Mevr. Klerck te Goes. Landbouw. &EKKNIEUWS. SCH00LNIEUW3 De heer Staalman juchte de verkorting van den oefeningstijd zeer toe en protes teerde met den heer v. Bylandt nit Apel doorn tegen den drankverkoop in de cantines. Het officieren-element was op 't punt verkorting oefeningstijd verdeeld. Van Vlijmen was er mee ingenomen, de Ras kwam er tegen op. Eerstgenoemde drong nog aan op geldelijke schadeloosstelling aan behoeftige ouders van dienstdoende miliciens. De heer Van der Zwaag hield een grap pige doch tevens ernstige rede, die hierop neerkwam, opruiming van oorlog en marine vrede en verbroederingen drong aan op toelating van 't blad De Klok in de kazernes. De minister liet omtrent zijn leger-orga- nisatieplannen niet veel los. Hij is voor vermeerdering van strijdkrachten met ver korten oefeningstijd, zeidc hij. Nog verschillende andere sprekers heb ben het woord gevoerd. De heer Pyttersen nam 't op voor betere bezoldiging der fouriers, de heer De Klerk voor een andere wijze van betaling en pensioneering der werklieden aan den constructiewinkel te Delft; de heer Troelstra voor betere loons- regeling voor militaire bakkeryen en kleer makerijen en voor de opruiming van het corps marechaussee. Yoor de afd. Hoes van den Nederland- schen Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn trad Vrijdagavond Mevr. Klerck te Goes in de Prins van Oranje op, om ongeveer dezelfde lezing te houden, die zij te Middelburg hield, en waarvan een uitvoerig verslag in ons no. van jl. Zaterdag voorkomt. Daarom behoeven wy ook niet zulk een groot verslag te geven van 't gesprokene. Wij gever, slechts enkele gedachten weer die wy opteekenden. De heer ds. Lamers opende de vergade ring met een gebed, voorafgegaan door een kort woord van inleiding, wa irin hij er op wees dat in ons land nieuwe liefde is ontwaakt voor den ernst van 't zedelijk leven. Dit is niet zoo vlug gegaan, als in Engeland, daar was men ons voor. Daar is in menigen kring een schok ge voeld, een trilling ontstaan in de harten voor de rechten en den ernst van zedelijk leven. Er is een tijd geweest waarin men meende dat er van die zaken waren, over welke men ingroote kringen zeer ernstig,maar in kleine kringen minder ernstig, zelfs min of meer glimlachend spreken mocht. Een tijd waarin men van de uitspattingen der jeugd met zekere vergoelijking spreken dorst, men meende 't behoorde zoo, men kon, in betrekking tot zekere zonden veel ver dragen van de sterkeren, de mannen maar weinig van de zwakkeren, de vrouwen. Men meende den man alles, de vrouw niets te mogen vergeven. Men meende men had geen rekening te houden by den man met wat op den leeftijd van tusschen de 20 en 25 ongeveer geschied was, daarover moest de sluier der liefde worden geworpen, alsof zij, die jaren, later niet moesten rendeeren in het leven. Maar een vrouw die een zoodanig leven geleid had, was voor haar leven geteekend zij werd niet toegelaten in eenigen kring. In die beschouwing is een verandering ten goede gekomen. Men is gaan erkennen dat eenzelfde zedelijksheidswet man en vrouw omvat, eenerlei maatstaf voor zedelijkheid bij beiden geldtdat een reine jeugd voor beiden noodzakelijk is teneinde't huwelijk te heiligen; en dat voor een goed huwelijk niet een en ander moet zijn voorafgegaan waarover liefst niet wordt gespoken. Spr. herinnert aan Mevrouw Butlers ar beid in Engeland, en hoe ook in Nederland mannen en vrouwen zyn opgestaan die lust en roeping gevoelden om zich daarvoor in te spannen en die menig jaar huns levens gewijd hebben aan de taak der dienende, reddende, getuigende liefde.Met kiesschheid, ernst, wijsheid en tart doet dit ook de hooge vrouwe die hedeii avond voor ons optreedt. Zij is eene vrouw uie zooveel weet van al deze dingen, naar wie ieder onzer luisteren zal met klimmende belang stelling, mogelijk ook een enkele met stij gende zelfbeschuldiging. Men heeft recht openbaar te minachten die 't zedelijke minacht. Wij van ons standpunt zeggen dat de zedelijkheid een geestelijke drijfkracht heeft. Wie anders hierover denkt, dien zullen wy niet boos aanzien, als hij niet meedoet. Maar wy zijn verzekerd dat geen echte zedelijk heid en geen reine liefde tusschen man en vrouw mogelijk is, wanneer men zijn lief desbegrippen niet heiligen laat door 't zedelijk karakter en de liefde van God. Daarom, laat ons bidden. Hierna gaf Spr. het woord aan Mevr. Klerck. Spreekster verhaalt met genoegen, dat in Amsterdam, 's lands hartader, de overheid op 1 Juli '97 het houden van openbare hui zen van ontucht heeft strafbaar gesteld. Wij zijn dankbear voor de opruiming van al deze gelegenheden tot zondigen, want Heldring zei zeer terechthet kwaad dat zich aanbiedt is veel erger dan 't kwaad dat gezocht moest worden. Toch blijft er nog veel te hopen. Te 's Gravenhage, Arnhem, Leeuwarden was of is, naar men vreest, de strijd nog vergeefs. Toch zit de Bond niet stil. De Bond deed nog meer. Hy richtte een circulaire tot boekhan delaars en houders van leesbibliotheken) met verzoek om onzedelijke platen en lec tuur te weren; al wat de zinnelijkheid prikkelt, de fantasie bezoedelt, waarvan men eerst gruwt, doch waaraan men went. Want niet de plaat verandert, maar wij ook hier geldtkwade samensprekingen beder ven goede zeden. Vhor de jongste Kamerverkiezingen ver spreidde de Bond 1ÜOUUO manifesten onder de kiezers. De Bond protesteerde tegen de te Utrecht opgerichte vereeniging „Onderlinge Moeder bescherming", welke vereeniging geldelijken steun biedt bij bevallingen, vooral aan on- gehuwden. Maar dan moeten alle jonge meisjes lid worden van deze vereeniging. En nu is 't prijzenswaardig de jeugdige ongehuwde moeder te helpen die daar in kommer zit, terwijl haar verleider niet naar haar omzieten de gestichten voor dezulken te Zetten, Leiden, (Groningen) en Amsterdam voorzien in een groote be hoefte, doch deze vereeniging gaat te ver als zij alle meisjes dwingt lid te worden. Dat is de zedeloosheid en zorgeloosheid in de hand werkenzoo geeft men aan 't kwaad 't voorkomen dat kwaad goed is. De zonde der ontucht is een schande voor jongen en meisje beiden, en wij wensch- ten wel dat ook hij die dragen moest (op heffing van 't verbod tot onderzoek naar 't vaderschap) maar wij maken de zaken niet beter door de schande weg te willen nemen. Gemeenschap voor 't huwelijk is een vooruitgrijpen op 't huwelijk en elk voor uitgrijpen is zonde, men kan er in 't hu welijk geen zegen op verwachten. Tegen 't aanleggen van tweeërlei zede- lij kheidsmaatstaf bij de opvoeding in 't huis gezin, als zou aan 't meisje verboden zijn wat voor den jongen geen kwaad kan, kwam Spreekster krachtig op en verduidelijkte hare bedoeling door de voorlezing van een ver haal waarin Vrouw Ja»sen haar man ten slotte tothare meening bekeert, dat voor beide hun jongen en hun meisje, eenzelfde regel en wet, eenzelfde wil en woord Gods geldt. De Bond schreef ook aan kerkbesturen in aansluiting aan den Bond waarvan de heer ds. Pierson voorzitter is, om meerdere medewer king en toezicht op onze jonge mannen. Op een medisch congres verklaarden dezer dagen 800 doctoren dat een jongman zal hij gezond zyn, rein moet zyn. Evenals te Middelburg besloot Spr. ook hier haar met ademlooze stille aangehoorde canserie met de bekende dichterlijke aan maning tot aaneensluiting. Na de pauze vertelde zij nog een en ander van mevrouw Butler en las zij uit haar ge- schiften een opstel voor„Een avond te Napels". Ds. V. Lelyveld sprak een woord Tan dank tot de begaafde spreekster. Spr. wees erop hoe onze tijd al meer er op uit wordt om de zonde te vergoelijken. Het schuldbe sef verstomptvooral in zake bepaalde zon den. In de gevangenis maakt Spr. menigmaal kennis met personen die „gelukkig" geen moord of diefstal gepleegd hebben. Een klein bedrogje of iets dergelijks maar, alsof er voor den Heere en zyn wet een onderschei ding in gioote en kleine zonden gang baar was. Hiertegen moeten wij allen getuigen. En vooral in betrekking tot de zedelijkheid; alle overspel is zonde, en nie mand gaat vrij uitdit bewijst de geschiede nis der overspelige vrouw op welke niemand den eersten steen werpen dorst, maar ook 't schuldbesef moet gewekt worden, gelijk dit bijgenoemde vrouw aanwezig was; en dan is er vergeving, gelijk de Heere zegt: Zoo veroordeel ik u ook niet. Man en vrouw waren in Israel des doods schuldig, zoo zij in overspel gegrepen werden. Maar te ernstiger is deze herinnering waar Spr. er aan toevoegt dat wie uit 't geslacht der priesteren tot deze zonde vervallen bleek, gesteenigd en verbrand moest worden. Wij Christenen zijn in zooveel hooge- rin zin een priesterlijk geslacht en te zwaarder is dan ook onze verantwoording zoo wij deze zonde niet uit eigen hart en kring wegdoen. Spr. sloot met dankzegging. 20 Dec '97. Benoemd tot officier van justitie bij de rechtbank te Tiel mr. K. M. Schram de Jong, officier van justitie bij de rechtbank te Zierikzee. Voor den post- en telegraafdienst zal op Zaterdag 25 December e. k. (Ie Kerstdag) de gewone Zondagsdienst gelden, behoudens dat op dien dag ook pakketten, postwissels en spaarbankzaken zullen worden behandeld. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is benoemd tot as sistent aan het rijkslandbouwproefstation te Goes M. A. C. F. Bolemey te Breda, De met Januari 1898 te Zierikzee eervol ontslagen gemeente-bouwmeester C. H. Bijl is geplaatst bij de werkzaamheden der graadtn eting te Delft. Ter voorziening in de vacatures, ont staan door het overlijden van dhr. L. Lu- casse, zyn benoemd voor den Ouden-Kraaij- ert polder tot dijkgraaf dhr. Jac. Meulen- berg, thans gezworen, en tot gezworen dhr. C. van Stee Nz. voor den West- Kraaijert-polder tot dijkgraaf dhr. B. A Reraijn, thans gezworen, en tot gezworen hr. P. Meeuwse Cz. tot afgevaardigde voor het beheer der uitwatering in de Piet dhr. D. Schipper, en tot vertegenwoordiger in den dijksraad van het Calamiteuse wa terschap Ellewoudsdijk en den calamiteu- sen polder Borsele dhr. B. A. Remijn. GC Bij 't laatstgehouden examen voor het postradicaal is o. a. geslaagd de com mies der telegrafie C. C. den Decker te Goes. Bij de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen is benoemd tot sur numerair bij den dienst der exploitatie dhr. J. v. <1. Hengel aan station Goes. De minister van marine J. C. Jansen heeft ontslag aangevraagd, naar de Tel. verneemt, wordt de heer N. Mac Leod, gep. vice admiraal, als zijn opvolger genoemd. By het 3e reg. inf. te Bergen-op-Zoom is de bronzen medaille, wegens 12-jarigen trouwen dienst, toegekend aan den sergeant Timmermans en den fourier Van Voorne terwijl de serg-majoor Carols wordt be vorderd tot aljudaut-onderofficier. Vorige week is te Utrecht plotseling overleden de oud-hoogleeraar J. 1. Doedes. Den 20 November had hij bijzonder frisch en gezoud zijn 80en verjaardag gevierd. Door verschillende werken heeft hij zich naam gemaakt op kerkelijk gebied. Een zijner werken werd in het Engelsch ver taald. Als predikant trad hij het eerst op te Hall (by Brummen) en later te Rotterdam waar hij grooten opgang maakte. Professor Kosters, hoogleeraar in de theologie aan de academie te Leiden, is Zaterdagavond onverwachts te Enschedé, waar hij juist aangekomen was om deel te nemen aan een familiefeestje, op 53 jarigen leeftijd overleden. Dr. W. H. Kosters werd 28 Juli 1868 als predikant te Rockanje bevestigd, in 1874 te Heenvliet, in 1877 te Barendrecht, in 1880 te Neede, in 1883 te Deventer. In 1896 werd hij prof. te Leiden. Blijkens bericht in de „Moniteur Beige" van 17 dezer, zal de invoer per spoorweg van voor de slachtbank bestemd Nederlandsch rundvee en schapen langs het tolkautoor Visé (station) van den 24sten e. k. af, moeten geschieden des Dinsdags en Zaterdags van zonsopgang tot 12 uur. Ditzelfde geldt ook voor den invoer van paarden, tenzij 24 uur van te voren den met het toezicht belasten veearts van het voornemen tot invoer kennis is gegeven. Blijkens bericht als boven zal het invoeren van paarden, rundvee en schapen van Hollandsche herkomst, toegelaten zijn den 24sten en 31sten December 1897 op de gewone uren, in stele van den 25sten December 1897 en lsten Januari 1898, langs de biernavermelde tolkantoren en hul pkantoren Zeizate [station], Zandvliet, Esschen station], Esschen [dorp], Poppel, Achel station Visé [station], Welkeuraedt [sta tion Momignies [station] en Meenen [sta tion]. St. Crt. Meddelburg, ook voor St. Laurens 5, 6, 7, 11, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 27 en 28 Januari, 1, 2, 3, 4, 8, 9,10,11, 15, 16, 17, 18,22, 23,24 en 26 Februari, 1, 2, 3, 4, 9, 10 en 11 Maart. 'Oost- en West-Souburg, ook voor Ritthem 14 Maart. Vlïseingen 15, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 25 en 26 Maart. Arnemuiden, ook voor Nieuw- en St. Joosland 28 Maazt. Veere, ook voor Vrouwepolder 29 Maart. Serooskerke, (W.) 30 Maart voormiddag. Oostkapelle, ook voor Grijpskerke, 30 Maart namiddag. Domburg, ook voor Aagtekerke, 4 April. Westkapelle, ook voor Zontelande, 5 Apr. Koudekerke ook voor Biggekerke en Meliskerke 6 April, v^ortgene 18 April. Wissenkerke 19 en 20 April. Colynsplaat, ook voor Cats, 21 en 22 April Stavenisse 2 en 3 Mei voormiddag. St. Annaland 2 en 3 Mei naraidd. en 4 Mei. De gemeenten in Zuid-Beveland en Zeeuwsch Vlaanderen hebben dit jaar geen ijkmaar maten en gewichten moeten, op gevaar van straf, voorzien blijven yan de vereischte stempelmerkee, 't laatste goed- keuriugsmerk moet gedurende twee jaren ongeschonden worden bewaard. Middelburg. Heden Maandag verga derde de Zeeuwsche Maatschappij van Land bouw, afdeeling Walcheren, onder voor zitterschap van den heer de Bruijn van Me lis- en Mariekerke tegenwoordig 36 leden. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen zijn van het Hoofdbestuur een leerplan van den wintercursus, waarvan staande de ver gadering exemplaren onder de leden wor den rondgedeeld. De Voorzitter wijst ten overvloede op het groote nut van het ou derwijs in de landbouwkunde vaa het Hoofdbestuur een voorstel dat diegenen dis verleden jaar niet slaagden om een diploma te verkrijgen als hoefsmid, als nog dit jaar in de gelegenheid zullen worden gesteld om zich verderte bekwamendaartoe stelt het Hoofdbestuur f 60 voor deze afdee ling beschikbaar. De serectaris maakt de op merking dat inde vergadering van het Hoofd bestuur is besloten, mits de afdeeling een gelijke som beschikbaar stelle. De Voor zitter antwoordt den Seretaris dat hiervan niets te vinden is in het voorstel van het Hoofdbestuur en die door hem geciteerde notulen nog niet zijn goedgekeurd. DeVoorzitter stelt nu voor dat de afdee ling een onbepaald crediet zal beschikbaar stellen, hetgeen bij applaus wordt aangeno men, terwijl de voorzitter daarop mededeelt dat, ter besparing van kosten, op Dinsdag 28 dezer door het bestuur met de besturen van zusterafdeelingen eeuc gecombineerde vergadering zal gehouden worden om de zaak te bespreken. Na uitbrengen van 't verslag der Hoofdt bestuursvergadering, doet de secretaris verslag over het proefveld. In den breed- zet hij uiteen hoe de bemesting van die veld, in het geheel groot 33 aren, heeft plaats gehad en wat de opbrengst geweest is. Er is een deficit geweest van f42. Hij gaat de verschillende Hoorton bemes ting na en komt tot de slotsom dat het deficit vooral te wijten is aan de droogte en te lage prijzen. De voorzitter zegt den verslaggever dank, en wordt besloten het verslag in het archief te deponeeren. Ook den hee- ren leden belast met het toeztoht over het proefveld brengt hij zijnen dank voor de goede zorgen er aan besteed. Het deficit zal uit de kas der afdeeling worden bestreden. Hierop worden de periodiek aftredende bestuursleden de heeren J. Marinissen met 34, F. Besuijen met 32 en Is. Goedbloed met 30 stemmen herkozen. Verder ver kregen de heeren A. van Leerdam 2, J. Langebeke, Jobs. Volkers, L. Reinierse, F. I'ouwer Az. en L. Krijger ieder 1 stem. De herbenoemden nemen hunne benoe ming aan en worden door den voorzitter met die herbenoeming gelukgewenscht. Besloten wordt nu aan de paardenmarkt in het volgend jaar weder eene verloting te verbinden, waarna de vergadering uit eengaat. Coes. De heer M. de Bokx, land bouwer alhier, is door de Vereeniging Rundveestamboekafd.Heinkenszand, alhier bekroond met een len prijs en onderhoud- premie groot f 45 voor zijn stier Joris, in de rubriek „Stieren met minstens twee breede tanden. In het voorjaar is deze zelfde stier Joris eveneens door genoemde afdeeling met den len prijs bekroond. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hoogebeintuin (toez.) en te Zuidwolde dhr. A. H. Scbolte cand. te Ooetburg. Bedankt voor Nieuw-Amsterdam door ds. C. R. van Lelyveld te Goes voor Renesse door dhr. Th. H. Fh. v. Papen- recht cand. te Dordrecht. Drietal te Leiden ds. N. M. de Ligt te Middelburg, ds. B. Lutge te Groningen en ds. K. W. Vethake te Alfen a.d. Ryn. Beroepen te Bleiswijk ds. T. Doever- dans te Hoogmade te Nieuwerkerk a./d. Ysel ds. F. W. C. L. Schulte te Cothen te Standdaarbuiten ds. J. Jansse te Gasselte te Middelie P. R. A. v. Meurs cand. Aangenomen naar Brielsch Nienwland door Th. H. Fh. van Fapenrecht, cand. te Dordrechtnaar Zoelmond door F. H. Hugenholtz cand. te Apeldoorn naar Eugwierum door ds. J. B. Vegter te Ommelanderwijk. Bedankt voor Oudeschans door J. J. Talens cand. te Groningen voor Kui lenburg en voor Holysloot door Th. H. Fh. v. Fapenrecht cand. voor Krim pen a.d. Lek door ds. A. ten Have te Polsbroek; voor Moerdijk door ds. J. de Visser te Herwijneu voor Oene door ds. J. H. Bisperink te Waspik voor Wezepe door D. v. Lonkhuysen cand. te Heteren. Zaamslag. Kerkvoogden en nota belen besloten een nieuwe kerk te doen bouwen. Geref. kerken. Beroepen te Dirkshorn en te Biezelinge J. Gispen cand. te Amsterdam. Het aantal gereformeerde kerken in ons land bedraagt 685, bediend door 486 predikanten, 1 predikant is in Indië. Een zestal predikanten (rustende) stellen zich weder beroepbaar evenzooveel candidateu terwijl eveneens 6 candidaten zich nog niet beroepbaar stellen. Het aantal emeriti predikanten bedraagt 53. Het aantal va cante gemeenten 213. Onder de oudste predikanten komen voorE. J. Seegers te Lioessens, bev. in 1846 J. Bavinck te Kampen bev. in 1848 G. Brune- meyer te Enter, bev. in 1849 D. Klin- kert te Rotterdam, bev. in 1850; S. Syp- kens te Delfzijl en J. J. Kuiper te Den Ham, beiden bev. in 1851 E. v. d. Berekamp te Grootegast en F. den Boer te Futtershoek, beiden bev in 1852; J. de Ko ning te Krabbendijke, bev. in 1853, F. Kap- teijn te Amstelveen, P. Wagemaker te Hil versum en J. Holster te Leiden, alle drie bev. in 1854 J. Moolhuizen te Beilen en B. J. Bennink te Westerbork, beiden bev. in 1855 W. H. Gispen te Amsterdam, bev. iu 1856, M. Keulemans te Schoonhoven bev. in 1857. De Vereeniging voor Geref. Schoolon derwijs heeft in 84 gemeenten hulpver- eenigingen in 146 gemeenten zijn Geref. gemeentescholen, waarvan 39 worden ge- subsidiëerd door bovengenoemde Vereeni ging- Het aantal christel. jongelingsvereeni- gingen die onler toezicht staan van den kerkeraad der plaatselijke kerk of in be trekking staan tot de kerk bedraagt 260 en Chr. Jongedochtersvereenigingen 220, het aantal Zondagsscholen die bestuurd worden door leden of onder toezicht van de kerkeraden, bedraagt 560. Aan de Tneologische school zijn inge schreven 71 studenten, waarvan 12 met preekconsent. Het gymnasium, verbonden aan de Theol. School, telt 70 studenten. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam zijn ingeschreven 73 studenten in de God geleerdheid, Rechtsgeleerdheid 22 en Let teren 17; totaal 112 studenten. Het aantal kerkelijke weekbladen be draagt 21. Op 51 plaatsen heeft men nog kerken A en B. Te Leiden en Middelburg zelfs A, B en C. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Amsterdam ds. J. Schotel te Haarlem. Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Amsterdam ds. A. D. Wempe te Haarlem. De heer A. Verhage Jz. vroeger te Goes, thans boekhouder aan de Maatschap pij van Weldadigheid te Frederiksoord, slaagde te Rotterdam voor boekhouden Middelbaar ouderwijs K XII en Q. Aan de Hoogeschool te Utrecht is tot arts bevorderd de heer W. Bal Jz. te Zierikzee. Eene nieuwe geneeswijze bij dieren. Bij een paard van den landbouwer H. te Scherpenisse, dat lijdende was aan een inwendige keelontsteking, waardoor de ademhaling belemmerd werd, is door den rijks veearts, den heer de Graaff aldaar, aan de buitenzijde een buis aangebracht, waardoor het dier thans niet alleen goed adem haalt maar ook herstellende is. lerseke. Op initiatief van de predikant ten Van Hoogerhuizen en Post werd alhier Donderdagavond een afdeeling van de Na tionale Christen-geheel-onthouders-Vereenir ging opgericht. Er traden ongeveer 30 leden toe. Een bestuur zal in eene volgende- vergadering benoemd worden. Krabbendijke. De minister van W., H. en N. hseft gunstig beschik; op een verzoek van ingezetenen alhier om bij Wachtpost 25 de sluitboomen in hekkens te veranderen; een goede verbetering daar te dier pluatse drie maal daags een 50 tal schoolkinderen den spoorweg oversteken. Serooskerke (W.) Door den raad dezer gemeente werd in zijne vergadering van Zaterdag eene nieuwe instructie vast gesteld voor den gemeente-geneeskundige en werd in plaats van den heer J. Hector thans geneeskundige als zoodanig benoemd de heer W. P. Smit Sibinga. Verder werd de gehouden aanbesteding der straatverlichting voor het jaar 1898 goedgekeurd en 't werk gegund aan den eenigen inschrijver A. de Steur alhier. Waarde. In het laatst der vorige week circuleerde in deze gemeente een request aan den minister van W. H. en N. met verzoek om eene tweede bestell ing van brieven enz. per dag. Reeds meerma len is daarom verzocht, doch telkens met ongunstigen uitslag op grond daarvan, dat het aantal der ontvangen brieven te wei nig is. Als men nagaat dat, blijkens inge wonnen iuformatiën, er gemeenten in Zuid en Noord-Beveland zijn die het vereischte aantal brieven niet ontvangen, uren van den spoortrein verwijderd liggen en toch eene tweede bestelling hebben, dan is 't in het oogvallend dat deze gemeente, op een uur afstand van den spoortrein, zoo stiefmoe derlijk in zake het postwezen wordt bedeeld. Bruir.isse. De agenda voor de gemeen teraadsvergadering van jl. Vrijdag was niet rijk. Na de opening en het vaststel len der notulen las de voorzitter een mis sive van Ged. Staten waarin werd voor gesteld de redactie van de verordening op de heffing der opcenten op de personeele belasting eenigszins te wijzigen zonder dat de verordening als zoodanig wordt ver anderd. Dit werd aangenomen. Voorts een brief van de directie der Rotterdamsche tramwegmaatschappij waarin werd kennis gegeven van de overname der concessie voor den aanleg der stoomtramweg Brou wershavenSteenbergen. Zij verzoeken dat hun evenals vroeger het Zierikzeesche tramcomité, eene subsidie worde toegekend van de gemeente. Men besluit het beloofde subsidie, f3U0. jaarlijks, voor den tyd van 20 jaar, ook thans aan de concessio narissen toe te kennen. Een circulaire van het feestcomité voor de inhuldigingsfeesten te Zierikzee, waarin deze verzoeken om financieelen steun der gemeente om zoo doende te geraken tot eene groote feest viering voor al de bewoners van ons eiland tegelijk wordt voor kennisgeving aangenomen. Aan het bestuur van kerk voogden en notabelen der Ned. Herv. Kerk wordt vergunning verleend voor de ver bouwing dier kerk voor zooveel die ver bouwing gemeentegrond zal innemen. Naar aanleiding eener discussie over den toestand van den langen havendam beloofd de voorzitter een onderzoek te zullen in stellen en in eene volgende vergadering hier over ropport uit te brengen. Te Weesp met 6000 inwoners wordt jaarlijks f 120.000 aan sterke dranken uitgegeven. Is dat geen schandaal Te Bergen-op-Zoom is gister nacht ingebroken bij den boer W., in de Poorterij. De boer wekte zyn knecht en loste een paar schoten. Toevallig werden die vernomen door marechaussees, die de inbrekers arresteerden. Om laarzen waterdicht te maken Men lost ongeveer voor 10 cent gummi elastiek op en doet er vet bij. Deze oplossing heete traan. Vooraf laarzen eenigszins en met een penseel op, bestreken worden. Te Osch is ee van een trapje gevallen zoo ernstig getroffen ds lijden van een paar ui de stoomtram viel nab ken man wien beide reden. Hij overleed aa Te Rotterdam is ee uit 't raam eener derde straat gevallen en dc Te Wierden is Vrydaf hevig onweer een huis getroffen en geheel afgt Door de marechansi werd een jongetje get: ouderloos, op een eigeua terecht gekomen was. een Duitscher van oors geboren werd door wien hy in dienst was wal gezet. Woudrichemsc op het gejammer van hel en namen hem mede terwijl een hunrer hei rijk verzorgde. \ervallen. De h taalkundige en tolk, 8 den W. C., schrijft aan 16 December Eenige dagen geleden van Londen een armoei van ongeveer dertigjarig teloos gevonden. De or eerst met een dronken doen te hebben, doch dat de man letterlijk ui Ofschoon het beroep man drijvende, zoo blijk pieren op hem bevondei de man een gediplomeer derwijzer is met akten Engelsch. Volgens die voorheen onderwijzer te B.) en hoofdonderwijzer St. Catherine) geweest Liefdadige menschen medelijden tijdelijk op zy het niet al te ruim Hoe het komt dat es ding zoo diep gevallen thans niet te vragen. 1 ik my „in the crowd" loos op het trottoir uitg ik het middel, een colle dood te redden. olgens eigen verklar familiebetrekkingen in Au (N. B.) en Semarang (Ja1 hy weigert beslist hunne geven. Ik deel u deze treui mede, iu de hoop dat zij kingen zich zijner willen (Naar wij vernemen ii heer Van Angelbeek die de chr. scholen is werkz ook in 't Buitenland van o. a. als hoofd eener ch: sel van daar tiok hij r toen naar Amerika, waa door een ongerechtigen h bullen in de gevangenis pleegzoon van een der bi liefde schoolmannen uit te Almkerk, en heeft de digen toestand waarin h geheel en al aan zichzelf De manslag te En' Omtrent den manslag deurwaarder te Zaltbomn reeds melding maakten, mededeelen Woensdag begaf de hi huize van Van Asch te zegeling van diens roerei geus wanbetaling. V. A., werd door zijne vrouw de heer Rit het doel zijn maakte en aanving zijne uit te oefenen. Een kast nog gesloten de heer Rit aan v. A. Hierop verwijderde zich „Dat zal niet gebeuren", nu ging vermoeden, dat in den zin had, stond nu zien waar v. A. bleef. Di onverhoeds op den heer i gaf hem met eene spade een slag op het hoofd. De steel van de spad ijzer af en, terwijl de heei ineenzakte, gaf de woestel gebroken steel nog een hand en den arm neerkv zoon van den heer Rit di anderen als getuigen fung valler greep. Deze rukte greep een hakmes en v: den jongen heer Rit aan week, den aanvaller by d ontwapende en den he eenigszins was bijgekon bloedde, naar de naast bracht waar een voorloo aangelegd. Omdat geen ge in het dorp was te verk sloten den heer Rit naar vervoeren, waar dr. Hern neeskundige hulp verleen ding constateerde en bij aan het hoofd schedelbreti heer Rit werd hier by i heer G. Van Wijk opgen lelfden avond werd v. A.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2