DE ZEEU W' BIJVOEGSEL ÏISJE, RIJ mg. af f 1,55. #m mmmr ;bode necht 33 Buitenlandsch Overzicht. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. EK, EK, s van elburg Iburg. burg. uitgever dezes. boekhandelaar JAKER Kz. SST Zierikzee. )oorweg Goei Zierikzee: smorg. s mid 7.— 2.— 7.50 1,30 6,30 7,50 7,50 11,30 2- 1," 5ene7,50 ZZ.9,15 7.50 7.50 6.30 6,30 7,50 7,- 11.30 7 O 1 7,— 1,30 1.30 1.30 2- 1,30 9 ene7,50 ZZ. 9,15 7.50 7,50 7,50 6,30 7,50 7,50 7,50 7,50 7.50 7,50 6,- 7, 11,30 7,50 7.50 7,50 7,50 7,50 6.30 7,50 1,30 1,30 1,30 2- 1,— 1,30 1.30 1.30 1,30 2.— 1.30 1,30 1.30 1,30 2- 1- Stoomboot- iTTERDAM plaatsen. Rotterdam: i 9,30 9,30 10,30 8,- 9.— 9.— 10,- 9,30 9.30 9,30 9.30 9,30 9,30 10.— 9.30 9,30 9.30 9,30 8,- 8.— 9- 9.— 9.30 9.30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 9,30 2.30 9.30 9.— 9.30 9,30 van van Dinsdag 30 November 1897. Wat er in bet Oostenrijksche parlement van terecht moet komen, weten wij niet. Wij hebben er reeds vroeger op gewe zen, üje de Daitsche liberalen, nn zij in de minderheid zijn alle moeite doen om den wetgevenden arbeid te verhinderen. Zij schreeuwen en janken en slaan met de deksels hunner lessenaarsgedurende den gansehen duur der zitting, tenminste wanneer hunne tegenstanders aan het woord zij nwant die hooren zij niet graag. Een hun ner afgevaardigden sprak 12 uren achtereen 's avonds 7 tot 's morgens 7 uur. Vech- en allerlei heidensche straattooneelen de orde van den dag, 'tls wer- van ten zijn kelijk voor den Keizer te Weenen om te weenen. Woensdag (den 24sten) moet 't weer zoo'n schandaal geweest zijn. De Duitschers deden weer al hun best om door hoofdelijke stemmingen nit te lokken, de beiaadelagingen te vertragen, of onmogelijk te maken. En zulk een hoofdelijke stemming in een Rijksraad met meer dan 300 afgevaardigden wil wat zeg gen. Eén zoo'n stemming duurt minstens een paar uree. En nu hadden enkele afgevaardigden van Slavische afkomst voorgesteld om de hoofdelijke stemmingen af te schaffen, al thans na te laten bij de behandeling van 't tegenwoordig aan de orde zijnde wets ontwerp de taalverordeningen. Dit voorstel maakte de verbittering Er ontstond in het Huis van Afgevaar- digded een vreeselijke kloppartij en vuist gevecht tusschen Duitschers en Slaven. Een afgevaardigde verdedigde zich met een mes tegen de vuistslagen. Een ander werd bij de haren getrokken, Nog ecu ander gooide den voorzitter ecu stoel naar het hoofd. De vergadering werd onder heidensch lawaai gesloten. Ook bleken de harstochten nog zoodanig ontketend, dat van heropening der zitting geen sprake meer was. Van elf uur tot twee uur ging 't alles wonder kalm: de eene hoofdelijke stem ming volgde op de andere, 't Was de Jong- Tsjech Dyk, die de lont in het kruit stak met zijn voorstel om alle petities tegen de taalwetten te vereenigen en er „en bloc" over te stemmen zonder verder debat met de bedoeling het „Ausgleichspro- visorium" aan de orde te doen komen, conform aan de intentiën der regeering. Daar was het lieve leventje gaande! Schönerer, bekend om zijn obstructie- taktiek, zou het woord erlangen, doch president dr. Abrahamovics, een der door de Duitschers meest gehate figuren in de Kamer, stelde als voorwaarde, dat de af gevaardigde eerst zou zeggen waarover hij spreken wilde over de stemming, zooals Dyk die voorstelde of over een nieuw voorstel over de stemming wilde hij niet meer gesproken hebbenReeds was het tumult links groot en elk der leiders had Dyks voorstel onaannemelijk geheeten, als zijnde in strijd met het reglement der Kamer, en de woorden van den president waren olie in het vuur. Het regende pro testen en onderwijl kuierde Badeni rustig op en neer vóór de zetels der ministers. Schönerer brulde nu de vraag „heb ik het woord of niet", waarop Abrahamovics antwoordde: „ja of neen de afgevaar digde Schönerer ziet dus van het woord af, 't is nu aan afgevaardigde Schücker." Onder geweldig rumoer snelt Schönerer van zijn bank heel in den hooge, op den presidentieelen zetel toe, met een papier vol voorstellen zwaaiend. De president weigert hem opnieuw het woord. Schönerer grijpt de bel van den voorzitter en begint te klepelen van wat blief je me, terwijl de president zijn heil in de vlucht zoekt. Het bovenstaande moest wegens plaats gebrek in 't voorgaande nommer blijven over staan daarom geven wij 't nog he den maar hetgeen daarna is voorgeval len overtreft in schandelijkheid al het voorgaande. De partijleiders hadden besloten in volgende vergaderingen de oppositie zullen voortzetten. Vrijdagmiddag werd de vergadering we der door den president geopend. Zijn eerste ontmoeting was een ge schreeuw van Ontslag PoolVerrader en dergelijke, uit den mond der Duitsche afgevaardigden. Zoodra de voorzitter, verscheurd en vertrapt onder een geweldig tumult in de zaal en op de galerijen. Plotseling vliegen de deuren in den rechterhoek der zaal open en een honderd tal politiemannen met den helm op, mar- cheeren de zaal binnen, verdeelen zich onder het commando van twee inspecteurs in twee groepen en rukken van links en van rechts op de voorzitterstribune aan. De sociaal-democraten verklaren niet te zullen wijken, waarop de afgevaardigda Gröszl wordi aangegrepen en onder hevig verzet uit de zaal wordt gedragen door acht man. Zoo worden ze alle veertien naar buiten gesleept, sommigen tot de straat toe, anderen tot de glazen deur. In de Kamer is het tumult ten top gestegen van de galerij af voert een jonge man het woord tot hij geheel „op" is, terwijl beneden de leden der oppositie't aan den stok hebben met de politie. Eindelijk keert Abrahamovics terug en na hem Badeni. 't Wordt opnieuw lawaaiig. De president geeft den politieinspecteur een wenk en verklaart den afgevaardigde Wolf voor drie dagen uitgesloten. De po litieman verzoekt eenige Duitsch-iiberalen in naam der wet plaats te makenhij kan Wolf niet bereiken, doch men antwoordt „gij overtreedt de wet als gij ons aangrijpt. Wij wij ken alleen voor het ruwe geweld!" Wolf wordt onder leveniigen tegenweer uit de zaal gedrongen. Vrijdagavond trokken van alle kanten de werklieden op naar het parlementsge bouw, meeneude dat een avondzitting zou gehouden worden, hetgeen niet zoo was. Zij werden door de huzaren teruggedreven. „Naar Badeniwerd toen geschreeuwd en men trok naar de woning van den eersten minister; doch daar stuitten zij op een sterke politiemacht. Te Gratz trokken benden oproerigen n ar het Franz Jozefgedenkteeken, schreeu wende „Weg met het Poolache Bestuur! Weg met Bal8ni!" Er werden oproerige redevoeringen uitgesproken, Den volgenden morgen (Zaterdag) hadden de Duitsche volksvertegenwoordigers kin dertrompetjes meegebracht, en ontvingen de Kamer den president met gefluit, De Keizer is gezwicht voor de straatbe- toogingen en het kamerlawaai, en heeft de ontslagaanbieding der ministers aange nomen. Aan Gautsch, een Duitscher, uit de op positie-minderheid, werd de vorming van een nieuw kabinet opgedragen. Daarna werd buiten alles stil. Alleen hielden de studenten en vele werklieden op 't vernemen van het aan geboden ontslag, nog een betooging waarin de bekende kreten: Leve Wolf! Weg met Luegerwerden aangeheven. brievenbesteller in den Kring Wissekerke H. Enters. *Sf55)s de te teeken van opening, begint als te bellen, springt de sociaal-democraat Berner over de versperringen rond den presidentieelen zetel heen, gevolgd door eenige geestver wanten als helpers. Eenige Tsjechen snel len den presilent te hulp en het wordt een verwoede kamp, waarbij ook de orde bewaarders, Abrahamovics' lijfwacht, zich niet onbetuigd laten. De president zelf een oorveeg en werd naar buiten Kramartz, de vice-president, kreeg gedrongen eveneens een draai om zijn ooren den grond kreeg en werd op oen gronu geworpen Onder luid gejuich van links nemen de sociaal democraten de presidentieele tribune in. Berner houdt een toespraak van de plaats van Abrahamovics, Resel slingert papieren uit de portefeuille van den pre- in de ruimte, andere papieren worden geschreeuw en proppen papier. Wolf, niet tegenstaande hij voor drie dagen verwij derd was, drong, met een valschen baard getooid, de zaal binnen doch werd tegen gehouden, waarop hij met zijn stok hevige slagen toebracht op de hoofden der agen ten die hem arresteerden. Zijn vrienden hielpen. Ook de socialisten die „gestraft" waren, drongen weder binnen en werden weder verwijderdwaarop de Kamerzit tingen voor onbepaalden tijd werden op geheven. Het volk de studenten voor al juichten de socialisten toe. Din volgde de leider der sociaal demo craten, Daszinsky, die een protest-rede voering hield en zoo achtereenvolgens alle leiders der Duitsche oppositie-partijen liberalen, radicalen en socialen alleen de chr. socialen (anti-semieten), onder Lueger, bewaarden hunne kalmte. Van de sociaal-democraten, tegen wie groot geweld gepleegd werd waren een paar vrij erg geschramd en bebuild. Omtrent de verwijdering va den afge vaardigde Schönerer (een liberaal) leest men in de 1 el. Nu legde de afgevaardigde Schönerer het er op toe, dezelfde bewerking te on dergaan. Hij brult als een woest geworden stier en slaat met zijn parapluie, welke reeds stuk is, op zijn verbrijzelden lessenaar, waarop inkt en strooizand eendrachtig sa menvloeien. „Hoera voor Germania schreeuwt hij, als zijn verwijdering wordt verlangd. De politie treedt de deur bin nen, welke zich bevindt in de nabijheid van zijn zitplaats.„Ben jelui daar al!" schreeuwt hij. „Woffen nieder En mei een gooit hij stok, overjas en de rest van zijn parapluie weg, haalt zijn zakdoek te voorschijn, en, ingesloten tusschen acht politie-agenten, verlaat hij groetend en wui vend de zaal. En als aanleiding tot de wegzending der afgevaardigden Rieger. Resel, Schram- mei, dr. Verkauf en Kozakiewicz, leest men do volgende kernachtige uitdrukkin gen, die naar de groenten ruiken Resel riep tot Kramarz, terwijl hij op Abrahamovitch wees „Die kerel moet in arrestLaat dien Poolsehen paardenkoop man gevangen nemen Kozakiewicz „Gij bezoedelt het Volks- hais Ga naar Moscou, jij Russische politie minister Dr. Verkauf: „Men heeft het volk in 1849 niet zoo bedrogen als nu." Schrammel„Wij willen zoo'n president nietDat is oen schandaalZij hebben de vrijheid gewurgd en nu willen zij met ons onderhandelen Wolf werd onder groote toejuichingen van zijn aanhang, meest studenten, naar zijn woning geleid. Veertig studenten wer den daarbij gearresteerd, een hunner werd gekwetst, een politieagent werd door een val van zijn paard gedood ook een com missaris van politie bekwam gevaarlijke kwetsuren. Geheel Weenen was in roere Uit de universiteit werden herhaaldelijk flesschen en stoelen uit de vensters op de politie geworpen. De heer Lueger, burgemeester, ging hierop aan minister Badeni inlichtingen vragen met het oog op den volksgeest doch deze antwoordde dat hij zich niet meer verantwoordelijk stelde. De verwachting dat in dit antwoord een stilzwijgend plan verborgen lag om ontslag te vragen als minister, is bewaarheid. De partijen der revolutie hebben wil van hun werk. Ned. Herv. Kerk. De candidaat Scholte te Oostburg en ds. Oldeman te Ouwerkerk staan op het twaalftal naar Barsingerhorn. Beroepen te Cortgene ds. A. Timmer man te Terneuzen. Aangenomen naar Nijehaske door ds. H. G. Rozetoom te Eikerzee. Drietal te Utrecht ds. G. F. Haspels te Kralingen, ds. A. B. ter Haar Romeny te Middelburg en ds. A. de Haan te Zwolle. Beroepen te Herkingen A. van Veld huizen cand. te Rotterdam; te West Graftdijk ds. J. W. van Loon te Obdam te ÏVezepe D. v. Lonknuijsen cand. te Heteren te Oosterwolde en Fuch- teloo A. H. Scholte cand. te Oostburg te Garsthuizen en te Nieuw Beijerland H. H. Ynsonides cand. *e Stedum te Hindeloopen A. Daran cand. te Rotterdam te Zevenhuizen |Y. Bolman cand. te Harlingen. Aangenomen naar Capelle a. d. IJsel (toez.) door ds. J. Doorenbosch te Barne- veld. Bedankt voor Wyckel door G. B. Hos- pers cand. te Vriezeveen; voor Apel doorn door dr. E. J. W. Posthumus Meijjes te Heinenoordvoor Garrels- weer (toez.) door J. J. Talens cand. te Groningen; voor Wormer door ds. G. H. Blanken te Oostzaan voor Asch (wegens voortdurende ongesteldheid, hij had eerst aangenomen) door ds. J. Brinkhorst te Ellecomvoor Brussel door E. B. Couvée cand. te Leiden voor Ytens door Y. Bolman cand. te Harlingen. Colijnsplaat. Door kerkvoogden en notabelen is besloten het tractement van den te beroepen predikant te brengen op f 1600. Tot (hiertoe bedroeg het salaris f1460. Geref. Kerken. Beroepen te Bleiswijk ds. F. W. Sluijter te Maassluis. Aangenomen naar Marken door ds. J Koning te Mijdrecht. Bedankt voor 's Gravonhage B door ds J. E. Vankenberg te Vcorthuizen voor Montfoort door ds. A. de Vlieg te Renkum Middelburg. Gisteren nam ds. J D. v. d. Velden afscheid van de Geref. Kerk C naar aanleiding van Psalm 28 Nadat ds. A. Littooij een woord van afscheid tot den scheidenden leeraar had gericht werd dezen door de overtalryke schare Ps. 121 4 toegezongen. Colijnsplaat. De gemeenteraad be noemde in zijne vergadering ven Zaterdag 27dezer tot onderwijzer dhr. C. A. Kok te Corle (gemeente Winterswijk). De heer J. A. Ket, hoofd eener bijzondere school te Ierseke, is benoemd tot onderwijzer in Transvaal. GCrt Bij de examens te Utrecht zijn tot arts bevorderd de heereu D. Buyze P. J. N. Hocke. De heer A. Jongejan, lid van den gemeenteraad te Ond Beijerland oud- hoofdonderwijzer, eerst aan de openbare daarna aan de christelijke school aldaar, heeft zich, wegens te langen duur der vacature voor onderwijzer, en verwachte onmogelijkheid om spoedig in deze vaca ture te voorzien, bij herhaalde vergeefsche oproepingen, tot onderwijzer aan de chr. school waar hij eertijds aan het hoofd stond, doen benoemen en in verband daarmee ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. De man is ruim 70 jaar en geniet algemeene achting. Volgens heden te Vlissirtgen ont vangen bericht van de Kustwacht te Brou wershaven, is er Z. Z. W. van den Toren Westerschouwen een tweemaststoomschip op Noordland gestrand, dat als noodsein twee vlaggen heeft waaien. De reddingboot is uit Vlissingen daarheen gezonden, doch de bier gestationeerde sleepbooten kunnen door het stormweder niet derwaarts ver trekken. Bedoeld schip is vermoedelij k de Engelsche stoomboot „Cyprus", naar Ant werpen bestemd. Ook te Rammekens, nabij het fort, is een schip gestrand, waarvoor om hulp van sleepbooten is geseind. Heden middag (gelukkig tusschen schaft tijd) is het halve dak van de groote machi- neloods der Mij. de Schelde weggewaaid. Heden hooge vloed. De kaaien snder water. Middelburg. De opbrengst der wintercollecte bij de herv. gemeente alhier bedroeg f 1654,67. Wissekerke. Met ingang op 16 De cember a. s, benoemd tot postbode route Wissekerke Kortgene, de tegenwoordige Scherpenisse. Vooreen" bijna .blind jongeling ontving de burgemeester jdezer gemeente Zaterdag jl. eene gift van f30 de Koningin-Regentes voor den aan koop van eene nieuwe handkar, om melk uit te venten. Volgens eene mededeeling van F. M. W. in het Soe. W. II., wilde de heer mr. P. J. Troelstra, het lid der Tweede kamer te Zierikzee eene voordracht houden over „De sociale kwestie". Maar er kon geen gelegenheid daartoe gevonden worden. De eigenaars van zalen, besturen van socië teiten, hotel- en koffiehuishouders, weiger den hunne lokalen te verhuren. Twee zei den, dat ze er niet aan dachten te verhuren voor vergaderi-igen van socialistische spre kers een derde, bestuurder van eene sociëteit, gaf het op papier „Tot op heden onze gemeente nog vrij gebleven van socialistische woelingen, en ik geloof ook niet dat men er naar verlangt". Eén eige naar van een zaal scheen eerst tot ver huren wel geneigd, men moest maar eens terugkomen doch toen men om beslissing kwam, had hij er van afgezien, hij had geen stoelen genoeg en in heel Zierikzee kon hij er geen huren ook was het hem bekend, dat de burgemeester voor zulk soort van vergaderingen geen politie ge noeg had. Te Nederhemert is overledande heer J. Straver, in den hoogen ouderdom van ruim 101 jaar. Hij was nog steeds in het bezit van zijn vermogens en mocht zich tot kort voor zijn dood in een uit nemende gezondheid verheugen. Met betrekking tot den dezer dagen overleden „waterdokter" den heer B. De Haan te Bleskensgraaf, wordt aan het R.N. de volgende ware gebeurtenis in herinnering gebracht. n,eu boertje, woonachtig in de Lingestreek die ook reeds dikwijls over de bekwaam heid van genoemden waterkijker had hooren roemen, maar te verstandig was om zoo maar aan die „malligheid1! geloof te slaan, wilde zich toch weieens overtuigen in hoe verre de wetenschap van den heer De Haan de proef kon doorstaan. Op zekeren dag kwam hij op het idéé zijn vrouw met eene flesch paarden-urine naar „Blesgraaf" te sturen. Bij dokter De Haan gekomen schreef deze, na den inhoud der flesch goed be keken te hebben, een recept, sloot het met bedenkelijk gezicht en schouderophalend in een couvert, overhandigde dat der vrouw en verzocht haar om het thuis te openen Nieuwsgierig wat het voorgeschreven middel mocht zijn, werd het couvert bij thniskomst dadelijk door den wantrouwen den boer geopend, maar wat beschamend voor hem toen hy las: „Geef het dier een vijfkop haver." Te Amsterdam is Vrijdag een onbekende oude vronw op het Waterloo plein onder een voorbijgaanden tramwagen geraakt en dood opgenomen. Tc Zaan dijk is een meisje van 24 jaar bezweken aan bloedvergifitging veroorzaakt doordien zij bij het knippen der nagels een kleine wond aan een harer teenen toebracht. Te Hagestein viel Zaterdag een werk man van een hooischelf, hij kwam op de steenen terecht en was onmiddellijk een lijk. In ons vorig no. hebben wij bericht gedaan van een voorgenomen aanslag op den trein AmsterdamRotterdam, nabij 't dorpje Kethel, welke aanslag door den spoorwegwerker Esbeukman is verijdeld. Wij schreven er bij „Als het waar Immers de menschen liegen soms zoo hard dat men aan de mooiste voorvallen wel eens gaat twijfelen. Toch zijn er menschen die 't wel gelooven onder anderen staat er in de Nieuwe Rotterd. Crt. een groote advertentie, waarin iemand zich beschik baar stelt om gelden in ontvangst te nemen, ter belooning voor genoemdon arbeider. Indien 't waar is, heeft de man 't dan ook dubbel en dwars verdiend. Volgens zijn breedvoerig verhaal aan 't bestuur der H. IJ. S. M. verstrekt be stond de versperring uit 2 dwarsleggers die gemakkelijk door een man konden ver voerd worden. Toen hij die wilde op ruimen, sprongen drie mannen nit het talud te voorschijn, grepen hem bij de borst en dreigden hem met een mes, indien hij om hulp riep, Bij de worsteling die volgde, kreeg E. schrammen in het aangezicht en werd een der mouwen uitzyn jas gescheurd terwijl hem een lange messnede op den rug van zijn jas werd toegebracht. Toen hij zich losgerukt had, liep hij zoo hard hij kon naar den wachter vau blok X bij welk blok de seinpaal staat, waarmede on veilig kan worden gegeven, en deelde hem alles mede, ademloos en beduidde hem vlug 't signaal op onveilig te zetten. De trein die er haast was stond stil en en E. reed mee om de dwarsleggers te verwijderen. Nu is 't alleen nog maar vreemd dat hy niet naar den wisselwaohter liep die 't dichtst by hem was, doch hij meende, zeide hy, dat 't zoo de meest practische manier was daar hij om terug te komen naar 't signaal meer tijd dan nu zou noodig gehad hebben. Als 't waar is, heeft deze man een hel dendaad verricht die niet behoort vergeten te worden. Te Rotterdam is een knaap gearres teerd die van zijn patroon, een boekhan delaar, aan den Westzeedijk, een aantal smerige cliché's gestolen had, waarvan hij de meest onzedelijke platen wist af te drukken welke afdrukken hij aan school jongens a 15 cents verkocht en hij v.ond gretig koopers. - Weer een aanslag. Te Amsterdam is weder oen aanslag gepleegd door een on bekende op een meisje. Het was de 16-ja- rige Jnffr. Raamers die van haar winkel kwam en ongeveer 7 uur door een jongen man van wien zij niets naders weet dan dat hij een pet op had, in den rug gestompt werd, waarop hij vluchtte. Het meisje voelde zich spoedig daarop in den rug ge wond en werd door een oude vrouw in t nabijzijnd politiebureeltje gebracht ex van daar naar 't Gasthuis. De aanslag ge schiedde bij de Romeins-armsteeg tusschen Heerengracht en Singel. Opmerking verdient dat de vorige aan- Van Eegenstraat, enz. ook omstreeks dezen tijd hebben plaats gehad, in den win ter van 1896 op 97de eersts aanslag dateert van 11 December 1896. De toestand van het meisje is zorgwek kend. Zij mag niet verhoord worden. Re denen voor eenigen aanslag waron er niet. Zij had geen vrijage, haar vader zei dat zij nog slechts was een groot kind. De politie heeft f 500 uitgeloofd voor hem of voor haar die aanwijzingen doet welke leiden tot ontdekkiug van den dader of daders. Eene moeder, die den dood van twee harer kinderen veroorzaakte, heeft te Ant werpen terechtgestaan en is vrijgesproken. De ongelukkige, vrouw Corthals, was, tot het uiterste gedreven door de aanhou dende mishandelingen van haren man, met hare vier kinderen in het water gespron gen. De vrouw en haar jongste kind werden gered door twee jongens van 15 jaar, die in t water sprongen, om haar te helpen. Haar oudste dochtertje kon alleen weer op het droge komen maar de twee an dere kinderen verdronken. De arme moeder stond nu terecht we gens haar wanhoopsdaad. Het bleek uit hare verklaringen en die van verscheidene getuigen, dat zij een el lendig leven had bij haren man, een dronk- aard en een woesteling, die haar op aller lei wijzen martelde. Het openbaar Ministerie sprak ten gun* ste van de beschuldigde, en de gezworenen beantwoordden de vragen betreffende haar schuld ontkennend, zoodat zij door het Hof werd vrijgesproken. Dc twee jongens, die de vrouw en het kind uit het water haalden, traden als ge tuigen op, en "de rechter bracht een woord van lof voor hun kloek gedrag. Bij Tarbes zijn Dinsdag twee spoor treinen tengevolge van mist in botsing gekomen. By dat ongeluk werden 10 menschen gedood en vele anderen gewond. Verscheidene waggons werden verbrijzeld bij den schok. Voor de rechtbank te Toulouse ver scheen dezer dagen de 26 jarige Montfort landbouwer te Franqueville, onder de aanklacht, zijn 4-jarig zoontje ernstig te hebben mishandeld. Den 30en Juni j.l. huwde Montfort eeu jonge vronw bij welke gelegenheid hij haar vierjarigen zoon wettig erkende. Een dag na de bruiloft reeds werd dit kind op een ontzettende manier door den vader afge ranseld. Op zekeren dag beet bij in een aanval van dolle woede den jongen in 't gezicht, lippen en arme.ieen andere keer rukte hy hem de tong bijna uit en eens midden in het veld, trapte en sloeg hy het ventje zoodanig, dat het kermend in eenzakte, waarop hij hem het schreeuwen belette, door zijn mond vol gras te stoppen. Dikwijls bond hij het arme kind in zijn wieg vast en liet het zoo verscheidene dagen liggen. Bij een andere gelegenheid greep hij het kind gewelddadig bij de ooren en tilde het zoo met een ruk van den grond. Door deze mishandeling kreeg het arme knaapje stuipen en men moest het met een mes de tanden openbreken en lucht in den mond blazen om het in 't leven terug te roepen. Eens, terwijl Montfort bezig was brood te roosteren, nam hij de hand van het kind en drukte die tegen de heele kachel. Uit het geneeskundig onderzoek bleek, dat het lichaam van het kind overdekt was met litteekens van brandwonden, beten en steken, veroorzaakt door scherpe voor werpen. De rechtbank veroordeelde Mont fort tot 1 jaar gevangenisstraf en 50 francs boete. Veel te weinig. eel te weinig. Voor het gerechtshof te St.-Petersbnrg verscheen dezer dagen de 17-jarige Albert Buck, die eenigen tijd geleden zijn arme oude moeder, nadat een poging om haar geld af te persen mislukt was, koelbloedig met een groot aantal messteken van het leven beroofde om ver volgens een kast open te brekeu en haar armzalige spaarpenningen te stelen. De moord euaar werd gearresteerd, toen hij het gestolen geld met vrienden bezig was te verbrassen. Het hof veroordeelde hem tot 10 jaren dwangarbeid. Het aantal huizen by den brand te Londen verwoest, bedraagt 122. De lord mayor zal een fonds openen, maar hij hoopt dat de bevolking der City zelf het noodige geld zal opbrengen, om vooral het werk volk, meest vrouwen en meisjes, wier klee deren, naaimachines enz. verloren zijn ge gaan en die nu buiten verdiensten staan, te helpen. Verwonderlijk is, dat behalve wat schrammen en onbeduidende brand wonden, die een paar brandweermannen opgeloopen hebben, niemand letsel heeft g ekregen. Ook in het gedrang van de menigte zijn geen ongelukken gebeurd. In den Amerikaanschen staat Oregon is dezer dagen een fanfare-korps, dat uit.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 3