KERKNIEUWS. rechïszaken7 hoort, evenals haaï privaat vermogen door de overheid te worden geëerbiedigd en beschermd eene toezegging van uitkeerin- gen enkel op grond van algemeen belang kan, by verandering van maatschappelijke toestanden, worden ingetrokken, doch dan zóo dat voor de belanghebbende kerken geene gevaarlijke schokken ontstaan. Art. 9. In onze koloniale bezittingen behoort eene onbaatzuchtige staatkunde te worden gevolgd, en speciaal in Oost-Indië, het zedelijk en materieel belang van de oorspronkelijke bewoners op den voorgrond te staan. Met eerbiediging van het beginsel van godsdienstvrijheid behoort onze Begeering zich bewust te zijn van hare roeping als Christelijke Overheid ook tegenover het Mohammedanisme en het heidendom, en er disnsvolgens onder anderen voor te waken, dat de Zending in haren arbeid niet slechts op geeneriei wijze belemmerd, maar ook krachtig gesteund worde. Art. 10. Het onderwijs der kinderen behoort in de eerste plaats tot de taak der ouders of hun plaatsvervangers. Daarom moet gestreefd worden naar vrije volks scholen. Toch is de overheidszorg daarbij onmisbaar, zoowel om te voorzien in de financiëele behoeften, als om te zorgen dat het onderwijs onverschillig in welke rich ting het gegeven worde, aan de eischen van goed onderwys voldoet. De bloei van het hoogere onderwijs moet van overheidswege krachtig worden be vorderd. Daarbij dient eenzijdigheid te worden vermeden en alles gesteund wat het door particulieren te geven hooger onderwijs tot ontwikkeling kan brengen. Art. 11. De Overheid heeft te waken voor de eerbaarheid op openbare plaatsen. Zij is verplicht met bestrijding van alles, wat aan ontucht eeu schijn vau wettigheid kan geven, mede tc werken tot bevordering van een eerbaar leven en tot beteugeling van wanorde en onzedelijkheid, voor zoover die zich in het openbaar vertoont. Art. 12. Op de Overheid rust de zorg voor de openbare gezondheid, maar deze verplichting brengt niet mede het recht om iemand tc dwingen zich of zijne kinderen te onderwerpen aan kunstbewerkingen waartegen hij bezwaar heeft. Art. 13. De Overheid behoort krachtig op te treden ter bescherming inzonderheid van hen die buiten machte zijn zichzelve te beschermen, niet alleen dus van kinde ren, maar ook van volwassenen zij neme de noodige maatregelen ter bevordering van Zondagsrust en ter beseherming van de veiligheid van personen iD fabrieken en werkplaatsen zie toe op de bewoonbaarheid hunner woningen en behoedde hen zooveel mogelijk veor onrechtvaardige bejegening. Hef belastingstelsel late toe, dat de lasten van wie te zwaar worden gedrukt op de sterkeren worden overgebracht, mits dit niat ten doel hebbe de economische ver houdingen te veranderen of de eene maat schappelijke klasse ten koste der andere te bevoordeelen. Art. 14. Het behoort niet vrij te staan zich door pis atsver vanging aan de verdediging des lands te onttrekken, tenzij de noodzaak blijke, maar de overheid zorge, dat de krijgslasten tot het noodzakelijke beperkt blijven, en bevordere ook in het leger, in de kazerne en op de vloot het leiden van een eerbaar en ordelijk leven. 24 Nov. '97. Goes. In eene jl. Maandag gehouden vergadering van het hoofdbestuur voor de feestviering bij gelegenheid van de inhul diging van H. M. de Koningin met de hh. ds. W. Lamers en ds. E. J. v. d. Yeen, (de deken der E. K. Kerk was door ambts bezigheden verhinderd), is aan ds. W. Lamers opgedragen eene feestrede te houden in de Ned. Herv. Kerk, die daartoe zal worden aangevraagd. Nog werd besloten de afgevaardigden der buurtcommissiën op te roepen tot eene vergadering met het hoofdbestuur op Maan dag 29 November a. s. (Bovenstaand bericht zullen de lezers van ons blad wel niet al te letterlijk willen opnemen, ook al ontvingen wij het van tamelijk oificieële zijde. Immers dit comité heeft 't recht tot uitnoodigen niet, ^zoolang het niet heeft vergaderd met de afgevaardigden der buurtcomité's. Boven dien zal wel niets of niemand de kerke raden kunnen beletten dat zij, een ieder in hun eigen kerk, op hetzelfde uur door een dank-, en bedestond te houden, aan het feest de noodzakelijke Godsdienstige wijding geven, een daad, naar 't ons voorkomt, van eigen vrijen wil. Bovendien afgedacht van de quaestie van bevoegdheid wenschen wij op te merken dat een feestrede, voor allen, waar ook uitgesproken, noodwendig moet tegen vallen de feestredenaar zal zich daarbij te plaatsen hebben op Eoomsch-Libertynsch- Calvinistisch standpunt, en wie zal dit kunnen, zonder of éen der partijen of allen teleur te stellen. Of ook de spreker zal neutraal moeten zijn; en van dat soeperig neutrale zijn in de eerste plaats alle Calvinisten en Eoomschen afkeerig; en ia de tweede plaats verzetten alle eerlijke liberalen er zich tegen, slechts een enkele conservatieve geest, die nog droomt van den goeden tijd van het Nut, kan ineen dergelijke Nutsrede stichting vinden; en daarbij welke spreker die nog aan de Christelijke historische beginselen vasthoudt zal de reuzentaak durven op zich nemen, om op een Oranjefeest een dergelijk ont zield stuk geschiedenis voor te dragen ol klanken te hooren te geven die niemand kwetsen maar dan ook niets zeggen tot 't hart, niets tot de consciëntie? Of de spreker moet zich op beslist Chris telijk, Historisch standpunt willen plaatsen, gelijk het, naar onze opvatting, behoort. Maar dan jaagt hij alle andersdenkenden 't gebouw uit en |verwekt hij een kronings feest met zure gezichten. Naar onze meeping kan van dat plan van het Comité niets komen en wij hopen zeer dat op den feestdag in alle kerken op éenzelfde uur door predikant of geeste lijke, daartoe aangewezen, zal worden voor gegaan overeenkomstig de beginselen der vergaderden. Geen feestrede boven geloofs verdeeldheid. Red). Tot voorzitter der hoofdcommissie voor het nationaal huldeblijk is gekozen mr. S. A. Vening Meinesz, burgemeester van Amsterdam, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den Staatsraad mr. J. Heemskerk Az. De heer mr. Th. Heemskerk, vroeger lid van de Tweede Kamer, werd benoemd tot lid dezer commissie, uit hoogachting voor zijn vader. De Nederlandsehe Journalistenkring heeft een comité benoemd voor de ont vangst van de Buitenlandsche Pers. In dat comité hebben zitting de heeren Dr. A. Kuyper, Hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, hoofdredacteur van „De Stan daard11, lid der Staten-Generaal, eerste voorzitter; D. A. van Waalwijk, direc teur van het „Nieuwsblad voor Nederland", tweede voorzitterJacques Deen, re dacteur van de „Deli-Courant", eerste secretaris, welke drie heeren het Dage- lijksch Bestuur uitmaken W. M. der Kinderen, „N. Algemeen Effectenblad", penningmeester, en C. K. Elout, redacteur Algemeen Handelsblad", tweede .secretaris. Als eere-comité voor deze aangelegen heid zijn opgetreden: de Heer Jhr. Mr. J. Köell, oud-Minister van Buitenlandsche Zaken, eere-voorzitter, en voorts de heeren Mr. C. Pijnacker Hordijk, oua-Gouvern.- Generaal van Ned.-Indië, lid der Staten- Generaal Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, oud-Gouverneur van Ned. West-Indië, lid der Staten-Generaal; Mr. S. A. Vening Meinesz. burgemeester van Amsterdam, lid der Staten-GeneraalMr. N. P. van den Berg, president van de Nederlandsehe BankB. Heldring, direc teur van de Nederl. Handel-Maatschappij Aug. M. J. Hendrichs, President van de Kamer van Koophandel te Amsterdam M. M. de Monchy, President van de Kamer van Koophandel te Eotterdam Mr. L. P. M. H. Baron Michiels van Verduynen, Eegeerings-commissaris bij de Parijsche Tentoonstelling in 1900, lid der Staten- Generaal I. F. W. Conrad, oud-Hoofd inspecteur van den Waterstaat, lid der Staten-GeneraalDr. H. J. A. M. Schaep- man, letterkundige, lid der Staten-Gene raal; Joseph Israels, kunstschilder H. W. Mesdag, kunstschilder; Dr. P. J. H. Cuypers, architect; Mgr. L. C. L. Eygen- raam, hoofdredacteur van „De Tijd" Mr. E. Macalester Loup, hoofdredacteur van „Het Vaderland", en Dr. J. Zaaijer, hoofdredacteur van de „Nieuwe Botter- damsche Courant." Hoe de Mohammedanen worden opge jaagd. Er was eens een goedgeloovig Turk, die belast was met de wacht bij het graf des Profeten te Medina. En zijn naam was Sheik Ahmed Efendi, en hij droomde. En hij vertelde zijn droom in de bloemrijke taal van het Oosten en zeide den schrijver: „Haal mij een vel van de fijnste velijn en welversneden zij uw ganzeveder. Zorg dat gij geen woord mist van hetgeen ik verkonden ga, of bij Allah uw hoofd staat los op uwe schouderen." En de schrijver haalde wat hem bevolen was en schreef met fraaie letteren het volgende Ik zat gisteren in vol bewustzijn op mijn leger, mijne ziel louterend door lezen van de heilige spreuken in den Koran. Daar verscheen mij Allah's profeet Mo hammed, omgeven van schitterend licht, en sprak tot mij „O, mijn Scheik Ahmed, Allah ziet zyn volk vernederd en vergeten van zijn plicht en heeft mij bevolen het te verdelgen en te vervangen door een ander, dat trouw zich kwijt van zijne schuld." Ik bad den profeet om vergeving en genade. Mohammed antwoordde „Welaan, mijn Scheik Ahmed, vlied allen die niet bidden, vlied allen die de kleede ren dragen van den glaur, vlied allen, die zich bedienen van de uitvindselen der on- geloovigen. Mijn Scheik Ahmed, het jong ste gericht nadert, en zij welke mijne voorschriften niet volgen en het geloof vergeten, zij welke niet aan mij, en aan n, en aan uwe heilige zending gelooven zij, welke de heiligheid uwer roeping niet prijzend verkonden aan de gansche wereld van den Islam, zij allen blijven weggeslo ten van Allah's genade en barmhartigheid." Aldus sprak Mohammed de profeet, en hij verdween in den nu kwijnenden licht krans. Ik echter verhief mij en vervulde mijn heiligen plicht, door dit alles den geloo- vigen te verkonden. Als de schrijver dit gesehreven had, stond zijn hoofd nog vast op de schouders, want goddelijke leiding had zijn pen be stuurd en tot onfeilbaarheid onderwezen. En de Scheik-bewaarder des heiligen grafs beval„Laat dit woord verbreiden in de rijke talen van den Islam. Zadelt het zilveren paard van Arabië en den wolligen kemel der woestijen, en draagt het gebod van Mahomed naar alle volke ren, die 's avonds den Oosterhemel biddend begroeten. „Opdat zij kennen hun plicht, opdat zij weten hun lot, opdat zij waarschuwing ontvangen voor de groote dag des gerichts daar is." Bij herstemming is tot lid van de prov. staten van N. Holland in Zaandam geko zen de heer J. A. Laan (lib.) met 2090 stemmen tegen 1603 op dhr. J. Windhouwer (antir.) Je vernieuwde afdeelingen der tweede kamer kozen tot voorzitter de heeren Bahl- mann (k.), Donner en v. Alphen (antir.) Eink en Kerdijk (lib.) Deze voorzitters maken (met den voorzitter der Kamer die een adviseerende stem heeft) de Centrale Sectie uit, tot regeling der werkzaamheden. Het Bat. Nbld. meldt* omtrent den kapitein der infanterie J. H. A. P. Over man, die wegens ziekte van Atjeh naar Fort de Koek geëvacueerd, bij aankomst te Padang moest aangehouden worden, en in het hospitaal aldaar overleed, dat als oorzaak van zijn dood worden beschouwd de groote vermoeienissen bij den dienst te Atjeh. Hij scheen zich te Batavia reeds ziek te gevoelen, maar naar Atjeh overgeplaatst heeft hij zich niet als zoodanig willen melden, om elkeu schijn van vrees te ver mijden. Kapitein Overman was eerst sedert kort van verlof uit Europa terug. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Borsele H. I. F. Keers cand. te Hazerswoude. Beroepen te Nes-Wierum D. v. Lonk- huijsen cand.. te Heteren te Odijk G. B. Hospers cand. te Vriezeveen te Heumen ds. W. de Vries te Assendelft; te Metslawier J. H. Heep cand. te Holwerd. Aangenomen naar Siddebursn door ds. M. J. Bouwers te 'Veenwouden; naar Budel door ds. Ph. H. Edling te Limmen naar Gouderak door ds. K. Eekhof te Werkhoven naar Amsterdam door ds. C. J. Lammerink te Scheveningen ï.aar Euinen door J. W. Visscher cand. te Eoodeschool. Bedankt voor Gelselaar door D. den Breems cand. te Utrecht voor Den Helder door ds. A. de Koe te Nienwveen. Bruinisse. In 't bericht bevestiging ds. Callenbach staat Jesaja 62 6 en 9, moet zijn Jesaja 62:69. Wemeldinge. Het Kiescollege be noemde tot diaken (vacatura Mieras, voortdurende door het bedanken van den heer L. Dominicus) den heer H. E. Eooze- mond, die de benoeming heeft aangenomen. Schore. Bij de verkiezing voor twee notabelen zijn herbenoemd de heeren L. Kaboord en J. Anthonisse. Borsele. Herkozen tot ouderlingen op 23 Nov. 11. de heeren F. van Duijne en P. Verburg en tot Diaken D. G. Kloet. Colij'nsplaat. Heden (Woensdag), werd in de Ned. Herv. Kerk tot ouder ling gekozen dhr. Marcus de Eegt Jz., in plaats van dhr. T. Mouthaan, die voor zijne benoeming had bedankt. Dhr. W. Potappel, die voor zyne benoeming tot diaken eveneens bedankt had, werd ver vangen door dhr. Marinus Janse Mz. Geref. Kerken. Beroepen te Zalk ds. A. Nawijn te Midsland (Terschelling)te Ezinge ds. L. G. Goris te Veenwoudsterwal te Gaastmeer ds. E. Prinsen te Oostwold. Bedankt voor Wyokel-Balk door ds. H. M. Dethmers te Paesensvoor Siddeburen door ds. S. Datema te Mur- merwondevoor Assen doords. L. Kuiper te Hoogeveen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg ^Gisteren Dinsdag zijn veroordeeld wegens; vernielingA. H., 19 j., Cadzand, en J. M., 19 j., Zuidzande, landbouwersknechts, ieder tot f3 b. s. 3 d. h. dronkenschap en mishandelingA. B., 20 j., werkman, Westkapelle, tot f 3 b. s. 3 d. h. en m. gev.straf diefstalA. J. S., 54 j., hvr. van A. v. d. V., zonder beroep Vlissingen tol f 5 b. s. 5 d. h. overtreding der drankwet en het beletten van handelingen door een ambtenaarH. J. B., 29 j., koffiehuishouder, Vlissingen. tot f 25 b. s. 20 d. h. en 14 d. gev. straf beleediging van ambtenaren P. F. v. G., 22 jmetselaar Vlisaingen to* 3 w. gev. str. mishandeling: J. B., 22 j., werkman Ossenisse, tot f8 b. s. 8 d. k., en wedérspannigheid dn [beleediging van een ambtenaarW. J. v. S., sigarenmaker, Middelburg tot 6 weken gev. straf, terwijl in zake laatstgenoemde, in verzet gekomen van een bij verstek gewezen vonnis op 26 October 11. tegen hem gewezen, waarbij hij wegens gelijke feiten is veroerdeetd tot 3 m. gev. straf, op heden diens vonnis is bekrachtigd. Kantongerecht te Goes. In de zitting van Dinsdag 23 Novembor 1897 zijn veroordeeld wegens jachtdelictM. de P. te Baarland 2 maal f 10 b. s. 2 maal 4 d. h. verbeurd- verkl. geweer en haas met bevel tot uitl. of te betalen f 3 en f 1 s. 3 d. en 1 d. h. J. v. 't W. te Baarland 2 maal f 10 b. s. 2 maal 4 d. h., verbeurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f2 b. s. 2d. h. C. B. Mz. te 's Heerenhoek en J. K. te Waarde, ieder tot 2 maal f 10 b. s. 2 maal j4 d. h. met verbeurdverkl. der 2 geweren met bevel tot uitl. of te betalen ieder f 3 b. s. 3 d. h. J. W. te Ierseke 2 maal f 10 b. s. 2 maal 4 d. h. met ver beurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f5 s. 3 d. h.W. W. te 's Heerenhoek 2 maal f5 b. s. 2 maal 4 d. h. met verbeurdverkl. geweer met bevel tot uitlevering of te betalen f 5 s. 3 d. h. A. E. te Hoedakenskerke en F. K. te Ovezande ieder f 10 b. s. 8 d. h. met verbeurdverkl. en bevel tot vernieling der in beslag genomen wildsirikken. werpen van zeester op eens anders per ceel J. S. te Tholen f 10 b. s. 5 d. h. strooperijA. M. Dz. te Eilland Bath en G. W. te Ierseke ieder f 3 b. s. 3. d. h., J. v. D. te Oudelande en C. N. te 's Gravenpolder ieder f5 b. s. 5 d. h., D. v. i. V. Pz. te Ierseke f4 b. s. 4 d. h., W. v. d. V. te Ierseke f3 b. s. 3d. h., J. A. v. d. V. te Ierseke f 2 b. s. 2 d. h. en G. D. te Wemeldinge 5 d. ge vangenisstraf. zitten op een hondenkarP. H. te Krab- bendijke f 1 b. s. 1 d. h. overtreding art 451 W. v. S. r.A. M. te Kruiningen f 10 b. s. 3 d. h. loopen langs spoor zonder vergunning J. d. E. Jz. te Biezelinge fl b. s. 1 d. h. varen zonder lichtJ. de E. Cz. te Ierseke f 3 b. s. 3 d. h. varen zonder licht en mossvlen visschen beneden de maatP. D. te Graauw 2 maal f 5 b. s. 2 maal 5 d. h. overtreding Scheldereglement T. v. d. V. Ldt. zonder bekende woonplaats, P. G. Lzn. te Ierseke ieder f2 b. s. 2 d. h.C. P. en L. P. beiden te Ierseke toder f 1 b. s. ld. h. loopen over grond met verboden toegang C. P. Ld. te Ierseke f 2 b. s. 2d. h. loopen over grond zonder vergunning P. d. J. te Ovezande f 1 b. s. 1 d. h. straatschenderijP. M. C. S. te Cort- gene en M. W. v. d. L. Jz. te Kapelle ieder f 2 b. s. 2 d. h. C. v. L. te 's Graven polder 2 maal f6 b. s. 2 maal 3d. h. straatschenderij en dronkenschap J. de J., te Goes tot 2 maal f 5 b. s. 2 maal 3 d. h., overtreding BaggerreglementM. B., P. J. B C. de B., G. v. d. H., P. L., L. P, allen te Clinge C. D., P. D., J. M., J. P., J. F. V. en J. S. Hz., allen te Yerseke, ieder tot f 15 b. s. 8 d. h. dronkenschap J. D. te Wemeldinge, J. B. V. te Goes ieder f5 b. s. 3 d. h., J. C. T., te Middelburg en J. P. C. d. B., te Goes ieder f 3 b. s. 3 d. h.J. S. en H. G. heiden te Driewegen, A. de J. te Kapelle en M. S. te Ellewoutsdijk ieder f2 b. s. 2 d. h. M. K. te Wissenkerke f5 b. s. 3 d. dronkenschap bij herhaling J. B. Ez. te Kruiningen 3 d. h, Vrijgesproken werd J. v. d. H., te Yer seke, beklaagd van overtr. v. het Baggerre glement. Voorts heeft de Kantonrechter zich on bevoegd verklaard kennis te nemen van de zaak aangelegd tegen B. W. te Krab- bendijke, beklaagd van straatschenderij. In de buitengewone civile terecht zitting van het kantongerecht te Goes werd den 23 November 1897 als kanton- rechter-plaatsvervanger geïnstalleerd Jhr. U. E. Lewe van Nijenstein, daartoe her benoemd bij H. M. besluit van 23 Sep tember 1897 en als zoodanig beëedigd aan de Arr. Eechtbank te Middelburg den 17 November jl. De Eechtbank te Utrecht heeft vonnis gewezen in eene zaak betreffende de vraag of de verhuurder van huizen raag worden aangeslagen in de bedrijfsbelasting, en heeft die vraag in ontkennenden zin be antwoord. Na een aitvoerige besehouwing van de geschiedenis der wet op de bedrijfsbelas ting, speciaal van de oorspronkalijk voor gestelde 6, waarbij een bijzondere wijze van berekening der winst uit het verhuren van woningen was bepaald, kwam de Eecht bank tot de beslissing, dat het amendement van den Heer Donner, door welks aanne ming die uit het ontwerp is verdwenen, de strekking had om te doen uitmaken, dot het verhuren van huizen niet zou zijn een bedrijf in den zin der wet. Op dien grond oordeelde de Eechtbank, dat recla mant ten onrechte in de bedrijfsbelasting was aangeslagen, en werd diens vordering tot terugbetaling van het bedrag van den aanslag toegewezen. U. D. I. Nederlandsehe Zendingsver- eeniging. De klacht van het Hoofdbestuur over 't dreigend tekort der Vcreeniging die voor een jaarlijksche uitgaaf van f 60000 staat, heeft enkele verrassingen ten gevolge go- had, waarvan het Orgaan no. 11 met dank en ingenomenheid gewaagt. Onder anderen bracht een eenvoudige burgerjuffrouw bij den thesaurier een bankbiljet van f 1000, terwijl nog eenige kleinere giften inkwamen. Het hoofdbestuur blijft de groote be hoeften der Vereeniging in de gedachten der Zendingsvrienden aanbevelen en wij brengen bij dezen zijn wensch ook aan onze lezers over. Zendeling de Haan schrijft „een en ander uit Buitenzorg" dat doet zien, hoe noodig ook daar geregelde en krachtig gesteunde arbeid in 't Evangelie is. De volkstaal is het Soendaneesch, doch de zendeling moet zich by de evangelieverkondiging van het Maleisch bedienen, daar Chineezen, Ambonneezen en vele Indo Europeanen zich onder elkander steeds van die taal bedienen en juist zij het zyn die hij onder zyn bewerking heeft. De Chineesche Christenen doen weinig of niets aan Zondagsheiliging, drijven handel op dien dag en laten hun plaatsen in 't bedehuis ledig; de zendeling getuigde hier tegen tot nog toe vergeefs. Natuurlijk doet hij veel aan kranken- bezoek en tracht tot de harten te spreken bij begrafenissen. Maar op deze vclgt in den regel een uitnoodiging die hij moet afwijzen. Op den derden dag na de begrafenis verlangen de achtergeblevenen in den regel dat die zendeling een godsdienstoefening leidt in het sterfhuis. Zij meenen dat dit den overledene ten goede komt, en dat deze ten derden dage zal worden opgewekt, om den tocht naar „betere gewesten" te aan vaarden. Een enkele maal slechts voldeed de zendeling aan de uitnoodiging, doch om tegen deze samenkomst te protesteeren en 't evangeli e te prediken aan de familie van den overledene, wiens vrouw hij van de dwaling baars wegs had overtuigd. Ditzelfde no. bevat een verslag van de op 6 Oct. jl. gehouden Najaarsvergadering der Vereeniging, waarin onder anderen zendeling Van Eendenburg een warme zendingsrede hield, met tal van bijzonder heden doorweven, waaruit zoo duidelijk sprak dat in onze rijke Oost zooveel arme menschen, blind en naakt, zijn neer gezeten in de schaduwe des doods. Kome er maar meer Zendingsijver onder de Christenheid II. Utrechtsche Zendingsver- eeniging. Zendeling Van Dijken, de altijd sympa thieke figuur, .die wij al sinds jaren niet meer zonder 't arbeidsveld op Almaheira ons denken kunnen, meldt een en ander omtrent 't huwelijk zijner dochter met den zendeling Van Baarda, door welk huwelijk zyne dochter voor de Zending behouden blijft, wat hem 't meest verblijdt. Hij zag haar dan ook getroost Duma ver laten want zoo schrijft hy al zullen wij Lize veel missen, zy zal bij haai echtgenoot veel aanvullenwant zij leerde van hare moeder veel goeds, ook om er met de slof op te timmeren, hetgeen soms ook noodig is. Ook wij zeggen met de redactie dei „Berichten" „Wie deelt niet in de blijdschap van onzen bejaarden broeder, die deze dubbele plechtigheid mocht leiden, en daardoor zulk een onvergetelijken dag beleefde. Schenke hem de Heer nog vele vruchten te aanschouwen van het door hem uitge strooide en nog uit te strooien zaad, en bevestige Hy het woord van den grijzen vader, dat het door hem geleden verlies rijke winst moge aanbrengen voor het Koninkrijk van onzen gezegenden Heiland". III. Zending Gereformeerde Kerken. In de drie kerken der gereformeerde gemeenten te Utrecht werd gisteren me- dedeeling gedaan van een ingekomen schrijven van ds. L. Adriaanse, dat deze de op hem door deze kerk uitgebrachte beroeping heeft aangenomen. Zoo heeft dan de gereformeerde kerk vier predikanten waarvan ds. Adriaanse, thans op Java, is aangewezen als dienaar- missionair op midden-Java. Na de Synode der Geref. Kerk te Middelburg, waar over de zending in den breede is gedelibereerd, en waar geadvi seerd werd dat de uitzending liefst van predikanten, geschieden zou door plaatse lijke kerken of klassen is Utrecht de eerste kerk, die dat advies opvolgt. Naar verluidt, moet men in Amsterdam en Eotterdam van plan zyn om hierin te volgen. U.D Te Hontenisse blijft de besmet telijke keelziekte (diphteritis), welke daar reeds het geheele jaar gewoed heeftsteeds nieuwe offers eischen. Er zijn wederom leerlingen der bijzondere meisjesschool aan getast daarom is deze voor de derde maal gesloten en wordt het onderwijs in.de E. K. kerk gegeven. Bij het afrijden van eene hoogte langs den straatweg tusschen Oostburg en Zuidzande, liep het paard van den land bouwer V., uit Eede, in een sloot. De zwaar geladen wagen viel daarbij op het paard, dat zoo ernstig gewond werd, dat het dadelijk stierf. De landbouwer, die het paard onlangs op de markt te Brugge gekocht had, lijdt een aanzienlijk verlies. De geleider bleef ongedeerd. Het vleesch wordt spot-goedkoop Tengevolge van het sluiten der grenzen, zijn de veeprijzen te Tilburg thans tot een ongelooflijke laagte gedaald. Jong slachtvee van goede qualiteit wordt 4 12- 15 cent het halve kilo verkocht. Hiertoe draagt ook bij het feit dat vele vetweiders voor de beesten, die den geheelen zomer in de weide liepen, geen voldoende stalling heb ber. en deze tot eiken prijs moeten te gelde maken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2