Buitenlandsch Overzicht. Uit de Tweede Kamer. KERKNIEUWS. ioorgesteld is om den dwang los te laten. Want als men een Engeisehman wil dwin gen, bereikt men gewoonlijk jnist bet omgekeerde van het beoogde doel. En dat zou hier ook het geval zijn, als men niet gebruik maakte van het geniepigste, het onrechtvaardigste middel dat denkbaar ishet verbod om ter school te komen. Tegen die onrechtvaardigheid kom ik op. Dit heeft, niets te maken met het nut der vaccine op zich zelf; het geldt hier eene zaak van rechtvaardigheid De Minister zucht. Ja, zucht maar Mi nister, want gij kunt die zaak niet ver dedigen. Heb den moed om eerlijk te zijn en boete op te leggen als men zich niet laat vaccineeren, maar verbied niet den kinderen naar school te gaan. Gij weet dat wij daardoor geplaatst worden tusschen twee kwaden, tenzij men geld genoeg be- zitte om zijne kinderen eene particuliere opvoeding te scheuken. Ik sommeer den Minis'er op dit be zwaar een antwoord te geven, dat tegen over de Kamer dragelijk kan heeten. De minister gaf hierop slechts 't volgende bescheid Billyk is die geachte afgevaardigde in zijne bestrijding van mijne rede niet ge weest, want bij zegt, dat ik geen enkel argument ten beste had gegeven, maar hij heeft juist de argumenten, die ik wel heb aangehaald, ter zijde gelaten. De geachte afgevaardigde beweerthet is niet bewezen dat de sterfte minder wordt. Ik had mij beroepen op de statistieken en verslagen waaruit blijkt {dat de tuberculose niet vermeerderd is door de pokken. Ik heb de cijfers van de sterfte aan tuberculose nagegaan en wat blij kt daar uit Dat in 1870 het getal sterfgevallen aan tubercu lose even groot was als in 1895, terwijl toch het getal zielen in Nederland gedu rende dien tijd van 3,500,000 tot bijna 5 millioen is geklommen. Hoewel de tu berculose eene zeer ernstige ziekte geble ven is, blijkt toch dat die ziekte in de latere jaren is afgenomen. Ik mag natuurlijk niet te veel van het geduld van de Vergadering vergen en zal dus geen meerdere cijfers aanhalen. Wat de quaestie betreft of de inenting gevaarlijk kan zijn voor de omgeving, dienaangaande staat de eene opinie tegen over de andere. Ik beroep mij op deskun digen, op medici. De geachte afgevaardigde zegtdie weten er niets van. Dit is ook eene persoonlijke opinie. Hoofdqnaestie is echter niet of men voor of tegen vaccinatie is, maar of men de vaccinatie vrij wil laten, en nu zegt de geachte afgevaardigdegeef mij een redelijk argumentdat is voor mij de hoofd- zaak. Ik beweer volstrekt niet dat, indien ik het vaccinatie-vraagstuk opnieuw ging re gelen, de regeling zooals ze thans bestaat, voor mij een ideaal zou zijn ik heb al leen beweerd, dat ik den tegenwoordigen toestand in dien zin niet wil veranderen, dat ik eene voordracht zou indienen om in plaats van indireclen dwang vrijheid te geven. De ervaring heeft geleerd dat onder de regeling die wij nu hebben, welke ge breken er ook aan mogen kleven, het dosl van de regeling volkomen is bereikt. Immers de pokken-epidemieën zijn zeer verminderd, en in de tweede plaats de vaccine is onder die regeling bijna alge meen geworden. Het getal kinderen dat niet meer wordt ingeënt, bedraagt enkele honderden. Ik heb de cijfers niet bij mij, maar ik meen dat, volgens het laatste schoolverslag, er slechts ongeveer 12 a 1300 kinderen niet naar school gaan, om dat zij niet zijn ingeënt. Nu weet ik wel dat uit een theoretisch oogpunt veel is aan te voeren tegen de geldende regeling, maar een voordeel is toch daarin gelegen dat het doel is bereikt zonder boete en gevangenisstraf. De heer Lobman nam toen nog de vrijheid na de merkwaardige ministriëele bekentenis die wij hier boven cursiveerden, de volgende uitnoodiging tot hem te richten Eene opmerking slechts, Mijnheer de Voorzitter, naar aanleiding van hetgeen de Minister zooeven gezegd heeft. De vaccine is bijna algemeen, zoo heeft hij verklaard iedereen laat tegenwoordig zijne kinderen inenten. Van die verklaring neem ik acte. Maar dezellde Minister heeft gezegd dat er duizenden kinderen zijn, die niet school gaan. Het is derhalve niet nooiigomdoor de school de kinderen tot de vaccine te dwingen. Waar dat het geval is, daar roep ik den Minister toe: gij ziet dat de dwang onnoodig is; welnu beproef het dan nu eens met de vrijheid. Het Fransche Seuaatslid Scheurer-Kestner moge als eenig overgebleven vertegenwoor diger uit den Protestantscheu Elzis eenige sympathie genieten, kans om die sympathie te vermeerderen, heeft hij niet meer. De vrienden van de regeering, de anti semieten, de tegenstanders van Dreyfns, de mannen der rustige rust en de duizenden telcurgestelden die op de invrijheidstelling van een onschuldig veroordeelde hadden gehoopt, na de door den stilzwijgenden, veelzeggenden senator toegezegde uithul- ligen, die allen zijn tegen hem Want de man heeft zijn dossier geopend en 't eenige wat hij aan het licht bracht is de waarheid die reeds langs anderen weg tot aller kennis kwam, dat niet Drevfus maar Esterhazy het borderel schreef waarop Dreyfns veroordeeld is geworden. Toch schijnt 't niet onmogelijk lat een herziening van 't geding gelast wordt, of schoon de betrokken ministers verzekeren dat de schuld van Dreyfus voor hen vaststaat. Het publiek zal derhalve nog een wei nig geduld hebben te oefenen. Het ministerie diRudini inltalië is devorige week gevallen. De minister van oorlog strnikelde over een tegen zijn verlangen aangenomen voorstel tot bevordering in 't leger, en sleepte in zijn val al zijn ambt- genooten mee. Wel een bewijs hoe zwak dit ministerie op zijn beenen stond. Het doet denken aan een liberaal mi nisterie in zeker land tusschen Dollart en Schelde, waar in 1879 een minister viel over zijn kanalenwet enj insgelijks al zijn ambtgenooten in zijn val meenam. Het Italiaansche ministerie, indertijd tot stand gekomen, na den slag bij Adoua in Abessynië en den val van het kabinet Crispy, ontleende een groot deel zijner levenskracht aan den afkeer voor de schan dalen die van zijn voorgangers aan't licht kwamen. Doch niet zoodra is ook dit leed geleden en vergeten of ook hun kaarten huis stort ineer. Het nieuwe ministerie, waarvan weder di Rudini de chef zal zijn, nam eenige meer liberale elementen op en zoo zal ook dit vaartuig weer wel eenigen tijd drijvend* gehouden worden, al zeilt 't wel een wei nig zonder bepaalden koers. In Oostenrijk schijnt de toestand, na 't optreden van 't ministerie Gautsch, iets beter te worden. Wel heeft de premier in zijn onderhan delingen met de Duitschers niet mogen slagendoch de toenadering is begonnen. Ds voorstellen der nieuwe regeering be oogden slechts verzachting maar geen op heffing der taalverordeningen. De verzach ting bestond hierin dat alleen de hoogere ambtenaren de kennis der beide talen Duitsch en Czechisch moeten bezitten, en wel na een overgangstijdperk van vijf tien jaren. De Duitschers willen hier echter niets van weten. Doch wel willen zy met deze regeering samenwerken om de twisten in Boheme en Moravië te beslechten e* de geregelde nationale betrekkingen tusschen de beide volksstammen dier kroonlanden te herstellen. Het geldt hier het overwicht der Duit schers, die naar den revolutionairen regel dat de meerderheid 't grootste zeggenschap heeft, door de Czechen behooren te worden verdrongendoch die terecht hiertegen aanmerken, dat uit het oogpunt van ge schiedenis, talent en handelsbetrekkingen de grootste invloed hun toekomt. Qualiteit gaat nog altijd voor quantiteit en den invloed der qualiteit weert men niet met éen pennestreek of met straatsteenen. Intusschen hebben de Praagsche en an dere onlusten den handel grootelij ks ge schaad. Alleen in 't manufacturen vak be draagt de schade miljoenen. Gezwegen nog van andere vakken, waarin de handel zoo goed als geheel stilstaat. In den Rijksdag van Duitschland zijn de marineplanuen op 't oogenblik in behan deling. De Keizer heeft in een persoonlijk woord tot het bureau van den Rijksdag op de aanneming zijner wetsvoorstellen aan gedrongen met 't oog op de groote behoefte die in Duitschland bestaat aan een krach tige vloot. Op iit oogenblik staan de kansen voor de voorstellen niet schoon. De rijkskanse lier Hohehlohe vond. weinig gehoor bij de toelichting. Onder anderen de sociaal-democratische afgevaardigdo Schünlanck had groot sncces met zijn bestrijding terwijl de leider van het Roomsche Centrum dr. Lieber voorstelde de wet naar eene commissie te verwijzenhetgeen dan ook geschied is. Zou dat 't begin zijn eener eerlijke be grafenis Zoo iets is wel eens meer gebeurd. Alleen de verwikkelingen met China zouden nog iels op't hart der afgevaardig den kuunen vermogen. Gelijk men weet is de Duitscke regee ring met die van laatstgenoemd land tegen woordig op hoogst, gespannen voet. Herhaalde moordaanslagen in China op Duitsche zendelingen [gepleegd, en andere moeilijkhe den, dwongen de Dnitsche regee- ring tot 't vragen van inlichtinge* en voldoening, welken vragen kracht werd bijgezet door 't zenden eener kleine oor logsvloot die een eilandje op China's Oost kust in bezit nam. En nu heeft China wel toegegeven doch de vraag is of de Duitschers nu even vlug Kiautshau verlaten zullen als zij er gekomen, zijn. Het is toch van zoo groot belang dat Duitschland voor alle mogelijke gebeurlijkhedeu daar een kolensta tion bezit als steunpunt voor zijn vloot. Het is echter zeer onwaarschijnlijk dat met name Engeland, op 't gebied van in pakken en indringen ai even interessant als Duitschland, dergelijke schei.nis van't volkenrecht, zooals dit bij sommige in de kraam te pas komendegelegenhedengenaamd wordt, straffeloos dulden zou. Vrydag werd een belangrijke discussie gevoerd tusschen den heer Lobman en den minister over de vaccine, waarran wij el ders in on« blad uitvoerig verslag geven. Doch op nog een ander punt werd slag geleverd, en wel bij de afdeeling Hooger Ónder wijs, tusschen de heeren Kuyper en L ihman, Everts en Vermeulen eenerzijds en den minister andererzij ds. In dit overzicht is 't ons onmogelijk ook maar een dragelijk verslag te doen van 't verhandeldewe moeten derhalve dit een paar dagen uitstellen. Toch deelen wij er iets van mede. Vooraf deelen wij mede dat professor YVoltjer in de Standaard, de vorige week, juist te bekvamer tijd, eenige artikelen heeft geplaatst die in vele kringen een diepen indruk hebben gemaakt. Deze hoogleeraar heeft verscheidene ma len in examen-couimissiën bij 't middeibaur onderwijs zitting gehad en heeft daar ver schillende ervaringen opgedaan die hij dooi de pers ter kennis van regeering en volk gebracht heeft. Wij lazen zijne artikelen met genoegen; en konden niet nalaten daarbij te gedenken aan de protesten meermalen uitgesproken, laatst nog in een drietal brochures, dooi der. door ons nog steeds diep betreurden Plasschaart, den te vroeg aan de wetenschap en de antirevolutionaire partij ontvallen leeraar bij 't middelbaar onderwijs te Delft, welke geleerde een treurig relaas ophing van de, zij 'took onopzettelijke, ongerech tigheden, die gepleegd werden op examens voor Teekenonderwijzer. Het toenmalige Kabinet, minister Mackay had toen de leiding van zaken, meende aan deze zaak niets te kunnen doen, Pias- schaart werd niet meer in eenige examen- commisse benoemd, en de zaak scheen uit. Maar nu heeft, zij 't ook op ander, maar dan toch op zeer nauw er aan grenzend terrein, de heer Woltjer op tal van mis standen gewezen en er vooral den nadrnk op ge.egd dat de gecommitteerden, aange wezen bij de wet op het H. O., artikel 11, niet tot hun recht komen. De wet legt geheel het examen in han den der leeraren, maar de beslissing over de toelating in de handen der gecommit teerden, en nu zijn er leeraren die 't werk voor 't examen met hunne leerlingen te voren behandelen. Hier heeft dus ge knoei plaats. De heeren Lohman, Kuyper en Everts lieten niet na op deze artikelen de aandacht te vestigen. De heer Kuyper voegde er eene princi- piëele beschouwing aan toe over 't Hooger Onderwijs. Hij wees op den strijd der beginselen op wetenschappelijk gebied en hoe de regeering zoo dikwijls zij tot handelen is geroepen, zich sympathiek plaatst aan de zijde der eene helft en de andere helft geestelijk onderdrukt. En nu vroeg de heer Kuyper pertinent of de heeren van de overzijde eindelijk ook ons voorstanders van Christelijk Hooger Onderwijs recht wilden doen. Want hoe staat de zaak? Gij legt beslag op alle universiteiten, gij bezet alle faculteiten, gij neemt daarvoor al het landsgeld, en na dat alles genomen te hebben, roept gij ons toe: spartelt gij maar in uw onmacht en zie hoe ge er komt. Spreker vroeg voor de gymnasia drieër lei lo. dat men het minerval niet op f 100 houde, maar hooger stelle voor w.e 't betalen kan 2o. rijks subsidie voor de Chr. gymnasia; 3o. betere regeling der examens; jus promovendi. Dit laatste had ook de heer Lohman gevraagd. In de [zitting van Zaterdag had eene breede discussie plaats over 't amendement Vermeulen c. s., welk amendement, strek kende om geen 2en hoogleeraar in de ge schiedenis aan de universiteit te Utrecht te benoemen, door dr. Kuyper verdedigd werd, en door de heeren Drucker en Kerdijk gesteund, echter op andere gronden. Beide toch èn dr. Kuyper èn mr. Kerdijk zijn van meening dat wij met de organisatie der hoogescholen vier in een klein landjeop den slechten weg zijn doch zij staan lijnrecht tegen over elkaar in de keuze der maatregelen tot reorganisatie. Dr. Kuyper wil een hoogeschool met minstens één volledige faculteit, en de andere scholen vakscholen. Mr. Kerdijk wil wets herziening om te komen tot één hooge school met volledige faculteiten. Heel duidelijk was 't niet, maar dit staat vast dat bij de tegenwoordige kranke regeling en de steeds hoogere eischen der weten- sehap geen lapmiddelen als de aanstelling van één man meer, in slechts één bepaald vak, meer moeten worden toegepast. De minister was over deze uiting zijner vrienden wel een weinig ontstemd. Iets wat van dezen bewindsman bevreemding wekt, die in allerlei volksvergaderingen zoo sma delijk afgeven kon op de „slaaf&cbe" meerder heid der „vrienden" van bijv. het ministeri- Mackay, met zijn „maagdelijke portefeuile les", ook die uitdrukking is van den heer Borgesius. In ieder geval met 50 tegen 34 stemmen ging dit amendement er door. Van de vooruitstrevend liberalen stem den met de heele rechterzijde uitgezonderd dr. de Visser de heeren Kerdijk, Drucker, Fokker, Heldt, Pijnacker Hordijk, Tak, Veegens en Zijlma, v. Kerkwijk en Pijn appel benevens de radicalen Nolting en Ketelaar en de socialisten Van der Zwaag en Troelstra. Van de Zeeuwsche afgevaardigden stem den de heeren Lucasse, Lohman en v. Kerk wijk voor, v. Deinse en Henrequin tegen, ook de drie chr. historischen, de ministers kamerleden Lely en Goeman Borgesius, benevens hunne overige oud-liberale en vooruitstrevend liberale geest verwanten ook de groep Pyttersen stemden tegen. Ileu m Maandag heeft de stemming plaats over 't amende meniWeruieulen v. Limburg Stirum om den post voor een Hoogere Burgerschool te Den Helder te schrappen. Dit voorstel, schoon krachtig verdedigd door den llolderBchen afgevaardigde Staal man, zal wel niet zoo gelukkig zijn als 't andere. Wij vermoeden dat dit amende ment wel met de stemmen links-rechts zal worden verworpen. Bij de afdeeling Middelbaar Onderwijs besprak de heer Fokker 't ambachtsonder- wijs dat ook hij ten onrechte bij het mid delbaar onderwijs gerekend acht en waar voor bij een afzonderlijken inspecteur vraagt terwijl hij op steun aandringt voor de industriescholen voor meisjes. De heer Heldt drong aan op ruimere toelating van meisjes tot de hoog3re bur gerscholen, terwijl heer v. Asch v. Wyck uit Ede klaagde over onderscheid maken tusschen aanvragen uit de stad en die van buiten bij toelating aan de H. B. Scholen Zij von ten bij den minister een gunstig oor. 13 Deo. '97 Twee belangrijke openbare vergaderingen deze week te houden, vond men jl. Vrij dag in ons blad geannonceerd, te weten die van den Nederlandschen Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn. Namens genoemden Bond treedt Woensdag a. s. mevrouw douairière Klerk- van Ho- gendorp te Middelburg op in de Concert- zaïl; en Vrijdag 17 dezer te 8 uur te Goes in de Prins van Oranje. Wie geen plan had er heen te gaan, wekken wij bij deze op wel te gaan, al ware het slechts uit instemming met 't edel stre ven van genoemden bond, waarvan me vrouw Klerck eene der meest bezielende woordvoersters is. Nu ook in onze omgeving de toenemende openbare en geheime onzedelijkheid in alle standen en rangen, tot zelfs onder knapen en meisjes, en onder allerlei vorm, zonden van Juda en Onan en Malthus, en allerlei schaamteloos bedrijf van prostitutie, tot nauwe aaneensluiting der bestrijders van dat groote kwaad dringt, mogen Middelburg en Goes daarbij niet van achteren staan. Vooral onze huismoeders wekken wij op om den Vrouwenbond krachtig te steunen en te komen vernemen wat deze Bond tot haar te zeggen heeft. Zoo ergens dan is hier periculum in mora gevaar bij langer dralen, voor onze door en door kranke maatschappij. Naar men verneemt, zullen met nigang van 1 Januari a.s. de retourkaarten op de lijnen der Maatschappij tot Exploitotie van Staatsspoorwegen, en op de Ned. Centraal- Spoorwegmaatschappij en op den Noord- brabant-Duitscheu Spoorweg eene maand geldig zijn. Bij kon. besluit is benoemd tot kanton rechter plaatsvervanger in het kanton Middelburg mr. K. W. Brevet, advocaat en procuriur te Middelburg. Ned. Herv. Kerk. Zestal te Leiden ds. L. J. v. Apeldoorn te Jutryp, ds. W. de Lange te Rhenen, ds. A. M. de Ligt te Middelburg, dr. J. D. de Lind v. Wijngaarden te Utrecht, de. B. Lutge te Groningen en ds. K. W. Vethake te Alphen a./d. Rbijn. Ds. Oldeman te Ouwerkerk staat op het zestal te Heereawr arden. Beroepen te Ouddorp dr. E. J.W. Post humus Meijjes te Heinenoord te Werk hoven (toez.) ds. L. J. v. Rhijn te Soes- terbergte Boxuin ds. J. v. Giffen te Heerenveen te Oudeschans J. J. Talens cand. te Groningen te Eemnes-Buiten ds A. ten Have te Folsbroek te Tzum ds W. v. d. Bijtel te Makkum te Genemuiden ds. P. Kuijlman te Oud Alblas; te Utrecht ds. G. F. Haspels te Kralingen te Zoelmond (toez.) P. H. Hugenholtz cand. te Apeldoorn; te Wijdenes (toez.) J. H. Heep cand. te Hol werd te Brussel Vlaamsch Evangel.) ds. G. A. v. d. Brugghen te Beetster- zwasg te Daarle en te Exmorra D. van Lonkluiisen cand. te Heteren te Brielsch Nieuwland Th. H. Ph. v. Papen- drecht cand. te Dordrecht te Eijerland op Texel ds. J. Pot te Oosterbierum. Aangenomen naar Oosterhaule door Y. Bolman cand. te Harlingen naar Wijdenes (toezdoor J. H. Heep cand. te Holwerd. Bedankt voor Eist door ds. H. A. Heijer te Lienden voor Jntfaas door ds. W. de Lange te Rhenenvoor Metzlawier door J. H. Heep cand. te Holwerd; voor Zevenhuizen (Gr.) door Y. Bolman cand. te Harlingen. Waarde. Herbenoemd tot kerkvoogd dhr. J. J. Mol, tot ouderling dhr. H. van Koeveringetot diaken dhr. A. van Fraassen. Heinkenszand. Herkozen als nota bele J. Zuidweg en gekozen (vac. de Vos) A. W. Wisse. Gekozen tot kerkvoogd (vac. v. d. Bilt), Ph. M. de Ronde Bresser. Geref. Kerken. Tweetal te Biezelinge J. Gispen cand. te Amsterdam en ds. F. Kramer te Stroobos. Beroepen te Zuidland ds. R. Smeding te IJselmonde te Baarland ds. O. J- Geerling te Brouwershaven. Aangenomen naar Stiens door ds. J. C. Raamsdonk te Beverwijk naar Poort vliet door ds. L. Spoel te Harderwijk. Bedankt voor Oosterland (D.) door ds. J. Meulink te Dassen voor Marken door ds. J. Koning te Mijdrecht. voor YVarns en Scharl door ds. G. Elshove te Schipluiden voor Ezinge (Gr.) door ds. L. G. Goris te Veenwoudsterwal. Op gezag van andere bladen meldden wij eerst dat hij aangenomen had. Even voor 't afdrukken van dit no. seint men ons dat een hevige brand uitgebro ken is tusschen Souburg en Ritthem waar schijnlijk op Jde hoeve van den heer Jo- hannis de Klerk. Wissenkerke. De inlaagdijk inden Thoornpol Ier is thans voltooid. Dienten gevolge kan de polder, uit geval van nood zakelijkheid, zich op deze tweede flink aangelegde en uitgevoerde zeekeering terug trekke.i. In 't belang der betrokken inge landen is het echter te hopen dat dat tijd stip nog ver af mag zijn. Hansweert. De Engelsche Zeeboot Afgaan Prince, van Antwerpen naar zee voer gisteren nabij Walsoorden aan den grond. Door drie sleepbooten is de boot a/ge trokken en naar bestemming vertrokken. Vlisslngen. De Engelsche driemast schoener „Vixen" gestrand op Calootbank is na ontschepen der lading bestaande uit China-clay gisterenmiddag van Calootbank afgebracht en op de haven gekomen. Schip is lek en moet hier dokken. Borsele. Vrjjdag had de gemeente raad o.a. te behandelen een brief van Ged. Staten, waarbij de uitnoodiging werd gedaan de sommen, uitgetrokken voor jaarwedden van den Burgemeester en den secretaris, te verhoogen in overeenstem ming met het aan de Koningin-Regentes ter goedkeuring voorgedragen besluit. Met 5 van de 6 stemmen besloot de gemeenteraad aan de uitnoodiging te vol doen. In verband daarmede werd de rij ksbijdrage met f 50 verhoogd. M. C. Waarde. Bij den landbouwer C. Bal werd een kalf geboren met twee bulten en de achterpooten dwars over de veorpoo- ten gegroeid. Waarde. Op de fairbank alhier werd gedurende dit najaar gewogen ruim twee millioen kilogram suikerpeen. Waarde. De gemeenteraad benoemde jl. Vrijdag voor den tijd van een jaar tot havenmeester dhr. W. van der Weele. De Commissie voor de Nieuwjaarsbedeeling werd samengesteld uit de heeren A. van Weele, C. Vermue, Chr. Weststrate Jz. J. Blok Iz., J. L. Overbeek, H. Stoutjes- dijk en C. Thorenaar. (Wij merken op dat wij na deze geen opgaven van nieuwjaarscommissiën of op brengst hunner collecten meer opnemen. Red.) lerseke. Vrijdagavond trad op verzoek der antirevolutionaire kiesvereeniging „Ora et labora" alhier de heer C. E. van Koetsveld uit Goes op tot 't uiteenzetten van 't doel der „Nederlandsche Vereeniging voor Even redige vertegenwoordiging" enz. De heer de Korte riohtte tot Spr. eenige vragen wat de technische zijde betrof en vroeg wat Spr. dacht over 't optreden van partijen in combinatie of bond in de Kamer. De spreker antwoordde dat dergelijke onvermijdelijke combinatiën iets anders was dan 't optreden van partijen in bondge nootschap bij verkiezingen en toonde aan wat in gevallen wanneer een kabinet niet op eene bepaalde partijmeerderheid steunen kan, een cabinet d'affaires moet of althans kan zijn, terwijl 't in die gevallen som» meer tot stand brengt dan een ministerie dat op eene bepaalde partij meerderheid steunt, gelijk 't ministerie Heemskerk III bewe zen heeft. Van dupliek was geen sprake, dewijl na spreker door niemand meer 't woord gevraagd werd, waarop de voor zitter de heer G. Moerdijk, de met gebed begonnen vergadering, met dankzegging sloot. Een vrouw uit een dorpje bij Wes- tergoo, was dezer dagen dagen een dokter in de stad gaan raadplegen. De geneesheer, die het druk had, onderzocht de patiënte en reikte haar zonder verdere toelichting een recept over. In plaats van daarmee naar den apotheker te gaan, keerde de vrouw onmiddellijk huiswaarts en legde het pa piertje op het zieke lichaamsdeel. Eenige dagen later bij den doktsr teruggekomen, verklaarde zij geen beterschap te kunnen bespeuren, ofschoon zij het papiertje trouw gedragen had Juffrouw Q-, die verleden week ge huwd is, werd door aandoening overstelpt, toen zij op het stadhuis was en geheel in het wit naast haar bruidegom zat. Zij begon te weenen, haar witte voile werd met traantjes bepareld. Zy hoorde eens klaps een fluisterende stem aan haar oor, de basstem van haar moeder: IV een niet, mijn kind wij zullen hem wel klein krijgen Jl. Jf Bamberg. Op de internationale ten toonstelling te Amsterdam in 1895 gaf de illusionist Bamberg voorstellingen op oud- Holland, doch deed dit op eene wijze dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2