RECHTSZAKEN. Ingezonden Stukken. KERKNIEUWS. Leestafel OPENBARE VERKOOPINGEN De bakkersgezellenbeweging te Dert Haag schijnt een doodloopend stroompje te zijnAan de broodfabriek gaat het werk weer geregeld voort, deels met terug gekeerde werklieden, deels met nieuw aan- genomene. Bij firma Lensvelt hadden de meeste gezellen deze week ook het werk gestaakt, wijl zij geen nachtarbeid meer weDSchten te verrichten. De firma nam echter nieuwe werkkrachten aan, terwijl van de ouda diegene terstond werden terug genomen die huii eisch in zake vrijstelling van nachtwerk verklaarden te laten varen. Thans geeft de heer Adam, voorzitter van het comité der Haagsche bakkersge zellen, in de bladen aan de gezellen den raad om het plan staking op 17 Janu ari van allen nachtarbeid maar te laten varen, dewijl de gezellen geen kans hebben dezen strijd te winnen. Het Haagsche pu bliek is blijkbaar niet op hunne hand en de ledige plaatsen in de bakkeryen worden maar al te spoedig weder ingenomen. In een vergadering van depothouders en bazen werd gisterenavond nogmaals uiteen gezet dat afschaffing van nachtarbeid eenige honderden depothouders terstond broode loos zou maken, dewijl de klanten 't niet anders willen en dat terwijl de toestand der depothouders toch reeds zeer gedrukt is. He consul-generaal der Zuid-Afri- kaansche Republiek te Louden spoort het publiek tot de uiterste voorzichtigheid aan, ten opzichte van advertenties, waarbij jon ge vrouwen worden gevraagd om te Jo hannesburg als dienstboden, buffetjuffrou wen enz. geplaatst ta worden, en niet dan na zorgvuldig onderzoek de inlichtingen van zoogenaamde dienstagentschappen te vertrouwen. Ia Huitschland is men op verschil lende plaatsen bij het nemen van vele proeven daaromtrent, tot de slotsom ge komen, dat appelen het best blijven bewaard in turfstrooisel. Turfstrooisel werkt bederfwerend, dat was al lang bekend. Men vreesde slechts dat de in turf strooisel bewaarde appelen niet de fijnheid van reuk en smaak zouden behouden, maar misschien een bijsmaak aannemen. Het bleek echter, dat de in turfstrooisel bewaarde appelen, zelfs na heel langen tijd, den geur en den smaak van versch geplukte appelen hadden bebonden. Ook turfmolm, om het even van welke soort van turf, kan voor dit doel gebruikt worden. Eene vergelijking van de in turfstrooi sel bewaarde appelen met de op andere veel meer kostbare en tijdroovende manier behandelde viel ten voordeele der in turfstrooisel bewaarde uit. In een vat doet men dan een onderlaag van een decimeter dikte en verbruikt ver volgens dezelfde hoeveelheid turfstrooisel als appelen, aan de wanden van het vat echter de laag het dikst hebbende. Zoo het vat vol is, wordt alles weer gedekt door een laag van 1 dM. dikte. De zoo bewaarde appels behoeven niet eerst in papier te worden gewikkeld. Woensdag is te Londen de samen komst tueschen patroons en werklieden in het machinevak geopend. Kolonel Dyer, de president der patroonsafgevaardigden, zat met zijn 13 collega's aan de eene zijde der tafel, Selliaks de president der werk liedenafgevaardigden, met zijne 13 colle ga's aan de andere. De Amalgamated So ciety of Engineers is door tien personen vertegenwoordigd. Een Engelsch oudstrijder van Water loo is deze week op llöjarigen leeftijd in een werkhuis te Londen overleden. Van de Chineeschestaatsexamens boort men vaak zeer zonderlinge verhalen. Men deelt er thans een mede, dat aan het on gelooflijke grenst. Er werd te Hangtschau een provinciaal examen gehouden voor den Tschuengraad. Dit examen duurde 9 dagen en er hadden zich niet minder dan 9000 candidaten aangegeven. De candidaten werden die negen dagen opgesloten in de daarvoor bestemde hok jes van het examengebouw, zcoals de ge woonte is. Maar die hokjes schijnen niet al te comfortabel te zijn ingericht. De negende dag was buitengewoon heet, en toen 's avonds daarop een zware regenbui volgde, werden een groot deel der candi daten klesnat. En toen deu volgenden dag de hokjes geopend werden, vond men 27 aspiranten dood cn 3000 ziek 1 Na een afwezigheid van 14 jaar is de dochter van een Kozak te Orenburg in haar geboorteplaats teruggekeerd onder de volgende zonderlinge omstandigheden. Als kind werd zij door een bende Kirgie- zen geschaakt en naar een afgelegen hoek van het Kasalinsker gouvernement gevoerd waar bijna nooit een ambtenaar komt. Gedurende den geheelen tijd van haar nomadenleven had de geroofde nooit eenig Russisch magistraat-persoon gezien, terwijl men haar alle mogelijkheid op terugkeer ontnam. Acht jaar geleden nam een der Kirgiezen haar tot vrouw, maar bleef zorg vuldig vermijden in de nabijheid van steden te komen totdat hij meende, dat familie banden en moederplichten de jonge vrouw aan zijn stam genoegzaam zouden gebonden hebben. Maar de eerste maal, dat hij zijn tenten opsloeg in de nabijheid van een Russische stad ontvlood de vrouw hem en stelde zij zich onder de hoede der overheid. Bij deze gelegenheid bleek, dat over een gebied, zoo groot als Nederland en België te zatnen in 1 et geheel slechts twee ambre- nareu waren, het districtshoofd en zijn ad junct, die nu en dan hun disirict eens jondreizen. Het Russische comité van „Het roode kruis" heeft 6500 roebel uitgetrokken voor het verschaffen van waime kleederen en voedsel aan de Thessalische vluchtelingen. Reeds is de eerste lading van Odessa naar Piraeus vertrokken. Gravin Lathom, de dochter van den beroemden Staatsman Clarendon is nabij het kasteel van haar man uit een rijtuig gevallen, dat zij zelve bestunrde en waar van de paarden schichtig werden. Zij over leed een paar uur na het ongeval. In Amerika heeft zich een profeet be kend gemaakt, die „de oude Moor" ge noemd wordt en veel heeft van den man in den hongertoren (Schillers Rauber). Voor het volgende jaar voorspelt hij „Vreeselijke gebeurtenissen zullen in de geheele wereld plaats vinden, sterren, kro nen, en hoofden zullen vallen. Het zwarte ras zal een bloedigen kamp voeren met het blanke. De zuidelijke Staten zuilen in bloed zwemmen, de golf van Mexico zal rood worden van bloed." In Augustus van het volgende jaar hebben we te wachten verval, dood, pest en in storting. Te Londen zal eveneens in die maand een vreeselijke revolutie uitbreken en de Czaar van Rusland zal op den rand van het graf gebracht wotden, maar dat alles is nog niets bij wat in November gebeuren zal. Dan zullen namelijk voor het eerst be woners van Mars de aarde bezoeken en er zal een vaste verbindingsweg tusschen Mars en de Aarde gevonden wordeu. Voorts zal de Noordpool ontdekt worden, de kleine Koning van Spanje zal geroofd worden en over de grenzen gebracht, den Prins van Wales zal van het liefste wat hij heeft ontnomen worden, maar van den Keizer van Duitschland zal de hoogste wensch vervuld worden Dreyfus. Hoe ver is men nu Er zijn er die meenen dat de oplossing zal gegeven wor den door den overste Picquart. Deze was in Tunis doch is thans te Parijs, waar heen hij was opgeroepen. Terwijl hij on derweg was, was de politie hem al voor geweest met eene huiszoeking in 't huis waar hy voor zijn vertrek naar Tunis een kamer gehad had. De eigenaar gaf verlof er toe, op vertoon door den commissaris van een briefje waarin stond „Laat zoe ken in een kamer van de 6de verdieping rue Yron Villarceau, gy zult er heel wat vinden over de Dreyfus-zaak." De huiszoeking had eenig gevolg. Een paar documenten werden gevondenen een spoor werd ontdekt van de zoogenaamde gesluierde dame, die volgens zeggen van Esterhazy, dezen met briefjes lastig viel. Deze dame moet inderdaad in hetzelfde huis gewoond eu vergeefs getracht hebben betrekkingen met Picquart aan te knoopen. Zij had altijd veel geld by zich en gaf voor van adel te zijn. Vreemde persona ges kwamen zich herhaaldelijk overtuigen dat zij nog altijd daar woonde en hare verdwijning scheen hen zeer verrast te hebben. Zoo luidt 't verhaal van den kamerver huurder zoodat de conclusie voor de hand ligt dat deze dame Picquat haatte en óf hem bij Esterhazy belasterd óf met dezen tegen hem een raadslag gesmeed heeft. Er is in deze quaestie sprake van een borderel, dat Esterhazy moet gemaakt heb ben om van de regeering geld te krijgen als belooning voor de ontmaskering van Dreyfus. Toch moet dit met behulp van tusschenpersonen geschied zijn. In ieder geval is hier een net te ontwarren aan een onschuldige Dreyfusgespannen, en 't begin er van heeft men nog niet vast, al ziet men het net voor zich. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Stnkkeu worden in geen geval terug gezonden. Geachte Redacteur! Het is my niet mogelijk een woord van protest te weerhouden tegen het onder schrift bij het bericht, aangaande het ln- huldigingsfeest alhier, in het laatste nummer van uw blad. Niet alle beweringen die mij daarin be twistbaar voorkomen wensch ik te bespreken. Maar dit vooral moet ik met veront- waardigingopmerken in dat stukHoe weinig blijkt daarin de bedoeling om, waar een Christelijk blad juist zijn eer in moest stellen, tot eendrachtig feestvieren, de burgers van ééa Vaderland op te wekken. Zeer zeker, niemand zal den kerkeraden kunnen beletten, in eigen kring dank- en bedestonden vast te stellen. Wie betwijfelt dit? En dat zullen de kerkeraden ook wel doen, vermoed ik, zoodra zij het er den tijd voor achten. Doch is daarom nu niet gewenscht of niet mogelijk, waar stadgenooten bij de inhuldiging van aller Souverein gezamen lijk wenschen feest te vieren, al zyn wij dan van verschillende belijdenis en overtuiging, dat zij in een groot kerkgebouw gezamen lijk een feestrede aanhooren Moet het gemeenschappelijk feestvieren uitsluitend in het min ernstige en het materieele be staan rondwandelen, versieringeu en il luminaties bekijken, versnaperingen ge bruiken, hossebossen en Oranjehoven roe pen (Ik onderstel dat liederlijk gezang, waarin zicb bij andere gelegenheden de feestvreugde op onze straten nog al eens pleegt te uiten, ons bij het Koninginnefeest wel bespaard zal blijven). Moet nu, vraag ik, het gemeenschappelijk feestvieren alleen in het min ernstige en AV' materieele bestaan V Is een samen neder- zitten van „Roomse i, Libertijn en Calvi nist" (om uwe woorden te gebruiken), in èéu vergadering, om samen te denken, te gevoelen, nieuwe voornemens te vormen misschien, nu inderdaad een ondenkbare zaak? En die droevige onmogelijkheid zou dan moeten blijken uit al dat zwaartillend ge redeneer in Uw stuk over het standpunt waarop zich de feestredenaar te plaatsen zou hebbenMij dunkt, dit is al zeer spoedig op te lossen. Die spreker zal zich niet voor die gelegenheid hebben te plaat sen op een stmdpunt. Hij zal blij ven staan op zijn eigen standpunt, welk dit dan ook zij, althans zoo by een man van karakter is. Onderstellen wij eens dat Ds. Gispen de feestrede hield, zoo ware het er een van Calvinistisch, en indien Dr. Schaepman het deed, natuurlijk van Roomsch Katho liek, of als een Jeronimode Vries de feest redenaar was, van liberaal standpunt. Maar dan zou ik van de andersdenkenden onder het gehoor betere gedachten hebben dan U. Zure gezichteu en zich verwijderende voetstappen zou ik dan vreezen, wanneer de Calvinist voor de gelegenheid als Ar- miniaan, en de katholiek als geus ot de liberaal als belijder der Drieëenheid po seerde. Doch iets dergelijks behoeft in het onderhavige geval niet gevreesd te worden, durf ik verzekeren. De naam toch van Ds. W. Lamerb, in uw verslag genoemd, een man van kunde en tact en vromen zin, die in zijn woord nog wel iets meer zal beoogen dan „geschiedenis voor te dra gen", die naam waarborgt wel een feest rede die iederen stadgenoot van goeden wille, die geen ergernis begeert te nemen, zal kunnen boeien en verheffen, en tot meerder vaderlandsliefde opvoeren. Overtuigd van de waarheid van het hierboven door mij gezegde, zou ik u wil len verzoeken geachte Redactie, uwe mee ning nog eens te herzien. Mocht echter uwe opvatting der zaak, in het bewuste stuk door u voorgedragen, door velen onzer stadgenooten gedeeld worden, en de mijne worden afgekeurd of beschouwd als een niet te verwerkelijken ideaal zoo zou ik wel zeggenLaat ons dan oprecht wezen en de inhuldiging onzer Koningin maar liever onopgemerkt voorbij laten gaan, liever dan den schijn aan te nemen en het ons zelvea wijs te maken dat wij tezamen een feest vieren. Eindigt uw verslag met het woord geen feestrede boven geloofsverdeeldheid (een zinspeling waartegen ik ook protesteer) mijn besluit is Geen geloofsverdeeldheid, wanneer men beweert samen feest te vieren. Met verschuldigde hoogachting, uw dienaar, C. R. VAN LELYYELD. (De geachte schrijver houde ons ten goede dat wij aan zijn vriendelijk verzoek om onze meening nog eens te herzien, niet kunnen voldoen. Het zou ons te ver voe ren om hiervan de redenen een voor een op te sommen. Wij hebben 't van den be ginne at niet verheeld dat wij tegen de partijdige samenstelling van het comité ern stig bezwaar hadden en nu is dit bezwaar door de onpartijdige keuze van afgevaar digden door de buurtbewoners, en door de opneming van enkele laten wij nu maar zeggen niet-liberale heeren in het Hoofd comité wel gedeeltelijk opgeheven; doch dan hadden wy ook gaarne gezien dat een zoo ingrijpend besluit als 't door ons ge wraakte niet ware genomen zonder voor afgaande raadpleging van de burgerijdie immers, op verzoek van het Comité zelf, hare zaakgelastigden had aangewezen. Dezen toch zullen wel benoemd zijn, niet om de besluiten van het Comité te komen ver nemen, maar om met het Comité de meest gewenschte regeling van het feest te tref fen. Doch al ware dit in 't reine geweest, dan nog zou ons hoofdbezwaar blijven bestaan, dat namely k deze feestrede een punt van 't feestprogramma zal zijn—Men had op 't program een uur kunnen noemen of verzwijgen, hetwelk de kerken zich konden reserveeren om door haarzelveu aan te wijzen sprekers te doen optreden, opdat ieder naar zijn overtuiging en be hoefte den Heere kunne danken voor den in Oranje verleenden zegen en Hem smeeken om Zijne bescherming en genade voor de Koningin. Maar nu moeten allen dat gelijkelijk in éen gebouw doen. Menschen die heel wei nig voelen voor die Godsbescherming, en niets gelooven van wat men noemt Gods daden en leidingen in de geschiedenis, ja Godloochenaars zullen nu den Heere ko men smeeken voor de Koningin. Hier is geen modus vivendi op te vinden dat is onmogelijk; want óf de redenaar, óf de hoorder zou op dit uur nalaten zichzelf te zijn. De geachte inzender moge deze din gen anders bezien, voor ons zijn ze zoo en aan deze huldiging van het onware, voor dergelijk goochelspel zullen de eerlijke godloochenaars en naar wij hopen alle ern stige Christenen onder ons terugdeinzen. Men noeme dit spelbreken of verdeeld heid brengen, wij kunnen 't niet gebeteren. Op 't heilig terrein vau samen bidden en seinen danken aan een heilig God laten wij ons door geen eenheids-idee of welke illusie ook, leiden. Boven schijneenheid staat bij ons de waarheid immers de Schrift beveelt eene wijsheid aan die ten eersto zuiver, daarna vreedzaam is. Daar om onderschrijven wij den raad van onzen geaohten opponent, van harte „Laat ous dan oprecht wezen enz". Overigens twijfele men niet aan onze gezindheid om op elk ander terrein, waar 't maar immer kan, een gezamenlijk feest vieren te bevorderen. Red). Mijnheer de Redacteur! Katten dooden. Art. 7 der \Yet van 5 Juni 1897. Staatsbl. no 110 luidt: liet moed willig kwellen, pij nigen of mishandelen van een houd of een kat wordt gestraft met een geldboete van f 5 tot f 25, en gevangenisstraf van 1 tot 5 dagen, te zamen of afzonderlijk. Honden en katten, die zonder opzicht rondloopende zich op een vreemd erf (bevinden, mogen straffeloos door of van wege den bewoner of bruiker worden gedood. Reeds meermalen werd door eigenaars van katten welke door een mijner kennissen in zyn tuin doodge schoten waren, aangifte bij Rijks of gemeente politie gedaan, doch zij ontvingen steeds ten antwoord, dat het dooden van katten niet strafbaar was. Bestaat er soms in uwe ge meente eene verordening, het schieten in de kom der gemeente verbiedende, dan zon dit strafbaar zijn, altijd wanneer bewijs te leve ren was, en een ander middel b. v. klemmen toegepast dienen te worden. Vlissingen. H. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schore eu te Grijpskerke dhr. H. J. F. Keers cand. te Hazerswoude te Terborg ds. J. C. Benit te Zierikzee. Beroepen te Staphorst ds. W. Zijlstra te Waddingsveen te Oosternieland ds. W. Hulsbergen te Slochteren te Wierden G. B. Hospers cand. te Vriezen- veente Jutphaas ds. W. dc Lange te Rhenen te Yeenhuizen ds. D. W. Schuuring te Assen te Ammerstol Th. H. Ph. v. Papenrecht cand. te Dordrecht te Foudgum-Raard (toez). D. v. Lonk- huijsen cand. te Heteren. Bedankt voor Meedhuizen door J. W. Yisscher cand. te Roodeschool voor Marum door ds. F. Tammens te De Leek voor Daarle en voor Niekerk door G. B. Hospers cand. te Vriezenveon voor Schoonoord (toez.) door A. v. Veld huizen cand. te Rotterdam voor Tzum door ds. G. H. Wagenaar te Leeuwarden voor Oene door ds. G. v. Dijk te Anjum voor Grevenbicht door ds. J. J. Eigeman te De Meern voor Peperga (toez.) door ds. F. S. Damsté te Oude- horne c. a. Geref. Kerken. Beroepen te Oosterland op Duiveland ds. J. Meulink te Dussen - te Marken ds. J. Koning te Mijdrecht; te Gies- sendam B ds. C. Steketee te Bolnes. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de zaak tegen D. G., oud 26 jaar, zonder beroep, geb. te Goes, wonende te Middelburg, waarvan de behandeling breedvoerig is opgenomen in ons nommer van 20 dezer. Beklaagde werd vrijgesproken van het aan hem bij akte van dagvaarding ten laste gelegde en zulks op grond van de navolgende overwegingen O. dat ie beklaagde ter terechtzitting onder meer heeft opgegeven, dat, toen hij den 23en Juni jl. uit Middelburg was teruggekeerd, hij op dieuzelfdeu dag den heer J. M. Kakebeeke te Goes eene som van f 105 heeft uitbetaald ter gedeeltelijke aflossing van geleende gelden met de ver schuldigde rente dat hij zoowel deze als nog meer andere schulden, met inbegrip van die aan den heer Kakebeeke, tot een gezamentlijk bedrag van f245.14 heeft voldaan uit de opbrengst van de goederen, welke hy na een bij hem plaats gehad hebbenden brand op 31 Mei jl. publiek had verkochtdat hij allereerst deze cre diteuren, die allen te Goes woonden, heeft voldaan, omdat hij het onaangenaam vond hen dagelijks te ontmoeten zonder zijne schuldeu te hebben afgedaan dat hij op dienzelfden 23en Juni met den heer mr. Dicke, advocaat te Goes, is gaan spreken over zijn financieelen toestand en deze hem toen heeft aangeraden, aan zijne crediteuren een onderhandsch accoord aan te bieden, dat hij op dat oogenblik ook meende, zijne verplichtingen jegens zijne schuldeischers op deze wijze te kunnen nakomen, daar hij, geene boeken gehouden hebbende, zijne schulden toen op f800 a f900 raamde, die zelfs toen niet alle op- eischbaar waren, en hij als assurantiepen ningen f 704,45 zoude uitbetaald krijgen, en er toen niet over gadacht heeft dat zyn faillissement niet kon worden voorkomen dat hem eerst een of twee dagen later, toen mr. Dicke zijne zaken had nagegaan, is gebleken, dat hij ongeveer f 2800 schuld had, en hij dezen daarna op diens raad heeft gemachtigd, zijn faillissement aan te vragen; dat toch na den brand in zijnen winkel, al zijne facturen eu rekeningen zijn overgegaan in handen van de Verze kering-Maatschappij, die ze niet aan hem, maar aan mr. Dicke teruggegeven heeft dat mr. Dicke, als getuige ter terecht zitting de opgaven van den beklaagde, voor zoover hem persoonlijk betreft, heeft be vestigd en dat voorts uit geen der bijge brachte bewijsmiddelen is geresulteerd, dat de beklaagde, toen hij op 23 Juni jl. ge noemd bedrag aan den heer Kakebeeke uitbetaalde, heeft geweten, dat zyn faillis sement niet meer kon worden voorkomen, dat hij integendeel op dat oogenblik nog in de meening heeft kunnen verkeeren, door een onderhandsch accoord zijne schul den te regelen O. dat derhalve niet is bewezen, het geen aan beklaagde is ten laste gelegd. Door diezelfde rechtbank zijn veroor- deeld wegens mishandeling-. L. J. G., 33 j., werkman, Sluis, tot 3 in. en J. V., 41 j., arbeider, Zuidzande, tot 14 d. gev. straf dronkenschap en mishandeliüg van een ambtenaar: M. S., 22 j., arbeider, Kloetin- ge, tot t 3 b. s. 3 d. en 3 m. gev. straf diefstal: J. R-, 17 j., zonder beroep, Nieuwdorp, tot 14 d. gev. straf; huisvredebreuk: J. K., 24 j., 'boerenkn. Zontelande, tot f3 b. s. 3 d. h. strooperijJ. S., 19 j., werkman, Zoute- lande, tot f 3 b. s. 3 d. h. en dronkenschap en wederspunnigheid E. F. C., 40 j. leurder zonder bekende woon- of verblijfplaats tot f3 b. s. 3 d. en 1 m gev. straf. I,/11 zake K. W., 42 j. landbouwer te Wemeldinge op 15 October 11. ter zake van beleediging vaneen ambtenaar bij verstek veroordeeld tot 1 m. gev. straf en daarvan in verzet gekomen, is 0p heden diens vonnis bekrachtigd. Ter openbare terechtzitting dier recht- bank van Vrydag 17 December a. s., zal worden behandeld de zaak tegen P. B., 29 jaar, sjouwerman te Middelburg en'aldaar gedetineerd, ter zake van de door hem in de maand September 11. te Middelburg ge pleegde verschillende diefstallen met braak en inklimming en poging daartoe. In deze zaak zuilen vanwege het O. M. 28 getuigen worden gedagvaard, terwijl de beer mr. J. de Witt Hauier J.Grz., advocaat te Gqes, ambtshalve als verdediger aan be klaagde is toegevoegd. Honig uit de Steenrots, 1898. Goes, Klemkerk Co. Op dezen scheurkalender vestigen wij de aandacht. Hij is een goede bekende voor velen, en handhaafde zijn goeden naam van deg. lijkheid, positiviteit en fraaiheid. Deze kalender munt boven zijn mededingers uit doordat hij zoowel han gen als overeind staan kan, en de blaadjes geperforeerd en in een koperen dekstuk vervat zyn, zoodat zij niet behoeven ge scheurd te worden; het blok behoeft ook niet op het schild te worden geplakt, doch wordt, mits men 2 kleine insnijdingen aanbrenge, van achter door twee koperen stiftjes bevestigd die men Blechts heeft am te slaan. De uitgevers deden wat zij kon den om dezen kalender aantrekkelijk te maken een fraaie premieplaat H. M. de Koningingaat er by, doch ook zonder deze is hij te bekomen en by getalen betaalt men heel wat minder er voor. Geïllustreerde Catalogus van de werken uitgegeven door den Boekhandel, voorheen Höveker &jWormser. Pretoria en Am sterdam. Dat wy aan dezen catalogus in de rubriek Leestafel onze aandacht wijden, is bewijs dat hij een zeer zeldzaam boekwerk is, en dat is hij een heel boek van ruim 130 bladzijden, in artistiek schoonen om slag, op best papier gedrukt, met tal van portretten en facsimilé's gesierd, en dat toch niets anders bevat dan de verschil lende werken die in de laatste kwarteeuw by de firma onder anderen of dezen naam 't licht zagenen wel tot een respecta bel cijfer van 800 werkjes en werken, onder vyftien rubrieken gebracht, en op elk gebied dat de aandacht trekt, zoowel in de kinderkamer als in de studeercel, zoowel verhaaltjes als rechtskundige weten schap, zoowel zending als staatkunde om vat elck wat wils. Vooral die portretten en plaatjes, de leukste vooral die u een lang geleden tel kens weer genoten boek heelemaal in 't geheugen terugroepen denk om Hoogen- birks Een heel gewone geschiedenis of Lion Cachets Een jaar op reisof Greens In gesloten maken dien catalogus zoo mooi geven hem een blijvende waarde. Wie ziet ze nog niet eens graag voor zijn oog voorbijgaan die gestalten der va deren op zoo menig terrein, onze christe lijk historische vaderen dezer eeuw. Groen, de oude VYormser, da Costa, Capa- dose, Koenen, de Liefde, en dan Van Loon, Höveker, Hasebroek, Van Scheltema; en dan de Dog levenden Beets, Looman, Ger- des, Lion Cachet, Kuyper, Woltjer, Hoo- genbirken nog zooveel anderen, er zijn er 50Deze uitgave verdiend de ingenomenheid waarmede zij algemeen ont vangen werd men doe er zyn voordeel mee Maandag 29 Nov. Ililland, door not. mr. Liebert 12 uur aan den 4en weg 56 canada's. lersekcndam b(j wijlen J. de Witte door no. Mulock Houwer 10 uur 1 windmolen, stroomolen, arbeiders- en timmermansge reedschap, mest, meubelen. Dinsdag 30 Nov. half 3 in de Prins van Oranje voor dhr. Bevier de Fouw door not. de Ronde Bresser 27 olmen in St. Pieterspolder bij hofstede Vermet. Woensdag 1 Dec. Ellcwoutsdijk, bjj wijlen J. de Schipper voor J. Smallegange door Jeurw. Hollmann 10 uur 2 merrien 14 en 18 jr., 3 kal/koeien, men wagen, ploeg, eggen, reep, hooi, stroo peen enz. -> t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 6