RECHTSZAKEN. Landbouw. KERKNIEUWS. SGHOOLNIEUWS punt niet goed te keuren. Zij is de vooze vrucht van een levensbeschouwing die God uit het oog verliest. Het verlaten van God leidt tot allerlei dwaalbegrip. Zoo ontstonden Vrije-Vrouwenverenigingen en werden allerlei bewegingen in het leven geroepen, voor zoogenaamde vrijheid. Wie er aan meedoen, toonen daardoor dat zij van het geloof zijn afgeweken. Daarom noemen zij zich ook vrijzinnig. Hiertegenover staan velen die hun Ka tholiek geloof nooit zullen prijsgeven, die nimmer deelnemen aan deze beweging. Spr. schetst in welsprekende taal de maagd Maria ais 't ideaal van reinen, nederigen zin, die hare roeping als vrouw ten volle verstond. Wie op haar ziet, voortdurend ziet, leert ook 't best hare roe ping verstaan. Wie niet gelooft dat de mensch op de eeuwigheid is aangelegd, die kan geen rechtvaardigheid zien in dat verschil in roeping van man en vrouw. Dezulken eischen voor de vrouw 't recht om alle ambten meer aan den man eigen, te bekleeden. Vrijheid, Vrije liefde, willekeurige ver breking van den huwelijksband, dit is de eisch van den tijdgeest 25 jaar geleden dacht men haast niet aan deze dingen. Toen waren er ook wel vrouwen die deze leer der gelijkheid predikten, doch zij werden dan ook als excentrieken geteekend. Mina Kruseman was de eerste vrouw ten onzent die openlijk hare leer van emancipatie der vrouw predikte. Als de moderne Judith door Uilenspiegel van die dagen geteekend (wat op zichzelf reeds bewijst dst men toen nog niets begreep van deze quaestie) nam zij dezen spotnaam als een eerenaam over, en ging als met uitgetrokken zwaard de mannen te lijf. Zij wilde hen echter niet verdelgen want zij is nog goed aan een man gekomen (Applaus). Intusschen de door haar begonnen strijd werd door anderen voortgezet. Vrijmaking der vrouw, was eerst de leuze. Na de vrijheid deed de gelijkheid zich gelden. De vrije vrouw moest den man gelijk zijn. Maar langzamerhand werd het den Katholieken duidelijk, waar deze ge lijkstelling der vrouw op uitloopt. Ook in regeeringkringen is deze leer doorge drongen. De minister sprak het twee jaar geleden nog uit toen hij eenzelfde opleiding voor meisjes als voor jongens verlangde. Dr. Schaepman en dr. Vermeulen heb ben gewaarschuwd dat dit leidt tot op leiding van onze meisjes tot nihilistische vrouwen. Daartoe hebben ;de Katholieken te veel eerbied voor de vrouwen. Welke is de roeping der vrouw. Daudet, een ongeloovige romanschrijver, vorige week overleden, werd eens gevraagd, hoe denkt gij over de vrouw En hij ant woordde de vrouw is de moeder. Moeder te zijn is het hoogste ideaal der vrouw. Moeder in den volsten zin des woorüs, door het huwelijk. „Huwelijken worden in den hemel gesloten", zegt een oud spreekwoord. Helaas hoevele huwelijken in onze dagen worden niet aldaar gesloten. Huwelgken zonder band of samenhang, zonder liefde of geloof enkel uit koele berekening, uit hartstocht, om geld. Dan wordt het huwelijk een hel op aarde; en komt de roeping der vrouw niet tot haar recht. Doch ook buiten het huwelijk heeft de vrouw eene roeping. Immers niet alle vrouwen huwen maar blijven inden maag delij kon staatdoch ook in dezen staat kan een vronw God dienen. Spr. staat langdurig stil bij den arbeid der religieusen, waarvan er lOOOO in Ne derland werkzaam zijn, en 650 geheel af gezonderd van de wereld. Huim 600 zusters wijden zich aan kranken of gevallen vrouwen 1000 aan het onderwijs raim 100 aan de verpleging van krankzinnigen ja zelfs geen plek op de wereld waar niet een Nederlaadsche maagd werkzaam is. Niemand meene echter dat nu alle onge huwde vrouwen religieusen moeten worden. Hiertoe moet een heilige roeping aanwe zig zijn. Maar de anderen dan Ook voor haar ligt nog een breed veld open ook zij kunnen tot zegen zijn. Meisjes en vrouwen die te veel studearen, verliezen deze ïoeping uit 't oog. Van daar geen goede dienstboden meer, gelijk vroeger. Hooger op willen zijboven hun stand in kleeding en leefwijs zich verheffen, en 't dienen wordt verleerd. Spr. legt er den nadruk op dat dit kwaad in de huiskamer bij 't kleine kind reeds moet tegengegaan. De vrouwenbeweging is op dit oogen- blik een stuk sociale quaestietegen dien stroom richten de katholieken een dam op. Yan hen wordt in dit pogen veel ver wacht. Laten zij in huis den eenvoud en de gosde zeden bewaren, man en vrouw te zamen de plaats waardeeren door God hun aangewezen, en zoo God dienen in alles. Dan zullen de mannen ervaren wat Schiller zong „Eere de vrouwen zij vlechten en weven, „Duurzame bloemen in 't menschelijk (leven". Deze hier en daar van humor en fijn vernuft tintelende rede werd menigmaal door luid applaus onderbroken, en de voor zitter de heer Stieger was aller tolk toen hij den gevierden causeur een hartelgk „»ot ziens doch wacht niet te lang" toeriep. 22 Dec '97. Bij kon. besluit is met ingang van 1 Maart, benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Warfum H. Zon dervan, thans leeraar aan de R. H. B. S. te Bergen-op-Zoom, uit welke laatste be trekking hem tegelijk eervol ontslag werd verleend. Bij kon. besluit is e;r ol ontslag verleend aan den heer Jai.s^n als Minister van Marine onder dauiiojtuiging voor de door hem bewezen diensten en is benoemd tot Minister van Marine ad interim de heer Eland, Minister van Oorlog. De minister van binnenlandsche zaken heeft voor 't Rijkslandbouwproefstation te Goes aangewezen als kring de provincie Zeeland, de eilanden Goedereede en Over- flakkee en dat gedeelte van de provincie Noordbrabant, dat gelegen is ten westen van de spoorlijn Turnhout-Baarle Nassau. Tilburg den Bosch-Hedel, met inbegrip van de gemeenten waardoor deze spoorlgn loopt, nl. Tommeien Baarle-Nassau, Bochoren, Riel, Korvel, Tilburg, Berkel, Enscbot, Udeuhout, Hel voort, Yught, 's Hertogen bosch en Empel. De Moniteur Beige van 18 dezer bevat een bericht, waarbij wordt ingetrok ken het in de Nederl. Staatscourant van 19 en 20 dezer, no. 291, medegedeelde bericht in dien Moniteur van den 17en daar te voren, betreffende den invoer van paarden, rundvee en schapen in België op 24 en 31 dezer maand. Slechts de invoer van rundvee en schapen zal op genoemde dagen in plaats van de daarop volgende dagen geoorloofd zijn, en wel uitsluitend langs de kantoren van Zelzaete (station], Meenen (station), Momignics (station) en Welkenraedt (station). Een goede gedachte. In het Centrum vestigt een inzender de aandacht op de dwaze gewoonte der men- schen om elkander een kaartje te sturen op Nieuwe jaar. Hg dringt er op aan dat men met deze gewoonte breke. Yoor de post is zij een noodelooze plagerij; voor de vrienden heeft deze kilkoude groet geen beteekenis, en wie zich aan 't on beantwoord laten van zulk een vrienden- groet ergert, moest onze vriendschap niet waard zijn. Op die gronden steunen ook wij de uitnoodiging van dezen heer om geen kaartjes meer te sturen. Met een ad vertentie in een of meer bladen bereikt men immers hetzelfde. Men wenscht geluk aan vrienden en begunstigers en daar ligt de pointe van 't kaartjesstelsel. Wij hopen een volgend jaar op deze zaak maar dan bij voorbeeld een maand vroeger 1 terug te komen, want nu baat onze aimaning toch niet meer. De menschen hebben hunne kaartjes bij duizendtallen weer besteld. Maandag is bij de Tweede Kamer een adres ingekomen van Antje de Leenw, te Werkendam. De commissie van rap porteurs zegt van dit stuk dat het eene „niet te omschrijven strekking" heeft. Een vroolijk oogenblik heeft dhr. Yan der Zwaag een paar dagen geleden aan de deftige Tweede Kamer verschaft toen hij, verklarende dat de socialisten gaarne zouden medewerken |om de bezit ters te onteigenen, daarbij voegde dat zij daartoe „den koninklijken weg" zouden volgen. Het gelach dat hierbij ontstond, werd er niet op verminderd, toen hij bemerkende dat hg wat te royalistisch was geweest, deze uitdrukking wilde ver beteren door te zeggen dat hij bedoelde „bij manier van spreken." Herdenking Yrede van Munster Door de Synodale Commissie is een schrij ven gericht aan de predikanten der Herv. Kerk, waaraan het volgende is ontleend Den 3Usten Januari 1898 zal het 250 jaren geleden zijn dat de vrede van Munster werd gesloten. Bij dien vrede werd de onafhankelijkheid der Geüniëerde Provinciën ook door Spanje erkend en kwam er een eind aan de tach tigjarige worsteling, die onder biddend op zien tot „den Heer der Heeren" onder de leiding der Oranje-Nassau's begonnen en voortgezet werd om de vrijheid, de vrij heid van religie bovenal. Ook in 't naburige Duitschland kwam een einde aan den oorlog, die daar 30 jaren lang tusschen Roomschen en Evangelischen had gewoed. Als Nederlanders, Protestanten, als leden der Nederlandsche Hervormde Kerk, be taamt het ons dien dag te gedenken. Als Nederlanders, die terugzien op een heerlijk verleden, waarin een nauwe band werd gelegd tusschen ons Volk en het Huis van Oranje, een band, die ons ook aan haar verbindt, die in den loop van dit jaar, naar wg biddend hopen, de re geering zal aanvaarden. Als Protestanten, omdat sedert dien tijd ons Volk steeds aan de spits heeft ge staan, wanneer het gold de vrijheid om God te dienen naar de inspraak van het geweten en ons land het voorrecht heeft gehad aan talloos velen, die om des ge wetens wil andere landen moesten verlaten, gastvrijheid te verleenen. Als leden der Nederlandsche Hervormde Kerk, d.e, hoe zij ook moge geleden heb ben door bestrijding van buiten en verdeeld heid van binnen, nog staat tot op dezen dag en ten zegen is voor ons volk. Goes. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van dhr. Burgemeester. Afwezig met kennis geving de heeren Coenen en v. d. Peijl. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn Van Gedep. Staten goedkeuring van den voorgenomen verkoop van boomen. Van den minister van Wateistaat een statistiek van spaar- en leenbanken. Van B. en W". een concept dubbel request aan H. M. de Regentes, dat ter visie gelegd zal worden. Van 't hoofd van school C kennisgeving van 't overlijden van den heer G. Baardolf. De begrooting der Gasfabriek ovei 1898 wordt goeigekeurd in ontvang en uitgaaf op f 22567,74 en de gasprijs op 7 cent de M3 en jde huur der gasmeters tot het daarep in 1894 vastgestelde bedrag vast gesteld. Het 2e suppletoir kohier van den H. O. over 1897 op f 184,86 en van de honden belasting op f50 goedgekeurd. Een af- en overschrijving op de be grooting over 1897 wordt goedgekeurd. In zake 't adres van P. Bedel om her stelling van zijn pensioen wordt besloten aan adressant te berichten dat de Raad, met 't oog op de bepalingen in de vigee- rende verordening voor deze instelling (Gasthuis) zich onbevoegd verklaart in deze zaak tusschenbeide te komen. Daarna hebben de navolgende benoe mingen piaats Fin. commissie: Herbenoemd Ochtman met 10, Dicke met 10, en de Jonge met 9. (Temperman, Janssen en Buijse hadden resp. 2, 1 en 1 stem). De heer Ochtman werd met 10 stemmen (tegen 1 op den heer de Jonge) als voor zitter der Gascommissie herkozen. Commissie voor StrafvorderingenDe Jonge en Janssen herkozen elk met 10 (Ochtman en Buijse hadden elk 1). Commissie Hoofdelijken Omslag. Herko zen: Houwer met 10, Temperman met 10 en v. d. Peijl met 9, (Buijse had 1, v. d. Leeuw 2). GascommissieHerbenoemd Ramondt met 10, Ochtman met 10, Quist met 9, (Lenshoek, Bnijse, v. d. Leeuw, v. d. Peijl en Temperman hadden elk 1 stem.) Commissie Toezicht Middelbaar On derwijs. Aanbevolen dr. J. F. Lasonder (aftr.) en mr. VV. Dicke. Benoemd dr. Lasonder met 9, (ter Haar en Dicke elk 1 stem). Commissie vau Toezicht op het Lager Onderwijs. Aftredend Ramondt, wenscht niet meer in aanmerking te komen. Aanbevolen zijn I. G. J. Kakebeeke en mr. W. Dicke. Ge kozen Kakebeeke met 8 tegen 3 op mr. Dicke). Openbare Gezondheidscommissie. Herbe noemd J. Adam met 10 stemmen (1 blanco) dr. Z. Th. Diehi met 11 stemmen. Burgerlijk Armbestuur. Herbenoemd H. J. Baning met 11 (met wien aanbe volen was J. A. v. Heel) en L. A. Knitel met 10 tegen 1 op M. A. Stieger. Regentes Weeshuis. Vacature Mevrouw RamondtStokmans wordt aanbevolen de aftredende en mevr. de wed. v. DaalenSteendijk. Herbenoemd met 10 stemmen. (1 blanco). Vacature Mevr. v. MervennéeKege laar (met herkiesbaar, wegens vertrek naar elders). Aanbevolen Mevr. Quadekker Veenkamp en Mevr. v. Kalmthoutde Meulemeester. Bij eerste stemming verkre gen de voorgedragenen elk 5 stemmmen, terwijl 1 stem in blanco was uitgebracht. Bij 2e vrije stemming wordt Mevr. van Kalmthout benoem! met 7 tegen 4 stem men op Mevr. Quadekker. In de Commissie voor classificatie van schoolkinderen worden de aftredendenJ. M. Kakebeeke, I. VVessel, P. Stieger, J. Faberij de Jonge en A. Dekker met uit zondering van P. Stieger herkozen met algemeene stemmen (11). Zij waren voor gedragendoor 't Burgerlijk Armbestuur J. M. Kakebeeke en J. E. Mulock Houwer hervormde diaconie I. Wessel en P. Ver burg; gereformeerde diaconie J. Fabe rij de Jonge en M. QuakkelaarOecon. Spijsuitdeeling A. Dekker en L. A. Knitel en R. K. Par. Armbestuur P. Stieger en J. B. v. Kalmthout. Laatstgenoemde werd gekozen met 9 stemmen tegen 2 op P. Stieger, aftr. De heeren Ramondt (als wethouder) en v. d. Leeuw (als lid van den raad) werden bg acclamatie als leden van genoemde commissie gecontinueerd. De vergadering wordt daarna gesloten. De Staatscourant van 17 dezer bevat de gemiddelde cijfers der opbrengst van den oogst van dit jaar. Daarbij wordt gesteld het cijfer 100 voor een uitmun tenden oogst90 voor een zeer goeden 80 voor een goeden70 voor een min- goeden60 voor een meer dan middel- matigen; 50 voor een middelmatigen oogst 40 voor minder dan middelmatig30 voor gering; 20 voor slecht en 10 voor mislukt. Die opgaaf bevat nu, wat de provincie Zeeland betrett, de volgende cijferstarwe 53.7; rogge 54.4; gerst 55.7; haver 73.3; boonen 60.3erwten 69.2aardappels 48.5; suikerpeeën 59.2; koolzaad 63.5; karwijzaad 54.7 vlas 45 3 mangelwortels 66.7 paardepeën 69.2 klaver 70.7 wei land 74.7; ajuin 69.2; appelen 64.8; peenen 71.9 kersen 40 en pruimen 67.4. Hieruit blij kt dus dat haver, klaver, en weiland meer dan een vrij goeden oogst gaven dat boonen, erwten, koolzaad, mangelwortels, paardepeeën en ajuin van de landbouwgewassen een meer dan mid delmatig beschot opbrachten, dat tarwe, rogge, gerst, suikeipeeën en karwij slechts middelmatig van opbrengst waren, terwijl aardappelen en vlas van de landbouw- voortbrengselen en kersen en pruimen van de boomvruchten beneden het middelmatige gaven. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Streefkerk dr. E. J. W. Posthnmus Meijjes te Heinenoord te Ternaard ds. W. Magendans te üos er- zee te Muiden ds. F. W. L. C. Schnlte te Cothen te llerkingen G. A. Slagmolen cand. te Schiedam te Suameer ds. Joh Oosterhuis te Suawoude te Blokzijl ds. J. Bal te Nijereen (Dr.). Aangenomen naar Brussel (Belgische Zendingskerk) door ds. G. A. van der Bruggen te Beetsterzwaag naar Loon op Zand door ds. J. A. v. Boven te Oud- Beijerlandnaar Oene door ds. H. J. Bisperink te Waspiknaar Wog- num door J. Busch Keizer te Dwingeloo. Bedankt voor Harderwijk door ds. J. Hoekstra te Heteren voor Leilens door ds. K. J. Mulder te Loppersum voor Woudsend door ds. J. Vermeer te Zwolle voor Werkhoven (toez.) door ds. L. J. v. Rhijn te Soesterberg. Zondag in de voormiddaggodsdienst oefening werd te Varsseveld ds. L. F. A. Westerbeek van Eerten uit Nieuwerkerk a. d. Ysel (vroeger te Serooskerke) in plaats van ds. v. d. Bergen (thans te Biezelinge) door ds. v. Liusohoten (vroe ger te Oud Vosmeer) bevestigd met een leerrede naar aanl. van Ezechiël 34 23. De gemeente zong hem toe Ps. 122 3. Des namiddags predikte hij intree uit Lukas 4 18 midd. gedeelte. Heinkenszand. De heer ds. J. D. van Spankeren j hoopt 10 Jan. e.k. zijn 40 jarige evangeliebediening te herdenken. In 1157 tot de evangeliebediening toege laten door het Provinciaal kerkbestuur van Gelderland, werd hij 10 Jan. 1858 bevestigd als predikant te Herkingen. Achtereenvolgens was hij werkzaam te Goedereede, Rekken en Vollenhoven en sedert 8 Juni 1890 alhier. Geref. kerken. Beroepen te Houwerzijl E. H. Broek stra cand. te Delfzijl. Aangenomen naar Tzummarum door E. H. Broekstra cand. te Delfzijl naar Dokkum A door ds. W. de Jonge t» Leppersum. Bedankt voor Winsum door ds. E. Prin sen te Oostwoldvoor Berlicum door ds. P .Warmenhoven te Alblasserdam B. Aan ds. F. Fortuin te Hilversum, is wegens vertrek naar Amerika, op verzook eervol ontslag verleend. Kampen. Dinsdag werd met goed ge volg het candidaats examen in de Theo logie afgelegd door den heer N. P. Littoog Az. te Middelburg. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Kampen door ds. J. Schotel te Haarlem. De collecte voor de scholen met den bijbel bracht dit jaar op te Baarland (G.K f 6.12 en te Haamstede (G.K.) f 10.91. Onder de nagiften komt voor Camper- land met f 12,50. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens: vernieling A. M. v. L., 24 jdienst knecht, Waterland-Oudeman (België), tot 14 d. gev. straf diefstal: J. P. v. d. B., 12 jkoeherder, Waterlandkerkje, tot f5 b.s.5 d. h. mishandelingH. v. L., 16 j., landbou wersknecht, Sas van Gent, tot 2 m. gev. straf, en J. d. K., 23 j. metselaar, Axel, tot f 5 b. s. 5 d. h. wederspannigheid: J. R., 31 j., sjouwer man, en P. M., 28 j., werkman, Vlissingen, de le tot 4 m. en de 2e tot 2 m., en A. V., 26 j., timmermansknecht, Terneuzen, tot 1 m. gev. straf; mishandelingdronkenschap en weder spannigheid J. L., 19 j., schippersknecht, Terneuzen, tot 14 d. gev. straf en f 3 b. s. 3 d. h. dronkenschap en wederspannigheid A. d. V., 23 jslepersknecht, Vlissingen, tot f 3 b. s. 3 d. h. en 1 m. gev.straf en beleediying van ambtenaren en wederspan nigheid: H. J., 24 j., sjouwer, Vlissingen, thans verblijvende ,in de rijkswerkinrich ting te Hoorn tot 9 m.gev. straf. Vrijgesproken: E. J. v. L., 22j., land bouwersknecht, Sas van Gent, beklaagd van mishandeling, en P. J. H.,24 j., zonder beroep, Terneuzen, beklaagd van mishande ling, dronkenschap en wederspannigheid. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 21 December 1897 zijn veroordeeld wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde enz. B. W. C. J. de B., h. v. N. L., te Am sterdam 300 b. s.60 d. h. jachtdetictM. de P. vroeger te Baar land thans te 's Heer Abtskerke 4 f 10 b. s. 4 m. 4 d. h. verbeurdverkl. 2 ge weren met bevel tot uitl. of te betalen 2 m. f 3 s. 2 m. 3 d. h. D. H. Az. te Ovezande 2 m. f 5 b. s. 2 m. 4 d. h. met verbeurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f 5 s. 3 d. h.G. A. te Baarland 2 m. f 5 b. s. 2 m. 4 d. h. met verbeurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f 2 b. s. 2 d. h.G. de K. te 's Heerenhoek 2 m. f 5 b. s. 2 m. 4 d. h. met verbeurdverkl geweer met bevel tot uitl. of te betalen f2 b. s. 1 d. b.B. de R. te Graven polder 2 m. f 3 b. s. 2 m. 3 d. h. verbeurd verkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f3 b.s. 2 d. h.A. R. Jzn. te Borssele 2 m. f 3 b. s. 2 m. 3 d. h. verbeurd verkl. jjweer met bevel tot uitl. of te betalen f 5 b. s. 3 d. h. en verbeurdverkl. opbrengst verkochten haas ad. 60 cent. overtr. drankwetC. de V. h. v. C. B. te Schoie f5 b. s. 3 d. h. ovtrtred.pl. verord. v. Schore: C. B. te Schore f 1 b. s.1 d. h. strooperij C. J. G. de B. P. B. te Goes en M. M. te 's Heer Areudskerke ieder f 5 b. s. 5. d. h.J. D. pZ- te Schore f 3 b. s. 3 d. h. over tred. bagger reglementJ. v. d. H. te lerseke f15 b. s. 8 d. h. kreukelsrapenC. W. K. Ad.; L. K. Ad.; beiden te lerseke ieder 3 m. f2 b. s. 3 m. 2 d. h.P. P. Lz.M. C. P.M. de V. D. P.; M. de V., J. P.; te Isrseke ieder f 1 b. s. 1 d.h. zitten op een hondenkar te Kloetinge J. v. d. V. te Goes f 1 b. s. 1 d. politie evertred. KrabbendykeA. v. H. te Krabbendijke f 1 b. s. 1 d. loopen over eens anders grond zonder vergunningH. v. G. te 's Heerenhoek 1 3 b. b. 3 d. h. straatschenderij: L. H. v. K. te Goes; J. G. te Kapelle ieder fl b. s. 1 d. h., E. v. d. M. te Wissekerke [N. B.] f2 b, s. 2 d. h.J. K. te 's Gravenpolder f3 b. s. 3 d. h nachtrumoer A. Z. te Kloetinge J. V. en L. B. te Colijnsplaat ieder fl b.s. 1 d. h.G. d. S. Jz, te Colijnsplaat, P. B., C. d. J. en J. P. S, allen te Goes ieder f3 b. s. 3 d. h. dronkenschapG. M. te Kloetinge P. B. te Goes ieder f 1 b. s. 1 d. h., J. v. S. te 's Heerenhoek, Th. N. te Middelburg, C. v. d. B. te Hansweerd, W. F, te Goe» en J. y. D. Lz. te Ellewoutsdijk ieder f2 b. s. 2 d. h., J. A. te Heinkenszand, M. S. te Ellewoutsdijk en J. D. te Wemel- dinge ieder f 3 b. s. 3 d. h., A. C. B. te Baarland f5 b. s. 3 d. h., J. W. te Borsele f 3 b. s. 2 d. h. dronkenschap bij 3e herhalingJ. B. te Heinkenszand 14 d. h. id. bij 9« herh.P. V. te Ellewoutsdijk 3 w. h. overtr. ijkwetJ. B. te Rilland, P. B., C. Th., L. v. F., allen te Waarde, P. v. B., J. W. beiden te lerseke, C. d. J. en M. v. K. wed. M. S. beiden te Schore ieder fU,50 b. s. 1 d. h., A. P. te Waarde, M. M. Jd. te Wemeldinge, J. V. te Wilhel- minadorp ieder 2 maal f 0.50 b. s. 2 maal 1 d. h., J. P. en J. L. v. O. beiden te Waarde, M. R. wed. J. B. en J. v. K. bei den te Schore ieder 3 maal f 0.50 b. s. 3 maal 1 d. h., H. A. H. te Wilhelmiuadorp en C. G. te Schore ieder 4 maal f 0.50 b. s. 4 maal 1 d. h., J. G. te Schore 6 maal f 0.50 b. s. 6 m. 1 d. h., W. R. te Schore 9 maal f 0.50 b. 8. 9 maal 1 d. h., alles met verbeurdverklaring van alle maten en ge wichten waarmede de overtredingen der ijkwet zijn gepleegd. Kapelle. Maandag hield de kolenbond „Ons Voordeel" alhier, zijn 6e jaarlijksche algem. vergadering, die door 57 leden werd bijgewoond. Uit het verslag van den toestand der vereeniging bleek, dat het ledental, met 4 vermeerderd, nu 140 be draagt, en dat bij de 100 H.L. nog voor radige, 31'A waggon kachelkolen, zijn aan gekocht, van welke nog een 200 H.L. in de pakhuizen opgebargen ligt. Uit de rekening van den penningmees ter bleek, dat de inkomsten f 2935.27" en de uitgaven f 2615.95' hebben bedragen, zoodat in kas blijft f 319.32. In het bestuur kwam geen verandering, doordien de beide aftr. leden de hh. W. K. C. Schrier en H. Slabbekoorn met overgroote meerderheid werden herkozen. Art. 21 van het reglement w erd in dien zin gewijzigd, dat alle vergaderingen wettig zijn, die door een convocatieblijet den leden kenb-iar gemaakt zijn. Het Nederl. tjalkschip Hoop op Zegen schipper Hoegladen te Terneuzen, dat Don derdag, geladen met pulpe, in de Wemel- dingsche vallei zonk, is later drift geworden en op de Grevelingen voor Bruinisse aan dm grond gedreven, waar het Zaterdag door assuradeuren bezocht is, die plan hebben het te doen lichten- Onder IJzendijke heeft men des nachts bj Aug. Buijsse 17 paarden de staarten ontnomen. Vlissingen. De heerG. Halberlsma, gemeentebouwmeester alhier, is benoemd tot chef-administrateur bij de algemeene waterleidingmaatschappij te Almeloo. Vlissingen. In plaats van den 2en luitenant Regenhardt aangewezen om ge detacheerd te worden bij het O. I. leger, zal de le luitenant Van Dijl van het 3e regiment inf. alhier ep 2 Jan. a. s. op treden als commandant van het detachement te Ter Neuzen. Veere. De nieuwe burgemeester is geïnstalleerd. Nadat ZEA. te Middelburg de vereischte eeden bad afgelegd, reed hij naar Veere. Bij het Huisje ten halve werd hij opgewacht door een eercwacht van 30 man te paard aangevoerd door den heer M. Adamsen, die hem 't eeregeleide aanbood. Op de plaats der vroegere Zandijksche poort werd ZEA. door een commissie uit de burgerij en een eerewacht te voet op gewacht en toegesproken namens hen dooj dhr. H. dc Zeeuw.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 4