I veiien en verknopen: netteMeabelen en meer andere Goederen, Woensdag 22 December 1897, verkoopen 3 VETTE VARKENS, verkoopen Woensdag 22 December 1897, verkoopen openbaar te verkoopen: marktberichten- Leestafel BUMiKJiLLIKfc STA Ml- Woensdag 22 December 1897, Donderdag 23 December 1897, 15 zware Canadaboomen; 56 harde Olmeboomen 30 zeer zware zachte Olmeboomen 4 Populiereboomen 37 zware zachte Olmeboomen 28 Populiereboomen, en 42 Populiereboomen. Donderdag 23 December 1897, openbaar verkoopen Donderdag 23 December 1897, pn. H. aan jr de den laar, icht, goed W., een bij tkens daar 50 teken. raad gering vast- ndige Lector Loemd vorige een en N. ell ing perma- met dat wei- i inge- Zuid- fiischte van toch 't in len nnr pfmoe- ideeid. imeen- was iststel- mis- voor- ling op loneele ier dat ver- rts een amsche kennis |ncessie Brou- ken dat peesche gekend eloofde tijd ticessio- lire van ;)feesten en om zoo- feest- ons |geving kerk- v. Kerk Ie ver- ie ver- In. eer den beloofd Jlen in- g hier- woners sterke gister- in de bcht en werden die de |ken 1 gnmmi elastiek op en doet er een derde varkens vet bij. Deze oplossing verdunt men met heete traan. "Vooraf verwarmt men de laarzen eenigszins en brengt er de oplossing met een penseel op, zoo, dat de naden bestreken worden. Te Osch is een meisje voorover van een trapje gevallen en aan bet hoofd zoo ernstig getroffen dat zij na een hevig lijden van een paar uren bezweek. Uit de stoomtram viel nabij Breda een dron ken man wien beide beenen werden afge reden. Hij overleed aan de gevolgen. Te Rotterdam is een 15 jarige knaap uit't raam eener derde verdieping op de straat gevallën en dood opgenomen. Te Wierden is Vrijdag bij een kort doch hevig onweer een huis door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Door de marechaussee te Woudrichem werd een jongetje getransporteerd, dat, ouderloos, op een eigenaardige wijze daar terecht gekomen was. Bedoelde jongen een Duitscher van oorsprong en te Leiden geboren werd door een schipper bij wien hij in dienst was, te Nijmegen aan wal gezet. Woudrichemsche visschers kregen op het gejammer van het ventje medelijden en namen hem mede naar hun woning, terwijl een hunner hem tot heden liefde- Tijk verzorgde. Ter-vallen. De heerD. R. Hendersen taalkundige en tolk, 8 Burton Street,] Lon- den W. C., schrijft aan de N. E. Ct. dd. 16 December Eenige dagen geleden werd in de straten van Londen een armoedig gekleed man, van ongeveer dertigjarigen leeftijd, bewus teloos gevonden. De omstanders meenden eerst met een dronken lucifers-koopman te doen te hebben, doch bij onderzoek bleek dat de man letterlijk uitgehongerd was. Ofschoon het beroep van luciferskoop man drijvende, zoo blijkt evenwel uit pa pieren op hem bevonden, dat de uitgeteer de man een gediplomeerd Hollandsch on derwijzer is met akten voor Eransch en Engelseb. Volgens die papieren zou hij voorheen onderwijzer le Nieuwendijk (N. B.) en hoofdonderwijzer te Brussel (Place St. Catherine) geweest zijn. Liefdadige menschen hebben hem uit medelijden tijdelijk opgenomen, ofschoon zij het niet al te ruim hebben. Hoe het komt dat eon man van opvoe ding zoo diep gevallen is, bahooren wij thans niet te vragen. Bij toeval bevond ik mg „in the crowd" toen hij bewuste loos op het trottoir uitgestrekt lag en was ik het middel, een collega van den honger dood te redden. olgens eigen verklaring zouden zijne familiebetrekkingen in Amsterdam, Almkerk (N. B.) en Semarang (Java) wonen, doch hij weigert beslist hunne adressen op te geven. Ik deel u deze treurige geschiedenis mede, in de hoop dat zijne familie-betrek kingen zich zijner willen ontfermen. (Naar wij vernemen is hier bedoeld de heer Van Angelbeek die aan verschillen de cbr. scholen is werkzaam geweest, en ook in 't Buitenland van zich spreken deed o. a. als hoofd eener cbr. school te Brus sel van daar tiok hij naar Transvaal en toen naar Amerika, waar hij te Chicago door een ongerechtigen handel in dokters bullen in ae gevangenis geraakte. Hij is de pleegzoon van een der best bekende en ge liefde schoolmannen uit den jongsten tijd, te Almkerk, en heeft den beklagenswaar- digen toestand waarin hij gevonden werd, geheel en al aan zichzelf te wijten. Red. Zeeuw.) De manslag te Ensjnjk. Omtrent den manslag op den heer J. Eit deurwaarder te Zaltbommel, waarvan wij reeds melding maakten, kan de Tel. nog mededeelen Woensdag begaf de heer Eit zich ten huize van Van Asch te Enspijk ter ver zegeling van diens roerende goederen, we gens wanbetaling. V. A., niet thuis zijnde werd door zgne vronw geroepen, waarna de heer Eit bet doel zijner komst bekend maakte en aanving zijne ambtsbezigheden uit te oefenen. Een kast nog gesloten ziende, verzocht de heer Eit aan v. A. deze te openen. Hierop verwijderde zich v. A., zeggende „Dat zal niet gebeuren". De heer Eit, die nu ging vermoeden, dat v. A. iets kwaads in den zin had, stond nu ook op, om te zien waar v. A. bleef. Deze kwam daarop onverhoeds op den heer Eit toeloopen en gaf hem met eene spade uit alte macht een slag op het hoofd. De steel van de spade brak bij het ijzer af en, terwijl de heer Eit bewusteloos ineenzakte, gaf de woesteling hem met den gebroken steel nog een slag die op de band en den arm neerkwam, waarop de zoon van den heer Eit die met nog twee anderen als getuigen fungeerden, den aan valler greep. Deze rukte zich weer los, greep een hakmes en viel daarmede op den jongen heer Eit aan, die der slag ont week, den aanvaller bij de keel greep en ontwapende en den heer Eit, die weer eenigszins was bijgekomen doch hevig bloedde, naar de naastbijzgnde herberg bracht waar een voorloopig verband werd aangelegd. Omdat geen geneeskundige hulp in het dorp was te verkrijgen, werd be sloten den heer Eit naar Geldermalsen te vervoeren, waar dr. Hermanides eerste ge neeskundige hulp verleende, hersenschud ding constateerde en bij de gapende wonde aan het hoofd schedelbreuk vermoedde, de heer Eit werd hier bij zijn zwager, den heer G. Van Wijk opgenomen. Nog dien- ïelfden avond werd v. A. geboeid voer den burgemeester gebracht. Deze gelastte echter v. A. op vrije voeten te stellen. Inmiddels was een officieel telegram uit Tiel gekomen, om den dader gevankelijk over te voeren, en nogmaals v. A. in hech tenis genomen, en des anderen daags naar de gevangenis te Tiel gevoerd. Dezer dagen brak te Johannesburg door ontploffing van een met gazoline ge vuld blik, in de werkplaats van den tele foontoren brand nit, die toren en machine rieën met totale vernieling bedreigde. On getwijfeld zou het daarop uitgeloopen zijn, zoo niet juist na de ontploffing de tele foon-directeur den toren was binnenge komen. In één oogwenk doordrongen van het groote gevaar, vloog hg zijn kantoor bin nen, bracht de belangrijkste documenten en boeken in veiligheid en stormde ver volgens de frappen af naar de werkplaats, ten einde te zien wat gedaan kon worden. Tot tweemaal toe werd hij door de vlam men en de verstikkende gasdampen terug geworpen; doch hoewel haren en knevel verzengden, drong hij ten derdenmale, en thans met een natten handdoek voor den mond, met goed gevolg in de werkplaats door, sloot eerst de openstaande vensters, om te beletten dat de wind de vlammen zou aanwakkeren greep daarna bet in lichter laaie staande blik met gazoline en wierp het met groote krachtsinspanning nit de werkplaats naar buiten, waardoor het grootste gevaar geweken was. De brandweer die daarna kwam, was het overige spoedig meester. De directeur heeft brandwonden bekomen aan handen en gezicht, en na afloop was hij nagenoeg geheel bedwelmd door gas- en rookdampen. Het verdient opmerking dat hij in bet kritiekste eogenblik zijn personeel door zijn kalmte geheel bebeerschte en hen naar hun werk dreef, uitroepende„Wan neer het tijd is om den toren te verlaten, zal ik u waarschuwen. Ga nu direct kalm aan nw werk terugde dienst moet steed8 doorgaan tot het laatste oogenblik Door de bazarramp te Parijs heeft de Staat Frankrijkongeveer 2Vs mil joen francs aan successierechten geïnd. Woensdag 22 Dec. Cioes, half 11 door not. Pilaar voor B. en W 's Heer Hendrikskinderendük Noord zyde 15 canada's; Geldelooze weg 56 harde olmen; Oostsingel 30 zachte; Oostwal 4 populieren; Westsingel van de Koepoort naar Struikelblok 37 zachte olmenPoelweg 23 popnlieren 2en Zuid Paralelweg naby 't station 42 populieren. Te veiien olmen Oostsingel per stuk en in massa; overige per stuk of bij party tjes. Kisse, half 10 door not- v. d. Kloes aan de stoof afbraak al3 60000 Waalsteen, 5000 blauwe dakpannen, 300 dak- en zolderdelen, zolderbalken enz. windmolen, bascule. En by wed. Westdorp 1 eikenhouten boogkabinet antieke kast, talels, kachel, 2 lamdragende weischapen, geit, ioopvarkens, mangels, hand karnmolen, geeselsteen met paard, 8 kippen en 1 haan. St. Laurens, door not. Tak bij den mo len voor 't polderbestuur Walcheren 5-jaiig elzen- essen-, en wilgen kaphout aan den straatweg van Middelburg—Domburg en van Oostkapelle naar Grypskerke. Middelburg, 10 uur Schuttershof door deurw. Rosier meubelen, huisraad, kachels, enz. Westkapelle, half 2 door not. Loeff by Kaland twee huizen, schuur en tuin Koestraat 1237 cA. waarvan 317 cA. êrf- pacht. liloetinge, hij Akkenaar door not. Mu- lock Houwer voor Ambachtsheer en heeren Burger hakhout en tronkboomen in Kloe- tinge, 's Gravenpolder, 's Heer Abtskerke Kapelle. Donderdag 23 Dec. Middelburg, op de Volharding door deurw. Kouion half 1 hout. Middeiburg, door not. Huvers 8 uur in de Vergenoeging huizen met tuin lo Seissingel E 18a. 2o. Jodengang E 206. 3o daarnaast. 4o. daar naast (stal.) 5o. tegenover 6o. winkelhuis Seisplein Q 335.7o. huis hoek Bleek. 8o. huis en bleek Zand D 37. Te zien daags voor en op den verkoopdag 10—12 en 2-4. Nieuwdorp, door not. v. d. Kloes voor erven G. Leenman 11 uur by Modderkreeke 2 huizen. AFLOOP VERKOOFINfifiN BZ- GOES. Door Burgemeester en Wethouders van Goes werden Zaterdag aanbesteed de ge meentewerken en ieverantiën over 1898. Alles volgens tarief. Ingeschreven werd door de heeren lo. Timmerw. enz. Johs. de Jonge 3 procent beneden tarief. 2o. Metselwerk enz. M. Buitendyk 5, A. Jacobs 6 procent beneden tarief, 3o. Leidekkerswerk enz. A. Tamse 1, Th. A. van der Heil 10 procent beneden tarief, 4o. Smidswerk enz. A.Non- nekes 7, J. W. van de Weert Az. 5 procent boven tarief, 5o. Schilders werk enz. W. Giugoagel 5, C. den Boer 6, C. den Hollan der 7 procent beneden tarief, 6o. Stoffeer- derswerk J. D. Ramondt 5, P. J Maartense Maartense 11, M. A. Ramondt 12 procent beneden taiiet, 7o. De levering van borstel en mandenwerk J. Kcoman 20 procent beneden tarie". Behalve perceel 4 werden alle perceelen aan de laagste inschrijvers gegund. WEMELDINGE. By de heden gehouden aanbesteding van het vernieuwen en restau- reeren van het Ned. Hew. Kerkgebouw werden ingeleverd 13 biljetten. Ingeschreven werd door de hh. L. Laban, Ierseke voor f24880. Abr.de Wilde, Katten- dyke f 24378. H. Kosten, Wemeldinge f23343 C. van Beers, Vlissingen f23300. A. Hane- winkel, id. t 22900, P. Dronkers, Kapelle 120479. A. Barends, Middelburg 1 19777. J. M v. Ditmars, id. f19645. 'Anth. Laven Jr., Wemeldinge f 19500. J. Varren, Vlissingen 118947. Ja.cs. Burggraaf, Wemeldinge f18800. Jan Lindenbergh, id. 1 17000. D. van Maris, Kapelle 115869. De gunning van het werk wordt door HH. Kerkvoogden binnen 14 dagen bekend gemaakt. AXEL, 18 Dec. 1897. Oude Tarwe f 9.75 a f 10. Nieuwe Tarwe f 9.50 a f 9 75. Rogge f 6 50 a f 6.75. Nieuwe Wintergerst f8.—a f 8.25. Zomergerst f7.50 a 7.75. Haver f5.50 a f6.—. Kookerwten f6.75 a f7..— Voererwten f6.50 a f6.50. Paardenboonen f6.75 a f7. Lijnzaad f9.— af 11.—Koolzaad f—.— af— Alles per 100 kilo. Aardappelen f 2.50 a 12.75 per 100K.G. Rotterdam, 20 Dec. 1897. Tarwe mindere 10 cent lager. Rogge mindere 20 cent lager. Zomergerst 10 cent lager. Wintergerst 25 cent lager. Buitenland- sche granen stilMeel vast, onveranderd. 0.— 8.30 5,50 8.40 7-75 8.75 3.25 5,80 0.- 6.50 7,25 9,50 6.50 Tarwe. f O,— a f Nieuwe Tarwe. - 6.— Nieuwe Rogge - 4.50 Wintergerst - *7.25 Zomergerst - *7.25 Nieuwe Chevalier - *6,75 Haver - 2,30 Paardenboonen - 5,20 Erwten- 0,— Nieuwe Kookerwten - 6, - Bruine Boonen - 5,25 Witte- 6,25 Kanariezaad - 4.50 Ljjnzaad7.75 - 9,— Deze pryzen zyn per 100 Kilo. Zeeuwscbe EIEREN 16.— a t 5.80. Op de Veemarkt van heden waren aan gevoerd 273 runderen 124 kalveren, 644 scha pen of lammeren, 559 varkens. De pryzen waren als volgt: vette runderen lequal. 64, 2equal. 56, 3e qual. 50 a c. kalveren le qual. 70, 2e qual. 65—00 c. schapen le qual. 54, 2e qual. 46 c., Var ker.s lequal. 43 2e qual. 42 c. 3equal. 41 c, licht soort 38 a 40 Handel traag. VLAS. 29673 steen blauw. 2620 steen wit, 6510 steen Groningsch, 950 steen Hollandsch geel. ZEEUWSCHE AJUIN. Aanvoer op heden 6000 balen. Pryzen f 1.25 per 50 KG. groote AARDAPPELS. Spuische Jammen f3.30 a f3.75. Overmaasche f4.a f4,25. Drielingen f2.10 a f— Flakkeesche jammen fO.— a f 0.— Geidersche blauwe f 3.— a f 3.10, Geldersche kralen fat— Zeeuwsche blauwe f3-. a f3.10. Zeeuwsche Jammen f3a f3.25. "Weinig aanvoer en vraag. politieTgöês" Volgens bericht van den consulairen agent van Ei slandzijn tc St.Petersburg ontvreemd 147.000 roebels in credietpapier door de kassier der adellijke voogdijschap van S tPetersburg de assessor van het college Theophile Clement, Zoon van Ignatius Railenzozij. Een premie van 4000 Roebels wordt uitgeloofd voor de aanhouding van den dief wiens portret berust bij genoemden agent te Vlissingen. De o. v. p. A. R. HOLSHEIMER. Handboek ten dienste der Ge reformeerde kerken in JNederland, over 1898 red. A. Littooij en J. H. Feringa te Middelburg bij K. le Cointre. Wg hebben in 't kerknieuws een en ander gemeld omtrent de statistiek betref fende de gereformeerde kerken. Wij wer den daartoe in staat gesteld door den ge- achten uitgever van Le Cointre's Hand boekje over 1898, die ons voorloopig in zage verschafte van de vellen, die slechts wachten op den binder; zoodat eind dezer week dit volledige, goedkoope jaarboekje het licht kan zien. Wij vestigen er voor loopig nu reeds de aandacht op. De uitgave is een weinig vertraagd door teleurstelling van een der predikanten die een bijdrage bad beloofd, welke men nu missen moet. Toch is 't mengelwerk in derdaad degelijk; vooral de bijdrage van ds. Bouma over de Oud-Gereformeerde Kerk in Pruisen is belangrijk. FOSTKEMEM Lijst van brieven geadresseerd aan on bekenden verzonden door het postkantoor te Middelburg gedurende de 2e helft der maand November 1897. J. Wesste, Alblasserdam, T. Faber, Am sterdam^ Dubois, id., Christelijke Jonge" doebter Vereenig. Goes, Janus Mieras, Ier seke, J. Pouwer, Ritthem. Van Grijpskerke J. Beekman, Middelb. Briefkaarten E. de Vries, Amsterdam T. Eabel, id. Mej. A. Vroegen, Brieven Buitenland: L. Joanis, Hambmg en H. Froment, Parijs. Van 18 tot 20 December. MIDDELBURG. Ondertrouwp: K. Crucq jm. 19 j. en A, van Sovge jd. 20j. BevallenC. M. M. Machgeels geb. Re- niersen z, A. Koole geb. den Hollander d. M. Cuypers geb. r an Praag z. Overleden: S. L. Jansen 24 j. vrouw van J. W. H. L. van Karssen. J. de Vos 21 j. z. I. de Broekert. 17 mnd. z. GOES. Geboren: 18, Johanna Anna d. v._ Jacob Slager er. Prederica Louisa Francina Goossen. Overleden18, Engel Does 64 j. wedr van Helena Elisabeth Reynhout en Iolina Nout. Jacobus de Poorter 70 j. gehuwd met Clemence Appolonia Heirman. Heden overleed tot ons aller leed wezen, na een ongesteldheid van slechts 2 dagen, op bet alleron verwachtst, en na een ruim vijftig jarige ijverige en getrouwe plichts betrachting onze hooggeachte oud ste knecht ENGEL DOES, in den ouderdom van bijna 65 jaren. W. DE JONGE Gz., vrouw en kinderen. Goes, 18 Dec. 1897. Na een zeer kortstondig lijden overleed heden onze jongste lieveling IZAAK, in den leeftijd van slechts 17 maanden. P. J. DE BROEKERT. H. M. DE BROEKERT— Hartman. Middelburg, 18 Dec. 1897. De Deurwaarder I. P. EOSIEE, te Mid. delburg, zal op des morgens te 10 uren, in het Schutters hof, te Middelburg eene groote partij als: Ronde-, Vierkante-, Ovale- en Uittrektalels, Linnen- en an dere Kasten, Stoelen met of zonder Trijp,Klok ken,Ledikanten, Bedden met toebehooren, Wollen- en andereDekens, Spiegels, Schilderijen, 80 Haarden, Kachels en Fornuizen mettoebehoo ren, Vloerkleeden, prachtige Noten houtenCylinderSchrijf bureau,Piano's prachtigeAriston metlSMuziekplaten Koper-, Tin-, IJzer-. Glas- en Aarde werk, eene groote partij Geëmail leerd, tweeloops Jachtgeweer, Kar retwieleri,Karret en veel meer andere Goederen. Voorts een partij nieuw gezaagd Hout. Kijkdag Dinsdag te voren, van 114 uren. Zindelijke goederen kunnen bijgebracht worden, waarvan opgaaf te doen ten kantore van den Deurwaarder voornoemd. L. J. EMANS belast zich met commis- siën, voor welker nette uitvoering wordt ingestaan. De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal op des voormiddags 10 uur aan de herberg van M. Korstanje te Wemeldinqe nieuwe Planken, Latten, Ribben enz. Mest, Snijmolen Voorts: Linnenkasten, Spiegels, Karpetten, Bed en Dekens. Benevens: (van 100 tot 125 Ko,) 2 Hondenkarren en Hond. De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal op des voormiddags om 10 uur aan de her berg van Modderkreeke te Nieuwdorp, gem. 's Heer-Arendskerke Linnenkasten, Spiegels, Karpetten, Bed en Dekens en 3 stel nieuw Harnas, EENE PARTIJ NIEUWE alsPlanken, Latten, Ribben, enz., eene partij Loopvarkens. De Notaris PILAAR zal des voormiddags te half ell uren, in de gemeente Goes, op na te melden plaatsen, ten verzoeke van heeren BurgemeeS" ter en Wethouders van Goes, aan den 's-Heer Hendrikskinderendijk (Noordzijde) aan den Geldeloozen weg aan den Oostsingel aan den Oostwal aan den Westsingel van de voormalige Koepoort naar den Struikelblok aan den Poelweg aan den 2en Zuid-Paralelweg nabij het station Te veilenDe Olmeboomen aan den Oostsingel per stuk en in massa, de overige hoornen per stuk of bij partijtjes. Te beginnen aan den 's-Heer Hendriks kinderendijk. De Notaris J. VAN DER ELOES zal voormiddags 11 uur te Nieuwdorp gemeente 's Heer Arendskerke in de herberg bij H. C. Modderkreeke in het mi te Nieuwdorp aankomende de erven Gerard Leenman. De Notaris HUVERS te Middelburg is van voornemens op des avonds te 8 nren, op de bovenzaal der sociëteit „de Vergenoeging" aan de Groote Markt te Middelburg in het No. 1. Een WOONHUIS en ERF met TUIN te Middelburg, aan den Seissingel, wijk R no. 18a. No. 2. Een WOONHUIS en ERF met TUIN, aldaar aan den Joden- gang, wijk R no, 206. No. 3. Een WOONHUIS en ERF met TUIN, aldaar, nevens het voor gaande perceel, wijk E no. 20a. No. 4. Een STAL en ERF met TUIN aldaar, nevens het voorgaande perceel. No. 5. Een WOONHUIS en ERF met TUIN aldaar, tegenover het voorgaande perc. wijk R no. 23. No. 6. Een WINKELHUIS en ERF, aldaar aan het Seisplein, wijk Q, no. 335. No. 7. Een WOONHUIS met ERF al daar, aan het Molenwater, op den hoek van de Bleek, wak E no. 96. No. 8. Een WOONHUIS met ERF en BLEEK te Koudekerke aan het Zand, wijk D no. 37. Te bezichtigen daags voor en op den dag van verkoop van 1012 en van 24 uur. Alles breeder onschreven bij gedrukte notitiën, gratis verkrijgbaar ten kantore van genoemden notaris aan het Hofplein. Bij den Uitgever K. LE COINTRE te Middelburg is verschenen en wordt na ont vangst van het bedrag franco toegezonden: ABSFNTIELIJ8T voor Catechisatiën of Zondagsschool in zak formaat met slap linnen omslag. Ingericht voor 200 leerlingen f 0.20. 400 - 0.30. BEKNOPT LEERBOEKJE ten dienste van de leerlingen der Cht School, Qatechisaüèn en Zondagsscholen. Prijs 5 cent, 25 Ex. f 1.100 ex. f 3. Beide uitgaven alom zeer gunstig beoor deeld en aanbevolen. HET LAATSTE WOORD EN DF.LAATSTEBEDE- Geschenk voor leerlingen die de Chr. of Zondags School verlaten, door C. r. D. VELDEN Jz. Prijs 5 Cent- Tegen toezending van 5 cent worden de 2 laatstgenoemde Ex. franco ter kennis making toegezonden. Verkrijgbaar in den Boekh. van K. LR COINTRE te Middelburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 3