NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 25. 1897. 3nfeci(n!) 27 JlouemGec. iffile Juntgang. Tweede Blad. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Dit nummer bestaat uit twee bladen. ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Vervolg raadsverslag Middelburg. Volgens verklaring van het Bestuur, van het departement is het, na de be raadslagingen door den Raad in de ver gadering van 25 Augustus jl., besloten eene badinrichting als eene nieuwe instel ling van het departement te stichten en zal het gaarne vernemen of en, zoo ja, welken steun de gemeente wil verleenen. Na overleg met den Voorzitter van dat Bestuur, stellen B. en W.j nu voor, hen te maohtigen aan het bestuur te kennen te geven dat de Raad bereid is aan het departement voor b.v. 50 jaar in erfpacht af tö staan, tegen betaling eener jaarlij ksche recognitie van fl, een stuk grond gelegen tegenover de Sint Janstraat en buiten de boomenry van de Turf kaai, alsmede tot wederopzegging de beschikking te geven over 2000 M® duinwater per jaar tegen betaling van f0,0lVs per M9, zijnde iets meer dan de kolen kosten noodig om dat water op te pompeneen en ander onder voorwaarde dat de leerlingen, die op de openbare en bijzondere scholen in de ge meente kosteloos onderwijs genieten, in de gelegenheid worden gesteld minstens een maal 's weeks kosteloos in de inrichting te baden. De heer Kooit is niet tegen het voorstel, maar acht de voorgestelde plaats minder gelukkig gekozenhij zou die liever op de Turfkaai, maar meer naar den kant der sohool willen zien aangewezen. De heor den Bouwmeester acht daaren tegen de aangegeven plaats vlak tegenover de tamelijk breede uitmonding der St. Janstraat zeer geschikt. Ik heb, zegt de heer Schorer, niet zoo rijp over het voorstel nagedacht om een goed oordeel te kannen vellen over de opmerking van den heer Koole, die mis schien niet ongegrond zijn kan. Ik stel dus voor nu in principe het voorstel goed te keuren, om in eene volgende vergadering de plaats te bepalen, welke in erfpacht zal gegeven worden. Conform wordt besloten en zonder hoof delijke etemming het voorstel van B. en W. in principe aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de zitting opgeheven. 26 Nov. '97. Bg Kon. besluit is gehandhaafd de be slissing van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij de legger der wegen en voetpaden van de gemeente Oostkapelle is gewijzigd in dien zin, dat het onderhuod van den in genoemde gemeenten gelegen weg van Oost- naar West-kapelle, niet meer zal komen ten laste van de gemeente Aagte- kerke, die dien weg niet meer voor hare rekening heeft, maar ten laste van de ge meente Oost-kapelle. Zag men tot zelfs jongstleden Woens dag op vele plaatsen het vee nog grazen, niettegenstaande de weiden niets bijzon ders meer opleverden, de plotseling inval lende vorst heeft allen naar de stallen ge dreven zoodat het grazen uit heeft. Overigens leverde de droge slachtmaand den landbouwer ruime voordeelen en ge- riefelükheden op. Het watergebrek begint echter hier en daar te nijpen. Velen zagen met zorg de vorst komen. Doch de Heere regeert. Bevorderd cum laude tot doctor in de geneeskunde aan de Rij ksuniversiteit te Leiden de heer J. E. Goemans (geboren te Goes) na verdediging van een acade misch proefschrift„De kapsel van Bowman bij chrouische nierontstekingen." Te Combo by Biarrits is overleden de oud-vicepredent van den raad van Üederlandsch-Indië Kroesen. Bij kon. besluit is mr. J. L. H. A. baron Gericke van Her wijnen eervol ont- Stys verleend als voorzitter der commissie voor 't afnemen der diplomatieke examens, en in zijn plaats benoemd tot voorzitter mr. T. M. C. Asser, lid van den raad van state, thans lid, en tot lid jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, voormalig lid der commissie. By de Staatsspoorwegen zijn benoemd tot surnumerair by den dienst der exploi tatie M. D. ten Broeke, aan station Mid delburg W. H. van Hout, aan station Goes. Voor de gemeenten op Tholen, Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren is 't by te dragen aandeel in de lichting voor de militie des jaars 1898 door Ged. Staten als volgt vastgesteld 1 Cats, Driewegen, Meliskerke, Oudelande, St. Laurens. 2: Aagtekerke, Baarland, Biggekerke met Ritthem, Borsele, Cortgene, Domburg, El- lewoutsdijk, 's Gravenpolder, Grijpskerke, Hoedekenskerke, Kattendyke, Nieuw- en St. Joosland, Nisse met 's Heer Abtskerke, Oostkapelle, Ovezand, Schoie, Serooskerke, Vrouwepoldsr, Waarde, Zoutelande. 3: 's Heerenhoek, Heinkenszand, Koudeker- ke, Poortvliet, Veere. 4: Kloetinge, Oud-Vosmeer, Rilland-Bath, Scherpenisse, St. Annaland, Stavenisse, Wolfertsdyk. 5 Colynsplaat, Krabbendyke, Oost- en West- Souburg, St. Philipsland, Wemeldinge, Westkapelle. 6: Arnemuiden, Kapelle. 7: 's Heer Arendskerke, Kruininge, Tholen, Wissekerke. 8: St. Maartensdijk, Ierseke. 18: Goes. 28 Vlissingen. 33 Middelburg. Belast met de tijdelijke waarneming van het ontvangerskantoor Hnlst, dhr. J- M. Mulder surnumerair uit de Directie 's Hertogenbosch. In de gisteren te Amsterdam gehou den algemeene vergadering van den Chris telijk Historischen Kiezersbond onder lei ding van prof. dr. E. H. v. Leeuwen zijn de aftredende bestuursleden de heeren dr. A. W. Bronsveld te Utrecht, W. J. J. Koole te Middelburg en Schwellingrebel te Deventer herkozen en is gekozen in de vacature door 't bedanken van den heer Labouchère te Doorn de heer mr. P. J. Verkouteren te Amsterdam. Gedeputeerde Staten hebben voorde eerste zitting van den militieraad te Oost burg aangewezen de gemeenten: Aarden burg, Biervliet, Brekens, Cadzand, Eede, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Oostburg, Retranchement, Schoondyke, St. Kruis, Sluis, Waterlandkerkje, IJzendijke en Zuid- zande; voor die te Hulst de gemeenten: Axel, Boschkapelle, Clinge, Graauw, Hengstdijk, Hoek, Hontenisse, Hulst, Koe wacht, Ossenisse, Overslag, Philippine, Sas van Gent, St. Jansteen, Stoppeldijk, Ter Neuzen, Westdorpe, Zaamslag en Zuid- dorpeen voor die te Zierikzee de ge meenten: Brouwershaven, Bruinisse, Burgh, Dreischor, Duivendijke, Eikerzee, Ellemeet, Haamstede, Kerkwerve, Nieuwerkerk, Noordgouwe, Noordwelle, Oosterland, Ouwerkerk, Renesse, Serooskerke (S.), Zie rikzee, Zonnemaire, St. Anneland, St. Philipsland en Stavenisse. En bepaald dat die zitting zal worden geopend te Oostburg, op 18 December te Hulst, op 21 December en te Zierikzee, op 28 December. Utrechtsche Zendingsveree- niging. Zendeling F. van Hasselt van Mansinam, Nieuw Guinea, vermeldt van een nieuwen zendingspost aldaar, waarheen een bekeerde Papoe, goeroe Petrus werd uitgezonden. Deze begon zijn taak onder veel betuiging van vijandschap. Zoodra er sprake van was dat hij zich te Arfoe vestigen zou, zonden die van Doreh een bamboe by Petrus' pleegvader thuis, hetgeen zeggen wou dat er eeo moord gebeuren zou, indien Petrus daar durfde komen. Niet daarom maar om Je ongunstige ligging van Arfoe werd van de vestiging aldaar afgezien, en Ambau uitgekozen een streek op den vasten wal, en slechts drie uren roeiens westwaarts van Mansinam verwijderd. Zending Van Hasselt leidde hem daarin. Hy geeft eendevendige beschrijving van zyn eentonige kustreis daarheen wij moeten helaas wegens plaatsgebrek ons 't genoegen ontzeggen er uit over te sohryven. Jonathan en Philippus waren daags te voren over land naar Arnban getogen, onderweg eenige Arfakkers overhalend, eens mee te komen en beraadslagen ter plaatse over eventueele vestiging van den post. Ongeveer gelijktijdig kwamen zij en de zendeling aldaar aan. De Arfakkers waren met het plan zeer ingenomen, en zy be loofden met hun dertigen, wanneer de goeroe tot hen kwam, hunne huizen in de nabijheid van 't zijne te zullen Douwen en te zullen komen leeren. Zy zouden ook de plaats voor een huis des goeroes schoon maken en hout hakken voor den bouw; echter op voorwaarde dat geen Noefooren zich hier vestigden want die maken maar twist over allerlei kleinigheden. Na een en ander besproken en geregeld te hebben togen allen aan 't werk, Rosie op circa 15 minuten van Amban, werd als plaats vun vestiging aangewezen en de bouw begon. Tegen den avond zou de „bevestiging" plaats hebben. Hoor, hoe de zendeling die beschrijft: „Ik verzamelde al de luidjes om mij heen, om tot hen te spreken van de Hoogere dingen. Ditmaal las ik mijn tekst van den Hemel zei ven af: de maan en de sterren dat was 't begin van de eenvoudige prediking op Ambans strand. Nadat ik 't een en ander gesproken bad, liet ik ook Petrus zijn volkje toespreken. Hij deed dit wel bevattelijk, maar wat vlug. Maar hij vertelde wat hij kwam doen niet handelen, geen vogels schieten enz., alleen kwam hij spreken van den God, die de maan en de sterren gemaakt had en die ook de Arfakkers lief had. Daarop namen cok Cornelis en David het woord. De laatste wou duidelijk maken het verderf van 't lichaam na den dood en de onsterfelijke zielhy gebruikte daar toe 't volgende beeld „Een huis, dat niet bewoond wordt, valt langzamerhand in elkander, en zoo ook is ons lichaam 't huis voor onzen geest. Die geest gaat weg naar een beter land en nu valt 't huis, 't lichaam ineen. Nog sprak onze goede, trouwe Filippus met ongekunstelde harte lijkheid zyne vrienden, de Arfakkers toe. Waar hy komt, daar brengt hy in zyn persoon en in zijn woord het Evangelie mede, en daar hij menigmaal in de bosschen ronddwaalt, heeft hy ook reeds menigen Arfakker van de „Dingen, die boven zyn" verhaald. Hy sprak tot hen, als tot de oude bekenden. Ik sprak daarop het dank gebed uit en beval ons allen aan de zorg des Hemelschen Vaders". Een der kerkgangers werd echter on verwacht verhinderd. Langs 't strand waren namelijk zoo verhaalt de zendeling mannen komen aanloopen, die een bood schap hadden voor een opvarende van een der prauwen, een jongen man, neef van den overleden Sahooi Jezaja. Ik had dien dag nog een ernstig gesprek met hem ge had. Hem werd de boodschap gebracht, dat J {hy onmiddellijk moest terugkeeren, want net- kind van Kahve, zijn oom, was ziek. En om dat wurmpje van 2 k 3 dagen moest de jonge man terugkeeren. Later vernam ik de ware reden. De jonge man gebruikte de nieuwe prauw van Sahooi Jezaja, en deze, in zijn graf, was daar boos om en had daarom dit kind ziek gemaakt, 't Stemt zoo droevig soms zulke staaltjes van dom en ruw bijgeloof te hooren van raenschen, die toch al zoo lang onder 't geklank des Evangelies hebben kunnen verkeeren. Latere berichten melden dat Petrus 't wel maakt ondanks de vijandschap der Noefooren. Hij is daar de eerste Papoesche prediker; hij arbeidt in zyn school met tien leerlingen en predikt in het Noefoorsch in eenvoudigheid het Evangelie. Meer dan 100 volwassenen wonen of komen wonen in zyn nabyheid en hij predikt dagelijks voor 45 aandachtige hoorders. Make de Heere hem voorspoedig en brenge Hij Nieuw Guinea tot het Licht. Middelburg. Heden Vrijdag ochtend had alhier een treffend onheil plaats. Bij de verbouwing van een perceel in den Langedelit deed de heer P- R., timmer man en aannemer van de verbouwing een misstap met het noodlottig gevolg dat hij door een zolderruit van de eerste verdie ping stortte. Een onmiddellijk geroepen arts kon slechts den dood constateeren. Er is maar eene schrede tusschen ons en den dood. Nieuw-en St. Joosland. In de vo rige week kwamen alhier enkele gevallen van mazelen voor. Thans zijn ze zoo veel vermeerderd dat zij epidemisch zijn ver klaard en de school gesloten is. Gelukkig zijn ze nog al van geen ernstigen aard. 's Heer Arendskerke. Donderdag had de arbeider v. d. B. alhier het onge luk met een zyner beenen in aanraking te komen met een treêmolen waardoor dit lichaamsdeel op twee verschillende plaatsen brak. Veesmokkelen! Dinsdagmorgen omstreeks 4 uur begaf zich een bende van 100 man, begeleidende een 40-tal koeien te Koewacht over de grenzen. Pas waren ze een 10 minuten op Belgisch grondgebied of ze werden door een aantal ambtenaren overvallen. Nu ont stond er eene algemeene verwarring. De meesten maakten met hunne koeien rechts omkeert, doch de stoutmoedigsten vluchtten verder. Slechts drie koeien vielen in handen der ambtenaren. Dezen gingen om assistentie en bijgestaan door ambtenaren uit Stekene en eenige gendarmen achtervolgden zij de vluchtelingen. Dezen waren echter in de duisternis verdwenen. Toch slaagden zij er in nog een viertal koeien aan te houden, die reeds bij een herbergier te Sinay ge stald waren. A. Fortrie, postbode te Groede is met 16 Dec. a. benoemd tot postbode te Cadzand. G isteren is te 's Hertogenbosch een remmer onder den trein geraakt. Het linkerbeen werd hem geheel afgeredenen het rechter zwaar gekwetst, zoodat zijn toestand zeer bedenkelijk is. Te Hat- tem is een vrouw door den van Zwolle komenden spoortreiu overreden en zoodanig gewond dat zij aau de gevolgen overleed. Eergisterenavond is een trein van de Hollandsche Spoor, van Amsterdam naar Rotterdam, aan een zéér ernstig ge vaar ontsnaptOnder de gemeente Ketel bemerkte de spoorwegarbeider Esbeuk on geveer half elf iets op de rails. Toen hij op onderzoek uitging en het voorwerp naderde, werd hij aangevallen door een 3-tal personen, die hém een mouw uit zijn jas trokken, met een mes dreigden en hem een snede over het gelaat gaven. Hij wist zich echter los te wringen en snelde naar het uabijgelegen blok om den treiu een onveilig signaal te geven, welk signaal terstond daarop door den machinist werd opgemerkt. Toen de trein tot de plaats gestoomd was, zag men twee dwars liggers een meter van elkaar op de rail» liggen, die daar gelegd waren met het ken nelijk doel den trein te doen ontsporen. tNadat die weggenomen waren, kon de rein met eenige vert raging verder gaan. De onmiddelijk in de duisternis verdwenen daders zijn nog niet opgespoord. Als 't waar is? Wair een goederenwagen al niet voor gebruikt wordt,In een kleine. stad van Noord-Holland begaf zich eenigen tijd geleden een reeds vrij bejaard heer van eenige positie met een jongere „vrien din", met wie hij een ongestoord „samen zijn" wilde hebben, 's avonds ineen open- staanden goederenwaggon, die wat afge legen op het stationsterrein stond. Een waakzaam beambte van het station, die zag welke kostbare lading er in stapte, haastte zich om den wagen van buiten af te Bluiten en noodzaakte daardoor het paar den geheelen kouden nacht er in te blijven. Toen men den volgenden morgen flink begon te rangeeren en het den „be woners" onbekend was waarheen zy ter „huwelijksreis" gevoerd zouden worden, maakten zy hun aanwezigheid aan de werklieden bekend en verlieten onder groot gelach der omstanders hun „koets". U. D. Uit het kiesdistrict Sneek Omtrent den „beroemden ongelukskie zer" Wiebe Cnossen wordt vermeld, dat hy ongeveer drie weken geleden, bij een gemeenteraadsverkiezing, 's morgens uit gaande, zyn stemkaart by een zijner ken nissen bezorgde in de stad, om by zyn terugkomst te zullenjstemmen. Het onge luk nu wilde, dat de vriend, bij wien hy zyn kaart bezorgd had, niet thuis was, zoodat hij, de deur gesloten vindende, maar besloot ook ditmaal niet te stemmen. Ziehier den uitslag van die verkiezing Viersen (liberaal) 79, Nauta (antirevol.) 79 stemmen. Bij herstemming werd Viersen gekozen met 7 stemmen meer dan Nauta. In een suikerfabriek te Groningen heeft een onbekende kwaadwilliger ge tracht de kostbare machines te vernielen door een ijzeren staaf tusschen twee kam raderen te steken. Gelukkig is de staaf door midden gebroken en het booze opzet mislukt. In de Weesinrichting te Neerbosch zijn thans in de verschillende werkplaat sen 213 jongens geplaatst, die een hand werk leeren, en tot de volgende vakken worden opgeleid.- voor timmerman 28, metselaar 1, schoenmaker 15, kleermaker 21, boekbinder 27, letterzetter 39, snel persdrukker 6, schilder 10, tuinman 151, klompenmaker 8, landbouwer 13, meubel, maker 9, smid 17 en kantoorschrijver 4. Te Nieuwendijk kreeg iemand, die zyn broeder een koe hielp slachten, van het in doodsstrijd verkeerende beest een slag met den achterpoot tegen zyn kin met het gevolg, dat zijn tong, die hij zeker tusschen de tanden hield, bijna werd afgeknepen. Onder hevige pijnen werd het lichaamsdeel door een geneesheer gehecht. Te Maastricht is gisterenavond een agent van politie bijna het slachtoffer van zijn plicht geworden. Met ;een anderen agent op surveillance zijde, zagen zij, dat een persoon bezig was met het stelen van steenkolen uit een vaartuig, dat in het kanaal lag. Zij liepen op het schip aan en terwijl de eene agent den dief aan greep, struikelde de andere over het touw, waarmede het schip was vastgemaakt en viel in het water. De eene agent, het gevaar ziende waarin zyn collega verkeerde liet den dief los en haastte zich den kame raad te redden, wat eerst na veel inspan ning en met behulp van een inmiddels toegeschoten agent kon geschieden. Van den dief, die onbekend is en er van door was gegaan, werd niets meer ontdekt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 5