Weeshuisschool derned. herv. gem. te 's Gravenhage, is benoemd tot hoofd der chr. school te Numansdorp, in plaats van den heer Broos die naar Transvaal vertrekt. De heer K. J. Razelius, vroeger onderwijzer aan een openbare lagere school te Ziarikzee, thans gepensioneerd O. I. onderwijzer te Rotterdam is bij kon. besluit benoemd tot arrondissements schoolopziener te Rotterdam (Zuidelijk) in plaats van mr. J. A. v. Gilse. Gedurende 1897 werden bij het kan tongerecht te Goes le. In strafzaken: Gewezen 790 vonnissen met 920 be klaagden, waarvan 686 afwezig bleven, 22 werden vrijgesproken. Bij delegatie werden namens den rechter commissaris ter instructie van strafzaken bij de Arrondissements Rechtbank te Mid delburg gehoord 185 personen. Door 6 personen werd gratie gevraagd. Van 4 werd dit ingewilligd, twee verzoekon werden afgewezen. Van 1 vonnis kwam het O. M. en van 1 vonnis een veroor deelde in cassatie, terwijl van 1 vonnis het O. M. in appèl kwam en van vijf vonnissen de veroordeelden. 2o. In civiele zaken 128 vonnissen in civilibus, waarvan 79 bij verstek en daarenboven nog 15 inter locutoire vonnissen en hadden 4 verzege lingen plaats en 3 ontzegelingen, 87 be noemingen van voogden of curators, 107 memoriën van successie beëedigd, 29 Scheepsverklaringen, 1 Beëediging van zeebrieven, 44 boedelscheidingen enz. enz. Voor 6 personen werd machtiging ver leend tot voorloopige plaatsing in een krankzinnigengesticht. Het Rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedurendo de maand December 1897, 735 telegrammen, ontving 700, over genomen en verder geseind werden 462 totaal 1897 telegrammen. Ont- V er- Kantoren. vangen, zonden. Totaal Baarland 13 19 32 Borsele 33 25 58 Driewegen 28 17 45 Ellewoutsdijk 26 30 56 's Gravenpolder 35 34 69 's Heer Arendskerke 29 25 54 's Heerenhoek 28 30 58 Heinkenszand 16 15 31 Hoedekenskerke 27 24 51 Kloetinge 10 5 15 Nieuwdorp 24 22 46 Nisse 15 7 22 Ovezand 30 29 59 Wolfertsdijk 39 30 69 Colijnsplaat 83 67 150 Over het g&heele jaar 1897 bedroeg het aantal behandelde telegrammen te Colijns plaat 1761, tegen 1544 in 1896. Krabbendijke. Aantal telegrammen over Dec. '97. Ontvangen 292 verzonden 82 totaal 374. Kloetinge. Op het verzoekschrift van den landbouwer W. v. de Linde, in houdende kwijtschelding der tachtig gul den boete, hem opgelegd wegens het ver weiden van een beest, hetwelke lijdende was aan mond- en klauwzeer, is door H M. de Koningin Regentes gunstig be schikt. Door den gemeenteraad te Oud Vos meer is Woensdag 11. tegen 1 Jan. aan den heer J. Hoogkamer als genees-, heel- en verloskundige eeivol ontslag verleend, terwijl de heer M. A. Vermet, arts te 'sHeer Arendskerke, aan wien toezegging van benoeming was gedaan, in die ver gadering, definitief werd benoemd op eene jaarwedde van f 250 de eervol ontslagene genoot f500 traktement. Aan den nachtwacht A. Rijnberg werd, op een verzoek om verhooging van zijne jaarwedde als zoodanig, f50 meer als traktement toegekend, waardoor dit thans bedraagt f 150. M. C. St. Maartensdijk. Een twist op Nieuwjaarsavond tusschen personen van hier en uit het naburige Scherpenisse had tengevolge, dat in het bierhuis „BelleVue", even buiten deze gemeente staande niet minder dan 27 glasruiten groot en klein werden ingeworpen. De bierhuishouder had een vluchtenden jongen van Scherpenisse verborgen voor zijn vervolgers. Drie per sonen uit St. Maartensdijk moeten bij dezen twiBt naar men zegt nog al ernstige ver wondingen met een mes bekomen hebben. Als van een en ander het overtuigend bewijs te leveren is, kan dit muisje een aardige staart hebben. Te Middelburg zijn in 1897 137 huwelijken gesloten waarvan 119 tusschen jongmans eu jongedochteis, 4 tusschen jongmans en weduwen, 9 tusschen weduw naars en jougeuochiers en 5 tusschen we duwnaars en weduwen. Bij deze huwelijken hadden 7 erkennin- ningen plaats van 1 kind van het manne lijk en 6 kinderen van het vrouwelijk geslacht. 4 vonnissen tot echtscheiding werden ingeschrevon. Geboren werden 525 kinderen, behooren- de tot de werkelijke bevolking, daar van waren 271 van het mannelijk en 254 van het vrouwelijk geslacht. Buiten echt werden geboren 8 jongens en 8 meisjes. Bovendien is nog in de gemeente gebo ren 1 kind niet behoorende tot de wer kelijke bevolking. Elders werd 1 kind geboren, dat tot de werkelijke bevolking van Middelburg be hoorde. Tweeling geboorten 'kwamen 6 maal voor, 4 jongens en 6 meisjes levend en 1 jongen en 1 meisje als levenloos werden aangegevon. 298 [personen, tot de werke lijke bevolking behoorende, zijn overleden, namelijk 156 mannen en 142 vrouwen. Van dezen waren 84 ongehuwde maunen en 73 ongehuwde vrouwen, 56 gehuwde mannen en 25 gehuwde vrouwen, 21 we- dvwnaarg en 45 weduwen. In de gemeente overleden nog 10 mannen en 4 vrouwen, niet behoorende tot de werkelijke bevol king Van Middelburg, terwijl elders over leden 5 mannen en 3 vrouwen, tot de bevolking van Middelburg behoorende. Er werden 227 personen meer geboren dan overleden. Levenloos aangegeven wefden 10 kinderen van het mannelijk en 11 van hst vrouwe lijk geslacht, waaronder 1 mannelijk en 2 vrouwelijk geslacht in onecht. Te Utrecht is een 6 jarig knaapje, terwijl de ouders de stad in waren om een stukje brood te verdienen, en een ouder zusje als naar gewoonte de zorg voor de kleineren had, in een onbewaakt oogenblik de straat op gegaan en in de vaart verdronken. Te Etten viel een driejarig kind in een pot met kokend water en bezweek aan de gevolgen. Een vee houder te Nijeveen bracht met paard en wagen kunstmest naar zyn land. Aan een glad bruggetje gekomen geraakte't paard met de voorpooten in een gat, de veehou der sprong van den wagen en greep 't paard bij den bek, doch geraakte daarbij onder het beest dat hem doodtrapte. Een land bouwer te IJzendoorn is deze week met paard en rijtnig van den dijk geval len. Het paard viel op hem en bracht hem doodelijke inwendige kneuzingen toe. Twee heeren uit Diepenheïm zijn Woensdagavond per rijtuig huiswaarts rijdend, aangereden door een trein, een hunner werd middendoor gereden, de an der brak een been, het rijtuig werd ver brijzeld, 't paard gedood, terwijl de voer man met den schrik vrij kwam. Wij ontleenden dezer dagen aan de Aieuwe Botterd. Crt. een bericht als zou zekere D. R. Hendersen, taalonderwijzer te Londen een armen Nederlandsehen collega uitgeput van honger op straat hebben gevonden, terwijl de arme man wel de adressen zijner familie opgaf en de scholen waar hij was werkzaam ge weest, doch niet zijn naam. Thans blijkt dat van 't geheele verhaal niets waar is. Die heer Hendersen bestaat niet, het is de „ongelukkige" zelf. De heer Maas, consul generaal te Londen, meldt dat hem dit bij onderzoek gebleken is de „ongelukkige" zelf heeft dit schriftelijk verklaard. Hij had alles verzonnen en aan de N. B. C. gezonden, teneinde op die manier geld van zijn familie los te maken. Hij schreef aan den Consul dat hij 't deed, dewijl hij geen raad meer wist, geen kleeren meer aan 't lijf had en al drie maal in de laatste twee weken op straat gezet was. De Consul heeft ook dat onderzocht en bevonden geheel verzonnen te zijn, zoodat de Nederlandsche pers en vele medelijdende vrienden van d-zen „ongelukkige" hij heet V. A.door dezen weer knapjes zijn beetgenomen. Den naam Hendersen had hij aangenomen en schreef onder dien naam brieven ook wij ontvingen twee briefkaarten van heméén booze omdat wij den naatn van zijn „protégé" hadden gepubliceerden één vrome, waarin hij vergiffenis vraagt voor den toon van zijn eerste bericht eu ons verzoekt den vrien den te verwittigen dat geen gelden meer behoeven te worden gezonden. Van deze briefkaarten was echter niet v. A. de schrijver, wij meenen althans dat zijn ge wone schrift er in niets op geleek. Het is wel jammer dat de N. B. C. in plaats van eerst even telegrafische inlich ting te zoeken bij den Ned. Consul, klak keloos 't bericht van den gefingeerden Hen dersen opnam. Zij wist toch uit hare eigen kolommen van eenige jaren geleden wie de bedoelde persoon was, dien zij zeiven met naam en toenaam had aangewezen 0. a. als oud-ouderwijzer en handelaar in dok tersbullen die derhalve tot 't uitdenken ook van deze thans aan 't licht gekomen „aardigheid" in staat was. De bedoelde „Hendersen" schijnt ook in den laatsen tijd de Nieuwe Botterdamsche Crt. gelezen en ontvangen te hebben, althans uit hetgeen „bij" ons schreef blijkt dit duidelijk. De „vriend" die hem die couranten en ook ons blad zond en met hem correspondeerde, schijnt er der halve ook niet weinig in gevlogen. De dagen worden thans allengs langer, maar dat geschiedt niet op gelijke wijze in den ochtend" en in den avond. Al van 15 December gaat de zon weder allengs wat later onder, maar zij blijft steeds later opgaan en het verlies is in den ochtend grooter dan de winst in den avond. Dat duurt tot 25 December. Eerst op 29 December gaat de zonsopgang niet verderzij blijft dan op denzelfden tijd tot 5 Januari, maar van 27 December af wint elke dag een minuut omdat de onder gang iets later komt. Eerst met 6 Januari begint het lengen aan beide zijden, eerst langzaam en dan sneller. Aan dr. J. A. Otte, door wiens bemoeiingen te Amoy (China) een vrou wenhospitaal zal verrijzen, zal, door het Rotterdamsche Comité een vlag worden gezonden om die boven het hospitaal te doen wapperen. Uit Stellenbosch (Transvaal) wordt 't volgende indrukwekkend feit gemeld: De heer Hendrik Van der Merve zond zijn twee zoontjes naar het veld om vee te zoeken, toen negen kaffers op hen af kwamen. Zij staken de knieën in den wind, en de oudste wierp zijn geweer neer om zich van alle ballast te ontdoen teneinde beter te kannen loopen, toen een der kaf fers het geweer opnam en hem in zijn been schoot. De jongere broeder kwam echter vrij, liep zoo hard hij kon naar huis en gaf het zijn vader te kennen; beiden bestegen hun paarden, en weldra waren zij op do plaats waar het gebeurde plaats vond. Toen zag de vader, dat de kaffers zijn zoontje de keel half afgesneden hadden, de maag opengesneden, de ingewanden opengehaald en hem toen aan een boom opgehangen. Men kan zich het gevoel van den vader bij dit schouwspel voorstellen hij besloot dadelyk het bloed van zijn onschuldig kind te wreken. Hij klom van zijn paard, en beval zijn zoon op het andere te blijven zitten. Als hij zag, dat hij, (de vader) viel, moest hij naar huis jagen en het aan zijn moeder boodschappen, maar zoo niet, dan moest hij daar blijven. Hij liep toen een paar honderd schreden ver, tot hij bij de 9 kaffers aankwam. Zij liepen dadelijk storm op hem, doch voor zij bij hem waren, schoot hij er 3 dool. De overige zes gre pen hem aan, maar Hendrik Van der Merve, die reeds in Calvinia beroemd was om zijn groote lichaamskracht en als door hooger macht omvangen, stond als een boom en sloeg met zijn geweer alle zes te neder. Met een aan stukken gebroken geweer keerde hij terug en maakte het geval bekend aan den Duitschen gouver neur, die, na de zaak onderzocht te heb ben, hem 80 pd. st. (f960) ten geschenke en bovendien een goede betrekking gaf, door hem tot officier van een der regi menten te maken. In de Chronique Médicale) verhaalt dr. Cabannes de geschiedenis van een zeer merkwaardige idée-fixe, waarvan de phi- losoof Nicolaas Malebranche nu en dan het slachtoffer was. De wijsgeer verkeerde namelijk in de stellige overtuiging, dat er een stuk schapebout aan het puntje van zijn neus hing. Dergelijke hallucinaties doen zich niet zelden voor onder vormen, die soms tot zeer komische geneesmethoden aanleiding geven. Dit was ook het geval met den beroemden philosoof in qnaestie. Als men hem vroeg, hoe hij het maakte, kreeg men ten antwoord: Over 't algemeen goed, maar die verschrikkelij ke schapebont begint zoo zwaar te worden en zoo te stinken, dat ik 't bij na niet kan uithouden. Trachtte men hem dan aan het verstand te brengen, dat de schapebout slechts in zijn ziekelijke verbeelding bestond, dan werd hy in ernst boos. Een vriend, die den wijsgeer van zijn idée-fixe wilde genezen, volgde daartoe de homoeopatische methode Similia Similibus en besloot, de schapebout door een schape bout te verwijderen. Hij stak een stuk bout bij zich, zocht den wijsgeer op en informeerde deelnemend naar het garstige verlengstuk aan den neus van den patient. Malebranche, die in de wolken was, ein delijk iemand te hebben gevonden, die aan de eigenaardigheid van zijn neus geloofde, viel bem om den hals, doch sprong on middellijk verschrikt terug met de vraag: Ik heb u toch niet zeer gedaan Hier mede doelde hij alweer op zijn neusaan- hangsel. De andere maakte hiervan onmiddellijk gebruik om te antwoordenJawel, uw scbapebout heeft mijn oog pijn gedaan. Maar ik begrijp niet, waarom u dat ding niet probeert kwijt te raken. Eén snede met het scheermes, dat ik bij mij heb, is voldoende en 't is een heel ongevaarlijke operatie bovendien. Malebranche gaf toestemming tot de ope ratie, waarop de vriend hem een klein wondje aan den reus toebracht en tege lijkertijd het stuk schapebout van onder zijn jas te voorschiju haalde, dat hij den wijsgeer, die bniten zichzelven van vreugde was, in triomf liet zien. Slechts één twijfel bleef den philosoof over. Zijn scbapebout was rauw, doch de geopereerde bleek gebraden te zijn! Maar nit dit parket wist de vriend zich te red den door een uitvlucht. Malebranche moet later nooit meer iets van zijn neusbout hebben bespeurd. Een Russische groote dame, Vorstin Trubetzkoy, is te Luik in hechtenis ge nomen, op verzoek van de Zwitsersche Regeering, wegens oplichtingen, welke zij te Genève heeft gepleegd. 2~ y- Eenige eigen Vorst Bismarck, we in handen van anti» zijn dezer dagen oj Een daarvan, Friedrich toen aanbeveling van ee trekking, bracht 11 een ander, een briej Karl, waarin Bisma uitnoodiging, werd (f 18) betaald, en den Vorst tegen eei| 30 Mark. Te Rome is bedelaar overleden! zekert, een vermoJ nalaat aan zijn dil De man had tot hel ingang van een der f bedrijf uitgeoefend. Professor Cere uitgevonden tele men in minder dan hoogten kan meten. I domplein het beeld middelsten toren seconden nadat op meter gericht was op een millimeter n| uitvinder houdt de toestel alsnog geheil Te C hristianil kerij verbrand. Hetpl werd gelukkig gerj de kopy. In dezen mis, waren er verscl waaronder zeer belaj is verbrand. Van en drukproeven. Van den pTof. Tol verbrandde een gei over geluidleer, de al jaren, van mevr. Ca huishoudkunde. Hetl verlies van het weq hansen, den koenen dat handelt over hc het ijs. Indien hij dd op gebouwd is, vernl verlies onherstelbaaq geval moet hij van Men kent de in Amerika, wa&rv verdiepingen hebben,) lijk Scyicrapers noe te Tokjo in Japan ed veniizen. In een lar) onderhevig in aan al velstormen, heeft meij' denken hooge geboui geleden, toen de bnit| Japan een aanvang sche kapitalisten een dat als middelpunt v| moeten dienen. Nauf de muren, of eene alles in een {oogwenk! bouw zal daarom va den op eene solide Het Btalen geraamte Paul's gebouw te 1 voortgezet tot op de het gebouw. Ook daaraan verbonden. M toepassingen vinden stoomketels, electrisch stoompompen, wateraa Inwendig wordt het cotta. Het zal in he huis zijn, dat meer heeft. Het bovenste Japanscbe weerbureau dat het mooiste is ter heeft het stormen vo eene betrouwbare gid Japanscbe havens. Maa moeilijk, daar de observ worden op torentjes, schepen en door midd visscherlieden. Men w zekere hoogte een tegenstroom ondervindt windrichting en hiervi dikwijls gebruik gemas Te Port au Princ door een feilen b.-ané asch gelegd. Woensdi een hevige aardbeving welke door den brand in puin deed vallen. BE Gemeenten. Baarland Ellewoutsdijk Hoedekenskerke 's Heerenhoek Cortgene

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2