NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH lo. 24. 1897. 3)oti(Uftg 25 lonenfe. tumaffiCe laatgang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van de Familie. Buitenlandsch Overzicht. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p.0,95. Enkele nummers0,02 s. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent'. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Tijdens de jongste Kamerverkiezing schreef een liberaal blad de Prov. Gron. Grt. omtrent de verkiezing in Winschoten: „Dat district schijnt voor goed aan de radicalen of socialisten ten deel te zijn gevallen. H Blijft tn elk geval in de familie Wij hebbes de vrijheid genomen hij het overschrijven van deze merkwaardige zinsnede de laatste zinsnede te onderstrepen. In elk geval van de familie. De uit spraak bevat voor ons geen nieuws maar dat zij tot ons komt van dien kant, heeft voor ons groote waarde. Of nu de liberale partij van hare familie veel plezier beleven zal, is natuurlijk een tweede vraag. Reeds Green v. Prinsterer zei in zijn tijd „Het liberalisme is veelsoortig en de vele soorten zijn aan elkander evenzeer vijandig als verwant." Maar verwant zijn zij dan toch. En nu mag in 1888 het liberalisme de uit zijne heup voortgekomen kinderen openbaar verloochend hebben in 1897, dus na nog geen tien jaren tijds zijn de elkaar vijandige bloedverwanten elkander reeds weer zoo ver genaderd, dat zelfs de Sooiaal werd aangetrokken, om den Roomsche te werenen blijdschap betuigd werd wanneer een Kamerzetel aan deze „familie" werd verspeeld. Toen minister Pierson zijn mandaat voor Enschedé neerlei, hebben liberalen van alle gading Handelsblad alleen uitge zonderd de candidatuur van Van Kol bij de herstemming gesteund, en liever een tegenstander van den Troon dan een tegen stander der liberale partij naar de Kamer gezonden De pers begroette de verkiezing van Van Kol met ingenomenheid. En toen na de installatie der drie socialisten deze heeren, geheel boven ver wachting, tamelijk mak uitkwamen, werd ook hun optreden toegejuicht en aange moedigd. Zelfs het Handelsblad veranderde van fronten, ganseh gerustgesteld, schreef zij „Bovenal is het optreden der socialisten in het parlement nuttig, omdat zij de Volksvertegenwoordiging en de Regeering voortdurend zullen wijzen op gebreken en misstanden, die, al kunnen die slechts voor een klein deel door Staatszorg wor den weggenomen, toch algemeen bekend behooren te worden en op hun werkelijke beteekenis te worden geschat en nauw keurig overwogen." Natuurlijk werd verzuimd er op te wijzen dat dit door de antirevolutionaire partij met niet minder ernst en kracht altijd geschied was. Groen-Keuchenius-Lohman-Kuyper, om ons by 't bekende viertal slechts te bepalen, hebben voor een program van rechtsbe ginselen, een koloniaal-, een schoolwet-, een sociaal program de bouwstoffen ge leverd, toen de liberale partij, sterk door hare numerieke meerderheid in het parle ment, deze alle afwees of doodzweeg, en de dragers dezer beginselen vervolgde niet allerlei wapen, dat der verdachtma king het meest. Toch konden wij de liefdesbetuigingen aan 't adres der socialisten best dragen, overtuigd als wij waren dat niets sneller vervliegt dan menschenlof en niets ver anderlijker is dan het hart onzer politieken. De feiten hebben 't weer bewezen. De vorige week zijn de socialisten aan het woord geweest. Van Kol had zijn motie wel wat breed toegelicht en aan de liberale party van een kwarteeuw geleden harde waarheden gezegd, doch hij was n0g a) gematigd ge weest. Zijn optreden was meegevallen. Van der Zwaag had wel beweerd dat hij in kennis der volkstoestanden tegen tien geleerden opwoogen dat wij eigen- lijk maar heelemaal uit Atjeh en uit In- dië moesten terugtrekkenmaar dat had geen zeer gedaandie man is gewoon te overdrijven, want hij is revolutionair so cialist. Men kon hem, zoo meende men, veel vergeven. j^Maar Troelstra, die heeft het verkorven die heeft roet in het eten gegooiddie heeft leelijke dingen gezegd; die is laag geweest, en laf, en heeft verdacht gemaakt en gescholden en geschetterd, den natio- nalen tijd gedood met het debiteeren van allerlei socialistische gemeenplaatsen. En nu ontkennen wij dit wel niet, maar toch vragen wij, gelijk wij reeds vroeger dedenis er oorzaak deswege tegen hem te toornen Gij wist immers wel wien gij voor hadt toen gy zijn verkiezing te genover den ^antirevolutionair de Vries steun boodtjióf althans niet verhinderdet; en gy hebt toch ook Van Kol niet ge weerd, toen anderzijds met 't oog op den parlementairen tijd 's mans verkiezing on raadzaam werd gekeurd. Dit hebt gy geweten en 't Handelsblad heeft juist deswege hun optreden toege juicht, blykens boven ,aangehaalde uit spraak. Hoe is nu die toon zoo veranderd Het Handelsblad namely k schrijft thans „De parlementaire socialisten hebben het nooit onder stoelen of banken gesto ken, dat zij het parlement hoofdzakelijk beschouwen als een geschikte tribune ter propaganda. Volkomen consequent blyven dus die heeren wanneer ze maar zooveel mogelijk op de groote trom slaan. Niet zy, maar de kiezers die hen hebben afgevaar digd, dragen de verantwoordelijkheid voor de daaruit voortvloeiende vermorsing van 's lands tyd. Eventueels tekortkomingen in arbeidsverrichting aan 't eind eener zit tingsperiode zullen voor een goed deel op rekening te brengen zyn van de meer derheid der kiezers in Leeuwarden, Tiet- jerksteradeel en Enschede". Wy zullen de klachten der liberale pers kalmpjes aanhooren, wat „in de fa milie" geschiedt, is buiten onswij toch staan buiten deze familie. Wy zullen echter niet nalaten er telkens op te wijzen, wie eigenlijk de verantwoor delijkheid draagt voor den zoekgemaakten nationalen tyd en de onafgewerkte pro gramma's. De Liberale Unie had ook een program van urgentie in 't licht gegeven; en by herstemming alle candidaten „van de fa milie" aanbevolen. Wy zullen nu de daden van de heele familie afwachten en de eventueele mis lukking van de schoone programs, van urgentie en zooal meer, niet op rekening van de „meerderheid der kiezers" schuiven, gelijk men al vast heel leukjes doen wou, maar op rekening der liberale party en hare leiders, die zich niet ontzien hebben de familie gelij k zy thans is samengesteld, van Bastert tot Troelstra; de politiekdooden, levenden en levendigen Van Karne- beeks, Van Gilses en Van Kols voor de zooveelste maal onder óénzelfden anti- clericalen hoed gevangen, als de party van den vooruitgang, als de helden van het werkparlement, na teraardebestelling van het „praatparlement", met hun vertrouwen te vereeren. In Engeland zyn in de laatste 50 jaren 52000 menschen op het oorlogsveld (het bed van eer) en 77000 door zelfmoord (het bei van oneer) gestorven. In Duitschland, Oostenrijken Frankrijk samen maakte de oorlog in dien tyd 316000; de zelfmoord 610000 slachtoffers. En zoo men nu daarbij de zelfmoorden tellen kon, die niet gezien worden door drank en'ontucht en allerlei uitspatting; de moorden en doodslagen en kindermoorden, hoe verbazend zou dat getal wezen. Na hetgeen wij over de pest der dron kenschap in ons blad te lezen gaven, mag ook wel voor de pest van 't ongeloof ge waarschuwd worden die in alle landen, ook in ons land haar slachtoffers by duizenden maakt. In Frankrijk overtreffen de sterfgevallen de geboorten en ook nemen daar de zelf moorden toe. Daar is de toestand wel het treurigst. In 1880 bedroeg het aantal zelfmoorden aldaar 6600 in 1894 steeg dit cijfer tot 9700wie weet klom het niet nu reeds tot 10 duizend per jaar. En onder die zelfmoordenaars waren bijvoorbeeld in 1894 nog 68 kinderen van beneden de 15 jaar; er waren er ook bij van 9, 10 en 11 jaar Dit zyn diep treurige toestanden, die een ernstige waarschuwing bevatten aan het Nederlandscke volk om met het verlaten van GodsWoorden Wet 't niet zoo ver te laten komen dat ten slotte zelfs de jeugd zich in de doodelijke omarming van den zelfmoord werpt, en het eeuwig verderf stelt boven het leven. Dien de Yorst der Duisternis dooden wil, dien zal hij eerst bedwelmen. Frankrijk geraakt al meer in roere, naarmate de geruchten vaster vorm aan nemen en al meer de onschuld van Drey fus en de misdaad van Esterhazy aan 't licht komt. Toch is er nog veel tegenstrijdigs in de berichten veel dat tot voorzichtig oordee- len noopt. Gelijk men weet heeft ce familie Dreyfus duidelijke, overtuigende bewijzen in handen dat een majoor bij 't leger Esterhazy geheeten de schrijver is der geheime stukken die aan de Duitsche regeering in handen zijn gespeeld en dat Dreyfus ge heel onschuldig naar het Duivelseiland werd verbannen. Veel pleit inderdaad tegen Esterhazy; niemand toont eenige verwondering over zyn beschuldiging en acht hem tot een dergelijke daad onbekwaam. Hij zelfs had in 't vuur der eerste opwinding geen an der argument van verweer dan de bedrei ging Dreyfus te zullen doodschieten. Een niet zeer krachtig tegenbewijs voor' de overtuigingsstukken, die, zelfs met behulp van den Duitscben Keizer de Fransche regeering in handen kwamen. Zelfs wordt nu beweerd dat Duitschland nooit eenig document ontvangen heeft, dat alle onder weg verongelukt zijn; grooten- deels ten gevolge van 't optreden van ze keren Grothe, een journalist die tegelijk voor de Duitsche en voor de Fransche regeeringen spionnendiensten verrichtte, en ze beide bedroog. Hij was 't ook die den franschen president den bekenden brief in handen speelde welke tot de arrestatié", plotselinge veroordeeling en snelle weg voering van dezen Elzasser leidde. Men begrijpt niet hoe de Fransche re geering zoo lang aarzelen kon om recht te doen, te meer wijl ze meer weet. Men moet namelijk weten dat indertijd de ministerraad op dé hoogte gebracht is door den toenmaligen minister van oorlog Mercieren dat de tegenwoordige presi dent der republiek Felix Faure toen minister van marine was. jHet heeft er al den schijn van of zij eenvoudig gedacht heeft: het is wel erg ons vergist te hebbenmaar laten wij ons maar gedekt houden, de zaak bloedt mis- sehien Wel dood. Indien zy dit gedacht heeft, hebben de Duitsche Keizer, de Duitsche gezant te Parijs, de senator Kestner en anderen dit plannetje waardiglijk verijdeld. Kome er nu recht. Terwijl in Frankrijk de naam Dreyfus op aller lippen zweeft, is 't in bpanje al Weyler wat men hoort. Vooral in het Zuiden heeft deze van Cuba teruggeroepen generaal grooten aanhang. Dat hij ons niet de rechte vaderlander toeschijnt, beweerden wij reeds en wij hebben geen reden er op terug te komen; dewijl hij in Spanje teruggekeerd, al dadelijk verwachtingen heeft opgewekt dat hij de ministers groot ongerief zal veroorzaken. Wel zal hij zich niet bij eenige staats partij aansluiten maar de conservatieven en andere politieke tegenstanders van het liberale ministerie hebben zich te Barcelona vereenigd om in een groote betoogiug (demonstratie, volksfeest) den generaal te bewierooken, wat eigenlij k zeggen wilden minister van oorlog te dwarsboomen. Als Weyler nu maar oppast dat hij niet in de strikken verward raakt, waarin Boulanger is omgekomen. Dat 't overigens met de generaalsverwisseling er nog niet beter op werd, blijkt uit de berichten dat de opstandelingen in de provinciën Ma- tanzas en Havanna op Cuba weder be gonnen zijn de plantages te vorbranden. Slechts één everwinning kan op reke ning van het nieuwe ministerie geboekt wordenmaar dat is dan ook een diplo matieke overwinning: Amerika namelijk heeft zich uit de zaken van Cuba terug getrokken. Het spreekt van zelf dat de antonomie van Cuba de siille voorwaarde voor deze terugtrekking wel zal geweest zyn. Nog blyven de onderhandelingen over de Turksch-Grieksche grensregeling sle pende. Definitieve vredesvoorwaarden zijn er echter nag niet. De Grieksche regeering deed een dringend beroep op de mogendheden om de zaak te bespoedigen en te bevorderen dat Grie kenland een garantie (borgen) krijge voor de op te brengen oorlogsschatting, opdat Thessalië kunne worden bevrijd van de stroopende en uitputtende Turken. Wie zou 't voor deze geteisterde bevol king niet hartelijk hopen? Intusschen bericht men dat partijen het eens zyn geworden over het bedrag der schadevergoeding, welke aan particulieren moet worden betaald, 't bedrag waarvan op 2i/s miljoen francs door Griekenland te storten, bepaald is boven en behalve de oorlogsschatting. Het is een oorlogje dat Griekenland lang heugen zal on een vlek blijft in de geschiedenis der groote mogendheden. Een gewichtige daad was het toen de vorige week eenige Duitschers bezit namen van een eilandje op Chineesch grondgebied. Niet dat de Chineezen er zooveel om geven. Och, zy weten wel, als 't op een oorlog met Japan aankomt, Japan meer verliezen dan winnen kan bij een Duitsche bezetting in de baai van Kiaotschau. Maar omdat Duitschland daardoor voor het eerst optreedt als Europeesche mogendheid met buiten-Europeesch beziten dat kan al spoedig worden koloniaal bezit. Reeds is een tweede divisie en eenige kruisers op weg onder bevel van prins Heinrich. En blykens zijn eigen uitlatingen is de keizer heel blij met dit jachtje. Melden wij nog dat in Noorwegen de verkiezingen eindelijk de meerderheid ver schaften aan de radicalen zoodat dezen nu in het Storthing (Eerste Kamer) beschik ken over de noodige twee derden der stemmen voor grondwetsherziening. Een wetsontwerp tot invoering van algemeenen dienstplicht schijnt op de komst. Voorts dat in Denemarken, dat welvaren de land, dat door zyn concurrentie in den zuivelhandel, onzen Nederlandschen land bouw zulke groote slagen toegebracht heeft, zal gezegend worden met een vermogens- en inkomstenbelasting, een desbetreffend wetsontwerp vond reeds in de Landsthing (Tweede Kamer) in den conservatieven oud premier Estrup een heftig bestrijder. Ook in het Noorden wordt het zooals 't voor een eeuw in het Zuiden al was en sinds jaren ook in 't Midden van Europa ernstig aan 't licht kwamveel schuld, zware belastingen, achteruitgang en groote malaise. En wat dan Vrij antirevolutionairen. Het voorloopig vastgestelde program van beginselen der Christelijk-Bistorische of Vrij-antirevolutionaire partij is in „De Ned." afgedrukt. Het luidt als volgt £'Art. 1. Zedelijkheid en recht, gezag en vrijheid, en derhalve ook de instellingen welke dienen om die te handhaven en te bevorderen, vinden hunnen grondslag niet in den volkswil noch in het goedvinden en onderling overleg der menschen, maar in eene in de Heilige Schrift geopenbaarde ordening Gods, welke ook op Staatkundig gebied richtsnoer en toetssteen in alles moet wezen. Art. 2. De bestaande maatschappij heeft zich ontwikkeld overeenkomstig de door God geschapen, maar door de zoude mis vormde menschelijke natuur; de gang dier ontwikkeling mag derhalve niet naar wil lekeur verwrongen, dooh moet bij het licht van Gods Woord verder geleid worden opdat èn de maatschappelijke toestanden ën de daarop passende rechtsregelen vol doen aan hetgeen God gebiedt. Art. 3. Het Koningschap is onder Gods leiding de vrucht van de natuurlijke ont wikkeling van 's Lands Historie en (daar om terecht in onze Grondwet bevestigd. Art. 4. Naar het in Nederland geldend staatsrecht is de Koning Souverein, en als zoodanig alleen voor den rechterstoel van God verantwoordelijk. Evenzeer als allen, die onder den Koning met eenige regee- ringstaak zijn belast, is de Souverein ge bonden aan de instellingen en bepalingen, die door Hem zeiven met gemeen overleg der Staten-Generaal in het algemeenc wel zijn en ter bewaring en verdediging van de volksrechten en volksvrij heden worden Art. 5. De Staten-Generaal zyn belast met eene bij de Grondwet aangewezen taak. Deze behooren zij steeds met eerbie diging van de bestaande wet en van de eischen van een goed bestuur te vervul len, zonder te beproeven de Regeering (bij voorbeeld door onthouding van da gelden, die voor den geregelden gang van zaken onmisbaar zyn,) feitelijk aan hun wil en inzicht te onderwerpen. Art. 6. De Volksvertegenwoordiging is geroepen om naar eigen inzicht de belangen van het volk als een geheel te bevorde ren. Daar dit beginsel in art. 86 der Grondwet is neergelegd, is 't niet enkel met den geest van ons staatsrecht, maar ook met de Grondwet in strijd, indien de leden der Staten-Generaal door eenigerlei belofte of ruggespraak hunne zelfstandigheid bij het beoordeelen der te nemen maatregelen prijsgeven. Bij de vervulling hunner taak hebben die leden steeds op onpartijdige wijze aller belangen en niet alleen of allereerst de belangen hunner kiezers in het oog te houden. Dit alles sluit echter niet uit, dat de afgevaardigden zedelijk verplicht zijn hun kiezers in te lichten over hunne handelingen en beginselen. Art. 7. Ter ontwikkeling van het poli tieke leven der Natie worde zooveel mo gelijk de persoonlijke en reehtstreeksche deelneming van de ingezetenen van gewest en gemeente aan hetgeen ter bevordering voor de publieke zaak noodig is in de hand gewerkt. De toekenning van kiesrecht ter vorming van publieke lichamen en de inrichting van het kiesstelsel houde e daar mede verband. Art. 8. De overheid iB geroepen om met alle kracht mede te werken tot vor dering van het Koninkryk van Jezus Chris tus. Zij moet zich onthouden van inmen ging in kerkelijke aangelegenheden, van het verleenen van een bijzonder privile gie of hulp aan eeuige kerk of van het begunstigen of benadeelen van iemand wegens zijne persoonlijke overtuiging, op dat Jezus Christus gediend worde om Hem zeiven en niet om uiterlijke eer of voor deel, hetgeen met een ware Godsvereering in stiijd is. Datgene wat van overheidswege voor al tyd aan eenige kerk is toegekend, be;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1