„DE ZEEUW" BIJVOEGSEL RECHTSZAKEN. Buitenlandsch Overzicht KERKNIEUWS. SCHOOLHIEU WS. GEMENGDE BERICHTEN."" ▼an van Donderdag 2 December 1897 Het gaat den volken die in het Kongo- land, of liever in het ivoor van het Kongo-land lust hebben, aldaar nog niet naar den vleesche. Evenals aan de reizen naar Klondyke in een ander deel dor wereld Canada (Amerika) zij n aan de tochten naar den Kongo (West Afrika) nog groote gevaren verbonden. Treurige ger.'.chten van daar bewijzen dit. De Fransche expeditie van kapitein Marchard, wellte door den Bo/en-Congo op weg naar Menelik wsb, is totaal uit gemoord op slechts 2 Europeanen na, nl. een luitenant en een sergeant, die nog juist intijds wisten te ontsnappen. Deze expeditie was door de hulp van het Hollandsche huis geëxpediteerd en vertrok uit Brazzaville, waar zich ver- acheidene Fransche officiereu bij haar aan- aloten. De schade door Frankrijk te lijdan wegens hare mislukking wordt op een paar millioeu gulden begroot. Yerscheiden kooplieden an gelukzoekers hadden zich onder de hoede van kapitein Marchard gesteld in de hoop, veel ivoor bij de negerstammen te kunnen machtig worden door ruilhandel. De negers, die onder commando van baron Dhanis destijds stonden en aan het muiten waren geslagen, zijn door den Bel gischen legercommandant grootendeels ver slagen en afgemaakt en honderden door dezen gestolen geweren, in beslag genomen. Het is inderdaad jammer dat de Negers nog zoo weinig te zien krijgen van 't verschil tusschen de gelukzoeker» uit de Christenvolken en de inboorlingen die Heidenen zijn. Thans moest de regeering van den boven Kongo een drankwet invoeren, waarbij be paald wordt dat iedere Europeaan niet meer dan 3 liter spiritualiën per maand ontvangen mag en dat dewijl Europeanen tegen ontzettende prijzen drank aan negers verkochten, om hen zoodoende zedelijk en lichamelijk te gronde te richten. Als de spoorweg naar den Boven-Congo gereed is, zal de nieuwe drankwet echter moeilijk te controleeren zijn. ïn verband met dien aanleg kwamen reeds vele Belgen en Engelscken de BoTen-Congo bezoeken, blijkbaar met het doel, terreinen te bou wen, relaties aan te knoopen en maat schappijen te vestigen. Bar.delsbetiekkingen, zeer goed bescha ving nog beter; 't Evangelie 't best. Maar geen moordtooneelen of dronkensohappen. Niet exploiteeren en demoraliseerenmaar civiliseeren en moraliseeren dat willen deze stammen van hunne blanke broeders ge daan wezen. Men begint te vreezen of de onderzoe kingen der verschillende schrifturen van Esterhazy wel zullen kunnen leiden tot verlossing van Dreyfus. Wel is men overtuigd dat Esterhazy reeds jaren geleden een slecht mensch was. Dat hij veel geld noodig heeft en aan het ministerie van oorlog menigmaal geheime diensten bewezen heeft, waartoe zijn vriendschap met den Duitschen mili tairen attaché Schwarzkoppen meewerkte. Maar of het nu bewezen zal kunnen wor den dat hij de valsche stukken schreef die hij aan Dreyfus toeschreef en zoo 't voorgenomen of vermeende verraad van dezen kolonel, op inlichting van Schwarz- koppe aan 't ministerie van oorlog heeft aangebracht De graphologen («chriftvergelyker») heb ben een moeilijk werk; en de justitie niet minder, want Esterhazy weet weg voor elke beschuldiging, de senator Kestner houdt nog steeds zijn mond en de beschul digingen der familie Dreyfus bewijzen niets voor de onschuld van hun bloedverwant. Yer gevorderd is men derhalve nog niet. Het nieuwe ministerie in Oostenrijk het ministerie Gautsch is thans compleet, Gautseh is een Duitscher en zal daar door de stormen eenigszins kunnen bezwe ren maar getapt is hij evenals zijn voor ganger, bij geen der partijen. Zijn bekwaam heid wordt niet hoog geschat, maar men beschouwt hem als zeer slim. Zijn collega's zijn meest alle ambtenaren een administra tief college derhalve zonder groote regee- rende en besturende kracht. Maar wie niet sterk is, moet slim wezen, is misschien een spreekwoord dat wonderen doet, en de eerste moeilijkheden leert te boven komen. Badeni was geen sympatiek figuur, au tocratisch, zelfs tegenover den Keizer, een kind der revolutie, niet minder dan zijne bestrijdersmaar de wijze waarop hem 't beheeren onmogelijk gemaakt is, zal een schandvlek blijven in Oostenrijks parle mentaire geschiedenis. 1 Dec. 1897. Inplaats van het bestaande formulier voor de verzending yan telegrammen zal 1 Januari a.s. een ander model worden ingevoerd. Teneinde verder hij telegrammen met vooruitbetaald antwoord de afgifte aan de geadresseerden te bespoedigen, zal de jlawYOor aau he hoofd, dtt telegrammen voorkomende ruimte vervallen en vervangen worden door losse genummerde strooken. In zijn Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der lie Kamer heeft de Minister van Binnenl&ndsche Zaken thans officieel medegedeeld, dat het Rijks- proefstation te Goes llijft bestaan. Naar men verneemt is er een comité opgericht tot het ontwerpen ran concept- statuten voor een algeroeenen timmerlieden- bond. Deze bond zal zijn vertakkingen over 'tgeheele land hebben. Waarschijn lijk zullen ook schilders en metselaars der gelijke bonden oprichten. De vrijzinnig democratische club van de leden der Tweede Kamer koos tot bëftaA? de heereu Kerdijk (voorz.), K. de Buer en Drucker. De toestand van dr. Sehaepman is langzaam vooruitgaande. Toch zal bij waar schijnlijk dit jaar wel niet meeraan de beraad slagingen in de tweede kamer kunnen deel nemen, zegt Het Centrumdaar rust voor eerst zeer noodig blijkt. Bij besch. van den Min. van Binneul. Zaken is benoemd tot assistent aan het rijkslandbouwproefstation te Wageningen, dr. ff. P. Muntendam, en is hem als zoo- daoig eervol ontslag verleend als assistent aan het rijkslandbouwproefstation te Goes. Bij kon. besluit is jhr. W. C. van Patihuys benoemd tot burgemeester der gemeenten Veere en Yronwepolder en is herbenoemd met ingang van 8 Dec. tot burgemeester van Breskens J. G. Gerritsen. De heer dg. Knottnerus te Zaamslag schrijft ons het volgende: „In onze provincie Zeeland loopt sedert eenigen tijd rond tot het doen van eene collecte voor zichzelf, een zekere W. P. van der Leest, vroeger korenmolenaar te Grouw. Ik begon wantrouwen te koesteren tegen dezen persoon, en informeerde naar hem by den burgemeester vaii Idaarderadeel, tot welke gemeente Grouw behoort. ZEdachtbare «chreef mij, dat door hem tegen dezen persoon is gewaarschuwd in het Algemeen Politieblad. En hij veroorloofde mij het volgende te publiceeren „De burgemeester vau Idaarderadeel waarschuwt een ieder zeer voorzichtig te zijn met een zekeren W. P. van der Leest, vroeger korenmolenaar te Grouw, die onder scheeve voorstellingen geld tracht in te zamelen. De burgemeester Voornoemd, ItiNiA VAN Nauta". Ik meen in het belang van het publiek dit te moeten meedeelen." En wij voegen er bij dat 't publiek ongetwijfeld den geachten schrijver dank baar zal zijn voor zijne bemoeiingen in deze. Men zij derhalve nu op zijn hoede. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 'a Heerenboek dhr. H. J. F. Keers cand. te Hazerswoude te Nieuw vliet dhr. H. Yan Essen cand. te Zierikzee. Bedankt voor Wilbelminadorp door dhr. W. A. Eerdbeek cand. te 's Gravenhage. Colfjnsplaat. In plaats van de hh. M. de liegt Jz. en M Janse Ma. die voor hunne benoeming tot onderling en diaken had den bedankt, zijn gekozen tot ouderling dhr. M. de Jonge en tot diaken dhr. L. van der Moer. Baroepen te Krimpen aan de Lek ds. A. ten Have te Polsbroekte Durger- dam H. J. F. Keers cand. te Hazerswoude te Oldebroek (toez.) en te Niekerk J. J. Talen» cand. te Groningen te Hornhuizen-Kloosterburen (tuez.) H. Buis kool cand. te Beerta. Aangenomen naar 't Zandt door ds. P.v. Binnendijk te Obergum naar Molk- irerum door A. van Veldhuizen cand. te Rotterdam. Bedankt voor Huizen door ds. J. W. H. Kalkman te Woerdenvoor Mete ren door D. den Breems cand. te Utrecht voor Rijsoord door dr. E. J. W. Post humus Meijjes te Heinenoord voor Herkingen en voor Kootwijk door A. v. Yeldbuizeu cand. te Rotterdam voor Garsthuizen door H. H. Ynsonides cand. te Stedum voor Surhui/.um door ds. W. Hulsbergen te Sloohteren. Te Utreeht slaagde de heer G. Smit voor het doctoraal examen theologie. Geref. Kerken. Drietal te Baarland ds. B. Buurman te Meliskerke, ds. O. J. Geerling te Brouwershaven en ds P. A. Lanting te Nieuwendam - - te Assen ds. M. Schuur man te Alfen, ds. W. W. Smitt te Knijpe en ds. G. Wielinga te Katwijk a. d. Ryn. Tweetal te Dokknm A ds. F. ten Hoor te Uithuizermeeden en ds. W. de Jonge te Loppersum. Beroepen te Winsum-Baard ds. E. Prin- zen te Oostwoldte Hoogeveen B ds. J. E. Vonkenberg te Voorthuizen te Haamstede dhr. R. Koolstra cand. te Dokkum. Aangenomen naar Kalamazoo (St. Michi gan, N. Am.) door ds. F. Fortuin te Hilversum. Bedankt voor Stiens door ds. J. C. Raamsdonk te Beverwijk. Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor W inschoten door ds. J. H. Grottendieck te Maastricht. Roomsch Kath. Kerk. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Rijswijk den heer C. J. B, Olifiers, Benoemd tot onderwijzer met hoofdacte aan de o. 1. school te Poortvliet de heer H. W. Odink, thans als zoodanig werk zaam te Groote Hnissenpolder by Zaamslag. Ar rond isse ment K-Recht)tank te Middelburg Dinsdag zijn veroordeeld wegens diefstal-, J. d. B., 37 j. vrachtrjjder Groede tot 14 d. gev. straf en P. F. R., 29 j. arbeider, St. Kruis lot f 5 b. 5 d. h.; mishandeling A. J. v. d. V., 23 j. land bouwersknecht Waterlandkerkje toi 7 d. gev. straf verduistering W. D., 28 j. hvr. P. S., zonder beroep Vlissingeu tot 1 in. gev.straf; beleediging van een ambtenaarL. M., 17 j. metselaar Koudekerke tot f 3 b. s. 3d. h. dronkenschapmishandeling van een amb tenaar en wederspannigheid J. v. B., 40 j. visscher Arnemuiden tot f3 b: s. 3 d. h. en 1 m. gev. straf, en dronkenschvp en beleediging van eenamb tenaar J. J, A., 19 sjouwer Middelburg tot f3 b. s. 3 d. h. en 7. d. gev.straf, Ter openbare terechtzitting der Arron- dissements-rechtbank te Middelburg op Vrijdag 10 Deeember a. s. zal worden be handeld de zaak tegen: le. F. C. A. H., oud 17 jaar, koopman, en 2e. P. M., oud 12 jaar zonder beroep, beiden wonende te 's Heerenhoek, gede tineerd te Middelburg; ter zakedat zij den 18 October 1897, in den voormiddag, omstreeks 9l/s uur, te 's Heer Arendskerke, in den Nieuwen Kraaijertpolder, te zamen en in vereeniging in de woning van J. Goedegebure, uit een in de voorkamer staande kast of kabinet, nadat zij bet slot, waarmede de deur daar van gesloten was, verbroken hadden, on geveer vijf rijksdaalders, toebehoorende aan bovengenoemde Goedegebure, althans aan een ander dan aan hen, beklaagden, met het oogmerk van wederrechtelijke toe- eigening, hebben weggenomen, na zich den toegang tot bovengenoemde woning te hebben ve. schaft, door, na het sint van een deur, die toegang gaf tot een schuur vau een bnurman -van bovengenoemden Goedegebure, genaamd J. Kerkhoven, te hebben verbroken, in die schuur te gaan, vervolgens zioh te begeven in een daar naast gelegen schuur van Goedegebure, van daaruit in een aan laatstvermelde schuur verbonden stookplaats te gaan, daarop het slot, waarmede een deur, die van uit die stookplaats toegang gaf tot de woning van Goedegebure, gesloten was, te verbreken, die deur te opener, en alzoo in die woning binnen te gaan. In deze zaak zijn van wege het open baar ministerie 10 getuigen gedagvaard. Heinkenszand. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben een paar per sonen zich door opschuiven van een raam toegang verschaft tot het koetshuis van den pastoor der R K. Gem. alhier. Na de deuren te hebben geopend heeft men paard eu rijtuig ingespannen en zijn de lui in 't holle van den barren nacht een rijtoer gaan maken. Ze hebben paard en rijtuig '•nachts weer terug gebracht doch wer den toen door den koetsier opgemerkt, waardoor zij op zijn voorkomen op de vlucht gingen. De koetsier heeft toen alles weer op zijn plaats gebracht. Het paard dat nog niet zoo mak schijnt te zyn was bovendien nog geheel averechts inge spannen, dus wonder dat ze niet met den geheelen boel zyn verongelukt. De politie is 'treed» gelukt de vrijmoedige plezier- makers J. B. en J. V. op te sporen. Goes. De heei J. M. Kakebetke heeft ontslag genomen als lid van de commissie voor de Bedrijfsbelasting. 's Gravenpolder. Door een bierhuis houder even buiten de kom dezer gemeente werd Dinsdagavond omstreeks 10 uren de hulp dergemeentepolitie ingeroepen. Eenige jongelieden van 's Gravenpolder en omlig gende dorpen, die nog een na toondagje hielden, hadden, omdat de bierhuishouder gesloten was, een ruit gebroken en waren door de opening binnengedrongen. Daarna kregen de jongelieden het onderling aan den stok en borstelden elkander eens ferm den rok uit. Procesverbaal zal naar men ons mededeelt niet worden opgemaakt wijl dit niet verlangd wordt en de veroorzaakte schade wordt vergoed. Te betreuren is het dat dergelijke brutaliteit niet voorbeeldig gestraft wordt. Ritthem. Alhier is tot lid van den raad gekozen de heer J. Minderboud met 51 stemmen. Op den heer J. Walraven waren 47 stemmen uitgebracht. Krabbendijke. Het telegraafkantoor alhier verhandelde 319 telegrammen waar van 84 verzonden, en 235 ontvangen. Colfjnsplaat. De storm van Maandag heeft ook in deze gemeente aan verschei dene ingezetenen schade berokkend. Schoor- steeuen en dakpannen zijn in menigte naar beneden gewaaid, gaten in schuren gevlogen, enz. Ook de zeeweringen heb ben veel geleden, vooral aan den Oud- Noordbevelandpolder. De oostnol van ge noemden polder is geheel van zijne steen bedekking beroofd, terwijl perkoenen en brikken zyn weggeslagen. Het water kwam zoo hoog, dat over de gobeele lengte van den dijk het vloed werk aan de binnenzijde geslagen was. Ook de noordelijke haveudam aan het dorp heeft veel geleden. Volgens rapport ran den vuurtoren op Westerschonwen is het stoomschip dat op Noordland zit (zie ons vorig no.) het Engelsche stoomschip Baidar, kapt. Ri- •hardson, in ballast van Rotterdam naar Duinkerken. De machine is defect. De kapitein en 19 man der equipage zyn door de Burgsluische reddingsboot behouden te Burgslnis aangebracht. Te Yronwepolder is nabij de Oran jezon gestrand de vischsloep (latende 97. De bemanning bestaande uit vijf man, is behouden geland. Het schip zit hoog tegen de duinen en zal daar vermoedelijk ge sloopt moeten worden. Op het strand te Zoutelande en Biggekerke komt veel wrakhout aan. Ook zyn er reeds een 20-tal vaten met ter- j en'ijn aangespoeld. Men vermoedt dat er een schip op die kust in deu jongsten storm vergaan is. Vlissingen. De „Koningin Wilhelmi- na" van de Mij. Zeeland de.d Maandag 13 uren over een reis van zes. Tusschen Os- tende en Margate spoelden de zeeën over de hooge schooisteenen. De passagiers en de mail werden zonder ongeval aan wal gebracht. Bruinisse. Omtrent den storm die ji. Maandag woedde, valt van hier gelukkig niet veel te melden. Des voormidiiags heerschte nogal ongerustheid over eenige vaartuigen die des morgeus naar Antwer pen waren uitgezeild, doch al spoedig kwamen berichten dat zy in veiligheid waren. Op de reede bevond zich, wat zeer zeker zeldzaam voorkomt, geen enkel vaartuig. Reeds des middags liet het zich aanzien dat de vioed eene buitengewone hoogte zou bereiken, zoodat door deschip pers de noodige maatregelen werden ge nomen om hunnen vaartuigen een goede ligplaats te verzekeren. Te 1 ore des middags liep de wind van N.-West tot Noordenhierdoor werd wel eenigszins het gevaar weggenomen voor een hoogen vloed, doch aan den andaren kant baarde dit niet minder bezorgdheid, daar met die windrichting onze kust zooals men dit noemt aan ,,'t lager" ligt en zoodoende het meest aan den golfslag is blootgesteld. Te ongeveer zes ure had het water zyn hoogtepunt bereikthet vloeide tot 2.10 A. P. Nog des avonds werd inspectie gehouden op de dijken en zeeweringen. Bet bleek dat de dijken zich uitstekend hadden gehouden ook het dit jaar gemaakte werk dat by uitstek aan den golfslag was bloot gesteld was zeer weinig beschadigd. Al leen was de bezoding boven de kraramat een weinig weggerafeld. Aan de Noordzijde van den polder wasp. m. 150 M2 steen glooiing uit elkaar geslagen, wel een bewijs hoe hard de zeeweringen het hadden te verantwoorden. Voorts werd geen schade ontdekt. Ofschoon de vloedhoogte nu 4 cM. lager wa» dan bij den Juni-storm van dit jaar, was de golfverheffing op de wind streek nog aanmerkelijk hooger. Op sommige plaatsen lag dan ook het vloed werk te midden op de dijkskruin. Op het dorp werd nog. al wat schade aan gericht door bet omver waaien van schut tingen, het afrukken van dakpannen, enz. Gelukkig echter hadden hierbij geen per soonlijke ongevallen plaats. Hoofdplaat. Tengevolge van den hoogen stormvloed op Maandag jl. is de Oostelijke Riogkade van de Inlaag Tho- maespold.er doorgebroken en alzoo de Oos telijke kuip geinundeerd. Een zinkstuk bestemd op den oever voor de haven vau Hoofdplaat te plaatsen en 1800 H2 groot, is godeeltelyk stuk geslagen en op de dijkglooiing geworpen. Voorts zijn tal van wiepen en andere rijsmateri- alen weggeslagen. Van onderstaande kleinere ongevallen door den storm veroorzaakt, maken wij melding. De duinen te Zandvoort, Katwijk en Scheveningen zijn met het hoogwater we der aanmerkelijk afgenomen. Voorts waaiden te Zandvoort eenige waranda's weg. Onder Voorschotenis Zondagavond een gedeelte van een boerenhofstede ingestort. Een aan de zoldering hangende brandende lamp kwam dientengevolge naar deng'ond en veroorzaakte in het perceel daarenboven brand, welke echter spoedig werd geblnscht. Bij Akkrum is een kermiswagen door den harden wind omgekanteld, waardoor de kachel omviel, het rij tuig in brand ge raakte en alles binnen korten tijd een prooi der vlammen werd. De inwonenden bleven ongedeerd. Eergistermiddag is het eiland Marken ge heel ondergeloopen. Te Beverwijk is Maandagmiddag, tijdens deu storm een vrouw door het omverwaaieu van een boom doodelijk getroffen. Te Huissen werd een os in de weide door den bliksem doodelijk getroffen. Door de daarmede gepaard gaande stormvlagen zijn het achterhuis van eene boerderij op het „Heerenlaiid" en nog een huisje ingestort. Te Fcherpenisse kwam Maandag nacht het water zoo hoog op, dat de handelaar V. geen tijd had zyn vee in veiligheid te brengen 194 schapen zijn daardoor ver dronken. De schade bedraagt ruim f2000. Te Ede (Geld.) zijn bij den storm van Zondagavond een 60-tal zware eike- en deimeboomen tegen deu grond geworpen het is er een ware ruïne. üisteien avond zijn twee Spaansche stoomschepen in de Westerkade te Rotter dam tegen elkander gevaren, ten gevolge waarvan een der booten de Orcouera, dadelijk zonk. De opvarenden werden •gered. Te Idam ontstond door het inslaan der vlam in de peer eener petrole umlamp in deu stal brand die een boer derij in de asch legde. Het gezin moe9t half gekleed vluchten eu het vee werd juist in tijds gered. Onder Barneveld brandde een hofstede af, waarby twee koeien exi twintig kippen verbrandden. Een conducteur eener stoomtram is bij Steensel van de tram gevallen en ge dood, Te Odoorn zijn vier bóeren- behuizingen, benevens het logement en de kerk met toren afgehrand. De telefonische gemeenschap met Eramen was verbroken, dewijl een telefoonpaal afbrandde. Te Roermond kreeg een arbeidei by het afladen van een te plaatsen telephoonpaal dezen tegen de borst, waardoor hy viel en de boom op zyn beenen terechtkwam die beide braken. Nabij Den Helder vond men na den storm Maandag een botter gestrand, bij onderzoek bleek er niemand op te zyndoch beneden vond meu de lijken van twee jongens. De beide knapen 12 en 14-jaar oud, zijn dus waarschijnlijk naar het vooronder gestuurd, wegens dea storm, en aldaar verdronken, terwijl de schipper en de beide knechts ever boord moeten geslagen en verdronken zijn. Zij behoorden in den Helder thuis en een hunner laat een talrijk gezin achter. Zaterdagavond had te Amsterdam we der een moordaanslag plaats op een dienst meisje. Omstreeks 10 uur werd Johanna Hupser in de Sweelinckstraat bedreigd door een persoon die haar volgde tot aan de Van der Helststraat en op haar aanmaning om heen te gaan haar hevig bevloekte een eind verder greep hij een mes van onder zyn jas en stak naar den rug van 't meisje, doch daar zy hard doorliep, raakte hy haar niet, en vluchtte. Een voorbij- ganger, die meent den man te zullen kun nen herkennen, heeft hierop het ontstelde meisje thuis gebracht. Het meisje Cato Rameis, op wier leven een aanslag werd gericht te Amster dam, neemt in beterschap toe. De wond begint zich te sluiten. Gevaar van bloed storting in de longen is voorbij. Te Maastricht zijn 60 stuks rundvee in beslag genomen op grond van het hou den van verboden veemarkt. Vrijdag werd door de visitenrs aan het station Zevenaar een belangrijke aan haling gedaan. Een juwelier uit Amsterdam, die op geregelde tijdstippen van en naar Dnitschland reist en met de reizigers, die niets te declareeren hebben, in den trein bleef zitten, gaf op de gewone vraag „niets aan te geven" ten antwoord „niets dan een pakje chocolade." De be ambte tastte daarop in zyn valies, en vond daarin een pakje goud, hetwelk on der een papier was verborgen. Den juwe lier werd aangezegd dat bij mee moest naar de visitatiezaal. Een paar handkoffer», die hy onder de rustbedden had gezet, moesten ook worden gevisiteerd. Bij ope ning bleek, dat de koffers en valies vol gepakt waren met armbanden, kettingen, broches enz. enz. Dit was nog niet ge noeg, de man moest zich ook ontkleeden, en al zyn onderkleederen waren als bezaaid met gouden voorwerpen, juweelen, enz. Met haken was dat alles bevestigd. De waarde i an het aangehaalde werd door kenners ruw geschat op vijftig duizend gulden. Tegen borgtocht werd de man vrijgelaten. Zyn goederen werden echter verbeurd verklaard. Zaterdagavond en Zondag heeft over geheel Groot Brittanje en Ierland de storm gewoed, gepaard met sneeuw en hagel. Te Blackpool werd hst wrak van de „Fon- droyant", Nelsons oude vlaggenschip, door den storm in stukken geslagen. Dit is voor den roem vollen bodem toch nog een waar dige dood. (Jok in den omtrek van Parijs woedde de storm vreesdij k en langs de geheele westkust niet minder. De telefonische ge meenschap werd verbroken en de zware zeedijk bij Cherbourg iroest versterkt worden. Ook aan de Belgische kust werd groote stormschade toegebracht. Te Ostende en te Blankenberghe zyn verscheidene villa's vernield. Voor Heyst verging een Hol landsche schoener. -In Engelsche bladen kan men het bericht lezen van een herdershond (waar dat staat er niet bij), die zijn beide rech- terpuoten onder het mes van een maaima- chine liet. De herder verpleegde den hond en na eenigen tijd kon men het beest op zyn overgebleven linkerpooten weer vlug zien voortspringen en de kudde hoeden als van oud»als hij ligt moet hij een „zetje" nemen om weer overeind te komen. Men kan tegenwoordig in het museum van natuurlijke historie te Drontheim, in Noorwegen, een reusachtige poliep bewon deren, die onlangs op 75 kilometers ten- noorden van die stad gevangen weru. Een visscher was daar kalm aan 't roeien, toen plotseling een lange arm zich achter aan zyn vaartuig vasthield. Hevig ontsteld stond de man op er. tegelijk klemde een tweede arm zich aan de boot, waarbij deze in gevaar kwam van om te slaan. Toen begreep de visaeher, dat hij met eene poliep te doen had en zocht zjjn heil in de vlucht. Te dien einde nam hij de riemen weder op en begaf zich, zoo snel als de zwaarte van het aan de boot hangende zeemonster toeliet, weder naar den oever. Daar kon hij, door twee makkers gehol pen, zijne boot op het 6trand trekken en tegelijk de poliep, die nog altijd niet had losgelaten en die eeist losgemaakt kou

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 5